Onjuiste verklaringen ministers Ook regering Ruanda op de vlucht kleintjes 'ubanen zoeken heil in ambassade België Nominee geschorst voor aandeel in rusthuisaffaire Ex-leider DDR Honecker overleden Vuurbol ook gezien in Zeeuws luchtruim Maarten den Bakker Absolute meerderheid voor socialisten in Hongaars parlement 4 WEKEN VOOR 13,- ïok en Van Thijn wel op de hoogte van brieven Lubbers en Hirsch Ballin Feestweek Aanhoudend koel Wolkenvelden, afgewisseld door zon- nige perioden. Het blijft droog. De wind is zwak tot matig. Maximumtem- peratuur omstreeks dertien graden. :7e jaargang no. 124 laandag 30 mei 1994 •sse nummers 1,50 H Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 IEN HAAG (GPD) - Oud-mi- iister Van Thijn en vice-pre- jier Kok hebben vorige week Tijdag na het aftreden van Van 'hijn naar aanleiding van de RT-zaak onjuiste verklaringen fgelegd. Betrouwbare bronnen li politiek Den Haag hebben dit iten weten. Jet gaat om twee punten. Ten erste een brief die premier Lub- ers aan de Tweede Kamer had lillen zenden. In deze brief, zo laakte Lubbers vrijdamiddag ekend, wilde hij nadere uitleg ragen over de door de Kamer angenomen IRT-motie en de etekenis daarvan voor de posi- je van Van Thijn. De brief, waar- an het ontwerp al klaar was, soest volgens hem gezien wor- en als een poging de positie van e PvdA-minister te redden. !an Thijn reageerde later op een iersconferentie, geconfronteerd met Lubbers bedoeling, spot tend: „Die brief is dan kennelijk geschreven nadat ik mijn ont slagbrief al aan de koningin had verzonden. PvdA-leider Kok liet daarop volgen: „Dat kun je wel zeggen, ja". Het initiatief van Lubbers was Kok naar eigen zeggen „volstrekt onbekend". Feit is echter dat Lubbers zijn schrijven al in de loop van don derdag in concept aan Van Thijn had voorgelegd. Later werden ook Kok en minister Hirsch Bal lin in dat beraad betrokken. Om dat Hirsch Ballin donderdag avond liet weten nog eens een nachtje over zijn aftreden te wil len slapen, werd het beraad ver daagd tot vrijdag. Toen Hirsch Ballin bekend maakte toch op te zullen stappen, gold de inhoud van de brief alleen nog Van Thijn. In de ministerraad is daar vrijdag uren over gepraat. Het tweede punt betreft de brief over de IRT-kwestie die oud-mi nister Hirsch Ballin woensdag aan de Kamer zond, vlak voor het IRT-debat. Zowel Kok als Van Thijn gaven vrijdag aan dat de inhoud van die brief bij de Ka mer zo veel kwaad bloed zette, dat het IRT-debat met de be kende afkeurende motie tegen beide ministers eindigde. Van Thijn sprak over „een he melbestormende brief van Justi tie". Kok zei dat veel van de irri tatie in de Kamer te verklaren was uit het stuk van Justitie waarin veel grote en nieuwe ta ken werden aangekondigd. PvdA-voorzitter Rottenberg noemde de brief van Hirsch Bal lin „vrij doorslaggevend". Feit is dat de inhoud van de brief die Hirsch Ballin woensdag aan de Kamer zond reeds dindsdag- avond bij alle betrokkenen in concept bekend was. Er zijn ook diverse versies van de brief ge maakt na onderlinge consulta ties, vooral per fax. Bij dit be raad waren Lubbers, Kok en beide politieministers betrok ken. Onderzoek Zowel in PvdA- als CD A-kring is inmiddels wrevel ontstaan over het grote aantal kamerleden (16) van beide partijen dat woens dagnacht bij de cruciale stem ming niet aanwezig was. „Onge lukkig en vervelend", aldus Rot tenberg. Kamervoorzitter Deet- man (CDA) zei de afwezigneid van zijn partijgenoten af te keu ren. „Dit kan niet", zei hij. Ook CDA-fractieleider Brinkman is die mening toegedaan. De mi nisters Maij (CDA, verkeer) en d'Ancona (PvdA, wvc) hebben zich inmiddels uitgesproken voor een parlementaire enquête naar de IRT-zaak. „De onderste steen moet boven komen", aldus d'Ancona. In de Kamer worden inmiddels al de eerste voorberei dingen voor een onderzoek ge troffen. 1EXICO-STAD, BRUSSEL (AP) - Meer dan honderd Cubanen die siel willen aanvragen in het buitenland zijn zaterdag de Belgische imbassade in Havana binnengedrongen. let Belgische ministerie van buitenlandse zaken meldde dat am- assadeur Paul Vermeirsch onmiddellijk overleg was begonnen met e bezetters en de autoriteiten. Een twintigtal politieagenten gren- elde het terrein van de ambassade af. februari drongen acht Cubanen de Belgische ambassade binnen, ij verlieten het gebouw nadat de autoriteiten hen hadden verzekerd at zij hun emigratieprocedure mochten voortzetten. De Cubaanse ïgering heeft echter recent gezegd dat geen uitreisvisum meer ■ordt verleend aan burgers die zich met geweld toegang verschaffen )t buitenlandse ambassades. )e Belgische minister van buitenlandse zaken Willy Claes zei zon- ag dat Belgie garanties eist dat de asielzoekers niet worden ver- olgd als zij uit de ambassade worden gezet. Belgische functionaris- en zeiden dat zich onder de 114 asielzoekers zeker 20 kinderen be- inden. taaasae Een lid van de Hutu-militie controleert de bezittingen van Ruandese vluchtelingen bij een versperring ten zuiden van Kigali. Alexander Joe/AFP (j an onze verslaggever 1 lOES - De kerkeraad van de iereformeerde Gemeente in ioes heeft dominee N. W. ^"Ichreuder geschorst. De schor ing geldt voorlopig voor zes reken en geldt voor 'alle amb- tlijke arbeid' van de predi- ant. De kerkeraad is tot die lap overgegaan vanwege de itrokkenheid van dominee :hreuder bij de Zeeuwse rust- lizenaffaire. Zo is onder meer getoond dat Schreuder dub- ;1 heeft gedeclareerd, ihreuder trad onlangs - vooral aandrang van het provincie- istuur - af als voorzitter van de chting Rusthuizen der Gere- |rmeerde Gemeenten in Zee- |nd. Ook andere bestuursleden limden het veld, nadat was ge leken dat binnen de reformati ve rusthuizen met veel geld is irommeld. affaire neemt steeds grotere irmen aan. De bewijzen tegen (oud-) bestuursleden stapelen :h op. Gedeputeerde A. J. |ijkwel maakte zaterdag be nd, dat de provincie justitie uschauffeur net pet rond ?oor boete (OTTERDAM (GPD) - De hauffeur van een Engelse bus giet toeristen moest vorige leek vrijdagmorgen in Rotter- am na het verlaten van de _eerboot vanuit Hull met de pet J )nd om een boete te betalen, ""ie Brit kreeg de bekeuring op- I" elegd omdat hij reed onder in- llijoed van enkele op de boot ge- fittigde alcoholische versnape- hgen. Advertentie zal vragen te bekijken of straf bare feiten zijn gepleegd. Recent verschenen rapporten geven daartoe alle aanleiding. Op grond van de ontwikkelin gen besloot de kerkeraad van de Gereformeerde Gemeente te Goes om dominee Schreuder op non-actief te stellen. De kerke raad nam die beslissing vrijdag avond al. Zondag werden de. kerkgangers daarvan op de. hoogte gesteld. „De conclusie van de kerkeraad moet helaas zijn dat onze predi kant met zijn handelingen de ge boden van de Wet des Heeren heeft overtreden. Tijdens de ker- keraadsvergadering van vrij dagavond heeft onze dominee de schuld voor de kerkeraad bele den en de volle verantwoorde lijkheid voor zijn wijze van han delen op zich genomen. Naar het oordeel van de kerkeraad dient hangende het onderzoek tot voorlopige schorsing te worden overgegaan", sprak tweede voorzitter L. Moerland van de kerkeraad zondagochtend vanaf de preekstoel. Binnen de Gereformeerde Ge meente in Goes gaan al geruime tijd stemmen op die menen dat Schreuder niet als predikant te handhaven is. De ex-voorzitter van de Stichting Rusthuizen der Gereformeerde Gemeenten in Zeeland (61 jaar) is sinds 1967 predikant in Goes. Enige tijd ge leden raakte ex-secretaris Blan- kenstijn uit Kortgene naai- aan leiding van de affaire al zijn ker kelijke functies kwijt. zie ook pagina 5 KIGALI (RTR/AFP) - De interim-rege ring van Ruanda is haar basis ten zuiden van de hoofdstad Kigali ontvlucht uit angst voor de opmars van Tutsi-rebellen. Diplomaten en VN-medewerkers zeiden zondag dat ministers en andere hoge functionarissen vertrokken zijn uit hun hoofdkwartier bij de stad Gitarama, 45 kilometer buiten Kigali. De meeste ministers zoeken een goed heenkomen in Kibuye in het westen, aan de grens met Zaïre. Andere regeringsfunc tionarissen zouden Ruanda al hebben ver laten. De zelfbenoemde regering vluchtte al half april van Kigali naar Gitarama, kort nadat president Juvenal Habyan- mana was omgekomen bij een raketaan- val op zijn vliegtuig. De rebellen van de verzetsbeweging Pa triottisch Front FPR lijken te zijn begon nen aan een opmars naar Gitarama. Een FPR-officier zei dat inname van de gro tendeels verlaten hoofdstad niet langer het belangrijkste doel is. Niettemin dwongen aanvallen van het FPR zondag de Verenigde Naties de eva cuatie te staken van burgers die vastzit ten achter de frontlinies bij Kigali. VN- konvooien slaagden erin tussen vrijdag en zondag 1.500 mensen te evacueren. Het Rode Kruis meldde dat een nieuwe uit tocht van 400.000 mensen naar het zuiden op gang is gekomen. Egypte gaat maatregelen treffen om het water van de Nijl te zuiveren. De rivier is vervuild door de duizenden lijken van Ruandese slachtoffers die in het water van het Victoria-meer drijven. De Wereld Gezondheid Organisatie WHO heeft bevestigd dat ongeveer 50.000 lijken het Victoria-meer indrijven. De burger oorlog tussen de Hutu-stam en de Tutsi- minderheid in Ruanda heeft de afgelopen twee maanden aan 200.000 a 500.000 men sen het leven gekost. van onze correspondent BERLIJN Erich Honecker is dood. De vroegere Oostduitse staats- en partijleider overleed gistermorgen op 81-jarige leef tijd in zijn Chileense balling schapsoord Santiago aan lever kanker. Honecker, die 18 jaar aan de top van de DDR heeft ge staan en kort voor de val van de Muur zelf in 1989 ten val werd gebracht, was een van de laat ste overtuigde stalinisten. Honecker was januari vorig jaar naar Chili vertrokken nadat de Duitse justitie het proces tegen hem gezien zijn dramatische ge- Erich Honecker. zondheidstoestand had stopge zet. Het Zuidamerikaanse land was bereid hem om humanitaire reden op te nemen. De Chilenen dankten op deze wijze Honecker voor het feit dat hij tijdens de rechtse Pinochet-dictatuur dui zenden vervolgde linkse Chile nen een veilig onderdak in de DDR had geboden. Honecker zal vandaag in San tiago worden gecremeerd. Zijn laatste wens is dat daarna zijn as in Duitsland, waarschijnlijk in zijn geboortedorp Wiebelskir- chen, zal worden bijgezet. De Duitse regering verklaarde gis teravond dat daar geen juridisch verzet tegen kan en zal worden geboden. Regeringswoordvoer- Verbouwingsopruiming Keukens met kortingen tot 70% Van maandagmiddag 30 Mei t/m 4 Juni van onze verslaggeefster VLISSINGEN - Tientallen mensen in het westen van het land hebben zondagmid dag een vuurbol gezien. Ook in Zeeland is het natuurverschijnsel waargenomen. Meteorologen vermoeden dat het een me teoorsteen betrof, ook wel vallende ster genoemd. In Nederland zijn alleen zeer heldere overdag te zien. Enkele seconden was de lichtflits zicht baar. „Het was oogverblindend, als een lasvlam, met een oranje-rode gloed. Even dacht ik dat er een vliegtuig omlaag stort te, maar toen de flits was verdwenen, bleef er een spoor van grijze rook achter dat op ging in een wolk", zegt J. J. Van 't Hof uit Middelburg. Hij stond omstreeks half twaalf, op de par keerplaats bij de Veersegatdam en zag hoe de meteoor over de dijk in de richting van zee verdween. Volgens H. A. Snip, meteoroloog bij het VUUrpiJlCfl KNMI in Vlissingen, is het niet honderd procent zeker dat het een meteoorinslag was. „Het kan ook een stukje ruimtetuig van bij voorbeeld een satelliet zijn ge weest. Het blijft gissen." vliegtuigen boven de Noordzee hebben de extreem heldere 'vallende ster' gemeld. Bij het meteorologisch instituut het KNMI in De Bilt en het Kustwachtcen trum in IJmuiden kwamen vele telefoni sche meldingen binnen. De vuurbol heeft enkele honderden kilometers door de at mosfeer gevlogen en is langs de kust van Noord- en Zuid-Holland en Zeeland en in Friesland en de Flevopolder zichtbaar ge weest. Ook piloten van militaire en civiele Talrijke waarnemers langs de Nederland se en Engelse kust meenden dat een in problemen geraakt schip vuurpijlen had afgeschoten en waarschuwden de politie of de kustwacht. In Zuid-Engeland belden zo'n vijfhonderd mensen het alarmnum mer om de kustwacht te waarschuwen. De regiopolitie Noord-Holland-noord in Alkmaar ontving enkele meldingen van mogelijke inslagen van delen van de me teoor in weilanden tussen Alkmaar en Eg- mond. Een onderzoek heeft niets opgele verd. Aangezien de meteoor volgens waar- nemeningen uit Zeeland nog boven zee vloog, zijn die inslagen onwaarschijnlijk. De 25-jarige profrenner Maarten den Bakker uit deformatie van Cees Priem won zaterdag na een korte solo de Ronde van Midden- Zeeland. De enige Zeeuwse profkoers, die na de eerste honderd kilo meter een uiterst boeiend slot kreeg, was in de slotronden in en om Goes een gevecht tussen de ploegen van Raas. Priem en Post. Door die rivaliteit werd. het de mooiste Ronde van Midden-Zeeland van de laatste jaren. Ziekenhuis-cao Het afgelopen weekeinde is een akkoord bereikt over een nieuwe cao voor het ziekenhuis wezen. De 287.000 werknemers staan de komende twee jaar op de nullijn. Daar staat tegenover dat er geen gedivongen ontslagen zullen val- O len. w Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 4; Provincie: 5,7 en 9; Sport: 11,12,13,14,15,16,17 en 18 der Vogel zei dat Honecker met zijn poütiek ontzettend veel Duitsers onmenselijk leed heeft berokkend, maar dat het gepast is op de dag van zijn dood ook een zeker respect te betuigen. In de tientallen jaren gedeelde Duitse hoofdstad Berlijn was van respect voor de dode weinig te merken. Enkele reacties op straat: „Hij is dood? Eindelijk. God zij dank", „Prima, hij heeft genoeg onheil aangericht" en Geleden „Wij hebben genoeg onder hem geleden. Het is een schandaal dat hij vorig jaar zo maar het land uit mocht, terwijl wij jaren de bak ingingen als we een aan vraag indienden om naar het Westen te mogen". In januari 1993 mocht Honecker Duitsland verlaten. De rechters in Berlijn besloten daartoe nadat uit me dische onderzoeken was geble ken dat de ex-DDR-leider het vonnis hoogstwaarschijnlijk niet meer zou beleven. Na een enthousiaste ontvangst door Chileense communisten en so cialisten leidde de verbitterde Honecker een uiterst terugge trokken bestaan in een klein rij tjeshuis. Zijn gezondheidstoe stand werd steeds slechter. In december vorig jaar kreeg hij nog een nieuwe pacemaker. Een nieuwe leveroperatie weigerde Honecker. Sinds drie maanden werd hij kunstmatig gevoed. De laatste twee weken lag hij in co ma. Honecker stierf in aanwezigheid van zijn vrouw Margot. zie ook pagina 4 van onze correspondente BOEDAPEST - De Hongaarse Socialistische Partij (MSzP), de opvolger van de vroegere com munisten, heeft de absolute meerderheid gehaald bij de par lementsverkiezingen in Honga rije. Volgens de eerste progno ses kreeg de partij 208 van de in totaal 386 parlementszetels. Als tweede partij eindigde het libe rale Verbond van Vrije Demo craten met 75 zetels, zestien ze tels minder dan vier jaar gele den. De definitieve uitslag werd in de loop van de nacht ver wacht. De opkomst gisteren was met 52 procent aanzienlijk lager dan bij de eerste ronde. De grootste par tij in de huidige regering, het Hongaars Democratisch Forum, dat bij de verkiezingen in 1990 165 zetels haalde, kreeg nu niet meer dan 34 afgevaardigden. De nationalistische Kleine Boeren partij kreeg 25, de liberale De mocratische Jongerenpartij (Fi- desz) 21 en de Christendemocra ten 20 zetels. Daarnaast kwamen nog twee kandidaten van de Agrarische Partij en een individuele af gevaardigde in het parlement. Sterkste De socialisten hadden het bij de eerste ronde al zeer £oed ge daan, maar overtroffen dit in de tweede ronde, waar afgevaardig den per district moesten worden gekozen. In 160 districten was de MSzP na de eerste ronde als sterkste uit de bus gekomen. In totaal 148 socialisten wisten in tweede ronde daadwerkelijk een parlementszetel te veroveren. De sterke socialistische winst betekent dat de MSzP in prin cipe geen coalitiepartner meer nodig heeft om een regering te vormen. Naar alle verwachting zal de par tij er desondanks naar streven een andere partij bij een nieuw kabinet te betrekken. De enige kandidaat die in aanmerking komt, is de liberale SzDSz die al voor de verkiezingen zijn bereid heid tot samenwerking heeft uit gesproken. Maar onduidelijk is of de SzDSz nog met de socialisten in zee wil, nu die zo sterk zijn geworden. De speelruimte voor de liberalen in een nieuwe regering wordt zeer gering. Zeker is in ieder geval dat er conflicten ontstaan over de nieuwe premier. De socialisti sche partijleider Gyula Horn heeft de afgelopen week duide lijk gemaakt dat hij die post am bieert. Maar voor de SzDSz is Hom, minister van buitenlandse zaken in de laatste communisti sche regering, tot nu toe onbe spreekbaar Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) JAj ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 13,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Straat: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1