MIN' Gelaten reacties op vertrek Ou ilfïitlli Nederlandse gijzelaars Jemen vrij mode van bij one 4 WEKEN VOOR 13,- Vandaag in de PZC [osto en De Graaff-Nauta volgen Hirsch Ballin en Van Thijn op H'JAUiH J BRISTOL Maatregelen Nordholt binnen eigen korps Nieuwe baan voor prinses Diana Ambtenaren: verder snijden in subsidies PILAAR Perioden met zon Opklaringen, afgewisseld door enkele wolkenvelden, droog. De noordoosten wind is zwak tot matig. Maximumtem- peratuur vijftien graden. }7e jaargang no. 123 aterdag 28 mei 1994 asse nummers 2,00 pagina 35 In de bijlage reportage: EN HAAG (GPD) - In politiek- m Haag is gelaten gereageerd het aftreden van de minis- rs Hirsch Ballin (CDA, justi- en Van Thijn (PvdA, binnen- ndse zaken). Hun stap werd 'begrijpelijk' en 'onvermij- lijk' afgedaan na het kamer bat over de IRT-zaak. Hirsch illin wordt opgevolgd door n PvdA-staatssecretaris Kos- Mevrouw De Graaff-Nauta, )A-staatssecretaris op Bin- nlandse zaken, neemt de stoel in Van Thijn in. De staatsse- etariaten blijven onbezet. (D-leider Bolkestein noemde 'verstandig' dat beide minis- s zijn vertrokken. Zijn partij- noot Dijkstal noemde hun ip 'onvermijdelijk'. CDA-lei- r Brinkman zei het vertrek n partijgenoot Hirsch Ballin betreuren maar het ook te be- jpen. In CDA-kring wordt het st geacht dat PvdA'er Van lijn het voorbeeld van zijn )A-collega volgde. dA-leider Kok vond het op- ippen van partijgenoot Van ijn „niet per se nodig". Hij ;t zich er echter bij neer. Op t vertrek van Hirsch Ballin d Kok geen commentaar. De dA-fractie liet in een verkla- ig weten het besluit van beide inisters te respecteren. Het af- iden van Van Thijn werd als en gevoelig verlies" omschre- PvdA-voorzitter Rotten- zei dat Van Thijn volgens im in de toekomst zo weer mi- ster kan worden. Voor Hirsch illin achtte hij dat veel moeilij- 5-leider Van Mierlo noemde it opstappen van Van Thijn egrijpelijk' en 'verstandig', jn partijgenoot Kohnstamm ind de stap van Hirsch Ballin nvermijdelijk'. GroenLinks- Ider Rosenmöller vond het af- )verleg over losnië wordt juni hervat 4RAJEV0 (RTR/AFP) - De ie strijdende partijen in Bos- ë-Herzegowina zetten hun 'erleg over de verdeling van vroegere Joegoslavische re- ibliek op 6 en 7 juni in Frank- jk voort, zo heeft de Bosnische idio vrijdag gemeld. nderhandelaars van de door oslims geleide Bosnische rege- ig, hun Kroatische bondgeno- n en de Bosnische Serviërs wa ll woensdag en donderdag in Franse plaats Talloires bijeen inder overeenstemming te be iken over de verdeling van osnië. De moslims en Kroaten, een alliantie hebben ge- >rmd. bleken bereid hun terri- iriale eisen te verzachten. Zij itemden gedeeltelijk in" met it voorstel van de internatio- ale contactgroep (Rusland, erenigde Staten, Frankrijk, root-Brittannië, Duitsland en Verenigde Naties) dat hun 51 rocent van het Bosnische ondgebied geeft. De Bosni- :he Serviërs, die 70 procent van ;t grondgebied in handen heb- ;n en volgens het voorstel van i contactgroep de resterende 1 procent zouden krijgen, be- ihuldigden de moslims ervan negalomane eisen" te stellen. e artillerie van het Bosnische ger heeft vrijdagmorgen op- ieuw het vuur geopend op de oordbosnische stad Doboj, zo eeft het Servische persbureau anjug meegedeeld. De bevol ing werd twee keer opgeroepen aar de schuilkelders te gaan. londerdagmiddag raakten acht iwoners van Doboj gewond, an wie vijf ernstig, bij bombar- imenten van het regeringsle- ir, dat door de moslims wordt idomineerd. Op alle afdelingen AANTREKKELIJKE MODE treden van beide ministers de enig juiste stap. Elk ander be sluit zou in een martelgang voor beiden zijn uitgemond. Te ingewikkeld Van Thijn, pas vier maanden mi nister, liet gistermiddag na af loop van het kabinetsberaad we ten dat hij aftrad. Dat was zes uur nadat zijn collega Hirsch Ballin die stap bekend had ge maakt. Volgens Van Thijn viel niet uit te leggen waarom hij wèl zou aanblijven nadat zijn col lega-politieminister was ver trokken. Het verhaal zou te inge wikkeld worden. „Het sop was de kool niet waard", aldus Van Thijn, temeer omdat hij met de kwestie de voortgang van de ka binetsformatie niet verder wilde belemmeren. Professional Volgens Van Thijn was er 'inhou delijk' geen reden om zijn func tie neer te leggen. „Ik ben ook niet ten val gebracht", beklem toonde de PvdA'er. Van Thijn zei zijn vertrek 'pijnlijk' te vin den. „Maar ik ben een professio nal". Hij sloot een terugkeer als minister niet uit. Hirsch Ballin wilde op die mogelijkheid niet ingaan. Hij zei de beschikbaar heid voor dat ambt in de toe komst, nu niet te willen uitstra len. Hirsch Ballin kwam tot zijn stap ondanks druk van ondermeer premier Lubbers aan te blijven. Feitelijk had de CDA'er woens dagnacht zijn beslissing al geno men. Toen nam de Kamer een motie aan waarin hem en Van Thijn werd opgedragen de nieuwe vormgeving en aanstu ring van irt's aan een volgend kabinet over te laten. Daarmee kon hij niet meer werken, zo ver klaarde Hirsch Ballin. Bizar Premier Lubbers gaf te kennen nog een poging te hebben willen doen om Van Thijn te behouden. Hij was van plan de Kamer via een brief te vragen wat de aange nomen motie voor Van Thijn moest betekenen. Een daarop volgend kamerdebat had dan duidelijkheid moeten brengen. Van Thijn en PvdA-leider Kok ontkenden beiden van Lubbers' plan op de hoogte te zijn ge weest. Lubbers sprak over een 'bizarre en 'dramatische' dag voor zijn kabinet. Hij voelde zich bescha digd, want „als je ministers ver liest wordt je altijd beschadigd". Het derde kabinet-Lubbers heeft sinds het aantreden in no vember 1989 negen van de 24 le den zien vertrekken. Het is voor het eerst in de geschiedenis dat in een demissionaire status twee bewindslieden opstappen en twee zittende staatssecretaris sen hen opvolgen. DEN HAAG (ANP) - De twee Ne derlandse gijzelaars in Jemen zijn vrijdagavond vrijgelaten. Dat heeft het ministerie van buitenlandse zaken meege deeld. Het gaat om dr. G. Jeurissen en ing. J. van der Gun. Zij werden sinds eind maart vastgehouden in de bergen ten noorden van de hoofdstad Sana. De twee gijze laars, medewerkers van TNO, verkeren volgens een woord voerder van het ministerie in een (Advertentie) Sandalet in wit, zwart, rood, beige en imit. croco. Maten 36-41. Normaal 34.95 Bristolprijs 25.- alléén vandaag goede lichamelijke conditie. Ze worden vanmorgen op de Neder landse ambassade in Sana ver wacht. Het ministerie zal van morgen nadere inlichtingen over hun vrijlating verstrekken. De TNO-medewerkers bevinden zich momenteel op een plaats op enkele uren afstand vanwaar zij lange tijd werden vastgehouden. In een eerste reactie op hun vrij lating zegt de Nederlandse rege ring waardering te hebben voor de hulp die de Jemenitische au toriteiten de afgelopen weken hebben gegeven om de twee vrij te krijgen. „Er zijn zeer vele en hechte contacten geweest met de autoriteiten, uiteraard in een moeilijke situatie", aldus de woordvoerder vna het ministe rie. Met de autoriteiten wordt in dit geval bedoeld het bewind van de Noordjemenitische presi dent Ali Abdulah Saleh. Zuid- Jemen verklaarde zich vorige week onafhankelijk, nadat noor delijk en zuidelijke troepen al weken lang strijd hadden gele verd. De vrijlating van de twee Neder landers komt negen dagen na die van W. Elderhorst. De drie TNO'ers werkten voor hun ont voering aan een waterproject voor de Jemenitische regering. Met dit project wil de regering de watervoorraden voor de drink watervoorziening in Sana voor de komende tientallen jaren zo goed mogelijk exploiteren. Sjeik Mubarak Bin Saleh al- Zayidi, die hen eind maart in gij- ANGE DELFT 16MIDDELBURG GENÈVE - Lady Diana krijgt uitleg over het werk van het Rode Kruis. De Britse prinses woon de in Genève voor het eerst als lid een vergadering bij van de nieuwe adviescommissie van de organisatie. Naast haar commissievoorzittr Darell Jones. foto RTR HAARLEM (GPD) - De Amster damse hoofdcommissaris E. Nordholt gaat naar aanleiding van de IRT-affaire 'vertrouwen wekkende maatregelen' nemen binnen zijn politiekorps. Dit heeft Nordholt laten weten aan zijn Haarlemse collega M. Stra- ver met wie hij deze week een uitvoerig onderhoud had. Het gesprek had op initiatief van Straver plaats. „We kunnen het ons niet permitteren in een voortdurende guerrilla verwik keld te blijven", zegt de chef van de politieregio Kennemerland. „We gaan werken aan herstel van vertrouwen". Alle zes chefs van de politiekorp sen die betrokken waren bij de omstreden opheffing van het In terregionaal Rechercheteam (Advertentie) Open Dag Zaterdag 4 juni van 10.00 uur tot 15.00 uur, in het studiecentrum van de Open universiteit, Kousteensedijk 7, Middelburg. Bij een wereld in bewegint hoort een Open universiteit. Open universiteit Oranje Aan het einde van een week zwaar trainen bleek het Nederlands elftal gisteren in Utrecht net niet te vermoeid om met aardig spel en redelijk verschil te winnen van Schotland3-1. Het was een aardige opsteker in de aanloop naar de wereldtitelstrijd. *j Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 5 en 7; Financiën en economie: 9; Radio en televisie: 10 en 11; Provincie: 13, 15, 17, 19 en 21; Reportage: 23,24,25,27,29 en 31Vrije tijd: 35, 36, 37, 38 en 39, Sport: 41 en 43. De afgetreden bewindslieden leggen hun stap uit aan de pers. Links ex-minister van Thijn als radio-verslaggever, rechts wordt lotgenoot Hirsch Ballin belaagd door journalisten. foto's Ed Oudenaarden/ANP zeling nam, eiste van de regering van Jemen huur voor een olie pompstation dat de regering liet bouwen op het land van zijn stam. De burgeroorlog in Jemen heeft vertragend gewerkt op de vrijla ting van de drie medewerkers van TNO. Het leger dat de gijzel nemers enige tijd omsingelde, trok zich terug en had door het oplaaien van de gevechten wel wat anders aan het hoofd dan de Nederlandse gijzelaars. Zie ook pagina 5 Noord-Holland/Utrecht (IRT) steken binnenkort de koppen bij elkaar om over de verdere sa menwerking te praten. Zoals be kend zijn er in plaats van het oude IRT twee nieuwe 'kern teams' in oprichting. Het ene team bestaat uit leden van de korpsen Kennemerland, Utrecht, Zaanstreek/Waterland en Noord-Holland-Noord, onder leiding van Straver. Bij het an dere team (Amsterdam/Amstel- land en Gooi- en Vechtstreek) heeft Nordholt de touwtjes in handen. Vorige week had al een uitvoerig gesprek plaats tussen Nordholt en zijn Utrechtse collega Wiar- da, die vorig jaar twijfels uit sprak over de integriteit van het Amsterdamse korps. DEN HAAG (GPD) - Het mes moet in de subsidiëring van het onderwijs, de huisvesting, de rechtsbijstand en ook de ge zondheidszorg. Op al deze ter reinen is door een mengeling van kortingen, invoering van leningstelsels of de verhoging van eigen bijdragen nog hon derden miljoenen guldens te be sparen. Dit stelt een ambtelijke werkgroep van financiën in gis teren aan de Tweede Kamer ge stuurde 'heroverwegingsrap porten'. De rapporten dienen als bouwsteen bij het opstellen van begrotingen of het nieuwe regeerakkoord. Volgens de ambtenaren zijn de bezuinigingen op de rijkssubsi dies nog lang niet uitgeput. Vooral bij de studiefinanciering zijn nog grote bedragen te 'snij den'. Zo suggereert het rapport de uitkeringen vooruit- en thuis wonende studenten gelijk te schakelen (opbrengst: 550 mil joen). Het omzetten van de aan vullende beurs in een lening kan nog eens 920 miljoen opleveren. HB O-instellingen en universi teiten zouden het collegegeld kunnen verhogen, waardoor het rijk minder hoeft bij te dragen in de bekostiging. Ongeveer 130 miljoen gulden denkt de ambtelijke werkgroep nog te kunnen besparen op de subsidies voor rechtsbijstand, die eveneens zouden moeten worden omgezet in leningen. Door een andere normstelling in de individuele huursubsidie zou maximaal 900 miljoen gulden bezuinigd kunnen worden. Ook in de gezondheidszorg stel len de ambtenaren ingrepen voor. Zo zou een verplichte eigen bijdrage voor alle AWBZ- en zie kenfondsvoorzieningen van 13 procent van de zorgkosten met een maximum van 200 gulden per verzekerde een besparing ge ven van 800 miljoen gulden. Ook zou per verzekerde een eigen ri sico van 200 gulden kunnen gel den. Invoering van een eigen bij drage voor medicijnen, de huis arts en andere medische dien sten kan 1,1 miljard gulden ople veren. Het rapport merkt op dat een verhoging van de eigen bijdrage niet ten koste hoeft te gaan van de toegankelijkheid van de voor- Advertentie) zieningen. Ook is in het herover wegingsrapport een 'samenhan gend stelstel ouderbijdragen' opgenomen. Bij de jeugdhulp verlening, justitiële inrichtin gen. schippersinternaten en zorgvoorziening zal een eigen bijdrage van zeven of tien gul den per dag een besparing ople veren van respectievelijk 15 en 40 miljoen gulden. Het verhogen van de tarieven voor de kinde ropvang geeft een besparing van 30 miljoen gulden. (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 13,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving 83,75 Naam: BOUWMATERIALEN GOES A Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000019

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1