«IflllllLE ZEEUWSE COURAN aars regeerakkoord is in zicht Leven van mensen met een uitkering steeds nijpender Van Basten wil, verbod AC Milan 4 WEKEN 01100 - 39555 I) laat mini-stelsel sociale zekerheid los Massale hongerdood Ireigt n Ruanda kunst cultuur Ramp met helikopter kost 29 mensen leven Auto-Lease Walcheren B.V. VOOR 13,- Enige lijd regen Overwegend, veel bewolking met voor al in de ochtend enige tijd regen. In de middag wisselend bewolkt met een bui. Maximum temperatuur 19 graden. 3|37e jaargang no. 128 rijdag 3 juni 1994 osse nummers 1,50 Bel voor informatie: '""V i' Jf >pN HAAG (GPD) - De partij- Iers Kok (PvdA), Bolkestein D) en Van Mierlo (D66) zijn eens over de hoofdlijnen n een paars regeerakkoord. bestaat globaal overeen- mming over de hoogte van de itenverlichting, de sociale ze- 2 rheid en de koppeling tussen len en uitkeringen. De uit- irking hiervan zal evenwel ^et zonder slag of stoot verlo- n. Desondanks verwachten drie onderhandelaars eind Igende week al een concept- koord te kunnen presenteren, i VVD houdt niet langer vast n invoering van een ministel- I in de sociale zekerheid. Deze 'emoetkoming aan de PvdA osnië-overleg aat niet door n een medewerker fictie loordpartijen en D66 bespoedigt de komst van een PvdA/D66/WD-kabinet. WD-woordvoerder Linschoten benadrukte gisteren dat het mi nistelsel (forse verlaging van de uitkeringen) geen doel op zich was, maai' een middel om meer banen te scheppen. „Gevolg van invoering van het ministelsel is een majeure premieverlaging, hetgeen tot meer werk leidt. Als dat echter op een andere manier bereikt kan worden, zijn wij daar toe bereid." Ook over de koppeling zijn de drie partijleiders het in grote lij nen eens. Kok verklaarde dat ie der jaar bekeken wordt of de uit keringen de gemiddelde loon stijging kunnen volgen. Dat is een voortzetting van het CDA/ PvdA-beleid. Als koppelen niet mogelijk is omdat de werkloos heid te hoog oploopt, willen de onderhandelaars de koopkracht van de minima op andere wijze overeind houden. Daarbij gaat het om verlaging van de belas tingen en de premies. Lasten verlichting Kok, Bolkestein en Van Mierlo zijn het eens over een lastenver lichting van negen miljard gul den in de komende vier jaar. Twee miljard daarvan is al door het huidige kabinet voor 1995 vrijgemaakt. Ruim de helft van de lastenverlichting wordt inge zet voor het scheppen van laag betaalde banen door de werkge verslasten te verminderen. De rest komt ten goede aan de bur gers. De drie partijleiders verschillen nog van mening over de bezuini gingen die voor de lastenverlich ting nodig zijn. Ook over de in komenspolitiek is nog geen overeenstemming bereikt. Voor de PvdA weegt een rechtvaar dige inkomensverdeling zwaai'. De WD is er nog niet van over tuigd dat er extra maatregelen voor de laagstbetaalden nodig zijn. Met het loslaten van het mi nistelsel schiet de VVD een gat van 12 miljard gulden in haar ei gen verkiezingsprogramma. De drie partijleiders praten over verschillende alternatieven om deze bezuiniging deels toch bin nen te halen. Meevaller Een meevaller vormt het dalen de aantal wao'ers, waardoor in grepen in deze wet mogelijk ach terwege kunnen blijven. Ten aanzien van de ww wordt nog on derzocht in hoeverre het recht op en de duur van de uitkering kunnen worden beknot. De hoogte van de uitkering blijft dan onveranderd. De Ziektewet wordt geprivatiseerd. Over de bijstand is nog nauwelijks dooi de drie partijleiders gesproken. Verschillende kamerleden on derzoeken op verzoek van de fractievoorzitters hoe de alge mene weduwen- en wezenwet (aaw) kan worden afgeschaft. Dat zou 2 miljard gulden opleve ren waarvan de helft kan worden aangewend voor een overgangs maatregel. Het Centraal Plan bureau rekent op dit moment verschillende modellen door. In één daarvan blijft er na het ENEVE - De hervatting van t vredesoverleg over Bosnië, ;t gisteren in Genève onder gezicht van de VN had moeten finnen, is niet doorgegaan, t protest tegen de Servische v:igering het gebied rond Go- zde te ontruimen, had de rege- van de Bosnisch-Kroati- he federatie alleen president ibak naar het vredesoverleg in inève gestuurd. Die is door de ternationale gemeenschap hter nog niet erkend, speciale VN-afgezant Akashi is wel met zijn commandanten rd elapresle en Rose naar Genève lireisd. Zij onmoetten daar al de Servische delegatie on- ir aanvoering van generaal ladic. Er bleef voor Akashi wei- g anders over dan er bij de Ser- ailérs opnieuw op aan te dringen uit de regio Gorazde terug trekken. IGALI/GENEVE (AFP/RTR/ NP) - In Ruanda dreigen na de ^lassale moordpartijen nu mil- lenen mensen van honger om komen. Een VN-woordvoer- er in Kigali is uiterst bezorgd fer het onvermogen van de in- rnationale hulporganisaties oedsel aan de getroffen bevol ing uit te delen. „Er zijn niet inoeg mensen en die er zijn, jn niet voldoende uitgerust." Ileen al in het zuiden worden a twee miljoen mensen met e hongerdood bedreigd, aldus d regory Alex van het Ontwikke van de Ver- tiigde Naties (UNDP). D66-leider Van Mierlo verlaat geheel in stijl in een paarse auto het Binnenhof. foto Ed Oudenaarden/ANP ilex klaagt dat geen enkele van 5500 VN-soldaten, die op 17 Ighei door de Veiligheidsraad ht erden toegezegd, is gearri- vaeerd. Er is volgens hem een rootscheepse, internationale ctie nodig om een nieuwe slach- lig, nu als gevolg van voedsel- ibrek, in Ruanda te voorko en. et Internationale Rode Kruis ep donderdag op 150 miljoen ulden bijeen te brengen voor de aar schatting 750.000 ontheem- in in Ruanda die volledig af- ankelijk van hulp van buitenaf |n. lok het geweld in het land gaat ;og steeds door. Een VN-func- ionaris telde in een half uur 25 ijken in de rivier de Kagera, die ie grens vormt tussen Ruanda n Tanzania. Dat is een nieuwe an wij zing dat de moordpartij- n in Ruanda voortduren, aldus iet hoge Commissariaat voor de luchtelingen in Genève don- Ierdag. let Ruandees Patriottisch ront (FPR) ging donderdag, indanks vredesgesprekken met iet regeringsleger, door met het leschieten van posities of ver meende posities van regerings- lenheden in Kigali. De VN, die le gesprekken organiseren, vre- en dat het FPR niet geïnteres- ieerd is in een wapenstilstand. M-majoor Jean-Guy Plante zei venwel dat beide partijen heb- ien verzekerd te zullen meewer- :en aan de evacuatie van door iet geweld geïsoleerd geraakte lurgers en dat de gesprekken frijdag worden voortgezet. >eze evacuaties en de distribu- ie van voedsel bleven donder- echter onmogelijk door chietgrage FPR-soldaten, die irders van hun bevelhebbers liet hebben vernomen of niet vensen te vernemen. DEN HAAG (GPD) - De situatie van mensen met een minimum uitkering wordt steeds onzeker der. Eén financieel of sociaal in cident (kapotte wasmachine of een ziek familielid ver weg) kan een spiraal van gebeurtenissen in werking zetten, die het mini mum-huishouden door schuld sanering doet eindigen 'op het kale beton'. Zonder geld en vol ledig afhankelijk van dienst verlenende instellingen. Uit wijkmogelijkheid zijn er - al thans legaal - niet meer: bijklussen mag niet of wordt van de uitkering ingehouden. Dit sombere beeld doemt op uit een onderzoek van drs. G. Oude Engberink van de Rotterdamse sociale dienst, dat donderdag is gepresenteerd op het congres van de Divosa (de club van direc teuren van sociale diensten) in Groningen. De onderzoeker wijst er op dat het leven van een minimum-uitkering moeilijker wordt op een moment dat steeds meer mensen ervan afhankelijk dreigen te worden. De ingrepen in de sociale zekerheid (bijvoor beeld de ww of wao) leiden er im mers toe dat mensen zowel va ker als eerder in de bijstand - of op dat niveau - terecht komen. De helft van de huishoudens op het minimum-niveau heeft tot nu toe meer uitgegeven dan er maandelijks binnenkomt. Ze hebben 'direct opeisbare beta lingsverplichtingen', schulden dus. Vaak kunnen of willen ze die verplichtingen niet opbren gen. Of er is geen geld öf men vindt bijvoorbeeld uitgaven voor de kinderen belangrijker. In zo'n situatie is een incident als een kapotte wasmachine hoogst bedreigend: er moeten immers nieuwe schulden wor den aangegaan. Een neerwaart se spiraal van deurwaarders, huisuitzetting en het afsluiten van gas en licht dreigt. Lasten Volgens Oude Engberink wordt het minimum-inkomen sluipen derwijs uitgehold: door stijgen de huren, minder huursubsidie, hogere gemeentelijke lasten en meer eigen bijdragen aan bij voorbeeld onderwijs of gezond heidszorg. Bovendien worden de kinderen steeds duurder. „Zo wel de school als het 'jongeren- circuit' rekenen op wat modale ouders in hun kind investeren. Men houdt geen rekening met ie mand op het minimum," aldus de onderzoeker. Ook ouderen raken vaker in de problemen; sommigen geven hun zelfstandigheid op voor en kele honderden guldens 'zak geld' in het verzorgingstehuis. Vrouwen in de bijstand met kin deren, langdurig werkloze al leenstaanden en ouderen met medische kosten zijn andere 'ri sicogroepen'. „In dit land zijn dergelijke armen aanwijsbaar en hun aantal is niet gering," al dus de onderzoeker. Niet alleen de bekende kapotte wasmachine betekent ellende. Ook een echtscheiding, het krij gen van een kind, het huwelijk van zoon of dochter of de langdu rige ziekte van een familielid ver weg betekenen extra uitgaven. Onschuldige zaken als het ver lies van een portemonnee of abonnementskaart zijn voor de beter gesitueerden lastig, maar voor de minima - die elke maand met de hakken over de sloot quitte spelen (of net niet) - een klein drama. Geen speelbal De personen en huishoudens op het minimum zijn geen passieve speelbal van de omstandighe den, tekent de onderzoeker aan. Met him beperkte middelen pro beren ze een uitweg te vinden uit hun problemen. Maar vaak on derkent men die problemen te laat. Eenmaal in de problemen probeert men verder te bezuini gen of de rekeningen een maand je te laten liggen. Op het mini mum is er echter weinig ruimte voor dit soort strategieën. Als schrappen van de AWW een kor te gewenningsuitkering (half jaar tot een jaar) voor iedereen bestaan. PvdA, WD en D66 zijn het al eens over een andere uitvoering van de sociale wetten. De be drijfsverenigingen verdwijnen en maken plaats voor regionale kantoren die nauw samenwer ken met de arbeidsbureaus. Op termijn moet de efficiëntere werkwijze geld opleveren. Kok, Bolkestein en Van Mierlo zijn ervan overtuigd dat zij ten opzichte van hun verkiezings programma's moeten inleveren, mede omdat die door de realiteit zijn achterhaald. De economi sche groei is hoger terwijl er ook nieuwe financiële tegenvallers zijn. Koningin Beatrix is giste ren door de informateurs tussen tijds geïnformeerd. Wallage wordt fractievoorzitter DEN HAAG (GPD) - Het PvdA- kamerlid Jacques Wallage, de huidige demissionaire staatsse cretaris van sociale zaken, wordt de nieuwe fractievoorzit ter van zijn partij. Terugkeer van Wallage naar een nieuw ka binet is uitgesloten, zo laten goed geïnformeerde PvdA-le- den weten. De formele benoeming van Wal lage tot fractievoorzitter vindt pas plaats nadat een nieuw kabi net is benoemd. Tot die tijd blijft partijleider Kok de eerste man van de fractie, een taak die hij na de verkiezingen van Wóltgens overnam. Vanwege de betrok kenheid van Kok bij de kabi netsformatie hanteert Wallage echter al enige weken de voorzit tershamer. Uw droomvloer ligt bij ons Als u bij ons mei slaagt, slaagt u nergens! Keuze uit meer clan 130 ar afgewerkte het minimum-huishouden geen wijs meer kan worden uit de on ontwarbare kluwen betalings verplichtingen, is men aangewe zen op de dienstverlenende in stellingen. Die hebben vaak de neiging niet alleen het budget, maar meteen het hele 'minimale bestaan' te reguleren. Niet alleen de tijd van volledige werkgelegenheid is voorbij, waardoor een groep mensen al tijd werkloos zal blijven, ook die van de traditionele sociale pro tectie uit de jaren vijftig tot ze ventig, zo concludeert de onder zoeker. Er dienen dus nieuwe maatregelen gevonden te wor den. Vooral door de sociale dien sten, meent Oude Engbrink: „Want via die instelling onder houdt de overheid vaak nog de enige relatie met het problema tische deel van haar burgerij." Omroep moet extreem-rechts zendtijd geven BRUSSEL (ANP) - De Belgische publieke omroep RTBF moet van de rechtbank in Brussel zendtijd beschikbaar stellen aan de extreemrechtse partij Front National. Volgens de RTBF moet de tv- zender op grond van zijn statu ten bepaalde ethische normen respecteren. De rechtbank van Brussel be paalde donderdag echter dat de omroep met het oog op de ver kiezingen van het Europees Par lement - in België op 12 juni - het Front zendtijd moet geven. MILAAN/DEN HAAG (ANP) - AC Milan wil niet dat Marco van Basten met het Neder lands elftal naar de wereldti telstrijd in de Verenigde Sta ten gaat. De clubleiding heeft dat de van een zware enkel blessure herstellende aanval ler gisteravond laten weten. Op advies van de medische staf deelde vice-voorzitter Galliani de Nederlander mee dat het nog te vroeg is volledig in training te gaan. Hij mag slechts oefenen zonder het ri sico van lichamelijk contact, bij voorbeeld op de golfbaan. Een schop op de bewuste en kel zou het herstel van het weefsel kunnen aantasten. Van Basten bestrijdt die me ning. Toch lijkt de speler weinig mo- Marco van Basten tijdens de persconferentie. foto ANP gelijkheden te hebben. Zelf sprak hij van een keuze tussen gevoel en verstand. Waar schijnlijk is het een keuze tus sen de zekerheid van de club en een onzeker avontuur. „De club vindt het te vroeg", ver klaarde een teleurgestelde Van Basten. „Ze hebben me in een moeilijk anderhalf jaar goed betaald en gesteund. Ze willen niet dat ik me, nu het een beetje de goede kant op gaat, aan dit avontuur bloot stel. Dat kan ik wel begrijpen." Toch sloeg de 57-voudig inter national het boek niet geheel dicht. Dat zal hij waarschijn lijk pas vanochtend doen. „Ik wil graag. Ik kan Milan de toe zegging doen heel voorzichtig te beginnen. Na verloop van tijd zou mijn enkel dan op nieuw bekeken kunnen wor den. Wellicht is er voor mij dan nog een kleine rol als invaller weggelegd." De Goese tekenleraar Johan Melse ving het Zeeuwse landschap en water in robuuste houtstieden. Een expositie in Goes en een boek over zijn leven en iverk vormen een eerbetoon voor de in 1968 overle den 'christen-kunstenaar'Verder in de bijlage Kunst Cultuur: beelden uit Zimbabwe het stieregevecht heeft charme Portugal in de letteren tobben met de joodse identiteit magisch surrealis me van Frank Hauser de komma centraal jeugdboek de Ko zakken komen eraan klassieke deuntjes verklaard ritme van aarde en zee in de Vlatertoren uit-agenda, exposities, filmwijzer. 15 t/m 21 Mary Pierce Steffi Graf vroeg de laatste tijd om meer ivecrstand. De lange absentie van haar enige concur rente, Monica Seles, maakte haar verdrietig. Gisteren kreeg de Duitse tennisster haar zin, er kwam weerstand. De Franqaise Marij Pierce liet Graf alle hoeken van de O O baan zien. WÊÊmm Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 6; Radio en4elevisie: 7; Provincie: 9, 10, 11 en 13; Kunst cultuur: 15, 16, 17, 19, 20 en 21; Sport: 23, 24, 25 en 27 van onze correspondent LONDEN (GPD) - Vermoedelijk alle 29 inzittenden van een Chi nook-helikopter zijn donderdag in West-Schotland om het leven gekomen. De heli kopter van de Royal Air Force (RAF), de Britse luchtmacht, vloog in dichte mist tegen een heuvel in de buurt van Muil of Kintyre. Een wandelaar in het gebied, een van de meest afgelegen uit hoeken van Groot-Brittannië, zei een explosie te hebben ge hoord waarna de Chinook als een vuurbal omlaag viel. Aange nomen wordt dat de ramp een gevolg was van de zeer dichte mist, op sommige plekken niet meer dan drie meter. Hoogte Onduidelijk is echter waarom de Chinook-piloot, geconfronteerd met de mist, niet hoger vloog. De klippen bij Muil of Kintyre zijn niet erg hoog. Vrijwel onmiddellijk kwam een reddingsactie op gang waaraan Sea King-helikopters van de RAF, boten van de kustwacht en bergreddingsploegen deelna men. De operatie werd vanuit de lucht gecoördineerd door een Nimrod-radarvliegtuig. Maar ruim drie uur na het moment van de ramp was er nog steeds geen overlevende gevonden. De Chinook was op weg van Bel fast (Noord-Ierland) naar Inver ness (Schotland), en zou zowel militairen als burgers hebben vervoerd. De Britse strijdkrach- ten maken in Noord-Ierland voor troepentransport vaak ge bruik van helikopters, omdat vervoer over de weg als te ge vaarlijk wordt beschouwd. T roepentransport De Chinook is het werkpaard van de Royal Air Force (RAF), de Britse luchtmacht. De heli kopter, een der grootste ter we reld, kan vijftig mensen vervoe ren en is met name geschikt voor troepentransport. Driejaar gele- expert in elk merk Bel nu voor een scherpe offerte 01184-19610 den maakte de RAF bekend dat al haar Chinooks terug zouden gaan naar Boeing om te worden gereviseerd. De luchtmacht nam dat besluit nadat beman ningen hadden geklaagd dat tij dens de Golfoorlog woestijn zand in de motoren van hun Chi nooks terecht was gekomen. Het is onduidelijk of het donder dag neergestorte hefschroef- vliegtuig al was gereviseerd. De RAF had nog niet al haar Chi nooks terruggezonden naar de Boeing-fabriek. Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: j een proefabonnement van 4 weken voor 13,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Straat: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant mm 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1