Weer onderzoek zaak rusthuizen Jubileumexpositie van een krasse knar M. A. Stoffels werd Officier PZC j?E_N 4 LJA^M Organisatie rond voor uitreiking Four Freedoms Awards Straatfestival kiest voor nieuwe formule Zoomweg-zuid bij Zeeuwen in trek voor weekendtrip provincie 15 Ministerie van VROM bekijkt toepassen subsidieregels ZATERDAG 28 MEI 1994 an onze verslaggever IIDDELBURG/DEN HAAG - ok het ministerie van Volks- uisvesting, Ruimtelijke Orde- ing en Milieu (VROM) heeft be- ingstelling voor de financiële ang van zaken bij de Stichting usthuizen der Gereformeerde emeenten in Zeeland, liet mi- isterie is een eigen onderzoek egonnen naar onregelmatighe- en met overheidsgelden bij de lichting. De stichting beheert aast twee verzorgingshuizen ïben Haëzer in Middelburg en ehoboth in Goes) ongeveer 200 ejaardenwoningen. Die wo- ingen zijn door VROM gesubsi- ieerd. olgens een woordvoerder van it ministerie wordt nagegaan f de subsidieregels goed zijn legepast'. Een woordvoerder an de provincie zei vrijdag, dat 'oppe naar de lurgerpartij ot van pagina 13 ;n zich te zullen onthouden van iscriminerende opmerkingen. teun an der Eijck en Poppe hebben in interim-dagelijks bestuur igesteld. Van der Eijck be- leedt de functie van voorzitter, oppe is secretaris. Een nieuw agelijks bestuur en een hoofd- istuur worden geformeerd zo- ia zich voldoende leden heb- :n aangemeld. Poppe zegt van- it heel Zeeland steun te hebben ihad, nadat hij uit de CD stap- ,Om afdelingen in Zeeland te richten, zal geen moeite osten", verzekerde hij. „De iensen melden zich spontaan in." olgende week heeft Poppe een isprek met drie ex-leden van CD-fractie uit IJsselmonde. aarschijnlijk zullen ook zij zich insluiten bij de Burgerpartij iderland. Voor de CD ziet Pop geen toekomst. „Voor de adsverkiezingen was de CD n roos die zich aan het ont- iruiten was. Nu verliest die oem zijn bladeren. En wat ijft dan over? Een dorre, droge ïop." oppe wil volgende week een ge trek met burgemeester C. Th. van der Doef om hem de hoogte te stellen van de atste ontwikkelingen. het ministerie onderzoekt of 'de gedeclareerde investeringen in overeenstemming zijn met de werkelijkheid'. Indien dat niet het geval blijkt te zijn, kan ook het ministerie geld van de stich ting terugvorderen. Volgens de zegsman van VROM is nog niet duidelijk, wanneer het onder zoek van zijn departement zal zijn afgerond. Zoals bekend, moet de stichting Rusthuizen der Gereformeerde Gemeenten in Zeeland al zo'n 3,5 ton ten onrechte geïncasseer de subsidiegelden aan de pro vincie terugbetalen. Voor zover nu vaststaat is met de spraak makende affaire een bedrag' van een dikke 800.000 gulden ge moeid. De provincie en het huidige be stuur van de rusthuizenstich- ting maken vandaag (zaterdag) het eindrapport van het accoun tantsbureau Moret, Ernst Young openbaar. Eind vorige maand al verklaarde gedepu teerde A. J. Dijkwel (ouderen zorg) te verwachten dat de in houd van dit rapport niet veel verschilt van de bevindingen van het bureau VB-accounts, dat destijds in opdracht van de provincie de cijfers van de stich ting ontleedde. Daaruit bleek toen dat vele zaken scheef zit ten. Zo werd duidelijk, dat de provin cie ongeveer 350.000 gulden te veel subsidie heeft verstrekt en dat enkele (inmiddels ex-) be stuursleden ten onrechte grote bedragen incasseerden. De du bieuze betalingen aan die be stuursleden belopen in totaal zo'n half miljoen gulden. Mede op basis van het nieuwe accountantsrapport zal het hui dige rusthuizenbestuur beslis sen of de voormalige bestuursle den geld moeten terugbetalen. De ex-voorzitter (de Goese pre dikant N. W. Schreuder), de voormalige secretaris (het Kort- geense SGP-raadslid G. Blan- kenstijn) en oud-penningmees ter H. C. Geuze uit Middelburg vervullen een hoofdrol in de kwestie. Gevolgen Blankenstijn is naar aanleiding van de affaire inmiddels al zijn kerkelijke functies kwijt ge raakt. Binnen de gereformeerde gemeente in Goes gaan stem men op die vinden dat dominee Schreuder niet langer als predi kant te handhaven is. Schreuder (61) is ruim 25 predikant in Goes. Burgemeester drs R. C. E. Barbé van Terneuzen speldt de heer M. A. Stoffels de medaille op die hoort bij diens benoeming tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. foto Peter Nicolai van onze verslaggever TERNEUZEN - Algemeen directeur M. A. Stoffels van de Stoffels Groep in Terneuzen is vrijdagmiddag tijdens het 40-jarig jubileum van zijn bedrijf be noemd tot Officier in de Orde van Oranje- Nassau. De 53-jarige Stoffels beleefde vrijdag zijn laatste dag als algemeen di recteur van de Stoffels Holding, want de onderneming is opgegaan in een grotere groep dienstverlenende bedrijven, die onder de naam Indigo Services Group opereert. De in Veere woonachtige Stoffels werd in Hoek geboren en was van 1975 tot 1989 di recteur van Stoffels Uitzend en Stofffels Data. Sinds 1989 was hij algemeen direc teur van Stoffels Holding. Aan de zelfstan digheid van het familiebedrijf is echter een einde gekomen. De Indigo Internatio nal Services Group, die inmiddels hon derd procent van de aandelen van Stoffels heeft verworven, heeft het bedrijf laten op gaan in de Indigo Services Group bv. M. A. Stoffels wordt voorzitter van de Raad van Commissarissen van deze nieuwe Indigo Group. Burgemeester drs R. C. Barbé van Ter- neuzen onderstreepte vrijdagmiddag tij dens het uitreiken van de koninklijke on derscheiding aan Stoffels de belangrijke taak die de Veerenaar heeft vervuld bij de economische ontwikkeling van de Zeeuws- Vlaamse kanaalzone. Ook over de jaren lange rol van Stoffels als pleitbezorger van de WOV sprak Barbé lovende woorden. Verder levert Stoffels al jarenlang inspan ningen voor tal van maatschappelijke or ganisaties. Zo is hij sinds 1985 lid van de Rotary Walcheren en maakt hij sinds 1986 deel uit van het bestuur van de afdeling Zeeland van de VNO. Verder was hij van 1986 tot 1988 lid van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel en van 1982 tot 1991 raadslid voor het CDA in de gemeente Ar- nemuiden. Daarnaast was hij langere tijd ouderling in de gereformeerde kerken van Terneu zen en Arnemuiden. Zie ook Ondernemend Zeeland, pagina 21 van onze verslaggever MIDDELBURG - „Het Zeeuws Genootschap is 225 jaar oud, maar met een beetje trendy taalgebruik zou ik wil len zeggen dat het nog steeds een krasse knar is. Houden zo." Gedeputeerde drs G. L. C. M. de Kok sprak vrij dagmiddag louter lovende woorden bij de opening van de tentoonstelling 'Spiegel van de tijd, 225 jaar verzamelen door het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen', die is inge richt in het Zeeuws Museum in Middelburg. „De Zeeuwen kunnen trots en blij zijn dat het genootschap bestaat", al dus De Kok. „Badinerend wordt wel eens gesproken van een rariteitenkabinet, maar deze tentoonstelling geeft een rijk tijdsbeeld van de smaak, opvattingen en leefwijze van onze voorouders." In zekere zin is het Zeeuws Mu seum een voortzetting van de kabinetten van het Zeeuwsch Genootschap en als zodanig dus het oudste museum van Nederland, gaf de gedeputeer de aan. Vanaf 1769 verzamelt het genootschap allerlei voor werpen en zo is in de loop der jaren een uitgebreide en rijke collectie ontstaan. De Kok zei ernaar te streven de leemten in die collectie - en zeker in die van het Zeeuws Museum - de komende jaren op te vullen. Hij verwees in .dit verband naar de aankoop, onlangs, van een schilderij van Piet Mondriaan. „Een stap op de goede weg en daar moeten we beleid van ma ken." Volgens De Kok is de collectie van het Zeeuwsch Genoot schap een goed voorbeeld van een verzameling die verant woord is aangelegd en in stand gehouden, met oog voor nor men en waarden en met duide lijke sporen van de traditie. Het verzamelen door de jaren heen, dat is de rode draad van de expositie in het Zeeuws Mu seum. „Het verzamelen en be waren zit ons Nederlanders in het bloed", meende De Kok. 'De spiegel van de tijd' laat zien wat de leden van het ge nootschap allemaal de moeite van het bewaren waard von den. De eerste kamer toont het ka binet van zeldzaamheden en naturalia, waarmee de hele verzameling is begonnen. Op vallend zijn daar de speciale kasten om de collectie in te be waren en te tonen, een bureau dat in 1773 speciaal werd ver vaardigd voor de secreatris van het Genootschap en het planetarium van Van de Perre. In andere ruimtes staan tal van voorwerpen uitgestald uit verzamelingen van geologie, archeologie, munten en pen ningen, volkenkunde en boe ken. Atlas Opvallend is de selectie uit de historisch-topografische atlas Zelandia Illustrata en een ou derwets ingerichte 17e eeuwse kamer. Hoofdconservator J. H. Kluiver typeex-de deze laatste schertsend als 'cultuur uit de container', omdat de gedeco reerde plafondbalken door le den van het genootschap uit de containers van verschillende oude slooppanden zijn gered. Daarmee is vervolgens een oud plafond gereconstrueerd. In enkele van de vitrines met stukken uit de Zelandia Illu strata zijn ook foto-albums Een album uit 1887 met al de leden van het Zeeuwsch Genootschap is één van de stukken in de jubileumtentoonstelling van het Zeeuwsch Genootschap. foto Lex de Meester tentoongesteld. Een daarvan toont alle leden van het ge nootschap in 1887. Het boek werd tijdens een jubileum aan het bestuur aangeboden. Een ander opvallend verzamel- stuk is het foto-album dat de Koudekerkse arts J. J. van der Harst van 1805 tot 1916 samen stelde. Het bevat foto's van al ,zijn patiënten, geportretteerd door Middelburgse en Vlis- singse fotografen. „Hij wilde blijkbaar een plaatje hebben van al zijn klanten", veronder stelde conservatrice I. H. Vo- gel-Wessels Boer. Op de ach terkant schreef de arts sum miere aantekeningen over de levensloop en de kwalen van zijn patiënt. Zij werden geor dend naar huisadres. Vogel noemde het album een uniek document voor mensen die de geschiedenis van Koudekerke onderzoeken, geïnteresseerd zijn in genealogie, of kleder drachten bestuderen. Het album is een geschenk uit de nalatenschap van Van der Harst. Waarom de dokter het aanlegde is niet bekend. „Het bevat nog een eigenaardig heid", aldus Vogel. „Waarom hij ertussen staat weten we niet, maai' in het album zit ook een foto van een koe. We heb ben ons wel afgevraagd waar om. Heeft hij het beest soms behandeld Het was niet on gebruikelijk dat een platte landsarts zoiets cadeau kreeg bij een jubileum. Misschien was dat de reden." van onze verslaggever MIDDELBURG - Het Roosevelt Institute en de provincie Zee land hebben alle afspraken ge reed met de mensen die zater dag 4 juni een Franklin D. Roo sevelt Four Freedoms Award uitreiken. De laureaten die deze onderscheiding krijgen waren al eerder bekend. De directeur van het Internatio naal Monetair Fonds, H. J. Wit- teveen, en Christopher Roose velt reiken de onderscheiding uit aan de Dalai Lama, de geestelijk leider van Tibet. De Amerikaanse ambassadeur in Bonn, R. C, Holbrooke, reikt de award uit aan Marion Grafin Donhof, uitgeefster van het Duitse blad Die Zeit. Gepensio neerd Frans ambassadeur Sté- phane Hessel en Henry Morgen- thau III, kleinzoon van de minis ter van financiën onder presi dent Roosevelt, reiken de onder scheiding uit aan Gerhart M. Riegner, voormalig secretaris generaal van het Joods Wereld congres. De minister van Bui- COR DE JONGE tenlandse Zaken P. H. Kooij- mans en mevrouw Franklin D. Roosevelt jr reiken de onder scheiding uit aan Sadako Ogata, hoge commissaris voor de vluch telingen van de Verenigde Na ties, En de Belgische ex-minister Paula D'Hondt-Van Opden- bosch en David Eisenhower, kleinzoon van generaal Eisenho wer en naamgever aan het ver blijf Camp David, reiken de on derscheiding uit aan Zdravko Grebo, professor te Sarajewo en oprichter van een onafhankelijk radiostation. Daarnaast zijn zaterdag 4 jimi bij de manifestatie in de Nieuwe Kerk te Middelburg talrijke ge nodigden bij de plechtigheid aanwezig. Onder hen prinses Ju liana, de ambassadeurs uit de landen van de laureaten, de pre sident en procureur-generaal van de Hoge Raad, de ex-minis- ters Van Kemenade en Van der Klaauw, verschillende bevel hebbers van de strijdkrachten en een aantal vooraanstaande vertegenwoordigers uit de natio nale en internationale financiële en economische wereld. van onze verslaggever VLISSINGEN - Het Vlissingse Straatfestival verandert van opzet. De veertiende editie van het festival, die van 29 juli tot en met 15 augustus plaatsvindt, concentreert zich op minder lo caties dan vorig jaar. Het grote poppodium op het Bellamypark verdwijnt, in plaats daarvan richt de Vlissingse horeca een zogenaamd 'ambianceplein' in. Voor een aantal acts in het Arse naaltheater zal het publiek moeten betalen. Volgens orga nisator Klaas Overdam van de Culturele Raad Vlissingen is de programmering 'absoluut niet ingekrompen', maar is wel naar een nieuwe formule gezocht. Binnenkort hoopt Overdam met een totaal overzicht van de pro grammering en de gewijzigde opzet naai- buiten te komen. „Een hele nieuwe opzet", beves tigt hij. Opvallend is dat dit jaar in ieder geval geen podium op het Bellamypark wordt inge richt dat plaats biedt aan grote internationale popacts. „Een Walter Trout zal er dit jaar niet meer staan", zegt Overdam met een verwijzing naar de grootste publiekstrekker van vorige zo mer. Zulke 'mega-acts' zijn voor de organisatie niet meer te bekosti gen. Volgens Overdam hebben geen grote sponsors afgehaakt en is de acquisitie nog volop be zig, maar desondanks gaat hij ervan uit dat de financiële arm slag kleiner is geworden, „Elk jaar opnieuw blijkt het organise ren van een festival duurder te zijn geworden", geeft hij aan. „Dat dwingt ons zo economisch mogelijk met de beschikbare middelen om te gaan. En zo'n groot podium kost ontzettend veel geld. Dat loopt in de ton nen." Spectaculair Vorig jaar werd al geëxperimen teerd met een pleinenfestival. Dit jaar gaat de organisatie daar op kleinere schaal mee door. Be halve het Bellamypark zijn het Dijktheater en het Arsenaal theater de belangrijkste festival locaties. Voor het laatste theater voorspelt Overdam een aantal 'spectaculaire acts'. Hij gaat er van uit dat daarvoor entreegel den moeten worden gevraagd. De doelstelling vaix het Straat festival is nog steeds een echt cultureel zomerfestival te zijn, dat verrassend en uitdagend is, aldus Overdam. Hij blijft op zoek naar een evenwichtig mengsel van publiekstrekkers, vooral op het gebied van thea ter, en acts die gewoonlijk niet in Zeeland zijn te zien. Van een aantal voorstellingen staat inmiddels vast dat ze naar Vlissingen komen. Het festival wordt geopend door de muziek- theaterproduktie 'Gekookt ei', gebaseerd op een toneelstuk van Paul Haenen. Op 30 juli is de ver maarde Straattheaterdag ge pland en in de Sint Jacobskerk worden in augustus enkele klas sieke muziekuitvoeringen gege ven. In het Dijktheater staan on der meer de Franse theater groep Humain Plastikos en het Engelse Kneehigh Theatre. van onze verslaggever BERGEN OP ZOOM - Zeeuwen en Belgen hebben de Zoomweg- zuid tussen rijksweg 58 bij Ber gen op Zoom en Antwerpen ont dekt als de ideale verbinding voor een weekendtripje. Ge middeld drieduizend automobi listen rijden elke zaterdag en zondag van en naar Zeeland over de nieuwe route. Dat zijn er beduidend meer dan op werk dagen. Het aantal blijft dan ste ken onder de tweeduizend per dag. De Zoomweg-zuid is in maart vo rig jaar officieel geopend. Zeeuwse automobilisten die naar België of Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen moeten, hadden dat razendsnel in de gaten. Het veer Kruiningen-Perkpolder"4 kreeg een klap. Acht procent van het verkeer op de Zoomweg-zuid maakte vroeger gebruik van de veerdienst, aldus een onderzoek van Rijkswaterstaat, directie Noord-Brabant. Dat komt neer op 960 voertuigen per dag. Tege lijkertijd heeft de nieuwe verbin ding het verkeer tussen Zeeland en België - vooral in de weekein den - sterk gestimuleerd. Een schrale troost voor de Pro vinciale Stoombootdiensten (PSD) mag zijn dat één 'oude' route veel meer heeft moeten in leveren: de tweebaansweg van Hoogerheide over Putte naar Antwerpen. Het is rustig gewor den in de dorpen waar de auto's zich doorheen moesten wringen. Het vrachtverkeer is met maar liefst 66 procent afgenomen en het totale verkeer met 26 pro cent. In het verleden maakten ook veel Zeeuwen van die route gebruik. Ontlasting Bij de aanleg van de Zoomweg- zuid stond Rijkswaterstaat niet voor ogen een nieuwe verbin ding te maken tussen Zeeuwseh- Vlaanderen en België enerzijds en Zeeland anderzijds. Het hoofddoel was: ontlasting van tweebaanswegen in de grens streek en een nieuwe, directe verbinding maken tussen de ha vengebieden van Rotterdam en Antwerpen. Dat is gelukt, vol gens de studie van de directie Noord-Brabant van Rijkswater staat. Eén vijfde van alle vrachtwa gens op de Zoomweg-zuid rijdt tussen Rotterdam en Antwer pen, waardoor het verkeer op de A16 (Rotterdam-Breda-Antwer pen) niet zo snel is toegenomen als verwacht. Door de aanleg van de Zoomweg-noord tussen de A58 langs Bergen-op-Zoom naar Willemstad is misschien een afname op de A16 mogelijk. Pas eind dit jaar rondt Rijkswa terstaat, directie Noord-Bra bant, een studie af naar de Zoomweg-noord. Tegelijkertijd wordt bekeken of het aantal rij stroken van de A16 kan worden uitgebreid van twee keer twee rijbanen naar twee keer drie. Motorrijder (44) bij aanrijding met auto gewond MIDDELBURG - Een 44-jarige motorrijder uit Zoutelande is vrijdagochtend gewond ge raakt bij een ongeval op de Mid delburgse Schroeweg. De mo torrijder werd om 6.45 uur aan gereden door een 26-jarige Ier in een bedrijfsauto. De Ier kwam van de afrit van de Rijksweg 58 en wilde de Schroe weg oversteken. Bij het linksaf slaan richting Middelburg zag de Ierse chauffeur richting Mid delburg de motorrijder over het hoofd. De motorrijder probeerde de auto te ontwijken en kwam ten val. Hij moest met rugletsel worden opgenomen in het Zie kenhuis Walcheren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 15