Kunst mavo niet moeilijk Massaal protest tegen varkens Lange PZC Studiedagen over aatste oorlogsjaar Dienstregelingen zomerbus blijven vrijwel hetzelfde VWO-klas 't Zwin winnaar nationale beurscompetitie Uitlekken informatie politie opnieuw voor de rechtbank GROTE LOTUS krijgt de Tilanus-medaille provincie 17 jtroom bezwaarschriften tegen mesterijen in Hontenisse bi ileveld ZATERDAG 28 MEI 1994 -i onze verslaggever DDELBURG - De Tweede reldoorlog is nog lang niet orbij. Poolse en Duitse bis- - loppen werken aan een ver- ring over de vervolging van in de oorlog. De stich- 1% Pelita belegt bijeenkom- n in Zeeland waar burger- (chtoffers zich kunnen mei voor een tegemoetkoming, het Roosevelt Studie Cen- m in Middelburg houdt vol- week drie studiedagen i ir het laatste jaar van de eede Wereldoorlog, vlak tli>r wat wel wordt genoemd de t eede invasie van Normandië. Amerikaanse professor C. F. en directeur C. A. van pnen van het Roosevelt Stu- Centrum zijn een jaar gele- begonnen met de voorberei- g van de studiedagen. Zij zijn housiast. „It is going to be ex- 61 ng (het wordt opwindend)", Liift Brower die verbonden is het historisch instituut van militaire academie in West nt. „Er komen top-historici ïun vakgebied." it en zeker is na 1945 nergens eel over geschreven als over "iTweede Wereldoorlog. De al >e serie van de geschiedschrij- des rijks L. de Jong valt in niet bij de stroom publica- Bibliotheken vol. Historici ven ermee bezig, alsof - ikt een leek misschien - die log niet al lang in kaart is ge- cht. ji :heim 11 Minnen en Brower vinden een grote misvatting. 'Histo- is een discussie zonder einde', :ert Van Minnen de bekende echtse hoogleraar P. Geyl. •[persing met es bestraft met iderhalf jaar ai leen medewerkster )DELBURG - De rechtbank vMiddelburg heeft een 21-ja- tïman uit het Belgische Sint laas voor afpersing tot an- half jaar gevangenisstraf oordeeld. bedreigde in januari in het trum van Terneuzen achter volgens drie mannen die r hasj kwamen kopen met mes en dwong hen om geld [oederen af te geven, man werkt als drugsrunner en heeft al bericht ad dat hij ongewenst is in Ne- i and, maar duikt deson- ks steeds weer op. Er was e jaar gevangenisstraf tegen geëist. Brower valt hem bij. „Het boeiende van de Tweede Wereld oorlog is dat er nog steeds nieuw bronnenmateraal beschikbaar komt. De westerse geallieerden konden al in een vroeg stadium gecodeerde, geheime radiobood schappen van de Duitsers on derscheppen. Die zijn enkele ja ren geleden vrijgegeven voor historisch onderzoek. De voor malige Sovjetunie heeft grote ar chieven. Die zijn pas geopend. Tot nu toe moesten wij het altijd doen met wat de Russen zelf wil den meedelen." Voldoende stof Al was er niets 'nieuws' onder de zon geweest, dan nog hadden de geschiedschrijvers van de Twee de Wereldoorlog meer dan vol doende stof voor discussie. „His torici beschrijven èn zij analyse ren gebeurtenissen", verklaart Brower. „Dat is hun taak en dat zal de studiedagen zo opwin dend maken." Hij voorspelt le vendige debatten, woensdag morgen bijvoorbeeld over de verhouding tussen de Britse pre mier Winston Churchill en de Amerikaanse president Franklin D. Roosevelt. Zij ver persoonlijkten een andere we reld, het bedreigde Britse impe rium versus de anti-koloniale Verenigde Staten. Canadezen De sessie over Churchill en Roo sevelt moet de toon zetten voor de studiedagen, waarin de rol van de westerse geallieerden centraal staat. Die van de Brit ten, de Amerikanen en ook van de Canadezen, die in oktober/no vember 1944 grote delen van Zeeland bevrijdden om de vaar weg naar Antwerpen te openen. Twee Canadezen, een historicus en een veteraan, spreken don derdag vanuit hun eigen invals hoek over die strijd. Het Roosevelt Studie Centrum waagt zich ook aan iets waaraan historici zich over het algemeen niet durven te branden: de toe komst. De laatste studiedag, vrijdag, is gewijd aan de veilig heidssituatie in Europa na de Koude Oorlog. Brower heeft daar geen moeite. „Historici kunnen bijdragen aan het den ken over de toekomst." Hij ver wijst naar minister van buiten landse zaken onder president Nixon, Henry Kissinger, een his toricus. Hij bestudeerde het machtsevenwicht tussen Frank rijk. Engeland en Oostenrijk na Napoleon. Zijn latere toenade ringspogingen als minister tot China en de Sovjetunie zijn daarop terug te voeren. „Ge schiedbeoefening heeft een blij vende kwaliteit", geeft Brower zin aan verdere bestudering van de Tweede Wereldoorlog. Een van de opgaven uit het examen kunstbeschouwing/-geschiedenis ging over deze panelen van Matisse. van onze verslaggeefster VLISSINGEN - Voor het ma vo-examen kunstbeschou wing en -geschiedenis stond officieel twee uur. Maar de gymzaal van de Bestevaer Mavo in Vlissingen was al na een uur en een kwartier verla ten. Toch moesten enkele leerlingen zich even afreage ren. „Maar een paar meer- keuze-vragen. Bij de oefen teksten waren het er altijd een stuk of twaalf. Nu maar vier", merkte Marcel van der Hiele op. Zijn klasgenoten knikten instemmend. Na tel ling bleken het er toch nog acht te zijn. Het examen kunstbeschou wing- en geschiedenis was voor de meeste mavo-leerlin gen het laatste eindexamen. Maandag staan alleen nog mu ziek en spaans voor mavo op het programma. Het examen bestond uit vierenveertig vra gen, waarvan dus maar acht meerkeuze-vragen, verdeeld over de vijf hoofdstukken: vensters, dansende vrouwen, kerkarchitectuur, winter, pa pieren draagtassen en zwem mers. Meer dan de helft van het examen was gewijd aan beeldbeschouwing. Omstreeks half elf was nog een groepje van zes over van de ze ventien leerlingen. De rest was al naar huis. Over de onder werpen die ze kregen voorge schoteld waren de meesten te vreden, behalve de vragen over de kerkarchitectuur. „Die opdrachten over de ker karchitectuur waren nog moeilijk ook. Ze vroegen naai de manier waarop de hoogte in de gevel wordt benadrukt. Ik heb maar gegokt op de gleu ven in de hoogte, de trapgevel en het vlak in het midden", vertelde Marcel van der Hiele. Hij haalde opgelucht adem toen zijn docente Marijke Lou- rens bevestigde dat dit het goede antwoord was. „De vragen waren zo moeilijk gesteld. Ik moest ze wel tien keer overlezen voordat ik ze begreep. Die vraag over de mo gelijkheden van het gewapend beton dat Le Corbusier heeft toegepast, snap ik nog niet", merkte Véronique Hoogeste- ger op. „Bedoelen ze nu de voordelen van beton?" Ze con cludeerde dat tekenen een van de moeilijkste examens was. samen met Frans en Engels. Positiever Leerlingen van het Schelde- mondcollege waren heel wat positiever over het examen te kenen. Opgelucht stond een viertal scholier bij de fietsen stalling antwoorden uit te wis selen. Geen van allen vond het examen moeilijk. In tegenstel ling tot de leerlingen van de Bestevaer Mavo, vonden ze het beperkt aantal meerkeuze vragen een voordeel. Lana Oh- lenroth: „Geef mij maar open vragen. Dan kun je er nog wat aanbreien zodat je antwoord geloofwaardiger wordt." Haar klasgenoot Sander Brug man voegde er wel aan toe dat zijn klas goed voorbereid was op het examen. De kerkarchi tectuur en de bronzen beelden van Degas en Rik Wouters wa ren al in de les behandeld. „Ik wist al heel veel. Ik heb de vra gen maar een paar keer hoe ven doorlezen. VWO-leerlingen In de kantine van het Schelde- mondcollege zaten al enkele vwo-leerlingen die het examen Frans hadden gemaakt. Na omi Bislip en Anouk Krat wa ren als eersten klaar. Volgens Anouk was het examen 'te doen', zelfs de 'gaatjestekst' waarbij de leerlingen de weg gelaten woorden moeten in vullen. De allermoeilijkste tekst was een artikel uit Le Monde over de Derde Wereld problematiek. Een verhaaltje over de ingebeelde ziekten van de Fransen sprak hen het meest aan. Mike Flipsen was een van de leerlingen die de volle exa mentijd nodig hadden. Met een rood aangelopen gezicht kwam hij naar buiten. „In het begin ging het nog wel, maar de teksten werden steeds moeilijker. Op het eind kwam ik tijd te kort. Het was veel te veel. Ik heb het niet af', sta melde hij. Hij merkte op dat hij op het ergste is voorbereid. „Vanmiddag heb ik economie. Dat wordt nog wat. Tijdens de lessen hebben we alleen reken sommen gehad. Het examen bestaat vooral uit beredene ren." Frans vwo (50 vragen) 1 A;2B:3C;4C;56B;7C;8B;9C, 10 B: 11 B; 12 C; 13 C; 14 B; 15 A; 16 C; 17 C; 18 A; 19 A; 20 D; 21 B; 22 B; 23 B; 24 B; 25 C, 26 D; 27 A; 28 D; 2S B; 30 A; 31 B, 32 D; 33 B; 34 A; 35 D; 36 C; 37 C; 38 D; 39 A; 40 C; 41 C; 42 B. 43 C; 44 B; 45 D; 46 C; 47 B; 48 A: 49 A:50 C van onze verslaggever ZIERIKZEE - De zomerbus keert dit seizoen in bijna onge wijzigde vorm terug. Streek vervoerder Zuid-West Neder land (ZWN) heeft zich door het tegenvallend aantal passagiers in 1993 niet laten verleiden tot een drastische inkrimping van de dienstregeling. Alleen hier en daar is wat 'knip- en scheer- werk' verricht. Voor de reizi gers valt dat niet eens ongun stig uit. Op 3 juli verlaat de eerste zomer bus de remise om 27 augustus weer daarin te verdwijnen. In het Zeeuws-Vlaams kustgebied worden twee diensten gereden: lijn 14 van Breskens naar Knok- ke vice versa en lijn 17 tussen Sluis en de Vlindertuin en het Vogelpark in Knokke. Sluis is nieuw als begin- en eindpunt van lijn 17. De zomerbus reed voorheen niet verder dan het dorp Retranchement. Ook op Walcheren was het de be doeling iets extra's te doen. Mid delburg zou weer in de dienstre geling worden opgenomen, was het heilige voornemen. Dat gaat niet door. Op de weg van Middel burg naar de kust zijn te weinig campings en attracties, waar door het passagiersaanbod mi nimaal zal zijn, De angst bestaat dat de bussen vrijwel leeg blij ven. De zomerbus-dienst wordt op Walcheren niet uitgebreid, wel ingekrompen. Vanaf Vlissin gen wordt via de kust niet meer doorgereden tot Neeltje Jans, maar tot Vrouwenpolder. Passa giers die verder willen, moeten overstappen op de lijn 104 naar Spijkenisse, Pendeldienst De ZWN en het touringcarbe- drijf Carlier wilden op de Kop van Schouwen een pendeldienst beginnen vanaf een parkeerter rein aan de rand van Renesse. Toeristen zouden daar hun auto moeten achterlaten om verder te gaan met de frequent rijdende busjes, 'shuttles'. De recreatie ondernemers zouden dit experi ment grotendeels moeten be kostigen door massaal buspas jes voor hun gasten te kopen. Dat is (nog) niet gelukt. De route van de toekomstige 'shuttles' wordt dit jaar wel ingereden, echter in een uurdiénst met een midibus. Het zomerbus-project is in 1991 begonnen om het recreatief au toverkeer terug te dringen. Het eerste jaar maakten 110.000 mensen van de nieuwe service gebruik en 136.000 in 1992. De stijgende lijn kon vorig jaar niet worden vastgehouden. Vooral door het slechte weer werd een dieptepunt bereikt. De teller bleef steken bij 101,000 passa giers. van een medewerkster OOSTBURG - VW05 van de scholengemeenschap 't Zwin heeft de nationale beurscompe titie gewonnen. De klas ver dient daarmee 3000 gulden. Aan de competitie namen bijna 500 scholen uit heel Nederland deel. Zo'n tien weken geleden startte de competitie en kreeg de school een fictief bedrag van 300.000 gulden. Dit bedrag heeft de Oostburgse school weten te vermeerderen tot zo'n 925.000 gulden. Het verschil met de nummer twee in de competitie bedraagt circa 200.000 gulden. Dat de school zo goed heeft gescoord is te danken aan de 17-jarige Jur- gen Marteijn uit Oostburg. „Hij heeft de kar getrokken", vertelt beleggingsadviseur G. D. Diele- man die in gastlessen op school kwam uitleggen hoe het hande len op de beurs eraan toegaat. De scholier was zeer fanatiek, ,,'s Morgens om half vijf haalde hij de faxen bij zijn vader uit het ap paraat en keek op teletekst wat de beurs in New York had ge daan. Rond vier uur 's middags kwam hij elke dag naar de bank waar ik 15 tot 20 minuten met hem over de handel sprak. Hij was compleet blanco maar kan nu, na die tien weken, op niveau meepraten", aldus Dieleman. In de beurscompetitie werd ge streden in verschillende catego rieën waaronder studenten, be drijven en scholieren. In die laat ste categorie deed 't Zwin mee. Er is ook een algemeen klasse ment samengesteld. Hef is nog niet precies bekend op welke plaats Marteijn daarin geëin digd is. Vorige week bezette hij nog de tiende plaats. van een medewerkster MIDDELBURG - Officier van justitie mr J. M. Huijgen heeft vrijdag voor de rechtbank in Middelburg opnieuw een boete van 2500 gulden geëist tegen een 35-jarige politievrouw, die ervan verdacht wordt dat ze in 1990 en 1991 geheime politie-in- formatie heeft laten uitlekken. Zij werkte destijds bij de rijks politie in Oostburg en had een kortstondige relatie met een man die betrokken was bij een bende autodieven. Zij zou hem diverse malen getipt hebben in verband met de autodiefstallen en hem ook verteld hebben wanneer er alcohol-verkeers controles gehouden werden. De vrouw ontkent al het ten las- Tien maanden voor handel in harddrugs van een medewerkster MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft een 31-ja- rige Vlissinger veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf voor dealen van heroïne en co caïne, heling van een auto en en kele diefstalletjes. Vanaf de zo mer van 1993 handelde hij in een pand aan de Arbeidsstraat in zijn woonplaats tot de wo ning op 3 februari werd ont ruimd. De dagelijkse omzet be droeg rond de duizend gulden. Zijn jongere broer, die de han del van hem overnam toen de oudste in november tien dagen vastzat, kreeg vorige week ook tien maanden opgelegd. Een 29-jarige Vlissinger is con form de eis veroordeeld tot ne gen maanden waarvan drie maanden voorwaardelijk voor dealen van heroïne in een pand aan de Bonedijkestraat in zijn woonplaats. Hij had het spul acht maanden lang verkocht toen een politie-inval er 22 fe bruari een eind aan maakte. De man is langdurig verslaafd, maar was niet eerder voor han delen veroordeeld, te gelegde. Zij werd in februari vorig jaar vrijgesproken door de Middelburgse rechtbank, maar het gerechtshof in Den Haag be sliste in maart dit jaar dat de rechtbank de zaak opnieuw moest behandelen omdat het vonnis op onjuiste gronden was uitgesproken. Ook toen was er 2500 gulden boete tegen haar geëist. Het hof heeft, evenals de Middel burgse hoofdofficier Huijgen had gedaan, zijn afkeuring uit gesproken over het feit dat de zaak eerst intern door de Zeeuw se rijkspolitie was uitgezocht. Pas daarna werd het Openbaar Ministerie in de zaak gekend en nam de rijksrecherche de zaak in onderzoek. De vrouw is nog steeds in dienst van de politie, maar werkt nu in een ander rayon. Ondanks de affaire is ze toch bevorderd tot een hogere rang. De rechtbank doet op 10 juni uitspraak. (Advertentie) maat? maat? maat? Onze kleding is u op het lijf geschreven. Nieuwe Burg 12 4331 AH MIDDELBURG 'Q n onze verslaggever a jOOSTERZANDE - De eestal slechts door opgescho- kwajongens gestelde vraag lager heeft u varkenspootjes?' (^rd vrijdag door de Hontenis- beenhouwers eens niet met gin grauw en een boze blik antwoord. Op de trap van het meentekantoor lagen tien .rkenspoten. Een als spreek- stoelte gebruikte boerenkar is eveneens opgesierd met rkensvoetjes. Losse oren en n complete zwijnekop gaven demonstratie tegen de var- >l|nsinvasie nèt dat beetje extra u ijdagavond op het Hof te Zan- plein in Kloosterzande. meegebrachte 'onderdelen' nden door een argeloze voor ganger ook nog als eerbewijs n de roze knorrepot worden lrien, maar de teksten op de II andoeken van de - inclusief de itochtkijkers' - ruim vijfhon- erd demonstranten lieten er k en misverstand over bestaan. i<! inwoners van de gemeente intenisse en de in groten ge- e opgekomen gasten van re- iatiecentrum De Vogel ('Ver de mooiste camping van derland niet') willen geen irkensfabrieken' in de groene ig van Zeeuwsch-Vlaanderen. jjezwaarschriften q aan te geven dat de - deels in rkenskostuum gestoken - de- jnstranten niet alleen namens ihzelf spraken, overhandigden rtegenwoordigers van de ac- comités 'Stop de varkensin- sie' en 'Regionale Bestrijding irs E. Heerma «zoekt Axelse jieuwbouwwijk Ki. - Staatssecretaris drs E. erma van VROM brengt op iensdag 1 mei een werkbe- :k aan Zeeland. Heerma reist die dag ook naar Axel om het vervangende nieuw- uw betonwoningen te bekij- een ontvangst om 16.45 urn- het gemeentehuis in Axel zal erma samen met gedeputeer- mevrouw L. Nederhoed-Zijl- a een wandeling door de Axel- st maken om gezamenlijk de ste officiële steen van de uwe woonwijk te leggen. Varkensinvasie' burgemeester T. Steenkamp 7534 onderteken de bezwaarschriften. De ge meente Hontenisse telt nog geen 7800 inwoners en alleen 'stemge rechtigden' boven de achttien hebben bezwaar aangetekend, bezwoeren de intiatiefnemers. „Alle ondertekenaars hebben twee bezwaarschriften inge diend, tegen beide aanvragen voor groen-labelstallen. Onder de bezwaarmakers bevinden zich daarnaast enkele honder den gasten van het recreatiecen trum", verklaarde woordvoer ster J. Erpelinck de wonderbare handtekeningenvermenigvuldi ging. Burgemeester Steenkamp toon de zich zeer onder de indruk van het massale protest. Onder ge joel en gefluit benadrukte hij eerst nog eens dat het gemeente bestuur niet erg veel wettelijke middelen ten dienste staan om geïnteresseerde varkensboeren de deur te wijzen. Toch ziet Steenkamp twee kleine licht puntjes voor de tegenstanders van grootschalige mesterijen: het massale protest moet haast wel indruk maken op (Haagse) beleidsmakers en de provinciaal milieu-inspecteur komt volgen de week nog eens naar Hontenis se om nieuwe argumenten tegen bedrijfsvestiging te bekijken. Veto minister De burgemeester constateerde mèt de actievoerders dat minis ter Alders (milieu) inderdaad plannen heeft gelanceerd om de huidige Mestwet aan te scher pen. Zo zouden bedrijven alleen elders mogen worden gevestigd als de landelijke veestapel niet wordt uitgebreid en moeten nieuwe veehouderijen beschik ken over oude 'mestrechten'. Steenkamp wees er echter ook op dat deze ideeën nog niet in een geldende wet zijn opgeno men. Het lijkt er daardoor op dat de actievoerders toch afhankelijk zijn van een ministeriële aanwij zing (een veto van de minister vanwege een hoger milieube lang) om hun 'onrechtvaardig- heidsgevoel' kwijt te raken. Dat gevoel is het aloude vermoeden van de kleine man dat hij nog geen dak op zijn duivenkotje mag zetten, maar dat de grote industriëlen (of in het Hontenis- ser geval de hereboeren) altijd hun zin krijgen, maakte 'spreek- stalmeester' Toine Huijsmans in zijn toespraak duidelijk. Demonstranten met roze geverfde varkenssnoeten gaan, gewapend met fakkels en spandoeken, vanaf het Marijkeplein op weg naar het gemeentekantoor. foto Peter Nicolai van onze verslaggever VLISSINGEN - De grote gouden Tilanus- medaille die de Koninklijke Nederlandse Vereniging (KNV)-EHBO jaarlijks toe kent, is dit jaar gegaan naar de organisa tie LOTUS (Landelijke Opleiding Tot Uitbeelden van Slachtoffers). KNV-voor- zitter J. P. A. van Buuren reikte vrijdag middag in hotel Britannia-Watertoren in Vlissingen de medaille uit aan B. Bolster, voorzitter van LOTUS. In het verleden kreeg onder anderen prinses Juliana de onderscheiding. Naast de grote Tilanus-medaille werd aan de vice-voorzitter van de KNV, A. Elshout een kleine gouden Tilanus-medaille uitge reikt, wegens zijn verdiensten voor de ver eniging. Elshout legde vrijdag zijn functie officieel neer. Hetzelfde deed hoofdbe stuurslid M. Nijsse van het district Zee land. Na 41 jaar een bestuurstaak te heb ben uitgeoefend binnen de KNV, werd hij beloond voor zijn inzet met de gouden speld. Nijsse was vereerd, maar hij bleef er nuchter onder. „Ik vind het bijzonder leuk dat ik de speld als waardering voor mijn bijdrage heb ontvangen. Ik heb er niet om gevraagd, maar ik ben er wel blij mee." In Vlissingen werd voorafgaand aan de uitreiking van het eremetaal de jaarverga dering van de KNV gehouden. Vandaag (zaterdag) zijn in hotel Britannia-Waterto ren de traditionele vaardigheidsproeven, die elk jaar na afloop van de jaarvergade ring plaatsvinden. De deelnemende teams zijn de winnaars van de eerder ge houden districtskampioenschappen. Voor Zeeland doet de afdeling Goes van de KNV mee. Deze afdeling bleek in april tijdens de Zeeuwse kampioenschappen de sterkste. ■■■■■HMI

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 17