flflltil Hirsch Ballin onder druk Ruandese rebellen willen praten met regeringsleger T<j£UJ Nieuwste NS-trein naar Zeeland 4 WEKEN Kapers van bus laten schoolkinderen gaan \S 01100 - 39555 ieken-hotel [oor lopende latiënten Hengelo Lubbers en Kok vragen minister aan te blijven Zitstaking Hare Krishna Korset Madonna brengt ruim dertig mille op kunst cultuur Ronde van Midden-Zeeland 25 Vm 28 VOOR 13,- n PZC Vrijwel droog Wolkenvelden, vrijwel droog en af en toe zon. Matige wind uit noordwest, bo ven zee vrij krachtig. Temperatuur omstreeks zestien graden. 17o jaargang no. 122 jjdag 27 mei 1994 isse nummers 1,50 ziekt% Bel voor informatie: Faillissement VC Vlissingen zonder gevolg van onze verslaggever ZEIST - Voetbalvereni ging Vlissingen speelt volgend seizoen in de derde klasse KNVB. De amateursectie van de voetbalbond heeft dit gisteravond in haar hoofdkwartier in Zeist bekendgemaakt. Het faillissement blijft daar door zonder sportieve gevolgen. Het bestuur van VC Vlissingen vier de de uitspraak als een overwinning. „Ongeloof lijk", zei voorzitter Jack Kouwijzer. „Hierop had den we niet gerekend." Voorzitter Ad Lansink van de amateurvergade ring van de KNVB sprak gisteravond in Zeist van unieke zaak in het Neder landse amateurvoetbal, die ook bij de bond heel wat voeten in aarde had gehad. „Vooral de prece dentwerking was een hei kel onderwerp. Maar we hebben besloten Vlissin gen het voordeel van de twijfel te geven." Voorwaarde De KNVB stelde een vooiwaarde aan de pro motie naar de derde klas se. De ploeg van trainer U Jan Kapelle werd op He melvaartsdag kampioen van de vierde klasse G. [I Bestuurslid Dick Lan- genbach, onder meer be last met de portefeuille reglementszaken: „Twee seizoenen lang zal de KNVB inzage moeten hebben in de financiële stukken van de vereni ging." zie verder pagina 29 iNGELO (ANP) - In het reekziekenhuis Midden rente (SMT) in Hengelo is nderdag het eerste Zotel van iderland geopend. Het is be eld voor mensen die na ver- ijf in het ziekenhuis nog een e! perkte medische en verpleeg- mdige zorg nodig hebben. Ook dere patiënten die geen in- 1(1 isieve zorg behoeven, zijn er' ilkom in het Zotel. Dat geldt b' eneens voor hun familie. Het at om een experiment van eejaar. )C it Zotel is te vergelijken met un goed middenklasse hotel. beschikt over achttien ka- ïrs. Op een centrale plek be idt zich een onderzoek- en be- ndelkamer. noodgevallen kunnen de gas- l n van het Zotel elk moment n de dag gebruik maken van medische- en verpleegkun de zorg die het ziekenhuis l!J edt. Een verblijf in het Zotel ;'|st tweehonderd gulden per g, een normaal ziekenhuisbed n ssen de acht- en negenhon- c,j rd gulden. Ook hun familiele- 'ffn kunnen terecht in het Zotel. betalen 75 gulden per dag. l-f stnederland Ziektekosten- nzekeraar steunt het experi- int. rbeidsvoorziening hoger beroep asperge-kwestie OERMOND (GPD) - Het Cen- aal Bestuur voor de Arbeids- jjorziening (CBA) gaat in ho er r beroep tegen het vonnis er de tewerkstellingsvergun- Dgen voor de Poolse asperge- ikers. heeft woordvoerder E. de dyn Prince van het CBA in 'n Haag gisteren laten weten. f 't hoger beroep wordt niet in- iteld om alsnog in het gelijk iteld te worden, zo zegt het A, maar om duidelijkheid te over het principe of er orwaarden te verbinden zijn rjf h het behandelen van de aan- j igen van tewerkstellingsver- nningen. af Inge week diende bij de arron- 0 Ssementsrechtbank in Roer- v >nd een kort geding van de mburgse Land- en Tuinbouw- •nd (LLTB) tegen het CBA. De esident van de rechtbank ver- leelde het CBA tot medewer- 'g aan de behandeling van de hvragen van tewerkstellings- rgunningen. ■ti lrdee ng a: DEN HAAG (GPD) - Op minis ter Ernst Hirsch Ballin van Jus titie wordt grote druk uitgeoe fend om aan te blijven. Premier Lubbers en vice-premier Wim Kok hebben de CDA-politicus gisteravond laat geadviseerd niet het hoofd in de schoot te werpen en zijn termijn gewoon vol te maken. 01' de bewinds man die raad opvolgt, was bij het sluiten van deze editie nog onduidelijk. Volgens een goede bron in krin gen van het kabinet was de door de IRT-affaire zwaar gehavende minister aanvankelijk geneigd het bijltje erbij neer te gooien. „Hij is het gesprek met de pre mier begonnen met de inzet: ik kap .ermee", aldus deze ingewij de. Nadat Lubbers, Kok en ook CDA-lijsttrekker Brinkman in Het Torentje op hem hadden in gepraat, besloot Hirsch Ballin zijn positie nog even in beraad te houden. Het kabinet wil vandaag een be slissing nemen over de positie van Hirsch Ballin en de woens dagnacht aangenomen motie in het debat over de Interregionale Recherche Teams (IRT). Daarin stelde een krappe meerderheid van de Kamer dat de samenwer king tussen de beide politiemi nisters Hirsch Ballin en PvdA'er Van Thijn van Binnenlandse Za ken „ernstig tekort is gescho ten". De motie draagt beide bewind spersonen op de komende maanden geen nieuwe (omstre den) initiatieven meer in de cri minaliteitsbestrijding te nemen. Onacceptabel Gisteravond had het kabinet, mede vanwege de onduideüjke positie van Hirsch Ballin, nog geen standpunt bepaald. Naar verluidt neigt Lubbers ernaar de kamermotie naast zich neer te leggen indien Hirsch Ballin aan- AKEN - De nieuwste trein van NS is donderdag in de Talbot-fabriek in Aken officieel overgedragen. Het is de Interregio Dubbel dekker (voorgrond), die vanaf januari volgend jaar wordt ingezet op het intercitytraject Amsterdam-Vlissingen. Eerst wordt, beginnend in september, nog proefgedraaid tussen Roosendaal en Dordrecht. foto Ruud Hoff/ANP VN-functionarissen pessimistisch over naleving bestand BYUMBA/NAIROBI (RTR/DPA /AFP) - De Ruandese rebellen die in bloedige gevechten ver wikkeld zijn met regeringstroe pen, hebben ingestemd met on derhandelingen over een staakt- het-vuren. De speciale VN-gezant voor het Centraalafrikaanse land, Iqbal Riza, kwam donderdag met deze melding na overleg met de mili taire leider van het opstandige Patriottisch Front, Paul Ka- game. „We hadden erg, erg nut tige discussies met generaal Ka- game", aldus Riza. „We zijn overeengekomen dat de twee militaire leiders maandag bijeen moeten komen in Kigali om daar een staakt-het-vuren nader uit te werken." Riza sprak Kagame in Byama ten noorden van de Ruandese hoofdstad Kigali nadat hij twee dagen had onderhandeld met de regering en het leger, beide ge domineerd door leden van de Hutu-stam. De Hutu's gaven al hun ondersteuning aan de VN- plannen een einde te maken aan het bloedvergieten en de massa slachtingen onder de burgerbe volking. Voor handhaving van een akkoord willen de VN, naast de in Ruanda al aanwezige vier honderd blauwhelmen, nog eens 5500 VN-soldaten inzetten. Verscheidene functionarissen van de VN twijfelen aan de op rechtheid van het Patriottisch Front gezien de onophoudelijke aanvallen van de rebellen op de hoofdstad. Ook Riza zelf zei eer der donderdag niet veel te ver wachten van zijn bemiddeling. Het Front zou volgens hem pas instemmen met vrede als het heeft gewonnen wat er te winnen valt. Na ruim zeven weken vechten lijken de opstandelingen, leden LONDEN - Een Londen- se politieman worstelt met een demonstrant van de Hare Krishna-be- weging. Honderden be togers stuurden het ver keer in het centrum van de Britse hoofdstad in de war door op straat te gaan zitten. De actie was gericht tegen plannen van de regering om de tempel van de beweging in het graafschap Hert fordshire, ten noorden van Londen, te sluiten, na klachten van de lo kale bevolking over ver stopte wegen en over last. foto Gill Allen/AP van de Tutsi-stam, aan de win nende hand in de burgeroorlog. Zij hebben inmiddels een voor stad van Kigali bij het vliegveld ingenomen en zijn bezig met de verovering van een ander be langrijk deel van de stad. Tienduizenden Hutu's, onder wie veel soldaten, ontvluchtten de belegerde stad uit angst voor wraakacties van de Tutsi's. Het Hutu-leger zou de afgelopen we ken 200.000 tot 500.000 Tutsi's en oppositionele Hutu-stamgeno- ten hebben afgeslacht. De autoriteiten van het buur land Uganda hebben inmiddels nieuwe maatregelen getroffen tegen de vervuiling van het Vic- toriameer door tienduizenden lijken uit Ruanda. De meestal opgezwollen, rottende, vaak ver minkte lichamen komen in het meer via de rivier Kagera die door Ruanda stroomt. Een cho- lera-epidemie dreigt. De Ugandese autoriteiten lieten een net voor de riviermonding spannen om zo de lijkenstroom te stoppen. Volgens schattingen drijven ongeveer 40.000 lijken in het Victoriameer, het grootste zoetwaterreservoir van Afrika. Soms zijn drie of vier kinderen aaneengeregen op een stok, mel den geschokte Ugandezen die aan het meer wonen. blijft. Het gedurende enkele maanden met rust laten van het dossier zware criminaliteit, zo als de motie met zoveel woorden opdraagt, vindt hij onaccepta bel. Als de justitieminister af treedt, ontstaat een heel andere situatie. Dan komt ook politie minister Van Thijn in moeilijk heden. Een situatie die premier Lubbers en vice-premier Kok voor alles willen afivenden. Hoewel Van Thijn evenzeer door de Tweede Kamer op zijn vin gers is getikt, peinst deze PvdA- minister er niet over voortijdig op te stappen. Na afloop van het kamerdebat stelde hij nog laconiek dat de voltallige ministerraad vanwege de verkiezingen reeds zijn ont slag aan de koningin heeft aan geboden. „Deze motie komt een beetje als mosterd na de maal tijd". VVD-fractievoorzitter Bol- kestein zei desgevraagd ervan overtuigd te zijn dat Van Thijn aanblijft, ook als zijn CDA-col- lega zijn portefeuille inlevert. „De druk op Van Thijn zal dan groter worden, maar hij is mans genoeg om die druk te weer staan". Bolkestein vond Van Mierlo aan zijn zijde. „Het zou volstrekt onjuist zijn een taboe uit te spreken over Van Thijn. Dat is een voortreffelijk bestuur der", aldus de D66-leider. Scholten Vice-voorzitter Scholten van de Raad van State heeft de werkka mer van premier Lubbers giste ren eveneens bezocht. Dat be trof volgens de rijksvoorlich tingsdienst echter een oude af spraak en had niets te maken met eventueel gerezen vragen over de staatsrechtelijke status van de ingediende motie en de positie van beide ministers. Zie ook pagina 2 Informateurs hebben meer tijd nodig DEN HAAG (GPD) - Er is meer tijd nodig voor de vorming van de paarse coalitie. Bij de bespreking van de sociale zekerheid zijn zodanige me ningsverschillen tussen de on derhandelaars Kok (PvdA). Bol kestein (VVD) en Van Mierlo (D66) gebleken, dat de informa teurs geen kans zien nog voor het weekeinde een eerste balans op te maken. Dat wordt op zijn vroegst medio volgende week Gisteren hebben de onderhan delaars de ziekte-, nabestaan- den- en bijstandswet doorgeno men alsmede de wao. Vandaag komen aow en ww aan bod. De hele gezondheidszorg inclusief de awbz, ziekenfonds en premie hoogten komt daarna nog aan de orde. De onderhandelaars zijn het nog op geen enkel punt eens over de analyse van de pro blemen, laat staan de aanpak er- Nederlander in Suriname gearresteerd PARAMARIBO (ANP) - Ludwig van Muiier, redacteur van het in Nijmegen verschijnende blad De Ware Surinaamse Tijd, is door de politie in Paramaribo opgepakt. Hij wordt verdacht van onder andere belediging, smaad, het aanzetten tot rassen haat en openbare ordeversto ring. Van Muiier werd dinsdag inge sloten nadat hij een dag eerder na een urenlang verhoor naar huis was gezonden. Hij kwam vorige week voor vakantie in Su riname aan en verspreidde via de post exemplaren van zijn blad. In De Ware Surinaamse Tijd be schuldigt Van Muiier verschil lende hooggeplaatste politici, zoals vice-president Jules Ajod- hia, van betrokkenheid bij drugshandel. LONDEN (DPA) - Het roze korset, waarmee de zangeres Ma donna tijdens haar wereldtournee in 1990 haar boezem ver hulde, is bij Christie's in Londen voor 12.100 pond (33.000 gulden) verkocht. Het kledingstuk is door de Franse mode ontwerper Jean-Paul Gaultier gemaakt. Onder de overige pop-topstukken van de veiling was een door president Clinton en leden van Fleetwood Mac gesig neerde alt-saxofoon die voor 60.000 gulden onder de hamer ging. Een serie zwart-witnegatieven met gitaarvirtuoos Jimi Hendrix haalde 56.000 gulden. Het jubilerend Zeeuwsch Genootschap toont de oogst van 225 jaar verzamelen. Boeken en kaarten, maar ook gans de mens (foto) en de natuur. Verder in de bijlage Kunst Cultuur: onderhoudend ge zeur van Thomése Jan Siebelink in de schoolbanken de ivaar- de van het boek christelijke poëzie van Koos Geerds Bruintje Beer leeft jeugdboek Celine in Maison Descartes Holland Festival: Chailly worstelt met Verdi, theater vaii Peter Brook en Pe ter Zadek Engels-Zeeuiose samenzang Ben Stolk en Anneloes de Groot exposeren* lucht, aarde en water in Portugese films* uit agenda, exposities, filmwijzer. 1 "7 t/ O O I m Morgen wordt voor de 35e keer de Internationale Ronde van Midden- Zeeland gereden. Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 6; Radio en televisie: 7; Provincie: 9,11,13 en 15; Kunsten cultuur: 17,18, 19, 21, 22 en 23; Sport: 25, 26, 27, 28, 29, 30 en 31. MOSKOU Opnieuw is Rus land in de ban van een gijzeling. Vier terroristen kaapten don derdag in Zuid-Rusland een bus met 22 schoolkinderen, ouders en onderwijzers. Ze dreigden ie der uur een gijzelaar dood te schieten als hun eisen niet zou den worden ingewilligd. Vol gens een woordvoerder van de politie hebben zij echter in de loop van de avond alle acht de kinderen en een volwassene la ten gaan in ruil voor wapens en morfine. Dertien volwassenen zouden nu nog in de bus worden vastgehou den. De terroristen eisen een los geld van 10 miljoen dollar, drugs en een helikopter. In dezelfde re gio - de noordgrens van de Russi sche Kaukasus - gijzelden gewa pende overvallers vijf maanden geleden een schoolklas. Deze terroristen werden na een ze nuwslopende helikoptervlucht en een vuurgevecht door de poli tie ingerekend. De twaalf jeug dige gijzelaars kwamen met de schrik vrij. De gijzeling van gisteren vond plaats op de autoweg tussen de Zuidrussische stad Stavropol en Vladikavkaz, de hoofdstad van de Kaukasische republiek Noord-Ossetië. Volgens het mi nisterie voor noodsituaties be schikken de overvallers over drie machinegeweren en een granaat. De politie heeft het ge bied rondom de bus inmiddels afgesloten. Het is nog niet duidelijk of er sa menhang bestaat tussen deze gijzeling en de zeer gespannen politieke situatie in de Kauka sus, waar Ossetiërs, Jngoesjen en Tsjetsjenen elkaar naar het leven staan. In het gebied was al eerder de noodtoestand afge kondigd. Gijzelingen en moord aanslagen zijn aan de orde van de dag. Nog steeds wordt ge zocht naar zes Ingoesjen, die op 19 mei in Vladikavkaz werden gegijzeld. Volgens de Russische autoritei ten zijn door de kapers van de schoolbus geen politieke eisen gesteld. Onderhandelingen met de terroristen waren gister avond nog gaande. (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) JAj ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 13,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Straat: Politie schiet verdachte neer AMSTERDAM (ANP) - Agenten van de Amsterdamse politie hebben donderdag een 23-jarige man in het been geschoten. Deze trok bij zijn arrestatie in de Bijlmermeer een vuurwapen en schoot daarmee op de politie. De agenten in burger vuurden daarop terug. Zij bleven onge deerd. De man wordt ervan verdacht woensdagavond in een sociëteit in de Bijlmer zonder enige aan leiding een 34-jarige barmede- werker in het been te hebben ge schoten. Donderdagmiddag za gen drie agenten vanuit het poli tiebureau Ganzenhoef de ver dachte lopen. De gewonde ligt in het ziekenhuis en is buiten le vensgevaar. De rijksrecherche stelt een onderzoek in naar de schietpartij. Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1