mm Politie jaagt op Surinaams drugskartel m h Vlandela president Zuid-Afrika Komst paars kabinet nog onzeker SPERZIEBONEN EN WLKOENSCHNfTZEL. 4 WEKEN Sfeer van verzoening in Pretoria Gimórère VOOR 13,- JA, ik wil: Iboulevardbijlage ANC-leider in ruim vier jaar van gevangenis naar hoogste post K ederlanders et allemaal Jemen weg KTn- 1.99 1.75 ui Bernhard opent Taman Indah GROTE COLLECTIE ZOMERJAPONNEN BEZOEK TEVENS ONZE KOOPJESHOEK o.a. REGENMANTELS vanaf 199," LANGE DELFT16MIDDELBURG (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 13,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving 83,75 Naam: Voorletters: m/v Straat: Postcode: Plaats: Telefoon: innige perioden S T I Droog weer met flinke zonnige perio- ggsHj gffl HB jen, Zwakke, vanmiddag matige A -fêr uiordoostelijke wind. Middagtempe- H KI ÜK8 - *v-J.\L ntuur tussen 14 en 18 graden. HB ïti DEN HAAG (GPD) - Met zo n vijftig huiszoekingen in Neder land en diverse andere landen is het Openbaar Ministerie in Den Haag gisteren begonnen met een grootscheeps onderzoek naar cocaïnehandel en crimi nele geldstromen tussen Suri name en Nederland. Er is beslag gelegd op een groot aantal bankrekeningen die ver dachten wereldwijd voor het witwassen van drugsgeld heb ben gebruikt. Daarvoor is ook inzage gevraagd van rekeningen bij de ABN-Amro-, Rabo- en ING-bank. Op dit moment heeft het Open baar Ministerie twee hoofdver dachten op het oog. Het gaat hier om een in Nederland wonen de hindoestaanse zakenman, die onder andere eigenaar is van een juwelierszaak annex wisselkan toor in Rotterdam en om een in Paramaribo wonende Creoolse handelaar Ze worden verdacht van overtreding van de Opium wet, het witwassen van geld en het deelnemen aan een crimi nele organisatie. Er zijn gisteren nog geen aanhoudingen ver richt. Wisselkantoren De 25 huiszoekingen in Neder land hebben plaatsgehad in Den Haag, Rotterdam, Amsterdam, Schiedam, Utrecht, Alphen aan 1 den Rijn, IJsselstein, Leeuwar den, Arnhem en Amstelveen. Het gaat hier voornamelijk om bedrijven en wisselkantoren die betrokken zouden zijn bij het witwassen van vele honderden miljoenen guldens aan drugs geld die het Surinaamse drugs kartel met de verkoop van co caïne in Nederland en de Ver enigde Staten heeft verdiend. Gistermiddag werden ook inval len gedaan op Aruba en Curagao en in Brazilië, Frans-Guyana, Togo, de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Panama. Het onderzoek is voorbereid door het speciaal opgerichte po litieteam Copa (een afkorting van Columbia-Paramaribo). Het team is twee jaar geleden in het leven geroepen en moet de inter nationaal georganiseerde crimi naliteit tussen Zuid-Amerika - inclusief het Caribisch gebied - en Nederland, ontmantelen. We reldwijd doen hier in totaal zo'n 120 Nederlandse politieagenten en rechercheurs van de Fiscale inlichtingen- en opsporings dienst aan mee. „Het is een zeldzaam gecompli ceerde operatie", aldus De Haagse persofficier N. Zandber gen. „Twee jaar voorbereiding slot zie pagina 3 kolom 1 Advertentie Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002 •S.i Ruanda-actie De Samenwerkende Hulporga nisaties houden van 14 tot en met 21 mei een nationale actie voor Ruanda. Het gironummer 555 'is met onmiddellij ke ingang opengesteld O voor giften. O Van Hanegem Volgens trainer Wim van Hane gem interesseerde de KNVB-be- ker Feyenoord niet zo. Toch speelt zijn ploeg don derdag de finale tegen O O NEC. Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 6; Radio en televisie: 7; Provincie: 9, 11 en 13; Boulevards: 15, 16, 17, 19 en 21; Sport: 23, 25 en 27. ,onze correspondent ervan Nuijsenburg IANNESBURG - Nelson tndela is maandagmiddag tij- ic s de eerste zitting van de Na- ale Assemblee in Kaapstad Hmeel tot de eerste zwarte yisident van Zuid-Afrika ge- n. 75-jarige ANC-leider, wiens '2' .ij de grote winnaar is van de ijl ste democratische verkiezin- r,was de enige kandidaat 0 r het hoogste ambt in het jwe Zuid-Afrika. Hij werd om j uur benoemd door rechter Jbett. qj400 leden van het nieuwe par ent hadden eerder in groep- van tien hun eed van trouw het nieuwe Zuid-Afrika afge- Zij kozen vervolgens een uw, Frene Ginwala (ANC), voorzitter van het parle ment. Ginwala is de eerste vrouw in de Zuidafrikaanse ge schiedenis die deze functie be kleedt. Mandela had maandagochtend geflankeerd door zijn twee vice- presidenten, Thabo Mbeki (ANC) en ex-president F.W. de Klerk, zijn entree gemaakt in het gebouw, waar ooit de apart- heid parlementair werd beze geld en waar nu tientallen voor malige politieke gevangenen naast vertegenwoordigers zitten van de partij die hen had onder drukt. In overeenstemming met de sfeer van verzoening die sinds de verkiezingen in het land heerst, had de geschiedenis geen in vloed op de bijeenkomst. De nieuwe president begroette poli tieke tegenstanders zo mogelijk hartelijker dan zijn partijgeno ten. Hij kwam uit zijn bankje om even met Chief Mangosuthu Bu- thelezi, de leider van de rivalise rende Zulu-partij Inkatha, te praten, omhelsde Clarence Ma- kwetu, de leider van het radicale Pan Africanist Congress (PAC) en schudde oud-ministers van de regering-De Klerk de hand. Lofzanger Dat Zuid-Afrika maandag een nieuw tijdperk binnen ging, bleek ook uit de aanwezigheid van een traditionele 'lofzanger', die Mandela luidruchtig prees. Na de korte parlementszitting vertrokken Mandela, De Klerk en Mbeki naar het stadhuis waar Mandela ruim vier jaar geleden, op 11 februari 1990, de dag van zijn vrijlating, zijn eerste toe spraak had gehouden. Tiendui zenden ANC-aanhangers had den zich op het plein voor het stadhuis verzameld. Aartsbis schop Tutu was de ceremonie meester op deze dag „dat blank en zwart bevrijd zijn". Hij intro duceerde De Klerk (matig ap plaus), Mbeki (luid applaus) en Mandela, „de man van het mo- afia-lid bekent gentig moorden ME/NAPELS (DPA) - Mafia- rmoordenaar Domenico mo heeft maandag bekend jien jaar tijds 90 mensen te Tben omgebracht. Cuomo zei Sr een hof in Napels in op- itvan Camorra-leider Car le Alfieri te hebben gehan- |il. ;het waar is wat hij zegt, zou |2-jarige, nu gevangen zitten- :oegere vrachtwagenchauf- een van de „succesvolste" moordenaars van de mafia talië zijn. Zijn record wordt m overtroffen door dat van jiciliaan Mario Prestifilippo. ihem wordt aangenomen dat 'oordat hij in 1988 tijdens een (dvete werd doodgeschoten !r dan 100 mensen had omge- :ht. ment, van de decade en van de eeuw" (donderend applaus). In een korte toespraak zei de president dat „onze taak niet eenvoudig zal zijn". „Maar we hebben de opdracht om van Zuid-Afrika, waarin de meerder heid met weinig hoop leefde, een land te maken waarin zij met waardigheid, zelfrespect en ver trouwen in de toekomst kunnen leven en werken". De hoeksteen voor dat betere le ven was het ANC-plan voor we deropbouw, aldus Mandela, die daarmee opnieuw het belang van dit plan voor het regerings beleid onderstreepte. „Wij wil len vrede, banen en verzoening brengen". Mandela zei dat hij binnen de re gering van nationale eenheid wil samenwerken met andere partij en, maar liet er geen twijfel over bestaan dat de uitvoering van het plan van wederopbouw ab solute voorrang moet hebben. „We zijn vastbesloten om de ver andering te brengen die de be volking van ons eist". Hij herhaalde zijn pleidooi voor verdraagzaamheid en verzoe ning. „Wij willen niet als over winnaars onze plannen opleg gen aan de overwonnenen. We willen als medeburgers de won den van het verleden genezen en een nieuwe rechtvaardige sa menleving tot stand brengen". Vandaag vindt in Pretoria Man- dela's inauguratie plaats. Ruim 5000 staatshoofden, regerings leiders en andere hoogwaardig heidsbekleders, onder wie prins Willem Alexander, de secretaris generaal van de VN, Boutros Ghali, PLO-leider Arafat en de Amerikaanse vice-president Al Gore, zullen de plechtigheid bij wonen. Maandag zijn ook de vijf minis- slot zie pagina 3 kolom 7 B0UTI/DEN HAAG (ANP) - alle Nederlanders die idag uit de Jemenitische fdstad Sanaa zouden wor- geëvacueerd zijn er daad- telijk in geslaagd het land ferlaten. Dat heeft de Neder- Wapen Het gemeentewapen en de ge- meentevlag van St. Philipsland zijn het doeliuit van een Thoolse aanval: na de herindeling van beide moet de nieuwe gemeente het wapen en de vlag van Tholen voeren. B en w van St. Philipsland geven zich Q niet gewonnen. Kok: geen blokkade maar er zijn fikse struikelblokken pdse consul in Djibouti, Mak, uidagavond meegedeeld, gens de consul zijn in totaal [ederlanders in de Oostafri- nse staat aangekomen. Zij en aan boord van een Duits een Italiaans militair toestel, totaal kregen vijf buitenland- fliegtuigen, twee Duitse, twee anse en een Italiaanse, maan- toestemming in Sanaa te iden om buitenlanders op te len. n Airbus van de KLM is gis- avond vanaf Schiphol ver- tóen naar Djibouti om de Ne landers op te halen die uit Je in zijn geëvacueerd. Het irdt in de loop van vanmiddag Schiphol verwacht, ivankelijk werd verwacht I ongeveer 75 Nederlanders t de Airbus naar ons land rden teruggevlogen. Dat aan kan nog oplopen, aldus Bui- landse Zaken. Maar volgens k konden niet alle Nederlan- s uit Jemen vertrekken om- de Jemenitische autoritei- te weinig vliegtuigen toe- mming gaven te landen, strijd in het Arabische land kzich maandag in het zuiden concentreren. De (noordelij- president, Ali Abdullah Sa- iheeft gezworen zijn militaire tpagne tegen zijn zuidelijke aal, vice-president Ali Salem Beidh, voort te zetten om 'is bolwerk Aden te verove ren gaven elkaar tegen- ekende berichten over eigen tcessen en verliezen van de te stander. zie ook pagina 2 DEN HAAG (GPD) - Informa teur Tjeenk Willink wil van daag van de fractievoorzitters van PvdA, VVD en D66 weten of zij werkelijk bereid zijn samen een kabinet te vormen. „De in formateur zal nagaan of de poli tieke wil bij deze partijen aan wezig is", aldus de woordvoer der van Tjeenk Willink. De informateur concludeerde gisteren na gesprekken met alle fractievoorzitters, dat de paar se coalitie (zonder CDA) als eer ste mogelijkheid onderzocht moet worden. Daarom praat hij vandaag verder met Kok (PvdA), Van Mierlo (D66) en WD-leider Bolkestein. Die moeten hun 'politieke aarzelin gen' over een paars kabinet uit spreken. „Het gaat om de poli tieke aarzelingen die een frac tievoorzitter zou kunnen heb ben om echt 'paars te gaan', al dus de woordvoerder. Spelletjes Het gaat daarbij niet alleen om inhoudelijke verschillen tussen de partijen die moeilijk over brugbaar zijn. Ook strategische belangen spelen een rol. Als een van de partijen te vroeg de paar se variant afschiet, versterkt dat de positie van het CDA bij wie dan wordt aangeklopt. Tjeenk Willink wil dit soort politieke spelletjes voorkomen door dui delijkheid te eisen. De inforrna- (Advertentie) elbejpt haljn j~ Kalkoenschnitzel, •)§r3m _-2rt5" dingen gelden t/m zaterdag 14 n jnds grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. PRETORIA - ANC-leider Nelson Mandela (m) zwaait naar de pers na zijn inauguratie in het parlement. Naast hem de twee vice-pre- sidenten Thabo Mbeki en oud-president F.W. de Klerk. foto EPA Advertentie Glasslijperij MELIESTE Kwaliteit in glas GOES parlement, maar geen consis tent beleid", aldus Kok. Een paarse coalitie met een vaag ge formuleerd regeerakkoord om de verschillen te verdonkerma- nen, is volgens Kok geen lang le ven beschoren. Bolkestein WD-leider Bolkestein wilde na afloop van het overleg niets zeg gen over de mogelijkheid en wenselijkheid van de paarse coalitie. Alleen D66 en CDA toonden zich tegenover Tjeenk Willink onomwonden voorstan ders van een onderzoek naar de paarse coalitie. Het CDA zegt de uitslag van de verkiezingen te respecteren waarbij WD en D66 de winnaars werden en de PvdA als grootste partij geldt. Mocht een paarse coalitie niet lukken, dan is het CDA beschikbaar voor regeringsverantwoordlijk- heid. CDA-leider Brinkman wil de niet zeggen aan welke coalitie zijn partij dan het liefst wil mee werken. Ook Van Mierlo was niet bereid zich uit te spreken over zijn tweede wens indien de paarse coalitie ijdele hoop blijkt te zijn. zie ook pagina 3 Advertentie teur spreekt vandaag ook nog met voorzitter Deetman van de Tweede Kamer, die eveneens als adviseur van koningin Beatrix optreedt. De kans dat er daadwerkelijk een paars kabinet komt is niet groter geworden. Kok blokkeert deze mogelijkheid weliswaar niet maar ziet „enkele zeer fikse struikelblokken", met name tus sen zijn partij en de WD. Hij doelde daarmee onder meer op het toekomstige vreemdelingen beleid en de sociale zekerheid, waarover PvdA en WD ernstig van mening verschillen. De WD wil een ministelsel met lagere uitkeringen. De PvdA is tegen wijzigingen van het stelsel. Kok is bevreesd dat PvdA, D66 en WD met elkaar in zee gaan op basis van een globaal regeer akkoord. „De roep óm een min der gedetailleerd regeerakkoord mag geen schaamlap zijn waar achter partijen zich kunnen ver bergen onder het mom van dua lisme (verschil parlement en re gering). Dat zal de stabiliteit van zo'n kabinet ondergraven. We moeten geen details in het re geerakkoord vermelden, maar de afspraken die we maken moe ten bindend zijn. Anders krijg je wel spetterende debatten in het ROTTERDAM (ANP) - Prins Bernhard heeft maandag middag het nieuwe dikhui- denverblijf Taman Indah in de Rotterdamse diergaarde Blijdorp geopend. De ceremoniële handeling vond plaats onder grote be langstelling van genodigden, die via monitoren in de Riviè- rahal het koninklijk weerzien van Prins Bernhard met pro- tegée Bernhardine konden gadeslaan. De olifantskoe is tien jaar geleden vernoemd naar de prins-gemaal. Met de opening van Taman Indah, Maleis voor prachtige tuin, neemt diergaarde Blij dorp volgens deskundigen een uniek olifantenverblijf in gebruik. Vandaag is de bijzon dere attractie voor het pu bliek toegankelijk. Met de nieuwe tropische tuin wordt een Aziatische biotoop nage bootst, waar de bewoners in bijna optimale omstandighe den kunnen leven. Volgens Blijdorp-directeur drs. A. Dorresteyn is geen enkele an dere dierentuin ter weield in staat onder dergelijke condi ties dieren in gevangenschap te houden. Prins Bernhard voert een van de dikhuiden een 'boterham'. foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1