Snelle benoeming informateurs Van Aardenne verrassende keuze errs; i Palestijnse vlag gehesen Kt is uw laatste kans. J3H5L 4 WEKEN Al uw foto's dubbel SPRINT au PHOTO )nderzoek naar lek )ij veiligheidsdienst an Koninklijk Huis 19 Vm 27 Actiegroep bepleit verbod landmijnen VOOR 13,- voor slechts meer fan Aardenne, Vis en De Vries aan de slag voor paarse coalitie Veer historisch monument in -uzern door brand verwoest PILAAR Straks studeren Open Huis 1 Het Goese Meer reportage JA, ik wil: later kans op onweer 's Zonnig, later toenemende bewolking I en kans op onweer. Matige tot vrij krachtige oostenwind. Maximum ?3 graden. !37e jaargang no. 112 aterdag 14 mei 1994 osse nummers 2,00 Vlissingen Middelburg Goes Bergen op Zoom Roosendaal EN' HAAG (GPD) - De VVD'er van Aardenne, D66-senator J. sen PvdA'er K. de Vries wor- en de drie informateurs die rder gaan onderhandelen een paars kabinet van vdA, WD en D66. Koningin eatrix zal de drie vanmiddag paleis Noordeinde tot infor- itcurs benoemen, zo heeft het abinet der Koningin gister- fond meegedeeld. mededeling kwam als een irrassing. Gerekend was op of maandag aangezien Aardenne onbereikbaar >k. Hij zat op Sicilië. Met ar besluit volgt Beatrix het ies van de informateur >nk Willink, die gisteren zijn iorbereidende werkzaamhe- heeft afgerond. i Aardenne is oud-minister van economische zaken (1977- 1981, 1982-1986), oud-kamerlid De Vries is thans directeur van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Vis leidt de fractie van D66 in de Eerste Kamer. De VVD heeft Van Aardenne naar voren geschoven als autori teit op financieel-economisch terrein: het terrein waarop de meeste problemen met PvdA en D66 worden voorzien. Van Aar denne wordt als goed en gezag hebbend omschreven in WD- kring. Volgens de liberalen wil len zij met hun keuze aangeven de vorming van de paarse coali tie heel serieus te nemen. Bij de PvdA wordt de keuze voor De Vries gerechtvaardigd met zijn brede ervaring als kamerlid (1973-1988) en directeur van de VNG (sindsdien). Hij wordt als 'zeer goed onderhandelaar' om schreven. Vis werd de D66-kandidaat van wege zijn kennis op staatskun dig en bestuurlijk terrein. Zijn jarenlange politieke ervaring (Vis zit sinds 1980 in de Eerste Kamer) was een andere overwe ging net als de enorme kennis van Vis over de dagelijkse poli tiek. Ook zijn lange loopbaan in de partij was een overweging. Tjeenk Willink benadrukte gis teren tijdens een persconferen tie dat de drie elkaar reeds ken- !N HAAG (ANP) - De Rijksrecherche is een onderzoek begonnen arde interne problemen en lekken bij de Veiligheidsdienst van et Koninklijk Huis. Een woordvoerster van de Dienst Diploma- keen Koninklijke Beveiliging heeft dit vrijdag gezegd. Veiligheidsdienst kwam de afgelopen jaren veelvuldig in op- iraak nadat personeelsleden vertrouwelijke informatie naar de ers lieten uitlekken. Ook schreven enkele beveiligers hun zorgen rer de teruglopende beveiliging in een open brief aan de Tweede amer. De brief kwam ook bij de media terecht. Geklaagd werd on- andere over de problematische werkdruk die sinds enkele jaren irstbij de Veiligheidsdienst van het Koninklijk Huis. dienst is met 140 man verantwoordelijk voor de veiligheid van het ininklijk huis: Beatrix en Claus en hun drie kinderen, Margriet en ieter en hun vier kinderen en prinses Juliana en prins Bernhard. n de voortdurende onrust in eigen gelederen aan te pakken heeft dienst in juni vorig jaar al het plaatsvervangend hoofd, luitenant lonel B. Lowenthal, overgeplaatst naai' een andere functie binnen KPLD (Korps Landelijke Politiediensten). IZERN (AP) - In de Zwitserse id Luzern is vrijdagochtend Schirmerturm uitgebrand, toren maakt deel uit van de omuring van de oude stad. danks de inzet van 150 brand- erlieden gingen bij de brand, 1 vier uur uitbrak, de uten binnengalerij en het dak de uit rond 1400 daterende en verloren. De oorzaak van brand was nog niet bekend, i Schirmerturm maakt deel van de 870 meter lange Mu- gmauer, die met zijn negen ens het stadbeeld van Luzern laait, Het is de tweede keer men negen maanden dat een torisch monument in de stad BOUW MATERIALEN GOES door brand wordt getroffen. Op 18 augustus van het vorig jaar ging de Kapellbruecke in vlam men op. De brug is inmiddels herbouwd. Zelfgemaakte bom slaat krater van drie meter diep BAKEL (ANP) - Een zelfge maakte bom heeft in een bos in de Brabantse gemeente Bakel een krater geslagen van acht bij vier meter en een diepte van drie meter. Ook werden enkele bomen ontworteld. De bom is donderdagmiddag tot ontplof fing gebracht door vier inwo ners van Deurne, in leeftijd va riërend van 17 tot 22 jaar. De po litie heeft tegen hen proces-ver baal opgemaakt. Het explosief was gemaakt door één van hen, een student aan de HTS in Eindhoven. Het viertal heeft zich na de ontploffing zelf gemeld bij de politie. Advertentie Alleen vandaag kunt u nog loten kopen voor de mei-loterij. feerkans, meergeld, in de Staatsloterij. JERICHO (AP) - Israël heeft vrijdag de stad Jericho op de Westelijke Jordaanoever over gedragen aan de Palestijnse politie. Bij het ochtendkrieken namen de politiemensen het politiebureau en de voornaamste overheids kantoren over van de Israëlische militairen. De overdracht had om 5.45 uur plaats op het centrale marktplein. De meeste inwoners van de toekomstige zetel van het Palestijnse zelf bestuur lagen toen nog te slapen. In de loop van de dag kwam de hoofdmacht van ongeveer 400 Palestijnse politieagenten over de Allenby- brug vanuit Jordanië in de stad aan, waarmee de Israëlische terugtrekking formeel werd vol tooid. Toen het nieuws, dat het politiebureau, het gehate symbool van de Israëlische bezet ting, in Palestijnse handen was, bekend werd, togen de Palestijnen en masse de straat op en ontstonden vaak chaotische taferelen van mensen die zich om de politiemensen drongen en allemaal met hen op de foto wilden. De overdracht markeerde het einde van 27 jaar Israëlische bezetting. Jericho is nu Palestijns. De Israëlische militaire gouverneur van de Westoever, brigade-generaal Gadi Zohar, zei dat de dag van de overdracht ook voor Israël „een speciale dag" was. Na de overdracht he- sen de agenten snel de Palestijnse vlag op de gebouwen die zij met hun Kalasjnikovs be waakten. Ook het zuidelijke deel van de Gaza-strook werd gisteren overgegeven aan de Palestijnse politie. Onder escorte van Israëlische grens wachten en soldaten gingen ongeveer 200 Pale stijnse politiemensen zonder ceremonieel het voormalige Israëlische hoofdkwartier Khan Younis binnen. Om 4.00 uur in de ochtend wer den de bevoegdheden aan de Palestijnen over gedragen en trokken de laatste Israëlische sol daten zich terug. „We moeten waardig en hoopvol een nieuw tijdperk ingaan. We moeten onze mensen de mocratie en vrijheid geven", zei generaal Yusef Abu Awdeh, hoofd van de Palestijnse politie. „Als God het wil, hoop ik dat er geen geweld komt", antwoordde Abu Awdeh toen een van de omstanders, die na het ochtendgloren wa ren toegestroomd, hem vroeg of hij niet be vreesd was voor het geweld van de radicale is lamitische Hamas-beweging. foto Reuter zie ook pagina 2 nen en „het goed met elkaar kunnen vinden". De leiders van PvdA, WD en D66 -Kok, Bolke- stein en Van Mierlo - hebben ook met eikaars kandidaten in gestemd. Het voorstel, voor een informateurs-trio kwam van D66. De PvdA stemde er snel mee in, de WD behield haar twijfels. Uiteindelijk legde Bol- kestein zich bij het advies van Tjeenk Willink neer. De informateurs zullen fungeren als 'procesbegeleiders' en 'draagvlakverbreders'. Zij zullen niet actief mee-onderhandelen aan een paars kabinet door met inhoudelijke voorstellen te ko men voor nieuw beleid. Dat blijft een zaak van de fractievoorzit ters. Die hebben daar unaniem op aangedrongen. Het is de tweede keer sinds de Tweede Wereldoorlog dat er drie informateurs tegelijk optreden. In 1981 probeerden Lubbers, De Koning en Van Thijn het tweede kabinet Van Agt te vormen. Het verschil met het huidige trio is dat het toen ging om twee CDA'ers en één PvdA'er. Tempo Volgens Tjeenk Willink zijn de drie fractievoorzitters „door drongen van de noodzaak tempo te maken". De problemen waar Nederland mee worstelt (werk loosheid, betaalbaarheid sociaal stelsel) dulden geen uitstel. In het regeerakkoord moeten daar om duidelijke afspraken worden gemaakt over mogelijke oplos singen. Tjeenk Willink beaamde dat dit vooral van PvdA en WD in schikkelijkheid vereist. De twee partijen verschillen van mening over de toekomst van de sociale zekerheid en de omvang van de bezuinigingen. Op andere terrei nen zijn de problemen echter minder groot dan verwacht. Ja, maar waar... Kijk op pagina 6 Hogeschool RotrerJa'm Omstreken Advertentie Van 10.00 tot 16.00 uur bent U van harte welkom op Stuvesande 80! HET ALLERLAATSTE NIEUWS over wonen aan vindt u op pagina 32 door Carel Goseling DEN HAAG (GPD) - Oud-minis ter Van Aardenne (VVD) is de verrassing in het trio informa teurs dat koningin Beatrix van middag benoemt om de vor ming van een paarse coalitie verder vorm te geven. Van de andere twee, VNG-directeur De Vries (PvdA) en senator Vis (D66) circuleerden de namen al enige tijd in politiek-Den Haag. Van Aardenne (64) kwam in 1971 in de Tweede Kamer. In 1977 werd hij minister van economi sche zaken in het eerste kabinet- Van Agt (CDA-WD). Die post bekleedde hij opnieuw in het eerste kabinet-Lubbers (1982- 1986). Van Aardenne werd in 1984 als minister getroffen voor de parlementaire enquête naar het RSV-drama. De enquête commissie beschuldigde hem er van de Kamer onvolledig en dus Vis. onjuist te hebben ingelicht. Van Aardenne hoefde weliswaar niet af te treden maar ging als 'aan geschoten wild' verder door het De Vries. leven. Zijn macht binnen het ka binet, Van Aardenne was vice- premier, was verdwenen. In 1986 trok hij zich bij de kamerverkie zingen uit de actieve politiek te rug. Van Aardenne was mede-auteur van het WD-verkiezingspro- gramma, waarmee hij zijn come back maakte in de actieve Haag se politiek. Klaas de Vries (51) werd in 1973 lid van de Tweede Kamer voor de PvdA. Een post die hij tot 1988 behield. Toen stapte hij op om directeur te worden bij de VNG, de Verening van Neder landse Gemeenten. De Vries was als kamerlid vooral actief op het terrein van buitenlandse zaken. De Vries leidde de discussies in de partij over de plaatsing van kruisraketten in ons land. Bo vendien was hij voorzitter van de parlementaire enquêtecom missie bouwsubsidies (1987- 1988). In 1991 haalde De Vries nog fel uit naar het kabinet Lubbers- Kok vanwege bezuinigingsplan nen op de financiën van de ge meenten en door het afstoten van taken naar gemeenten zon der daarvoor geld uit te trekken. Vis Prof. Vis (60) is sinds 1980 lid van de Eerste Kamer voor D66. Sinds drie jaai' is hij daar fractie voorzitter van de Democraten. Hij is lid van het team dat D66- leider Van Mierlo zou bijstaan in de formatietijd. De senator is te vens hoogleraar staatsrecht aan de rijksuniversiteit van Gronin gen. Hij geldt algemeen als groot autoriteit op dit terrein. Vis werkte in zijn jonge jaren als journalist voor de GPD. de Haagsche Courant en NRC Han delsblad. Hij geldt als een adept van de Van Mierlo-lijn: staatskundige vernieuwing. Financieel expert Gerard Ph. Cok beheerst in Zeeuwsch-Vlaande- ren een eigen imperium. Veel, heel veel draait om zijn groep, die bouwde op de ruïnes van Jan Rouw en 'Porno' Paul Metz. Verder in de bijlage Reportage: fotografie Wim Riemens de nieuwe land macht is in trek oude en nieuwe veerdiensten in Vlissingen Dries van Agt duikt weer op in Nederland slachtoffer van kin dermishandeling standplaats Bmssel het visitekaartje van Zuid-Afrika Albanië na de chaos leven voor het oog van de ca mera lego bouwen is een beroep. Blankenstein John Blankenstein mag de Eu ropa-Cupfinale AC Milan-Bar celona niet fluiten. De scheids rechter werd vanuit Italië met de dood bedreigd als hij in Athene zou arbitreren. De UEFA nam de dreigementen serieus en stelde de 1 Brit Philip Don aan. I Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 7; Radio en televisie: 8 en 9; Provincie: 11, 13 en 15; Sport: 16 en 17; Re portage: 19, 20,21,23, 25 en 27; Vrije tijd: 29, 30, 31 en 33. van onze correspondent GENEVE - Een internationale actiegroep van medici en men senrechtenorganisaties wil dat de Verenigde Naties een alge heel verbod uitvaardigt op het gebruik, de produktie, verkoop en opslag van landmijnen. Vol gende week begint hierover in Genève een conferentie op rege ringsniveau, die uiteindelijk moet leiden tot een aanscher ping van de VN Conventie tegen Inhumane Wapens van 1981. De actiegroep, die onder leiding staat van Danielle Mitterrand, de vrouw van de Franse presi dent, wijst erop dat in Cambod ja, Afghanistan, Somalië, Ku- wayt, Bosnië en talrijke andere landen naar schatting 100 mil joen 'anti-personeelsmijnen' lig gen. Wekelijks worden nog tien tallen mensen gedood of ver minkt en enorme landbouwge bieden zijn door de mijnen on bruikbaar. Tot de organisaties in dit anti landmijn forum behoren de Amerikaanse Organisatie van Vietnamveteranen, Human Rights Watch en Artsen voor Mensenrechten. Zij pleiten voor een internationaal fonds onder VN-beheer voor de opruiming en vernietiging van dit oorlogstuig. „Landen die verantwoordelijk zijn voor de fabricage en de ver spreiding van dit soort mijnen moeten het geld voor dit fonds bijeenbrengen", aldus een ver klaring van deze actiegroep. In Europa staat vooral Italië te boek als een grote producent"1 van landmijnen, die vaak van plastic zijn gemaakt en in hun kleinste variant nauwelijks gro ter dan een fors kippenei. Deze zoal niet dodelijke, dan in ieder geval zwaar verminkende wa pens blijven tientallen jaren op scherp staan en kunnen door metaaldetectoren niet of nauwe lijks worden opgespoord. De steeds sterker wordende in ternationale aandrang om deze wapens uit te bannen, wordt on der meer geseund door VN-se- cretaris-generaal Boutros Bou tros Ghali, het Internationale Comité van het Rode Kruis in Genève en Unicef. In Europa hebben Nederland, Frankrijk en België een 'morato rium' op de handel in landmij nen ingesteld. De Verenigde Sta ten, waar een dergelijk morato rium sinds 1992 van kracht is, is de voornaamste voorvechter van een wereldwijd verbod op deze wapens. nsanEHsani ESH1SO l'HHHIHia We houden alles speciaal voor uw bedrijf op voorraad. HERMESWEG 12, VLISSINGEN TEL. 01184-19700, FAX 17291 (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 13,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Postcode: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellerfgaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000019

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1