Bewaking grenzen intensiever Laureaten aan het diner Hoe lang blijft de Navo nog bestaan Gelukkig was CNN er niet op D-day Eigenlijk doet de natuur alles zelf Gemeenten mijden onferentie fusies lezers schrijven fZC provincie ZATERDAG 4 JUNI 1994 sbw 15 de finale arechaussee verscherpt controle op scheepvaart Westerschelde Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reac ties op in de PZC verschenen berichten, artike len of commentai-en. Niet voor open brieven, gedichten en dergelijke. Anonieme inzendingen of stukken zonder duidelijke opgave van adres en woonplaats worden niet in behandeling geno men. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie ^behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over geweigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Muziek 'Weinig publiek bij Dag van de Muziek', meldde de PZC op 30 mei als opwekkende binnenko mer boven een verslagje van de ze landelijke amateurmuziek dag in Vlissingen. Deze verslag geving getuigt van veel gemak zucht. Had de gewaardeerde journalist de moeite genomen om even verderop in Middelburg te gaan kijken, dan had hij bij voorbeeld op het Damplein ge tuige kunnen zijn van een druk bezocht popfestijn, terwijl ook op Plein 1940 ruime belangstel ling was voor een aantal open- luchtoptredens. Ook elders in Zeeland vonden optredens plaats (en lang niet al leen popgroepen), en het gaat daarom te ver om vanwege de geringe belangstelling in Vlis singen het verloop van de Dag van de Muziek zo negatief te brandmerken. Een dergelijke berichtgeving doet elk initiatief bij voorbaat de das om. Overigens is de PZC zelf mede schuldig aan die matige op5- komst. Want de PZC komt op vrijdag 27 mei niet verder dan het afdrukken van een handvol regeltjes in de Uit-agenda. Even als vele andere organisaties die voor hun publiciteit mede af hankelijk zijn van berichtgeving in de PZC, hoopt de Stichting Popmuziek Zeeland dat de redactie van deze Uit-pagina ooit nog eens minder gewicht zal toekennen aan de macht van het bezoekersaantal, en meer aap het karakter van de evenemen ten. Hubert Leeman Rozenburglaan 89 Middelburg van onze verslaggever MIDDELBURG - D-day Remembered. Ilet Roosevelt Studie Centrum houdt van 6 juni tot en met 1 november in het Mid delburgs Abdijcomplex een foto-expositie onder die titel. Deelnemers aan het symposium over 'de Tweede Wereldoor log, het finale jaar' namen deze week alvast een kijkje. Veel bekende en onbekende foto's van de invasie van Normandie en de voorbereidingen zijn bijeengebracht, ..Gelukkig was CNN er toen nog niet merkte een Britse bezoeker op. Op D-day was fotograaf Robert Capa er wel. Verschillende foto's van zijn hand zijn te zien. Eén ervan draagt een opval lend bijschrift. „Toen een laborant (om zo snel mogelijk iets van de landingen te kunnen laten zien) de film te vlug droog de. waren op 10 na alle 106 opnamen bedorven." De expositie is te bezichtigen van maandag tot en met vrij dag van 10.00 tot 12.30 en van 13.30 tot 16.30 uur. van onze verslaggever MIDDELBURG - „De aanwezigheid hier van mensen uit de hele wereld die hebben gevochten voor mensenrechten, is een in spiratie en een teken van hoop. Het moe digt ons aan om onze verantwoordelijk heden op te pakken en aan die strijd mee te doen." Dat bracht commissaris van de koningin drs W. T. van Gelder vrijdag avond naar voren tijdens een diner in het Middelburgse stadhuis, ter gelegenheid van de uitreiking van de Four Freedoms Awards. De Rooseveltstichting geeft het diner tra ditioneel aan de vooravond van de uitrei king van de Amerikaanse onderscheidin gen. Naast vier van de vijf laureaten voor een Four Freedoms Award zaten tal van hoogwaardigheidsbekleders uit binnen- en buitenland en verschillende genodig den uit Zeeland aan aan het diner. Vol gens Van Gelder toont de aanwezigheid van de mensen die dit jaar een Four Free doms Award krijgen, duidelijk aan dat we geen wereld hoeven te accepteren, waarin de mensenrechten dagelijks met voeten worden getreden. Vrijheden De Four Freedoms Awards gaan naar per sonen die zich verdienstelijk hebben ge maakt op het gebied van de vier essentiële menselijke vrijheden, zoals de Ameri kaanse president Roosevelt die noemde in zijn toespraak, de State of the Union, in 1941. Het zijn de vrijheid van meningsui ting, de vrijheid van godsdienst, de vrijwa ring van gebrek en de vrijwaring van vrees. Daarnaast is er een Four Freedoms Award voor iemand die zich voor de men senrechten in het algemeen inzet. Dat is deze keer de Dalai Lama, de geestelijk lei der van Tibet, die vrijdag niet bij het diner aanwezig was, omdat hij pas vanmorgen (zaterdag) in Zeeland arriveert. De overige vier laureaten die een onderscheiding krij gen zijn Marion Grafin Dönhoff, uitgeef ster van de Duitse krant Die Zeit. Gerhart M. Riegner. vice-voorzitter van het Joods Wereldcongres, Sadako Ogata, hoge com missaris voor de vluchtelingen van de Ver enigde Naties, en Zdravko Grebo, profes sor te Sarajewo en oprichter van een onaf hankelijk radiostation. Vertrek Amerikanen zou einde alliantie betekenen Zdravko Grebo (links met baard), professor te Sarajewo en oprichter van een onafhankelijk radiostation, tijdens het diner in gesprek met tafelgenoten, onder wie mevrouw Ginjaar-Maas (midden) en William J. van den Heuvel (tweede van rechts), president van de Franklin D. Roosevelt Four Freedoms Foundation. foto Ruben Oreel van onze verslaggever Harmen van der Werf MIDDELBURG - Enigszins verward verlieten vrijdag de deelnemers aan de studieda gen over het laatste jaar van de Tweede Wereldoorlog het Roosevelt Studiecentrum in Middelburg. Het gezelschap Amerikaanse, Duitse, Cana dese en Nederlandse historici had net een discussie over de toekomstige veiligheidssitua tie in Europa achter de rug. Zelfs met hun kennis van de geschiedenis waren ze er niet uitgekomen. De geschiedkundigen hadden het de eerste twee dagen van het driedaagse symposium ge makkelijk gehad. Dietrich Genschel, oud-militair advi seur van de Duitse bondskan selier Helmut Schmidt, legde vrijdag de vinger op de zere plek. „U heeft een bestaand huis geschilderd. Ik moet een rijdende trein schilderen." De rijdende trein is het Europa van na de val van de Berlijnse Muur en van de bloedige bur geroorlog in het voormalige Joegoslavië. Genschel wilde niet wanho pen, zelfs niet in het licht van de 'brand' in Bosnië. „Wat moeten wij daar, terwijl onbe trouwbare partijen elkaar bevechten De Noordatlanti- sche Verdragsorganisatie (Na vo) heeft volgens hem gedaan wat zij kon. „Zeventig procent van de troepen in voormalig Joegoslavië komt uit Navo- landen en de Navo is daar niet meer dan een agent van de Ver enigde Naties." Voorspelling Maar hoe lang blijft de Navo nog bestaan Staan de West europeanen er straks alleen voor, zonder de grote broer de Verenigde Staten De verza melde geschiedkundigen - met name de Amerikanen onder hen - probeerden die vragen te beantwoorden. Nieuw is die discussie niet. Al in 1964 voor spelde de Amerikaanse histori cus Ronald Steel het einde van de alliantie. Wat betreft Navo-kenner Law rence S. Kaplan - vrijdag in Middelburg - krijgt Steel nooit gelijk. De Navo was niet alleen de paraplu die door de Verenig de Staten werd opgehouden en waaronder de Europese bond genoten konden schuilen. De noordatlantische alliantie had naar zijn mening vooral een psychologisch effect. De Navo bracht de Westeuropese lan den bij elkaar. Ze trokken zich Een historische gebeurtenis die mogelijk het einde van Amerikaanse aanwezigheid in Europa inleidde: een Oost- en Westberlijnse vieren 31 december 1989 de jaarwisseling bij de gevallen Berlijnse Muur. foto AP niet achter hun grenzen terug, zoals na de Eerste Wereldoor log, maar zochten elkaar juist op in de Europese Unie. De bredere betekenis van de Navo voedde Kaplans optimis me over het voortbestaan van de alliantie. Niet alle Ameri kaanse historici geloofden daarin. Wat gebeurt er als alle legereenheden van de Verenig de Staten uit West-Europa worden teruggetrokken vroegen zij zich af. „Dat bete kent het einde van de Navo", constateerde zelfs Kaplan, „want de aanwezigheid van Amerikaanse troepen in Eu ropa is zo wezenlijk voor het bondgenootschap." Of de Amerikaanse troepen vijftig jaar na D-day West-Eu ropa 'eindelijk' verlaten, is aan het Huis van Afgevaardigden in Washington. President Clin ton wil 100.000 manschappen in Europa houden. Op eensge zindheid hoeft hij niet te reke nen. De Washingtonse historicus Andrew J. Bacevich oordeelde vinnig. „The job is done. De Koude Oorlog is voorbij. Dat wij hier altijd moeten blijven, is wel erg ontmoedigend." Mark A. Stoler van de Univer siteit van Vermont reageerde met een waarschuwing. „De Verenigde Staten hebben een sterke traditie na elk conflict de troepen te demobiliseren. Dat is na de Tweede Wereld oorlog gebeurd. Twee van de twaalf miljoen soldaten bleven over. Nu, na de Koude Oorlog, moet het leger terug naar 500.000 man. En vergeet niet, in de Verenigde Staten bestaat een krachtig provincialisme." Dat de Verenigde Staten zich - net als na de Eerste Wereldoor log - terugtrekken in een isole ment, achtte Navo-adept Ka- plan ondenkbaar. „De alliantie is een geaccepteerd en geres pecteerd iets in Amerika." Hij heeft daar zelf aan bijgedragen door de publicatie in 1988 van Nato and the United States: the enduring alliance (een duurzaam bondgenootschap). Een nieuwe, geactualiseerde versie verschijnt binnenkort Kaplan heeft met zijn uitgever uitvoerig gediscussieerd over de titel. „Moet er een vraagte ken achter 'enduring alliance 'of niet We hebben besloten het zo te laten." Dat zegt veel over Kaplans toekomstbeeld, niet over de toekomst. (tfslal van efoonkaarten SINGEN - Telefoonkaar- et een gezamenlijke waar- P 300 gulden zijn donder- iddag gestolen uit het antoor aan de Aagje De- raat in Vlissingen. De n, die op de balie lagen, waarschijnlijk in een onbe- t ogenblik meegenomen. Kinderfysiotherapeut Van der Hilst: van het ministerie van Defensie in Den Haag bevestigde donder dag dat het departement voor- Mi onze verslaggever SSINGEN - De Koninklijke echaussee in Vlissingen is ;<me Westerschelde begonnen een intensievere grensbe- ;ing. Door de opheffing van )lau Line in mei kon extra noneel worden ingezet voor controle op zeeschepen en iten. De controlepost bij de Line bood werk aan tien echaussees. Een aantal van ingezet voor andere kzaamheden, zoals het ver van assistentie bij de mdelingendiensten van de lie in Goes en Middelburg. Jeren zijn uitgeleend aan het ''"fiel Toezicht Vreemdelin- i(MTV) in Zeeuwsch-Vlaan- irigade Vlissingen is 51 man inclusief zeven perso- bcfeleden voor de patrouille op gffesterschelde. Door het ver fijnen van de veerdienst Vlis- isfen-Sheerness, de belangrijk- Lpoorlaatpost, is een aanzien- leel van de werkzaamheden ;evallen. Brigadecomman- kapitein C. J. Kosten spreekt van 'pech'. „We verloren daarmee een flink stuk werk." De brigadecommandant meldt dat de marechaussee een extra patrouilleboot heeft ingezet op de Westerschelde. Daardoor kunnen de manschappen vaker op het water zijn voor controle op paspoorten en monsterboek jes. Veerpleinen altijd vacante plaatsen. Mare chaussees worden ook uitgezon den voor VN-taken. In totaal zijn drie mensen in afwachting van uitzending naar Angola en naar de Sinaï." Een woordvoerder alsnog geen aanleiding ziet de sterkte van de brigade ter dis cussie te stellen. „We blijven gewoon ons werk doen, zij het intensiever." Daar naast is marechausseepersoneel vaker aanwezig op de veerplei nen in Breskens en in Perkpol- der. Verder heeft de marechaus see een militaire taak: de behan deling van militair-politionele zaken bij het Opleidingscen trum Militaire Administratie in Middelburg en de marinekazer ne in Vlissingen. Het werkgebied omvat de hele provincie Zee land. De brigade wordt ook inge schakeld als bijvoorbeeld een (dienstplichtig) militair betrok ken is bij een verkeersongeval. Bang voor inkrimping van het personeelsbestand van zijn bri gade is Kosten niet. „We hebben onze verslaggever DELBURG - De Zeeuwse eenten hebben geen belang- ng voor een conferentie gemeentelijke herinde- Dat blijkt uit het geringe tal inschrijvingen voor een elijke bijeenkomst op don- lag 30 juni in Middelburg, jureau KPMG Klynveld uit icht heeft het initiatief ge ien voor de conferentie, r overweegt nu een andere t: meer diepgang voor een aere groep. P. J. Manders van het bu- (begrijpt er niets van: „Voor oortgelijke bijeenkomst in 1-Brabant hebben zich al iierd mensen ingeschreven, ^zijn we nog niet verder dan tot vijftien inschrijvingen, van amper de helft afkom- van Zeeuwse gemeenten. leeft kennelijk niet." Zeeuwse bestuurders worden de laatste tijd bestookt met in formatie en bijeenkomsten die met gemeentelijke herindeling te maken hebben. Zo is daar de procedure die gedeputeerde sta ten hebben opgezet met het doel in deze provincie tot een ge meentelijke herindeling te ko men. Walcheren en Schouwen- Duiveland zijn het eerst aan de beurt. Deze procedure is in volle gang. In het kader daarvan zijn al verschillende bijeenkomsten gehouden. Verder houdt de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten binnenkort de jaarver gadering in Nijmegen, die voor een belangrijk deel in het teken van gemeentelijke herindeling staat. De conferentie van 30 juni, die nu volgens Manders meer het karakter van een seminar zal krijgen, wordt gehouden in hotel Arneville te Middelburg en be gint om 20 uur. chterban van VIO wil één ganisatie or landbouw onze verslaggever 1ENINGEN - De achterban de landbouwmaatschappij 1-Midden-Oost (ZMO) staat ,er de vorming van één lbouworganisatie in Neder- i Boeren en tuinders zou- rechtstreeks lid van deze misatie moeten zijn. Zolang organisatie er niet is, zal de zich inzetten voor verdere enwerking met gewestelij- andbouworganisaties die in elfde werkgebied actief standpunt is opgesteld na latste hoofdbestuursverga- bg van de ZMO. Om verdere inwerking te realiseren zal MO de Christelijke Boeren- \iindersbond in Zeeland en oordbrabants Christen Boe- jond in Brabant, Zeeland en t Ierland benaderen. Hetzelf- ildt voor de Algemene Boe- n Tuindersbond en de stelijke Boeren-en Tuin- kfbond in Gelderland en eht. hoofdbestuur van de ZMO erpt de suggestie dat zijn nisatie door die opstelling en geïsoleerde positie te- t komt. Organisaties die de >nu verwijten het federatie- es in de Nederlandse land- ïinbouw te verstoren, gaan •makshalve aan voorbij dat irdere pogingen tot integra- in fusie hebben afgewezen als gevolg dat er nu een ster- i hechte ZMO-organisatie is taan, aldus het hoofdbe- andere kwestie die in de dbestuursvergadering aan Tde kwam is de verplichte sluiting bij de Mestcentrale. 5MO blijft daar tegen. Met a het verplichte karakter aansluiting stuit op princi- bezwaren. Volgëns ZMO- zitter J. G. van Leeuwen dt te weinig rekening gehou- nf riet de belangen van de t-ontvangende partij. N is afgesproken dat de 1 niet actief wenst mee te loipen aan bedrijfsverplaatsin- •djjn het kader van het arnmo- beleid. van onze verslaggeefster MIDDELBURG - Wie vroeger als kind welee'ns met fysiothe rapie of heilgymnastiek te ma ken heeft gehad, kan zijn ogen vast niet geloven als hij in de kinderfysiotherapiepraktijk van Robert van der Hilst in Middelburg binnenstapt. De be- handeltafei moet je zoeken en wat er verder staat en hangt is uitdagender dan het interieur van een goed uitgeruste speel zaal. „Kinderfysiotherapie," zegt Ro bert van der Hilst, één van de vier geregistreerde kinderfysio therapeuten in Zeeland, „is heel wat anders dan fysiotherapie met kinderen. Het vak, en zeker de inpassing ervan in de hele eer ste lijn, staat nog in de kinder schoenen. Ik probeer de integra tie te ontwikkelen, maar in de eerste plaats ben ik een praktijk man. Ik onderzoek, behandel en adviseer." Goed waarnemen Van der Hilst krijgt zijn cliënten doorgaans via de kinderartsen op Walcheren, met wie hij een goede samenwerking heeft op gebouwd. „Die vragen niet altijd om behandeling, maar dikwijls juist om advies. Bij kinderen vergt het gedegen onderzoek; vooral goed waarnemen, om te zien of er inderdaad sprake is van een probleem en of je dat moet behandelen. Dikwijls ko men ouders bij de fysiothera peut met een probleem dat voor het kind geen probleem is. Een kind dat houterig beweegt bij- Voorbeeld. Dan blijkt dat die manier van bewegen gewoon bij het kind hoort en wellicht op een natuurlijke manier nog zal ver anderen. Er is nu eenmaal niet maar één manier van bewegen. Het is dan zaak die mensen niet weg te sturen met de boodschap dat er niks aan de hand is. want dan blijven ze zoeken. Ze moe ten goede informatie krijgen over het hoe en waarom; begrij pen dat het kind in orde is." Een groot deel van de kinderen die Rob van der Hilst in zijn praktijk ziet. worden nooit door hem behandeld of maar heel eventjes. „Je hebt. wel kinderen die op een bepaalde leeftijd geen bal kunnen vangen, terwijl dat wel zou moeten. Soms heb ik maar een maandje nodig om zo'n kind dat te leren. Als hij het kan, niet meer uitgelachen wordt, zal hij ook steeds meer ballen gaan vangen. De natuur doet dan de rest." Het hele kind Maar zo simpel is het niet altijd. „Tot voor kort bestond kinderfy siotherapie niet. Je had thera peuten die met bepaalde metho den werkten en ook die met afge bakende leeftijdgroepen oefen den. De kinderfysiotherapeut benadert het hele kind. Het komt wel voor dat ik een kind vier, vijf keer in zijn spel moet zien om erachter te komen wat er mis is, of er iets mis is en wat eraan gedaan kan worden. Dat onderzoek doe ik meestal met de ouders erbij, de behandeling niet. Dat neemt niet weg dat ou ders met gerichte adviezen ook thuis met het kind aan de slag kunnen. Maar altijd in een spel situatie. Kinderen moeten het leuk vinden om hier te komen. Ik kan de benen van een cliëntje beter bij een spelletje op de grote bal bewegen, dan wanneer hij gestrekt ligt op de behandelta- fel." Netwerk Van der Hilst is druk bezig een netwerk op te bouwen waarin om te beginnen de vier kinderfy siotherapeuten samenwerken en uitwisselen. Daaromheen wil hij contacten onderhouden met fysiotherapeuten die kinderen behandelen en met bijvoorbeeld personeel dat in zwakzinnige- Delta College Zeeland MIDDELBURG - Aan het Delta Col lege Zeeland in Middelburg, afde ling Middelbaar Middenstands On derwijs, slaagden de volgende leer lingen: Branchedifferentiatie (MMO-BD) Levensmiddelen: Joyce Arons, Mar tin Bakker. Hans van Driel, Miriam Duijsserinck, Colinda Fonteine, Leo Hoekman. Linda den Hollander, Ro- bert-Jaap Kramer. Richard Lems, Edwin Lindhout, Jan Schouten. Kees van der Slikke. Jacquelin Spij kerman. Hanneke Sturm, Michel Vermeulen, Raymond Verstappen. Pedro Westerweel. Textiel: Marco van Boven, Alexand ra Geervliet, Patrick Gommers, Re ne Jansen, Marijn Kluijfhout, Marina Mulder, Marcel Polak, Carola de Schipper, Karin Schoolmeester, Sas- kia Verhage, Monique Weezepoel, Ji- mi van Weisenbroek, Peter Willemse Parfumerie: Alles Baas. Dina Hengst, Monique Hogenaar, Renske van Iwaarden, Mona Kole, Angela de Moor, Angela Sarneel, Marlies Schouten, Marty de Visser, Jacqueli ne Sorber. C-differentiatie (MMO-C): Björn Aarts. Antoine van As. Martin Baaijens, Mike van Bloppoel, Rene Borsboom, Johan Boucherie, Marcel Bouwman, Diana de Buck, Marc Burger, Ruben Colijn, Rob van Doorne, Rens van Eenennaam, Mar- tine Fierens. Rick Filius, Jeroen Fok- ke. Jeroen van der Hoeven, Serge Janse. Frank de Jonge. Reinout van Kampen, Roland Klaassen, Milan Kondic, Chris Koppejan. Marjoleen van de Kreeke. Patricia Lots, Conno Manneke, Jeroen Minderhoud, Jens Pleijte, Sandra Romeijn, Anneke Ruijsbroek, Carolien Slootmake?, Veerle de Smet, Paul Steijaert, El- mar Sturm, Stefan Theuns, Maurits Verschuur. Sylvana Werkhoven, Frangois Weststra te. Jan-Willem de Witte, Eelco Zwolle. nintematen gespecialiseerd is in de begeleiding van oefeningen. „Regionaal moeten kinder artsen en kinderfysiotherapeu ten samenwerken en ook met de huisartsen zou een zeker net werk moeten worden opge bouwd." De therapeut legt momenteel de laatste hand aan zijn nieuwe praktijkruimte in het gebouw van de Baptistengemeenschap aan de Heerengracht in Middel» burg. In de fysiotherapiepraki tijk in het Vlissingse Pa au wen» burg is een iets kleinere kinder» therapieruimte voorzien. „Ik be geleid ook kinderen thuis, hele jonge kinderen of kinderen die de praktijkruimte niet nodig hebben. Het is heel belangrijk dat ouders beseffen dat ik niks kan veranderen. Het kind is en blijft wie hij is, alleen, je kunt io de ontwikkeling het één en an der sturen. Dat doe ik. Maar ei genlijk doet de natuur alles zelf. Dat is de kapitein die het uitein delijk het beste kan. Ik ben maar een stuurman".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 15