Lintjes voor werk in samenleving Vlasbaron Van de Bilt geridderd Duizendpoot Freriks werd ridder jv Zilveren medaille voor oud-VVV-ers Gouden medailles voor ex-raadsleden Zilveren medailles voor twee Axelaars Eremedaille in goud voor Ooms-Siebinga Eremedaille voor Bauwens en Thomas H Gouden medailles voor bestuursleden, zilver voor muzikant ■T Oud-raadsleden voor CDA Domburg: goud Twee Ridders, twee keer goud en zilver van onze verslaggever TERNEUZEN - De traditionele lintjesregen deed het ook drup pelen in de gemeente Terneu- zen. Naast twee ridderorden vielen twee Terneuzenaren ko ninklijk goud en een Hoekse ko ninklijk zilver ten deel. Kantooradministrateur A. P. van Langevelde (57) werd onder- W. de Cocq onderscheiden met zilver van onze verslaggever AARDENBURG - De 69-jarige W. de Cocq uit Aardenburg is vrijdag onderscheiden met de zilveren eremedaille verbon den aan de Orde van Oranje-Na- ssau. De voormalig postkan toorhouder kreeg de koninklij ke versierselen uit handen van burgemeester mr E. F. Jong- mans. De Cocq was tot de sluiting ver antwoordelijk voor het postkan toor in Aardenburg. Daarnaast is hij al ruim 45 jaar actief bij de plaatselijke voetbalvereniging. In eerste instantie hield De Cocq zich bezig met de training en be geleiding van de jeugd. Tegen woordig is hij verantwoordelijk voor het speelklaar maken van de voetbalvelden. A. Neef voor kerkewerk met zilver beloond van onze verslaggever CADZAND - De 64-jarige A. J. Neef uit Cadzand is vrijdag on derscheiden met de zilveren eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Hij kreeg de decoratie in verband met zijn ruim dertigjarig lid maatschap van de hervormde kerk in zijn woonplaats. Daar naast vervulde hij de functie van kerkvoogd/notabel. Ook is Neef meer dan 35 jaar ac tief geweest in het bestuur van de plaatselijke EHBO-afdeling. De versierselen werden hem gis teren in het Cadzandse vereni gingsgebouw Het Zwin opge speld door burgemeester J. Kruize van Oostburg. scheiden met een gouden ereme daille horende bij de Orde van Oranje-Nassau voor zijn ver diensten op kerkeüjk vlak en zijn 40-jarig dienstverband bij het accountantskantoor Moret. Ernst Young. Binnen de Gereformeerd Kerk Vrijgemaakt vervult Van Lange velde al jaren achtereen vele functies. Zo is hij 23 jaar kerkor ganist en 32 jaar boekhouder van de kerk. Vanaf 1973 was hij met tussenpozen ouderling en vanaf 1981 is hij algemeen be stuurslid en tevens penning meester van de Vereniging Eme- ritering, een landelijk pensioen fonds voor predikanten. Ook is hij nauw betrokken bij de evan gelisatie-arbeid van de kerk in België Ouderenwerk „Nooit werd er tevergeefs een be roep op haar gedaan", zo stelde burgemeester drs R. C. E Barbé van Terneuzen. Met haar doelde hij op mevrouw N. A. Dieleman- Donze (78) uit Hoek. Zij kreeg uit handen van Barbé de zilveren eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau uitge reikt vanwege haar verdiensten voor het ouderenwerk. Veertig jaar geleden riep de toenmalige burgemeester van de zelfstandige gemeente Hoek leden van de vrouwenverenigin gen in het plaatsje op om twee leden af te vaardigen voor de be geleiding van ouderenreizen. Mevrouw Dieleman-Donze meldde zich namens de Vrou wenvereniging NW aan en is zich sinds die eerste bejaarden- reis blijven inzetten voor het ou derenwerk in Hoek. Dertig jaar lang was zij bestuurslid, respec tievelijk voorzitter van de stich ting Welzijn voor Ouderen in Hoek. Door haar toedoen groeide het aantal activiteiten - kaartmiddagen, sozen, reizen, culturele middagen, maaltijd voorzieningen, cursussen en te lefooncirkels - enorm uit. Sinterklaas Ook de enige echte Sinterklaas in Terneuzen. P. C. Gerreman, kon gisteren op koninklijke hul de rekenen. De 63-jarige Temeu- zenaar ontving een gouden ere- daille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau uit handen van burgemeester Barbé. Sinds 1978 is er geen feest meer in de Scheldestad gevierd waar Ger reman niet bij betrokken is ge- van onze verslaggever KLOOSTERZANDE - Drie we ken geleden werden ze alle drie nog in de raadzaal met de ere penning van de gemeente Hon- tenisse onderscheiden na de ge meente twintig jaar of meer als raadslid te hebben gediend. Burgemeester Th. A. M. Steen kamp zocht ze vrijdagmorgen persoonlijk thuis op om hen na mens de koningin te onder scheiden met een eremedaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. De burgemeester maakte een rondreisje door de gemeente om W. Gelderland (Vogelwaarde». H. J. Bruggeman (Terholei en J. E. M. Joossen iLamswaarde» te bezoeken. Alle drie onder scheidenen bekleedden gedu rende hun raadslidmaatschap voor korte of langere tijd het wethouderschap. Bovendien waren, en zijn. de gedecoreerden op vele andere maatschappelij ke terreinen bestuurlijk actief. Bruggeman wordt vaak gek scherend de 'burgemeester van Terhole' genoemd vanwege zijn niet aflatende inzet voor zijn woonplaats. Bruggeman is. nadat er mede door zijn pleidooien een gemeen schapscentrum kwam. voorzit- van onze verslaggever AXEL - Bij de jaarlijkse lintjes regen zijn twee inwoners uit de gemeente Axel in de prijzen ge vallen. Burgemeester W. J. de Graaf reikte vrijdagmorgen de eremedaille in zilver, verbon den aan de Orde van Oranje-Na ssau, uit aan Zuiddorpenaar R. J. E. van Hoecke en mevrouw K. H. de Graaf-Slater uit Over slag. De 73-jarige mevrouw De Graaf is Engelse van geboorte, maar ze woont al sinds 1949 in Neder land. Mevrouw De Graaf vestig de zich in 1961 in de gemeente Axel, waar ze zich jarenlang heeft ingezet voor de Axelse ouderen. Verder was de inwoonster van Overslag oprichtster van het ou- derenkoor Het Trefpunt, dat in oktober vorig jaar het 25-jarige jubileum vierde. Daarnaast is mevrouw De Graaf onder meer bestuurslid van de vereniging Rijkspolitie weest. Als voorzitter van de Eve nementencommissie Terneuzen (sinds 1978) speelde hij een be langrijke rol bij de organisatie van de jaarlijkse Oranjefeesten, de Havenfeesten en de viering van 400 jaar stad Terneuzen. Hij is actief binnen de Zonnebloem, was de stuwende kracht achter het toeristisch project Portaal van Vlaanderen, lid van het VW- bestuur, tot 1987 sector-com mandant van de inmiddels op geheven Bescherming Burger bevolking. hopman en groepslei der van de scouting en jaren ach tereen Sinterklaas Daarnaast was hij tot 1987 werk zaam als hoofd van dienst bij de inspectie der directe belastin gen in Terneuzen. Een ambtelij ke loopbaan die hij in dat jaar af sloot bij het bereiken van het veertigjarig dienstverband. ter van de dorpshuisstichting. De Terholenaar was bestuurslid van onder meer de Noordbra bantse Christelijke Boeren bond, de Rabobank, de stichting Algemeen Maatschappelijk Werk en het kerkbestuur en is nog steeds voorzitter van de Stichting Katholieke Biblio theek Oost-Zeeuwsch-Vlaande- ren-Oost. Ook Gelderland zet zich, al meer dan een kwart eeuw, in als be stuurslid van het Dorpscentrum Vogelwaarde. Daarnaast was hij onder meer penningmeester van de voetbalvereniging Vogel waarde en bestuurslid van de Petrus en Pauluskerk. Gelder land zingt nog steeds in het koor van dezelfde kerk. Ook Joossen draagt de voetbalclub in zijn woonplaats een goed hart toe. Hij was dertien jaar bestuurslid van SDO'63. Ook bij de plaatse lijke Rabobank (na de fusie nu Kloosterzande-Graauw), de car navalsvereniging en de Fanfare Vrijheid Eendracht vervulde hij vele jaren bestuursfuncties. Daarnaast zit Joossen al dertig jaar in het bestuur van het wa terschap. eerst in Kruispolder en vrij snel daarna bij Hulster Ambacht. De laatste twaalf jaar maakt hij als gezworene deel uit van het dagelijks bestuur van het schap. 'Axel-Polen' en de stichting Pro testants Christelijke Bejaarden zorg Axel. De 61-jarige Van Hoecke werkt sinds 1986 bij aannemingsbe drijf De Hoop in Terneuzen en daarvoor was hij jarenlang in dienst van de industrie- en scheepvaartmaatschappij De Hoop. Vorige maand kreeg de Zuiddorpenaar wegens het be reiken van de pensioenrechtigde leeftijd eervol ontslag als reserve- wachtmeester eerste klas der rijkspolitie Daarnaast zet Van Hoecke zich al jarenlang in voor tal van ver enigingen, organisaties en vak bonden. Zo is hij sinds 1980 be stuurslid van het wielercomité 'de Zwaluw' in Zuiddorpe en de FNV groot-Axel. Verder is Van Hoecke onder meer actief in het Boekweitco mité Zuiddorpe en bestuurslid van de PvdA in de gemeente Axel. Burgemeester drs R. C. E. Barbé van Terneuzen speldt M. A. van de Bilt de versierselen op die horen bij het Ridderschap. Charles Strijd van onze verslaggever SLUISKIL - De Zeeuws- Vlaamse vlasbaron M. A. van de Bilt viel vrijdag konink lijk eerbetoon ten deel. Van de Bilt werd voor zijn voortrek kersrol in de vlassector be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De ver sierselen horende bij het Rid derschap werden de Sluiskil- se zaadhandelaar opgespeld door burgemeester drs R. C. E. Barbe van Terneuzen. Van de Bilt (54) is sinds 1963 actief binnen het uit 1897 date rende familiebedrijf. In 1970 werd hij directeur van het vlas- en zaaizaadbedrijf, dat hij uit bouwde tot een bloeiende on derneming die werk biedt aan ruim 20 mensen en waar een kwart van de Nederlandse vlasoogst wordt verwerkt. De Sluiskilse ondernemer ge niet binnen de vlassector faam als een vernieuwend onderne mer. Hij ontwikkelde - toen de sector een enorm slechte pe riode doormaakte - nieuwe technieken op het gebied van oogstverwerking en afzet. Ook op bestuurlijk vlak maak te Van de Bilt zich verdienste lijk voor de vlassector, onder meer als bestuurslid van de Nederlandse Vereniging ter bevordering van de Vlasnij verheid Daarnaast was en is Van de Bilt ook op maatschap pelijk terrein actief. Zo is hij sinds 1974 lid van de Zeeuws- Vlaamse Kamer van Koop handel, lid van het Sluiskilse kerkbestuur (sinds 1969) en was hij een periode hoofdinge land van het waterschap. Burgemeester A. Bergshoeff van Dui veland speldt de heer H. F. Freriks de versierselen van het Ridderschap op. foto Pieter Honhoff van onze verslaggever OOSTERLAND - Duizendpoot H. F. Freriks uit Oosterland is vrijdag geridderd. Burgemeester A. Bergshoeff speldde hem de versierselen op tijdens een feestelijke bijeenkomst in Freriks bedrijf. De onderscheiding kreeg hij voor zijn bestuurlijke inzet in het onderwijs, de watersport, het toerisme, bedrijfsleven en de ontwikkeling van baanbrekende apparatuur voor de gezond heidszorg. Afgelopen dinsdag nog bediende hij één van zijn vin dingen tijdens operaties in het Sophia-kinderziekenhuis in Rot terdam. De 65-jarige Freriks is 33 jaar werkzaam in het gelijknamige Oos- terlandse bedrijf, dat zich specialiseert in luchtbehandelings technieken en verhoogde vloeren. Sinds de oprichting in 1989 is hij voorzitter van de Nederlandse Vereniging Verhoogde Vloe ren. van waaruit hij is afgevaardigd in de Europese organisatie voor deze branche De gedecoreerde heeft daarnaast mede een bevriezingsmethode ontwikkeld voor de behandeling van blaas- wormen (Echinococcose). Daarmee zijn inmiddels honderd ope raties uitgevoerd. Zijn Freriks Echinococcuscyste Sealer (FES) geniet internationale belangstelling. Op dit terrein werkte hij sa men met chirurg dr C. K. Jongsma van het Havenziekenhuis in Rotterdam. Onderwijs Intensief heeft hij zich, en doet dat nog steeds, bemoeid met het technisch onderwijs in de regio. Vanaf 1974 was hij bestuurslid van de LTS in Zierikzee (nu VBO) en sinds 1981 bereidde hij de vorming van Middelbaar Beroeps Onderwijs op de Zuidholland se en Zeeuwse eilanden voor. Hij is momenteel penningmeester van het MBO in Oude Tonge. Verder was Freriks bestuurslid van de watersportvereniging Bru in Bruinisse C75-'79), voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Watersportbond Zuid-West-Nederland f'78-'87), driejaar voorzit ter van de WV Schouwen-Duiveland en sinds 1989 bestuurslid van de Ondememerskring Schouwen-Dui veland. van onze verslaggever OOSTBURG - Oud-gezworene van waterschap Het Vrije van Sluis mevrouw drs I. Ooms-Sie- benga (62) uit Breskens is vrij dag onderscheiden met de gou den eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Ze kreeg de versierselen in het waterschapskantoor opgespeld door de Oostburgse burgemees ter J. Kruize. Ooms kreeg de koninklijke on derscheiding wegens haar uit eenlopende staat van dienst bij verschillende organisaties. Zo maakte ze van februari 1977 tot april dit jaar deel uit van het da gelijks bestuur van waterschap Het Vrije van Sluis. Verder was ze onder meer inspecteur bij de vleeskeuringsdienst voor de ex port in Sluis, bestuurslid open bare bibliotheek Oostburg. be stuurslid Antoniusziekenhuis Oostburg. commissielid Opvang Surinamers en Zeeuws afde lingslid van de vereniging van Vrouwen met Academische Op leiding. Ooms is tot op heden nog actief als bestuurslid van de Stichting Intramurale Gezond heidszorg. Ook is zij de drijvende kracht achter de Vrouwen Adviescom missie (VACi voor de woning bouw en lid van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der We tenschappen. van onze verslaggever SAS VAN GENT - In de gemeen te Sas van Gent werden vrijdag ere-medailles in zilver, verbon den aan de Orde van Oranje-Na ssau, uitgereikt aan de Westdor- penaren O. Th. Bauwens en J. Thomas. De 58-jarige Thomas heeft zich in de afgelopen jaren vooral verdienstelijk gemaakt als amateur-archeoloog en be heerder van museum Oud West- dorpe. De 63-jarige Bauwens was onder meer oprichter van het Katholieke Schoolbestuur Westdorpe. Thomas is al 30 jaar werkzaam als amateur-archeoloog en in de loop der jaren heeft hij een groot aantal gebruiksvoorwerpen uit de twaalfde en dertiende eeuw, waaronder een uniek Maria- beeldje, opgegraven. Op initia tief van Thomas is in een woning van de Stichting Concordia aan de Graai] ansdijk in Westdorpe een museum ingericht met tal van archeologische en histori sche voorwerpen uit Westdorpe en de directe omgeving. Als be heerder van het museum is hij vrijwel altijd aanwezig tijdens de openstellingen en bovendien zorgt hij voor het onderhoud van het interieur en de collectie. Ver is* le-mr an en de-M. der was Thomas in het verledei onder meer spelend lid van d< muziekvereniging Eikels wor den Boomen en vrijwilliger bi. 'Herwonnen Levenskracht' IJsvereniging Bauwens was van 1967 tot 1979| secretaris van de oudervereni^ ging van de Bijzondere Basis school De Kreeke in Westdorpe:" Verder was hij in de afgelopen ja ren onder meer bestuurslid van I de plaatselijke ijsvereniging en heeft hij een rol gespeeld bij de. oprichting van het Katholiek Schoolbestuur Westdorpe. Van 1985 tot 1988 nam Bauwens deVan 1 taak van voorzitter van het Ka tholiek Schoolbestuur op zich.MID De Westdorpenaar is moment ri teel bestuurslid van de bibliobu^ra£ en regio-bestuurslid in Oost-^en Zeeuwsch-Vlaanderen voor het£ust CDA. Gem Bauwens was van 1961 tot en350-0 met 1988 chef boekhouding van^S' de Suiker Unie, Na de sluitingv.i.nc: van de fabriek was hij actief be-z'in trokken bij de afhandeling vanr?®^ het Sociaal Plan en ook nu nog*'11^ terwijl hij met de VUT is, doenwaai voormalige werknemers regel-^ens matig een beroep op BauwensSaat om de zaken rond de afvloeiingd'S^ te regelen. mogi dat i te ve Gedf derei refor Stich beke kept van onze verslaggever HULST - In de gemeente Hulst werden vrijdagmorgen drie mensen onderscheiden met ere medailles verbonden aan de Or de van Oranje-Nassau. Een raadslid en een oud-raadslid ontvingen goud en een muzi kant werd verblijd met een zil veren onderscheiding. P. C. Blommaert (CDA) uit Sint Jansteen is na zestien jaar sinds begin deze maand uit de ge meenteraad verdwenen. Sinds 1982 is hij hoofdingeland bij Hul ster Ambacht. Van '78 tot '82 zat hij een periode voor de toenma lige KVP in provinciale staten. Ook in het vakbondswerk maak te Blommaert - via NKV, Kabo en Abva/Kabo - zich twee decen nia lang verdienstelijk. Ook was hij dertig jaar lang lid van de on dernemingsraad van het sociaal werkvoorzieningsschap Dethon, waar hij werkmeester is. In tegenstelling tot Blommaert wist H. J. F. Neefs zijn raadslid- maatschap door een hoog aantar voorkeurstemmen te verlengen.^ Behalve als lid van de gefuseer de tractie Groot Hulst/Gemeen schappelijke Belangen heeft Clingenaar Neefs zich vooral invan i het gemeentelijk sport- en' brandweerleven uitgeleefd TER Brandweer "r°s Neefs was twee decennia lang lideen van de vrijwillige brandweer enwooi één van de drijvende krachtenvan van HVV'24. Hij speelde zelfsl966 twee seizoenen (van '55 tot '57)3e 1 bij (semi- (profclub Willem II inflie r Tilburg. Na zijn actieve carrièreln h was hij trainer bij HW. Clinge.roor Hontenisse en Koewacht. >che Hij woont tegenwoordig in Sint[ie,k: Jansteen, maar C. A. Peersman; speelt al meer dan veertig jaar F? bij fanfare Nooit Gedacht in1: Graauw. Ook nadat hij tot het bestuur toetrad, bleef hij de tuba^ bespelen. Naast zijn inzet voorJ de muziekvereniging was Peers- man vijftien jaar secretaris van■88 het Wielercomité Graauw. van onze verslaggever ZOUTELANDE - De fusie van de VW's in Koudekerke en Zou- telande tot VVV Zuid-West-Wal- cheren betekende het afscheid van een aantal oudgedienden in het bestuur. Twee van hen, L. de Witte uit Koudekerke en J. Meij- ers uit Zoutelande, ontvingen vrijdag in Zoutelande voor hun jarenlange belangeloze VVV-in- zet de eremedaille in goud ver bonden aan de Orde van Oranje- Nassau. L. de Witte is veertig jaar ge meente-ambtenaar geweest, eerst bij de gemeente Koudeker ke en na de herindeling in 1966 bij de gemeente Valkenisse. Bui ten dat werk - hij was lange tijd chef van de afdeling financiën - wijdde hij zich vooral aan de VVV Koudekerke. waar hij van 1962 tot 1993 secretaris was. „U stak een groot deel van uw vrije tijd in deze verantwoordelijke bestuursfunctie, in een gemeen te waar toerisme en recreatie een belangrijk stempel drukken op de leefbaarheid in de verschil lende kemen". zei burgemeester A. C. de Bruijn van Valkenisse1 bij de uitreiking van de onder-1 scheidingen. Strand J. Meijers had sinds 1967 zitting in het bestuur van de WV Zou telande, waarvan de laatste drie jaar als vice-voorzitter. Hij is I speciaal belast geweest met de strandexploitatie, gaf leidingj aan een badman en hield toe-i zicht op het schoonhouden van i ongeveer vijf kilometer strand, een tiental duin- en wandelpa-1 den en circa honderd zitbanken j in de omgeving van Zoutelande. B Meijers is ook twaalf jaar raads- M lid geweest in de gemeente Val kenisse. Hoewel de decoratie voor beide oud-VW'ers niet als een vol sla- gen verrassing kwam. stelden zij die zeer op prijs. De Witte ver-, baasde zich over zijn lange lijst van verdiensten. „Als ik dat zo' hoor, begrijp ik niet waar ik de Aï, tijd vandaan heb gehaald." Meij- ers liet merken dat de VVV hem[)|i nog na aan het hart ligt. „We zijn er nu beiden uit en ik moet zeg- iv gen dat ik het ergens wel mis." lp noti rrij< irns >ng< lelt! iton van onze verslaggever DOMBURG - Beiden waren ze naar het gemeentehuis van Domburg gelokt, de oud-CDA- raadsleden A. Maljaars en W. Warners. Ze dachten dat ze aan wezig moesten zijn voor de on derscheiding van de ander, maar vrijdag kregen ze uit han den van burgemeester drs. H. W. Ilietkamp de gouden ereme daille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. Warners kreeg de gouden onder scheiding onder meer voor zijn verdiensten als raadslid van de gemeente Domburg. Zestien jaar zat hij in de raad, eerst voor de CHU. later aid CDA'er. Daar naast had hij zijn werk als tuin der. Vanaf 1970 was hij werk meester bij de buitendienst van de Werkplaasten Walcheren. Volgens Hietkamp kwamen vooral de eigenschappen rust, vriendelijkheid en behulpzaam heid hem goed van pas. Naast deze activiteiten hield Warners zich bezig kerkelijke ac tiviteiten. Hij was tussen 1962 en 1974 president-kerkvoogd van de Nederlands-hervormde ge meente in Domburg. Ook als be stuurder liet Warners zich niet onbetuigd. Zo was hij lid van het algemeen bestuur van de Stich ting Gemeenschapsbelangen Domburg/Oostkapelle en van de Zeeuwse muziekschool, en be stuurslid van de VW-Domburg. ..U wist dat u aan een moeilijke klus begon toen u het wethou derschap van de gemeente Dom burg aanvaardde", zei Hiet kamp tegen A. Maljaars. ..Dat het zo moeilijk zou worden kon u echter niet voorzien." Maljaars kreeg in de laatste jaren als wet houder alle financiële perikelen rond Hof Domburg voor zijn kie zen en sloeg zich daar volgens Hietkamp met 'ontwapenende blijmoedigheid' doorheen. „U bent een bestuurder van for maat: een van de steunpilaren van de maatschappij", prees Hietkamp hem. Behalve zijn gemeenteraads werk zette Maljaars zich in voor allerlei andere zaken op vrijwilli- gersgebied, zoals het ouderlin- genwerk voor de gereformeerde kerk in Oostkapelle en als prae- ses van de kerkeraad. Verder deed Maljaars ook als voorzitter van de sportvereniging DOK in Oostkapelle van zich spreken en als voorzitter van de Stichting Gemeenschapsbelangen Dom burg/Oostkapelle. Ook was hij een van de heroprichters van de Oranjevereniging Oostkapelle. icht sen feei De J fitte hoe >ver luis 7i ALi Hck

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 56