COURANT Huizen asielzoekers leeg bezuinigen Lóóóóóng weekend. Advies 20 miljard te 4 WEKEN 01100 - 39555 Milan oppermachtig Angstig avontuur van 11-jarige jongetje in kluis loopt goed af VOOR 13,- PZC Justitie werkt volgens Nationale Woningraad te traag tecordaantal vrouwen in hveede Kamer Bendeleden Zeeland en Rotterdam vast libbers bij utchbat in ebrenica Eindexamens voor duizenden scholieren voeten den toe zon w& ftWaivelden, afgewisseld door zon ae perioden. Matige tot vrij krach je noordelijke wind. Maximum tem- peratuur rond 14 graden. 7e jaargang no. 116 ,nderdag 19 mei 1994 8Se nummers 1,50 Bel voor informatie: ZIEKT*. >/r 'e,5fand Het vooraf om zijn negatieve spelopvatting gekraakte Milan verne derde het zo geprezen Barcelona van trainer Johan Cruijff in de be langrijkste Europese finale. In Athene was 4-0 verre van geflatteerd. Niet Romario, Koeman ofStoitsjkov, bij wie de biertjes na het zondag behaalde kampioenschap blijkbaar verkeerd waren ge vallenmaar Dejan Savicevic was de fonkelende ster inde O olympische arena van de eerste olympische stad I Skates Het nieuwe fenomeen heet in-li ne skating. In enkele maanden tijd is het aantal beoefenaars van het 'schaatsen op ivielen' schrikbarend toegenomen. Vol gens sommigen is het geen rage, maar een blijven de sport voor jong èn O oud, I w Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 7; Radio en televisie: 9; Provincie: 13, 15, 17 en 19; Sport: 20 en 21 ZANDVOORT (GPD) - Stotte rend van de schrik en met de tranen in zijn ogen staat hij de pers te woord. Op zijn schouder tjes rusten de handen van zijn vader. „Doe maar rustig aan jongen. Haal maar even diep adem". Lars Carree, elfjarig jongetje uit Zandvoort. Meer dan een uur zat hij opgesloten in een kluis van het gemeentehuis. Het gespeelde avontuur van Lars en zijn 9-jarig broertje Sven werd een bange werkelijkheid. In afwachting van het vertrek van hun vader, hoofd perso neelszaken bij de gemeente, ver maakten ze zich met de kluis die grenst aan diens werkkamer. Een originele Lips-kluis stam mend van bijna een eeuw oud. Met een decimeter dikke stalen deur. omgeven door een wand van 33 centimeter gewapend be ton. Slot De eur klapt met een dreiin dicht. Buiten draait Sven de knop van het slot om. Binnen zit Lars tussen schappen met dos siers. De enige twee sleutels heeft hij in zijn hand. Gepakt tij dens het spelen. Helaas zit bij deze deur alleen een sleutelgat aan de buitenkant. Lars: „Toen dacht ik: ik kom er niet meer uit". De brandweer rukt met zwaar materiaal uit. Een bouwteke ning van de kluisruimte wordt snel opgespoord. Maar het Ont breekt de brandweerlieden aan een boor die het beton kan slech ten. Haarlemse collega's wordt verzocht met spoed een zware boormachine af te leveren. Tege lijkertijd vertrekken onder bege leiding van de politie een sleutel en betonspecialist uit Haarlem naar Zandvoort. Gezeten op een doos wacht Lars geduldig af. In de kluis brandt gelukkig licht. Hakken Brandweerman Menno Trouw duurt het allemaal te lang. Door een nabijgelegen ijzerhandel laat hij een boormachine afge ven, die later wordt vervangen door een zwaarder type. Het kost de hevig zwetende brand weerlieden drie kwartier hakken en boren voordat een gaatje naast de kluisdeur ontstaat. Trouw wurmt er een ijzerdraadje doorheen, waaraan Lars een van de twee sleutels bevestigt. Als de deur rond kwart over zes open zwaait, spoedt na ruim een uur eenzame opsluiting het 'kraker tje" zich naar zijn wachtende va der. Zoals het hoort bij een 'hap py end', volgen de tranen. Lars: „Nee hoor, ik ben niet boos op mijn broertje". Maar Sven kijkt met een beteuterde blik en grote ogen naar hem op. Hij kan het nauwelijks geloven. Vader Carree maant zijn twee jongens mee! „Kom, we gaan naar huis. Jullie moeder weet het nog niet eens." iAdvertentie (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 13,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Voorletters: Postcode: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De 'n dijk van een krant 713214 000002 premier werd onder meer Sgenomen naar een observa- post vanwaar hij uitzicht had het gebied rond Srebrenica it in handen is van de Bosni- he Serviërs. tt bezoek van Lubbers viel na- noeg samen met de komst van nlogistiek konvooi van de on- tsteuningseenheid in Luka- c,bij Tuzla. Het was voor het ist in drie weken dat nieuwe totraden voor Dutchbat de en- ive bereikten. libbers vloog 's middags per he- iopter naar Blue Factory, een Shaven van de VN-vredes- fecht bij Tuzla. Van een lan- ingop het vliegveld van Tuzla, Rar de alfa-compagnie van lutchbat is gestationeerd, werd 'beschietingen op dinsdag om Eiligheidsredenen afgezien. EN HAAG (ANP) - De Tweede bmer telt vanaf woensdag het frordaantal van 47 vrouwelij- kleden. In de oude Kamer die fandag afscheid nam, hadden «vrouwelijke volksvertegen woordigers zitting. kPvdA en D66 tellen met elf de ^este vrouwelijke kamerleden. *VVD volgt met tien, het CDA «ternegen. GroenLinks heeft tóe, het AOV twee en de CD D. Eerdere voorstellen van het zit tende kabinet in deze richting stuitten op bezwaar bij de PvdA- fractie. Nieuwe bijstandsuitkeringen voor alleenstaanden wil de CEC verlagen van 70 naar 60 procent van het minimumloon. Dat plan lijkt op het door de VVD bepleite ministelsel, zij het dat de libera len alle nieuwe uitkeringen (be halve de aow) willen terugbren gen naar 60 procent van het so ciaal minimum. De Korte haastte zich woensdag dan ook de grote overeenkom sten tussen CEC-advies en VVD- program te onderstrepen. Ook het CDA, dat bij de kabinetsfor matie vooralsnog buitenspel staat, kan zich door de CEC ge steund voelen. De christen-de mocraten willen ongeveer even veel ombuigen als de VVD, on der meer door alle uitkeringen te bevriezen. Aanmerkelijk minder enthou siast was de reactie van PvdA- slot zie pagina 3 kolom 1 ROTTERDAM (ANP)-De regiopolitie Rotterdam- Rijnmond en de FIOD hebben een criminele ben de opgerold die tientallen miljoenen winst maak te. Een team van 400 opsporingsambtenaren deed maandag invallen op 28 plaatsen in de politiere gio's Zeeland en Rotterdam. Bij banken in Neder land en in het buitenland werden afschriften van financiële transacties van de bendeleden gevor derd. In totaal arresteerde de politie zeven mensen in Poortvliet, Den Haag, Rotterdam en Oss. Zij hiel den zich volgens de politie bezig met handel in ver dovende middelen. Een aantal arrestanten was be trokken bij de invoer van 357 kilo cocaïne in mei 1991 in de Rotterdamse haven, een zaak van 'het Surinaamse drugskartel' De politie kon maandag slechts 100.000 gulden en goederen ter waarde van 1.6 miljoen gulden in be slag nemen. De rest van de miljoenenwinsten is verdwenen in een witwas-constructie. een maand geleden alle tot dan toe erkende asielzoekers aan re guliere woonruimte waren ge holpen, aldus de VNG. Nieuwkomers De VNG heeft inmiddels weer overleg met het kabinet aange vraagd over de asielzoekerspro- blematiek. Begin dit jaar is afge sproken dat de gemeenten tus sen 1 mei en eind dit jaar nog eens 37.000 plaatsen voor erken de asielzoekers beschikbaar stellen. Ook is voor dit jaar extra geld beschikbaar gesteld voor. opvang en integratie van nieuw komers. Over de gang van zaken na 1 januari is slechts op hoofd punten overeenstemming be reikt. De gemeenten willen daar over nu meer duidelijkheid van het kabinet. Ook eisen zij meer geld voor de opvang van vreem delingen. Door de toename van het aantal asielzoekers is volgens bereke ningen van de Centraal Econo mische Commissie (een commis sie van topambtenaren) tot 1998 een bedrag van twee miljard gul den extra nodig. Schagen Burgemeester en wethouders van Schagen beklaagden zich dinsdag schriftelijk bij Volks huisvesting over de leegstand in hun gemeente. Ondanks verzoe ken van het gemeentebestuur konden de ministeries van justi tie en volkshuisvesting al sinds medio april geen asielzoekers met verblijfsstatus voor de leeg staande woningen aanwijzen. Volgens Justitie is toewijzing van de ruimten aan reguliere wo ningzoekenden niet aan de orde. Schagen had kenbaar gemaakt het wachten beu te zijn en te overwegen de ruimten aan nor male woningzoekenden toe te wijzen. Ongeluk Duitse touringcar FUSSEN (AP) - Bij een ongeluk met een bus met meest bejaarde Duitsers in het zuiden van de Bondsrepubliek zijn woensdag 48 mensen gewond geraakt, drie van hen levensgevaarlijk. Vol gens de politie kwam de bus op weg naar Muenchen in botsing met een personenauto, die op de door regen glad geworden weg in een slip was geraakt en op de verkeerde weghelft terecht was gekomen. Voorstel topambtenaren brengt PvdA in moeilijk parket In beslag genomen kostbare campers staan woensdag op een terrein bij Rotterdam. De links afgebeelde camper is ongeveer 800.000 gulden waard. Achterin de bus was een garage gebouwd, waarin een Por sche stond. foto Paul Stolk/ANP IN HAAG (ANP) - Premier ibbers heeft woensdag een be lt gebracht aan de Neder- idse VN-militairen van het himobiele bataljon in Sre- tnica. De bewindsman toon- rich onder de indruk van wat itchbat in een korte periode niet beperkte middelen tot and heeft weten te brengen in Oostbosnische Moslimencla- Concentratie bij kandidaten voor het mavo-examen Nederlands op het Nieuwe Amstelcollege in Amstelveen. foto Marcel Antonisse/ ANP AMSTERDAM (ANP) - Voor de derde achtereenvolgende dag bogen leerlingen van de scholen voor voortgezet onder wijs zich woesndag over de eindexa mens. Zijn de eerste twee dagen kleine groepen geëxamineerd over de vakken muziek, handvaardigheid, tekenen, maatschappijleer en filosofie, gisteren zwoegden vele duizenden scholieren over de opgaven Nederlands (mavo, vbo, havo en vwo). Verder waren aan de beurt de vakken Frans (havo), biologie (mavo en vbo) en economie II (vwo). Een 17-jarige mavo- scholiere uit Moergestel zal haar examen biologie niet snel vergeten. De politie bracht haar met een surveillancewagen naar de examenzaal in Tilburg. De sterke arm liet daarmee genade voor recht gel den, want eigenlijk had eerst tegen haar proces-verbaal moeten worden opge maakt wegens winkeldiefstal. Zij was kort voor het examen op heterdaad betrapt bij de diefstal van enkele make-up artikelen. Op weg naai- het politiebureau legde het meisje snikkend een bekentenis af, en ver telde dat ze weer op tijd bij het examen moest zijn. Daarop maakten de agenten rechtsom keert naar de stadssporthal, op voorwaar de dat zij zich na afloop op het politiebu reau zou melden. Ze hield zich aan haar belofte, waarna alsnog proces-verbaal werd opgemaakt. Pagina 17: feest der herkenning DEN HAAG (ANP) - Het advies van een aantal topambtenaren aan de kabinetsinformateurs in de komende kabinetsperiode 20 miljard te bezuinigen, maakt de vorming van een paars kabinet van PvdA, VVD en D66 bepaald niet makkelijker. Het advies komt dicht in de buurt van het verkiezingsprogram van de VVD, waarin een ombuiging van circa 17 miljard wordt be pleit. De PvdA, die tot 1998 slechts ruim acht miljard wil bezuinigen, komt steeds geïso leerder te staan. PvdA-fractieleider Kok betitel de de bezuiniginsgdoelstelling in het advies woensdag dan ook als „buiten proportie", terwijl WD-kamerlid De Korte sprak van „een steun in de rug". De in formateurs zullen het advies ge bruiken als „één van de bouw stenen waarmee wij werken", al dus informateur Van Aardenne. De topambtenaren, verenigd in de Centraal Economische Com missie (CEC), vinden dat het nieuwe kabinet drastisch moet ombuigen om geld vrij te maken (Advertentie) voor lastenverlichting voor bur gers en bedrijven. Daardoor kunnen er 150.000 nieuwe ar beidsplaatsen worden gescha pen in de komende vier jaar. For se ingrepen in de sociale zeker heid kunnen naar de mening van de CEC niet achterwege blijven. Daarnaast moet het mes in rijks subsidies en arbeidsvoorwaar den voor overheidspersoneel. Wao Volgens het advies moeten nieuwe arbeidsongeschikten al leen recht krijgen op een wao- uitkering als ze voor minstens tweederde arbeidsongeschikt zijn. De CEC sluit hiermee aan bij de adviezen van de commis- sie-Buurmeijer over de hervor ming van de sociale zekerheid. De ambtenaren willen daar nog de eis aan toe voegen dat ie mand alleen een wao-uitkering krijgt als hij minstens vijf jaar heeft gewerkt. Ook het CEC-voorstel de Ziekte wet af te schaffen en bedrijven hun personeel bij ziekte te laten doorbetalen, sluit aan bij het Elke tweede 2-literfles Coca-Cola of Coke light voor de helft van de prijs. Nu bij: staande woningen toe. De Na tionale Woningraad geeft hier van het ministerie van justitie de schuld. Dat zou te traag zijn met de afhandeling van asiel verzoeken. Justitie wijt de problemen aan de naweeën van een reorganisa tie van de vreemdelingendienst. Het ministerie wijst erop dat de woningen broodnodig blijven, omdat op korte termijn enkele duizenden asielzoekers worden erkend als vluchteling. Veel reeds erkende asielzoekers moesten vorig jaar nog noodge dwongen in asielzoekerscentra blijven, omdat gemeenten on voldoende woonruimte beschik baar stelden. Na afspraken met het rijk is daar verandering in gekomen. In een jaar tijd hebben gemeenten woonruimte be schikbaar gesteld voor ongeveer dertigduizend erkende asielzoe kers. De doorstroming uit asiel zoekerscentra kwam daardoor zo goed op gang, dat ongeveer plan-Buurmeijer. Opmerkelijk was de opmerking van informa teur Van Aardenne woensdag dat PvdA, VVD en D66 het op het punt van de Ziektewet wel eens zullen worden. Volgens het PvdA-verkiezingsprogram is een wijziging van de Zieketwet niet aan de orde. Op de ww-uitgaven willen de topambtenaren besparen door de toegang tot een werkloos heidsuitkering te beperken en de uitkeringsduur te bekorten. DEN HAAG (GPD/ANP) - Ge meenten hebben op het ogen blik ongeveer driehonderd wo ningen yoor asielzoekers leeg staan, omdat er geen aanbod is van vreemdelingen met ver blijfsstatus. Dit zegt een woord voerder van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). Per dag neemt het aantal leeg- (ANP) - Een van de Noord-Jemen ontvoerde is woensdag vrijgelaten. Een woord van het ministerie van zaken deelde mee W. El- zich inmiddels in de van de Nederlandse in Sanaa bevindt. maakt het naar omstandig- [en redelijk goed. Waarom al- i Elderhorst werd vrijgela- was woensdagavond niet end. t de vrijlating van ingenieur lerhorst zitten er nu nog twee jerlandse TNO-medewerkers in Jemen. Het gaat om dr. F.J. Jeurissen en ing. J. van iGun. Zij worden vastgehou- i in de bergen ten noorden de hoofdstad- Sana. Sjeik ibarak Bin Saleh al-Zayidi, hen eind maart in gijzeling- in. eiste van de regering van men de huur van een olie- mpstation dat de regering liet swen op het land van zijn m. De drie TNO'ers werkten irhun ontvoering aan een wa- iroject voor de Jemenitische ering.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1