Europa is zegen en vloek Geld heeft in China idealen vervangen PZC Ab Verhage gaat voor Straatsburg reportage 37 ZATERDAG 4 JUNI 1994 In het kleine zaaltje, van het café gescheiden door een vouwwand, ordent hij z'n aantekeningen. Neergepend op kleine blaadjes. Tijdens zijn betoog zet hij af en toe de bril op het voorhoofd teneinde het eigen gekrabbel toch nog enigszins te kunnen lezen. Met gespeelde woede vertelt hij over het mini- handelsembargo, dat de Europese Commissie heeft afgeroepen over een lading teddyberen uit China. Ze stonden klaar om verscheept te worden naar Nederland, maar 'het grensloze Europa' gaf geen toestemming omdat er ergens in een gehucht in Spanje een fabriekje was ontdekt dat net zulke leuke beertjes vervaardigde. „Vind je het gek dat die Chinezen dan afzien van de aankoop van een van onze oude veerboten!?", roept hij uit. Typisch Ab Verhage (55), geboren in Groede, woonachtig in Maldegem (B) en antiquair in Middelburg. Kandidaat- Europarlementariër voor de WD. Ver kiesbaar? Neen! Hij staat immers op een onverkiesbare 24ste plaats. Het belette hem de afgelopen weken niet, zoals hij zelf zegt, ne kjeer flink in de buze te blazen. Met reclamespotjes op Omroep Zeeland en grote advertenties in de krant. En niet te vergeten: de spreekbeurten. Beter om schreven als een toneelstuk-voor-één heer. Zoals in dat achteraf-zaaltje in Groe de. Hij waarschuwt zijn gehoor voor de on dergang van de Westerse economie, vindt het absurd dat het Verenigd Europa geen kans ziet in te grijpen in Bosnië-Hercego- vina, waarschuwt voor de mafia uit de voormalige Oostbloklanden en verhaalt tussen de bedrijven door over zijn ervarin gen als internationaal zakenman. Zijn ge hoor knikt, bromt instemmend en slaat zich zo nu en dan op de knieën van het la chen. Dat is Ab Verhage ten voeten uit. Zó kennen ze hem weer als in z'n beste dagen, toen hij zestien jaar achtereen als leider van de door hem zelf opgerichte partij Dorpsbelangen en Toerisme de gemeente raad van Oostburg op stelten zette. In die tijd plaatste hij ook al zéér opvallende ad vertenties in de kranten. Ooit verscheen er een in dichtvorm. Bij z'n afscheid, in april '86, verzuchtte toenmalig burge meester mr C. Th. Spijkerboer dan ook: „U was een zeer bijzonder raadslid. En daar was u zichzelf ook van bewust; u cul tiveerde dat. En wat was dan bijzonder? U kon soms met één grote greep een zaak naar een ander niveau tillen. Met details hield u zich niet bezig, u kende die ook vaak niet. Maai- dat deerde u niet, u pro beerde met een visie te komen. Ik vind dat u in dat opzicht een goed raadslid bent ge weest. Anderzijds hebt u het raadslid maatschap echt teveel als een spel gezien. U speelde dat spel met verve, dat kan niet worden ontkend, maar daar is onze ge meentelijke democratie toch niet voor be doeld. Het was wel leuk, soms ook echt geestig, maar uiteindelijk: teveel thea ter." Ab Verhage: Ik ben een ras optimist. Net als Martin Luther King zou ik, ook al wist ik dat morgen de wereld zou vergaan, vandaag nog een boom planten, foto Ruden Riemens Provinciaal, landelijk en Europees stem de hij altijd al VVD. Vorig najaar werd hij lid. En prompt bereikte hem vanuit het hoofdbestuur het verzoek zich verkies baar te stellen voor het Europees Parle ment. Hij deed het graag, want hij heeft een visie, verzekert hij. En die wil hij graag uitdragen. Details interesseren hem - als zakenman - niet. Nee, de grote lijnen, daar gaat het om. De afdeling West-Zeeuwsch- Vlaanderen steunde zijn kandidatuur en in een 'aanstellingsbrief roemde de partij zijn 'grote sociale bewogenheid, zakelijke aanpak en visie'. Of iedereen in de partij zo gelukkig was met de kandidatuur van de non-conformist valt te betwijfelen. Ver hage trekt zich daar niets van aan. „In de landen van de Europese Unie wonen 342 miljoen mensen. Maar er is maar één Hans Wiegel, maar één Frits Bolkestein, maar één Jan Schout - de nieuwe voorzitter van de Zeeuwse Kamercentrale - en ook maar één Ab Verhage. Iedereen heeft het recht zich op eigen wijze te ontplooien in het al gemeen belang. En ik doe dat inderdaad op m'n eigen manier." Ab Verhage werd altijd al geboeid door het Verenigd Europa. „Ik begreep dat dat een uiterst belangrijke rol in de geschiede nis van de mensheid zou gaan spelen. De pogingen om die vele culturen, opvoedin gen, achtergronden bij elkaar te krijgen, dat sprak mij aan. In het zakendoen heb ik veel ervaring opgedaan met al die cultu ren. Ik heb de mentaliteit van de Span jaarden, Italianen, Engelsen leren kennen en ik vond het een uitdaging met die erva ring iets te kunnen betekenen voor ons volk en voor Europa. Het Verenigd Eu ropa is dé uitdaging van de 20ste eeuw. Het moet voor de politiek toch een enor me uitdaging zijn om die smeltkroes van naties op één lijn te krijgen ten aanzien van vraagstukken als economie, veilig heid en milieu?" Hij maakt zich zorgen over Nederland en zorgen over Europa. Daarom wil hij z'n steentje bijdragen aan 'de ommezwaai'. „De Nederlandse economie zit door de schuld van de politiek structureel fout. Kijk naar de verkiezingen voor de Tweede Kamer. Er werd constant gehamerd op bezuinigingen. Alles korten. Oudere men sen worden geslachtofferd, de mensen aan de rand van de maatschappij moeten de tol betalen voor het falend economisch be leid yan de politici, in de landbouw heb ben hele families slapeloze nachten, klei ne middenstanders worden met enorme kostenverhogingen geconfronteerd en zit ten in de wurggreep van de overheid. Wat de politiek had moeten doen? Pleiten voor een gezond exportbeleid, voor een ge zondheidsinjectie voor de industrie, extra steun voor het toerisme. De politiek moet oplossingen aandragen. Ze roepen wel dat er meer werkgelegenheid moet komen, maar ze vertellen nondedju niet hoe!. Het blijft bij loze kreten. Het Centraal Planbu reau heeft niet voor niets gewaarschuwd dat we, als het zo doorgaat, in 2005 een ontwikkelingsland zijn." Waarom dan niet gekozen voor de lande lijke politiek? Daar ligt toch een prachtige taak? „Ach nee, dat interesseert me niet. Elkaar een beetje vliegen afvangen. Ter wijl ze in Den Haag toch schouder aan schouder zouden moeten staan om de be volking te geven waar ze recht op heeft. Zo'n paarse coalitie ook... ze zitten alweer te bekijken hoe ze de mensen kunnen kor ten, terwijl ze zouden moeten bekijken hoe de economie weer gezond kan worden gemaakt. Die kortingen? Pleisters op een houten been." Nee, het moet op Europees niveau worden aangepakt. De lidstaten moeten afspra ken maken over de wijze waarop de werk gelegenheid kan worden bevorderd Ver hage propageert vrijheid van handel en vindt dat het Europees Parlement moet worden bemand met politici die ook een beetje manager zijn. „Ik ken hoge Chinese autoriteiten, die me hebben gezegd: me neer Verhage, als u in het parlement wordt gekozen, nodigen wij u uit voor een han delsmissie. Met u willen we zaken doen. De Chinese markt... jongen toch een po tentie van miljarden dollars," Verhage houdt het zijn gehoor voor. in dat zaaltje in Groede: het grensloze Europa een zegen of een vloek? Wat hem betreft zit het er een beetje tussenin. De handen ten hemel: „Europa is een speeltuin voor criminelen. Kwam je vroeger in Spanje of Portugal, dan spraken de mensen je aan over 'Cruijff. Goeliet en Tulips from Am sterdam'. Nu kent heel Europa Nederland alleen nog maar van de drugs. Leuk hè? Ik vind - en dat ben ik met Maij-Weggen eens - datje alle drugs moet verbieden. En ver der moet de criminaliteit steviger worden aangepakt. Frits Bolkestein pleitte voor 10.000 extra agenten, zodat we ongeveer op hetzelfde niveau komen als de politie in de buurlanden. Ik wil verder gaan. Je hoort dat de soldaten zich kapot vervelen in die kazernes. Mijn voorstel: geef ze een spoedcursus en stuur ze de straat op, als een soort stadswachten. Daarmee dwing je gezag af. Want ik ben ervan overtuigd dat een overheid, die z'n gezag verliest, het respect van iedereen in de samenle ving verliest!" Landbouw Wat hij voor Zeeland kan betekenen? „Veel, enorm veel. Het zou het misschien iets gemakkelijker maken om in Brussel subsidies los te peuteren. En als je in Euro pees verband de mogelijkheid hebt, con tacten te leggen, heb je de plicht de werk gelegenheid te bevorderen. Eén voor beeld: 60 procent van de landbouwsubsi dies gaat naar Spanje en Italië. Nederland betaalt op die manier mee aan de onder gang van onze eigen landbouw. Want die Spanjaarden kunnen veel goedkoper pro duceren en leveren dus e£n sterk concur rerend produkt. Als al die miljarden voor de wapenwedloop in de landbouw worden gepompt, hoeven die 300 miljoen kinde ren, die iedere avond met honger naar bed gaan, voortaan geen honger meer te lij den." Het is tijd voor 'de grote ommezwaai', vindt hij. Auto's moeten zo worden omge bouwd dat ze, eenmaal in de stad, kunnen overschakelen van benzine op batterijen. Olievervuiling? „Daar heb ik een mooi plannetje voor; het is trouwens al onder zocht. Kijk, met kurken doen we niets, die gooien we weg. Maar het is bewezen datje die kurken goed kunt gebruiken bij de be strijding van olievervuiling aan de kust. Een olievlek? Hup, stuur er een helikopter op af met daaronder een net vol kurken, gooi ze op de vlek en vis ze daarna weer op. Kun je die olie simpelweg weer uit die kur ken halen. Makkelijk zat. Maar je moet er wèl voor openstaan." Alleen de omme zwaai kan het noodlot afwenden. „Tijdens een spreekbeurt heb ik het zo gezegd: De Apocalyps-ruiters hebben hun paarden gezadeld en komen uit alle uithoeken van de aarde op ons af!" Als fervent Europeaan wil Ab Verhage een handje toesteken bij de noodzakelijke om wenteling. „Ik wil ook opkomen voor de belangen van ons land en van mijn provin cie. Let wel: ik ben een ras-optimist. Net als Martin Luther King zou ik, ook al wist ik dat morgen de wereld zou vergaan, van daag nog een boom planten. Aan zulke mensen heeft Europa behoefte, tenminste als het uit het dal wil klimmen. Wat ik ze ker óók wil is het Luctor et Emergo laten doorklinken in het Europa van vandaag!'-' Och arme... met z'n 24ste plaats maakt hij geen enkele kans. Grinnikend: „Ik dacht eerst dat ik maar 50.000 voorkeurstem men moest hebben. Dat leek me nog wel haalbaar. Maar nu hoor ik dat het er 100.000 of zelfs nog meer moeten zijn. Ja, dat kan ik natuurlijk vergeten..." Wout Bareman De god van het geld staart vanaf de rode koelkast over het gebogen hoofd van een schriele jongeman het kleine restaurantje in. Nepkaarsen bran den op het geïmproviseerde altaartje en er liggen twee appels bij wijze van offe rande. De jongeman blijkt de negentien jarige eigenaar, die tussen de bedrijven door enige tellen stilstaat. Met gevou wen handen en zijn ogen dichtgeknepen probeert hij de godheid gunstig te stem men: „Help mij vlug rijk te worden." Een typisch beeld uit communistisch China in de lente van 1994. „Dat is mijn baas Wei. Hij is een maand geleden van school gegaan en hier be gonnen. Zijn moeder heeft veel geld", vertelt Li Xiao (23), die aan het tafeltje aanschuift. Hij moet de klanten uit het steegje in het centrum van Peking bin nenlokken en is de enige van de vijf werk nemers die Engels spreekt. Hij studeert 'Japans, Engels en management'. De werkstudent denkt zijn baantje, dat hem 400 yuan (80 gulden) per maand oplevert, nog 'een jaar of zo' aan te houden en dan zelf een 'echt' bedrijf op te zetten. „In computers of zoiets." Vijf jaar geleden gingen jonge Chinezen als Wei en Li in tientallen Chinese steden nog massaal de straat op. Ze protesteer den tegen corruptie en prijsstijgingen; eisten een beter te controleren overheid en democratische vrijheden. In de vroege ochtend van 4 juni 1989 maakte het leger in Peking op het Tiananmen- plein (het Plein van de Hemelse Vrede) een bloedig einde aan de demonstraties. Het precieze aantal doden is nooit duide lijk geworden. De autoriteiten houden het op tweehonderd; mensenrechtenor ganisatie Amnesty International spreekt van minstens dertienhonderd slachtoffers. Honderden werden gewond en nog eens duizenden gearresteerd. Een groot aantal van hen zit nog steeds vast in zogenaamde 'heropvoedingskampen' Inflatie en corruptie De problemen waartegen het protest in 1989 zich richtte zijn niet verdwenen. In tegendeel, zij zijn in alle hevigheid toege nomen. De inflatie bedraagt nu volgens officiële cijfers in de steden zo'n 25 pro cent. De corruptie is sinds de stichting van de Volksrepubliek in 1949 nooit zo wijdverbreid geweest, aldus hoogge plaatste rechters. Vorig jaar zijn alleen al zestigduizend functionarissen aange klaagd op beschuldiging van omkoping. Willekeur in orde- en rechtshandhaving gaat gewoon door. Zeker op het platte land waar partij functionarissen hun zak ken vullen door de arme boeren uit te zui gen. Toch is een eventueel verzet tegen deze ontwikkelingen niet opnieuw te ver wachten uit de hoek van de studenten. De supersnelle groei van de economie heeft met name in de afgelopen twee ja ren in de Chinese maatschappij grote veranderingen veroorzaakt. „Zaken doen en snel geld verdienen", is het mot to geworden. Idealen van een overheid met 'schone handen' en meer invloed van het volk op de politieke besluitvor ming zijn verdwenen. De demonstranten van 1989 zijn inmiddels getrouwd en heb ben een kind. Zij profiteren van de nieuwe mogelijkheden die de economi sche hervormingen bieden. „Zij zetten hun baan niet meer op het spel om te strijden voor democratie en respect voor de mensenrechten", zegt een oude Chi nese professor die zelf twintig jaar in een werkkamp heeft doorgebracht als straf voor kritiek op de partij in de jaren vijf tig. Niet geïnteresseerd Van de huidige generatie jongeren zijn velen zelfs niet geïnteresseerd in onder wijs. Het aantal studenten dat het hal verwege een opleiding voor gezien houdt stijgt gestaag. Het ideaal voor degenen die hun studie afmaken, is naar het bui tenland te vertrekken. „De studenten van nu zijn niet geïnteresseerd in poli tiek of in algemene maatschappelijke ontwikkelingen. Ze kijken alleen maar naar zichzelf Hun eigen welzijn is het enige dat telt", zegt Wang Xiaohan. De overheid heeft die ontwikkeling vol gens de 51-jarige lerares Engels voor een deel in de hand gewerkt, door onder meer de eerstejaars in 1989 te laten beginnen meteenjaai-militaire training. „Om mo gelijke verkeerde ideeën uit hun hoofden te spoelen en te voorkomen dat ze be- Ê7~~ Juni 1989: Eenzaam verzet tegen het militaire geweld in Peking. Een Chinese man neemt het op tegen vier tanks. foto Jeff Widener/AP vriend zouden raken met de ouderejaars die gedemonstreerd hadden", geeft ze haar uitleg van die maatregel. De autoriteiten zijn er kennelijk niet zo zeker van dat hun straffe beleid heeft ge holpen. Sinds begin vorige maand zijn studerenden op de universiteiten en ho gescholen en in het hoogste jaar van de middelbare scholen verplicht een inge laste cursus 'Actuele Zaken' te volgen. Een uur in de twee weken, met een exa men in juli. Dong Rong. een derdejaars studente biologie, kan zich er niet over opwinden „De docent heeft vooraf ge zegd dat we tijdens de lessen alles mogen doen behalve kaarten, want daar kun je voor worden gestraft. We zijn met z'n al len in slaap gevallen en hadden niet eens in de gaten dat de les voorbij was. De do cent had het lokaal zelfs al verlaten", schampert ze. Korreltje zout Haar docent, die in 1989 actief is geweest tijdens de protesten, neemt de nieuwe cursus zelf volgens Dong ook met een korreltje zout. „Iemand die in vijftig mi nuten honderd redevoeringen van (poli tiek voorman) Deng Xiaoping weet te be handelen, kan dat toch niet oprecht se rieus doen?" Over het examen maakt niemand zich zorgen. „Zoals gebruike lijk een kwestie van overschrijven". Le rares Wang meent dat deze tamelijk zin loze tijdspassering is bedoeld om de stu denten duidelijk te maken dat ze zich maar beter niet kunnen inlaten met acti viteiten die tegen de regering gericht zijn. Maai- deze desinteresse lijkt toch het gezag van de autoriteiten aan te tas ten? „De partij heeft haar geloofwaardig heid allang verloren", zegt Wang gelaten. Traditiegetrouw bewezen de politieke leiders ook dit jaar weer in de weken voor 4 juni dat er geen twijfel hoeft te bestaan over wie nog steeds de macht in handen hebben. Het wemelde in de hoofdstad van de politeagenten, die vooral de wijk met universiteiten en het centrum moes ten bewaken. Aan de poorten van de on derwijsinstellingen was het aantal wach ten verdubbeld tot vier en werden identi teitspapieren met grotere zorg gecontro leerd. De Peking Universiteit, in 1989 een van de gangmakers van het protest, is veran derd in een bastion. De bewegingsvrij heid van de Chinese studenten is be perkt. Ze mogen voorlopig geen bezoek brengen aan onderwijsinstellingen waar ze niet staan ingeschreven. Alle groepac- tiviteiten die niet officieel door de uni versiteit zijn georganiseerd, zijn verbo den. Professoren hebben de opdracht om extra waakzaam te zijn op tekenen van onrust. Er zijn in de afgelopen maanden dissi denten geweest die hebben laten door schemeren dat ze vier juni willen herden ken, maar gezien de zeer strikte veilig heidsmaatregelen lijkt dat bijna onmo gelijk. De autoriteiten hebben inmiddels 'uit voorzorg' in verschillende grote ste den tientallen activisten opgepakt. Som migen hebben de hoofdstad Peking 'vrij willig' tijdelijk verlaten. Onder hen is Wang Dan (24), een leider van het protest in 1989 die bijna vier jaar gevangen heeft gezeten en vorig jaar vrijkwam. Degenen die nog in Peking zijn, staan 24 uur per dag onder zware politiebewaking en worden constant in al hun bewegin gen gevolgd. Professor Ding Zilin, die in het bloedbad van 1989 haar zeventienja rige zoon verloor en actie voert om de re gering een schadevergoeding te laten be talen aan nabestaanden van alle slacht- offers, heeft gedreigd met een tweedaag se hongerstaking als de veiligheidspoli tie niet stopt haar te treiteren. De veiligheidsmaatregelen zijn dit jaar tot in het extreme doorgetrokken. Aller lei geplande culturele en sociale activi teiten worden op de valreep afgelast. Een fancy-fair voor een goed doel, een kunst tentoonstelling en een diner van een ten nisclub - allemaal opgezet met medewer king van buitenlandse ambassades - konden plotseling niet doorgaan. Een concert van een Chinese popgroep kwam te vervallen en vorig weekeinde werd een afscheidsfeest voor een Amerikaanse journalist in een restaurant onmogelijk gemaakt doordat de elektriciteit uitviel en reparatie werd verboden. Ook werd een op woensdag 25 mei ge plande vriendschappelijke voetbalwed strijd van KV Mechelen en een sterren team uit Peking zonder redenen afgebla zen. „De autoriteiten zijn op het ogenblik zeer zenuwachtig. Vermoedelijk wensen zij zo vlak voor 4 juni geen grote samen scholing van buitenlanders en Chinezen te zien", raadt een Europees diplomaat naar het waarom. Sociale onrust Gezien de ongeïnteresseerde houding van de huidige studenten - de groep die vijfjaar geleden de regering publiekelijk ter verantwoording riep - is het op het eerste gezicht vreemd dat de zenuwen van de politieke top zo gespannen staan. Te verklaren is het wel, want twee, veel omvangrijker groepen die in 1989 op de achtergrond zijn gebleven - de arbeiders en de boeren - beginnen hun ontevreden heid te tonen. De sanering van de staatsindustrieën zorgt voor een snel stijgende werkloos heid die volgens officiële cijfers al boven de 200 miljoen ligt. Veel arbeiders zien de waarde van hun loon achteruithollen door de torenhoge inflatie. Negentiende- eeuwse arbeidsomstandigheden zijn een andere bron voor ongenoegen. Wanho pige boeren aan wie de welvaartsstijging voorbij gaat, komen in opstand tegen lo kale machthebbers. „De sociale, onrust is de grootste bekom mernis van de politieke leiders en er is nu meer potentieel buskruit dan een jaar ge leden. Als er iets bijzonders gebeurt, zo als het overlijden van de 'architect' van de economische hervormingen, Deng Xiaoping (89), dan kan het kruitvat ge makkelijk ontploffen", zegt een westerse waarnemer. Hij benadrukt dat in de ge schiedenis van China een verval van het overheidsapparaat gecombineerd met een opstandige bevolking veelal het ein de van een dynastie aankondigt. „En aan de top kennen ze de geschiedenis op hun duimpje." Yvonne van der Heijden (De namen van de Chinezen die in dit artikel aan het woord komen, zijn veranderd J V

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 37