iifiitïil COURAN Milieuramp dreigt op Noordzee Zullen we ze uit zwaaien? Nieuwe stap naar aanleg WOV Ijskoud de warmste. DAM 45, TEL. 01180-29120 Groenlinks wil drie informateurs horen 4 WEKEN Fransen en Duitsers willen meer snelle treinen in Europa 'SAUNA MIDDELBURG' Vissen en schelpdieren door vervuiling uit kustgebied verdreven 17 VOOR 13,- Man dreigt zoontje (2) van balkon te gooien Fonteijn van Pallas in Amsterdam WW Een zomerse dag "JjF Zonnig en warm, vanavond toenemen de bewolking en een ka?is op buien. De wind, meest zuidoostelijk, is matig. De temperatuur omstreeks 25 graden. 237e jaargang no. 126 Woensdag 1 juni 1994 Losse nummers 1,50 Supermarkt-cao Het personeel in de supermark ten werkt per 1 juli volgend jaar een uur per week minder: 37 in plaats van 38. Dit is het kern punt in een gisteravond afgeslo ten cao voor vijftien maanden. De kortere werkweek levert maximaal 2000 O nieuwe banen op. O Sampras Jim Courier heeft gisteren in de kwartfinales van Roland Gar ros op ruwe wijze een einde ge maakt aan de Grand Slam- droom van Pete Sampras. Daar door werd de nummer één van de wereld de kans ontnomen om na Wimbledoji, New York en Melbourne ook een vierde Grand Slam-titel bin nen een jaar op zijn naam te brengen. Zonneveld Bij het revalidatiecentrum Zon neveld in Oostkapelle en de de- pendance in Goes verdvrijnen 22 volledige arbeidsplaatsen, waardoor 40 deels parttime medewerkers op straat komen te staan. De ontslagprocedure is een gevolg van de toekomstige verhuizing naar Goes. In Oost kapelle en in Goes werken in totaal 150 Q mensen. W Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 6; Radio en televisie: 7; Provincie: 9, 11, 13 en 15; Sport: 16 en 17 DEN HAAG (GPD) - De drie in formateurs die de vorming van een paars kabinet van PvdA, WD en D66 voorbereiden, moe ten de Tweede Kamer liefst nog deze week tekst en uitleg over hun werkzaamheden geven. Dit voorstel zal GroenLinks-ka- merlid Paul Rosenmoller van daag bij de Kamer indienen. Hij hoopt op steun van een meer derheid. Als de informateurs Van Aardenne (VVD), Vis (D66) en De Vries (PvdA) inderdaad in de Tweede Kamer verschijnen, zal dat een novum in de parle mentaire geschiedenis zijn. Rosenmoller vindt dat de be sprekingen over het nieuwe ka binet in te grote geheimzinnig heid verlopen en verdenkt de in formateurs er bovendien van dat zij buiten hun boekje gaan. „De informatieperiode wordt vol gens mij als dekmantel gebruikt voor het echte formatiewerk: het schrijven van een regeerak koord. Dat is niet zuiver, want de Kamer kan een informateur niet ter verantwoording roepen. Een formateur daarentegen wèl". Geen tussenbalans De leiders van PvdA, WD en D66, Kok, Bolkestein en Van Mierlo, gaan intussen door met Doodgedrukt door lift OLDENZAAL (ANP) - Een 21-jarige inwoner van OldenzaaHs om het leven gekomen nadat hij op de liftkooi was gekro pen van het flatgebouw waarin hij woonde. Hij wilde op deze wijze rela xen. Vrienden van hem hebben verklaard dat hij dat wel vaker deed. Hij nam dan wat te eten en drinken mee en kroop in een slaapzak. De Oldenzalër zette eerst de lift tussen twee verdiepingen stil, open de het luik in het plafond en kroop op de lift die hij daarna van bovenaf weer vrij maakte. Wat er vol gens gebeurde, is niet be kend. Vast staat dat de man op een gegeven door het dalende contra gewicht van de liftinstal- latie is geraakt en dood gedrukt. Het slachtoffer werd gevonden toen bleek dat de lift niet meer werkte. hun poging om een paarse coali tie te vormen. Er kan worden af gezien van de tussentijdse rap portage die de informateurs nog voor het komend weekeinde wil den maken. Nu streven de on derhandelaars en de informa teurs ernaar eind volgende week duidelijkheid te hebben over het succesvol afronden van hun in formatie-arbeid. „De tussenba lans is aan het verdampen", al dus de woordvoerder van de in formateurs gisteren. (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 13,- J een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Voorletters: m/v Postcode: Plaats: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling'abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant TILBURG (ANP) - Een 41-jarige inwoner van Tilburg heeft dinsdag meer dan vijf uur lang gedreigd zijn 2-jarig zoontje van het balkon van zijn flat op de zesde etage te gooien. Op het nippertje kon de door relatieproblemen doorgedraaide man, met het kind in de armen, worden overmeesterd. De ontzetting bij hulpverleners en publiek was telkens groot als de man, luid schreeuwend, zijn kind buiten de ballustrade hield of daar met het kind bovenop ging staan en aankondig de te springen. Op het moment dat een arrestatieteam in actie wilde komen, opende de man, met het kind in zijn armen, de voordeur. Hij werd onmiddellijk overmeesterd, afgevoerd en in verzeke ring gesteld. Hem wordt zeker vrijheidsberoving en waar schijnlijk, poging tot moord of doodslag ten laste gelegd, al dus de politiewoordvoerder. Doetinchemmer in België verdacht van babymoord DENDERMONDE (GPD) - Een 26-jarige vrachtwagenchauf feur uit Doetinchem wordt in België vastgehouden op ver denking van babymoord. De man meldde donderdag nacht de Belgische politie dat hij een kinderlijkje had gevon den in Sint-Gillis-Waals, bij Ant werpen. Volgens hem werd het pasgeboren jongetje daar ach tergelaten door een vrouw die hij een lift had gegeven. DEN HAAG (ANP) - In de Noord zee voltrekt zich een vervui lingsramp waartegen veel te weinig wordt ondernomen. Daardoor zijn de afgelopen ja ren haaien, roggen, oesters, wulken (schelpdieren) en tien tallen andere diersoorten uit het Nederlandse kustgebied verdwenen. Dit concludeert II. Lindeboom van het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee (NIOZ) op Texel. De bioloog is het dan ook oneens met minister Maij van verkeer en waterstaat die meent dat het door allerlei milieu-maatregelen steeds beter gaat met de Noord zee. Ook vissers op kabeljauw en schol delen volgens Lindeboom zijn bezorgdheid. Lindeboom stelt dat het tij nog is te keren als één departement verantwoordelijk wordt voor het behoud en beheer van het gehele Noordzee-milieu. Nu houden verschillende ministeries zich bezig met het wel en wee van de Noordzee, waarbij Verkeer en Waterstaat als coördinator op treedt. „De verdeling van de ta ken en bevoegdheden tussen de ministeries is vaak onduidelijk. Wie doet nu eigenlijk wat? Om dat vrijwel altijd naar overeen stemming tussen de ministeries gestreefd moet worden, is het eindresultaat meestal nogal dun. Afgewogen wordt of maat regelen acceptabel zijn voor de eigen minister en de andere mi nisteries. Daadkrachtig beleid wordt hierdoor vaak in de kiem gesmoord", aldus Lindeboom. Stikstof Eén van de grootste gevaren voor de Noordzee is de grote hoe veelheden stikstof en fosfaat in het water, wat leidt tot al dan niet giftige algengroei en gebrek aan zuurstof. Volgens Linde boom vermindert vooral de stik stofbelasting niet snel genoeg. De vervuiling met chemicaliën baart Lindeboom eveneens gro te zorgen. „De belasting van de Noordzee met kwik, cadmium en PCB's is teruggedrongen. maar daarvoor in de plaats heb ben zich nieuwe probleemstof- fen aangediend." Zo zijn slakken steriel geworden en zijn wulken zelfs voor de kust verdwenen door het gebruik van het giftige tributylin (TBT) als aangroeiwerende verf op grote schepen (langer dan 25 meter). Volgens bioloog Lindeboom is ook de visserij debet aan de re gelrechte -milieuramp op de Noordzee. „Na vijf jaar onder zoek is duidelijk geworden dat de directe effecten van de boom- korvisserij (netten die over de bodem slepen) op het bodemle ven in de Noordzee desastreus zijn. In bepaalde delen wordt voor elke kilo gevangen tong tien kilo aan andere organismen dood of stervend overboord ge zet." Lindeboom stelt voor grote, voor de visserij gesloten gebie den, aan te wijzen als onderzoek sterrein en reservaat. Het wordt verder tijd dat de visserij gaat betalen voor het gebruik van de Noordzee, aldus de bioloog. Dat geld kan worden gebruikt'voor onderzoek naar duurzaam ge bruik van onze natuur- en "kust gebieden. AMSTERDAM - Een medewerker van het Koninklijk Paleis op de Dam spuit met een brands lang de Fonteijn van Pallas schoon. Het beeldhouwwerk uit 1660 is van Artus Quellien en staat op een van de binnenplaatsen van het paleis in het kader van de zomertentoonstelling. Het kunstwerk, de godin Pallas Athene voorstellende, is een geschenk aan Johan Maurits van Na- ssau-Siegen en heeft 334 jaar in het Duitse Kleve gestaan. Het beeld blijft tot 28 augustus in het paleis staan. foto Frans van der Linde/ANP Frangaise reed 22 jaar zonder rijbewijs MULHOUSE (AFP/DPA/RTR) - Frankrijk en Duitsland hebben hun tweedaagse top in het Oost franse Mulhouse afgesloten met een verklaring voor verdere sa menwerking in de Europese Unie (EU). Op het einde van hun mini-top maakten de Franse president Mitterrand en de Duitse bonds kanselier Kohl onder meer de plannen bekend voor nieuwe ho- ge-snelheidstreinen. De landen denken onder andere aan een traject dat Londen en Parijs met Berlijn en Moskou verbindt. Mit terrand en Kohl willen dat de EU- lidstaten geld beschikbaar stel len voor de lijnen op de komende top van de twaalf EU-landen, eind juni op het Griekse eiland Corfu. Ontmoeting Ter afsluiting van de 63e Frans- Duitse ontmoeting kwam Mit terrand ook met een uitnodiging voor het Europese legerkorps om deel te nemen aan de parade van 14 juli, Frankrijks nationale feestdag. Het wordt de eerste keer sinds de Tweede Wereld oorlog dat Duitse troepen over de Champs Elysées in Parijs marcheren. Parade Mitterrand vroeg ook de Duitse bondskanselier Kohl de parade bij te wonen. Het Eurokorps, dat in 1992 door Kohl en Mitterrand is opgericht, bevat behalve Franse en Duitse troepen, Belgi- (Advertentie) sche, Spaanse en Luxemburgse eenheden. Frankrijk en Duitsland gaven dinsdag verder het groene licht voor de ontwikkeling van een Europees militair transport vliegtuig voor het jaar 2000. Het nieuwe toestel moet het moge lijk maken Europese troepen naar verre gebieden over te brengen voor humanitaire of vredesoperaties. MENDE (DPA) - Een Frangaise, die 22 jaar zonder rijbewijs had gereden, is dinsdag bij een rou tinecontrole door de gendarme rie betrapt. De 39-jarige vrouw werd aangehouden omdat zij geen veiligheidsgordel droeg. Zij was op 18-jarige leeftijd voor haar rijexamen gezakt. Vervol gens reed zij 22 jaar auto, zonder rijbewijs en zonder brokken te maken. Toen zij enige tijd in Zwitserland werkte, had ze zelfs een auto van de zaak. „Als ik ge controleerd werd, zei ik elke keer dat ik mijn rijbewijs had verlo ren", verklaarde ze. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. van onze verslaggever TERNEUZEN - Demissionair minister Maij-Weggen heeft dinsdag haar handtekening ge zet onder een overeenkomst met Zeeland, waarin ze jaar lijks 54 miljoen gulden toezegt voor de Westerschelde Oever Verbinding (WOV). Daarmee is de provincie weer een stap dich ter bij de uitvoering van de Wes- terscheldetunnel. Uit de woorden die WOV-gede- puteerde ing J. I. Hennekeij en de Borselse burgemeester ir J. L. M. Mandos wisselden, viel te beluisteren dat die twee par tijen bereid zijn samen te werken en te zoeken naar een op lossing van de problemen die Borsele nu nog heeft met het stukje aansluitende weg op het grondgebied van deze gemeen te. Hennekeij verontschuldigde zich min of meer voor de ver stoorde verhouding die in het verleden tussen beide Zeeuwse overheden heeft bestaan. Het speet hem dat zowel de provin cie als de gemeente Borsele zo gefixeerd was op het eigen uit gangspunt. dat zij in het heetst van de strijd, verzuimd hebben goed naar elkaar te luisteren. Mandos zei op zijn beurt dat er geen oplossingen te vinden zijn voor de problemen die nu nog op tafel liggen, als aan beide zijden GAK: zonder extra ingrepen 130.000 wao'ers minder DEN HAAG (ANP) Zonder ex- tra ingrepen in de periode 1993- 1997 daalt het aantal mensen met een wao-uitkering met 130.000. Dat staat in een ver trouwelijke nota van het Ge meenschappelijke Administra tie Kantoor (GAK), waarin het gros van de bedrijfsverenigin gen is verenigd. Het GAK-be- stuur moet zich nog over de no ta buigen. De GAK-nota waarschuwt voor onnodige ingrepen in de wao. Het rapport kan, zo melden de opstellers, „van wezenlijke in vloed zijn om de neiging tot overhaaste ingrepen in het stel sel van sociale zekerheid althans enige wind uit de zeilen te ne men". In politiek Den Haag heerst bij velen de mening dat extra ingre pen in de wao nodig zijn om de uitkeringen betaalbaar te hou den. We hebben 'n leuk en handig WK-uitzwaaivlaggetje dat op iedere autoruit past. Een gedeelte van de opbrengst komt ten goede aan de voetbal sport voor gehandicapten. Per stuk 2.75* 'Zolang de voorraad strekt. Commissaris Van Gelder en minister Maij tekenen het convenant tijdens een feestelijke bijeenkomst. Op de achtergrond gedeputeerde Hennekeij. foto Charles Strijd geen concessies worden gedaan. Hij zou dat enorm betreuren, zo zei hij. speelt de tunnel een rol omdat daarmee de havens van Vlissin gen en Terneuzen een echte een heid gaan vormen. dijk gaat financieren en ex ploiteren. De demissionair minister pleitte er voor vanaf het begin van de bouw van de WOV een toeris tisch project te maken. Het is in het verleden gebleken, zo zei ze. dat het Nederlandse publiek veel belangstelling heeft voor de bouw van dergelijke projecten. Dat kan perspectieven bieden voor de aanleg van een toeristi sche voorziening in de vorm van een informatiecentrum op de bouwplaats. Minister Maij wees er op dat de bouw van de tunnel voor Neder land van belang is omdat daar mee ervaring wordt opgedaan met het boren van grote tunnels. Voor Zeeland heeft het project waarde omdat het 2500 mensja ren werk oplevert. Daar staat overigens het verlies van ar beidsplaatsen bij de veerdienst tegenover. Voor de economie Met de ondertekening van het convenant is de rijksbijdrage ze ker gesteld, maar het staat nog steeds niet vast dat de WOV er ook inderdaad komt. Zo moeten de problemen tussen Borsele en de provincie uit de weg worden geruimd. Verder is nog niet dui delijk wie de nieuwe verbinding tussen Terneuzen en Ellewouts- 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1