Ook Tholen deelt in lintjesregen u Duizendpoot Freriks werd ridder Plichtsgevoel en ijver goed voor brons Vlasbaron Ridder F. Smoorenburg en familie beleefden een bijzondere dag Rijkswaterstaatman Koole kreeg zilver Drie medewerkers PTT kregen zilver J. van den Berge diep onder de indruk van gouden medaille C. W. van Haveren gouden verzekeraar Bruënaar Okkerse met goud beloond -'ij w: Twee maal goud en drie maal zilver K. Goudzwaard onderscheiden >oe voor inzet voor zondagsschool LI van onze verslaggever SINT-MAARTENSDIJK - Ook het eiland Tholen deelde giste ren in de jaarlijkse lintjesregen. Vijf inwoners van zijn gemeen te kon burgemeester H. A. van der Munnik die dag in het ge meentehuis in Sint-Maartens dijk met een koninklijke onder scheiding verrassen. De burge meester speldde twee gouden en drie zilveren eremedailles, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, op. J van den Heuvel (64). WD-frac- tievoorzitter in de Thoolse ge meenteraad, ontving uit handen van Van der Munnik de ereme daille in goud. Van den Heuvel, woonachtig in de kern Tholen, heeft veel betekend voor de ge meente, zo bleek uit de woorden van de burgemeester in het ge meentehuis te Sint-Maartens dijk. Ruim vijftien jaar is Van den Heuvel VVD-lid in de ge meenteraad. Om gezondheids redenen stopt hij na deze raad speriode met dit werk. Daar naast was hij 25 jaar lang voor zitter van de Thoolse gymnas- Vakbondsman Van Loo niet verrast door onderscheiding van onze verslaggever GOES - Vakbondsman D. van Loo is vrijdagmiddag in zijn woning in Goes koninklijk on derscheiden. Uit handen van burgemeester D. J. van der Zaag van Goes ontving hij een zilveren eremedaille, verbon den aan de Orde van Oranje-Na ssau, vanwege zijn verdiensten voor de hout- en bouwbond CNV. Een complete verrassing was het voor Van Loo niet. ,.Ik had al een vermoeden, zoiets is voor mij ook moeilijk geheim te hou den." De voordracht werd ingediend door het CNV, waarvan Van Loo (70 jaar) sinds 1951 lid is. Binnen de bond was hij kaderlid, af gevaardigde van het rayonbe- stuur, afdelingssecretaris en - penningmeester. Van der Zaag roemde Van Loo's jarenlange maatschappelijke betrokken heid. „De vrijwillige bestuurder is een uitstervend ras." tiekvereniging Olympia en is hij nog steeds vice-voorzitter van de Stichting Thoolse Dagen en lid van de beheerscomissie sport en gemeenschapscentrum Meulvliet te Tholen. Van 1948 tot '82 werkte Van den Heuvel als beroepsmilitair. Hij begon bij de Landmacht en stapte in '54 over naar de Koninklijke Lucht macht. Vakman L. Hage (66) uit Sint Annaland, een veel geraadpleegd 'all round' tuinbouwvakman, ont ving eveneens de gouden ereme daille. Hage. begonnen in 1942 op het akkerbouwbedrijf van zijn vader, stapte later over op de 'vollegrondstuinbouw': ver bouw van onder meer gladiolen, boontjes, aardbeien en meloe nen. „Deze overstap vergde veel zelfstudie en in het bedrijf was het alle hens aan dek", aldus Van der Munnik. Ondanks de grote hoeveelheid tfjd die zijn bedrijf in beslag nam. had Hage - inmiddels met pensioen - tijd over voor tal van nevenactiviteiten. Enkele voor beelden: voorzitter van de tuin- bouwstudieclub Sint Annaland, lid van de provinciale tuinbouw- commissie van de ZLM. taxa teur wildschade in Zeeland en hoofdingeland van het water schap Tholen. Voor zijn werk als president kerkvoogd van de Hervormde Gemeente van zijn woonplaats Scherpenisse werd J. M. Dijke vrijdag geëerd met de ereme daille in zilver. In het gemeente huis reikte Van der Munnik hem de bijbehorende versierselen uit. In '53 begon de 77-jarige Dijke zijn werk als president-kerk voogd. De burgemeester was vol lof over hem: „Een goed luiste rend oor naar de gemeente, een juist woord op het juiste mo ment, dit alles dienende tot in standhouding van de kerkelijke gemeenschap met een eigen pre dikant. Zo'n persoon is de heer Dijke." Een vrouw met groot aanzien in de dorpsgemeenschap van haar woonplaats Sint Annaland. Dat is mevrouw M. Boogaard-Bolier (79), die de eremedaille in zilver ontving. Haar grote aanzien ver diende mevrouw Boogaard via een waslijst aan functies die zij vervulde of nog steeds vervult. Een kleine greep: presidente van de Nederlandse Bond van Plat telandsvrouwen. afdeling Sint Annaland: lid van het bestuur van de stichting Welzijn voor Ouderen Tholen en Sint Philips- land: lid van de commissie dorpsgemeenschap Sint Anna land en beschermvrouwe van de koninklijke fanfare Accelerando in haar woonplaats. Ook L. van Beveren uit Stave- nisse kreeg de eremedaille in zil ver. Een 'toonbeeld van doorzet tingsvermogen' noemde Van der Munnik de 69-jarige Van Beve ren. die ondanks een lichamelij ke handicap al vanaf zijn der tiende jaar in het kleermakers vak zit. Hij begon zijn carrière in een kledingbedrijfje in Stavenis- se. Na de oorlog begon Van Be- veren een eigen zaak, die uit groeide tot een onderneming met twintig personeelsleden. Op 54-jarige leeftijd werd hij afge keurd, maar ging in een schuur tje verder met z'n beroep. De Thoolse onderscheidenen in het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk. Vlnr: M. Boogaard-Bolier (zilver), L. van Beveren (zilver), J. M. Dijke (zilver), J. van den Heuvel (goud) en L. Hage (goud). foto Dirk-Jan Gjeltema van onze verslaggever KRUININGEN - Niet alleen voor de 66-jarige F. J. F. Smoorenburg uit Krabbendijke was het vrijdag een bijzondere dag. Dat gold ook voor zijn familie en vrienden. Ze kwamen uit alle hoeken van het land. De eersten stonden al om negen uur 's ochtends op de stoep van het gemeentehuis van Reimerswaal te Kruiningen. De uitreiking van de koninklijke onder scheiding aan Smoorenburg was pas om 11.00 uur. Burgemeester A. Verbree speldde hem de de ereme daille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau op. Het eerbetoon valt Smoorenburg vooral ten deel van wege zijn grote inzet voor diverse verenigingen en acti viteiten van en voor oud-strijders. Tevens is het een onderscheiding voor zijn houding en optreden tijdens militaire dienst, met name in het voormalig Neder- lands-Indië. Smoorenburg nam onder meer deel aan de tweede politionele actie eind 1948 en werd vanwege zijn grote verdiensten in 1949 bevorderd tot tijdelijk sergeant-majoor voor Speciale Diensten. Sinds 1953 is hij actief lid van het reunie-comité van het Vijfde Bataljon van het Zesde Regiment-Infante- rie. Veel kameraden van dat bataljon maakten giste ren hun opwachting in Kruiningen. mm van onze verslaggever KREEKRAKSLUIZEN - Een lintje kon hem bijna niet ont gaan. Oud-medewerker van Rijkswaterstaat T. G. Koole uit Kruiningen is op vrijwel alle fronten actief geweest en ook na zijn vervroegde uittreding in 1993 is hij actief gebleven. Hij kreeg vrijdag uit handen van di recteur dr H. L. F. Saeijs van Rijkswaterstaat, directie Zee land, de eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. De uitreiking vond plaats op e.en plek die Koole kent als zijn broekzak, de Kreekraksluizen in het Schelde-Rijnkanaal. Acht tien jaar heeft hij daar gewerkt als sluismeester, maar hij deed veel meer. Hij was actief in de vakbond AbvaKabo en was voorzitter van de dienstcommis sie van Rijkswaterstaat Zeeland en raadslid voor de PvdA in Kruiningen. Maatschappelijk betrokken is hij nog steeds, als secretaris van Ons Dorpshuis en voorzitter van verzorgingste huis Bachten Vaete. Koole kon vorig jaar als één van de laatsten van een gunstige uit- tredings-regeling gebruik ma ken. „Ik heb 42 jaar gewerkt", zei hij bij zijn afscheid, „en dan krijg je weieens genoeg van het heilig moeten." Vliegdekschip Koole begon op 14-jarige leeftijd als schildersknecht, was even schippersknecht, voer op het vliegdekschip Karei Doorman en kwam als 22-jarige bij Rijks waterstaat. Rijkswaterstaat-directeur Saeijs had vrijdag niet alleen voor Koole een onderscheiding in petto. Hoofdsluismeester J. Langenhuizen uit Bergen op Zoom kreeg de eremedaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. vanwege 40 jaar waterstaatsdienst. van onze verslaggeefster ROTTERDAM - Voor mevrouw T. A. Prins uit Goes, waren de rollen vrijdag voor één keer om gekeerd. Al veertig jaar is de PTT-werkneemster de grote motor achter elke festiviteit die zich in haar bedrijf voordoet. Gaat er iemand met pensioen of krijgt er iemand een lintje: me vrouw Prins zorgt voor de ca deaus. voor een vlekkeloze re ceptie en voor een lang gedicht waarin de loopbaan van het feestvarken uit de doeken wordt gedaan. Vrijdag werd mevrouw Prins zelf in het zonnetje werd gezet. KPN- regio-directeur J. R. Bloot, speldde haar tijdens een bijeen komst in Rotterdam de ereme daille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau op. Hij memoreerde in een toe spraak de brede inzetbaarheid van mevrouw Prins, die veertig jaar bij de post, telegraaf en tele foon heeft gewerkt. Vorig jaar maakte mevrouw Prins gebruik van de VUT-regeling maar orga niseert nog steeds reisjes, soos- middagen en kerstvieringen voor gepensioneerde medewer kers. Actief Tijdens dezelfde bijeenkomst werden ook J. C. Kouijzer, uit Zierikzee, en G J C. Posthuma uit Oost-Souburg onderschei den met de zilveren eremedaille. De heer Kouijzer werkte 32 jaar bij de PTT-post, het langst als hoofdbesteller in Zierikzee, waar hij leiding gaf aan de Schouwse bestellersteams. Hij maakte zich verdienstelijk als brand wacht en ehbo'er in het bedrijf en gaf ook leiding aan het zomer avondvoetbalteam van de PTT. Daarnaast was Kouijzer zeer ac tief in het Zierikzeese vereni gingsleven. Hij droeg bij aan de bloei van de Voetbalvereniging Zierikzee, de visserijvereniging Helpt Elkander, de Kegelclub en de rooms katholieke kerkge meenschap. De heer Posthuma kreeg zijn on derscheiding voor de opgeruim de manier waarop hij bijna veer tig jaar als besteller werkte. Hij toonde in zijn loopbaan een ster ke betrokkenheid met zijn colle ga's en had vanuit die betrok kenheid ruim '25 jaar zitting in de dienstcommissie, de onderne mingsraad van de PTT. Naast zijn werk hield Posthuma zich bezig met belangenbehartiging voor de leden van de volkstuin vereniging in Vlissingen. Ook binnen zijn kerk. de gerefor meerde gemeenten, was de heer Posthuma bestuurlijk actief. Op 1 januari van dit jaar ging hij in de VUT. Burgemeester A. Bergshoeff van Duiveland speldt de heer H. F. Freriks de versierselen van het Ridderschap op. foto Pieter Honhoff van onze verslaggever OOSTERLAND - Duizendpoot H. F. Freriks uit Oosterland is vrijdag geridderd. Burgemeester A. Bergshoeff speldde hem de versierselen op tijdens een feestelijke bijeenkomst in Freriks bedrijf. De onderscheiding kreeg hij voor zijn bestuurlijke inzet in het onderwijs, de watersport, het toerisme, bedrijfsleven en de ontwikkeling van baanbrekende apparatuur voor de gezond heidszorg. Afgelopen dinsdag nog bediende hij één van zijn vin dingen tijdens operaties in het Sophia-kinderziekenhuis in Rot terdam. De 65-jarige Freriks is 33 jaar werkzaam in het gelijknamige Oos- terlandse bedrijf, dat zich specialiseert in luchtbehandelings technieken en verhoogde vloeren. Sinds de oprichting in 1989 is hij voorzitter van de Nederlandse Vereniging Verhoogde Vloe ren, van waaruit hij is afgevaardigd in de Europese organisatie voor deze branche. De gedecoreerde heeft daarnaast mede een bevriezingsmethode ontwikkeld voor de behandeling van blaas- wormen (Echinococcose). Daarmee zijn inmiddels honderd ope raties uitgevoerd. Zijn Freriks Echinococcuscyste Sealer (FES) geniet internationale belangstelling. Op dit terrein werkte hij sa men met chirurg dr C. K. Jongsma van het Havenziekenhuis in Rotterdam. Onderwijs Intensief heeft hij zich. en doet dat nog steeds, bemoeid met het technisch onderwijs in de regio. Vanaf 1974 was hij bestuurslid van de LTS in Zierikzee (nu VBO) en sinds 1981 bereidde hij de vorming van Middelbaar Beroeps Onderwijs op de Zuidholland se en Zeeuwse eilanden voor. Hij is momenteel penningmeester van het MBO in Oude Tonge. Verder was Freriks bestuurslid van de watersportvereniging Bru in Bruinisse C75-'79), voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Watersportbond Zuid-West-Nederland 78-'87), driejaar voorzit ter van de VW Schouwen-Duiveland en sinds 1989 bestuurslid van de Ondernemerskring Schouwen-Duiveland. van onze verslaggever WOENSDRECHT - Een man die werkt met een niet aflatende ij ver, een grote mate van plichts betrachting èn met trots. Zo werd de 62-jarige F. Ledelay uit Rilland-Bath vrijdag gekarak teriseerd door kolonel D. Sta rink. commandant van het De pot Mechanisch Vliegtuigmate rieel en Straalmotoren (DMVS) op Vliegbasis Woensdrecht. Le delay die werkt bij het DMVS kreeg vrijdag een koninklijke onderscheiding. Uit handen van Starink ontving hij in Woens drecht de eremedaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Ledelay is sinds 1965 in dienst bij de luchtmacht. Hij werkt in het Werkcentrum Hydraulica, Accessoires en Mechanische Vliegtuigsystemen waar hij re- gelinstrumenten van vliegtui gen en motoren reviseert en af stelt. Volgens Vliegbasis Woens- drecht is Ledelay de laatste ac tief dienende medewerker van Molukse afkomst bij het DMVS. Voordat hij begin jaren vijftig naar Nederland kwam, was hij beroeps-adjudant bij de Aan- en. Afvoertroepen van het Konink lijk Nederlandsch-Indisch Le ger. Als zoon van een KNIL-mili- tair groeide Ledelay op in een In dische kazerne. Hij is actief lid van de Bond van Wapenbroe ders. Burgemeester drs R. C. E. Barbé van Terneuzen speldt M. A. van de Bilt de versierselen op die horen bij het Ridderschap. fotoCharle^n Strijd 11)1 van onze verslaggever SLUISKIL - De Zeeuws-Vlaam- se vlasbaron M. A. van de Bilt viel vrijdag koninklijk eerbe toon ten deel. Van de Bilt werd voor zijn voortrekkersrol in de vlassector benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De versierselen horende bij het Ridderschap werden de Sluis- kilse zaadhandelaar opgespeld door burgemeester drs R. C. E. Barbé van Terneuzen. Van de Bilt (54) is sinds 1963 ac tief binnen het uit 1897 dateren de familiebedrijf. In 1970 werd hij directeur van het vlas- en zaaizaadbedrijf, dat hij uitbouw de tot een bloeiende onderne ming die werk biedt aan ruim 20 mensen en waar een kwart van de Nederlandse vlasoogst wordt verwerkt. ust; De Sluiskilse ondernemer geniete,"^ binnen de vlassector faam als een vernieuwend ondernemer! Hij ontwikkelde - toen de sectoi een enorm slechte periode door-L^ maakte - nieuwe technieken od het gebied van oogstverwerking^ en afzet. ;ns Ook op bestuurlijk vlak maakt^at Van de Bilt zich verdienstelijk voor de vlassector, ondermeei®£e als bestuurslid van de Neder" landse Vereniging ter bevorde-v'el ring van de Vlasnijverheidede ;rer Daarnaast was en is Van de BilFon ook op maatschappelijk terreirfcd' actief. Zo is hij sinds 1974 lid varfkei de Zeeuws-Vlaamse Kamer var? Pe Koophandel, lid van het Sluis- kilse kerkbestuur (sinds 1969) en was hij een periode hoofdingei a land van het waterschap. van onze verslaggeefster BURGH-HAAMSTEDE - Van wege zijn vele kerkelijke func ties ontving J. van den Berge uit Burgh-Haamstede vrijdagmor gen de eremedaille in goud ver bonden aan de Orde van Oranje- Nassau. De gedecoreerde toon de zich diep onder de indruk. „Ik ben heel dankbaar dat de Heer mij de kracht en de energie heeft gegeven om mijn taken te vervullen." Van den Berge werd op 20 fe bruari 1969 bevestigd als diaken van de gereformeerde gemeente in Haamstede. Op de eerste ker- keraadsvergadering die hij bij woonde werd hij benoemd tot ERÏ inP rig< tn oon in F scriba en in het voorjaar varf66 I 1970 werd hij ouderling. In dié T< functie verzorgde hij onder meeie n; catechesatie aan de doopleden h« legde hij huisbezoeken af en refonl gelde hij de preekvoorziening. 'heii ek. Voorts is Van den Berge lid varit h het algemeen bestuur van dencti Stichting Rusthuizen der Gerejlan formeerde Gemeenten in Zeeven land en voorzitter van de Stichten ting Tafeltje-Dekje. Gedurendeeuv een periode van ongeveer tien jaar verzorgde de gedecoreerd®^ rondleidingen door de Meeu wenduinen. Daarnaast maakt Van den Berge zich al 24 jaar ver dienstelijk als raadslid voor dé SGP/RPF in Westerschouwen. vari onze verslaggever NOORDGOUWE - Vice-voorzit ter C. W. van Haveren van de Zeeuwse Assurantie Club (ZAC) is vrijdag in zijn woon plaats Noordgouwe onderschei den met de gouden eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Burgemeester L. N. Labruyère speldde hem thuis de versierselen op. In zijn vakgebied geeft hij cur sussen en lezingen, terwijl hij ook excursies op touw zet. Hij doet dat al dertig jaar. Verder is hij algemeen examenleider. Van Haveren was van 1958 tot in 1988, toen hij met pensioen ging, werkzaam bij verzekerings maatschappij Nationale Neder landen (voorheen: Nederlanden van 1845). In 1972 werd hij dis- tricts-inspecteur. Lions De gedecoreerde is meer dan een kwart eeuw lid van de Lionsclubl Schouwen-Duiveland, waarvan hij korte tijd voorzitter is ge weest. Als lid van de activitei tencommissie van de Lions heeft Van Haveren vele activiteiten georganiseerd zoals wandel- tochten, dagtochten voor invali- M i den en (in 1988) de muziekdag in! Brouwershaven. Van Haveren zorgt er ook voor dat de deur van het zwembad Onderdak in Zierikzee, waar hij 4 sinds 1971 al vroeg baantjes trekt, 's morgens van slot is. Ook controleert hij dan de kaartjes van andere zwemmers. 4o van onze verslaggeefster BRUINISSE - „Hij hoort bij Bruinisse als het water bij de zee en de mossel bij het wad." Zo typeerde burgemeester A. Vogelaar vrijdag Bruënaar Wolfer Okkerse (54 jaar). Okker se kreeg uit handen van de bur gemeester de gouden ereme daille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Hij is al ja ren actief in diverse belangen organisaties en verenigingen voor de visserij. Sinds 1965 is Okkerse bestuurs lid en vanaf 1971 zelfs voorzitter LIS! otoi *ijd£ ïisti van de plaatselijke visserijverigev eniging Algemeen Vissersbedtla lang. Daarnaast maakt hij deelond uit van de Landelijke Adviesjn ac commissie Verdeling Mosselperjhtei celen en de Mosseladviescomm 3 missie van het Produktschapéere voor Vis en Visprodukten. Tus sen 1967 en 1980 was hij be£ stuurslid van Zevibel en hij fun-tten geert nog steeds als plaatsver-'oest vangend bestuurslid voor dez^ergi belangenorganisatie. -üs Okkerse zet zich verder actief in' au voor de plaatselijke Bruse Werktal c groep Opvang Asielzoekers en is ouderling bij de hervormde kerk in Bruinisse. |£S I de zondagsschool in Nieuwer kerk, werk waarmee zij in 1953 begon in Hoenderloo en dat zit een jaar later in Ket Duivelandsof dorp voortzette. Zelfstandig eif volledig pro deo beheert ze sinda 1985 de Algemene Leesbiblio® theek in Nieuwerkerk, waarbij zij geruggesteund wordt dooj een aantal vrijwilligers. Werlï dat ze nog steeds met overgav J verricht. Mevrouw Goudzwaard# Wandel was in de jaren zestig te® vens werkzaam bij de bloed® transfusiedienst in het Rodq Kruisziekenhuis in Zierikzee. van onze verslaggever NIEUWERKERK - Ilart had zij voor de zondagsschool, de bi bliotheek en het kruiswerk. Om die reden kreeg de 58-jarige K. P. Goudzwaard-Wandel uit Nieuwerkerk de zilveren ere medaille in de Orde van Oranje- Nassau. Zij kreeg de bij de on derscheiding behorende ver sierselen op het gemeentehuis uit handen van burgemeester A. Bergshoeff. Zij was 38 jaar hoofdleidster van

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 44