«Ifïltil COURAN ïerzog nieuwe Duitse president Pinksteren brengt topdrukte Pinkpop heeft de grens bereikt Toeristen ongedeerd bij beving Kreta Vim Kok bereid tot ompromissen in ociale zekerheid ilissingse overlijdt ia inbraak in huis Autobom doodt Spaanse militair Geheimzinnig virus eist drie levens in Engels graafschap 4 WEKEN VOOR 13,- Christen-democraat na drie rondes opvolger van Von Weizsdcker en toe zon Wolkenvelden, ook af en toe zon. Vrij- cel overal droog. Zwakke tot matige eranderlijke wind. Maximum tempe- 'ïjjtöir ongeveer 17 graden. 7e jaargang no. 119 nsdag 24 mei 1994 sse nummers 1,50 ATHENE (ANP/AFP) - Bij de aardbeving op het Griekse ei land Kreta, die maandagmor gen vroeg plaatsvond, zijn geen Nederlandse toeristen ge wond geraakt. Dat maakte een directeur Couvreur de ANVR, de vereniging van Nederland reisorganisaties, bekend. Couvreur heeft contact gehad met vertegenwoordigers van een aantal reisorganisaties. Op Kreta, een populaire vakantiebestemming, bevin den zich momenteel enige dui zenden Nederlandse vakantie gangers. De schok werd goed gevoeld, aldus Couvreur, maar de hotels werden niet bescha digd, De aardbeving had een kracht van 6.1 op de schaal van Rich ter. De Griekse autoriteiten spre ken van een zeer zware aardbe ving. In de omgeving van Chania en Rethymnon aan de noordwest kust van het vakantie-eiland liepen ettelijke gebouwen zwa re schade op, zo heeft de politie gemeld. De bewoners van deze twee steden zochten hun heil op straat. Er is geen melding gemaakt van gewonden als ge volg van de beving, die ook voelbaar was in het zuiden van het Griekse vasteland. Het epicentrum van de aardbe ving lag op 300 kilometer ten zuiden van Athene, ter hoogte van de noordkust van Kreta tussen Rethymnon en He- raklion. li onze correspondent nsHoogendijk IRL1JN - Roman Herzog is de iende president van het na- logse Duitsland. De Beierse risten-democraat volgt 1 juli esident Richard von Weizsac- op, die na twee ambtsperio- niet meer herkozen kon irden. Er waren drie verkie- igsrondes nodig voordat in de rlijnse Rijksdag maandag- (1 rond half zeven de keuze de zestigjarige president het Constitutionele Hof ststond. uit 1.324 leden bestaande ndsvergadering had zevene- enhalf uur nodig gehad om tot jeuze te komen. De medede- van parlementsvoorzitter ia Sussmuth dat Herzog 696 immen had gekregen, ging bij ten onder in het tumult, een korte geïmproviseerde spraak bedankte een uiterst lotionele Herzog voor het ver- uwen dat het democratische litsland in hem stelt. Hij her- lerde eraan dat in 1969 voor t laatst een president van het en nog gedeelde Duitsland in irlijn was gekozen. De Oost- itsers hadden de wegen afge- iten, Sovjetrussische Mig- aaljagers donderden laag over de stad. Herzog, met tranen in zijn ogen: „Mijn vrouw en ik woonden in West-Berlijn. We hielden het toen niet voor moge lijk dat we ooit nog zouden bele ven dat hier presidentsverkie zingen voor het herenigde vader land gehouden zouden worden. Het is een wonder". Ongelukkig Aan het adres van de tegenstem mers zei Herzog: „Ik heb er be grip voor dat een aantal mensen mij niet kon kiezen, maar ik zal er alles aan doen om ervoor te zorgen dat ze daar spijt van krij gen". Enigszins ongelukkig was zijn opmerking over de Oostduit sers. Hij zei dat de Westduitsers offers moeten brengen voor de opbouw in het Oosten en voegde daaraan toe: „Voor ons zijn de mensen uit het Oosten geen last. Ze brengen zoveel ervaringen mee die wij niet hebben". Ook enigszins pijnlijk was de zinsnede dat de Duitsers vrede lievend, prestatiegericht, so ciaal, wereldopen en tolerant, 'maar niet meer verkrampt door het verleden' hun weg in de we reld zullen zoeken. De sociaalde mocraten noemden dit een zeer ongelukkige start. Kanselier Helmut Kohl toonde N HAAG (GPD) - PvdA-lei- Kok is bereid tot compro- ssen inzake de sociale zeker- id. De stelling dat er de ko- tnde jaren niets mag gebeu- akkenrollers au 10 en 11 dierentuin OTTERDAM (ANP) - Drie jon- tljes van 10 en 11 jaar uit Rot- dam zijn zaterdag betrapt op ïenrollen in Diergaarde lijdorp. De politie haalde hen het criminele pad nadat en- ilc bezoekers twee van de drie aapjes aan het werk hadden •zien. De derde jongen werd la- opgepakt, op aanwijzing ui zijn vriendjes, jongens hadden vier porte- lonnees gerold en het geld ge- Mltelijk opgemaakt. De rest het geld hadden zij wegge- ooid. De jeugd- en zedenpolitie poorde hun ouders op voor een tevig gesprek", aldus een oordvoerder van de regiopoli- Rotterdam-Rijnmond. Glasslijperij MELIESTE Kwaliteit in glas GOES onze verslaggever WSSINGEN - Een 80-jarige touw uit Vlissingen is maan- kg overleden aan de gevolgen een hartaanval, die haar '"dagavond trof nadat bij '"iskomst bleek dat er in haar toning aan de Gerbrandy- haat was ingebroken. If vrouw werd rond 20.45 uur haar zoon thuisgebracht. '®dat, de voordeur was gefor- tord en er op de eerste verdie- '"g gestommel werd gehoord, «1de de rouw bij de buren de °'itie. Daarna zag de zoon de 'breker, die uit het raam was Sprongen, vluchten in de rich- Lr'° van de wijk Paauwenburg. zich buitengewoon tevreden over de verkiezing van 'zijn' kan didaat. Volgens hem is dit een signaal voor de toekomst. Daar mee doelde hij vooral op de libe rale coalitiepartner FDP, die uiteindelijk met royale meerder heid koos voor Herzog. Het wa ren, zoals zo vaak jn de Duitse parlementaire geschiedenis, de liberalen die de doorslag gaven. Nadat hun kansloze kandidaat Hildegard Hamm-Brucher zich voor de derde en beslissende ronde had teruggetrokken, was de weg vrij voor Roman Herzog. Voor de sociaal-democraat Jo hannes Rau, minister-president van Noordrijn-Westfalen, was het een bittere, maar onvermij delijke nederlaag. Rau kwam in de derde ronde op 605 stemmen. De onafhankelijke kandidaat slot zie pagina 3 kolom 8 ren bij geen enkele sociale rege ling, is de sociaal-democraat daarbij bereid op te geven. Kok verklaarde dit afgelopen zater dag na besprekingen met de drie informateurs en de leiders van VVD en D66, Bolkestein en Van Mierlo. Kok verbond aan zijn bereid heid om toch tot ingrepen in de sociale zekerheid te komen wel de voorwaarde dat de VVD het standpunt dat er een mini-stel sel in de sociale zekerheid nodig is, ter discussie stelt. De PvdA-voorman hield overi gens nadrukkelijk een opening naar gesprekken met het CDA. Hij stelde dat hij ook bij even tuele onderhandelingen met CDA-leider Brinkman, compro missen zal moeten sluiten. Kok ontkende dat er met Bolke stein en Van Mierlo al onderhan deld was over de sociale zeker heid. De verschillen en onver- eenkomsten waren op een rijtje gezet, zo stelde hij. Daarbij was ook praktisch bekeken wat er bijvoorbeeld zou moeten gebeu ren bij de wao, aaw en ww. Kok liet desgevraagd weten het werken aan de paarse coalitie se rieus te nemen. „Er zijn heel goede argumenten nodig om dit niet te doen", meende hij. Waar de besprekingen concreet toe leiden zal pas eind deze week duidelijk zijn, aldus Kok. Bolkestein en Van Mierlo gaven beiden te kennen dat er vooruit gang wordt geboekt bij de ge sprekken. De jaren zestig zijn weer terug, zo blijkt uit de kleurrijke uitdossing van deze bezoeksters van Pinkpop. foto Ed Oudenaarden/ANP LANDGRAAF (GPD) - Het Pinkpop-festi val in Landgraaf heeft met ruim 70.000 bezoekers en nog eens 30.000 dagjesmen sen de grens van zijn maximale capaci teit bereikt. Dat zei burgemeester Bert Janssen van Landgraaf maandag bij de 25ste editie van Nederlands grootste en Europa's oudste popfestival. Het was beduidend drukker dan in voor gaande jaren. De straten stonden tot in de wijde omtrek vol geparkeerde auto's. Er was gerekend op 25.000 kampeergasten, maar zondagochtend was er al geen plek meer te vinden. In de buurt werden snel nog enkele weiden gehuurd en als kam peerterrein ingericht. Een wolkbreuk was gistermiddag de enige kortstondige spelbreker van het muziek feest. 'No rain, no rain anymore,' riep Neil Finn, de zanger van Crowded House, met The Charlatans de enige act die door de neerslag werd geplaagd. Maar na het spe len van hun wereldhit (Allways take the) Weather with you was het ergste leed gele den. De politie hield maandag op het station in Heerlen vier Britten aan. Zij handelden in valse toegangskaarten, die van zeer goede kwaliteit waren. Medewerkers van Pink pop ontdekten de fraude. In totaal zijn 300 valse kaartjes ingenomen. Gedupeerden mochten van de politie het festival toch bijwonen. Geschat wordt dat zo'n 2.000 valse kaartjes in omloop zijn gebracht. De politie, 300 mensen, had het rustig. Het illegaal kamperen bleef beperkt. Voor diefstal uit tenten zijn zes mannen en een vrouw aangehouden. Even later werd de vrouw, een hartpatiënte, onwel en moest worden opgenomen op de inten sive care-afdeling van het zie kenhuis. Daar overleed zij de volgende dag. De recherche heeft een uitge breid onderzoek ingesteld naar de dader. Het signalement luidt: gemiddelde lengte (1,75 a 1,80 meter), tenger postuur, goedver zorgd Zuideuropees uiterlijk, kort donker krullend haar en geen bril. baard of snor. Hij was gekleed in een donker jack en een lichtgekleurde broek. Getui gen die nog niet zijn gehoord wordt verzocht zich in verbin ding te stellen met de recherche op het politiebureau in Vlissin gen: 01184-15050. DEN HAAG (ANP) - De pretpar ken in Nederland hebben goede zaken gedaan tijdens de pink sterdagen. Bijna overal stroom den duizenden mensen uit bin nen- en buitenland langs de kas sa's. Ook was er grote belang stelling voor tal van attracties die tijdens de pinksterdagen werden gehouden. Op de weg was het daardoor bij vlagen erg druk en ontstonden soms kilo meterslange files. „Toch viel het uiteindelijk wel mee met het verkeer", zei maan dagavond een woordvoerder van het korps landelijke politie diensten in Driebergen. „Het weekeinde begon vrijdag hec tisch met de onverwachte druk te rond Eindhoven waar een rockfestival werd gehouden. Ook zaterdagochtend was het daar enorm druk. De rest van de zaterdag en ook de zondag was het echter betrekkelijk rustig op de weg." Ook Tweede Pinksterdag was het allerminst chaotisch. De woordvoerder: „Op enkele knel punten na, zoals de route Se- rooskerke-Hellegatsplein en op de N-50 rond Emmeloord, was de situatie ondanks de drukte rede lijk overzichtelijk". Absolute toppers in het pink- sterweekeinde waren het Pink- Popfestival in het Limburgse Landgraaf en het Dynamo Open Air rockfestival in Eindhoven. Op PinkPop kwamen zeventig duizend bezoekers af. De politie hoefde nauwelijks in te grijpen. Wel zijn vier Engelsen aange houden die valse toegangskaar ten in omloop brachten. Ver keerstechnisch leverde PinkPop geen problemen op. Volgens een schatting van de politie was driekwart van het aantal bezoe kers met openbaar vervoer naar Limburg gekomen. In Eindho ven was dat anders. Vooral van uit Duitsland was de belangstel ling zo groot dat de wegen in en rond de stad volkomen 'vastlie pen'. Ook de Eerste Nationale Stoom Manifestatie in Utrecht trok tienduizenden bezoekers uit binnen- en buitenland. Attracties Veel Duitsers kwamen ook naar Burgers' Zoo in Arnhem. Het dierenpark had mede door de nieuwe attracties 'Desert' en 'Bush' een 'superweekeinde'. De Keukenhof in Lisse sloot Twee de Pinksterdag het seizoen af. In totaal ruim 900.000 bezoekers kwamen dit jaar op de bloembol len af. Duinrell, Avonturenpark Hel- lendoorn, Madurodam, Madame Tussaud's, Ponypark Slagharen en de Efteling waren ook zeer in trek. De belangstelling voor het Noorder Dierenpark en het Dol finarium Harderwijk viel echter wattegen. „Globaal kan daarom worden gesproken van een zeer gevarieerd beeld. Bijna even af wisselend als het pinksterweer", MADRID (AFP) - Een officier v ui het Spaanse leger is ir, aandag gedood toen een bi m ontplofte onder zijn auto. De politie verdenkt de Baskische afscheidingsbe weging ETA ervan dat die verantwoordelijk is voor de aanslag. De eerste luitentant Miguel Peralta (59) was op slag dood toen zijn auto op een weg in Madrid explodeerde. De poli tie vermoedt dat het ontste kingsmechanisme van de bom met vertraging is afge gaan. De ETA heeft al vaker autobommen gebruikt tegen manschappen van de Spaan se strijdkrachten om kracht bij te zetten aan haar eis voor een autonoom Baskenland. foto EPA Jackie Kennedy Jacqueline Kennedy Onassis heeft maandag haar laatste rust plaats gekregen op de nationale begraafplaats Arlington bij Was hington, naast haar in 1963 vermoorde man O John F. Kennedy. O WÊÊÊÊÊÊÊKÊM Ruud Gullit Ruud Gullit toil als Oranje-spe ler het liefst niet meer op de voorgrotid treden. De 31-jarige speler heeft voor het WK maar één doel. „Ik hoop bij Oranje te kunnen brengen wat ik het hele jaar bij Samp- O doria heb gebracht." I O Rottier Stéphanie Rottier heeft voor de eerste keer een partij gewonnen op een Grand-Slamtoernooi. Op Roland Garros versloeg ze giste ren Natalia Medvedeva. Morgen liooensdag) speelt ze tegen haar idool Steffi 4 O Graf. I O Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 5; Provincie: 7, 9 en 11; Sport: 13, 14, 15, 16, 17, 19 en 20. zei maandag een woordvoerder van de Club van Elf, de belan genorganisatie van elf Neder landse attr actiepunten. Topdrukte was er ook in Den Haag. Het Omniversum moest zelfs de kassa's sluiten omdat de maximale capaciteit van drie duizend bezoekers was bereikt. Het zeilspektakel North Sea Re gatta in Scheveningen trok dui zenden belangstellenden, net zo als het bouwen van zandsculp turen op het strand en op de bou levard van deze badplaats. pagina 7: wisselvallig, maar druk LONDEN (DPA/GPD) - Een mysterieuze infectie, die in en kele uren tijds spier- en vet- weefsel vernietigt, heeft in vijf maanden tijds al drie mensenle vens geëist in het Engelse graaf schap Gloucestershire. Vier an dere patiënten konden slechts gered worden door de opera tieve verwijdering van vlees of ledematen. De infectie breidt zich volgens de artsen binnen een paar uur uit, met dodelijke afloop. De ge pensioneerde dokter David So mervell (64) kon alleen gered worden door een beenamputa tie. De ziekte wordt vermoedelijk veroorzaakt door normaliter on schuldige bacteriën. De dokters vermoeden dat de bacteriën ge vaarlijk worden door een virus. Gemiddeld overlijden in het Verenigd Koninkrijk jaarlijks drie tot vier mensen aan dezelf de bacteriologische infectie. Het feit dat er nu in minder dan een halfjaar in een klein gebied drie doden vielen, heeft tot enige pa niek geleid. „Het zou verkeerd zijn de situatie als iets anders dan ernstig te omschrijven", ver klaarde dr Sally Pearson, hoofd van de gezondheidsdienst in Gloucestershire. De bacterie, streptococcus Groep A, bevindt zich in het li chaam van één op de tien men sen. Gewoonlijk leidt zij slechts tot aandoeningen als keelpijn. Bij hoge uitzondering kan de bacterie op gangreen-achtige wijze vet en spieren vernietigen. De angst dat in Gloucestershire een epidemie was uitgebroken, leek maandagavond echter on gegrond. Onderzoek wees uit dat de zeven slachtoffers waren Circusdirecteur Carl Althoff (82) overleden OSNABRÜCK (AFP) - Carl Alt hoff, die meer dan veertig jaar directeur geweest is van één van de belangrijkste circusge zelschappen van Duitsland, is maandag op 82-jarige leeftijd overleden in Osnabrück. Althoff behoorde tot een familie die al drie eeuwen actief was in het circusvak. De familie wordt daarmee beschouwd als de oud ste circusdynastie van Duits land. Het circus Carl Althoff, dat hij had overgenomen van zijn vader, was het eerste in Duits land dat na de oorlog weer actief werd. geïnfecteerd door bacteriën van verschillende stammen. Dat, zo zei Pearson, duidt op toeval. De geneeskundige inspectie in Nederland is bekend met de bac terie. Een jaar geleden zijn vol gens de inspectie enkele mensen in Nederland besmet geraakt, maar er zijn geen doden geval len. (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 13,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving 83,75 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002 KRAS MEE BIJ P0T0 VERSCH00RE WIR MOOIE PRIJZEE! Bij een aankoop van minimaal 25,-- ontvangt u in al onze zaken een kraslot: u ziet meteen watu kunt winnen! Goes Hulst Middelburg TemuozeivVlissingen Zierikzee FOTO I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1