KOVINCIAll ZEEUWSE COUKAN Rusland wordt partner Navo 5,25% Mandela kondigt hulp aan voor vrouwen, kinderen en armen Vandaag begint pas het echte onderhandelen Geen sprookje: gratis naar de "Efteling Zomeravond". kleintjes Israël: orde in Gaza en Jericho 06-0331 4 WEKEN dtsin verrast defensiepact met persoonlijke boodschap Eerste haring brengt 25.000 gulden op Feestweek 3.49 2.99 Mrnwê Oh VOOR/13,- if en toe zon <cÈ^ Wolkenvelden, afgewisseld door op- Waringen. Vanavond regen. Zwakke westelijke ivind, later zuidoost. Maxi mumtemperatuur vijftien graden. 7e jaargang no. 120 Densdag 25 mei 1994 sse nummers 1,50 m Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 of schriftelijk te zenden aan: advertentie i PZC Postbus 18, 4380 AA Vïissinge onze correspondente IUSSEL Rusland is bereid, ider voorwaarden vooraf, Partnerschap voor Vrede tde Navo te tekenen. Met die rsoonlijke boodschap van sident Boris Jeltsin verraste Russische minister van de- isie Pavel Gravtsjov gisteren N'avo-ministers van defensie Brussel. Daarmee is na maan- een bijna onontwarbare oop van tegenstrijdige Russi- e verklaringen doorgehakt. island stuurt echter, zo moest de woorden van Gravtsjov nden afgeleid, in verdergaan- samenwerking wel aan op een zondere relatie tussen de Na- én Moskou. Rusland weigert als grote kernwapenmo- odheid op dezelfde manier te en behandelen als de overige lien waarmee de Navo al een rtnerschapsverdrag heeft ge- end voor militaire samenwer king, zoals Albanië. Slowakije of Toerkmenistan. Hoe de speciale verhouding tus sen Rusland en de Navo eruit moet zien, zou Gravtsjov van daag nader uitleggen tijdens de bijeenkomst van de Noordatlan- tische Samenwerkingsraad (NASR), het samenwerkingsor gaan van de Navo met de landen van het voormalige Warschau pact. Volgens waarnemers in Brussel is dit forum niet toeval lig gekozen. Doctrine In de nieuwe militaire doctrine van Rusland, die Gravtjsov gis teren toelichtte tegenover de Navo-ministers, is sprake van Russisch ingrijpen in 'nabuur- staten' als Russische belangen of Russische bevolkingsgroepen in gevaar zijn. Daarbij gaat het juist om de landen die in de NASR vertegenwoordigd zijn. Officieel bestaan de 'invloedss feren' van vroeger niet meer. maar 'interessesferen' zijn er vol gens de nieuwe Moskouse doc trine wel. De Navo probeert al maanden met alle moeite de indruk te ver mijden dat er met de Russen een andere band wordt gesmeed dan met de Midden- en Oosteuro- pese landen, die juist bij de Navo hebben aangeklopt voor eniger lei vorm van veiligheidsgaran tie. Volgens de Navo kan er dan ook geen sprake zijn van spe ciale overeenkomsten met Rus land, al erkent Brussel wel dat Rusland een speciale status ver dient. Met name de Duitse minister van defensie Volker Rühe be klemtoonde gisteren dat Rus- SCHEVENINGEN (GPD) - Het eerste vaatje Hollandse Nieuwe is gisteren op de Scheveningse afslag onder grote be- langstelling verkocht voor 25.000 gulden. Eigenaar van het vaatje werd haringverkoper W. Roeleveld uit Scheveningen. Het geld is bestemd voor de Koninklijke Nederlandse Red ding Maatschappij (KNRM). Drie keurmeesters van de Rijkdsdienst voor Vlees en Vleesprodukten hadden vlak voor de veiling bekeken wat het vaatje met de beste haring was. Winnaar werd uiteindelijk de Katwijkse rederij Parle- vliet Van der Plas. De trawler KW 170, Anna Hillina, had de maatjesharing gevangen in de Centrale Noordzee. Volgens de keurmeesters waren de eerstelingen 'redelijk van kwali teit', gezien het begin van het seizoen. nilever haalt r !alvé pindakaas rug uit winkel OTTERDAM (ANP) - Mogelijk aal toch met salmonella be- u lette Calvé pindakaas bij de e' nsument op tafel. Dinsdag V: ostateerde Van den Bergh -• >ods, onderdeel van het voe- s ngs- en wasmiddelenconcern lilever, dat van de eind vorige Eek teruggeroepen 50.000 pot- van 350 gram er 2000 niet ar de fabriek zijn terugge- lerd. Het gaat om de produktie m week 19 (tweede week van ïi) van de Calvé-fabriek in Ift. insdagochtend kreeg Unilever it klacht van een consument anen, die klaagde over misse- li kheid en buikkrampen na het ittigen van Calvé-pindakaas. vi e klacht wordt door het con- m in samenwerking met een Is onderzocht, aldus een oordvoerder van Unilever. Ui Kwel statistisch onderzoek aarvoor geen aanleiding geeft, Sl eft Unilever uit voorzorg be- K oten nu ook de produktie van eek 18, de eerste week van mei, rug te halen. Toen werden 000 potten pindakaas ge- j sakt. De produktie van week 'betreft alleen potten van 350 am, die van week 18 naast die ,j an 350 gram ook die van 402 a am (als actie bedoeld). Beatrix en Claus naar Oostenrijk DEN HAAG (ANP) - Koningin Beatrix en Prins Claus gaan in augustus naar Oostenrijk. Zij brengen van 25 tot en met 27 au gustus een officieel bezoek aan dat land, op uitnodiging van bondspresident dr. Th. Klestil. De Koningin en de Prins zullen Wenen en Salzburg bezoeken. Eind juni/begin juli brengen Ko ningin en Prins, zöals bekend, een staatsbezoek aan IJsland. land 'zowel een partner kan zijn als een potentiële rivaal'. Vol gens Rühe moet de Navo te allen tijde voorbereid zijn op een ne gatieve omslag in Rusland, waarna het niet meer de demo craten zijn die de boventoon voeren. Volgens Rühe mogen de Russen nooit en te nimmer een veto recht krijgen in Navo-beslissin- gen. Bovendien moet, aldus Rü he, het creëren van nieuwe in vloedssferen worden vermeden. De Duitse minister keerde zich tevens tegen Russische voor stellen dat de Navo onderge schikt zou kunnen worden ge maakt aan de NASR of de Confe rentie over Veiligheid en Samen werking in Europa (CVSE). Rühe nam het op voor die Mid den- en Oosteuropese landen die op een dag een volwaardig lid maatschap van de Navo kunnen verwachten, zoals Polen en Hon- gerije. Voor een Russisch lid maatschap van de Navo, aldus Rühe, 'zie ik geen perspectief. Advertentie Verbouwingsopruiming Keukens met kortingen tot 70% Van maandagmiddag 30 Mei t/m 4 Juni President Mandela en zijn dochter Zenani tijdens het spelen van het volkslied voorafgaande aan de eerste zitting van het nieuwe Zuidafrikaanse parlement. foto G uy Ti 11 im/AFP van een medewerker JOHANNESBURG - De nieuwe Zuidafrikaanse rege ring van nationale eenheid moet een maatschappij schep pen waarin de mens en de men selijke waardigheid centraal staan, en waarin de vrijheid en de rechten van het individu zijn gewaarborgd. Dat was gisteren de boodschap van staatspresi dent Nelson Mandela bij de ope ning van het parlementaire jaar in Kaapstad. In een bij vlagen poëtische en fi losofische rede (de eerste van een zwarte president voor een democratisch verkozen eerste en tweede kamer in Zuid-Afrika) benadrukte Mandela dat zijn re gering zal streven naai- vrede en stabiliteit. En naar een beter le ven voor iedereen - maar dat komt er niet vanzelf. „Laten we allen hard aan het werk gaan", aldus de president. Centraal in de aanpak van de re- gering-Mandela staat het her- TEL AVIV - Als de PLO er niet voor zorgt dat de autono mie in de Gazastrook en Jeri cho in alle opzichten functio neert, zal Israël de volgende fasen van het vredesproces niet uitvoeren. Premier Jit- schak Rabin zei gisteren (dinsdag) na afloop van een bezoek aan legereenheden in de Gazastrook: „We moeten üen of de Palestijnen er in slagen hun dagelijks leven te regelen, met inbegrip van openbare orde, veiligheid, lerreurpreventie en natuur lijk economie. Het verdrag moet naar de letter en de geest worden nageleefd". Rabin prees de manier waar op het Israëlische leger zich in de Gazastrook heeft gereor ganiseerd en had ook lof voor de Palestijnse politie en vei ligheidstroepen. PLO-leider Arafat verklaarde dinsdag alle Israëlische wet geving uit de bezettingspe riode ongeldig. Israël reageer de verontwaardigd op deze stap. De commandant van Israëls centrale sector, generaal Dan Biran, heeft gisteren de auto nome Palestijnse stad Jericho voor een periode van 24 uur tot verboden gebied ver klaard voor Israëli's en voor Palestijnen uit andere delen van de bezette gebieden. Hij wil de Palestijnse veiligheids troepen in de stad de gelegen heid geven zich te organise ren. Een Israëlische politieman (r) overlegt met een Israëlische (m) en een Palestijnse (1) collega over een patrouille bij de joodse nederzetting Nissarim in de Gaza-strook. foto Patrick Baz/AFP stel- en ontwikkelingsplan RDP van de grootste regeringspartij, het Afrikaans Nationaal Con gres (ANC). Anders dan ver wacht heeft Mandela gisteren geen concrete doelen gesteld - wel komt er speciale aandacht in het beleid voor vrouwen (gelijke rechten) en kinderen (betere scholing, medische zorg, einde ondervoeding en amnestie voor minderjaren in gevangenissen: zij gaan naar speciale tehuizen). Mandela somde een lange lijst onderwerpen op die de regering gaat aanpakken: van het verla gen van de criminaliteit en de werkloosheid tot het bouwen van huizen, van het verhogen van de produktiviteit van werk nemers tot het aanjagen van het toerisme in het met veel natuur lijke schoonheid gezegende land. Vast en Zeker een hoge rente. Vaste Termijn Deposito looptijd 2 jaar. Wanneer u nu minimaal f 1.000,- vastzet voor een periode van 2 jaar ontvangt u 5,25 per jaar. Kom langs of bel gratis VSB'BANK Daar kom je verder mee. De enige limitering voor dit RDP is het beschikbare geld, al dus Mandela. Hij verzekerde de eerste en tweede kamer dat zijn regering niet van plan is meer geld uit te geven dat ze heeft. Ook gaan belastingen niet 'per manent' omhoog. Voor het herstelplan trekt de re- geringin het begrotingsjaar 1994- 1995 een bedrag van 1,25 miljard gulden (23 miljard frank) extra uit. Dit bedrag zal oplopen naar meer dan vijf miljard gulden (ruim 90 miljard frank) in 1999, het jaar dat er opnieuw verkie zingen zijn en het laatste jaar slot zie pagina 3 kolom 1 Nieuwe bevingen bij Griekenland ATHENE (AP) - Bij de Griekse eilanden Chios en Lesbos in het noorden van de Egeïsche zee heeft zich dinsdagmor gen een nieuwe reeks krachtige aardschokken voorgedaan, zonder ech ter schade of slachtof fers te veroorzaaken. De drie bevingen, tussen vijf uur en half zeven, maten volgens het Seis mologisch Instituut in Athene 6,1, 5,7 en 5 op de schaal van Richter. Be woners van de eilanden vluchtten in paniek de straat op. Maandag deed zich bij Kreta in het oostelijk deel van de Middellandse zee een be ving voor van 6,1 op de schaal van Richter, eveneens zonder slacht offers te eisen. Ook Zuid-Japan en Oost- Taiwan zijn dinsdagoch tend door een aantal kleinere en grotere aard bevingen getroffen. De krachtigste schok be reikte een sterkte van 6.8. Ook hier bleef de schade beperkt en vielen geen slachtoffers. Deze zomer opent de Efteling op 12 augustus 's avonds speciaal voor 15.000 klanten haar deuren. Stuur dne streep jescodes op van het lekkers in deze advertentie, plus uw Idee voor een leuke nieuwe Eftellng-attractle en u rriaakt kans op maximaal 4 gratis toegangskaarten. Zie de folder in de winkel. Mars, Snickers of Milky Way mini's, _A8fr M&M's pinda of chocolade, pak 250 gr AS?T Uit de diepvries: Opal Fruits, Mars, A QQ Twix of Snickers, pak A99" *+.0 Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 28 mei aanstaande. Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Code Een telefoonlijn is nooit water dicht te beveiligen. Vertrouivelij- ke informatie doorgeven via het telefoonnet is dzis niet vrij van ri sico's. Bedrijven zijn daarom massaal overgeschakeld op het verzenden van geco deerde boodschappen A over de telefoonkabel Hr WÊÊÊÊÊÊÊ Proef ■Till 11 f Sinds dinsdag is Rijksioater- staat bezig met een proef voor de bestrijding van roestvorming aan een schuif van de pijlers in de stormvloedkering. De rijweg is Versmald om de toe gang tot de schuif te Q vergemakkelijken. w Edberg Roland Garros winnen zal Ste fan Edberg ivaarschijlijk nooit lukken. Gisteren werd de Zweedse toptennisser op het gravel van Parijs in de eerste ronde al uitgescha keld door landgenoot 1 [Z Hendrik Holm. I w Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 6; Radio en televisie: 7; Provincie: 9, 11 en 13; Sport: 14 en 15. Paarse coalitie DEN HAAG (GPD) - De leiders van PvdA, VVD en D66, Kok, Bolkestein en Van Mierlo, star ten vandaag met de échte for- matieonderhandelingcn. Als eerste wordt gesproken over die delen van de sociale zekerheid waar de grootste meningsver schillen over bestaan. De fase van aftasten en het in kaart brengen van overeenkomsten en verschillen tussen de drie partijen is daarmee afgerond. „Vandaag wordt het ruwer weer" kenschetste Van Mierlo het proces. „De echte onderhan delingen gaan beginnen". Er zul len de komende dagen door de drie partijleiders wel keuzen ge maakt moeten worden, maar die zijn nog niet definitief, aldus de Democraat. Mogelijk zal eind deze week een balans worden opgemaakt, maar zeker is dat niet. „Het gaat langzaam maar ze ker", verwoordde Van Mierlo de gang van zaken. „Elk onderwerp krijgt een bedaarde en prudente aanloop". Hij noemde het proces „vruchtbaar". De Democraat ontkende overigens dat bij de in formateurs vooral Kok en Bol kestein het woord voeren en dat hij daar maar bij zit. „Onzin", be- commentarieerde Van Mierlo. Kok onderschreef de lezing» van zijn D66-collega. Alle onderwer pen die doorgenomen moesten worden, zijn een eerste keer be sproken. Per onderdeel komen die zaken nu opnieuw aan bod. Tijdens dat proces moet blijken of de paarse coalitie haalbaar is. Kok sprak zich daar niet over uit. Afgelopen weekeinde toon de hij zich bereid tot compromis sen inzake de sociale zekerheid. Bolkestein was van het drietal het meest pessimistisch. Hij sprak van een 'heuvelachtig ter rein' vol moeilijkheden en pro blemen. Volgens hem zijn de ge sprekken „niet eenvoudig". Bij tal van onderwerpen is niet di rect een mening te geven, aldus de WD'er, laat staan aan te ge ven wat er onder een volgend ka binet de komende jaren moet ge beuren. Ook al wordt er vanaf vandaag onderhandeld, Bolkestein wilde nog geen voorspellingen doen over de kans van slagen van de paarse coalitie. „De duivel zit hem vaak in de details en die zijn nog niet aan de orde", gaf hij als mening. Voorspellen is volgens hem erg moeilijk „zeker als het om de toekomst gaat". De liberaal noemde „een om vangrijke lastenverlichting" de komende jaren hoe dan ook no dig. Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 13,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Postcode: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1