Geleverd met bruidspaar naar keuze PZC Nederland trots op culinaire primeurs en specialiteiten Eiwitrijke maaltijd beperkt jet-lag vrije tijd 39 Luilekkerland voor zoetekauwen Warme en koude hapjes voor het tuinfeest ZATERDAG 28 MEI 1994 Voor zoetekauwen is het luilekkerland. Waar men ook kijkt, overal taarten en toebehoren op de Internationale Sugarcraft Beurs in de Rotterdamse Doelen. Het pronkstuk is een bruidstaart van maar liefst vier verdiepingen met, daaronder, een fontein, terwijl twee loopbruggen (voor de bruidsmeisjes en -jonkers) naar nog twee verdiepingen leiden. Het bijbehorende bruidspaar, als kroon op de taart, wordt naar keuze geleverd als blank, gekleurd of gemengd stel. Kersttaarten zijn er ook, compleet met sneeuwlandschap en sledes, Valentijnstaarten en een taart waarop een meneer zich blootgeeft. Voor 'Lucky Lady' lezen we tussen twee champagneglazen door. Deze taart van vier verdiepingen is het pronkstuk van de beurs in Rotterdam. Jammer dat bijna alles van schuim is in de showroom van 'Ina's Cake Fantasies'. Ina Jacobi, de vrouw achter deze in Oud-Beij- erland gevestigde detailhandel (annex postorderbedrijf annex school op het gebied van taartde coratie). maakt echter een voorbe houd. Al het buitenwerk is wél van suiker gemaakt. „Schuim is droog, waardoor de suiker hard blijft," licht de taartenmevrouw toe. „Een showmodel blijft lang houdbaar met behulp van dergelijk mate riaal. Het is alleen een kwestie van af en toe afstoffen." Bedrijven uit binnen- en buiten land geven dit weekeinde in de Rotterdamse Doelen demonstra ties in het decoreren van kinder taarten, gelegenheidstaarten en bruidstaarten. Tijdens de beurs worden materialen voor taartde coratie, boeken en video's over dit onderwerp verkocht en wie zich wil bekwamen in de suiker-sierkunst kan informatie inwinnen over op- leidings- en cursusmogelijkheden. Als bestuurslid van de Dutch Su- gercraft Guild is Ina Jacobi een van de motors achter de beurs. Als een der eersten ook volgde zij zes jaar geleden een ambachtelijke op leiding in Engeland, dat be schouwd wordt als de bakermat van de suiker-sierkunst. Daar leer de ze blaadje voor blaadje hoe ze een boeket moest maken, begin nend bij rozen, vervolgens anjers, margrieten en madeliefjes tot gro tere bloemen als de orchidee om tenslotte de fijne kneepjes te leren van de decoratie. Pionier Op aandringen van haai" mentors bracht Ina de opgedane kennis op 'het continent' in de praktijk. Drie jaar geleden werd de Nederlandse afdeling van de Engelse Sugarcraft Guild opgericht en begon haar pio nierswerk. Inmiddels telt ons land enkele scholen voor de suiker-sier kunst en heeft de vereniging 75 le den (tegenover 15.000 in Enge land!). Of we hier in Nederland net zo ly risch zullen worden als de Engel sen die ernstig in vervoering kun nen raken van een bruids- of an dere gelegenheidstaart? Dat niet, denkt Ina, maar ze merkt wel dat de vraag naai- bruidstaar ten is toegenomen sinds trouwen (in plaats van samenwonen) weer de trend is. De belangstelling wordt gevoed door Amerikaanse en Engelse series waarin regelma tig kinder-, bruids- en gelegen heidstaarten opduiken. Plastic Ina is zolang ze zich kan herinne ren een liefhebber van taarten (ma ken). Uit liefhebberij begon ze sa men met haar man 'Jacobi Sugar craft International', een groothan del. 'Ina's Cake Fantasies', be stemd voor de particulier en op hetzelfde adres gevestigd, ont stond pas nadat ze kennis had ge maakt met de Engelse manier van decoreren. „Hij houdt van Amerikaanse taar ten." zegt Ina over René Jacobi om daarmee het verschil tussen beide bedrijven (en beide echtelieden) aan te geven. Amerikaanse taar ten zijn volgens haar gemaakt vol gens het principe: hoe groter, hoe beter. Je herkent ze aan de uitbun dige garnering, het plastic, de slin gers, roosjes, kraaltjes en andere tierelantijntjes. De Engelse taar ten zijn daarentegen heel strak be kleed met weinig gameerwerk (soms alleen aan de zijkant), maar met heel veel dragant-bloemen die onder meer zijn gemaakt van sui ker en eiwit. Er zijn verscheidene soorten dra- gant, vertelt Ina. Die voor bloemen is elastisch en verder heb je spe ciale dragant voor het maken van kleine ornamentjes en voor het grove werk, zoals het bouwen van kastelen. Hierbij worden grote plakken gebruikt. Bijna alles kan van suiker worden gemaakt: ook de schaal waarop de taart komt te liggen. In de Ro meinse tijd begonnen gasten met de taart en eindigden ze met het 'servies'. Tegenwoordig is het ge woonte de taart op te eten en het boeket te bewaren. Zoiets als een Nederlandse tech niek bestaat er niet. Of niet meer, moet Ina eigenlijk zeggen, want het decoreren van taarten is uitge storven. In eigen land is er volgens haar sprake van een 'slagroom- en crèmegebeuren'. Op de beurs is meer te zien. Van marsepein-figuren en 'petit-fours' (eenhapsgebakjes waarin, bij voor beeld, een tulp is geplant) tot het zogeheten suikertrekken en sui- kerblazen. Het laatste is een spec taculair gezicht: de suiker wordt tot op de graad nauwkeurig ge kookt, waarna onder een warme lamp stukjes worden getrokken of geblazen, tot de gewenste vorm is bereikt. Net als bij glasblazen kan ook kleur worden aangebracht. „Suikertrekken en suikerblazen ligt nog veel gevoeliger dan het dragant-werk," zegt Ina. „Het sui kerwerk smelt namelijk weg bij te veel vocht. Je kunt het ook maar bepaalde tijd goedhouden, terwijl je dragant onder een stolp heel lang kunt bewaren..." Wat verder wordt gebruikt is sugar- paste, een kant en klaar produkt van uitrolbare fondant voor het bekleden van de taart en 'royal icing' dat als garneerglazuur dient voor de randen. In Ina's Cake Fantasies liggen alle benodigdheden klaar voor ge bruik. Van 'spuitmondjes' tot 'uit- stekertjes' tot decoratieve linten, kralen en honderden andere acces soires en van engeltjes, harpjes, vo geltjes en bloemetjes tot bruidspa ren in alle soorten, maten en poses. Naar eigen wens kan de hand van de bruid verlangend op de borst van de bruidegom rusten, tegen over wat meer ingetogen stelletjes die 'hand in hand' door het leven gaan. Als toekomstig man en vrouw kun je, op schaal, gekleed gaan in 'wes tern look' of in goud of zilver. En voor degenen die na 25 of 50 jaar hun huwelijksfeest nog eens dun netjes willen overdoen, zijn er 'bruidspoppetjes' met een grijze coupe. Zelfs een verzoek om te worden vereeuwigd met je 'andere' gelief de kan worden ingewilligd. Ina doet daar niet moeilijk over: „Een stel wilde per se met een mini-Har- ley Davidson op de taart. Nou, wie zijn wij om te zeggen dat dat niet kan?" Ellen Scholtens Op zaterdag 28 en zondag 29 mei ivordt in de Doelen te Rotterdam de Interna tionale Sugarcraft Beurs gehoudenDe beurs duurt beide dagen van 10 00 tot 17.00 uur. De toegangsprijs is flO.-. Pas- 65 en kinderen thn 12 jaar betalen ƒ7,50. Elk voorjaar zitten wij te pope len in afwachting van het nieuwe aspergeseizoen. Vlag getjesdag is ook zo'n evenement om naar uit te zien. Want hoe zal de eerste nieuwe haring smaken? De opening van het mosselsei zoen gaat gepaard met uitbun dige mosselfeesten, waarbij in Philippine de mosselwijn van het jaar wordt gekozen. Asperges, Hollandse Nieuwe en mosselen, het zijn de grote drie primeurs van ons land. Maar we hebben veel meer seizoengebonden pro- dukten en primeurs die het waard zijn in het zonnetje gezet te worden. Echter, de introductie op de markt geschiedt vaak zon der veel ophef. Geruisloos ver schijnen de eerste nieuwe aard appelen van eigen bodem op de schappen van de groenteboer. De eerste lamsoren liggen plotseling in de winkel. Zo gaat het ook met de zeekraal. En wist u eigenlijk wel dat in de laatste week van april het seizoen van de IJssel- meerpaling aanbreekt. De paling ontwaakt uit de winterslaap en heeft het juiste vetgehalte om te worden gerookt. Het was geen toeval dat onze vorstin op Konin ginnedag aan het IJsselmeer met veel plezier 'en plein public' een verse gerookte paling verorber de. Specialiteiten Naast primeurs hebben we in Ne derland een groeiende reeks spe cialiteiten op het gebied van vlees, vis, zuivel, groenten en fruit. En mèt de specialiteiten ne men de specialisten onder kwe kers en telers toe. De organisa ties achter deze produkten, het Centraal Bureau voor de Tuin bouwveilingen, het Nederlands Zuivelbureau, het Nationaal Vis- bureau, het Nederlands Aardap- pelbureau/NIVAA, het Produkt- schap voor Pluimvee en Eieren, het Produktschap voor Wijn, de Stichting Voorlichting Brood en het Voorlichtingsbureau Vlees, hebben het initiatief genomen om al die primeurs, specialiteiten en nieuwe produkten een grotere bekendheid te geven. De Nationale Primeurlunch 1994 was op zichzelf een primeur. Een team van topkoks behorend tot de milieuvriendelijke beroeps groep Euro-Toques bereidde een Aardappelteler G.H.M. Brooy- mans uit Tholen noemt de Doré een uitstekende vroege aardap pel om te koken. lunch in Restaurant-Hotel De Nederlanden in Vreeland (aan de Vecht) en producenten gaven een toelichting op de gebruikte grondstoffen. Zo vertelde aardappelteler G.H.M. Brooymans over de vroege oogst van de Doré op Tho len. waar bodem en microkli maat het mogelijk maken om al vroeg in het voorjaar aardappe len te produceren. Staat wel eens stil bij die eenvoudige aard appel? Culinair is zij zwaar on derschat. Maar dat je er wat moois mee kunt doen, bewees Ad Jansen van restaurant Het Kas teel van Rhoon. Hij vulde zo'n Doré met een mousseline (luch tige puree) van vroege aardappe len. Aardappel met aardappel dus, een verrassend lekker tus- sengerechtje. Doré, Eersteling, Gloria, Première, Parel. Prior, Alcmaria en Opperdoezer Ronde waar het plaatsje Opperdoes pa tent op heeft, het zijn allemaal vroege Nederlandse aardappelen Aardappelsla van Doré met er naast de nieuwe frillice, tomaten Bon Appetit en Doré-aardappelen. foto Rien van Reems met veel smaak en van een goede kwaliteit. De Nederlandse tomaat heeft in Duitsland afgedaan; de markt kan soms vreemd reageren. In dit geval op de loze kreet dat de Hol landse tomaat waterig zou zijn. Daarom spreken we niet meer van 'de Nederlandse tomaat' maar noemen we deze prachtige vruchten bij de naam, Er zijn zo'n vijf nieuwe soorten, zoals de tros tomaat Exquise en de Bon Appe tit. Van de laatste is dit seizoen 5 hectare aangeplant. Het is een echte smaaktomaat met een zoetzuur aroma. Een twintigtal telers in het Westland produceert de vleestomaat Prominent die door een supermarktketen wordt verkocht. Vraag voortaan bij uw groenteboer niet meer om Neder landse tomaten maar noem na men. U krijgt dan de smaak die u wenst. André van Doorn van Auberge De Hoefslag in Bosch en Duin be reidde in Vreeland 'Staartstuk van het Charolais Grand Cru' met lamsoren en geconfijte Bon Appetit tomaten. Charolais Grand Cru komt van speciaal voor het vlees gefokte runderen, een nieuw verschijnsel in Neder landse weiden. Nieuw is ook de 'Kemper Schar relkip', een kip die met soortge noten buiten haai- kostje mag op scharrelen en daar dan ook naar smaakt. Dierenbescherming, Na tuur en Milieu en tal van andere organisaties die voor ons welzijn op de bres staan, hebben aan de Kemper Scharrelkip hun fiat ge geven. De Scharrelslager ver koopt deze smakelijke kip. De bekende kok Henk Savelberg maakte hapjes van scharrelkip met lenteuitjes. Dit laatste pro dukt is ook al een voorjaarspri meur uit het zuidwesten van Ne derland waai- het gunstige kli maat vroege oogsten toestaat. Constant Fonk van restaurant 'De Oude Rosmolen' in Hoorn ge bruikte de eerste aardbeien van de volle grond voor een nage recht met yoghurt. Yoghurt die tegenwoordig ook al op boerde rijen wordt gemaakt. Tenslotte verrastte Robert Kra nenborg van restaurant La Rive (Amstel Hotel, Amsterdam) de lunchers met zoetigheden bij de koffie. Zelfs de witte wijnen, een Ries ling en een Auxerrois waren Ne derlands, namelijk van de Apostelhoeve bij Maastricht. De rode wijn stamde uit Frankrijk maar was wel door een Nederlan der gemaakt en de aperitief kwam van de wijngaard van Ma- rius van Stokkum in Made. 'Ma de in Made' vermeldde het etiket- We hebben niet alles kunnen noe men wat gepresenteerd is op de Nationale Primeurlunch 1994 die zeer toepasselijk de naam 'Van Eigen Bodem' had meegekregen. De komende weken zal ongetwij feld de aandacht worden ge vraagd voor nieuwe Nederlandse produkten en het is zaak om daar dan goed op te letten. Praat er met groenteman, slager, vishan delaar en poelier over en vraag naar de primeurs, zoals de 'fril lice', een nieuwe slasoort die alle goede eigenschappen van ijs bergsla, kropsla en snijsla in zich verenigt. AARDAPPELSLA Ter afronding een recept voor aardappelsla van Doré-aardap pelen. U hebt nodig: 1 kilo Doré, vijf volle eetlepels mayonaise, 1 eetlepel fijngehakte bieslook, vijf hardgekookte eieren, in kleine stukjes gehakt, 1 eetlepel fijngesneden peterselie, 1 eetle pel fijngehakte selderij, kerrie poeder naar smaak, peper en zout. Bereiding: kook de aardappelen net gaar en laat ze afkoelen. Snijd de aardappelen in blokjes en vermeng ze met de overige in grediënten. Koud serveren. Rien van Reems Feestelijke versnaperingen verhogen de sfeer van een (tuin)feest, vooral wanneer ze niet zo duidelijk uit een blikje zijn getrokken. Maak er eens iets bijzonders van. Hier zijn enkele originele recepten waar mee je eer kunt inleggen. De bereiding is niet te ingewikkeld en alles kan royaal van tevoren worden voorbereid. Courgettewaaiers Snijd de uiteinden van enkele courgettes en halveer ze in de lengte. Pel en halveer even veel grote uien. Blancheer de halve courgettes en uihelften 30 se conden in een pan met kokend water. Laat ze goed uitlekken op keukenpapier. Leg de cour gettehelften met de platte kant naar onderen op een snijplank en maak er in de lengte een aantal insnijdingen in, maal laat de repen aan een uiteinde aan elkaar zitten zodat een soort waaier ontstaat. Bestrijk stukken aluminiumfo lie met wat olie en leg er de in gesneden courgettehelften op. Snijd de geblancheerde uihelf ten, enkele tomaten en een stuk jonge kaas in plakken. Leg steeds een plak ui, een plak tomaat en een plak kaas tussen de repen courgette. Bestrooi het geheel met een beetje ge droogde ProvenQcaalse krui den en wat zout en peper. Leg hier en daar een klontje boter op de courgettewaaiers en vouw er de folie goed omheen. Leg de pakketjes 10-15 minu ten op de hete barbecue of on der de grill en open ze pas vlak voor het eten. Saucijsjes Leg een aantal saucijsjes en kele minuten in bijna kokend water. Haal ze uit de pan en dep ze droog. Besmeer de saucijsjes met hot ketchup en wikkel ze in een plakje ontbijtspek. Bind dat met een draadje vast. Rooster de zeer pittige saucijs jes, regelmatig kerend, circa 15 minuten op de hete barbecue of onder de grill. Knip er de draadjes af en vouw een ser vetje om de onderste helft. Hawaii Bestrooi dikke plakken ge kookte ham met wat kokos, Leg op de helft van elke plak ham een halve schijf goed uit gelekte ananas uit blik. Klap de plakken ham dubbel en steek ze vast met een cocktail- prikkertje. Bestrijk de plakken met wat olie en rooster ze 5 mi nuten per kant op de hete bar becue of onder de grill. Gerold brood Snijd aan alle kanten de kor sten van een heel casinobrood, liefst brood van de vorige dag. Snijd het brood horizontaal in zes plakken. Roer zachte boter, wat mayonaise, mosterd, zout en peper tot een smeerseltje en bestrijk hiermee alle zes de broodplakken. Maak een mengsel van kleingesneden pe terselie en geraspte kaas. Strooi dit op twee besmeerde plakken. Bestrijk twee andere broodplakken met zachte paté, Pureer snippers gekookte ham in de keukenmachine en meng er een paar lepels crème fraiche door. Besmeer hiermee de laat ste twee broodplakken. Rol de plakken brood voorzichtig op en verpak ze stevig in alumi niumfolie. Leg ze enkele uren op de koudste plek van de koel kast. Zo stijft het beleg op en blijven straks de rolletjes goed in vorm. Haal de broodrollen pas op het laatste moment uit de folie en snijd ze in plakken van onge veer 2 cm dikte. Leg het gerolde brood dakpansgewijs op een met een servet belegde serveer- schaal. Haringsalade Snijd gefileerde nieuwe harin gen in heel smalle reepjes. Snijd ook een paar koude, ge kookte aardappelen en grote augurken in smalle reepjes. Snipper een ui. Schep alles in een kom luchtig door elkaar met een paar eetlepels frisse slasaus. Zet de kom afgedekt in de koelkast. Vermeng in reep jes gesneden ijsbergsla met wat slasaus. Beleg er een platte serveerschaal mee. Schep er in het midden de gekoelde ha ringsalade op en bestrooi het geheel met zilveruitjes en sprietjes bieslook. Garneer de salade met plakjes tomaat en hardgekookt ei. Martin van Huijstee ...'t 5CH0NT eerv) hüismiddbltje tê<=»êa; jer-lat2» t£ zoa)..". De AmerikaanEhretis chrono- bioloog en er stellig van over tuigd dat een eiwitrijke maaltijd de vervelende gevolgen van jet-lag beperkt. Hij voorziet de medewer kers van het Witte Huis al jaren van voedingsadviezen tijdens hun internationale reizen. Als u» ooit een flinke vliegreis maakt, heeft u wellicht ook u baat bij Ehrets 'me dicijn' tegen de gevolgen van een hinderlijke jet-lag. Of u nu oost- of westwaarts vliegt, naar het Verre Oosten of Amerika, de factor tijd kan een ontwrichten de rol spelen in het biologische rit me van ons lichaam. De chrono- bioloog Ehret weet er alles van. Hij bestudeert als bioloog de biologi sche ritmes in het menselijk li chaam en constateert dat jet-lags voor veel overlast kunnen zorgen. Verstoringen Niet alleen de slaapperiode wordt er door verlegd, jet-lag is van in vloed op tal van lichaamsfuncties. Celdeling, hartslag, bloeddruk en hormoonhuishouding hebben er onder te lijden. Al deze verstorin gen in het biologische ritme kun nen zorgen voor veel ongemak. Jet-lag kan (afhankelijk van de persoon) maar liefst negen dagen duren. Bü reizen westwaarts past het lichaam zich iets sneller aan. Toch is, als u straks naar Amerika vliegt om de verrichtingen van het Nederlands elftal te volgen, jet-lag het laatste dat u kunt gebruiken. Symptomen als hoofdpijn, slape loosheid, maag/darmstoornissen en sufheid komen niet van pas als u in Washington de wedstrijd te gen Saudi-Arabië bijwoont. Maar er is hoop. Chronobioloog Ehret beweert het 'medicijn' tegen jet lag gevonden te hebben. En het kost u niets extra. Vlees Alles draait bij Ehrets adviezen om voeding. Al is zijn theorie niet we tenschappelijk bewezen, veel Amerikanen schijnen er baat bij te hebben. Houdt u zich aan zijn voe dingsadvies, dan bent u na één dag verlost van alle ongemakken. Hoe? Kies voor eiwitrijke maaltij den. Dierlijke voedingsmiddelen, zoals vlees hebben de voorkeur. Deze bevatten eiwitten die goed door het lichaam worden opgeno men en het adrenalinesysteem sti muleren, waardoor sufheid ver dwijnt en uw alertheid toeneemt. Koolhydraatrijke maaltijden zijn volgens Ehret niet aan te bevelen. Ze hebben een averechts effect en roepen juist slaperigheid op. Een tweede advies is: gebruik en kele dagen na aankomst geen kof fie, thee of cacaoprodukten. Deze hebben een negatief effect op het minimaliseren van jet-lag. Alexander Haje

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 39