Gezinszorg wordt fors duurder 1 Lintje Wiarda ondanks IRT-zaak PZC binnen- en buitenland Dinosaurussen in het museum Advies: leugendetector bij onderzoek Algemene Zeeuwse se wm Eigen bijdragen vanaf 20 juni in vele gevallen verdubbeld Verpleegkundigen Gevangene moest bevallen met handboeien om ZATERDAG 30 APRIL 1994 verzekeringen ZEEUWS ZEKER MANCHESTER (AP) - Een gevangene die werd gedwongen te bevallen met hand boeien om gaat een aanklacht indienen tegen de Britse dienst voor het gevange niswezen. De vrouw, Susan Edwards, wil smartegeld voor het leed dat haar is aan gedaan toen ze op kerstavond vorig jaar in een ziekenhuis beviel van haar dochter Sarah Louise. De zaak kwam deze week in de openbaar heid nadat de directeur van de gevangenis in Manchester, waar de 35-jarige Edwards een gevangenisstraf van drie jaar uitzit wegens een geweldloos misdrijf, zijn excu ses had aangeboden voor het incident. Edwards werd toen de bevalling was be gonnen geboeid naar het ziekenhuis ge bracht. Daar aangekomen weigerden de meegekomen bewakers de handboeien af te doen. „Ik had vreselijk veel pijn. Artsen wezen de bewakers hierop, maar de hand boeien bleven om. Ik kon niets beginnen. Ik kon me niet eens aan de spijlen van het bed vastgrijpen'", aldus Edwards in een brief aan een parlementslid, die deze week stond afgedrukt in de krant Daily Mirror. Onderzoek Ook toen ze haar dochter, die een half uur na haar aankomst in het ziekenhuis werd geboren, de borst gaf bleven de hand boeien om. Het Labour-parlementslid Da vid Blunkett heeft de regering gevraagd een onderzoek in te stellen naar het inci dent, om herhaling te voorkomen. Minis ter van binnenlandse zaken Michael Ho ward heeft gezegd dat het incident niet had mogen plaatshebben. De advocaat van Edwards. Roger Lowe, zei niet uit te sluiten dat de zaak uiteinde lijk zal worden voorgelegd aan het Euro pese Hof voor de rechten van de mens. Een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse zaken zei dat Edwards als vluchtgevaarlijk werd beschouwd, omdat ze twee keer niet was teruggekeerd van verlof. Ook probeerde ze twee keer te ont snappen toen ze tijdens haar zwanger schap in het ziekenhuis was voor controle. Edwards komt in juli vrij. Haar dochter is zolang bij familie. DEN HAAG - In het Museon wordt vrijdag de laatste hand gelegd aan de tentoonstelling Jurassic Park. Deze wordt vandaag officieel geopend en is te bezoeken tot en met 31 juli. Het museum is omgetoverd tot een prehistorisch park, compleet met dinosau rusmodellen uit de film Jurassic Park van Steven Spielberg. foto Ed Oudenaarden/ANP AMSTELVEEN (ANP) - De ei gen bijdragen voor gezinsver zorging gaan op 20 juni fors om hoog. Voor honderdduizenden mensen betekent de verhoging een verdubbeling, zo zei direc teur F. Clevers van de Landelij ke Vereniging voor Thuiszorg (LVT) tijdens een vergadering van de Ziekenfondsraad. De raad stelde op verzoek van minister d'Ancona van WVC een technische uitwerking vast voor de uitvoering van de eigen-bij- drage-regeling, hoewel de raad zich daar eerder op inhoudelijke gronden tegen had uitgespro ken. d'Ancona legde begin maart een motie waarin CDA en PvdA zich in de Tweede Kamer uitspraken voor een splitsing van de gezins verzorging in persoonlijke hulp (de zogeheten ADL-hulp) en huishoudelijke hulp. naast zich neer. De Kamer is daarop niet meer teruggekomen. De contributie voor de kruisver eniging moet volgens de motie ook gelden als eigen bijdrage voor de ADL-hulp, waarmee 700 miljoen gulden is gemoeid van de ongeveer twee miljard die de totale gezinsverzorging kost. Voor de huishoudelijke hulp moet dan per uur een eigen bij drage worden betaald. De minis ter vreest echter dat dit ertoe leidt dat veel mensen uit finan ciële overwegingen van huis houdelijke naar de duurdere ADL-hulp overstappen. Nu de motie niet wordt uitge voerd, moet er een nieuwe bij drageregeling voor de hele ge zinsverzorging komen die bo vendien wegens bezuinigingen 290 miljoen moet opleveren, 150 miljoen meer dan nu. De bij drage is tien gulden per uur. De Ziekenfondsraad bracht het aantal inkomenscategorieën waarvoor maximaal per maand te betalen bedragen zijn vastge steld. terug van vijfenveertig naar zeven. De nieuwe regeling kan niet pre- Honderden mensen verdrinken bij ongeluk veerboot Jaarlijkse stroom van onderscheidingen stijgt naar bijna 2500 NAIROBI Bij het omslaan van een zwaar overladen veer boot in de haven van het Ke- nyaanse Mombasa zijn vrijdag morgen vroeg enkele honder den mensen verdronken. Vrij dagavond waren 40 lichamen geborgen, terwijl 71 mensen kans zagen aan wal te komen. De veerboot, ontworpen voor zo'n 150 passagiers, had tussen de 350 en 400 mensen aan boord. De verwachting is dat het aan tal doden in de honderden zal lopen. De pont was vrijdagmorgen rond 7 uur op weg van Matongwe op het vasteland naar Mombasa- eiland toen hij bij de laatste draai richting eindstation kap seisde en op tien meter van de kade zonk. De meeste Kenyanen kunnen niet zwemmen en red dingsvesten ontbraken. De passagiers waren veelal fo renzen die iedere dag op en neer varen tussen hun huis op het vasteland en hun werkplek in en nabij de haven van Mombasa. DEN HAAG (ANP) - De Recherche Advies Commissie (RAC) adviseert minister Hirsch Ballin van justitie de leugendetec tor als hulpmiddel in te zetten bij opspo ringsonderzoeken. De zogenaamde poly- graaf wordt in de Verenigde Staten al ja renlang gebruikt om vast te stellen of een verdachte tijdens zijn verhoor de waarheid spreekt. Een woordvoerder van de minister laat uit drukkelijk weten dat de RAC op eigen initia tief advies uitbracht. Hirsch Ballin heeft er niet om gevraagd. Invoering van de leugen- detentor is volgens zijn woordvoerder „niet actueel" Toch zal de minister overwegen of invoering van het hulpmiddel wenselijk is. Volgens de RAC, een permanente advies commissie van de ministers van justitie en binnenlandse zaken, moet de rechter beslis sen of de bevindingen van de leugendetector als bewijsmateriaal mogen worden ge bruikt. Het apparaat kan gebruikt worden bij het verhoren van verdachten, maar ook om te kijken of verklaringen van informanten be trouwbaar zijn. DEN HAAG (GPD) - Ondanks de commotie rond diens uitlatin gen over vermeende corruptie in het Amsterdamse politie korps. is de lintjesregen niet aan de Utrechtse hoofdcommis saris J. Wiarda voorbij gegaan. De politiechef, een van de hoofdrolspelers in de IRT-zaak. is benoemd tot officier in de or de van Oranje-Nassau. De vroegere Utrechtse hoogle raar anaesthesiologie prof.dr. B. Smalhout wordt alsnog ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. De onderscheiding zou hem vorig jaar al bij zijn afscheid als hoogleraar worden uitge reikt. maar dat is toen tegenge houden. Volgens Smalhout zou minister d'Ancona van WVC be zwaren hebben gehad tegen zijn voordracht. Tussen Smalhout en d'Ancona ontstond een conflict toen hij haar tijdens een diner zijn opvat tingen kenbaar maakte over het seksuele verkeer van homosek suelen. Volgens Smalhout zou dat gedrag niet passen bij de li chamelijke functies van mannen en vrouwen, die hij meer ge bouwd achtte voor heterosek suele relaties. Hij trok de kennis van d'Ancona dienaangaande in twijfel. Smalhout was twintig jaar hoogleraar en verbonden aan het Academisch Ziekenhuis van Utrecht. Hij maakte furore in zijn strijd tegen medische fou ten. De toekenning van de ridderor de aan Smalhout geschiedt deze keer dan ook niet op voordracht van het ministerie van WVC. maar op instigatie van minister Ritzen van Onderwijs en Weten schappen. Andere hoogleraren in de gezondheidszorg krijgen gewoonlijk een koninklijke on derscheiding via WVC. Eremedailles Dit jaar worden 2485 mensen ter gelegenheid van Koninginne dag gedecoreerd. Dat zijn 129 lintjes meer dan vorig jaar. Vol gend jaar zullen de eremedailles in goud. zilver en brons, verbon den aan de Orde van Oranje-Na ssau, verdwijnen. Aan deze ver andering in het decoratiestelsel is ruim twintig jaar politieke dis cussie voorafgegaan De drie eremedailles worden omgezet in één nieuwe onderscheiding: Lid van de Orde van Oranje-Nassau. Het lidmaatschap zal gehono reerd blijven met een medaille en draaginsigne. De onderschei dingen zullen in het nieuwe sys teem minder snel uitgereikt wor den aan mensen die langdurig in dienst waren van een instelling. Dan zal scherper gekeken wor den naar 'bijzondere handelin gen en prestaties' van personen Onder de nu gedecoreerden zijn 318 vrouwen. Dat zijn er 33 meer cies op 1 juli ingaan, omdat de gezinszorg met termijnen van vier weken werkt. Wegens de voorbereiding en de tijd die no dig is voor de voorlichting van het publiek, pleitte Clevers voor invoeren op 18 juli. Maar de raad koos toch voor 20 juni, omdat de vertegenwoordiger van de mi nister die de vergadering bij woonde geen mandaat had om het Ziekenfondsraadbesluit ter plekke namens d'Ancona goed te keuren als er een datum na 1 juli in voorkwam. Nu kon hij dat wel. Er kan nu ook direct met de publiekscampagne worden ge start. Vrijwilligers staan beroofde toeristen bij DEN HAAG (GPD) - Toeristen die in Den Haag slachtoffer worden van diefstal of geweld kunnen binnenkort terecht bij een speciaal bureau slachtoffer hulp: Tourist Assistence Ser vice The Hague (TAS). Dit zal, in tegenstelling tot het bestaan de bureau Slachtofferhulp, ook 's avonds en in de weekeinden bereikbaar zijn. De kosten worden voor de eerste anderhalf jaar betaald door de ministeries van justitie en eco nomische zaken, politie Haag landen, gemeente Den Haag en het bedrijfsleven TAS gaat voornamelijk met vrijwilligers werken die telefonisch oproep baar zijn. Zij geven zonodig emo tionele ondersteuning, maar kunnen beroofde toeristen ook helpen bij het aanvragen van nieuwe reis- en identiteitspapie ren, geld of onderdak. NIJMEGEN (ANP) - Verpleeg kundigen van een aantal afde lingen in het Academisch Zie kenhuis Nijmegen St. Radboud (AZN) klagen over de regelin gen voor bezoek op de afdelin gen. Bovendien vinden de ver pleegkundigen dat het bezoek steeds brutaler wordt en „sek sistische opmerkingen" maakt. Ook patiënten zijn overigens niet gelukkig met de bezoekre gelingen. Dat blijkt uit een artikel in Rad bode. het huisorgaan van het AZN. In 1987 werden de bezoek tijden in het AZN veranderd van tweemaal per dag een uurtje naar doorlopend bezoek van 15.00 tot 20.00 uur. Redenen daarvoor waren dat het medisch personeel tot 15.00 uur meer tijd zou hebben voor behandelingen, dat de patiënten 's middags een uurtje konden rusten en dat be zoekers die van ver komen lan ger konden blijven. In de praktijk blijkt de regeling vooral op afdelingen met minder ernstige patiënten niet goed te werken. Hoofdverpleegkundige Hetty School: „Eigenlijk mogen er maar twee bezoekers per pa tiënt bij het bed. Als het er meer zijn moeten we politie-agent spelen. Meestal laten we het gaan, maar als de patient er zichtbaar onder lijdt, zeggen we er wat van. Dan kunnen we een grote bek krijgen. Bij buitenlan ders kunnen we al helemaal niet ingrijpen, want daar is een com plete samenscholing sterk cul tuurgebonden." Doorzichtig Ook patiënten klagen over het bezoek. Verschillende patiënten storen zich aan het urenlange, luidruchtige bezoek bij anderen op de kamer. Verpleegkundigen krijgen vaak klachten van pa- tAdvertentie tienten dat zij moeten eten, te; wijl de bezoekers van een buu|EI man of -vrouw zowat op de ran!et van hun bed zitten. Bovendien Pn de afdeling van drie tot adP®4 doorlopend onrustig, zodat p|ei< tienten die dat willen nauwelijlf1 kunnen slapen. Verpleegkundige Marion Giefat berts stoort zich met vele collfal ga's aan de „seksistische opmef151 kingen" van bezoekers. „Zo va|a" geeft de zuster je wel een lekkP1"1 nachtzoentje? Dat is trouwena£ ook de schuld van de ziekenhui®?1 directie, die ons in doorzichtig uniformen laat ron(jlopenFcl Giesberts merkt bovendien or® dat bezoekers steeds groter? struiken bloemen meebrengC en altijd verwachten dat zij od koffie of thee krijgen. De verpleegkundigen van hfl AZN hebben hun klachten ilj middels kenbaar gemaakt bij <j^ directie van het ziekenhuis. D directie heeft toegezegd de pr£< blemen te bekijken. P Delta Air Lines schrapt ruim 12.000 banen E! ATLANTA (KRF) - De Ameijie' kaanse luchtvaartmaatschap0 pij Delta Air Lines schrapt c komende drie jaar tussen 12.000 en 15.000 banen. De maal', regel moet het concern weer oj1?^ winst zetten en per jaar een bi"'' sparing opleveren van 2 miljaiian dollar. tal Delta telt op het ogenblik 73.0^ personeelsleden. Sinds juni 19^, zijn er bij de maatschappij 74CQS' banen verdwenen. Bij de jongsLa maatregel valt aan gedwonge^n ontslagen niet te ontkome^ dan vorig jaar. Onder hen is de actrice Mary (Viruly-i Dressel- huys, die ridder wordt in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De viervoudig olympisch atletiek- kampioene Fanny Blankers- Koen wordt officier in de Orde van Oranje-Nassau, hetgeen ook geldt, voor FNV-vice-voorzitter Karin Adelmund die na 3 mei voor de PvdA toetreedt tot de Tweede Kamer. Onder de gede coreerde vrouwen zit ook A. Gall- Weening, uitsmijtster van disco theek Don Pedro in Franeker die de ere-medaille in zilver krijgt. Diezelfde onderscheiding gaat naar de oudste inwoner van St. Eustatius. L. Euson. De hoogste onderscheiding, die van Commandeur in de Orde van Oranje-Nassau, wordt dit jaar negen keer toegekend. Zij valt toe aan Hannie van Leeu wen, oud-kamerlid voor de ARP en al vele jaren voorzitter van de Sociale Verzekeringsbank. Dat- zelfe geldt voor staatsraad J. Leyten-de Wijkerslooth, J. Hoekman, ambassadeur te Lon den. A Brom. hartchirurg in Abu Dhabi, Th. ten Kate, procu reur-generaal bij de Hoge Raad. S. Martens, vice-president van de Hoge Raad. F. van der Burg, staatsraad. L. Ginjaar, lid van de Eerste Kamer (WD), en D. van Ooijen, oud-lid van de Eerste Kamer (PvdA). Diverse politici werden ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw: M. Oomen-Ruijten. lid van het Europees Parlement (CDA) en de Eerste-Kamerleden E. Baarveld-Schlaman (PvdAi. A. van Boven (VVDi. A. Grol- Overling (CDA). H. Heijmans (VVDi. J. Tiesinga-Autsema (D66) en E Wessel-Tuinstra (D66). Dezelfde onderscheiding ging ook naar de Tweede-Ka merleden P. Blauw (VVD), mw. L. Groenman (D66), P. Lank- landse Veiligheidsdienst. Neder lands vertegenwoordiger bij de VN. N. Biegman, krijgt dezelfde onderscheiding. Ook A. Jose- phus-Jitta. spraakmakend hoofdofficier van Justitie in Alk maar en M. Voortman. directeur van het Laboratorium voor Ge rechtelijke Pathologie in Rijs wijk, ontvangen deze onder scheiding. Dezelfde eer viel te beurt aan bevelhebber der Landstrijdkrachten H. Couzy. ANWB-directeur P. Nouwen mag zich eveneens Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw noemen, evenals G. van de Graaf, oud-praeses van de gene rale synode van de Nederlandse Hervormde Kerk. De filmproducenten Rob Hou wer en Matthijs van Heijnigen worden respectievelijk officier en ridder in de Orde van Oranje- Nassau. J. de Milliano, president van Artsen zonder Grenzen, en Anne van der Bijl van Open Doors worden officier. Rabbijn Awraham Soetendorp en R. Loudon, voormalig particulier secretaris van de koningin en nu plaatsvervangend ambassadeur te Londen, worden eveneens offi cier in de Orde van Oranje- Na ssau. Showbizz De voorzitter van de Sociale Ver zekeringsraad W. Fase en de za kenvrouw Sylvia Tóth, direc teur van uitzend-keten Content Beheer, worden officier. Zanger Lee Towers, die officieel te boek staat als L. Huyzer te Schevenin- gen, wordt ridder in Orde van Oranje-Nassau. Hoewel weinig sporters worden geridderd, krijgt volleybalster Ingrid Piers- ma de versierselen behorende bij het ridderschap in de Orde van Oranje-Nassau. Overigens zijn er opvallend weinig bekende Nederlanders gedecoreerd uit de showbizz-wereld horst (GroenLinks), M. Leerling (RPF), J. Nijland (CDAi, W. de Pree (PvdA). N. Rempt-Halm- mans de Jongh (VVD). G Schut te (GPV). D. Tommei (D66). B. van der Vlies (SGP), M. van Vlij men (CDA). F. Wolters (CDA) en oud-Kamerlid J. Krajenbrink (CDA). Onder de hoge ambtenaren die ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw zijn geworden be vindt zich ook A. Docters van Leeuwen, hoofd van de Binnen- Bii F l innen Zeeland bieden wij particulieren, het midden- en kleinbedrijf en de agrarische sector een compleet pakket verzekeringen, evenals een aantal spaarmogelijkheden met een hóóg rendement. Wij werken daarbij nauw samen met de in Zeeland gevestigde verzekerings adviseurs. Onze gezamenlijke deskundigheid staat borg voor kwalitatief goede en op maat gesneden verzekeringen. Vele Zeeuwen kiezen er daarom voor om bij ons 'ZEEUWS ZEKER' verzekerd te zijn. Vraag uw verzekeringsadviseur naar de produkten van de Algemene Zeeuwse. Algemene Zeeuwse Verzekering Mij. NV Houtkaai 11 4331 JR Middelburg Tel. 01180-83000 Wiarda naast zijn echtgenote, nadat burgemeester Opstelten van Utrecht hem de versierselen heeft opgespeld. foto Ruud Hoff/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 4