Hirsch wil hoger beroep inperken Restauratie van De Zonnestraal Piepers redding voor walrussen belastingadviseurs samenleving ziet in "fraude heldendaad Plan privé-huisvesting asielzoekers van de baan Vrijwilligerswerk zou als 'baan' ruim elf miljard kosten binnen- en buitenland Minister: serieuze afweging moet stap rechtvaardigen Twee derde bevolking naar binnen bij ramp het weer "W1 in zeeland 39,50 PvV 'r ZATERDAG 30 APRIL 1994 JuujEN HAAG ANPI - Als de aard, rarjet gewicht of het belang van jenen zaak het niet rechtvaardigt, acjjioet voortaan geen mogelijk- t pjeid meer worden geboden om slijp hoger beroep te gaan tegen en gerechtelijke uitspraak. QjJat schrijft minister Hirsch Zöllfalün van justitie in een dis- )mejuss'eno*a over de derde fase vajan de herziening van de rech terlijke organisatie, die hij vrij- we|ag aan de Tweede Kamer heeft hujlestuurd. htiJij schrijft dat het stelsel van perjfechtspraak in twee instanties n 0llleen kan werken als van het écht van hoger beroep beheerst 5jebruik wordt gemaakt, de mi nister insinueert daarbij dat be langhebbenden te vaak door procederen waardoor de proce dures te lang worden en zij een onverantwoord beslag leggen op besturen en hoger beroepsin stanties. Wanneer de aard, het gewicht of belang van de zaak onvoldoende zijn om hoger beroep in te mo gen stellen, laat de minister in het midden. Hij geeft een enkel voorbeeld, zoals afschaffing van appèl tegen overtredingen van de Wet Mulder onder het boete bedrag van 500 gulden. Maar ei genlijk laat hij het aan de Twee de Kamer die begrippen in te vullen. Hirsch Ballin reikt wel enkele middelen aan die er voor kunnen zorgen dat mensen een serieuze afweging maken bij het in hoger beroep gaan. Hij noemt een hoog griffierecht in appèl en het in voeren van verplichte vertegen woordiging door een advocaat. Maar ook het invoeren van een grievenstelsel. waarbij degene die hoger beroep instelt precies moet aangeven op welke gron den hij de uitspraak van de rech ter aanvecht, zou die werking kunnen hebben. Evenals het verlofstelsel, zoals dat in Duits land. Zweden en Finland werkt, waarbij de rechter of de appèl rechter eerst kijkt of de belang hebbende verlof krijgt om hoger beroep in te stellen. De deken van de Orde van Advo caten mr. T de Waard heeft zich bij een eerdere aankondiging 1EN HAAG (ANP) - De grenzen lan betamelijkheid van de be- astingplichtige tegenover de lelastingdienst moeten op- neJieuw worden afgebakend. De ■hajseus ma£ n'e* WOI"den onthou- )t Jen wat haar rechtens toekomt. n Voorzitter mr J. C. Dijkman van laaF federatie van Belastingad- er ^iseurs (1800 leden) signaleerde I, bjrijdag op de jaarvergadering ljaiian de federatie dat belasting- raude door de samenleving mo- ienteel eerder als heldendaad als misdaad wordt be bouwd. s voorbeeld verwees Dijkman .ar de beelden van de vrijlating in G. van der Valk die terstond, liten de poorten van het Sche- -jeningse huis van bewaring, Jiampagne liet aanrukken. )ijkman bekende'dat daarvan t' nijn tenen krom gingen aan". )at de Nederlander thans zo ne- jatief denkt over het afdragen an belasting is gedeeltelijk een irotest tegen de politiek, met ame tegen de besteding van be- jstinggeld. De overheid moet uidelijk maken dat elk dubbel- |e wordt omgedraaid voordat et wordt uitgegeven. Maar leels hangt het ook samen met rgernis over ondoorzichtig en oms onbehoorlijk overheidsop- feden, aldus Dijkman, lat heeft er wel toe geleid dat lelastingplichtigen het normaal vinden om „bewust" een telfout te maken. Zij verwachten daar voor van hun belastingadviseur begrip. Erkenning Dijkman bepleitte wettelijke er kenning van het beroep van be lastingadviseur. De leden van de federatie hebben daarop recht, omdat zij zich via examens uit- tbreid hebben moeten kwalifice ren voor de beroepsuitoefening. Verder moet het de belastting- adviseur worden toegestaan zijn cliënt voor de belastingrechter bij te staan. Tot dusver is dat voorbehouden aan leden van de balie. HILVERSUM - Het rijk heeft 7,5 miljoen gulden beschikbaar gesteld voor de restauratie van sanatorium De Zonnestraal in Hilver sum. Komend najaar beginnen de herstelwerkzaamheden. Het complex is van de hand van de architecten Duiker en Bijvoet en geldt internationaal als een hoogtepunt van de functionalistische architectuur van het Nieuwe Bouwen. foto ANP DEN HAAG (ANP) - Particulieren zullen niet als gast gezin voor asielzoekers mogen optreden. Het voorstel van premier Lubbers om vluchtelingen tegen betaling bij Nederlandse huishoudens onder te brengen is van de baan. Een poging van het kabinet om met de organi satie Vluchtelingenwerk en de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) afspraken te maken is ge strand. Zowel de hulporganisatie als de VNG heeft te veel be zwaren tegen het plan. Een woordvoerster van Vluchte lingenwerk zegt „geen gastgezin-gedoe" meer te willen na de slechte ervaringen daarmee in 1992. De minister-president heeft de Tweede Kamer ruim een maand geleden voorgesteld om particulieren te betrek ken bij de tijdelijke huisvesting van asielaanvragers die wachten op een definitief besluit van de immigratie dienst. Lubbers dacht aan opvang op contractbasis waarvoor het Rijk een financiële vergoeding zou geven. De premier kwam met het idee omdat de overheid grote problemen heeft met het onderbrengen van de tiendui zenden op de vlucht geslagen buitenlanders die in Ne derland willen wonen. Bijna twee jaar geleden heeft het kabinet ook een oproep gedaan aan de bevolking om vluchtelingen in huis te ne men die de benen hadden genomen voor het oorlogsge weld in voormalig Joegoslavië. Aanvankelijk leek een groot deel van de Nederlanders spontaan bereid daar aan gehoor te geven. Uiteindelijk bleven maar enige honderden huishoudens over. Inmiddels zijn de VNG en het ministerie van volkshuis vesting wel vergevorderd met een plan om vreemdelin gen wier asielaanvraag is gehonoreerd als kamerbewo ner onder te brengen Gemeentebesturen gaan particu lieren stimuleren tot verhuur aan alleenstaande buiten landers met een verblijfsvergunning. Het gaat om men sen die politiek asiel hebben gekregen, maar voor wie nog geen woning is gevonden. Zij dienen de huur zelf te betalen van hun bijstandsuitkering. )EN HAAG (ANP) - Bij twee lerde van de bevolking heeft de rampencampagne' via Postbus- 1-spots bereikt dat zij niet in- tinctief naar buiten rennen om e zien wat er aan de hand is als Ie sirenes afgaan, maar direct laar binnen gaan en ramen en leuren afsluiten. Jat blijkt uit een onderzoek dat jet ministerie van binnenlandse aken door het Nipo heeft laten iitvoeren naar het effect van de loorlichtingscampagne over ampen. Het rampenscenario aidde: „Als de sirene gaatGa trekt naar binnen, sluit deuren n ramen, zet radio of tv aan". Iet ministerie spreekt van een ucces. Het bereik was volgens iet departement groot. Van alle turgers heeft 90 procent tijdens Ie campagneperiode van maart ot half mei 1993 informatie over ampen ontvangen. Drie kwart •an de ontvangers zegt het ba- isscenario te zullen opvolgen, 8 procent vindt het scenario (erstandig. (ieteen na de landelijke voor- ichtingscampagne wist 67 pro ent dat de sirene het waarschu- rtngssignaal is voor een ramp. Verkeer Den Haag >ntlast door ïieuwe autoweg 1EN HAAG (ANP) - Minister laij van verkeer en waterstaat, Ie provincie Zuid-Holland en Ie gemeente Den Haag trekken 'oor de aanleg van rijksweg 14 n totaal 375 miljoen gulden uit. >e nieuwe rijksweg langs de kndgemeenten Voorburg en (eidschendam moet Den Haag li Scheveningen beter bereik- iaar maken voor het verkeer. De btoweg zal tevens de drukke helwegen A4 en A44 aan de Oordkant van de stad ontlas- in. De nieuwe weg sluit aan op e A4, de snelweg van Den Haag aar Amsterdam. Walrus Igor is proefkonijn' bij de onderzoeken. HARDERWIJK (ANP) - Bakens die een piepend geluid maken zijn de redding voor walvissen en andere zeezoogdieren die in de grote staande visnetten dreigen verstrikt te raken. Uit onderzoek is geble ken dat de dieren door de piepers, die aan de netten zijn vastgemaakt, op tijd wor den gewaarschuwd. Vissen laten zich kennelijk niet afschrikken, zodat de net ten toch worden gevuld. Dit deelde de Canadese bioloog Jon Lien van het walvisonderzoekinstituut in New foundland vrijdag mee op een internatio naal symposium over wetenschappelijk onderzoek naar zintuigen van zeezoogdie ren in Harderwijk. Uit proeven is gebleken dat de gebruikelijke „bijvangst" van wal vissen minder is. wanneer de visnetten van geluidsbakens worden voorzien. De commerciële visserij ondervindt daarvan geen nadeel, omdat de hoeveelheid te van gen vis niet minder is. De vissers zijn zelfs blij met het waarschuwingssysteem, om dat de grote zeedieren de netten tijdens hun worsteling om los te komen beschadi gen of zelfs vernielen. Ing. Ron Kastelein, als bioloog verbonden aan het Harderwijkse zeedierenpark, gaat bij bruinvissen uitproberen welke typen geluid de dieren het meest afschrikken en op welke afstand. Een eerste proef in het bassin van het park laat zien dat de zee dieren bij een bepaalde frequentie juisUop het apparaat afkomen. „Dat moeten we natuurlijk niet hebben", aldus de onder zoeker. Bij een ander piepend geluid ra ken de dieren wel in paniek. Jaarlijks raken in de wereldzeeën hon derdduizenden walvisachtigen verstrikt in de netten van zeevissers. Ze kunnen dan niet meer boven water komen om adem te halen „Ze gaan onherroepelijk dood", zegt Kastelein, die al eerder begon nen is aan een onderzoek ter redding van zeezoogdieren uit de „gordijnen des doods", zoals de visnetten worden ge noemd. Met een visnet in een bassin van het zeedierenpark probeert hij erachter te komen hoe en waarom de bruinvis, de kleinste dolfïjnesoort in het net verstrikt raakt en wat er aan gedaan kan worden om dit te voorkomen. Onderzoek naar de zintuigen van zeezoog dieren, zoals hun sonar en gehoor- en ge zichtsvermogen, is volgens de bioloog van groot belang voor het instandhouden van de diersoort. Zo verricht Kastelein met behulp van een koptelefoon de gevoelig heid van het gehoororgaan van een wal rus. Onderzoek in het buitenland heeft voor het eerst aangetoond dat de geluids vervuiling op zee. zoals onderwater-explo sies ten behoeve van de olie en gaswin ning, verantwoordelijk is voor ernstige ge- hoorbeschadigingen bij walvissen. Als de dieren niet goed meer kunnen ho ren. raken ze hun oriëntatie kwijt en kun nen daardoor verkeerd terechtkomen. Bo vendien verstoort dit het zoeken naar een partner. „Dit heeft natuurlijk gevolgen voor de voortplanting", aldus de onder zoeker. Voor het contact tussen de mannetjes en vrouwtjes is de bronstroep essentieel. De ze kan soms ver dragen. Een test met de walrus Igor in het Harderwijkse zeedie renpark laat zien dat het bronstige fluitge- luid van dit tien jaar oude dier op een af stand van een kilometer nog hoorbaar is. •EN HAAG (GPD) - Vrijwilligerswerk is onbetaalbaar. Ruwweg ,7 miljoen vrijwilligers, eén op de vier Nederlanders boven de chttien jaar, zijn samen een half miljard uur per jaar in touw. Kre- en zij daarvoor een gemiddeld salaris, dan zou dat 11,5 miljard Ulden kosten. Ter vergelijking: het ministerie van WVC heeft voor lit jaar dertien miljard aan uitgaven op de begroting staan. )e cijfers staan in een rapport van het Sociaal en Cultureel Planbu- 6au (SCP), dat vrijdag is aangeboden aan minister d'Ancona. De jtinister had gevraagd om de maatschappelijke functie van het vrij- filligerswerk in kaart te brengen. 4et SCP constateert dat vrijwilligerswerk in de familie zit. Je krijgt ;t met de paplepel ingegoten. Wie in familie of vriendenkring vrij willigers tegenkomt, maakt zelf die stap ook sneller. En de padvin ders van nu zijn de vrijwilligers van straks. Het cliché van de huis vrouw, de werkloze en de gepensioneerde met een overschot aan vrije tijd. gaat niet op. De vrijwilliger is van middelbare leeftijd, poli tiek betrokken, staat links van het midden, is goed opgeleid en heeft een baan. De bevindingen verbazen directeur Theo van Loon van het Neder lands Centrum Vrijwilligerswerk (NCV) niet. „Naarmate mensen ac tiever worden, zie je dat ze nóg meer gaan doen. Wie werkloos is, krijgt vaak het idee dat hij steeds minder kan doen. Iemand met. een baan doet dat klusje er even tussendoor". Het beeld van de 'linkse' vrijwilliger durft Van Loon niet zonder meer beamen. „Er zijn organisaties waarin mensen actief zijn omdat die een doel nastreven, zoals Greenpeace of Amnesty International. Maar bij thuiszorg ot een sportvereniging denk ik niet meteen aan een politieke kleur". De NCV begint deze week de wervingscampagne 'Vrijwilligerswerk, maak de stap'. Daarvoor is het telefoonnummer 06-8998600 openge steld. Belangstellenden voor een bestuursfunctie van een club. een milieuwerkgroep of hulp aan gehandicapten, worden voor drie cent per minuut doorverwezen. van Hirsch Ballin dat hij het ho ger beroep ter discussie wil stel len. zeer kritisch uitgelaten. „Een verder afkalving van het hoger beroep is zeer schadelijk voor de rechtpleging en rechts bescherming". liet de Waard we ten. Vandaag Hoog water Koffieshops in Tilburg tekenen overeenkomst tegen overlast DEN HAAG (GPD) - Eigenaren van twintig Tilburgse koffie shops die in softdrugs handelen hebben zich in een overeen komst met de gemeente Tilburg vastgelegd op het verminderen van de overlast. Dit convenant, dat maandag ingaat, is het eer ste in z'n soort in Nederland. Koffieshops die zich niet aan de afspraken houden, worden door de gemeente gesloten. Volgens de gemeente Tilburg staan alle koffieshopeigenaren achter de gemaakte afspraken. Voor de meeste gelegenheden betekent de overeenkomst dat zij op een vroeger tijdstip slui ten, waardoor zij gemiddeld twintig uur per week minder ge opend zullen zijn. De gemeente heeft de eerste kof fieshops al in 1992 benaderd om haar beleid duidelijk te maken. Zo worden er in Tilburg geen vergunningen meer verleend in de nabije omgeving van scholen en jongerencentra In gesprekken met de eigenaren is toen ook gevraagd om mede werking aan het verminderen van overlast. Advertentie HEREN, MAAK UW VROUW NOG EENS BLIJ EN BOEK NU VOOR DE MOEDERDAG- BRUNCH OP 8 MEI!!! HOTEL ARNËVILI.i; 01180-38456 Ondanks dat de luchtdruk over Zeeland hoog blijft, ziet van daag een koufront de kans schoon om ons te passereti. De oorzaak is een kern van hoge- luchtdruk boven de Britse Eilan den. die geleidelijk een noord westelijke stroming op gang brengt. De temperatuursver schillen voor en na de f rontpas sage zijn groot. Het kwik loopt op naar 18 graden en na de pas sage daalt het naar 11 graden. De ochtend begint met sluierwol ken en een zonnetje. Vanmiddag neemt de bewolking verder toe en laat ijl de middag kan zich een bui vormen met kans op on weer. De ivind waait uit west tot noordwest, aanvankelijk zwak, vanmiddag toenemend naar matig. 3 tot 4 Bft. Dus een aar dige koninginnedag, al zal de 26 graden te Vlissingen van vorig jaar niet gehaald worden. Nautisch bericht Wi7id: ivest tot noordwest. 2 tot 4 Bft.. zicht: matig tot goed, tempe ratuur kustioater: 10 graden, af wijking waterstanden: geen af wijking van betekenis, maxi mum golfhoogte monding Schei- des: oplopend naar ruim een halve meter. ZON EN MAAN 1 mei Zon op 06.08 onder 21.01 Maan op 02.06 onder 11.20 ZON EN MAAN 2 mei L.K. 16.33 Zon op 06.06 onder 21.03 Maan op 02.38 onder 12.31 Vooruitzichten Voor morgen: het centrum van het. hogedrukgebied ligt boveti de Noordzee met een uitloper tot over Zeeland. De stroming wordt noordoost. De maximum temperatuur ligt tussen 12 en 14 graden. Het is zonnig en droog. De noordoost- tot oostelijke iviiid is ovenoegend matig. 3 tot 4 Bft. In de avond neemt de sluier- bewolking weer toe op de nade ring van een frontale storing. De mini77ium temperatuur ligt rond de 5 graden. Voor maandag tot en met woensdag: dinsdag omstreeks 18 graden, maandag en woens dag wordt het rond de 15 gra den. De nachtminima omstreeks 7 graden. Vanaf dinsdag kans op eiikele buieii. De matige oostelijke wind draait de ko mende dagen geleidelijk naar west op ivoensdag. uur cm uur cm Zaterdag. 30 april Vlissingen 05.47 247 18 19 215 Terneuzen 06.08 274 13 37 240 Bath 07.10 325 19.39 289 Roompot-buiten 05 40 188 18.15 154 Zierikzee 07.40 173 20 05 147 Yerseke 07.55 178 20.15 153 Philipsdam-West 08.10 183 20.30 157 Zondag, 1 mei Vlissingen 06.45 227 19.18 193 Terneuzen 07 06 252 19.38 218 Bath 08.06 303 20 35 265 Roompot-buiten 06 40 170 19 15 135 Zierikzee 08.30 166 20 45 137 Yerseke 08 40 173 20.55 143 Philipsdam-West 08 55 177 21.10 147 Maandag. 2 mei I. ,K 16.32 Vlissingen 07.55 204 20.26 170 Temeuzen 08 09 230 20.39 196 Bath 09.02 279 21 31 241 Roompot-buiten 07 55 152 20 30 118 Zierikzee 09 15 155 21.40 125 Yerseke 09 30 164 21.50 132 Philipsdam-West 09.40 168 2155 135 Laag water uur cm Zaterdag, 30 april Vlissingen 12.18 202 Terneuzen 00.25 237 Bath 01 30 261 Roompot-bulten 12.15 144 Zierikzee 01 15 159 Yerseke 01 15 164 Philipsdam-West 01.10 168 Zondag. 1 mei Vlissingen 00 45 218 Temeuzen 01 11 229 Bath 02.15 254 RoompoVbuiten 00 35 163 Zierikzee 02 10 163 Yerseke 02.05 168 Philipsdam-West 02 00 172 Maandag. 2 mei LK 16.32 Vlissingen 01 39 208 Temeuzen 02 06 218 Bath 03 02 245 Roompot-bulten 0140 160 Zierikzee 03.05 165 Yerseke 03.00 170 Ptiilipsdam-Wesl 02.55 172 12.45 213 13.50 235 13.40 142 13 35 147 13 40 151 13.05 184 13.29 194 14.36 219 13.05 134 1435 136 1430 141 14 30 145 14.00 166 14 26 175 15.19 202 1405 124 15.30 129 15 25 134 15.25 137 I Verwachting vanmiddag I 30-04-1994 90 isr "-4. 5 T I deo|lers ge*en I raemalectfon- f I concentraties aan VERWACHTING VOOR MORGEN Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met zondag: Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Op veel plaatsen perio den met zon. In de nacht en vroege ochtend kans op mist. Zondag in Ierland geleidelijk meer bewolking. Middagtempe- ratuur rond 14 graden, rond Lon den iets onder de 20 Belgie en Luxemburg: Flmke perioden met zon. maar vanuit het noorden tijdelijk kans op wolkenvelden. Droog. Middag- temperatuur zaterdag van 17 graden in west-Vlaanderen tot 24 in de Ardennen, zondag over al flink lager. Noord- en Midden-Frankrijk: Flink wat zonneschijn, zondag in de oostelijke departementen kans op wolkenvelden. Droog. Maxima rond 25 graden, langs Het Kanaal circa 18: zondag is het in het noordoosten iets koe ler. Portugal: Eerst zonnig, zondag vanuit het westen wat meer be wolking. Droog. Middagtempe- ratuur van 25 graden vlak aan zee tot 31 in het binnenland; zon dag overal iets minder warm. Spanje: Droog en zonnig, in Ga- liciè en het Cantabrisch Geberg te ook enkele wolken en zondag kans op een lokale regen- of on weersbui. Landinwaarts zeer warm met maxima tussen 30 en 34 graden. Maximumtempera tuur langs de kusten tussen 22 en 26 graden.' Canarische Eilanden: Flinke perioden met zon. Droog. Ma xima tussen 28 en 33 graden, zondag iets minder warm. Zuid-Frankrijk: Zonnig en warm met op veel plaatsen mid- dagtemperaturen van 26 tot 29 graden Mallorca en Ibiza: Droog en zon nig. Maxima rond 25 graden. Griekenland en Kreta: Flinke perioden met zon en in het noor den van Griekenland kans op een enkele regen- of onweersbui. Maxima rond 22 graden, zondag in het dal ten zuiden van de Olympus mogelijk 25 graden. Op de Egeische Zee geleidelijk minder wind. Turkije en Cyprus: Perioden met zon, maar aan de Turkse zuidkust en op Cyprus eerst ook wolkenvelden Vooral aan de Turkse zuidkust kans op een re gen- of onweersbui. Maxima van 19 graden op de Dardanellen tot 25 graden op Cyprus. Zwitserland: Vrij zonnig, zon dag aan de noordzijde van het Alpenmassief kans op enkele wolkenvelden. Droog. Maxima rond 25 graden, zondag in het noorden waarschijnlijk iets la ger. Oostenrijk: Vrij zonnig, maar zondag vanuit het noordwesten aan de noordflank van de Alpen wellicht wolkenvelden en kans op regen Middagtemperaturen op veel plaatsen rond 25 graden, zondag iets lager. Tsjechië en Slowakije: Veel zon en warm met maxima rond 27 graden. Zondag meer bewolking en kans op buiige regen, ook on weer en flinke daling van tempe ratuur. 25 23 Vr,V

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 5