V rije opdracht Tjeenk Willink Engeland weer vast aan Europa Van Vossen en Blind naar WK Al uw foto's dubbel tySPRINT Gesprek diep onder Kanaalbodem G I M B R E R E HEMELVAARTSAANBIEDING Brand in Russische snelle kweekreactor Sanaa meldt aanval met Scud-raketten 4 WEKEN Vrij warm - voor slechts PHOTO Informateur niet gebonden aan onderzoek naar paarse coalitie jritiek op ubbers in artijbestuur PILAAR LINNENLOOK BLAZERS r ROKKEN VAN 129,-VOOR 99,- BERMUDA'S r110 BLOUSES icr* Gimbrère reportage 21 t/m 29 VOOR 13,- Wolkenvelden, afgewisseld door flinke innige perioden. Vanavond buien, leans op onweer. Meest matige zuidelij ke wind. Middagtemperatuur twintig tot tweeëntwintig graden. Vlissingen Middelburg Goes Bergen op Zoom Roosendaal fan onze verslaggever jjOORDWIJK - Peter van Vos sen en Danny Blind maken deel uit van de selectie van 22 spelers die bondscoach Dick Advocaat meeneemt naar het wereldkampioenschap voet- in de Verenigde Staten. Idvocaat selecteerde zeven spelers van Ajax, vijf van •enoord en twee van PSV. )e rest speelt in het buiten and. )e selectie kende nauwelijks -errassingen. Hooguit de aan wezigheid van Peter van Vos sen was opvallend. Door bles sure-leed was Van Vossen dit seizoen voornamelijk een wis selspeler bij Ajax, maar toch lag het enigszins voor de hand dat de in Zierikzee geboren en getogen voetballer mee zou mogen. Hij was met zes doel punten de topscorer van de kwalificatie. Hij is de duurste aankoop van Ajax. Bovendien is de Zeeuw eindelijk weer fit. „Fysiek is hij na meerdere bles sures nu.weer helemaal in orde. Daarom vind ik dat de keuze wel logisch is", lichtte Advo caat zijn keus toe. Advocaat selecteerde geen echte sterk koppende centrale aanvaller. Geen Bosman, top schutter van de Belgische kop loper Anderlecht, geen Gill- haus van Vitesse. Verder be hoorden Edgar Davids van Ajax en Regi Blinker van Feye- noord tot andere opvallende af wezigen. Het oproepen van Danny Blind, aanvoerder van Ajax, was niet meer dan logisch. De verdediger is bezig aan een zeer sterk seizoen in Amsterdam en is normaal gesproken stand-in voor Barcelona-verdediger Ro nald Koeman. Dick Advocaat liet zelfs doorschemeren dat er voor uit Oost-Souburg afkom stige Blind wellicht nog meer in het verschiet ligt. „Het kan best zijn dat we in bepaalde si tuaties voor de positie van rechterverdediger iemand kie zen die sterk is in de opbouw. Blind is dan een geschikte kan didaat." Tot 3 juni kunnen nog wijzigin gen worden aangebracht in de selectie. Dat gebeurt slechts in het geval van ziekte, blessures, heimwee of een hopeloze vorm crisis. Wordt één van de linker middenvelders (Numan, Witschge) door één van de pla gen getroffen, pas dan komt de onlangs aan de lies geopereer de Erwin Koeman weer in beeld. Niet eerder. zie verder pagina 39 HAAG (GPD) - Senaats- rzitter mr. II.D. Tjeenk Wi- (PvdA) is gisteravond door ingin Beatrix benoemd tot rmateur. Hij moet „op zeer ;e termijn" aftasten welke lelijkheden er zijn voor de ming van „een kabinet dat rekenen op eeh vruchtbare enwerking met de staten- eraal". Binnen deze ruime racht staat het Tjeenk Wil- dus vrij om zowel de le- skansen van een paarse coa- van PvdA, VVD en D66 te erzoeken als de mogelijke ming van andersoortige coa- •s. Zodra bepaalde partijen k hebben gegeven van een itieve gezindheid om samen rerken, kunnen de echte on- handelingen over een re- rakkoord beginnen. de koningin gisteren de fractieleiders van al- n de Tweede Kamer vertegen- irdigde partijen had ontvan- voerde zij gisteravond ge ne tijd overleg met Tjeenk linken de vice-voorzitter van RECHT (ANP) - Het partij- tuur van het CDA wil dat commissie bestaande uit irtij-prominenten" een on- zoek instelt naar de achter- nd van de enorme verkie- gsnederlaag. De commissie et voor 1 juli verslag doen. heeft het bestuur vrijdag- ind in Utrecht besloten. gens waarnemend voorzitter Iders-Elfferich staat de posi- van fractievoorzitter Brink- n op zichzelf niet ter discus- wel waren er enkele be ursteden die kritiek hadden ie rol van premier Lubbers in lampagne. ders zei na afloop van het irleg dat de opdracht aan de omissie volstrekt open is. In Ucipe zou de uitslag dan ook jnen zijn dat de positie van de itievoorzitter alsnog ter dis- komt te staan, maar dat )tLodders eigenlijk wel uit. indidatenlijst onderwerpen die de commis- in elk geval moet bekijken mde Lodders de samenstel- van de kandidatenlijst en de nier waarop die tot stand was omen, de inhoud van het pro- mma en hoe dat was samen- teld, en de wijze van campag- oeren. Vooral wil het partij- tuur weten of en hoe de par- sledingen zich nog in een en er konden herkennen. Spe- e aandacht zal er ook zijn f de katholieke achterban. die de partij het mas- 'st in de steek heeft gelaten, samenstelling van de com- sie wordt binnenkort be- Igemaakt, zo verwacht Lod- s. kkoord over gering Italië ME (RTR) - Silvio Berlusco- leider van Forza Italia, fl vrijdag met de neo-fascis- ihe Alleanza Nazionale en de cralistische Lega Nord over stemming bereikt over de ming van een kabinet. 'lusconi's woordvoerder, An- jo Tajani, deeldé mee dat de ion van de ministers van het -oorlogse Italiaanse kabi- toaandag bekend worden ge- lakt. nadat de leider van For- Italia met president Oscar 'Si Scalfaro heeft gesproken, onderhandelingen werden tooeilijkt doordat de leider 1 Lega Nord. Umberto Bossi, belangrijke ministerie van öenlandse zaken opeiste, "te oplossing daarvoor is ge- Wen, deelde Tajani niet mee. de Raad van State, mr. W. Schol ten. Zowel VVD-leider Frits Bolke- stein als D66-fractieleider Hans van Mierlo schoven gisteren in hun adviezen aan de koningin Tjeenk Willink als een soort pre- informateur naar voren. Van Mierlo maakte er geen geheim van dat de activiteiten van Tjeenk Willink („een man met de nodige afstand") wat hem be treft de basis moeten leggen voor het door D66 zo felbegeerde paarse kabinet. Ook het CDA, dat bij de verkiezingen twintig zetels verloor, meent dat eerst de kansen voor een paars kabi net moeten worden verkend. Progressief PvdA-leider Kok en VVD-voor- man Bolkestein spraken zich gisteren in hun adviezen aan de koningin overigens nog niet on omwonden uit over de wense lijkheid van een paarse coalitie. Volgens Kok moet er een kabi net in de steigers worden gezet „dat kan stoelen op een progres sieve basis door deelname van zowel PvdA als D66". Welke der de partij daarbij aanschuift is de PvdA op dit moment officieel nog om het even. Bolkestein meent dat in het nieuwe kabinet in elk geval VVD en D66 zitting moeten hebben. Maar de libera len achten ook een combinatie met het CDA mogelijk. Bolkestein, gevraagd of hij het blauwe randje wil zijn van een progressief kabinet, reageerde met de opmerking: „Dat woord is heel suggestief en van ondui delijke inhoud. Ik ben het eens met de D66'er Jan Terlouw die ooit zei: progressief is die partij die doet wat gedaan moet wor den". Van Mierlo verweet Kok het klimaat voor de vorming van een paars kabinet te bederven door het woord 'progressief te gebruiken. „Dat is een versleten politiek term', aldus Van Mierlo. „Het kabinet dat ik nastreef moet geen progressieve, maar een paarse basis hebben". Van Mierlo verklaarde zijn op merkelijke advies om niet een Koningin Elizabeth en president Mitterrand in gesprek tijdens de half uur durende reis Calais-Folkestone, 45 meter onder de zeebodem. De staatshoofden maakten de rit in een Rolls Royce, die op zijn beurt in een autowagon was gereden. foto Gerard Fouet/AFP paitijgenoot, maar juist een vooraanstaande PvdA'er het voortouw bij de formatie te ge ven uit „tactische overwegin gen". Van Mierlo zei er niet bij dat Tjeenk Willink bekend staat als een voorstander van een paarse coalitie. In de visie van Van Mierlo zijn PvdA en VVD wel verplicht een serieuze poging tot vorming van een paarse coalitie te onderne men als de senaatsvoorzitter zo'n kabinet haalbaar en wense lijk acht. Voor het eerst in zijn geschiede nis besloot het CDA dat het niet meteen aan de vorming van een nieuw kabinet wil deelnemen. Wijzend op het verlies van twin tig zetels voor zijn partij, zei Brinkman na afloop van zijn ontmoeting met koningin Bea trix in Paleis Noordeinde dat het CDA „nu bescheidenheid past". Om die reden ook moet eerst ge werkt aan de vorming van een kabinet zonder CDA. Pas als dat mislukt, willen de christen-de mocraten aan de formatietafel plaats nemen. Vakantie leidt tot extra verkeersdrukte DRIEBERGEN (ANP) - Het be gin van de voorjaarsvakantie heeft vrijdag tot extra verkeers drukte geleid. Grote ongeluk ken hebben zich niet voorge daan, aldus de verkeerspolitie in Driebergen. Tussen een en vier uur stond er in totaal zo'n tachtig kilometer file. Het drukst was het tussen Utrecht en Maastricht. Daar wa ren de wegen „propvol". Daar stond in totaal veertig kilometer fije- De drukte nam na vier uur vrij snel af. Advertentie BOUWMATERIALEN GOES LONDEN (GPD/ANP) - Enge land zit voor het eerst sinds de ijstijd ook officieel weer vast aan Europa. Koningin Eliza beth II maakte als eerste Britse monarch gisteren de reis naar Frankrijk 'over land': per trein door de tunnel onder het Ka naal. Samen met de Franse pre sident Mitterrand stelde zij in Calais de Kanaaltunnel offi cieel in gebruik. Later vertrok ken de twee staatshoofden en hun gevolg per Shuttle richting Engeland om in Folkstone de ceremonie nog eens over te doen. De tunnel betekent een belang rijke versterking van de eenheid binnen Europa, aldus Mitter rand. „Wat Frankrijk en Groot- Brittannië hebben bereikt, heeft ook gevolgen voor de rest van Europa. Londen wordt verbon den met Brussel en later met Amsterdam en Keulen. De Ka naaltunnel zal in Europa de soli dariteit niet alleen op technolo gisch maar ook op andere terrei- (3 MODELLEN) VAN ƒ199,- VOOR J IOV," VAN 149,- VOOR J I IV," (STREEP) VAN 135,-VOOR/ W/" A LANGE DELFT 16MIDDELBURG nen bevorderen", zei bij de plechtigheid in Calais. Voor 3500 genodigden, onder wie de voorzitter van de Europese Commissie en de Franse en Brit se premiers, sprak Mitterrand van een „apart gevoel van trots en emotie" op dit historische moment. De 50,5 kilometer lan ge tunnel is volgens koningin Elizabeth het bewijs dat „Frans elan en Brits pragmatisme een succesvolle combinatie vor men". Te laat De Eurostar vertrok precies op tijd uit het Londense Waterloo Station naar Frankrijk, en 10.48 uur zou het historische tijdstip zijn waarop 's werelds eerste trein het eiland verliet om onder de zee te duiken. De koningin zat met haar gevolg van premier, ex- premier en ministers in het eer ste rijtuig, de journalisten zaten met hun champagne in de volg- wagens. Maar hoe reikhalzend de 794 passagiers om 10,48 uur ook naar buiten keken, al wat zij zagen waren de grazige weides van Kent. Zeven minuten te laat. vrijdagmorgen 6 mei 1994 om 10.55 uur, verliet de Eurostar uiteindelijk bij Folkestone het vasteland. Voor de reis in omgekeerde rich ting werd een koninklijke auto ingezet. Koningin Elizabeth en president Mitterrand namen plaats in een Rolls Royce Phan tom VI. die een autowagon van 'le Shuttle' werd binnengere den. De Rolls was die ochtend in het diepste geheim per veerboot naar Frankrijk gebracht, zo ont hulde P O Ferries later. In Folkestone omschreef de vor stin de tunnel als teen der grote technologische prestaties' van deze eeuw. Daarna was het aan Sir Alistair Morton, de topman van Eurotunnel (het bedrijf dat de tunnel exploiteert), om de ce remonie af te sluiten. „U bent de eerste Britse vorst die van een overzees avontuur overland is teruggekeerd", sprak hij. Vrachtwagens Londen en Parijs zijn nu per spoor met elkaar verbonden, al zal de treinreiziger die in Frank rijk in de TGV op de hogesnel- MOSKOU (AP) - In de Belojarsk-reactor in het Russische Oeralge- bergte, de op een na grootste snelle-kweekreactor ter wereld, is vrijdag brand uitgebroken. Volgens de Russische autoriteiten is het stralingsniveau rond de reactor normaal en zijn er geen gewon den gevallen. Het persbureau Interfax meldde dat de brand, die ontstond doordat er vloeibare natrium vrijkwam, na enige tijd was geblust. De reactor wordt omringd door een laag vloeibaar natrium dat gebruikt wordt voor de koeling en voor de produktie van stoom om de turbines voort te drijven. De vrijgekomen natrium is niet radioactief. Natrium vat makkelijk vlam als het in contact komt met water. De brandweer heeft geprobeerd om verdere lekkage te voorkomen. Volgens Hans-Friedrich Meyer, een woordvoerder van het Interna tionaal Atoom Energie Agentschap (IAEA) in Wenen, heeft een eer ste onderzoek uitgewezen dat het ongeluk gdén nadelige gevolgen voor de omgeving heeft. 4»? - f t Sl 1 Winnaar Het ANC van Mandela heeft de eerste vrije ■parlementsverkie zingen in Zuid-Afrika met 62,65 procent van de stemmen gewon nen. Dat blijkt uit het officiële eindresultaat. De Nationale Partij van presi dent Frederik de Klerk is tweede met 20,39 procent van de stem men. De Zulu-partij Inkatha komt landelijk op de derde plaats met 10,54 O procent. O Telefooncentrale Eind mei ivordt in 's-Gravenpol- der de laatste ouderwetse tele fooncentrale van Zeeland ver vangen door een digitaal sys teem, Dat betekent geen ruis meer op de lijn en direct ver binding. Het computergestuur de systeem biedt de tele foongebruiker daar naast nog andere O voordelen. I O Demissionair minister van verkeer en waterstaat Hanja Maij-V/eg- gen begrijpt niets van de Belgische opstelling in de gesprekken over de Hoge Snelheidslijn, De Westerschelde Oeververbinding en het uit diepen van de Westerschelde. Verder in de bijlage Reportage: Paardjes Postorderbedrijf voor hardlopers Portret van een doordouwer Rusland op de sofa All you need is love Vader zon der kinderen Vakantie naar Turkije, kan dat nog? Geschiedenis van de verveling. Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 5 en 7; Financiën en economie: 9; Radio en televisie: 10 en 11; Provincie: 13, 15, 17 en 19; Reportage: 21, 22, 23, 24, 25, 27 en 29; Vrije tijd: 33, 34, 35 en 37; Sport: 38 en 39 heidslijn met 300 kilometer voortraast, in Engeland voorlo pig niet harder rijden van 140 ki lometer. De hogesnelheidslijn zal daar niet voor het einde van de eeuw zijn aangelegd. Voorlopig is geregeld transport door de spoortunnel nog niet mogelijk. Deze zomer zullen vrachtwagens op de pendeltrei- nen hun eerste ritten maken. Na de zomer volgen de personenwa gens. De TGV Eurostar-trein stellen voor het passagiersver voer, die bij de opening van de tunnel eveneens officieel in ge bruik werden genomen, zullen in de herfst gaan rijden. zie ook pagina 3 DUBAI (RTR/AFP) - Op ver schillende plaatsen in Jemen, met name rond de hoofdstad Sa na en de havenstad Aden, woe den felle gevechten tussen noor delijke en zuidelijke troepen. Het officiële persbureau Saba in Noord-Jemen melende dat zuidelijke troepen vrijdag avond Scud-raketten hebben af gevuurd op Sanaa, aldus een persbureau in het naburige Golfstaatje Quatar. De noorde lijke Jemenieten zeggen dat Noordjemenitische troepen op trekken naar de Zuidjemcniti- sche havenstad Aden, waaruit inmiddels ruim vijfhonderd buitenlanders zijn geëva cueerd. In de straten van Sanaa wordt fel gevochten tussen noordelijke en zuidelijke troepen, zo meldde Radio Aden. Volgens het radio station werden in Sanaa ver scheidene gebouwen, waaron der het presidentieel paleis on der vuur genomen. Een diplo maat in Quatar zei dat een raket het paleis bijna had geraakt Ook in een groot aantal provin cies van Jemen zou worden ge vochten. Omdat communicatie met Jemen nauwelijks mogelijk is, is het moeilijk een bevesti ging te krijgen van de juistheid van de berichten. Een Frans marineschip heeft vrijdag in de Jemenitische ha ven Aden 560 buitenlanders geë vacueerd. Voor het merendeel Europeanen, onder wie 60 Fran sen. dertien Nederlanders en en kele Amerikanen en Canadezen. Radio Aden meldde 's avonds dat evacutie van de buitenlan ders in Sanaa onmogelijk was geworden wegens de later opge laaide gevechten. Bovendien is het vliegveld van Sana dicht. Golfoorlog ziekte gevolg van medicijnen WASHINGTON (GPD) - De duizenden Amerikaanse solda ten die in 1991 doodziek terug keerden van de Golfoorlog zijn niet - zoals lang is gedacht - tij dens de strijd blootgesteld aan gifgassen, maar blijken te lij den aan de bijwerkingen van een medicijn daartegen. De pillen die de soldaten te slik ken kregen om hen te bescher men tegen Iraakse gifgassen, maakten hen juist ziek. Dat concludeert de Amerikaan se senator Jay Rockefeller, die zes maanden lang onderzoek heeft gedaan naar de myste rieuze ziekte. Volgens een woordvoerder van de Nederlandse ambassade in Sanaa bevinden zich in totaal 113 Nederlanders in Jemen. Het gaat om mensen van de ambas sade, werknemers van bedrij ven, internationale organisaties en ontwikkelingswerkers plus hun gezinsleden. Over het lot van de drie TNO-medewerkers die in maart door een Jemeniti sche stam werden gegijzeld, is niets bekend. Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 13,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 8 713214 000019

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1