Schelde Groep: 22,5 min winst DSA Eerste trein voor het laatst Ex-CD'er Poppe stapt over naar de Burgerpartij Zeeland en de lunch van de Dalai Lama Hooischuur Rilland in vlammen op Scheldebouw zoekt naar oplossing voor voortzetten bedrijf Investering in afslankingsoperatie leidt toch tot verlies Openings stunt! Budget Gewoon heel bijzonder. Engels PZC zeeland ZATERDAG 28 MEI 1994 van onze verslaggever VLISSINGEN - De Koninklijke Schelde Groep bv uit Vlissin gen heeft over 1993 een winst ge boekt van 22,5 miljoen gulden. Dat is bijna negen miljoen gul den meer dan over 1992. Dat blijkt uit de jaarcijfers van de onderneming. Het positieve re sultaat wordt overschaduwd doordat het bedrijf een zogehe ten buitengewone last heeft ge nomen van tachtig miljoen gul den voor wat het noemt een 'strategische heroriëntatie'. Per saldo leidt dit tot een negatief netto resultaat van 57,5 miljoen gulden. Het besluit tot de strategische heroriëntatie is ingegeven door de noodzaak om het rendement van de onderneming de komen de jaren aanmerkelijk te verbe teren. De winstgevende onder delen van de Schelde Groep heb ben de laatste jaren geleden on der een onevenwichtige verde ling van de diverse verliesgeven de business units van de onder neming. Door de verschillende activiteiten van het bedrijf te concentreren op drie hoofdge bieden denkt de Schelde Groep de komende jaren het resultaat te verbeteren. De drie hoofdacti- Winkeldieven aangehouden VLISSINGEN - De politie heeft donderdagmiddag twee winkel dieven aangehouden op de Lan ge Zelke in Vlissingen. De twee mannen, 31 en 32 oud, kwamen uit Middelburg. Ze hadden twee spijkerbroeken en zes pakjes biefstuk bij zich die ze hadden meegenomen uit een super markt en een kledingzaak in het winkelcentrum in Vlissingen. Tegen de dieven is proces-ver- baal opgemaakt. Vlaggenroof VLISSINGEN - Het Schelde- plein in Vlissingen wordt sinds vrijdag gesierd door twee kale' vlaggestokken. Vrijdagochtend ontdekten de winkeliers dat de vlaggen waren gestolen. Omdat het de dag ervoor had geregend waren de natte vlaggen niet bin nen gehaald. Het gaat om vlag gen met het Zeeuwse en Vlis- singse wapen. Ze kosten vier honderd gulden per stuk. i-sisatófe foto Willem Mieras De hangar met hooi en landbouwwerktuigen aan de Akkerweg in Rilland brandde geheel uit. van onze verslaggeefster RILLAND - Bij een uitslaande brand is vrijdag een hangar met hooi aan de Akkerweg te Rilland geheel vernield. Ook enkele landbouwwerktuigen die in de schuur stonden, waar onder een transporteur en een bandenwagen, gingen in vlammen op. Het is nog onbekend hoeveel de schade bedraagt. De politie houdt rekening met brandstichting. Het brandweerkorps Rilland kreeg rond 17.00 uur de melding binnen. De brandweer rukte uit met zeven man en een hogedruk- voertuig. Ter plekke en in overleg met de eigenaar van de schuur werd besloten het vuur uit te laten branden. Er bestond geen gevaar voor het overslaan van de vlammen, aangezien de schuur middenin een weiland stond. De eigenaar is verzekerd tegen brand. viteiten worden: maritieme sec tor (bouw van marineschepen als belangrijkste activiteit), de energieconversie (bouw, om bouw en onderhoud van ketels voor afvalverbranding en ener giecentrales) en de procesindus trie (met onder meer Sicon in Vlissingen, AKF in Goes en Schelde Milieu Technologie). Afschrijvingen De helft van de tachtig miljoen gulden wordt gebruikt voor ver vroegde afschrijvingen. De an dere veertig miljoen gulden wil het bedrijf benutten voor afslan king en versterking van het pro- duktie-apparaat. Als gevolg van die operatie verwacht de Schel de Groep dat de doelmatigheid en de omzet per werknemer aan zienlijk kunnen toenemen. Om dat de onderneming over een goede vermogens- en liquidi teitspositie beschikt, was het mogelijk het hele bedrag in een keer ten laste te brengen van het resultaat over 1993. In aansluiting op deze maatre gelen is begin dit jaar besloten tot investeringen in de orde van vijfendertig miljoen gulden in de produktiefaciliteiten van Schel de Scheepsnieuwbouw in Vlis- singen-Oost. Dat geld wordt ge bruikt om twee nieuwe loodsen te bouwen in het Sloe. Ook deze investeringen zullen volgens de onderneming een bijdrage leve ren aan de verbetering van het bedrijfsresultaat. AUTOSCHADE DEALER SCHADE ASSOCIATIE VAN DOORNESTRAAT 11 GOES 01100-23549 ISO Kwaliteits Certificaathouder /an onze verslaggeefster MIDDELBURG - Bij de Middel- jurgse dochteronderneming scheldebouw van de Koninklij- ce Schelde Groep wordt op dit noment onderzocht of manage ment-buy-out een oplossing is om het bedrijf voort te zetten. )irectie en personeel nemen ian de aandelen van de Schelde ïroep over en zetten het bedrijf lelfstandig voort. De Schelde Groep kondigde eer ier aan verder te willen gaan met de kernactiviteiten. Enkele dochterbedrijven als het gevel- :onstructiebedrijf Scheldebouw wouden op termijn worden afge stoten. De directie heeft de plan- ïen voorgelegd aan het perso- ïeel en de Raad van Bestuur van ie Schelde Groep. i,We zijn nog bezig in de aftasten de sfeer. Het personeel moet zich er nog over beraden met de vak bewegingen", verklaart adjunct- directeur L. W. van der Linde. Het personeel zal wel wat offers moeten brengen. In de plannen van de directie moet het perso neel zes ADV-dagen en 10 pro cent van het loon inleveren. Daar staat een winstdelingsper- centage en een aandelenpakket tegenover. Positief De Raad van Bestuur van de Scheldegroep staat volgens Van der Linde positief tegenover de plannen. „Ze heeft gevraagd om de haalbaarheid te onderzoe ken. Ze willen begin juli weten hoe het er mee staat", aldus Van der Linde. Scheldebouw produceert met name luxueuze gevels voor pres tigieuze gebouwen. Door de slechte economische situatie moest het gevelbouwbedrijf eind vorig jaar afslanken. Onge veer 50 arbeidsplaatsen gingen verloren. Op dit moment werken bij Scheldebouw 150 mensen. De adjunct-directeur ziet de toe komst niet somber in. „West-Eu ropa heeft het absolute diepte punt bereikt. De markt in Enge land trekt al weer aan. We heb ben hoge verwachtingen van nieuwe afzetgebieden in het Ver re Oosten, zoals China." van onze verslaggever GISSINGEN - Het ex-CD- raadslid A. A. J. Poppe uit Vlis- dingen heeft zich samen met zijn twee fractiegenoten aangeslo pen bij de Burgerpartij Neder- |gand. De Roosendaalse CD-frac- was al eerder via die partij roor zichzelf begonnen. De drie aadsleden in Vlissingen gaan erder onder de naam fractie lurgerpartij Nederland. 'oppe, kringvoorzitter voor de lentrumdemocraten in Zee- Historama 'n portret van de ABDIJ VAN MIDDELBURG I Geopend: alle dagen v,an 10.00-18.00 uur j Cs zondags van 12.00-18,00 uur) land, werd vorige week ge schorst als lid van het CD-hoofd- bestuur, nadat hij felle kritiek uitte op partij voorman H. Jan maat. De Vlissinger stapte op uit protest tegen excessen binnen de CD. De Zeeuwse ex-CD'er voerde de ze week gesprekken met voor malig CD'er Van der Eijck uit Roosendaal, die zich kort voor de Tweede Kamerverkiezingen al afsplitste van de extreem rechtse partij. Samen hebben zij het verkiezingsprogramma van de CD doorgenomen en delen ge schrapt. In de statuten en de reglementen van de Burgerpar tij Nederland wordt volgens Poppe een 'anti-discriminatie pagina' opgenomen. Leden die een bestuurlijke functie willen bekleden binnen de Burgerpar tij moeten een verklaring onder tekenen waarin zij zich verplich- slot zie pagina 15 kolom 1 foto Willem Mieras Met drie reizigers vertrekt de eerste stoptrein voor het laatst om 6.19 uur uit Goes. 'Straks in Vlissingen wacht ons een fanfare op' van onze verslaggever ROOSENDAAL - De eerste stoptrein uit Roosendaal naar Vlissingen is vrijdagmorgen ook de laatste. De NS-directie heeft in al haar wijsheid be slist met ingang van zondag 29 mei vierhonderd slecht be zette stoptreinen te schrap pen. Treinnummer 14607, ver trektijd 5.38 uur te Roosen daal, is er één van. Welgeteld twee passagiers stappen vrij dag in alle vroegte in. Erg veel meer zullen het er niet wor den tot Vlissingen. De conducteur van treinnum mer 14607 - 'geen naam, dat kan maar problemen geven' - is nog optimistisch. „We heb ben zo onze vaste klanten. Eén in Rilland-Bath. Eén in Krab- bendijke." De stoptrein stroomt leeg in Bergen op Zoom. De één werkt bij het spoor, de ander in de kiosk van het station Bergen op Zoom. ,.'t Is altijd lastig als een trein uitvalt", luidt kortweg het sombere commentaar van de NS-er, „zeker voor mensen die in ploegendienst werken." Zijn alternatief? „De auto." Logisch De kioskhoudster blijft spo ren, met de nieuwe eerste stop trein uit Roosendaal die om 6.00 uur vertrekt. „Ik heb het kunnen regelen met mijn baas. De winkel gaat voortaan een kwartiertje later open." Het besluit van de NS-directie de oude eerste stoptrein te schrappen vindt zij 'niet meer dan logisch'. „Ik sta er niets van te kijken. Ik zit er meestal alleen in." Op het perron van Bergen op Zoom is het doodstil. Er is nie mand te bekennen die op dit uur van de dag al met de trein naar Zeeland wil. „Straks in Rilland-Bath komt onze vaste klant", belooft de conducteur. Hij moet even later op zijn woorden terugkomen. „Nie mand." Krabbendijke dan. „Weer niemand. Dit kan toch niet. Elk bedrijf werkt zich zo naar de bliksem." Gelukkig, in Kruiningen-Yer- seke meldt zich één klant. Mi chael Wang uit Yerseke. Hij reist 'bijna altijd' zo vroeg. „Naar mijn werk in Vlissingen. bij het ziekenhuis." Hij moet maandag iets anders regelen. „Ach. als ik maar op tijd op mijn werk ben, daar gaat het mij om. Met de trein van half zeven lukt dat wel." Engeltje De NS-directie lijkt met haar bezuiniging in Zeeland niet veel slachtoffers te maken, of ze moeten in Goes instappen. Twee reizigers voegen zich bij Michael Wang. Alleen Dennis van Aerde uit 's-Gravenpolder zou de vroege trein écht mis sen, maar alsof er in Zeeland een engeltje boven de NS hangt: „Voor mij is dit ook de laatste keer. Ik heb maandag geen werk meer." Treinnummer 14607 kan Arne- muiden net zo goed voorbij rij den. Er stapt niemand uit. er stapt niemand in. Tussen Mid delburg en Vlissingen wordt een record gevestigd. Vier pas sagiers maken de rit van am per zeven kilometer, die net zo goed met de fiets afgelegd kan worden. De conducteur komt terug van zijn rondje. „Straks in Vlissingen wacht ons een fanfare op." Op het perron geen muziek, alleen wakkere hoofden achter de ramen van de goed gevulde intercity naar Amsterdam. De oude laatste stoptrein uit Roosendaal sterft een zachte dood, zonder dat ook maar iemand een traan laat. van onze verslaggever MIDDELBURG - De komst van de Dalai Lama, de geestelijk leider van Tibet in ballingschap, op zaterdag 4 juni naar Zeeland heeft heel wat voeten in de aarde. Vis eet hij niet. Maar de lunch mag ook weer niet te zuinigjes zijn, omdat zijne heiligheid na 18.00 uur niet meer eet. De provincie Zee land ziet zich met dit soort praktische zaken gecon fronteerd als voorbereiding op de uitreiking van de Four Freedoms Awards op 4 juni in Middelburg. De Dalai La ma is een van de laureaten voor een Franklin D. Roose velt Four Freedoms Award. Verschillende volgelingen van de boedhistisch leider hebben de provincie al bena derd en om een onderhoud gevraagd. Daarnaast is er het probleem van het minis terie van Buitenlandse Za ken. Nederland heeft de staat Tibet niet diplomatiek erkend. Dat betekent dat de Dalai Lama niet met de voor een staatshoofd gebruikelij ke egards behandeld mag worden. Gebeurt dat wel dan zal China ernstig op de tenen worden getrapt. Daar om is het maar goed dat de organisatie van het bezoek als onderdeel van de Four Freedoms-plechtigheid in handen van de provincie Zeeland is. Dan kan de rege ring jegens de Chinezen de handen in onschuld wassen en in de richting van Middel burg wijzen. Daarom ook is er zaterdagmorgen in alle vroegte geen officiële ont vangst op Schiphol, al krijgt de Dalai Lama wel een ere- escorte evenals de gebruike lijke beveiliging. Daarna kan hij in Zeeland wel met alle egards en respect ont vangen worden. Eigen vervoer Namens de provincie is de chef kabinet, mr A. C. de Ru, als eerste belast met de voor bereidingen voor de plech tigheid op 4 juni. Weliswaar vergt het bezoek van de Da lai Lama heel wat werk en aandacht, maar hij komt in elk geval. Onvoorziene om standigheden daargelaten. Van een van de andere lau reaten, Zdravko Grebo uit Sarajewo, is dat nog niet zo zeker. Deze oprichter van een onafhankelijk radiosta tion en professor aan de rechtenfaculteit in Sarajewo heeft toegezegd dat hij komt, maar wil per se op ei gen gelegenheid arriveren. Dat is zijn bescheiden aard, meent De Ru, hoewel er een aanbod ligt van de Neder landse luchtmacht, om mee te vliegen met een van de Ne derlandse toestellen die toch De komst van de Dalai La ma naar Midelburg op 4 juni stelt de provincie voor heel wat praktische problemen. regelmatig tussen het oor logsgebied in voormalig Joe goslavië en Italië heen en weer gaan. Volgens De Ru is de laatste jaren duidelijk merkbaar dat de Roosevelt Award we reldwijd steeds bekender wordt. Dat heeft weer tot ge volg dat in Nederland wat ja loers naar Zeeland wordt ge keken. Een kleine provincie die iedere twee jaar een grote groep mensen van interna tionale allure naar Middel burg weet te halen. Er zijn wel burgemeesters en com missarissen van de koningin in Nederland die het evene ment naar zich toe willen trekken. Kleur Het is opvallend dat het in elk geval in Amerika nogal eens mensen zijn met op zijn zachtst gezegd sympathieën voor de Democratie Party in de Verenigde Staten. De Ru zegt dat hij de laureaten niet door een bepaalde bril be kijkt, of ze ter linker of ter rechter zijde van het poli tieke spectrum horen. Er zijn inderdaad ook in Middel burg wel eens mensen onder scheiden die duidelijk linkse interesses hadden, maar dat kan volgens hem lang niet van alle laureaten gezegd worden. De Ru kan niet ontkennen dat het geheel het karakter van een bijeenkomst voor een zekere elite heeft. Hij vleit zich met de gedachte dat Zeeland daar op een of andere manier toch weer profijt van kan hebben. Al was het alleen maar doordat allerlei invloedrijke mensen eens kennis hebben ge maakt met de provincie en met het Zeeuwse college van gedeputeerde staten. „Het is gewoon goed voor het beeld van Zeeland." zie ook pagina 15 Budget Autoverhuur Goes is open! Drt feit vieren wij in Goes met een speciale aanbieding*: Huur een Astra Cabrio voor de prijs van een gewone Opel Astra. Voor u een bijzonder openingsvoor deel, voor Budget Autoverhuur heel gewoon. Bel ons of kom snel naar Budget Goes, want op op Budget Autoverhuur Goes vindt u bij Opeldealer Auto Hendnks, Klein Frankrijk 31tel.: 01 100 - 29 290. Gddi^vanaf 13 mo I994l/m30)irt I994. Vraag mvonze voorwaarden. De kennis van het Engels van die Goese werknemer was op de middelbare school al nooit indrukioekkend ge weest. Niet dat hij zich er voor schaamde, maar lastig was het ivel. Gelukkig kon hij meestal wel bij zijn colle ga's op dezelfde kamer te recht. Dit keer niet. Zijn collega keek hem een beetje verbou- wereerd aan toen hij vroeg wat de Engelse vertaling voor 'overall' was, tvaarvan hij tien exemplaren moest bestellen bij een Engelse fir ma. Als je dat niet weet, pak je maar een woordenboek om het op te zoeken." De man ging op pad en kwam even later opgelucht binnen. Een makkie. De fax is al onderweg." Smalend nam zijn kamerge noot het formulier aan. „Nou, zo eenvoudig zal het toch niet geweest zijn?", zei hij lachend. Tot hij het de vertaling van de bestelling zag: "10 eve rywhere's please."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 55