Gewoon je tuintje wieden msfp- Van restaurateur tot Ridder Louws Oostburg Ridder J. heeft nu Kruize Een Ridder in het klooster Oud-wethouder van Hontenisse Ridder Eigenzinnig kunstenaar Braat oversteeg schaal van Zierikzee provincie Griffier J. A. Lander Ridder in Orde Nederlandse Leeuw Een ouderwetse vakman met innovatieve ideeën Rentex/Zeetex-directeur Ridder: even wennen, maar toch bedankt van onze verslaggeefster ZIERIKZEE - De eigenzin nige kunstenaar A. S. M. Braat uit Zierikzee is vrij dagmorgen benoemd tot Rid der in de Orde van Oranje- Xassau. Burgemeester J. J. P. M. Asselbergs die hem de bijbehorende versierselen opspeldde, prees Braat voor de wijze waarop hij kunst toegankelijk maakt voor 'ge woon publiek'. „Sinds u in het historische Burgerwees huis woont, hebben duizen den mensen dit intens mooie gebouw kunnen bezichti gen." Ad Braat woont sinds 1957 in Zierikzee en was tot 1982 le raar tekenen aan de scholen gemeenschap Pprofessor Zee man. Sinds 1961 bewoont hij het Burgerweeshuis en vanaf die tijd is het opengesteld voor publiek. Naast bezichti ging van het prachtige ge bouw kunnen bezoekers te vens kennis maken met Braats antiekverzameling of rondwandelen in de unieke tuin. De kunstenaar heeft daar tientallen werken van zichzelf en anderen opgesteld. De gedecoreerde is al meer dan dertig jaar 'kunstenaar op hoog niveau' en geniet gro te bekendheid. Toch is hij niet iemand die zich graag in het maatschappelijke leven be- Kunstdhaar en Ridder Ad Braat. foto Pieter Honhoff ZATERDAG 30 APRIL 1994 1 3 geeft. Asselbergs vo ad dit niet verwonderlijk. „Kunstenaars zijn vaak zeer eigenzinnige eenlingen." Daarnaast heeft de burgemeester meermaals kunnen kennismaken met Braats onafhankelijke opstel ling. ..Als u iets niet zint. dan schroomt u niet dat kenbaar te maken." Braat, die geen kunstzinnige opleiding heeft gevolgd, laat zich inspireren door gebeurte nissen van nu. Bekende werken van hem in Zierikzee zijn het Rampmonument bij de Zuidhavenpoort en het Joodse monument aan de Grachtweg. Maar ook buiten het Zeeuwse zijn vele tiental len kunstwerken van Braat terug te vinden. „Hij heeft de schaal van Zierikzee ver over stegen". vindt Asselbergs. van onze verslaggeefster VEERE - In augustus 1993 nam A. S. Louws uit Serooskerke na een 40-jarig dienstverband af scheid als bedrijfsleider van het Middelburgse aannemersbe drijf Geschiere-Wattel. Onder zijn leiding werd een reeks be kende en belangrijke monu menten in en buiten Zeeland ge restaureerd. Maar daarvoor had hij nooit een koninklijke onderscheiding verwacht. Vrij dag werd hij onder valse voor wendselen naar het stadhuis in Veere gelokt, waar burgemees ter A. H. den Boon hem uit naam van de koningin benoem de tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau en hem de bijbe horende versierselen op de re vers speldde. In zijn vrije tijd werkt Louws mee aan het maken van de ma quette van het stadje Veere in 1813. Hij kwam voor een verga dering hierover naar het stad huis. „Wat is hier aan de hand", was zijn eerste reactie toen hij in de raadszaal familieleden, (oud- icollega's en bekenden aantrof Burgemeester Den Boon schet ste in het kort de opmerkelijke loopbaan van de ex-bedrijfslei der. die zich had opgewerkt van krullenjongen tot hoofduitvoer der Tijdens het bezoek van ko ningin Beatrix aan de Grote Kerk in Veere tijdens koningin nedag 1981 was hij degene die uitleg gaf over het restauratie project. Projecten Enkele projecten die hij heeft ge leid waren het stadhuis, de Schotse Huizen, de Campveerse toren in Veere. maar ook de Oostkerk. kasteel Toorenvliedt en de Koepoort in Middelburg. A. Louws kreeg de onderschei ding voor het bewaren van het culturele erfgoed, wat hij altijd met- grote inzet, toewijding en vakbekwaamheid heeft gedaan. Commissaris van de koningin di meester J. Kruize de versierselen van onze verslaggever OOSTBURG - De Oostburgse burgemeester J. Kruize (57) is vrijdag benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De koninklijke onderscheiding werd hem 's ochtends in het ge meentehuis opgespeld door commissaris van de koningin drs W. T. van Gelder. Kruize is sinds februari 1988 bur gemeester van de gemeente Oostburg. Voordien vertolkte hij die functie bij de gemeenten Kantens en Usquert. Van 1959 tot januari 1966 werkte de in het Drentse Odoorn geboren Kruize als medewerker bij de sociale dienst in achtereenvolgens Veendam, Scheemda en Om- •s W. T. van Gelder speldt burge van het Ridderschap op. foto Charles Strijd men. Tot aan zijn eerste burge meestersbenoeming in april 1976 was hij hoofd van de afde ling sociale zaken in Gieten. Naast het burgemeesterschap van Oostburg vervult Kruize zes nevenfuncties. Hij is commissa ris bij de Delta Nutsbedrijven, voorzitter van de herinrichtings commissie Kust W est-Zeeuwsch- Vlaanderen. voorzitter van de Zeeuwse sportraad, vice-voor- zitter van het Zeeuws-Vlaamse overleg van burgemeesters en wethouders, voorzitter van de Stichting Samenwerking Voort gezet Onderwijs West-Zeeuwsch- Vlaanderen en dagelijks be stuurslid van de regionale brandweer. Ridderschap voor kenner van fruitteelt van onze verslaggever WILHELMINADORP-Minister P. Bukman, zijn hoogste baas, heeft de onderscheiding vrij dagochtend persoonlijk opge speld. Ridder in de Orde van Oranje-Nassau, zo mag ing C. Kortleve uit Wilhelminadorp zich voortaan noemen. De se nior bedrijfskundige op de afde ling fruitteelt van het Informa tie- en Kenniscentrum Akker en Tuinbouw in Wilhelminadorp nam na terugkomst uit Den Haag gistermiddag de felicita ties voor zijn koninklijke on derscheiding in ontvangst op een receptie die het bedrijf spe ciaal voor hem had georgani seerd. Kortleve (60) werd geboren in Groot Ammers. Hij begon zijn loopbaan in 1955, na het voltooi en van een agrarische opleiding, in het buitenland: op het John Innes Institute in het Engelse Hertfort. Een jaar later keerde hij terug naar Nederland, waar zijn beroep hem naar alle wind streken voerde. Na een betrek king van zes jaar bij de Plante- ziektenkundige Dienst in Nijme gen, werd hij in 1962 aangesteld bij het Rijks Tuinbouw Consu lentschap in Leeuwarden. Vier jaar later verhuisde hij naar het Consulentschap in Emmeloord, om in 1979 in Wilhelminadorp te belanden bij het Consulent schap in Algemene Dienst Fruit teelt. Zijn huidige functie ver vult hij vanaf januari 1990. Ook in de Zeeuwse sportwereld is' Kortleve geen onbekende naam. Van 1981 tot 1988 was hij voorzitter van AV '56 in Goes, waarvan hij inmiddels ook erelid is en de 'Familie De Munck-be- ker' kreeg uitgereikt. Tegen woordig is Kortleve lid van de Goese Sportraad. Als verwoed schaatser heeft hij diverse keren de Elfstedentocht uitgereden. van onze verslaggeefster ZIERIKZEE - Ondernemer J. L. Schults uil Zierikzee is vrijdag morgen benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Burgemeester mr J. J. P. M. As selbergs overhandigde hem de versielselen tijdens een feeste lijke bijeenkomst bij het bedrijf Schults Schilders. „U weet ou derwets vakmanschap te com bineren met innovatieve ideeen", zei hij tot de gedeco reerde. „Dat hebben we nodig op Schouwen-Duiveland." Schults heeft zijn schildersbe drijf in de loop van veertig jaar weten op te werken tot een hy permoderne firma. Hij legde zich niet uitsluitend toe op één be paalde markt, maar wedde op meer paarden tegelijk. Tegen woordig is het bedrijf gespeciali seerd in onder meer belettering, glaswerken, plafonds, wandbe- kleding en schilderwerk. Voorts biedt het oorspronkelijk tweemansbedrijf nu werk aan ongeveer honderd personeelsle den „Schults Schilders is heel belangrijk voor de Zierikzeese economie", vond Asselbergs. Ze ker nu steeds meer grote bedrij ven van Schouwen-Duiveland vertrekken. Maar ook Schults kijkt over de provinciegrenzen. Steeds meer wordt heel zuid- west-Nederland gerekend tot het werkterrein van het Zierik zeese bedrijf. Schults vervult naast zijn onder nemerschap meerdere maat schappelijke functies zoals pen ningmeester van de voetbalver eniging. ouderling van de christelijk gereformeerde kerk en diaken van de hervormde kerk. Voorts is hij penningmees ter van het samenwerkingsver band praktijkopleiding schilder en was hij lid van de medezeg genschapsraad van de LTS. HOEK - De Terneuzense leraar J. A. de Visser werd vrijdag benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Tij dens een korte plechtig heid in basisschool 't Kompas in Hoek speld de burgemeester drs R. C. E. Barbé van Ter- neuzen vrijdag de on derwijsman de versier selen horende bij de Rid derorde op. De Visser (59) was tot vo rig jaar september als di recteur verbonden aan de Hoekse christelijke basisschool. Hij maakte toen - na veertig dienst jaren - gebruik van de mogelijkheid om ver vroegd met pensioen te gaan. Onderwijzer De Visser begon zijn loop baan in Goes waar hij en kele jaren les gaf aan de hervormde lagere school. Via de mavo in Axel, de hervormde la gere school in Biggeker- ke en De Stelle in Ter- neuzen belandde De Vis ser in 1979 in 't Kompas in Hoek. De Visser werd door Bar bé geroemd om' zijn ver mogen tot samenwerken en het zorgen voor een goede sfeer op school. Naast zijn dagelijkse werkzaamheden was de onderwijskracht op ker kelijk terrein actief. Van af 1967 is hij één van de organisten van de Her vormde Gemeente, een rol die hij ook vervult bij vieringen van De Zonne bloem. Oud-wethouder P. J. Mangnus ontvangt van burgemeester Th. A. M. Steenkamp de felicitaties in verband met zijn Ridder schap. foto Charles Strijd van onze verslaggever KLOOSTERZANDE - Begin de ze maand nam hij na 24 jaar af scheid van de Hontenisser ge meenteraad en vrijdag kwam voor oud-wethouder P. J. Mang nus de beloning. Hij werd Rid der in de Orde van Oranje-Na ssau. Gedurende zijn raadslidmaat schap was Mangnus tien jaar - van 1982 tot 1992 - wethouder. Na het vertrek van burgemees ter A. Kessen was hij een half jaar waarnemend burgemeester. Mangnus was gemeentelijk ver tegenwoordiger in vele organisa ties, zoals bij voorbeeld de Streek VW en de bibliotheek Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen- Oost. Behalve in het bestuur van de gemeente Hontenisse. waar voor hij onlangs een gemeente lijke erepenning kreeg, was Mangnus ook actief als bankbe- stuurder. Hij trad 26 jaar geleden toe tot de Raad van Toezicht van de Rabobank Kloosterzande. waar hij de afgelopen zes jaar voorzit ter van was. Mangnus vervulde tevens achttien jaar het voor zitterschap van de Kring Rabo- banken Zeeuwsch-Vlaanderen. Mangnus heeft zich veertig jaar ingezet voor de belangen van de landbouw in de streek. Hij werk te bij het Landbouwkundig Eco nomisch Instituut van het mi nisterie van landbouw en lever de door de uitoefening van die functie een belangrijke bijdrage aan de ontwikkeling van de landbouw in Zeeuwsch-Vlaan deren. Mangnus het daarnaast ook re gelmatig zijn gezicht zien op de sportvelden in Hontenisse en was twaalf jaar bestuurslid van de voetbalvereniging Klooster zande. foto Pieter Honhoff Ridder J. L. Schults en zijn echtgenote. J. Schults uit Zierikzee geridderd De Visser geridderd van onze verslaggever van onze verslaggever MIDDELBURG - „On doit cultiver son jardin. Gewoon je tuintje wieden." Zo relativeerde de griffier van provinciale staten, mr J. A. Lander uit Middelburg, de activiteiten op grond waar van hij vrijdagmorgen Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw werd. Commissaris van de koningin drs W. T. van Gelder speldde hem die onderscheiding op aan het begin van een statenvergadering. Hij wees er op dat Lander niet alleen zijn sporen heeft verdiend in zijn loopbaan bij de provincie Zeeland, die in 1974 begon. Ook maatschappe lijk was hij actief, onder meer in de Alliance Frangaise. Verder was hij voorzitter van de voet balvereniging Middelburg, actief in het onder wijs en de gezondheidszorg. Van Gelder: „De ene activiteit is succesvoller dan de andere, maar dat lag niet aan de activiteit van Lander." Nattigheid De onderscheiden griffier zei aanvankelijk van niets te weten. „Ik dacht dat zoiets gebeurde bij een afscheid of een jubileum." Toen hij vlak voor de vergadering zijn vrouw, dochter en zoon ont waarde voelde hij nattigheid. „Die zullen wel niet voor de WOV-discussie in de staten ko men", constateerde hij. „Op dat moment wordt je de adem wel even benomen. Wat die activitei ten betreft, ik zie dat niet als een verdienste. Ik hoop het gewoon nog een tijdje vol te houden." Mevrouw Lander feliciteert haar zojuist tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leewuw benoemde echtgenoot. foto Ruben Oreel Pastoor Verver koninklijk onderscheiden van onze verslaggever HULST - Pastoor L. P. A. Ver ver is vrijdagmorgen benoemd tot Ridder in de Orde van Oran je-Nassau. Hij werd door burge meester A. Kessen verrast met de versierselen van de ridderor de in het Maristenklooster aan de Carmelweg in Hulst. Verver werd dertig jaar geleden tot priester gewijd, nadat hij acht jaar daarvoor was toegetreden tot de Congregatie van de Pa ters Maristen. Na zijn priesterwijding werd Verver door de bisschop van Breda aangesteld als gods dienstleraar aan de Katholieke Lagere Technische School Sint Bernardus. Na drie jaar werd hij directeur en docent van de So ciale School in de Reynaertstad, terwijl hij tevens als staflid en aalmoezenier aan de Levens school was verbonden en als be- drijfsaalmoezenier voor Zeeuwsch-Vlaanderen fungeer de. Verver is acht jaar provin ciaal overste van de Nederland se Maristen geweest en was in de jaren tachtig ook nog zes jaar teamleider van de pastorale werkgroep Oost-Gelderland. In 1986 kwam Verver terug naar Hulst om pastoor van de Heilige Willibrordusparochie te worden. Twee jaar later werd hij be noemd tot kanunnik van het ka thedrale kapittel van het bis dom Breda. Verver is sinds begin dit jaar leider van het pastores- team Zuidrand. Via Zuidrand zorgen zes pastors en pastoors er voor dat de werkzaamheden voor zeven parochies in het zuid oosten van Zeeuwsch-Vlaande ren in onderling overleg worden uitgevoerd. Burgemeester Kessen van Hulst feliciteert pastoor Verver met het Ridderschap. Ridder J. A. de Visser. Burgemeester ir J. L. M. Mandos (r) speldt J. P. Geijsen de versier selen op die horen bij het Ridderschap in de Orde van Oranje-Na ssau. foto Willem Mieras van een medewerker HEINKENSZAND - De voor spelling van zonnig weer en 22 graden gaven de heer J. P. Geij sen uit Heinkenszand de moed om van de aangekondigde fami liedag iets moois te maken. „Meestal probeer ik nog wel wat werk te doen, maar daar kwam dit keer teveel verzet te gen. Dat ik m'n blazer aan moest, kwam met dit weer wat merkwaardig over. Eenmaal op het parkeerterrein van het ge meentehuis kreeg ik de neiging om te vluchten. Ik vind dat zo'n onderscheiding niet helemaal bij m'n beeld past, 't is even wennen, maar toch bedankt." Wat confuus en zeker verrast was de technisch-organisato- risch directeur van Rentex/Zee- tex nadat de Borselse burge meester ir J. L. M. Mandos hem de versierselen had opgespeld die horen bij de benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje- Nassau. „Ik zal hem maar op doen als ik op bezoek ga bij de koningin, maar dat zit er voorlo pig niet in", reageerde de heer Geijsen vrijdagochtend na af loop van de plechtigheid. Stoomtram In zijn uitleg beklemtoonde bur gemeester Mandos dat een grote carrière en veel ontwikkelingen in het bedrijfsleven voor Geijsen geen beletsel waren om ook maatschappelijk actief te zijn. Hij was en is lid van tal van clubs en heeft onder meer als be stuurslid van de Stoomtram Goes-Borsele geholpen dit toeri- sche museumlijntje goed op de rails te krijgen. In het bedrijfsleven heeft Geij sen na onder andere een oplei ding MO economie en marke ting geholpen aan de sterke groei van stomerijen in Den Bosch. Tilburg en Helmond. Hij was bovendien betrokken bij de grote fusie van verschillende wasserijen in Zeeland. Hij staat inmiddels aan het hoofd van een bedrijf met 370 medewerkers, zes produktielocaties en een bruto jaaromzet van ruim 37 mil joen gulden. Na het officiéle ge deelte kon hij met de aanwezige familie, collega's en kennissen aan de geplande familiedag be ginnen. Ridder ing C. Kortleve. Burgemeester A. H. c sierselen op die beho Nassau. on speldt aannemer A. S. Louws de ver- het Ridderschap in de Orde van Oranje foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 49