Ook Tholen deelt in lintjesregen Koninklijk goud D. P. Korstanje uit Noordgouwe Duizendpoot Freriks werd ridder F. Smoorenburg en familie beleefden een bijzondere dag Drie medewerkers PTT kregen zilver Vlasbaron Ridder J. van den Berge diep onder de indruk van gouden medaille r C. W. van Ha veren gouden verzekeraar Bruënaar Okkerse met goud beloond Twee maal goud en drie maal zilver Onderscheiding voor behartigen visserijbelangen iü U K. Goudzwaard onderscheiden 7 voor inzet voor zondagsschool van onze verslaggever SINT-MAARTENSDIJK - Ook het eiland Tholen deelde giste ren in de jaarlijkse lintjesregen. Vijf inwoners van zijn gemeen te kon burgemeester H. A. van der Munnik die dag in het ge meentehuis in Sint-Maartens dijk met een koninklijke onder scheiding verrassen. De burge meester speldde twee gouden en drie zilveren eremedailles, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, op. J. van den Heuvel 1641. WD-frac- tievoorzitter in de Thoolse ge meenteraad. ontving uit handen van Van der Munnik de ereme daille in goud. Van den Heuvel, woonachtig in de kern Tholen. heeft veel betekend voor de ge meente, zo bleek uit de woorden van de burgemeester in het ge meentehuis te Sint-Maartens- Bouwen aan de kerk leidt tot eremedaille voor D. Hanse van onze verslaggever SIRJANSLAND - Voor zijn lan ge staat van dienst in het her vormd kerkelijk leven van Sir- jansland is de 78-jarige D. Han se vrijdag onderscheiden met een zilveren eremedaille, ver bonden aan de Orde van Oranje- Nassau. De smid annex loodgie ter, een begrip in de regio, zat niet alleen in het kerkbestuur, maar leidde tevens de zondags school en zette zich eind jaren tachtig in voor de uitbreiding van het kerkgebouw in Sirjans- land. Burgemeester A. Berg- shoeff van de gemeente Duive- land speldde hem vrijdag thuis de versierselen op. De gedecoreerde maakte van 1952 tot 1989 deel uit van de her vormde kerkeraad in zijn woon plaats. Sinds 1969 zat hij tevens in de kerkvoogdij, waarvan hij een periode scriba en een poos president-kerkvoogd was. Ruim een kwart eeuw gaf hij leiding aan de zondagsschool. Bouwen had zijn bijzondere aandacht. Hij was betrokken bij de nieuw bouw van de hervormde kerk in 1959 en de uitbreiding daarvan in 1988. Hij gaf leiding aan dit project en zorgde ook dat de be nodigde gelden beschikbaar kwamen. dijk. Ruim vijftien jaar is Van den Heuvel VVD-lid in de ge meenteraad. Om gezondheids redenen stopt hij na deze raad speriode met dit werk. Daar naast was hij 25 jaar lang voor zitter van de Thoolse gymnas tiekvereniging Olympia en is hij nog steeds vice-voorzitter van de Stichting Thoolse Dagen en lid van de beheerscomissie sport en gemeenschapscentrum Meulvliet te Tholen. Van 1948 tot '82 werkte Van den Heuvel als beroepsmilitair. Hij begon bij de Landmacht en stapte in '54 over naar de Koninklijke Lucht macht. Vakman L. Hage (66) uit Sint Annaland, een veel geraadpleegd 'all round' tuinbouwvakman, ont ving eveneens de gouden ereme daille. Hage, begonnen in 1942 op het akkerbouwbedrijf van zijn vader, stapte later over op de 'vollegrondstuinbouw': ver bouw van onder meer gladiolen, boontjes, aardbeien en meloe nen. ..Deze overstap vergde veel zelfstudie en in het bedrijf was het alle hens aan dek", aldus Van der Munnik. Ondanks de grote hoeveelheid tijd die zijn bedrijf in beslag nam, had Hage - inmiddels met pensioen - tijd over voor tal van nevenactiviteiten. Enkele voor beelden: voorzitter van de tuin- bouwstudieclub Sint Annaland, lid van de provinciale tuinbouw- commissie van de ZLM, taxa teur wildschade in Zeeland en hoofdingeland van het water schap Tholen. Voor zijn werk als president kerkvoogd van de Hervormde Gemeente van zijn woonplaats Scherpenisse werd J. M. Dijke vrijdag geëerd met de ereme daille in zilver. In het gemeente huis reikte Van der Munnik hem de biibehorende versierselen uit. In '53 begon de 77-jarige Dijke zijn werk als president-kerk voogd. De burgemeester was vol lof over hem: „Een goed luiste rend oor naar de gemeente, een juist woord op het juiste mo ment. dit alles dienende tot in standhouding van de kerkelijke gemeenschap met een eigen pre dikant. Zo'n persoon is de heer Dijke." Een vrouw met groot aanzien in de dorpsgemeenschap van haar woonplaats Sint Annaland. Dat is mevrouw M. Boogaard-Bolier (79), die de eremedaille in zilver ontving. Haar grote aanzien ver diende mevrouw Boogaard via een waslijst aan functies die zij vervulde of nog steeds vervult. Een kleine greep: presidente van de Nederlandse Bond van Plat telandsvrouwen, afdeling Sint Annaland; lid van het bestuur van de stichting Welzijn voor Ouderen Tholen en Sint Philips- land; lid van de commissie dorpsgemeenschap Sint Anna land en beschermvrouwe van de koninklijke fanfare Accelerando in haar woonplaats. Ook L. van Beveren uit Stave- nisse kreeg de eremedaille in zil ver. Een 'toonbeeld van doorzet tingsvermogen' noemde Van der Munnik de 69-jarige Van Beve ren, die ondanks een lichamelij ke handicap al vanaf zijn der tiende jaar in het kleermakers vak zit. Hij begon zijn carrière in een kledingbedrijfje in Stavenis- se. Na de oorlog begon Van Be- veren een eigen zaak, die uit groeide tot, een onderneming met twintig personeelsleden. Op 54-jarige leeftijd werd hij afge keurd. maar ging in een schuur tje verder met z'n beroep, De Thoolse onderscheidenen in het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk. Vlnr: M. Boogaard-Bolier (zilver), L. van Beveren (zilver), J. M. Dijke (zilver), J. van den Heuvel (goud) en L. Hage (goud). foto Dirk-Jan Gjeltema van onze verslaggever KRUININGEN - Niet alleen voor de 66-jarige F. J. F. Smoorenburg uit Krabbendijke was het vrijdag een bijzondere dag. Dat gold ook voor zijn familie en vrienden. Ze kwamen uit alle hoeken van het land. De eersten stonden al om negen uur 's ochtends op de stoep van het gemeentehuis van Reimerswaal te Kruiningen. De uitreiking van de koninklijke onder scheiding aan Smoorenburg was pas om 11.00 uur. Burgemeester A. Verbree speldde hem de de ereme daille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau op. Het eerbetoon valt Smoorenburg vooral ten deel van wege zijn grote inzet voor diverse verenigingen en acti viteiten van en voor oud-strijders. Tevens is het een onderscheiding voor zijn houding en optreden tijdens militaire dienst, met name in het voormalig Neder- lands-Indié. Smoorenburg nam onder r~ r deel aan de tweede politionele actie eind 1948 en 1 vanwege zijn grote verdiensten in 1949 bevorderu tot tijdelijk sergeant-majoor voor Speciale Diensten. Sinds 1953 is hij actief lid van het reünie-comité van het Vijfde Bataljon van het Zesde Regiment-Infante- rie. Veel kameraden van dat bataljon maakten giste ren hun opwachting in Kruiningen. van onze verslaggever NOORDGOUWE - Melkveehou der D. P. Korstanje uit Noord- gouwe is vrijdag koninklijk on derscheiden voor zijn verdien sten op kerkelijk, agrarisch en muzikaal gebied. Burgemeester L. N. Labruyère speldde hem de eremedaille in goud. verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, op tijdens een feestelijke bij eenkomst in het verenigingsge bouw van de hervormde kerk. Korstanje zet zich sinds 1965 in voor de kerk in Noordgouwe. Tot 1972 als diaken, daarna als ou derling. Hij is ook waarnemend voorzitter van de kerkeraad. Eveneens is hij lid van de streek- kerkeraad van de streekge- meente De Gouwe, waarvan hij ook het blad De Corridor van ko pij voorziet. In de landbouw was hij ook be stuurlijk actief. Korstanje zit sinds 1978 De Maiskern regio Schouwen Duiveland en sinds 1985 de regionale Veefokkers vereniging voor. Tot 1989 was hij landelijk bestuurslid van de Melkunie. Muziek is hem ook lief. Al bijna dertig jaar speelt hij in de plaat selijke muziekvereniging Con Amore, waarvan hij sinds 1992 ook bestuurslid is. In dat jaar trad hij ook toe tot het Senioren orkest Zeeland. van onze verslaggeefster ROTTERDAM Voor mevrouw T. A. Prins uit Goes, waren de rollen vrijdag voor één keer om gekeerd. Al veertig jaar is de PTT-werkneemster de grote motor achter elke festiviteit die zich in haar bedrijf voordoet. Gaat er iemand met pensioen of krijgt er iemand een lintje; me vrouw Prins zorgt voor de ca deaus, voor een vlekkeloze re ceptie en voor een lang gedicht waarin de loopbaan van het feestvarken uit de doeken wordt gedaan. Vrijdag werd mevrouw Prins zelf in het zonnetje werd gezet. KPN- regio-directeur J. R. Bloot, speldde haar tijdens een bijeen komst in Rotterdam de ereme daille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau op. Hij memoreerde in een toe spraak de brede inzetbaarheid van mevrouw Prins, die veertig jaar bij de post, telegraaf en tele foon heeft gewerkt. Vorig jaar maakte mevrouw Prins gebruik van de VUT-regeling maar orga niseert nog steeds reisjes, soos- middagen en kerstvieringen voor gepensioneerde medewer kers. Actief Tijdens dezelfde bijeenkomst werden ook J. C. Kouijzer, uit Zierikzee. en G. J. C. Posthuma uit Oost-Souburg onderschei den met de zilveren eremedaille. De heer Kouijzer werkte 32 jaar bij de PTT-post, het langst als hoofdbesteller in Zierikzee. waar hij leiding gaf aan de Schouwse bestellersteams. Hij maakte zich verdienstelijk als brand wacht en ehbo'er in het bedrijf en gaf ook. leiding aan het zomer avondvoetbalteam van de PTT. Daarnaast was Kouijzer zeer ac tief in het Zierikzeese vereni gingsleven. Hij droeg bij aan de bloei van de Voetbalvereniging Zierikzee. de visserijvereniging Helpt Elkander, de Kegelclub en de rooms katholieke kerkge meenschap. De heer Posthuma kreeg zijn on derscheiding voor de opgeruim de manier waarop hij bijna veer tig jaar als besteller werkte. Hij toonde in zijn loopbaan een ster ke betrokkenheid met zijn colle ga's en had vanuit die betrok kenheid ruim 25 jaar zitting in de dienstcommissie, de onderne mingsraad van de PTT. Naast zijn werk hield Posthuma zich bezig met belangenbehartiging voor de leden van de volkstuin vereniging in Vlissingen. Ook binnen zijn kerk, de gerefor meerde gemeenten, was de heer Posthuma bestuurlijk actief. Op 1 januari van dit jaar ging hij in de VUT. Burgemeester A. Bergshoeff van Duiveland speldt de heer H. F. Freriks de versierselen van het Ridderschap op. foto Pieter Honhoff van onze verslaggever OOSTERLAND - Duizendpoot H. F. Freriks uit Oosterland is vrijdag geridderd. Burgemeester A. Bergshoeff speldde hem de versierselen op tijdens een feestelijke bijeenkomst in Freriks bedrijf. De onderscheiding kreeg hij voor zijn bestuurlijke inzet in het onderwijs, de watersport, het toerisme, bedrijfsleven en de ontwikkeling van baanbrekende apparatuur voor de gezond heidszorg. Afgelopen dinsdag nog bediende hij één van zijn vin dingen tijdens operaties in het Sophia-kinderziekenhuis in Rot terdam. De 65-jarige Freriks is 33 jaar werkzaam in het gelijknamige Oos- terlanclse bedrijf, dat zich specialiseert in luchtbehandelings technieken en verhoogde vloeren. Sinds de oprichting in 1989 is hij voorzitter van de Nederlandse Vereniging Verhoogde Vloe ren, van waaruit hij is afgevaardigd in de Europese organisatie voor deze branche. De gedecoreerde heeft daarnaast mede een bevriezingsmethode ontwikkeld voor de behandeling van blaas- wormen lEchinococcose). Daarmee zijn inmiddels honderd ope raties uitgevoerd. Zijn Freriks Echinococcuscyste Sealer (FES) geniet internationale belangstelling. Op dit terrein werkte hij sa men met chirurg dr C. K. Jongsma van het Havenziekenhuis in Rotterdam. Onderwijs Intensief heeft hij zich. en doet dat nog steeds, bemoeid met het technisch onderwijs in de regio. Vanaf 1974 was hij bestuurslid van de LTS in Zierikzee (nu VBO) en sinds 1981 bereidde hij de vorming van Middelbaar Beroeps Onderwijs op de Zuidholland se en Zeeuwse eilanden voor. Hij is momenteel penningmeester van het MBO in Oude Tonge. Verder was Freriks bestuurslid van de watersportvereniging Bru in Bruinisse ('75-'79), voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Watersportbond Zuid-West-Nederland ('78-'87), driejaar voorzit ter van de VW Schouwen-Duiveland en sinds 1989 bestuurslid van de Ondernemerskring Schouwen-Duiveland. van onze verslaggeefster BRUINISSE - Hendrik Hooger- heide (60 jaar) uit Bruinisse be hartigt al jaren de visserijbe langen op lokaal, provinciaal en landelijk niveau. Hij kreeg daarvoor vrijdag de gouden ere medaille, verbonden aan de Or de van Oranje-Nassau. Burge meester A. Vogelaar speldde hem de versierselen op in het gemeentehuis van Bruinisse en prees Hoogerheide voor zijn 'nuchterheid, realiteitszin en menselijke benadering'. Hoogerheide zet en zette zich ja renlang actief in voor diverse be langenorganisaties en vereni gingen. Zo nam hij onlangs af scheid als secretaris van de plaatselijke visserijvereniging Algemeen Vissersbei ang en als bestuurslid van Zevibel. Daar naast is Hoogerheide onder meer voorzitter van de Konink lijke Vereniging Schuttevaer af deling Schouwen-Duiveland en bestuurslid van de Producenten Organisatie. Bovendien bespeelt Hooger heide al meer dan vijfentwintig jaar het orgel van de gerefor meerde kerk te Bruinisse. Sinds tien jaar is hij daar eerste orga nist. Burgemeester drs R. C. E. Barbé van Terneuzen speldt M. A. van de Bilt de versierselen op die horen bij het Ridderschap. foto Charlegn Strijd IID! van onze verslaggever SLUISKIL - De Zeeuws-Vlaam- se vlasbaron M. A. van de Bilt viel vrijdag koninklijk eerbe toon ten deel. Van de Bilt werd voor zijn voortrekkersrol in de vlassector benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De versierselen horende bij het Ridderschap werden de Sluis- kilse zaadhandelaar opgespeld door burgemeester drs R. C. E. Barbé van Terneuzen. Van de Bilt (54) is sinds 1963 ac tief binnen het uit 1897 dateren de familiebedrijf. In 1970 werd hij directeur van het vlas- en zaaizaadbedrijf, dat hij uitbouw de tot een bloeiende onderne ming die werk biedt aan ruim 20 mensen en waar een kwart van de Nederlandse vlasoogst wordt verwerkt. rag en ,ust De Sluiskilse ondernemer geniep™ binnen de vlassector faam al^.e„( een vernieuwend ondernemer|ncj Hij ontwikkelde - toen de sectonn een enorm slechte periode doorj92 maakte - nieuwe technieken oi^_s het gebied van oogstverwerkingaal en afzet. ens Ook op bestuurlijk vlak maakt£at Van de Bilt zich verdienstelijk8*6 voor de vlassector, ondermee/®8'4 als bestuurslid van de Neder8 landse Vereniging ter bevorde? ^,e ring van de Vlasnij verheid^ Daarnaast was en is Van de Bilffori ook op maatschappelijk terreiif611 actief. Zo is hij sinds 1974 lid varr^ei de Zeeuws-Vlaamse Kamer var? Pe Koophandel, lid van het Sluis-, kilse kerkbestuur (sinds 1969 en was hij een periode hoofdingel f land van het waterschap. ER] anï irig' van onze BURGH-HAAMSTEDE - Van wege zijn vele kerkelijke func ties ontving J. van den Berge uit Burgh-Haamstede vrijdagmor gen de eremedaille in goud ver bonden aan de Orde van Oranje- Nassau. De gedecoreerde toon de zich diep onder de indruk. „Ik ben heel dankbaar dat de Heer mij de kracht en de energie heeft gegeven om mijn taken te vervullen." Van den Berge werd op 20 fe bruari 1969 bevestigd als diaken van de gereformeerde gemeente in Haamstede. Op de eerste ker- keraadsvergadering die hij bij woonde werd hij benoemd tot scriba en in het voorjaar vak66 1970 werd hij ouderling. In di# T functie verzorgde hij onder meefe n catechesatie aan de doopleden? legde hij huisbezoeken af en re001? gelde hij de preekvoorziening. >he' jek. Voorts is Van den Berge lid varit h het algemeen bestuur van danct Stichting Rusthuizen der Gereflar formeerde Gemeenten in Zee-ven land en voorzitter van de Stichtten ting Tafeltje-Dekje. Gedurendeem een periode van ongeveer tien jaar verzorgde de gedecoreerd^^ rondleidingen door de Meeu wenduinen. Daarnaast maakl Van den Berge zich al 24 jaar ver dienstelijk als raadslid voor de SGP/RPF in Westerschouwen. -£■ van onze verslaggever NOORDGOUWE - Vice-voorzit- ter C. W. van Haveren van de Zeeuwse Assurantie Club (ZAC) is vrijdag in zijn woon plaats Noordgouwe onderschei den met de gouden eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Burgemeester L. N. Labruyère speldde hem thuis de versierselen op. In zijn vakgebied geeft hij cur sussen en lezingen, terwijl hij ook excursies op touw zet. Hij doet dat al dertig jaar. Verder is hij algemeen examenleider. Van Haveren was van 1958 tot in 1988, toen hij met pensioen ging, werkzaam bij verzekerings maatschappij Nationale Neder- van onze vei BRUINISSE - „Hij hoort bij Bruinisse als het water bij de zee en de mossel bij het wad." Zo typeerde burgemeester A. Vogelaar vrijdag Bruenaar Wolfer Okkerse (54 jaar). Okker se kreeg uit handen van de bur gemeester de gouden ereme daille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Hij is al ja ren actief in diverse belangen organisaties en verenigingen voor de visserij. Sinds 1965 is Okkerse bestuurs lid en vanaf 1971 zelfs voorzitter landen (voorheen: Nederlanden van 1845). In 1972 werd hij dis- tricts-inspecteur. Lions De gedecoreerde is meer dan een kwart eeuw lid van de Lionsclub Schouwen-Duiveland, waarvan hij korte tijd voorzitter is geJ weest. Als lid van de activitei tencommissie van de Lions heeft! c Van Haveren vele activiteiten georganiseerd zoals wandel- tochten, dagtochten voor invali- M den en (in 1988) de muziekdag in| Brouwershaven. Van Haveren zorgt er ook voor dat de deur van het zwembad Onderdak in Zierikzee, waar hijj sinds 1971 al vroeg baantjes trekt, 's morgens van slot is. Ook! controleert hij dan de kaartjes van andere zwemmers. Ut Iw; LIS loto rijd; rnst van de plaatselijke visserijvemgei eniging Algemeen Vissersbeclth lang. Daarnaast maakt hij deelond uit van de Landelijke Advies-tnai commissie Verdeling Mosselper-chte celen en de Mosseladviescomtn c missie van het Produktschapeert voor Vis en Visprodukten. Tus sen 1967 en 1980 was hij be-16 M stuurslid van Zevibel en hij furn^er geert nog steeds als plaatsver-1065 vangend bestuurslid voor dezefar£ belangenorganisatie. Okkerse zet zich verder actief ir? ai voor de plaatselijke Bruse Werk-®al groep Opvang Asielzoekers en is ouderling bij de hervormde kerk in Bruinisse. van onze verslaggever NIEUWERKERK - Hart had zij voor de zondagsschool, de bi bliotheek en het kruiswerk. Om die reden kreeg de 58-jarige K. P. Goudzwaard-Wandel uit Nieuwerkerk de zilveren ere medaille in de Orde van Oranje- Nassau. Zij kreeg de bij de on derscheiding behorende ver sierselen op het gemeentehuis uit handen van burgemeester A. Bergshoeff. Zij was 38 jaar hoofdleidster van Pe MS tlOOI de zondagsschool in Nieuwer-*^, kerk, werk waarmee zij in 195: begon in Hoenderjoo en dat zij een jaar later in het Duivelandst dorp voortzette. Zelfstandig ei volledig pro deo beheert ze sindi 1985 de Algemene Leesbiblii theek in Nieuwerkerk, waarbij zij geruggesteund wordt dooi een aantal vrijwilligers. Werl dat ze nog steeds met overgavi verricht. Mevrouw Goudzwaard] Wandel was in de jaren zestig vens werkzaam bij de bloed] transfusiedienst in het Rodi Kruisziekenhuis in Zierikzee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 50