nbraakpreventie via kabelnet We durven niet terug naar huis Brand bij de brandweer Netwerk inbrekers en helers opgerold Doek valt voor de Vlaamse Bakkerij Gunstiger regeling voor varkensboeren Communicatie °olitie studeert op haalbaarheid beveiligingsnetwerk voor woningen PZC zeeland ZATERDAG 4 JUNI 1994 JSSINGEN - De regiopolitie «eland is een onderzoek be en naar de mogelijkheden een 'beveiligingsnetwerk' „nor woningen. Ook bij de poli- korpsen elders in het land projectleiders aangewezen zich hiermee bezighouden, it initatief is afkomstig van Raad van Hoofdcommissa- ssen, die, volgens woordvoer- S. Geerds, zo een dam wil werpen tegen de aanzwel len- stroom inbraken. Voor maxi- aal een tientje per maand kan n zich op het systeem abon- 0#°"- is de bedoeling dat clusters minimaal acht woningen in straat via de kabel worden jigesloten op een interactief veiligingssysteem. Bij brand inbraak gaat een alarm af bij aangesloten buren, die dan de ist van de situatie kunnen be amen. Indien nodig kunnen poli- of brandweer worden opge- jpen door middel van een ort druktoets-telefoon, die op kabel is aangesloten. oos alarm t project wordt in Zeeland ge- door G. M. Brasser, beleids- dewerker bij de regiopolitie ïland. Hij legt uit waarom het rm niet direct bij politie of indweer terechtkomt. „We len hiermee ook het aantal lse' meldingen terugbrengen. onderzoek is gebleken dat 95 procent van de oproepen salarm is. Pas als het echt no- ;is, wordt onze hulp gevraagd, hopen met dit systeem de so le ogen en oren van de burger openen." Ook wil de politie t het netwerk de wildgroei in irmsystemen beperken. onze verslaggeefster oefproject een proefproject in Vianen al goede resultaten geboekt, ar liep in een half jaar tijd, vertelt Brasser, het hoge aantal inbraken tot bijna nul terug. Ook in Zeeland zullen proefge bieden worden aangewezen. Brasser wil eerst in kaart bren gen waar dit het beste zou kun nen gebeuren: „In Serooskerke bijvoorbeeld, waar misschien één keer per jaar wordt ingebro ken, is het rendement te ver waarlozen. Ik heb eerder bepaal de wijken in Vlissingen en Ter- neuzen in gedachten." De verschillende Zeeuwse korp sen is inmiddels gevraagd duide lijk te maken waar wordt inge broken, hoe de inbrekers bin nenkomen en op wat voor goede ren zij het hebben gemunt. Overleg Met deze gegevens in handen wil Brasser belanghebbenden be naderen. Hij denkt daarbij aan kabelexploitant Zekatel, ge meentebesturen, een coördine rend orgaan van verzekeraars, woningbouwverenigingen, buurthuizen, stadswachten en huismeesters. Brasser verwacht dat de samen werking, net zoals in Vianen, het beste vorm kan krijgen in een stichting. Volgens de projectlei der kan het wel tot 1996 duren voor de netwerken op, grotere schaal worden ingevoerd. „Het moet een soort nutsvoorziening worden. Water uit de kraan, elektriciteit uit het stopcontact, veiligheid uit de kabel." Voorlopig houdt hij zich bezig met de inventarisatie van gege vens en met peilen hoe groot het draagvlak voor samenwerking is. Vorm Brasser weet overigens dat en kele Zeeuwse gemeenten vorig jaar al geïnformeerd zijn over de ze vorm van beveiliging. „Maar naar mijn weten hebben de be trokken gemeenten daar niets mee gedaan. Waarom weet ik niet, maar daar wil ik wel achter komen." Brandweerlieden bestrijden het vuur in hun eigen oefengebouw in Vlissingen. foto Ruben Oreel van onze verslaggever VLISSINGEN - Een oefengebouw op het trainingscentrum van de brandweer aan de Oosterhavenweg in Vlissingen is vrij dagmiddag even na half zes door nog on bekende oorzaak in vlammen opgegaan. Het vuur ontstond op een moment dat er niet werd getraind. De schade wordt voorlopig geschat op zeker 50.000 gulden. Het pand werd gebruikt om rookontwik keling en hittevorming bij branden in woonhuizen na te bootsen en is gebouwd rondom de resten van enkele oorlogsbun kers. Bij oefeningen wordt in de bunkers vuur gestookt waardoor er in de 'woning' rook en hitte ontstaan. Brandweercommandant W. P. van Leer- sum denkt dat het gebouw door het jaren lange gebruik totaal was uitgedroogd. „Er zit dan veel zuurstof in het hout, waardoor het spontaan kan ontbranden. De zee wind wakkert dat dan natuurlijk snel aan. Maai' dit is niet meer dan een vermoeden." Van Leersum noemt de brand op eigen terrein 'buitengemeen triest'. „We kunnen het gebouw niet meer gebruiken en het was natuurlijk niet mogelijk om het te ver zekeren. Het is erg als zoiets bij jezelf ge beurt, maar het kan nog beter hier gebeu ren dan in een bewoond pand." agnolia Goes logelijk zetel aterschap onze verslaggever - Het Goese kantoren- mplex Magnolia, vlakbij het station, scoort hoge ogen als ekomstige vestiging van de r fuserende waterschappen ven de Westerschelde. De ver- chting is dat de stuurgroep de fusie voorbereidt, deze and een besluit neemt over verwerving van Magnolia, ignolia is één van de drie be- ande gebouwen die de stuur- ep voor het kantoor van het te waterschap Midden- en .ni^ord-Zeeland op het oog heeft. andere twee zijn het school- louw van de Pedagogische ademie voor Basisonderwijs ibö) in Middelburg en het Ie gedeelte van het Deltan- ïtoor aan de Poelendaelse- g in Middelburg. Het nadeel i die panden is dat er veel aan bouwd moet worden. t kantorencomplex Magnolia tna enkele kleine aanpassin- zo door het nieuwe water lap worden betrokken en er is doende ruimte voor uitbrei- ig. Gedeeltelijke nieuwbouw Het kantoor van grote waterschap moet twee- nderd werknemers kunnen bergen, terwijl in Magnolia hts' plaats is voor 135. Voor tien miljoen gulden zou er igebouwd moeten worden. - Magnolia zijn momenteel en- instellingen in de gezond- idszorg gehuisvest, waaron- de Gemeenschappelijke Ge- :|J dheidsdienst (GGD). Deze icj tellingen zijn al van plan het id te verlaten of zijn bereid te buizen in verband met de x hst van het waterschap. Het louw kan zelfs voor de beoog- fusiedatum - 1 januari 1996 - chikbaar zijn. is overigens geen uitge- akte zaak dat het nieuwe wa- chap Midden- en Noord-Zee- - zich in Magnolia vestigt, ko kvier nieuwbouwlocaties zijn deel in studie: het Middel- e Use bedrijvenpark Hoog- ard tegenover MacDonald's, Wvwest in Goes en Stations- (het voormalige veilingter- in Goes èn een locatie in fikzee. Slachtoffer gijzeling Zierikzee: het was net een droom van onze verslaggevers ZIERIKZEE - Haar woning aan de Kokmeeuwstraat in Zierikzee durft ze niet meer in. Ze is bang dat ze daar dage lijks zal worden herinnerd aan de brute overval van don derdagavond. „Misschien ko men ze wel terug. Voor mij is het een eng huis. Daarom ver kopen we het." Het gelaat van mevrouw L. C. Wu verraadt pure angst. Zij, haar man, dochter en zoon werden don derdagavond in hun huis door drie of vier gemaskerde man nen overvallen, een half uur gegijzeld en met vuurwapens bedreigd. Ze heeft geen idee waarom juist zij doelwit wa ren. Een verband met het Chi nese restaurant Lotus dat ze in Zierikzee drijven, is er vol gens haar niet. „We hebben met niemand ruzie. Het is voor ons net zo goed gissen." Tot tegen elven gaat in huize Wu alles zijn gangetje. Na een werkzame dag ligt mevrouw Wu op de bank, bekijkt een vi deofilm en dommelt al snel in slaap. Ze wordt wakker van ge schreeuw. Als ze haar ogen opent, staan gewapende en ge maskerde mannen voor haar. „Het leek net alsof ik middenin in die film zat. Ik dacht dat ik droomde, het was zo onwezen lijk." Kort daarvoor heeft iemand voor het raam staan zwaaien. De 17-jarige dochter opent de deur met het idee dat een be kende buiten staat. Eén van de overvallers overmeestert haar; twee of drie andere gemasker de mannen dringen de woning binnen en bedreigen het echt paar. Dat lot treft ook de 11-ja- rige zoon. Hij gaat de volgende dag op schoolreis, kan van de spanning niet slapen en komt op het lawaai af. Dan breken voor de familie Wu benauwde momenten aan. De indringers dwingen hen op handen en voeten naar de aan de woonkamer grenzende slaapkamer te kruipen, waar ze worden vastgebonden met plastic strengen. Het is de overvallers te doen om geld. Maar dat hebben de Wu's niet in huis. „Er is bij ons al vier keer eerder ingebroken, de laatste keer op klaarlichte dag. We hebben ons lesje geleerd en brengen onze dagopbrengst di rect naai' de bank", zegt me vrouw Wu. Met die mededeling nemen de overvallers geen genoegen. Het echtpaar krijgt schoppen en klappen, waarbij de heer des huizes een oorwond op loopt. Onder bedreiging van een vuurwapen wordt hij ge dwongen een kluisje te openen. Daarin bevinden zich alleen sieraden. De overvallers zijn er desondanks van overtuigd dat er geld in huis moet zijn. Zij zeggen de kinderen te zullen doden als de Wu's niet met con tanten op de proppen komen. Om dat dreigement kracht bij te zetten, nemen ze de dochter mee naar de woonkamer en dwingen haar met een pistool op het hoofd te vertellen waar het geld is opgeborgen. Als zij daarop geen antwoord kan ge ven. wordt ze teruggebracht naar de slaapkamer. De over vallers doorzoeken vervolgens de woning, waarbij ze elk ver trek volledig overhoop halen. „Het is een puinhoop, een enor me rotzooi." Nieuwe auto Uiteindelijk gaan de gemas kerde en gehandschoende mannen er na een half uur van door met enkele duizenden guldens aan sieraden en de gloednieuwe Mercedes van de Wu's. Met de opgeëiste sleutels zetten ze het autoalarm af zo dat ze zonder lawaai kunnen vertrekken. De auto is vrijdag morgen ongeschonden in de nabijgelegen Krammerstraat teruggevonden. Waarschijn lijk zijn de overvallers in die straat van auto gewisseld. Na het vertrek van hun bela gers wachten de Wu's nog vijf minuten. Ze kunnen zich ge deeltelijk ontdoen van hun boeien, dankzij de elfjarige zoon die een streng heeft losge peuterd. Vervolgens zoeken ze hulp bij de overburen omdat daar op het late tijdstip nog licht brandt en hun eigen tele foonverbinding is doorgesne den. De politie wordt ingescha keld, die vervolgens een mede werker van het Bureau Slacht offerhulp Zeeland oproept. Team De politie heeft inmiddels een zeven personen sterk onder zoeksteam geformeerd. Van de daders ontbreekt nog elk spoor. Wel is een signalement beschikbaar van de overvaller die heeft aangebeld: een 1.70 meter lange man in een don kerkleurige jas. model blou- son. Vrijdag is ook een buurt onderzoek begonnen. Het is opmerkelijk dat geen van de omwonenden iets heeft gezien in de doodlopende straat. Wel heeft, mevrouw M. de Groot, evenals enkele ande ren aan de Kokmeeuwstraat, tegen elf uur een vreemd 'schu rend, jankerig geluid' gehoord. „De hond sloeg zelfs aan, waar op ik naar buiten ben gegaan. Maar ik hoorde of zag niets bij zonders." De Groot vangt het hevig geëmotioneerde gezin op. waarbij ze allereerst de plastic boeien doorknipt. „Ik neem aan dat de overvallers de familie een tijdje in de gaten hebben gehouden." Mevrouw Wu kan daar geen zinnig woord over zeggen. „Ik ben helemaal leeg in m'n hoofd, ik dacht steeds: dit kan niet echt zijn." De Wu's wonen al vijftien jaar in Zierikzee. waarvan twaalf jaar in de Kokmeeuwstraat. Zij exploiteren een 'Chinees res taurant aan de Nieuwe Haven. Er is geen sprake van geëxplo deerde ruzie of een twist in Chi nese kringen. De overvallers waren noch Chinezen, noch Nederlanders. Zij hadden, voor zover de slachtoffers dat heb ben kunnen waarnemen, een donkere huid en spraken een mengelmoes van Engels, Duits en Nederlands. De enige reden die mevrouw Wu voor de brute overval kan bedenken, is het vooroordeel dat Chinezen spaarzaam zijn en doorgaans grote sommen geld in huis heb ben. „Misschien hebben ze ge dacht dat daarom ook bij ons veel valt te halen." De overval lers hebben overigens niet goed gezocht, want naderhand vond mevrouw Wu haai' tas te rug met daarin geld en cheques ter waarde van tweeduizend gulden. Doorgaan Het gezin Wu woont voorlopig boven het restaurant, dat vrij dag overigens gewoon was ge opend. „Het leven gaat door. Je moet er niet te veel over blij ven nadenken, anders word je helemaal gek. M'n zoon is daar om ook op schoolreis gegaan en m'n dochter heb ik naar school gestuurd. Je moet door gaan met de dagelijkse bezig heden. Al zullen we deze nacht ons leven lang niet vergeten." van onze verslaggever THOLEN - De politie heeft met de aanhouding van 29 verdach ten een netwerk van helers en inbrekers opgerold dat opereer de in Zeeland, Brabant en Zuid- Holland. Eenentwintig van de verdachten zijn afkomstig van Tholen en Sint-Philipsland. Vrijdag heeft de politie een punt gezet achter de 'oprol-ac- tie' die op 25 april van dit jaar begon met de aanhouding van de twee hoofdverdachten in de ze zaak, een 23- en 24-jarige be woner van het woonwagen kamp in Tholen. Alle verdachten hebben bekend. Door gebrek aan cellen zijn zij weer op vrije voeten gesteld, in afwachting van hun rechtszaak. Achttien van hen werden opge pakt op verdenking van heling, zes pleegden inbraken en vijf be kenden beide delicten. In leeftijd variëren de verdach ten volgens de politie van een jaar of twintig tot boven de vijf tig. Zowel mannen als vrouwen maakten deel uit van het net werk. In totaal werd in zeventien woningen, negen bedrijven en negentig autols binnendrongen. Verder werden bijvoorbeeld fiet sen en tuinmeubilair gestolen. Een team van tien politiemen sen uit de regio's Bergen op Zoom, Roosendaal. Zeeland, Rotterdam-Rijnmond en Zuid- Holland-Zuid hield zich vanaf fe bruari van dit jaar met de zaak bezig. Bij huiszoekingen werden kleurentv's, fietsen, autoradio's en tuinmeubelen in beslag geno men. De helft van de spullen is inmid dels door de rechtmatige eige naars weer opgehaald. Op het politiebureau in Bergen op Zoom werd onlangs een speciale kijkdag georganiseerd, voor mensen die aangifte hadden ge daan van diefstal. Alle verdach ten zullen via de vorig jaar inge voerde 'pluk ze'-wetgeving het geld dat ze met hun criminele werk verdienden (minstens ette lijke tienduizenden guldens) te rug moeten betalen. van onze verslaggever ZANDSTRAAT - Het doek is definitief gevallen voor de Vlaamse Bakkerij in Zand straat, gemeente Sas van Gent. De mensen uit het bedrijf die de failliet verklaarde bakkerij wilden overnemen, hebben de financiering voor hun plan niet rond kunnen krijgen. „Een ontzettend trieste zaak'.', stelt curator mr R. M. A. Lensen. „Zeker omdat de werknemers na het uitspreken van het faillisse ment vorige maand hard zijn blijven werken in de bakkerij en de winkelketen omdat we hoop ten dat een koper het bedrijf in zijn geheel zou overnemen. Maar helaas is dat niet gelukt." Lensen zag zich vorige week al genoodzaakt de winkels, waar in totaal zo'n twintig personeelsle den werkten, te sluiten. En vrij dag viel dus definitief het doek voor de bakkerij, waar circa 25 mensen werkzaam waren. Lensen: „De bakkerij zal in losse onderdelen verkocht worden, want het heeft geen zin meer om te wachten op een koper die het bedrijf in zijn geheel wil overne men. Tegen de tijd dat we daar voor iemand hebben gevonden, hebben de klanten al lang an dere leveranciers gevonden." Op eigen kracht De ontslagen werknemers van de bakkerij en de winkels moe ten op eigen kracht een nieuwe baan zien te vinden. Want om dat de onderneming failliet werd verklaard en er geen koper voor het totale bedrijf is gevonden, kan er geen sociaal plan worden opgesteld. „Het enige lichtpuntje is dat de verkoop van het filiaal in het winkelcentrum Zuidpolder in Terneuzen in principe rond is", aldus Lensen. „Die winkel zal maandag de deuren nog niet heropenen, maar dat dit op kor te termijn gaat gebeuren is vrij wel zeker." van onze verslaggever AARDENBURG - De opkoop en vernietiging van varkens in het toezichtsgebied West- Zeeuwsch-Vlaanderen is uitge steld tot donderdag 9 juni. Het beheerscomité van de Europese Unie zou vrijdag de knoop door hakken over de invoering van een opkoopregeling. De verga dering is echter verschoven naar aanstaande maandag. Het uitstel betekent dat de ge dupeerde varkenshouders in het door Belgische varkenspest af gesloten gebied niet eerder dan over tweeëneenhalve week een vergoeding krijgen voor de afge schreven dieren. Een positieve wending is wel dat de regeling gunstiger uitvalt dan de boeren donderdagavond op een bijeen komst in Eede nog werd voorge spiegeld door het Landbouw schap en de Gezondheidsdienst voor Dieren. De Aardenburgse varkenshou der A. Vercraije heeft vrijdag uit overleg met de Rijksdienst voor Vee en Vlees en het Produkt- schap begrepen dat de aangebo den opkoopprijzen aanmerke lijk dichter bij het Belgische ni veau liggen. In de conceptrege ling wordt voor slachtvarkens een bedrag geboden van 3.Q5 gulden per kilo levend gewicht. exclusief btw. Voor biggen vanaf 25 kilo is dat 95 gulden. De lagere prijzen die het Land bouwschap en de Gezondheids dienst donderdag presenteer den. kwamen voort uit onwe tendheid van beide vertegen woordigers over de juiste koers van de Europese ecu, Het 'ge klungel' van de standorganisa ties was voor de boeren aanlei ding om op de bijeenkomst in Eede in woede te ontsteken. „Met wat we nu gehoord hebben, kunnen we goed leven", aldus Vercraije. „Dit is tenminste een reële prijs. Het is nog steeds iets minder dan de Belgen, maai' die krijgen eigenlijk teveel. Het wordt ze bijna aantrekkelijk ge maakt om varkenspest in het be drijf te halen." Groen licht Het beheerscomité geeft maan dag vrijwel zeker het groene licht voor de instelling van een overnameregeling. Nog dezelfde dag wordt dan begonnen met het inventariseren van het aan tal varkens dat voor de maatre gel in aanmerking komt. Vol gens het draaiboek kunnen ver volgens uiterlijk donderdag de overbevolkte stallen worden ontlast. Naar schatting komen elfduizend (gezonde) varkens in aanmerking voor vernietiging. PTT-Telecom heeft het goed met ons voor. De bewoners van enkele flats in Middel burg kregen onlangs een keurig briefje over kortston dige problemen met hun tele foonaansluiting. Alles zou beter worden, meldde het briefje. De schrijfioijze van enkele woorden maakte duidelijk dat verbeteringen geen over bodige luxe zijn. De brief blijkt geschreven door de re gio 'kabelentten', die onder aan opeens de regio 'kabel neten' is. Bovendien worden de bewoners geïnformeerd over de onderbreking van de 'telecomminicaievoorzie- ning'. Maar geen zorgen: die schoonheidsfoutjes komen vast allemaal niet meer voor. Daar legt de PTT toch juist die nieuwe telefoonka bels voor aan? DOORNESTRAAT 11 GOES 01100-23549 Kwaliteits Certificaathouder Advertentie De woning aan de Kokmeeuwstraat in Zierikzee waar donderdagavond laat een Chinese familie een half uur lang door gemaskerde en gewapende overvallers werd gegijzeld. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 11