Nederlanders verlaten Jemen Palestijnen zijn in afwachting van hun eigen politie-troepen kleintjes /OORDEELFEEST. ocialisten boeken inst in Hongarije Geen verkeer op vliegveld Tuzla Noodweer treft Bangkok V ooraanstaande PvdA-ers bepleiten paarse coalitie 4 WEKEN uitse vliegtuigen halen buitenlanders uit bedreigde hoofdstad Sanaa 1 iessen (PvdA): Raad )or de Kunst is chaos VOOR 13,- Perioden met zon perioden met zon en droog. De wind is vandaag zwak tot matig uit noordwest tot noord. Maximum temperatuur vijf tien graden, jninimum acht graden. 7e jaargang no. 108 landag 9 mei 1994 isse nummers 1,50 I Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 of schriftelijk te zenden aar advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissingen HAAG (ANP/GPD) - De in de Jemenitische hoofd- Sanaa verblijvende Neder- ders worden vandaag geëva- erd. Alleen de ambassadeur drie ambassade-medewer- blijven in de Noordjemeni- liestad achter. Dit heeft een rdvoerster van het ministe- ran buitenlandse zaken zon avond bekendgemaakt, [ederlanders worden in twee ipen - één van 52 en één van met Duitse toestellen over- racht naar Djibouti. De Ne- andse regering stuurt een jtuig om hen daar op te ha- Dit wordt vandaag of op zijn it morgen op Schiphol te- erwacht, aldus de woord- ster. drie TNO-medewerkers die emen worden gegijzeld, ko- waarschijnlijk niet op korte lijn vrij. Een van de onder- lelaars die namens de Jeme- iche regering poogt met de ilnemers in gesprek te ra ken, zei zondagavond in Sanaa tegenover het ANP tot nu toe geen succes te hebben geboekt. Vuurwerk Zondag arriveerden op Schiphol de eerste twaalf Nederlanders die met een Frans marineschip uit Aden (Zuid-Jemen) naar Dji bouti waren overgebracht. De groep bestond uit het gezin van de 32-jarige TNO-medewerker R. Nieuwenhuis en H. Doornen bal van de Rijks Geologische Dienst en zijn familie. Bij het ge zelschap hoorden verder twee medewerkers van het inge nieursbureau DHV uit Amers foort, F. Maatje en J. van der Burch, die voor enkele weken naar Aden waren uitgezonden. Afgelopen woensdag begon voor hen bij Aden de oorlog. „We hoorden geweervuur en grana ten ontploffen. We dachten eerst aan een bruiloft., waarbij zoals gebruikelijk veel vuurwerk wordt afgeschoten, maar later CHEDE (GPD) - Het is een ooi bij de Raad voor de st, het voornaamste advies- te van de minister van De advisering verloopt itisch, onsystematisch en it frustraties bij de te irdelen gezelschappen in de Dat is de mening van Niessen, cultuurspecialist de PvdA en veertien jaar woordvoerder van die par- i de Tweede Kamer. sen, jarenlang met CDA-col- Maarten Beinema de hoop de provinciale lobby's in lanceerde zijn kritiek rdag tijdens een debat in het hedese theater Concordia, cht in de wetenschap dat inkort zijn kamerlidmaat- 'pten einde is, trok de PvdA- dvoerder ongewoon fel van tegen het culturele advies- ge, dat, zoals bekend, om de jaar alle kunstproduceren- ezelschappen in Nederland aan een inhoudelijk oordeel on derwerpt. De adviezen van de Raad deu gen volgens Niessen zelden, zijn incompleet en worden door een „te klein clubje" opgesteld. „Een aantal lieden velt een Salomon- soordeel, maai' naar de redenen van dat oordeel kun je alleen maar gissen. Die staan nergens". Bij hét laatste Kunstenplan had het Kamerlid de euvele moed nadere informatie te vragen. Wat hij vervolgens kreeg, was „een schoenendoos vol chaos". „Er wordt kennelijk maar wat aangerotzooid. Elke systema tiek ontbreekt". Niessen brak een lans voor be tere procedures. „Gezelschap pen moeten gedurende vier jaar systematisch gevolgd worden, door een breed samengestelde groep van deskundigen die een degelijk en onderbouwd oordeel velt. Ik vind dat de kunstwereld daar recht op heeft". I KI PPE BOUTEN. GEKOOKTE SLAGERS- 2000 gram ACHTERHAM. ^VV.ps van het mes 100 gram MOORKOPPEN. Uil eigen bakkerij 4 stuks 3-ES BLIKJES FRISDRANK. Een hele tray, 24 blikjes naar keuze a 330 ml bleek dat rond enkele Noordje- menitische kampen werd ge vochten en het vliegveld werd gebombardeerd", vertelt R. Nieuwenhuis die vlakbij het vliegveld woonde. Contact met de Nederlandse ambassade bleek vanwege het uitvallen van telefoonlijnen niet mogelijk. Echt bang zijn ze niet geweest. „Het was angstig, maar de kinderen bleven rustig", ver telt Doornenbal. Ingenieur Van der Burch zat op circa 25 kilome ter van Aden. „We hoorden het schieten en zijn meteen naar de Italiaanse ambassade gegaan. Onderweg zagen we tanks". De evacuatie verliep halsover kop. Ze hoorden zaterdag dat ze met een Frans marineschip naar Djibouti konden. Ze mochten maximaal 10 kilo per persoon aan bagage meenemen. De rest is achtergebleven. „De organisa tie was perfect. Er was geen pa niek", zegt Nieuwenhuis. Tot dusver zijn circa 730 buiten landers uit Jemen weggehaald, de meesten uit Aden. Franse, Duitse en Italiaanse transport vliegtuigen begonnen zondag met de evacuatie van buitenlan ders uit Sanaa. De Franse ma rine evacueert met drie oorlogs- bodems buitenlanders uit Zuid- Jemenitische havens. De strijd in Jemen tussen noor delijke en zuidelijke troepen ging zondag zijn vijfde dag in. De berichten over het verloop van de strijd spreken elkaar tegen. Duidelijk lijkt echter wel dat de gevechten zich voornamelijk af spelen in het zuidwesten van Je men ten noorden van Aden. Het persbureau Saba meldde dat de Noordjemenitische strijd krachten de buitenwijken van Aden hebben bereikt, iets wat door inwoners wordt tegenge sproken. De havenstad zou spoedig vallen, aldus het pers bureau zondagavond. Inwoners zeiden dat banken, bedrijven, scholen en restaurants zondag gewoon open waren. Het militaire commando van de zuidelijke troepen zei echter dat de oprukkende noordelijke troe pen zijn tegengehouden. De Amerikaanse onderminister, van buitenlandse zaken, Robert Pel- letreau, die in het conflict tracht te bemiddelen, bevestigde dat de noordelijken op zware tegen stand stuiten. Eenheden uit Zuid-Jemen vuur den in de nacht van zaterdag op zondag zéfcer vijf Scud-raketten af op Sanaa en omstreken. Of daarbij slachtoffers zijn geval len, was onduidelijk. APEST (ANP) - De voormalige communisten, verenigd in so- stische partij MSP, stevenen af op een overwinning in de algc- e verkiezingen in Hongarije die zondag zijn gehouden. Dit ituit peilingen door de Hongaarse media. De socialisten zou- rond de 30 procent van de stemmen binnenhalen. Het ging zon- om een eerste stemronde, waarbij nog niet alle 386 zetels van nieuw te kiezen parlement worden ingevuld, lartij van de links liberale Vrije Democraten (SDS) komt op de ede plaats met 20 procent. Het regerende Hongaars Democra- i Forum strijdt met circa 10 procent om de derde plaats met de ire liberalen, de Jonge Democraten Fidesz. lationale kiescommissie kon nog geen officiële resultaten geven, rzei dat de opkomst een uur voor de sluiting van de kieslokalen ip 60,4 procent, dat is ver boven de 50 procent die nodig is voor ige verkiezingen. TUZLA - Nederlandse VN-soldaten op het vliegveld van Tuzla in Bosnië ontspannen zich tussen de diensten door bij een waar nemingspost. Sinds 14 april zijn geen VN-vliegtuigen op de luchthaven geland, ondanks de officiële heropening op 22 maart. Bosnische Serviërs hebben zondag een konvooi met medische hulpgoederen tegengehouden dat op weg was naar de zwaar ge havende stad Gorazde. Ondertussen arriveerden de eerste mili taire VN-waarnemers in de Brcko-corridor, een landstrook die het Servische gebied in Kroatië én het westen van Bosnië ver bindt met Servië. Bij Brcko en Sarajevo werd zondag sporadisch geschoten. foto Eric Cabanis/AFP TEL AVIV (DPA/AFP/RTR) - De Palestijnen in de autonome ge bieden Jericho en de Strook van Gaza wachten vol ongeduld op de aankomst van hun eigen po litie. Meer dan zeshonderd Pale stijnse agenten stonden zondag in Egypte en Jordanië klaar voor vertrek. Aan het einde van de middag waren zij nog altijd niet de grens overgestoken. Waarom de Palestijnse agenten er opnieuw niet in slaagden Is raël binnen te komen, is niet dui delijk. Jeruzalem wees Pale stijnse beschuldigingen van de hand dat zij de aankomst van manschappen tegenhield. Vol gens een woordvoerder van pre mier Rabin is de PLO zelf voor de vertraging verantwoordelijk en heeft de organisatie zich daar inmiddels ook voor verontschul digd. De eerste legale lading Pale stijnse wapens in 27 jaar kwam wel vanuit Egypte in de Gaza- strook aan. Geüniformeerde po litiemannen laadden de wapens over van een Egyptische vracht wagen op een Israëlisch voer tuig, maar de manschappen die ze moeten gebruiken bleven achter. Verscheidene zegslieden noem den allen een andere reden voor de vertraging, variërend van slechte voorbereiding door de Palestijnen, gebrek aan geldelij ke bijdragen door donorlanden en de oorlog in Jemen. Naar ver luidt slaagden enkele honder den Palestijnse politiemannen er niet in hun kamp in Jemen te verlaten als gevolg van de opge laaide burgeroorlog. Waarnemers In de stad Hebron kwamen zon dag 117 internationale waarne mers aan. In deze stad ver moordde een Israëlische kolo nist eind februari dertig bidden de moslims in een moskee. Kort na de aankomst van in het wit geklede waarnemers, maakten zij al meteen kennis met traan gas. Buiten het kantoor van de burgemeester, waar de waarne mers een beleefdheidsbezoek af legden, kwam het tot een treffen tussen Palestijnen en Israëli sche militairen. De belangrijkste taak van Tijde lijke Internationale Aanwezig heid in Hebron (TIPH), bestaan de uit mensen uit Noorwegen, Denemarken en Italië, is het controleren van de veiligheid van de Palestijnen in de stad. Het centrum, waar de moskee ligt, is sinds het bloedbad afge sloten. Daardoor is de stad in feite in tweeën gedeeld. In totaal zullen er 160 waarnemers in He- bron worden gestationeerd voor een periode van drie maanden. BANGKOK (UPI) - Een tropische orkaan en zware regenval hebben zondagochtend grote delen van Bangkok onder water gezet. Het doorgaans moeizaam bewegende verkeer in de miljoenen stad raakte zondag geheel verstopt. In lager gelegen wijken stond het water een meter hoog. Zaterdag viel een record van bijna 46 centimeter regen. De bevolking van Bangkok werd ver zocht in huis te blijven. In het toeristische stadsdeel Sukhumvit werd een crisiscentrum inge richt voor doorweekte buurtbewoners en buitenlanders. foto AFP Lubbers Premier Lubbers lijkt niet erg onder de indruk van de forse af straffing die het CDA vorige iveek heeft gekregen. „Ik heb helemaal niet gereageerd. Het leven gaat weer door", aldus de demissionaire minister-presi dent zaterdag bij zijn eerste op treden in het open baar sinds de verkie- O zingen. O Walvisvaart Enkele honderden Vlissingers steunden zaterdag met hun handtekening een actie van Greenpeace tegen de walvis vaart in Noorwegen. De actie van de milieuorganisatie ivas in meerdere opzichten een succes: een Vlissings reisbureau zegde toe een reis naar Noor wegén uit zijn pakket Q te schrappen. w Barcelona Johan Cruijff won zaterdag avond met Barcelona de topper tegen Real Madrid (1-0). Toch lijkt het kampioenschap verlo ren. Deportivo la Coruna leidt de competitie op één dag van het einde. Romario (foto) speelde ge woon mee. De vader van de Bra ziliaan werd gisteren bevrijd uit handen van 4 zijn ontvoerders. Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 4; Provincie: 5,7 en 9; Sport: 11,12,13,14,15,16,17 en 19. DEN HAAG (GPD) - Marcel van Dam en Frans Leijnse, twee vooraanstaande PvdA-leden, sporen hun partijgenoten in de Tweede Kamer tot een paarse coalitie te komen, met VVD en D66. Beduchtheid voor de VVD, vanwege het door deze partij gepropageerde ministelsel in de sociale zekerheid, zou niet no dig zijn. „Met de liberalen zijn heel goed afspraken te maken. En zij hou den zich er ook aan. Dat heb ik v.eel liever dan die achterkamer tjespolitiek met het CDA, waar bij ze altijd proberen je stiekem, langs een omweg toch op hun lijn te krijgen", aldus Leijnse, die van de politiek is teruggegaan naar de (Erasmus-)universiteit. Tot voor een paar maanden was hij vice-voorzitter van de PvdA- fractie in de Tweede Kamer. Leijnse verwacht bovendien dat de WD op het punt van het mi nistelsel wel flink zal inbinden. Volgens hem is dat niets meer dan een 'luchtballon' die tijdens de kabinetsformatie wel snel zal ontploffen. Hoewel veel van de huidige 37 PvdA-Kamerleden nog steeds liever met het CDA doorregeren, is Leijnse kennelijk zo' van zijn eigen overredings kracht overtuigd, dat hij de kans op een paarse coalitie op 75 pro cent schat, zo zei hij gisteren voor de radio. Ook Marcel van Dam. oud-mi nister en thans voorzitter van de VARA, denkt dat de kans op een paars kabinet groot is. Hij vindt de huivering van zijn partij voor 'paars' vanwege het liberale mi nistelsel wat overdreven. „Dat is ook maar een woord; je kunt zoiets op honderd verschillende manieren invullen, zelfs zo dat iedereen er beter van wordt. Ook binnen de VVD zijn er veel men sen die echt niet zo'n asociale si tuatie willen als in de Verenigde Staten bestaat", aldus Van Dam gisteren in het tv-programma Het Capitool van de NOS. D66'er Jan Terlouw, nu commis saris van de Koningin in Gelder land. zei in dezelfde uitzending dat de vorming van een paarse coalitie zelfs een 'plicht' is op ba sis van de verkiezingsuitslag. „Als de wil er is, komt die coali tie er", aldus Terlouw. En hij voegde eraan toe: „Wie niet wil. wordt gestraft. Want die wordt vervangen door het CDA". Terlouw vindt dat in het geval de paarse coalitie mislukt een combinatie van VVD, D66 en CDA het meest voor de hand ligt. Henk Vonhoff, commissaris van de koningin in Groningen, die als VVD'er aan de dicussie in Het Capitool deelnam en al vele jaren voor een paarse coaitie pleit, was dat met Terlouw eens. Zelfs Marcel van Dam meent dat de PvdA de oppositie in moet als zij een kabinet met de VVD af wijst. „De bestaande coalitie, die 32 zetels heeft verloren, kun je niet laten doorregeren met steun van D66". Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 13.- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving 83,75 Telefoon: Stuur deze bon op in een open ■enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 8 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1