K ok toont nog geen voorkeur Herdenking oorlogsslachtoffers Verwarring door Arafats weigering ij ondertekening Topoverleg op podium in Cairo 4 WEKEN kleintjes Brouwer (GroenLinks) weg na nederlaag Blauwhelmen terug wegens wangedrag Brinkman blijft CD A-leider 4 Br VVD paait mede-winnaar D66 VOOR 13,- Vanavond lichte regen Perioden mei zon, in de middag toene mende bewolking, in de avondenige tijd lichte regen. Matige ivind uit zuid west. Temperatuur vijftien graden. !7e jaargang no. 105 lajondercfag 5 mei 1994 nummers 1,50 I Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 DEN HAAG (GPD) - Groen- Links-lijstrekker Ina Brouwer verlaat de politiek. Ze heeft haar leiderschap en haar ka merzetel opgegeven wegens het onverwachte verlies van haar partij bij de verkiezin gen. Medelijsttrekker Moham med Rabbae blijft in de frac tie. Paul Rosenmöller wordt de nieuwe fractievoorzitter. Dit is gisteren bekend gemaakt na een vergadering van de nieuwe, vijf leden tellende, ka merfractie van GroenLinks. GroenLinks verloor dinsdag tegen de verwachtingen in één zetel. In de opiniepeilingen stond de partij lange tijd op twaalf zetels. De partijtop gaf toe dat op die winst niet was ge rekend, maar de algemene ver wachting was wel dat er een „bescheiden winst van drie ze tels" zou worden behaald. Brouwer had haar besluit al genomen. Woensdagochtend lichtte zij de nieuwe fractie in. „Moham med Rabbae en ik hebben ons als duo met hart en ziel ingezet voor GroenLinks en hoopten op een stap vooruit in het par lement. Maar de kiezer heeft ons onvoldoende gesteund. De politiek is nu eenmaal een hard vak. En ik heb er altijd voor ge pleit dat waar fouten worden gemaakt politieke consequen- ties-moeten worden getrokken. Er zijn ook persoonlijke gren zen aan mijn kunnen. Die grens is nu bereikt". Ook in 1986 leed Brouwer een verkiezingsnederlaag als lijst trekker voor de toenmalige Communistische Partij Neder land. De CPN verdween toen uit de Tweede Kamer door het verlies van alle drie zetels die de partij nog restten. Brouwer wendde zich toen teleurgesteld af van de politiek. In 1989 keer de zij in de Kamer terug voor GroenLinks. Zij werd begin dit jaar samen met Rabbae tot lijsttrekker gekozen na een re ferendum onder de partijleden. Het duo versloeg met miniem verschil het paar Rosenmöller /Sipkes. Rabbae heeft uit zichzelf beslo ten geen fractievoorzitter te willen worden. „Ina en ik heb ben een gelijkwaardige functie. Beiden moeten daaruit na die slechte score de consequenties trekken". Rabbae meldde dat hij aanvankelijk eveneens van plan was de politiek te verla ten. De fractie kon hem echter overhalen aan te blijven als fractielid. Brouwer bleek 'on vermurwbaar'. zie 0ok pagina 2 N HAAG (GPD) - De fraetie- I eenkomsten van PvdA, CDA VVD in de Tweede Kamer >ben gisteren geen nieuw ht geworpen op het mogelij- verloop van de kabinetsfor- tie. De D66-fractie komt pas bijeen. A-leider Brinkman werd una- m herkozen tot fractieleider. dA-leider Kok sprak nog geen irkeur uit voor een kabinet t VVD of CDA. De PvdA blijft zen,voor een kabinet met D66 ar een derde partij „vol res it en op basis van gelijkwaar- heid aan meedoet." Kok ot de mogelijkheid van twee ormateurs één van PvdA- en van D66-huize) niet uit. Als zich beperken tot verken- besprekingen wil Kok zelf informateur worden. Hij is beschikbaar om daarna het mateurschap op zich te ne- I apeloos CDA-fractie heeft lijsttrek- Brinkman officieel aangewe- als fractievoorzitter. Brink man weigert bekend te maken welk advies het CDA morgen aan de koningin zal geven voor het formeren van een nieuw ka binet. De fractieleider erkende voor het eerst deze week „een slapeloze nacht" te hebben ge had van de verkiezingsuitslag, die zijn partij een verlies van twintig zetels opleverde. On danks die nederlaag wil hij niet aftreden als partijleider. Giste ren heeft hij het aanbod aan de uitgedunde fractie gedaan om opnieuw de fractie te leiden. 'Dankbaar' aanvaardde hij het unanieme vertrouwen dat de ka merleden in hem bleven stellen. Bij de WD is zoals verwacht Frits Bolkestein verkozen tot voorzitter van de nieuwe fractie in de Tweede Kamer. Hij werd bij acclamatie herkozen, zodat er niet eens een officiële verkie zing nodig was. Na de uiterst korte vergadering wilde het par tijbestuur niet ingaan op het ad vies aan de koningin of mogelij ke (co-)informateurs van WD- huize. Volgens een woordvoer der zou het staatsrechtelijk on juist zijn zich hierover uit te la ten voordat het gesprek met ko ningin Beatrix achter de rug is. Duidelijk is wel dat Bolkestein aanstuurt op regeringsverant woordelijkheid in een kabinet met de andere winnaar van de verkiezingen, D66. Bedrukt Was de sfeer bij PvdA en VVD feestelijk, de stemming in de CDA-fractie was bedrukt. Geen van de fractieleden wilde de po sitie van Brinkman ter sprake brengen. De CDA-fractie heeft in een eerste evaluatie over de ne derlaag bepaald dat er in de toe komst een meer 'dualistische' opstelling dient te worden geko zen. Daarmee wil de fractie zich - sterker dan in het verleden het geval was - onafhankelijker op stellen van het kabinet. Zo wordt het CDA ook 'herkenbaar der'. Het verlies had volgens Brinkman „zowel te maken met personen als met het beleid". Het CDA-partijbestuur heeft daarnaast een grondige analyse aangekondigd van de vertrou wensbreuk die tussen het CDA en de kiezers is opgetreden. De PvdA-fractie koos zoals ge bruikelijk een nieuw (voorlopig) fractiebestuur. Kok is aangewe zen als fractievoorzitter en Wal lage en Wöltgens werden respec tievelijk eerste en tweede vice voorzitter. Verder maken Adel mund (oud-FNV), ministe Pronk (ontwikkelingssamen werking), en de kamerleden Ne telenbos en Melkert deel uit van het bestuur. Wallage is een se rieuze kandidaa't voor het frac tievoorzitterschap. s(IRO (AFP/RTR) - Israël en Palestijnse Bevrijdingsorga- atie PLO hebben woensdag Cairo een akkoord onderle id over Palestijnse autono- in Jericho en de Gaza- aok. PLO-leider Yasser Ara- stuurde de ceremonie in de i'ptische hoofdstad danig in war omdat hij in eerste in- ntie weigerde zijn handleke- g te zetten onder een deel de overeenkomst, plechtige karakter van de imonie, bijgewoond- door 2.500 genodigden, verander- loor de weigering van de PLO- er. In plaats van zijn handte- iing plaatste Arafat opmer- gen op het document, waar- p, ijnlijk om zijn bedenkingen aba ar te maken. Het zou gaan afspraken over de demobili- e van het Israëlische leger in icho. Ook de Israëlische pre- i' Rabin zette, na zijn minis- van buitenlandse zaken Pe te hebben geraadpleegd, n handtekening onder het reffende document. 'oedoverleg optische functionarissen, die leiding hadden van de cere- nie, pleegden spoedoverleg. Amerikaanse minister van tenlandse zaken Warren istopher wist Arafat toch te u rreden, waarna hij alsnog het reffende document tekende. >in deed daarop hetzelfde. lalve de Amerikaanse minis- van buitenlandse zaken was zijn Russische ambtgenoot zyrev aanwezig. Washington Moskou stonden aan de wieg het vredesproces, ifat. zei in zijn toespraak dat akkoord de aanzet moet zijn v ir een nieuwe relatie tussen Israëlische en Palestijnse i2edervolk, „voor het welzijn uw en onze kinderen", Voor Ti O is het akkoord de eerste op weg naar een Palestijnse at op de westelijke Jordaan- ei\ u >in zei te hopen dat het docu- d tt de basis vormt voor vrede sen zijn land en de Arabische irstaten. het document dat bijna 200 (ina's telt, zijn de afspraken (ewerkt die vorig jaar sep- li iber in het Akkoord van Was- t gton waren vastgelegd. iel zal binnen drie weken het van zijn troepen uit Strook van Gaza en Jericho (halen. Een 9.000 man tellen- Palestijnse politiemacht zal, Ier een voorlopig Palestijns zelfbestuur, deze militairen ver vangen. Besprekingen over de uiteinde lijke status van de gehele weste lijke Jordaanoever en de Gaza- strook moeten binnen twee jaar beginnen. Vrijlating Direct na de ondertekening zijn de eerste honderden Palestijnse gevangenen vrijgelaten met bussen naar de Gazastrook overgebracht. Het is de bedoe ling dat zo'n 5.000 Palestijnen uit gevangenschap worden ont slagen. De PLO-eis om ook leden van de fundamentalistische Ha rnas vrij te laten, heeft Israël af gewezen. Harnas riep woensdag twee dagen van nationale rouw uit. Ook Syrië reageerde afwij zend en noemde het akkoord „een groot obstakel" voor het vredesproces. De Europese Unie heeft het akkoord met vreugde begroet. zie ook pagina 2 CAIRO - Topoverleg op het podium bij de ondertekening van het akkoord tussen Israël en de PLO in de Egyptische hoofdstad Cairo. Nadat PLO-leider Afafat (r) een deel van het document weigerde te tekenen, probeert de Egyptische president Mubarak hem tot andere gedachten te brengen. Achter Mubarak (vlnr) Israels minister van buitenlandse zaken Peres, zijn Russische collega Kosyrev, premier Rabin van Israel en de Egyptische functionaris Mussa. foto Patrick Baz/AFP AMSTERDAM (ANP) - Op tallo ze plaatsen in ons land zijn woensdag de Nederlandse oor logsslachtoffers herdacht. De nationale herdenking vond ook dit jaar weer plaats op de Dam in Amsterdam. Koningin Beatrix en prins Claus legden woensdagavond even voor 20 uur een krans bij het Nationaal Monument. Op de Dam waren enkele duizenden mensen aan wezig. Om 20 uur werden twee minuten stilte in acht genomen. Bij het monument op de Dam zijn daarna diverse kransen ge legd, onder meer namens de na- Koningin Beatrix en prins Claus leggen een krans bij het Nationaal Monument. foto Cor Mulder/ANP bestaanden en door scheidend premier Lubbers. Oud-minister van sociale zaken drs. J. de Koning hield een toe spraak. Hij wees er op dat vrij heid méér is dan „geen onder drukking". „Vrijheid is ook geen honger hebben, vrijheid is een dak boven je hoofd. Kou en honger maken angstig, kwaad en redeloos. Te veel kóu en te veel honger ontwrichten een maatschappij. Voor vrijheid is meer nodig dan vrede." Onzekerheid Met de toenemende werkloos heid en afnemende welvaart dreigt volgens De Koning „door onzekerheid opnieuw de niet-de- mocratische. redeloze ideologie. Extreemrechtse ideeën zijn weer gebaseerd op racisme, dis criminatie en geweld." De geval lenen in de Tweede Wereldoor log zijn een waarschuwing en een oproep „om blijvend weer baar een rechtvaardige samen leving na te streven". Ruim 2000 mensen waren bij de herdenkingslechtïgheid op de Waalsdorpervlakte bij Den Haag. Dat waren er iets minder vorig jaar. Op de Waalsdorpervlakte zijn in de oorlog veel Nederlan ders door de Duitsers gefusil leerd. zie ook pagina 13 Valkenisse Provinciaal archeoloog Van Heeringen wil het verdronken dorp Valkenisse dezezomer nauwkeurig in kaart brengen. Nu al staat vast dat de bij het schor van Waarde aangetroffen overblijfselen van het dorp een schat aan informatie opleveren. Valkenisse werd eeu wen geleden door de Schelde verzwolgen. I I Gft-afval Hoewel gescheiden inzamelen van afval op z'n vroegst pas in september begint, hebben de eer ste inwoners van Bruinisse al een gft-afvalemmer. Daarmee heeft het dorp de Zeeuwse pri meur. Wegens de drukte in de zo mer is er voor gekozen de emmers nu al te ver- O spreiden. I O Arsenal Het Engelse Arsenal veroverde gisteravond in Kopenhagen ver rassend de Europa Cup II. De 'Gunners' versloegen Parma, dat Ajax in de kwartfi nale uitschakelde, met *1 O 1-0. I Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 5; Financiën en economie: 7; Radio en televisie: 9; Provincie: 11, 13, 15 en 17; Sport: 19 en 21 DEN HAAG (GPD) - Sinds de stationering van Nederlandse troepen in voormalig Joegosla vië zijn 78 blauwhelmen we gens wangedrag naar huis ge stuurd. Daarbij ging het vooral om drugsgebruik, handel in wa pens, dronkenschap en het niet opvolgen van orders. Onder de repatrianten was een Nederlandse officier, een mili taire waarnemer, die in Bosnië werd gepakt wegens het bezit van hasj. Een andere militair handelde in munitie, twee kon den naar huis wegens een vecht partij in een café, waarbij de één de andere bedreigde met een wa pen. Ook werd een soldaat naar huis gestuurd, omdat hij in een fax-bericht aan een collega zich te buiten ging aan discrimine- Rookverbod in dieseltreinen LEEUWARDEN (ANP) - In de dieseltreinen in Friesland en Groningen mag vanaf woens dag 4 mei helemaal niet meer worden gerookt. De Nederland se Spoorwegen hebben dit be sloten na een wijziging in de Wet op het Personenvervoer, waardoor ze zelf mogen bepalen of er nog een speciaal rokersge deelte in de trein komt. De gele stoptreinen in het noorden, de wadlopers, zijn nu de eerste rookvrije treinen in Nederland. rende opmerkingen. Deze voor beelden worden genoemd door -f. officier militaire zaken A.P. Be sier van de rechtbank in Arn hem. Voorts zijn soldaten terugge keerd om medische en psycho sociale redenen. Sinds de statio nering van Nederlandse troepen in het Balkan-gebied, zomer '92, zijn 204 soldaten voortijdig ver trokken. Nederland heeft circa 2200 blauwhelmen uitgezonden. (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: (Advertentie) een proefabonnement van 4 weken voor 13,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving 83,75 Naam: Postcode: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1