Presentator Ivo de Wijs is geen 'milieugoeroe' Liefde is niet simpel Vroege Vogels Richard Thompson Oplossing vrije tijd zaterdag4juni 1994 27 BLACK HERITAGE postzegels puzzelen BRUIDSBOEKET BRUILOFT DANK DECORATIE DIADEEM DRANKJE ECHT T E U Q c A J R R u E L K FAMILIE L E s P A K E J K N A R D FOTOGRAAF GASTEN B K o F F 1 E K A M E R T HAPJES K N A D U E 1 L 1 M A F S HUWELIJKSREIS H N JACQUET T R U L S E J P A 0 1 KAPSEL 1 E s M T R A A T L E D E KERK K E K E L A A Z 1 T T E R KLEUR R 1 T E F S M u R E 1 S S KOFFIEKAMER OUDERS U T E D 0 A R A 0 T 1 N K POCHET J P H A E B A T A U K E IJ RECEPTIE W E C 1 1 K S R H S R T L SLUIER STADHUIS u C 0 D W W 0 D G J E S E TAART 0 E P U u c A E 1 0 K A W TROUWJURK R R o O E T H C E u T G u TROUWKAARTEN - R H TROUWRING T R R D S R E D U O 0 TROUWSTOET T T G N 1 R W U O R T B F ZAAL In deze mengelmoes van letters zijn al de genoemde woorden verstopt. Ze zijn te lezen van links naar rechts, van rechts naai- links, van boven naar beneden of omgekeerd of schuin. Sommige letters worden dubbel gebruikt. Streep alle woorden door. De resterende letters vormen dan regel voor regel van boven naar beneden nog een woord. Stuur dit woord op een briefkaart naar: Puzzelredactie PZC Postbus 466 4380 AL Vlissingen Uw briefkaart moet uiterlijk woensdagmorgen in' ons bezit zijn. Vermeldt daarbij uw naam, adres en woonplaats. De PZC stelt de volgende prijzen beschikbaar: eerste prijs een VVV-bon van 50,-, tweede, derde en vierde prijs een WV-bon van 25,-. De oplossing en de namen van de prijswinnaars vindt u in de PZC-bijlage 'Vrije Tijd' van volgende week. De prijswinnaars van het cryptogram van vorige week zijn: A. de Vries, Kanaalweg 110. Sluiskil (WV-bon ƒ50,-). De VVV-bonnen van 25,- gaan naar: Mw. J. Braam, Burg. Baaslaan 6. St. Laurens; W.M de Wild-de Graag, v, Zijlstraat 17, 's-Heerenhoek en M.F. van Eek hout, Oranjedijk 56, Vlissingen. De prijzen worden binnenkort toe gezonden. Oplossing vrijdag f 1 a m b o u w rommelig De woorden op de eerste en derde verticale re- Ubbergen gel zijn: fruithal en ambtseed. Het sleutel- interval woord luidt:'aftroeving'. Tasman i e hoestbui a d e m 1 o o s 1 i d w o o r d wenskaart e—w—o-t—a inhaalverbod -t—a—e—r-a—o leuren-pakgoed 1—n-b—ar—i toekomstmuziek r—e—ea—e—s- lammergier—toer -p-bn-t-t-1- warenhuizen -a-c-o-n-n vryhouden -t-d- meden r-n- Imago-problemen laten hem koud. Thompson weet zich ver- 0 zekerd van een behoorlijke schare liefhebbers, zeker nadat de platen- II maatschappij in 1991 zijn album !6 'Rumor And Sigh' eindelijk vol- i- gens de regels ging promoten. Iets |5 wat met een Richard-Thompso- nalbum in geen jaren was gebeurd. Thompson weet ook dat hij in mu il zikantenkringen op handen wordt 1 gedragen. Bob Dylan wilde vorig jaar wel op de Expo in Se villa spe- [i len, maai- dan moest Thompson i'hem begeleiden. Bonnie Raitt nam i' een liedje van hem op op haar nieuwe cd en mede daardoor speel- de hij in het voorprogramma van i! haar Vredenburg-concert. Bands j als R.E.M., Los Lobos en collega's als David Byrne en June Tabor werken mee aan een tribute-plaat met covers van Thompsons liedjes die in het najaar verschijnt. Ook aan deze positieve zaken heeft j hij geen boodschap. „Ik weet wat ik wil. Ik ben muzikant. Ik doe ge woon mijn best. Dit is een aardig album, maai- ik ben eerlijk gezegd alweer met mijn gedachten bij de ,j volgende plaat. Sterker nog: ik heb t de volgende drie platen al in mijn 2i hoofd.'Mirror Blue' namelijk heb ik al een jaar klaar. Voor mij is het al een oud album." „Waar ik vooral blij mee ben is het geluid van de plaat. Ik wilde iets anders dan een doorsnee-rockbe- nadering. Bas, drums, gitaar, gi taar, keyboards ligt zo voor de hand. Met producer Mitchell Froom zat ik me af te vragen wat we niet nodig hadden. En we kwa men uit op de drums. Bij de drums komen zo veel clichés om de hoek kijken. Moderne rockdrums zijn toegesneden op stadiongeluid. En omdat we een intiem album wilden maken, opgenomen in een huiska mer bij wijze van spreken, moesten we een kleine drum-kit hebben. Ook al omdat we arrangementen hadden opgebouwd vanuit de akoestische gitaar. Het is dus een soort anti-U2-album geworden. Bij U2 is alles zo belangrijk. Elk woord, elke letter die ze zingen. Al les is zo intens. En het wordt ge bracht met een air alsof ze De Ul tieme Boodschap te verkondigen hebben. Ik haat dat. Dat bombas tische is verschrikkelijk. Daarom hou ik ook niet zo van Bruce Springsteens platen. Wel van Springsteen zelf, niet van zijn pla ten. Veel te pompeus." Mitchell Froom wist alle diverse stijlen op 'Mirror Blue' tot een sa menhangend geheel te smeden, en Pete Thomas wrong zich in allerlei bochten om iets bijzonders van de percussie te maken. Geen pretje En dan Richard Thompson als bin dende factor. De man van de mooie liedjes, waarin echter vrijwel altijd mensen figureren voor wie het le ven geen pretje is. Vooral achter de liefde gaat veel onbegrip en leed schuil. „Liefde is veel gecompliceerder dan 'Darling, I love you'. Er is altijd een onderliggende tekst, die alles in een ander licht zet. Liefde is niet simpel. Je kunt ook van mensen houden juist omdat ze gemeen zijn. Op deze plaat kom je veel figu ren tegen die een verkeerd beeld van zichzelf hebben. Misschien dat de plaat daarom wel 'Mirror Blue' heet, ja, waarschijnlijk wel. In het gedicht van Tennyson, waai- ik de titel aan heb ontleend, kan een vrouw niet door het raam kijken omdat ze vervloekt is. Ze kan al léén naar de wereld kijken via een spiegel. Zo is er dus geen directe re latie met de werkelijkheid meer, maar is het een constructie. Begrip wordt dan een probleem en niet iets wat voor de hand ligt. Je moet gaan nadenken over iets dat van zelfsprekend was." Theo Hakkert Optreden: 6 juni Paradiso Amsterdam. foto GPD Inmiddels bestaat het program ma vijftien jaar, maar nog steeds brengt Vroege Vogels een frisse mix van natuur- en milieu- I onderwerpen, interviews, poëzie en cabaret voor een breed publiek. En met succes. Want onlangs kreeg Vroege Vogels de nieuwe tweejaarlijkse prijs voor Natuur- behoud van het Prins Bernhard Fonds toegekend. Al eerder dit jaar won Vroege Vogels de Pers- prijs Natuur en Milieu 1994 van de Landbouwuniversiteit in Wage- ningen. Dit weekeinde (op 4 en 5 ju ni) wordt ter gelegenheid van het 1 15-jarig bestaan 'het grootste mi- J lieufeest aller tijden' gehouden op het landgoed Boekesteyn van Na- i tuurmomumenten in 's-Grave- land. Natuurkennis Toen cabaretier/tekstschrijver Ivo de Wijs negen jaar geleden voor de 1 presentatie van Vroege Vogels werd gevraagd, tastte hij wat na tuurkennis betreft volkomen in het duister. Door de jaren heen heeft hij - noodgedwongen bij- geleerd. En zowaar: hij heeft er nog plezier in gekregen ook. Op vakan- ties let hij tegenwoordig op de al dan niet zeldzame plantjes die hij tegenkomt, en in zijn eigen tuin houdt hij de verschillende vogel- soorten nauwlettend in het oog. „Let wel, ik ben presentator, geen 11, milieugoeroe. Maar vanzelf ga je o l 6 O ichard Thompson is het Ij XVschoolvoorbeeld van een profeet I' die in eigen land niet wordt geëerd. In 1 Engeland wordt er nauwelijks nog il serieus, en al helemaal niet zonder 5 vooroordeel, naar de Londenaar geluisterd. „In Amerika ben ik getapt omdat ik van ver kom. In Engeland ben ik gestigmatiseerd: Richard Thompson, 3 de vervelende sixties- en seventies- ;folkie." De Engelsen ontzeggen zich 5 ,daarmee een enorm brok luisterplezier. 3 Richard Thompson is inderdaad 1 veranderd. Aan hem kleeft weliswaar jj zijn oude folk-rock imago als leider van de baanbrekende groep Fairport 5 Convention, maar in deze jaren negentig speelt hij moderne popliedjes waar iemand als Elvis Costello zich niet voor zou schamen. En wat Thompson qua ritmes op zijn nieuwe cd 'Mirror Blue' laat horen, met dank overigens aan ex-Costello-drummer Pete Thomas, doet weinig onder voor de knekelmuziek die Tom Waits op zijn laatste cd's liet vastleggen. toch meer om je heen kijken, volg je de loop der seizoenen beter. Ik ben natuurlijk een beetje schrijfta felfanaat. Sinds Vroege Vogels heb ik mijn stoel omgedraaid en nu kijk ik de tuin in. Al is De Wijs dan 'slechts' presen tator, hij heeft door de jaren heen wel degelijk zijn stempel op het programma gedrukt door de in breng van zijn befaamde spotver zen, satirische teksten, de dialogen tussen de mannelijke en vrouwelij ke presentator die een afspiegeling zijn van de vele ontbijttafelge- sprekken. „Ik moet een band heb ben met een programma waaraan ik werk. Daarom kan ik toch niet nalaten me ermee te bemoeien, en dan komt natuurlijk weieens wat Ivo-gekte bovendrijven. We heb ben bijvoorbeeld vreselijk gela chen om' de invoering van het Keurmerk voor toiletpapier. Dan begint het te borrelen, hoor!" Draagt voor met gedragen stem: 'Het is er! Het is hier, het keurmerk voor toiletpapier. Hoera! Sluit de kringen, sluit de spier, het keur merk voor toiletpapier!' Cleynemoeth Legendarisch is het programma dat De Wijs eens verzon in de stille tijd voor kerst. Hij bedacht een na tuurgebied dat zo mooi was dat mensen die het kenden erover zwe gen uit angst voor massatoerisme. Met behulp van een landkaart prikte hij een dunbevolkt gebied in Brabant, niet ver van Eindhoven. Het was niet alleen vreselijk mooi, maar ook vreselijk bedreigd, zo verzon hij. De Belgen hadden kern centrales gepland aan de rand van het gebied. Er was een blauwdruk gevonden van een autoweg dwars door de prachtige natuur. En als klap op de vuurpijl waren er plan nen om het te ontsluiten voor re- creatie-doeleinden. Het voortbestaan van de Cleyne- moeth-plassen, zoals de naam van het gebied luidde, was dus slechts een kwestie van tijd, betoogden ook tal van natuurbeschermers tij dens het programma. Nico de Haan van Vogelbescherming, nor maal de geloofwaardigheid zelve, vertelde voor de microfoon dat Cleynemoeth de laatste plek in Ne derland was waar de Blauwe Kruisduiker nog voorkwam. De Wijs' broer hing in zijn beste Bra bants de milieu-activist uit. Zo ontstond er een indringende maar fictieve reportage die de hele uit zending duurde, en waarvan het ef fect verpletterend was. „Er kwamen dozen met post bin nen", grinnikt De Wijs. „Zeker 60 procent was er ingetuind. Men bood zich aan om met handteke ningenlijsten het land in te gaan, een ander informeerde naar de pre- ciese ligging van Cleynemoeth. 'Ik kwam met de fiets tot Bladel maar verder kon men mij niet helpen'. Fantastisch." De programmamakers bezigen een belangrijk uitgangspunt: zij doen niet aan hoor of wederhoor. De natuur heeft gelijk, vinden ze, en daarom worden bepaalde groe pen mensen gewoon niet aan het woord gelaten. Bontfokkers, ja gers, wildbeheers-eenheden: ze ko men niet aan bod. Na afloop krijgt de redactie veel telefoontjes te ver werken. Er komen reacties van mensen die het niet met een be paald onderwerp eens zijn, of van mensen die het er juist wél mee eens zijn. En je hebt natuurlijk de kritische natuurkenners, zoals re dacteur Joost Huizing eens mee maakte. De Wijs: „Joost had eens een reportage gemaakt in een bos. Het item had alleen geen sfeer. Hij toog dus naar de NOS-Fonotheek, haalde wat geluiden van krakende takken en vogels en plakte dat achter de reportage. Het item was nog niet afgelopen of er belt al een man op die in alle staten was. „Waar is dat, waar is dat bos." „Eh, dat grenst aan de Veluwe, maar waarom wilt u dat weten mijn heer?" „Nou, daar zit dus blijkbaar de Canadese dwarsgestreepte kriebelfluiter, die is nog nooit in Nederland gezien." Monique Brandt Maandag 6 juni wordt op de stranden van Normandië D- Day herdacht. Dan is het vijftig jaar geleden dat onder de code naam 'Overlord' de geallieerde in vasie werd ingezet met als eind doel de bevrijding van West-Euro- pa. Op de 6de juni 1944, de dag die de geschiedenis is ingegaan als 'de langste dag' brachten vanuit En geland 3.000 vaartuigen en honder den vliegtuigen 150.000 militairen over. Het Kanaal naar de kusten van Normandië. D-Day wordt 6 ju ni postaal herdacht. Groot-Brit- tannië en de Kanaaleilanden Guernsey en Jersey komen maan dag alle met herdenkingsseries. Groot-Brittannië brengt een strip van vijf 25p-zegels in omloop waar op foto's worden afgebeeld die alle op D-Day zijn genomen. Van links naar rechts zien we: het herladen van een RAF Boston met rook bommen (dit is de eerste keer dat deze foto wordt geopenbaard; tot nu toe is hij altijd om veiligheidsre denen achtergehouden); beschie ting van de kust door HMS Warspi- te; landing van Britse comman do's op Gold Beach om 07.25 uur; hergroepering van Britse infante risten op Sword Beach, ook om 07.25 uur; opmars van comman do's achter een Sherman DD amfi bietank (deze foto is genomen bij Ouiestreham). Jersey wijdt zes zegels en een boek je aan D-Day. Op de (getekende) zegels: 18p, luchtlandingstroepen; 18p, de geallieerde vloot; 23p, de landing op Gold Beach; 23p, de landing op Sword Beach; 30p, Spitfires boven de Normandische kust en 30p, invasiekaart waarop staat aangegeven waar de geal lieerden aan land gingen. Verder staan er op de zegels badges van de zeemacht-, leger- en luchtmacht- onderdelen. In het boekje zitten acht zegels van 18p, acht van 23p en acht van 30p. Prijs: 5,68 pond. Op het kaftje de kaart van de Normandische kust, de vlaggen van de VS, Groot-Brit- o.a. op de zegels: geallieerde troe pen veroveren Nieuw-Guinea; de bevrijding van Rome (4 juni) en Pa rijs (25 augustus) en de slag in de Ardennen, december 1944. Nu we toch in de VS zijn blijven we daar maar even. Dit jaar versche nen reeds: 6 januari, strip van vijf 29c.-zegel ter gelegenheid van de Olympische Winterspelen: alpine, rodelen, ijsdansen, langlaug en ijs hockey; 21 januari, serie 'bekende personen, 29c.-portretzegel radio reporter Edward R. Murrow (1908- 1965); 27 januari, zelfklevende 29 c.-lovezegel, opgaande zon in hart vorm; 1 februari, in de serie 'beken de zwarte Amerikanen', 29 c„ de antropoloog en psycholoog dr. Al lison Davis (1902-1983); 4 februari 29 c.-adelaarzegel op zelfklevend papier; 5 februari. Chinees jaar van de hond, 29 c„ pekinees; 14 februa ri, twee love-zegels, 29c.duif in hartvormig rozenarrangement en 52 c„ twee tortelende duiven in een bloemstuk; 4 maart, herdrukken permanente zegels, 19 c., vissers boot, 5 c„ circuswagen, 3 c.. cones- toga-wagen; 22 april 29 c„ Buffalo soldaten uit de vorige eeuw; 27 april, filmsterren uit de tijd van de stomme film, 10 zegels van 29 c„ Rudolf Valentino, Clara Bow, Charley Chaplin, Lon Chaney. John Gilbert, Zasu Pitts, Harold Lloyd. Keystone Cops, Theda Ba- ra en Buster Keaton; 28 april, boekje met 20 29 c.-bloemenzegels (vijfmotieven): lelie, zinnia, gladio len, dahlia's en rozen. NEDERLAND Op 14 juni zullen twee nieuwe automaatboekjes in omloop worden gebracht, PB 43D en PB 47B De inhoud van 43D is: 5x80 cent Beatrix inversie met de tekst (in rood): Voor vragen over al uw postzaken, bel PTT Post Klan tenservice 06-0417 (gratis). De prijs van het boekje is 4.-; kleur om slag: oranje. In het boekje 47B zit ten 5 Crouwel-zegels van 70 cent en 5 van 10 cent. De tekst in dit boekje is gelijk als dat in boelye 43D. Prijs 4,-; kleur omslag: groen. Verder blijken er 2 mei drie auto maatstroken met nieuwe waar- deopdruk te zijn verschenen. Waarden: 50, 210 en 280 cent. prijs 5,40. Bestelnummer 36.00.00. Hero Wit Het succesverhaal van het Bulderbos. De Siberische grondeekhoorn in de bossen rond Tilburg. De Rode lijsters, oftewel vogels die steeds zeldzamer worden. Een keurmerk voor toiletpapier. Zo maar wat onderwerpen uit VARA's natuur- en milieuprogramma Vroege Vogels, dat elke zondagochtend van acht tot tien via Radio 1 live te beluisteren is. Wekelijks stemmen gemiddeld ruim een half miljoen luisteraars af op het programma, dat wordt gepresenteerd wordt door Ivo de Wijs en Inge Diepman. De Wijs is al negen jaar aan het programma verbonden, Diepman nam vorig jaar de plaats in van Letty Kosterman. Ivo de Wijs presenteert het radio-programma Vroege Vogels samen met Inge Diepman. D-D»ï 6tH Juut 1944 IC D C KT V 50TH AKHivttoa» jcnaci Guernsey geeft 6 juni een D-Day blokje uit met daarin een zegel van 2 pond. Het blokje toont spitfires boven de Normandische kust; op de zegel twee vliegtuigen. De Verenigde Staten geven al sinds 1991 velletjes uit die steeds acties laten zien die dan in het be treffende jaar vijftig jaar geleden hebben plaatsgehad. Zo'n velletje bestaat telkens uit tien zegels (vijf in de bovenrand en vijf in de onder rand en daartussen een kaart van de wereld met de actiegebieden). Ook dit jaar wordt weer onder de titel '1944: Road to Victory' zo'n velletje uitgegeven (wanneer is niet bekend), en één van tien 29c- zegels is gewijd aan D-Day. Verder tannië en Canada, en de tekst '6th June 1944 - Anniversary of the Al lied Landings'. 4

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 27