IIIIHCÏII ftrandverkeer verstopt wegen 1 'Paarse partijen' beginnen gesprek over inhoud beleid Feest bij komst agenten russel ziet herstel iconomie maar geen aling werkloosheid Noorse en Belgische ministers mijden Italiaanse fascisten 4 WEKEN 01100 - 39555 B«5 ]retpark Walibi moet wegens drukte poorten sluiten enaat VS wil af van apenembargo Bosnië l 4 1\% 50 Het Goese Meer i_ kunst cultuur 25 Vm 31 VOOR 13,- D, PZC Kans op een bui Zonnig en vrij warm, in de middag wol kenvelden en kaJis op een bui. Matige nnd uit oostelijke richtingen. Middag- temperatuur omstreeks 21 graden. 37e jaargang no. 111 rijdag 13 mei 1994 osse nummers 1,50 ZIEKT*. Bel voor informatie: ml EN' HAAG (GPD) - De Neder- ndse wegen waren gisteren de overvol. Hemelvaarts- in combinatie met zonnig ,r had een recorddrukte op wegen tot gevolg. Het Korps andelijke Politie Diensten ddde op een gegeven moment files met een gezamenlijke irte van 170 kilometer. De >gen naar de kust waren bom- grote verkeersdrukte begon om tien uur. Vooral het verkeer op de wegen naar Zeeland zat vast. De langste files kwamen voor op de A58 tussen Bergen op Zoom en de Vlake tunnel (25 km) en op de N59 tussen het Helle gatsplein en Zierikzee (30 km). Een file op de A16, richting Bre da, groeide uit tot twaalf kilome ter. Rond vier uur 's middags be gonnen de wegen in omgekeerde richting vol te raken. Stranden en pretparken bleken gisteren te klein voor alle dagjes- ASHLNGTON (AFP/RTR) - igtn de wens van president inlon heeft de Amerikaanse naaf zich uitgesproken voor izijdig opheffen van het VN- ipenembargo tegen ex-Joego- ivie. Dit zou in de praktijk de g kunnen vrijmaken voor ipenleveranties aan de Bosni- e moslims. De resolutie zal irschijnlijk niet als wet wor- aangenomen. maar bete nt wel een afstraffing van intons Bosnië-beleid. motie, ingediend door de Re- blikeinse fractieleider Bob ie, werd aangenomen met 50 gen 49 stemmen. De resolutie oet nog worden goedgekeurd icr het Huis van Afgevaardig- en ondertekend door presi- it Clinton voordat zij van icht wordt. Clinton kan ech- wetsontwerpen van het Con es tegenhouden met een veto. it kan alleen worden over eind door een tweederde meer- rheid in elk van de kamers van t Congres. inton is persoonlijk vóór op- ffing van het embargo opdat honze correspondent BUSSEL - De VVesteuropese onomieën herstellen zich be- dan verwacht van de econo- ische crisis, maar de groei lijft de komende jaren vol- tkt onvoldoende om de wkloosheid te doen dalen, t blijkt uit nieuwe economi se prognoses die de Europese omissie woensdag in Brus- I publiceerde. f dagelijks bestuur van de Eu- peseünie voorspelt dat ook in derland de werkloosheid vol- Advertentie slips vanaf bh's vanaf nacht hemden vanaf badjassc vanaf mensen. In de regio Rotterdam adviseerde de politie zelfs men sen die nog thuis zaten om voor al niet met de auto naar het strand te gaan. Een aanzienlijk aantal toeristen dat op weg was naar attractie park Walibi-Flevo in Bidding huizen worden teleurgesteld: het park zat vol. Honderden mensen moesten terug naar huis. Nadat twaalfduizend men sen de hekken waren gepas seerd, besloot de directie uit vei ligheidsoverwegingen het park de moslims zich kunnen verde digen tegen Servische agressie, maar hij is tegen eenzijdige ac ties. Hij houdt vast aan een mul tilaterale opheffing van het em bargo, in overeenstemming met de NAVO en de VN. Een motie in deze zin werd tijdens dezelfde zitting aangenomen, eveneens met 50 tegen 49 stemmen. Een dergelijke verklaring zal echter een dode letter blijven, aangezien Washingtons Euro pese bondgenoten er niets voor voelen. De Franse minister van buitenlandse zaken, Alain Jup- pé, waarschuwde dat opheffing van het embargo zal leiden tot het aanwakkeren van de oorlog, het stopzetten van humanitaire hulp en uiteindelijk het vertrek van de VN-vredesmacht. „Dat zou de slechtste oplossing zijn. Dat werkt niet", zei hij donder dag na overleg met Clinton in Washington. Hij meende even wel dat de stemming in de Se naat „voor intern gebruik" was bedoeld, aangezien de twee aan genomen moties strijdig met el kaar zijn. aktie geldig i 21 mei 1994 gend jaar verder zal oplopen en dat het Nederlandse welvaarts niveau zal blijven dalen. Ons land staat daarmee op een ze vende plaats binnen de EU. Brussel rekent voor de hele Eu ropese Unie op een economische groei van 1,6 procent dit jaar en 2,5 procent volgend jaar; cijfers die iets hoger liggen dan eerdere prognoses. „Voor het eerst sinds jaren zijn we wat optimisti scher". zei Europees Commissa ris Christophersen woensdag. Maar hij waarschuwde dat de werkloosheid oploopt van 10,9 procent vorig jaar naar 11,6 pro cent volgend jaar; circa 20 mil joen mensen. Het herstel wordt veroorzaakt door de verbeterde wereldhan del en de groei in Amerika, de daling van de rente en het ver sterkte vertrouwen van zakenle ven en consumenten in de eco nomie. Ook blijft de inflatie da len, tot, voor het eerst sinds ja ren, onder het officiële doel van drie procent. De Commissie toont zich zorgelijk over Enge land, dat als eerste uit de reces sie leek te klimmen, maar waar het herstel toch niet doorzet. Voor Nederland voorspelt de Eu ropese Commissie voor 1995 een economische groei van 2,6 pro cent. De werkloosheid zal echter oplopen van 8,8 procent vorig jaar naar 10,4 procent in 1995. De al jaren sluipende daling in het Nederlandse welvaartsniveau zet door, waardoor ons land in 1995 op exact het Europese ge middelde uitkomt. Gemeten naar het nationaal produkt per hoofd van de bevolking, bezet Nederland een zevende plaats op de Europese ranglijst met nog maar een neuslengte voor sprong op Engeland. De vier 'ar me' landen Spanje, Portugal, Ierland en Griekenland, volgen op grote afstand. Rechter trekt pas Craxi in van onze correspondent ROME - Het paspoort van Bet- tino Craxi, ex-premier van Ita lië en ex-leider van de Socialis tische Partij, is ingetrokken. Het gerechtshof in Milaan heeft hiertoe besloten. Craxi werd donderdag, samen met ex-minister van justitie Martelli en de beruchte vrijmet selaar Licio Gelli, beschuldigd van betrokkenheid bij het bank roet in 1980 van de Banco Am- brosiano. Zij zullen hiervoor in juni terecht moeten staan. tijdelijk te sluiten. Walibi, dat op 7 mei is opengegaan, had ver wacht dat per jaar 350.000 men sen het park zouden bezoeken, maar in de eerste week zijn al 45.000 bezoekers geteld, 25 pro cent meer dan was verwacht. Ook andere attractieparken, zo als ponypark Slagharen, De Ef- teling, Archeon en Duinrell, had den gisteren niet te klagen over belangstelling. Verder bezoch ten zo'n honderdduizend men sen een jazzfestival in Breda en kwamen veel bloemenliefheb bers af op de geraniummarkt in Den Bosch. Het verkeer in de richting Ant werpen kreeg van de Belgische politie het dringende advies een andere route te nemen. De ring rond Antwerpen was in beide richtingen afgesloten, omdat een tankauto met gevaarlijke stoffen was gekanteld De verkeerspolitie was wel voor bereid op drukte, maar dacht niet dat het zo druk zou worden. „We veronderstelden dat de meesten na de drukte op woens dag al op hun vakantie-adres waren aangekomen. Dat was dus duidelijk niet zo." De politie noteerde ruim 20 aanrijdingen, waarbij een paar mensen licht gewond raakten De politie gaat ervan uit dat het zodagavond het drukst wordt, wanneer er voor veel mensen een eind komt aan het extra lange weekeinde. zie ook pagina 9 (Advertentie) HET ALLERLAATSTE NIEUWS over wonen aan vindt u op pagina 6 JERICHO - Een Palestijnse politieman viert samen met inwoners van Deir El Balah zijn aan komst in de Gazastrook. Gisteren kwamen ook de eerste Palestijnse politiemannen aan in Jeri cho op de bezette Westelijke Jordaanoever. foto EPA zie ook pagina 3 DEN HAAG (GPD) - De fractie voorzitters van PvdA, VVD en D66 praten volgende week over het beleid dat een eventuele paarse coalitie moet gaan voe ren. Van Mierlo (D66) wil dat die gesprekken geleid worden door drie informateurs, van iedere partij één. Daarover wordt van daag een beslissing genomen. Informateur Tjeenk Willink peil de deze week bij Kok (PvdA), Bolkestein (WD) en Van Mierlo öf zij bereid zijn een paars kabi net (zonder CDA) te vormen. Woensdagavond concludeerde Tjeenk Willink dat die bereid heid er is, zodat nu onderzocht kan worden of de drie partijen het ook inhoudelijk eens kunnen worden. Vanochtend komen de drie frac tievoorzitters en de informateur bijeen om vast te stellen hoe de inhoudelijke gesprekken ge voerd moeten worden. Belang rijkste punt is het aantal en de partijpolitieke kleur van de nieuwe informateurs die deze onderhandelingsronde gaan voeren. D66 wil drie informa teurs, PvdA en VVD voelen meer voor een of twee personen. Ge noemd worden onder anderen D66-senator Vis en Tjeenk Wil link iPvdA) zelf. Als de drie par tijen het eens worden, brengt Verheugd Het paarse trio onder leiding vain informateur Tjeenk Willink. foto Roland de Bruin/GPD Tjeenk Willink mogelijk van middag of morgen verslag uit aan koningin Beatrix. De inhoudelijke gesprekken vol gende week brengen het novum in de Nederlandse politiek van een paarse coalitie dichterbij. Kok toonde zich woensdag avond voorzichtig enthousiast over de kans op een PvdA/WD/ D66-kabinet „Over de atmo sfeer waarin de gesprekken zijn gevoerd, ben ik positief. Bij alle drie de fractievoorzitters over heerst het gevoel dat we niet met een gezelschapsspel bezig zijn, maar dat we de zaak serieus moeten onderzoeken. Daartoe ben ik volop bereid". De woordvoerder van Tjeenk Willink liet weten dat de drie Professor Arnold Comelis (fotostreek neer in Middelburg. Vanuit zijn centrum voor filosofie en kennis wil hij de wereld rijp maken voor de volgende eeuw. Verder in de bijlage Kunst Cultuur: oorlogsdagboek van Ursula von Kardorff nieuw licht op Maria Tesselschade pleidooi voor donker Afrika honderd jaar Céline Paul Citroen balanceerde tussen uitersten blaffende vrienden van Doeschka Meijsing Billy Joel rockt in Ahoy' Mozartweek met Schubert blues in de Poort van Vlaanderen %Johan Sinke leeft in de jazz surrealisme van Bea Vandendriessche gefilmd portret van verliezers in Ierland uit-agenda,- ties. genda. filmwijzer, exposi- Feyenoord Feyenoord heeft gisteren het sei zoen toch nog glans gegeven. De onttroonde landskampioen won in de Kuip de KNVB-beker. Eer ste divisieclub NEC werd met 2-1 opzij ge- "T zet. I Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 5; Financiën en economie: 4; Radio en televisie: 7; Provincie: 9, 11; Sport: 17, 18, 19, 20, 21 en 23, Kunst en cultuur: 25, 26, 27, 29, 30 en 31. van onze correspondent BRUSSEL - De Belgische vice- premier Elio Di Rupo zal een rechtstreekse ontmoeting met zijn neo-fascistische collega in het woensdagochtend beëdigde Italiaanse kabinet mijden. Di Rupo, zoon van een Italiaanse mijnwerker, heeft dat woens dag „op persoonlijke titel" aan gekondigd. Volgens de socialis tische minister van weten schapsbeleid Dehousse zal ook de rest van het Belgische kabi net zich binnenkort beraden op zijn houding tegenover de nieuwe rechtse regering in Ita lië. Premier Dehaene en minister van buitenlandse zaken Claes haastten zich te verklaren dat fractieleiders bereid zijn over al le programmatische verschillen te praten. Er zijn geen blokkades opgeworpen, de wil om conces sies te doen is aanwezig. Met na me PvdA en WD zullen naar el kaar toe moeten groeien. De par tijen verschillen stevig van me ning over onder meer de sociale zekerheid, het asielbeleid, ont wikkelingssamenwerking en het gewenste milieubeleid. Kok benadrukte dat de partijen nog geen enkele afspraak heb ben gemaakt om de verschillen uit de weg te ruimen. „Ik ben een 'realpolitiker'. Als de verschillen echt ernstig blijken, ben ik be reid op een bepaald moment de streep te trekken" Hij voegde er echter aan toe niet uit te gaan „van onoverbrugbare verschil len". Volgens Kok moeten de drie par tijen eraan wennen dat er niet al leen struikelblokken liggen. Eventuele compromissen mo gen geen „gekunstelde oplossin gen" zijn. maar moeten vernieu wend zijn. Bolkestein herhaalde dat zijn partij de onderhandelin gen 'open' ingaat. Van Mierlo zei steeds verheugder te worden, naarmate zijn paarse ideaal dichterbij komt. Peugeot 205 GTi 1900 injecrie, Januari 1991, 46.000 km, Donkergroen metallic. Lichtmetalen velgen,"* Radio-CD speler met 4 speakers, Centrale deurvergren deling, Electr. bed. ramen. ST-.-T-SO,— Peugeot 306 XR 5-<Lrs 1600 injectie 90PK, April 1993, 20.000 km, Rood. Peugeot 306 XR 5-drs 1400 injectie 75 PK, Februari 1993, 20.000 km. Rood, Lichtmetalen velgen, Originele Peugeot radio met 4 speakers, Centrale deurvergrendeling met afstandsbed., Alarm. - official Peugeot Dealer pta gme! wastfiavenaiK 148 soes 01100-20620 België normaal met de Italiaan se ministers wil blijven omgaan. Dehousse wil voorkomen dat een Italiaanse neo-fascist be noemd wordt tot lid van de Eu ropese Commissie of het Euro pees Gerechtshof. Ook Noorse ministers hebben aangekondigd ontmoetingen uit de weg te gaan. zie ook pagina 2 (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) «JAj ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 13,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant Daarna wil ik betalen: U per maand met automatische afschrijving a 29,- J per kwartaal met automatische afschrijving k 83,75 Voorletters: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1