Symbool van vrijheid Eigen geld en oude dag Broodje haring met tomaat en koriander Amersfoort verheft culinaria tot kunst PZC 'Foute fietsen in en na de oorlog Sport en voeding in het buitenland vrije tijd 25 ZATERDAG 4 JUNI 1994 Je moet nu de televisie aanzetten, belde een vriend. „In 'Black beauty' rijden ze op een Pedersen." Dadelijk drukte Peter Dieleman, fietsenverzamelaar uit Leeuwarden, op de knop. En ja hoor. De serie was weinig Ibijzonders, iets Engels met meisjes en paarden, maar er reed iemand rond op de mooiste fiets die de mensheid ooit schiep. Dat frame! Die constructie! Sindsdien keek Dieleman elke week naar 'Black beauty'. Ook al heeft hij zelf twee zulke fietsen. „Ik kan naar het hok lopen en ernaar kijken wat ik wil, ik hoef niet een uur tv te zien voor tien seconden fiets. En toch is het leuk", zegt hij. De twee fietsen die Freek de Jonge gebruikt in De illusionist behoren eigenlijk aan Peter Dieleman toe. Vroeger al. De fiets die Swieber- tje opknapte voor Saartje staat de Leeuwarder fietsenverza melaar Peter Dieleman nog helder voor de geest. „Er zat volgens mij een carbidlamp op." En die keer dat er een verfilming van 'Bint' op televisie was, naar de novelle van Bordewijk. Daarin wordt door Zee land en Vlaanderen gefietst. Diele man had zich er veel van voorge steld, maar helaas woonde hij toen nog bij zijn ouders die er niets aan vonden, zo'n VPRO-programma. Nog steeds wacht hij op de herha ling. Onlangs werd 'Het meisje met het rode haar' herhaald. Dieleman keek. Een Nederlandse verzets- film, daar komen fietsen in voor. En geheid worden er fouten ge maakt. De fiets waarop Renée Soutendijk rondrijdt, lijkt in orde, maar de koplamp deugt niet. „Een Bosch", weet Dieleman, „en de haak waarmee die op het stuur vast zit, was toen helemaal niet in zwang." Hij staat op en haalt er een uit het hok: een haak die aan een flesopener doet denken. „Kijk, zo een." Hij wijst op de lamp van zijn Pedersen. „Zo'n platte haak met een klem hadden ze moeten heb ben. 't Was een kleine moeite ge weest." Geestelijk Tot ver na de oorlog, in 'Turks fruit' of 'De kleine blonde dood', is de Nederlandse film vergeven van fietsen. „Een fiets symboliseert vrijheid, het is een soort afzetten tegen de kapitalistische maat schappij. Wie zich op een fiets voortbeweegt, geeft aan dat hij geestelijk met iets anders bezig is dan met bezit." In Hollywood hebben ze daar geen weet van. In Stephen Kings roman 'It' komt een jongensfiets voor met een hoog frame van 28 inch. Bij de verfilming is een dertien-in-een- dozijn fiets gebruikt. „Zo'n gewel dige hoge fiets konden die stomme Yanks niet vinden natuurlijk." De ouderdom van een fiets is niet altijd te zien. Spatborden zijn vaak een indicatie, en soms het frame. Pierre Bokma rijdt in 'De avonden' eigenlijk op twee fietsen. De ene met een parallelframe, de ander met een soort kruisframe. Die op de foto heeft nog een dameszadel ook. Je kunt net het merk niet zien, maar het lijkt een Fongers. Trouwens, de ploeterende manier waarop vrouwen in oorlogsfilms fietsen, van Yoka Berretty ('De overval') tot Soutendijk, is veel te overdreven. „Dat moet zeker de in druk wekken van actie, dat ze de schouders eronder zetten In 'Het meisje met het rode haar' ook. Ze komt een keer heel mooi frontaal aanfietsen, maar de camera heeft er de grootste moeite mee haar in beeld te houden, zo beweegt ze. Zo te fietsen kost alleen maar energie, je gaat er niet harder door." Jasbeschermer In 'De aanslag', naar de roman van Harry Mulisch, wordt een fietser door een andere van zijn rijwiel ge schoten. Alweer tijdens de oorlog. Het is een cruciale scène, de omge vallen fiets in de sneeuw staat dan ook op de filmposter. Goeie fiet sen, alletwee, vindt Dieleman als hij de foto bekijkt. „Mooi dat ze aan de verduisterde koplamp heb ben gedacht, en kijk, z'n dynamo deugt ook. Dat kom wel eens een vt- Wat moet je doen om te voorkomen, dat je bij opname in een bejaardentehuis eerst het eigen vermogen moet 'opeten'? Hoe vaak ligt de vraag niet op tafel? Een schrikbeeld voor menigeen: dat je in een mum van tijd van je zo braaf gespaarde centen wordt afgeholpen. Bekend citaat [in dit verband: „Omdat ik m'n hele leven lang hard heb gewerkt en zuinig 'ben geweest, word ik nu gepakt, terwijl mijn buurman, die z'n hele leven lang z'n hand heeft opgehouden en de bloemetjes heeft buiten gezet, niks hoeft te betalen". Bij notarismr. E.M.A. vanThiel wordt één tot twee keer in de week een akte gepasseerd, waarin mensen hun zaakjes voor hun oude dag en hun eigen vermogen rege len. De angst dat het moeizaam op gebouwde kapitaaltje bij opname in het verzorgingstehuis of na over lijden grotendeels naar de staat verdwijnt, zit er stevig in. Die angst is volgens Van Thiel niet altijd terecht: aan het probleem van het moeten opeten van het ei gen vermogen valt best wat te doen; de wet zelf draagt zelfs en kele oplossingen aan. Hij wil zich niet uitlaten over de vraag of het wel zo fraai is, dat mensen die geld hebben, dat geld eerst wegwerken om vervolgens de gemeenschap te laten opdraaien voor de kosten van hun verblijf in het bejaarden tehuis. „Daarover hoef ik niet te oordelen. En ik wil mij ook niet in die discussie mengen. Alles ge beurt legaal bij notariële akte". Wie het verzorgingshuis ingaat, moet in principe zelf de verzorging betalen. Zijn aow, pensioen, rente en dergelijke onvoldoende dan moet het eigen vermogen worden aangesproken, Is dat er niet. dan springt de sociale dienst bij. Men hoeft ook niet alles 'op te eten'. Het zogeheten vrijgelaten vermogen het geld dat je mag houden - is voor een echtpaar 10.800 gulden en voor een alleenstaande 5.400 gul den. Daarnaast is er tenminste als er geen dekkende begrafenis verzekering is afgesloten een be drag vrij van 10.000 gulden voor een echtpaar en 5.000 gulden voor een alleenstaande als reservering voor de begrafenis- of crematiekos ten. Wegwerken Wanneer moetje nu beginnen met 'het wegwerken van je geld'. Tijdig, dus niet te vroeg, zegt Van Thiel. „Je moet je niet uitkleden voor je naar bed gaat". Maar ook niet te laat. „Denk eraan als je 65 begint te worden". De peildatum voor de berekening van het eigen vermogen is 1 ja nuari van het tweede kalenderjaar vóór het tijdstip waarop positief tot opname in het bejaardenhuis is geadviseerd. Anders gezegd: wan neer dit jaar de opname is, dan wordt bekeken hoe het vermogen was op 1 januari 1992. Vóór die da tum hadden dus maatregelen moe ten worden genomen. Zijn er na 1 januari schenkingen aan de kinde ren gedaan, dan kunnen de kosten van het bejaardenoord alsnog op de kinderen worden verhaald. Volgens Van Thiel zijn er overigens ontwikkelingen gaande in de sa menleving, die het 'wegwerken van vermogen' misschien minder urgent maken: de verschuiving van de zorg in een bejaardenoord naai' de thuiszorg. „Je ziet tegen woordig vaker dat oudere mensen voor verzorging thuis een tweede of derde hypotheek opnemen en dan alleen de rente betalen. De schuld wordt pas bij overlijden af- Wie het verzorgingshuis ingaat, moet in principe zelf de verzorging be- falpn foto Lex de Meester Het heeft geen zin om hier te ad viseren wat de beste mogelijkhe den zijn. Die liggen per geval ver schillend. Zijn er veel. weinig of geen kinderen? Waaruit bestaat het eigen vermogen? Is er alleen een eigen huis, of is er nog meer? Populair is in elk geval de verkoop van het eigen huis aan de kinde ren. De koopsom wordt dan kwijt gescholden of aan de kinderen ge schonken, eventueel in etappes om schenkingsrechten te bespa ren. Maar ook het schenken op pa pier is het overwegen waard, zeker als besparing van successierecht het hoofddoel is van de vermo gensvermindering. Schenken Ouders mogen jaarlijks geheel be lastingvrij aan ieder van hun kin deren 7468 gulden schenken en aan kleinkinderen eenmaal per twee jaar 4480 gulden schenken (tarieven 1994). Wanneer ze nauwe lijks of geen contanten voorhan- talen. den hebben bijvoorbeeld omdat hun vermogen geheel is belegd in het eigen huis of wanneer ze hun spaarcenten nog in eigen zak wen sen te houden, kunnen deze vrijge stelde bedragen jaarlijks worden geschonken in de vorm van een schulderkenning, bij wijze van vrij gevigheid, oftewel een schenking op papier. Het komt er in het kort op neer, dat ouders een bepaald bedrag schen ken aan hun kinderen en het weer teruglenen. Daarbij wordt dan meestal afgesproken dat de kinde ren hun vordering pas kunnen op eisen wanneer de langstlevende van de ouders komt te overlijden of wanneer de ouders worden opge nomen in een bejaardenhuis. De ouders kunnen de schuld op ie der door hen gewenst moment af lossen. Is dat bij hun overlijden nog niet gebeurd, dan wordt de to tale schuld aan de kinderen in min dering gebracht op de nalaten schap, zodat er minder successie recht verschuldigd zal zijn. Wel moeten de ouders over de schuld jaarlijks aan de kinderen een reële rentevergoeding betalen. Die ren te is voor de ouders aftrekbaar en bij de kinderen belast voor de in komstenbelasting. Het is echter nog niet duidelijk of de sociale dienst deze modus ac cepteert als er sprake is van opna me in het bejaardenhuis en het ei gen vermogen moet worden ge toetst. Er ligt een wetsvoorstel - maar daar is nogal wat verzet te gen dat het zetten van het huis op naam van de kinderen belast- baai' wil maken voor de inkom stenbelasting van die kinderen. (Bij de notaris is de folder 'Uw ver mogen en de oude dag' verkrijg baar. Daaraan zijn ook gegevens voor dit artikel ontleend. Het is gratis verkrijgbaar. Een oriënte rend gesprek van een half uur op een notariskantoor is overigens ook gratis). Hindert Paalman Mei en juni behoren voor de primeurjagers tot de mooi ste van het jaar. Eerst krijgen we het lamsvlees, tegelijk met de eerste versgerookte paling van het nieuwe seizoen, vervolgens de asperges. Op de hielen geze ten door de nieuwe haring. Aardbeien van de volle grond en nieuwe aardappeltjes maken het culinaire plaatje compleet. Over de Hollandse Nieuwe zijn zorgelijke berichten verspreid. De haringstand zou niet bijster florisant zijn. Dat is niet zo'n verwonderlijk bericht. Vrijwel ieder jaar gaat vlaggetjesdag ge paard met sombere berichten over de hoeveelheid haring en de kwaliteit. Iedere keer valt het weer mee. Weet u nog hoe vorig jaar de nieuwe haring smaakte in vergelijking tot die van dit seizoen? We herinneren ons wel dat er lovend werd gesproken en geschreven over de kwaliteit. Ook dit jaar eerst veel gesomber over het fysieke haringbeeld. De vis zou veel te mager zijn. En dan ineens komen er juichende berichten. Binnen een week kan er bij een haring blijkbaar veel veranderen. De haring van 1994 is mals als boter en lekker vet. Dat laatste is vooral positief be doeld. Het vet van de haring, hebben we ons laten vertellen, is gezond. Dus hebben we flink toegetast. Als ieder haringsei zoen zijn we begonnen met een zo puur mogelijke consumptie. Dat wil zeggen dat we de haring met toevoeging van slechts wat uitjes hebben genuttigd. Som mige liefhebbers vinden die uit jes al verkeerd. Die eten de ha ring zo, zonder iets. Ze vinden al les wat er extra bij geserveerd wordt zonde van het 'maatje' Wij zijn echter niet zo streng. En als we een weekje of twee ver der zijn, dan gaan we eens den ken aan andere manieren om haring op te dienen. Dit jaar hadden we nog wat van die nieuwe tomaatjes liggen waar we het vorige keer over hadden. U weet wel. de Bon Appetit, heerlijk rijp en donkerrood. Daar komt bij dat de laatste tijd zo veel aandacht wordt besteed aan de keuken van Thailand. We hebben er zelf aan meege daan. Steeds meer mensen be zoeken Thailand voor een vakantie en heel wat Thaise mensen hebben zich in Neder land gevestigd. Zij brengen hun kruiden en specerijen mee en in de winkels zien we die prod uk- ten ook steeds meer. Koriander bijvoorbeeld. U begrijpt het al, we hebben nieuwe haring ge combineerd met die heerlijke Bon Appetit-tomaatjes en met verse koriander. Een lepeltje fijngehakte uitjes wilden we niet weglaten. Heerlijk als zomerse lunch. U hebt nodig: per persoon twee zachte witte puntjes (van de bakker), twee nieuwe haringen. 1 eetlepel fijngehakte ui, 1 Bon Appetit-tomaatje, een snufje pe per, een paar takjes fijngehakte verse koriander en een beetje boter om de broodjes mee te be smeren. Leg op ieder opengesneden en beboterd puntje aan één kant een haring waarvan u het laat ste stukje graad met de staart hebt verwijderd. Snijd de to maat in plakjes en leg die half op de haring en half op de andere helft van het puntje Strooi wat peper op de tomaat. Bestrooi haring en tomaat met de uisnip pers en strooi over het geheel de fijngesneden korianderblaad jes. Schenk er thee of een glaasje korenwijn bij. Rien van Reems dynamo wezen." De omgevallen fiets, met dat mooie hoge frame, was hem bijgebleven. Maar dan ziet hij het: „De jasbeschermer zou fout kunnen zijn. Oude modellen liepen verder door, tot op de ket- tingkast, of vlak daarboven." Is zo'n omgevallen fiets voor de leek al dramatisch, de liefhebber snijdt het nog dieper door de ziel. In 'De illusionist' belandt de fiets van Freek de Jonge rammelend in een sloot. „Daar heb ik me over op zitten vreten. Da's toch zonde?" De filmmaatschappij van De Jon ge had de rijwielen - oude trans portfietsen - geleend van 'Pepie' Huisman, de zoon van de schilder. Ze werden nooit teruggebracht. Later nam Dieleman de rest van Huismans collectie over. Een paar ervan leende hij uit voor de televi sieserie 'De vuurtoren', en die kwa men na afloop weer keurig terug. Dus alles welbeschouwd is Freek de Jonge hem twee fietsen schul dig? Zo had Dieleman het nog niet bekeken. „Eigenlijk wel, ja." Asing Walthaus Haring met tomaat en koriander, een frisse combinatie. foto Rien van Reems Het Nederlands elftal gaat naar de VS en bereidt zich daar goed op voor. Veel andere Nederlanders gaan ook naar het buitenland voor allerlei sportieve activiteiten. Het zal niet voor het eerst zijn dat goed getrainde sporters op de plaats van bestemming aankomen en daar ziek worden van het eten. Jammer van alle voorbereidingen! Een voedselvergiftiging ligt voor reizigers altijd op de loer. Meestal herstelt de zieke binnen enkele dagen, maar voor een spor ter die komt om te presteren is het funest. Met diarree kan men erg veel vocht en mineralen verliezen, maar uiteraard ook energie. Voor braken geldt hetzelfde. Goed pres teren is dan niet meer mogelijk. Bedorven voedsel is vaak de oor zaak voor een voedselvergiftiging. Andere voedingsgewoonten en an dere voedingsmiddelen dan men gewend is kunnen eveneens storin gen geven in het maagdarmka naal. Informeer daarom van tevo ren altijd naar de situatie ter plek ke. Zijn bijvoorbeeld alle voedings middelen te koop die je gewend bent te gebruiken? Zo niet, zijn er dan goede alternatieven of kun je beter iets meenemen uit Neder land? Sporters blijken nogal gehecht aan hun eigen vertrouwde voedsel Aardappelen worden bijvoorbeeld lang niet overal even veel gegeten als in Nederland. Rijst of pasta zijn dan vaak een goed alternatief. Brood en vooral de bruine soorten zijn niet altijd te krijgen. Eventu eel kun je ingevroren of voorgebak ken brood meenemen. Om een voedselvergiftiging te voorkomen kun je op een aantal dingen letten: - informeer allereerst of het water uit de kraan gedronken kan wor den; zo niet, drink dan zeker geen leidingwater, maar ook niet uit flessen die geopend op tafel wor den gezet. Alleen wanneer ze aan tafel worden geopend, ben je zeker dat de fles niet opnieuw gevuld is met kraanwater. Ook ijsblokjes zijn in dat geval verdacht; - hete, gekookte dranken zijn be trouwbaar (zoals thee) en alle dranken die uit blikjes of goed ge sloten flessen komen; - eet geen ongeschild fruit of vers geperst vruchtesap of fruit dat op de markt geschild verkocht wordt. Vaak wordt dat nat gehouden met leidingwater om het er fris uit te la ten zien; - eet geen rauwe groente; - vermijd salades, zeker als ze onge- koeld worden bewaard; - eet geen rauw vlees, maar alleen goed doorgebakken gaar vlees en ook geen gaar vlees dat ongekoeld wordt bewaard; - eet geen onverpakt schep- of sof tijs, maar uitsluitend verpakt ijs; - vermijd het gebruik van voe dingsmiddelen uit ongekoelde vi trines, snackbars of straatstal letjes en op plaatsen waai' de hy giëne twijfelachtig is: - vermijd het gebruik van (olijfjolie als je hieraan niet gewend bent; - eet vlak voor en tijdens belangrij ke wedstrijden geen voedingsmid delen waarmee je niet bekend bent: - hanteer een overdreven toilethy- giëne Wanneer het toch nog mis gaat, ad viseert het Voorlichtingsbureau voor de Voeding altijd een arts te raadplegen. Marianne van der Wooning Waar is toch de merglepel gebleven? En de bodemloze eierschepper? Het eierdopklemsnijdertje? De asparaguspakker? Evenals de posteleinvork en de lijsterborstjeskruik zijn ze verdwenen uit het eigentijdse culinaire landschap. Het splinternieuwe Culinair Museum in Amersfoort, gevestigd in het voormalig klooster Marienhof, laat een aantal van die verdwenen instrumenten in hernieuwde glorie zien. Zoals in het museum de hele culinaire cultuurgeschiedenis van de mensheid wordt gereconstrueerd. Het Culinair Museum is een beetje van Burchard Elias, di recteur van het museum Flehite. „Er hangen hier niet meer dan der tig teksten en daarin vertellen we de hele geschiedenis van de culi naire cultuur. De rest laten we zien." Met voorwerpen uit die geschiede nis, maar ook met diorama's waar in taferelen uit het verleden tot realiteit worden gemaakt: van de kampvuren uit de prehistorie, de afvalputten uit de middeleeuwen (een enorm belangrijke vindplaats van vaatwerk en etensresten, om dat niemand er ooit meer aan geze ten heeft), tot de luister van de buf fetten in de achttiende en vooral negentiende eeuw en de na-oorlog- se fastfood-rage en de liflaffende fijnproevers voor wie de hele we reld de exotische keuken vormt. Nu is er over de 'culicultuur' in es sentie niet eindeloos te vertellen: het grootste deel van zijn bestaan op aarde heeft de mens zich be perkt tot het jagen op dieren en de ze opeten. De variatie kwam, toen het vuur werd uitgevonden waar door de ruwe dierlijke vezels enigs zins verzacht werden, maar de grenzen van het menu werden be paald door wat er vlak om hut of huis werd aangetroffen. Dat veranderde voor het eerst, toen door de ontdekking van nieuwe werelden specerijen en an dere vreemde vruchten hun in trede in de westerse keuken maak ten; de eentonige smaak van de graangerechten werd verrijkt met coromandel en peper, laurier en gemberwortel En de aardappel veroverde de (Nederlandse) keu ken. Droogkoker en Eigenheimer zijn sindsdien niet meer verdwe nen. Het was pas de Industriële Revolu tie die in de negentiende eeuw de eerste ingrijpende veranderingen in eet- en drinkgewoonten teweeg bracht. Fabrieksmatige conserve ring en verbeterd transport maak ten het mogelijk om voedsel te 'be werken' en langer te bewaren, waardoor het voor de gewone con sument beschikbaar kwam. Het was onvermijdelijk, dat het instru mentarium om eten klaar te ma ken en op te eten aan de nieuwe mogelijkheden werd aangepast. Een eindeloze rij variaties op vork en lepel werd ontwikkeld om het zo gemakkelijk mogelijk te maken. Voorwerpen die een dun laagje be schaving legden over een mens heid die nog maar net het stadium van het met de hand eten voorbij was. Het museum staat vol met cu linaria: herinneringen aan meer en minder bekende gewoonten. Sa mengebracht in een opstelling die erin slaagt de culturele betekenis begrijpelijk en toegankelijk te ma ken en toch de museale pretenties te onderstrepen. Hans Lutz Culinair Museum Marienhof, Kleine Haag 2, Amersfoort.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 25