U1ANI ANC stevent af op grote zege wÈËL mm j Brinkman wil al bij formatie afspraken sociale zekerheid Serviërs verwijten VN partijdigheid Oranjefeest ouderwets gezellig Ajax viert titel 4 WEKEN 1 UÜK FOTOSETOCE Tellen van de stemmen in Zuid-Afrika sterk vertraagd 1 1 Goes viert het voordeelfeest. SO aflffinTf TORRO Verbrande kraan in takels grote broer Rimpelloze viering koninginnedag in Emmeloord en Urk VOOR 13,- Zonnige perioden Zonnig met in de middag en avond toe nemende bewolking. Het blijft droog. De oostelijke wind is matig. De tempe ratuur omstreeks 16 graden. 237e jaargang no. 102 Maandag 2 mei 1994 Losse nummers 1,50 Wie maakt binnen 1 uur de helderste afdrukken op Kodak Royal Paper terwijl u winkelt? Juist! Kodak EXPRESS Goes, Middelburg, Vlissingen. Zierikzee, Hulst, Terneuzen FOTO VERSCHOORE van onze correspondent JOHANNESBURG - Het ANC stevent in de eerste democrati sche verkiezingen in Zuid-Afri ka af op een grote overwinning. Hoewel de uitslagen zeer traag binnendruppelen in de verkie zingscentrale in Johannesburg, zag het er zondagavond naar uit dat de bevrijdingsbeweging' van Nelson Mandela 58 procent van de naar schatting 22 a 23 miljoen uitgebrachte stemmen zal krijgen. Het tellen van de stemmen wordt net als de verkiezingen ge teisterd door organisatorische blunders. Gisteravond was nog maar 20 procent van de stem men geteld. De Onafhankelijke Verkiezingscommissie (OVC), die de verkiezingen heeft geor ganiseerd, verwacht vanavond laat de voorlopige einduitslag te kunnen presenteren, maar waar nemers vinden dat rijkelijk opti mistisch. De uitslag zal waar schijnlijk pas in de loop van dinsdag of zelfs woensdag be kend zijn. Tijdens een persconferentie zei een ANC-woordvoerder dat hij ervan uitgaat, dat zijn partij minstens 58 procent zal halen. „Mogelijk nog een paar procent meer". Maar hij leek zich er bij neer te hebben gelegd dat het ANC geen tweederde meerder heid in de 400 zetels tellende Na tionale Assemblee zal krijgen. Bij een tweederde meerderheid zou het ANC de inhoud van de definitieve grondwet kunnen dicteren. De ANC was gisteravond op weg in zeven van de negen provincies een duidelijk tot zeer grote meerderheid te verwerven. Al leen de Westelijke Kaap en Kwa- Zulu/Natal weken van deze trend af. In de Westelijke Kaap. waar de kleurlingen de grootste bevolkingsgroep zijn, zal de Na tionale Partij (NP) van president De Klerk een zeer royale over winning behalen. De NP had ruim 60 procent van de stem men, tegen het ANC nog geen 25. In KwaZulu/Natal, de machts basis van de Zulu-partij Inka- tha, lag Inkatha ver voor op het ANC. Er waren echter nog maar zo weinig stemmen geteld, dat een duidelijk beeld nog niet mo gelijk was. De NP deed het landelijk veel beter dan verwacht. De partij stond gisteravond op 31,5 pro cent. Volgens verkiezingsex perts was dit, als gevolg van het succes in de Westelijke Kaap, echter te geflatteerd. De stem men uit grote townships en an dere voornamelijk zwarte gebie den waren nog niet binnen. Zoals de zaken er gisteravond voor stonden, zouden alleen het ANC en de NP de vijf-procents drempel overschrijden. De par tijen die vijf procent of meer ha len, hebben recht op een minis terspost in de regering van na tionale eenheid die het land de komende vijf jaar gaat regeren. Mandela, de toekomstige presi dent, liet echter in een interview in een zondagskrant doorsche meren dat hij partijen die deze drempel niet halen, omwille van nationale verzoening en stabili teit, toch in zijn regering wil op nemen. Volksstaat Van de andere partijen viel al leen de prestatie van het Vrij heidsfront (VP) van generaal Vil- joen niet tegen. Het VF ziet de verkiezingen als een referendum over de Volksstaat, een thuis land voor rechtse Afrikaners. Een goede uitslag, minstens 40 BELGRADO/SARAJEVO/ZA GREB (AFP/DPA/RTR) - Het le ger van de Bosnische Serviërs heeft Unprofor zondag verwe ten dat de VN-vrcdesmacht niet langer onpartijdig is in het con flict tussen de Moslims en de Serviërs in Bosnië. Aanleiding tot deze beschuldiging is een treffen tussen Noorse VN-mili- tairen en Bosnische Serviërs bij de stad Tuzla in het noordoos ten van Bosnië. Daar schoten VN-militairen vrij dagavond tientallen malen met tanks op Servische posities na dat de Serviërs een VN-waarne- mingspost hadden bestookt met artillerie en raketten. Hierdoor kwamen volgens de Bosnische Serviërs negen Servische solda ten om het leven en raakten er vier gewond. Bij de VN is niets bekend over slachtoffers onder de Serviërs. VN-functionarissen meldden zondag dat de Serviërs niet al hun infanterie van dichtbij Go- MAGER ffigb RUNDERLAPPEN. teil t'k onze slagerij, 1000 gram GEBRADEN FRICANDEAU. Uit eigen slagerij. Vers van bet mes. 100 gram ROOMBROODJES. Uit eigen bakkerij. 4 stuks Am AARDBEIEN. Vair de koude grond. Bakje 500 gram - MARCONISTRAAT 2, GOES procent van de Afrikaners, zou betekenen dat het VF zijn eisen voor een eigen staat in het parle ment kracht bij kan zetten. Hoe veel Afrikaners hun stem op het VF hebben uitgebracht, is nog niet duidelijk, maar de partij schommelde gisteren rond de vier procent van alle tot dus ver uitgebrachte stemmen. Van de andere partijen deden de liberale Democratische Partij (DP), met een kleine drie pro cent, en het radicale zwarte Pan Africanist Congress (PAC), met iets meer dan één procent, het veel slechter dan verwacht. Het beeld kan voor hen nog iets posi tiever uitvallen, maar de des kundigen sluiten een spectacu laire verbetering uit. De verkiezingscommissie was gisteren opnieuw het mikpunt van zware kritiek. Het tellen kwam zaterdag en gisteren zeer moeizaam op gang. Door proble men met het transport, stakin gen van tellers en gehannes met procedures kon op sommige plaatsen het tellen pas gister middag beginnen. De partijen hebben in totaal ruim 500 klach ten over onregelmatigheden in gediend bij de OVC. Gisteren werden in twee opslagplaatsen in de omgeving van Johannes burg honderdduizenden onge bruikte stembiljetten gevonden. Een internationale waarnemer zei gisteren dat de verkiezingen anderhalf jaar geleden in het door een burgeroorlog ver scheurde Angola beter georgani seerd waren. razde hebben teruggetrokken, zoals ze beloofd hadden, en dat de door de Moslims geleide een heden verzoeken van blauwhel men in het gebied negeren. Dutchbat De Alfa-compagnie van het Ne derlandse luchtmobiele batal jon in Bosnië wordt overge plaatst naar de 'Sapna-vinger', een Moslim-uitstulping in Bos- nisch-Servisch gebied. Dat ver klaarde zondag een woordvoer der van het ministerie van defen sie. Circa 140 man van de alfa compagnie zijn nu nog gestatio neerd op het vliegveld van Tuz la. Zij bewaken dat in opdracht van de VN-vredesmacht (Unpro for). De Sapna-vinger betreft een ge bied op zo'n 50 kilometer ten oosten van Tuzla. De oorspron kelijke bestemming van de com pagnie, de Moslim-enclave Ze- pa, komt hiermee te vervallen. Kinderen in Oostkapelle vermaken zich met bussengooien. van onze verslaggeefster VLISSINGEN - Rond acht uur luidden zaterdag in de meeste Zeeuwse dorpen en steden de klokken een onbewolkte konin ginnedag in. Op de Oranje-rommelmarkten hadden zich op dat vroege uur al vele 'marktlieden' van een goede plek verzekerd. De hele dag trokken de activiteiten dankzij het fraaie lenteweer veel publiek. Buurtverenigingen en Oranje-comités hadden gezorgd voor een ruim aanbod aan festiviteiten, waaronder bonte optochten, foto Ruben Oreel schatgraven, zeskampen, Vlaamse kermissen, fietsenrallyes en oude volksspelen. Vlag en wimpel waren bij velen uitgestoken en op de drukbezette terrasjes werden heel wat (Oranje(borrels genuttigd. Op de Oran jeborrel in het Terneuzense stadhuis brak burgemeester drs R. C. E. Barbé een lans voor het koningshuis: „Een rustgevend baken in troebele tijden. Leve de koningin!" De enige dissonant was een ongeluk bij kartiwedstrijden in Terneuzen, Daar liep een jonge Terneuzense een zwaar gekneusd onderbeen op toen een jeugdige kartrijder het publiek inschoot. zie ook pagina 8 DEN HAAG (GPD) - CDA-lijst trekker Brinkman wil dat de wao-problematiek bij de kabi netsformatie opnieuw bespro ken wordt. „Er is een aantal in grepen nodig om de sociale ze kerheid overeind te houden. Daarover zijn afspraken no dig." Het gesprek daarover met de PvdA zal niet gemakkelijk zijn, zei Brinkman zaterdag in een interview met de actualitei tenrubriek 2 Vandaag, „omdat de PvdA aarzelt." PvdA-leider Kok liet gisteren ronduit weten niets te voelen een nieuwe ingreep in de Wao. „Zo krijg je geen rust in de so ciale zekerheid, maar onrust in de harten van de mensen over de ROTTERDAM (ANP) - Een takelwagen van 35 ton is zater dagochtend rond acht uur op rijksweg A13 vlakbij het Klein Polderplein in brand gevlogen nadat olie uit de versnel lingsbak was weggelekt. Na de brand ontploften met enor me knallen vier van de tien gigantische banden. Niemand raakte bij de brand gewond. Na de brand is de rijksweg an derhalf uur geheel afgesloten geweest. Rond het middaguur waren alle vier de rijstroken weer opengesteld. Rijkswater staat en de Roteb hebben het oliespoor opgeruimd. foto John de Pater/ANP toekomst", aldus Kok. Premier Lubbers stelde gisteren via de Avro-radio voor om meteen na de formatie 'nieuwe wao-wetge- ving' voor te bereiden op basis van het rapport-Buurmeijer, dat is opgesteld naar aanleiding van de recente parlementaire en quête over de sociale zekerheid. Die nieuwe wettelijke regels zou den volgens Lubbers echter al leen mogen worden ingevoerd als de huidige wao-regeling niet blijkt te werken. Kok zal in de onderhandelingen tijdens de kabinetsformatie de werkgelegenheid tot een hard onderwerp" maken. Tijdens een viering van de Dag van de Ar beid in Maastricht zei hij afgelo pen zaterdag dat er „onortho doxe maatregelen" nodig zijn om de langdurige werkloosheid te bestrijden. Ook D66-lijsttrek- ker Van Mierlo vindt dat „crea tievere oplossingen" noodzake lijk zijn om de werkloosheid te bestrijden. In het Veronica-pro- gramma 'De keus van de jeugd' zei hij niet tevreden te zijn met de werkgelegenheidseffecten van zijn eigen partijprogramma. De D66-voorman stelt voor een onderzoek te doen naar een Franse maatregel, waarbij werk nemers bij arbeidstijdverkor ting minder loon dan werktijd hoeven in te leveren. Van Mierlo zei gisteren ook blij te zijn met het feit dat steeds meer kiezers een 'paarse coali tie' (een kabinet zonderCDA) als een reële mogelijkheid zien. Uit een onderzoek van het Nipo en de Universiteit van Amsterdam blijkt dat de paarse coalitie de voorkeur heeft van de meeste kiezers. Ruim 30 procent van het electoraat noemt als eerste keuze een kabinet van D66, VVD en PvdA. Bijna 20 procent kiest voor voortzetting van een kabi net van CDA en PvdA, aange vuld met D66. Volgens Van Mierlo is het daar om verheugend dat WD-leider Bolkestein bereid is met D66 te zoeken naar een sociaal-zeker- heidsbeleid dat beide partijen past. Daar wil hij best naar kij ken, zei Bolkestein zaterdag in een interview met de Volks krant. zie ook pagina 3 Ex-kampioen Senna en Ratzenberger verongelukt BOLOGNA (ANP) - Ex-wereld kampioen formule 1 Ayrton Senna is gisteren dodelijk ver ongelukt. De Zuidamerikaan bezweek aan de verwondingen die hij bij een zware crash in de zevende ronde van de Grand Prix van San Marino opliep. Senna is het 24e dodelijke slachtoffer in de formule I. Zater dag verongelukte de Oostenrij ker Roland op het 'Dino e Enzo Ferrari-circuit' in Imola tijdens de kwalificatietrainingen. Een uur nadat de artsen van het Maggiore-ziekenhuis in Bologna bekend maakten dat de Brazi liaan klinisch dood was, werd zijn overlijden officieel beves tigd door chef-arts Maria Teresa Fiandri. De drievoudig wereld kampioen was sinds 21 maart 34 jaar. Hij was de meest gerouti neerde formule-1-coureur, met 161 GP-races en 41 overwinnin gen achter zijn naam. zie ook pagina 13 De kampioenen en hun supporters kregen er geen genoeg van. A- jax, Ajax. is oké", brulden de voetballers mee met hun eigen clublied dat keihard door de luidsprekers in het Olympisch stadion schalde. ,.Een echt Amsterdams volksfeest", nep Frank Rijkaard tijd ei is de goed geregisseerde ereronde. ..Heerlijk. Ik ben vooral blij voor onze supporters. Zij hebben hier vier jaar op moeten wachten.Ajax haal de de titel binnen door met 2-1 van Heerenveen te winnen, Ook aan voerder Blind betrok het publiek nadnikkelijk in de feestvreugde. „Onze aanhang verdient een groot compliment. Ze hebben zich het hele seizoen keurig gedragen. Bovendien gaven ze 1 O ons de steun die ive Jiodig hadden." I O Afgang Het Eurovisie Songfestival is voor Nederland uitgelopen op een fiasco. Willeke Alberti (foto eindigde op de 23e plaats met het liedje "Waar is de zon?' Ze had absoluut niet verwacht zo laag te eindigen en was Oosten rijk 'verschrikkelijk dankbaar' omdat dat land als enige punten gaf aan Nederland. Ierland iverd voor de derde achtereenvolgde keer A winnaar. Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 4; Provincie: 5,7 en 9; Sport: 13,14,15,16,17,18 en 19 EMMELOORD/URK (GPD) - Emmeloord, Urk en tienduizen den Oranjefans uit alle vader landse windstx-eken hebben ko ningin Beatrix en haar familie zaterdag op een daverend ver jaardagsfeest getracteerd. De publieke belangstelling bleef in beide polderplaatsen overi gens beneden verwachting. Trok Sneek vorig jaar zeker 30.000 feestgangers, de schattin gen in zowel Emmeloord als Urk bleven zaterdag steken op hoog uit 20.000. Daarmee was het kleine Urk wel 'gezellig vol', zo als burgemeester Veninga het omschreef, maar gaf het ruime Emmeloordse stadscentrum nergens het beeld dat over de hoofden kon worden gelopen. Problemen deden zich in beide plaateen geen enkel moment voor. Zelfs de vlak voor de ken nismaking met Hare Majesteit losschietende onderrok van de bijna tweejarige, in kleder dracht gestoken Urkse Maria Oost, hing precies op tijd weer in de plooien. Na bloemen in ontvangst te heb ben genomen van de meisjes Veronica en Tamlyn Sutherland (5), uitverkoren omdat deze tweeling net als koningin Bea trix op 31 januari jarig is, werd de meeste tijd van het konink lijk bezoek aan Emmeloord be steed aan een wandeling langs de even originele als gevarieerde presentaties van de tien dorpen in de Noordoostpolder, waarbij asielzoekers tekenden voor een zeer in de smaak vallende exoti sche presentatie van "'Luttel- geest. Vluchteling Igor Noiseen- ko uit Kazachstan tekende in drie minuten een portret van Beatrix, die dit kunststukje met veel enthousiasme en waarde ring in ontvangst nam. 'Puur natuur' Urk presenteerde zich 'puur na tuur' en dus uitermate sfeervol aan het Oranjegezelschap. Waarbij klederdrachten (in de afgelopen maanden werden voor het naaien hiervan zelfs speciale cursussen op Urk gegeven), veel vis, zang, zeil- en vissersschepen voor een oogstrelend folkloris tisch decor zorgden. Met een massaal 'Oranje boven, leve de koningin' werd de ko ninklijke familie in de Urker ha ven welkom geheten. Duizenden mensen zongen de koningin toe. Vanaf het dak van de visafslag. vanaf de kade en vanaf de bo venverdiepingen van de bedrij ven. In Urk kreeg de vorstin de welkomstbloemen, die door bloemist Tjeerd Leijstra op het allerlaatste moment waren aan gepast aan de kleuren van haar kledij, uitgereikt door twee in Urker dracht gestoken echtpa ren. Even later stapten de jarige Pieter van Vollenhoven en de prinsen Willem-Alexander en Maurits in de boot Moby Dick om samen met enkele Urkers een stevig eind te roeien. (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 13,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1