maar.... Scheuren Sprinkhaan en garnaal zijn neef en nicht PZC Smaakvol koken in de magnetron Papieren lingerie Eerste aardappelen komen uit Cyprus Lentesoep van jonge zuring en asperges vrije tijd ZATERDAG 30 APRIL 1994 33 Oogst met Nederlands tintje Waardevolle stoffen blijven in de magnetron over het algemeen behou den. foto G PD De magnetron is uit de moderne keuken nauwelijks weg te denken. De optimale toepassing blijft helaas in veel gevallen achterwege. Verder dan het inschakelen van een magnetron bij het ontdooien en opwarmen van een kant-en-klaar maaltijd komt men vaak niet. Jammer, want juist de magnetron leent zich uitstekend voor het bereiden van gezonde, smaakvolle maaltijden. Volgens een wijze van bereiden die snel en energiebewust is. Maar het is wel even wennen. Een magnetron werkt op basis van microgolven, die zich al leen op water- of vetmoleculen richten. Stuiten de microgolven op metaal, dan worden ze weerkaatst. Stuiten ze op kunststof, glas, aar dewerk of porselein, dan gaan die golven daar dwars doorheen. Microgolven dringen direct de le vensmiddelen binnen en worden daar in warmte omgezet. Bij het fornuis gaat dit proces veel trager. Eerst wordt de kookplaat verhit, dan de pan. en pas daarna de le vensmiddelen. Het koken van een pond aardappelen gaat in een magnetron 18 minuten sneller en kost 32 procent minder energie. Een ander voordeel van het koken in de magnetron is het behoud van voedingswaarde. Doordat de mi crogolven de levensmiddelen rechtstreeks en snel verwarmen, leidt dit tot zo min mogelijk verlies van vitaminen en mineralen. Veel vitaminen en mineralen zijn ge voelig voor warmte of worden in water opgelost. Ze gaan bij vele kookmethoden verloren. Waarde volle stoffen blijven in de magne tron over het algemeen behouden. Niet in de laatste plaats doordat afbreekmiddelen als water of vet in veel gevallen overbodig zijn. Koken met de magnetron geeft een smaakvol resultaat. Groente blijft knapperig en vis en vlees blij ven sappig. Alleen het bruine korstje blijft achterwege. Daar voor is een warmtebron nodig die van buiten komt. Gestoofd Een van de ideale produkten om in een magnetron te bereiden is vis. Vis heeft immers geen bruin korst je nodig. En juist in de magnetron blijft de verfijnde smaak behou den. De combinatie van vis en magnetron leidt bovendien tot zeer gezonde creaties. In de mag netron wordt de vis als het ware ge stoofd en wordt door het gelijkma tig verhitten van zijn eigen vocht gegaard. De vis kan op een bedje van fijnge sneden groenten (prei, uien, wor teltjes, tomaten en/of paprika worden gelegd. Alle soorten vis kunnen in de magnetron worden bereid, zowel filets, moten als hele vissen, groot en klein. Ga bij de bereiding van vis in de magnetron als volgt te werk. Leg in een magnetronschaal de vis, al of niet op een bedje van groente. Voeg slechts een paar eetlepels vocht toe (water met wat citroen sap. visbouillon en/of droge, witte wijn). Leg moten vis of een groot stuk vis (al of niet gefileerd) in het midden van de schaal. Als u meerdere vismoten of filets hebt, kunt u ze het best in een cir kel met de dikke kant aan de rand van de schaal leggen. Prik gaatjes in het vel van grote stukken of van de hele vis. Laat de vis afgedekt op half vermogen gaar worden. Bereidingstijd: 250 gram vis 3-5 mi nuten, 500 gram vis 6-8 minuten, afhankelijk van de de dikte van de stukken vis: hoe dikker, hoe lan ger. Tilly Sintnicolaas Met de hand aardappelen oogsten, levert de minste kans op bescha diging op. foto G PD Ieder jaar worden vanaf het ei land Cyprus per schip de eer ste primeuraardappelen naar het Europese vasteland ver voerd. Lekkere, vastkokende 'nieuwe' aardappelen, waaraan de rode klei nog kleeft als een zweem van warme voorjaars zon. Aardappelen uit Cyprus, maar dan wel een voorj aars- oogst met een Nederlands tin tje. Op het mooie eiland Cyprus in de Middellandse Zee nemen aardappelen een voorname plaats in. De export van vele soorten aardappelrassen is voor het eiland jaarlijks een belang rijke bron van inkomsten. De winteroogst, tussenoogst en voorj aarsoogst brengen voor treffelijke aardappelen voort. De spring-crop, de voorj aars- oogst, loopt van april tot juni. Dit is de tijd van de primeur aardappelen die, behalve uit Cy prus, ook uit andere landen rondom de Middellandse Zee af komstig zijn, zoals Zuid-Spanje, Malta en Portugal. Maar ook Egypte teelt primeuraardappe len. Wat velen echter niet weten is. dat al deze primeuraardappelen voor een belangrijk deel van Ne derlandse oorsprong zijn. Ne derlandse exporteurs van poot- aardappelen benutten destijds hun handelsgeest en zochten naar uitbreiding van hun afzet gebieden. In Zuid-Europa ble ken er voldoende mogelijkhe den om nieuwe aardappelrassen te introduceren. De Europese markt was er rijp voor. Rode klei De Cyprische primeuraardap pel is een vastkokende en zeer smaakvolle aardappel. In tegen stelling tot de bloemige pieper bevat hij minder zetmeel en blijft dus heel tijdens het koken. De Cyprische primeuraardap pelen vallen bij de Nederlander het meest in de smaak. Zo van uit de Cyprische bodem worden ze nu vers bij ons in de winkel aangeboden. De rode klei die vaak nog aan de aardappelen kleeft, is hun mediterrane visite kaartje. Deze rode grond is karakteris tiek voor het gebied Kokkino- ehoria in het oosten van Cyprus, de streek waar de meeste aard appelen vandaan komen. De ak kerbouwbedrijven hier, veelal familiebedrijfjes, zijn klein, zo'n 25 hectare. Het 'rapen' van de aardappelen tijdens de oogst, wordt voornamelijk door vrou wen gedaan. Machines komen er niet aan te pas, het 'lichten' van de knollen is handwerk. Dit om eventuele beschadigingen te voorkomen. De Cyprische primeuraardap pelen zitten daardoor stuk voor stuk puntgaaf in de schil. Be mesting vindt op de vruchtbare akkers niet plaats en voor de noodzakelijke beregening wordt het water door kilometers lange pijpleidingen uit stuwme ren aangevoerd. Deze vorm van kunstmatige irrigatie is noodza kelijk, omdat het op Cyprus maar weinig regent. Al met al worden kosten noch moeite gespaard om een uit muntende kwaliteitsaardappel te produceren. Een primeur aardappel die een lange weg per koelschip heeft afgelegd, voor dat hij op ons bordje belandt. Maai- wel een aardappel die niets van zijn versheid en Neder landse oorsprong heeft verloren. De Cyprisch/Nederlandse pri meuraardappel is het proeven meer dan waard. Alexander Haye Het aspergeseizoen is, schoorvoetend, begonnen De aarzeling hield verband met het koude voorjaar. Pas als de temperaturen boven de twintig graden komen, schieten de as perges de grond uit. Voor het zover is. worden ze geoogst. De witte asperges althans, want wanneer die het daglicht zien verandert het wit in paars. Een verkleuring die het 'witte goud' in waarde doet dalen. Overigens worden er steeds meer groene asperges in Neder land geteeld. Omdat de witte asperges in verhoogde bedden worden geteeld, waarvoor los se. zanderige grond nodig is, zie je die soort vrijwel uitsluitend bosjes asperges nodig. Het hoe ven beslist niet van die hele dikke, kwaliteit AAI, te zijn. Schil de asperges met een dun schiller. vanaf het kopje naar de teen steeds dikker schillend, en breek het houtige ondereind er af. Zet de asperges met koud water en een snuQe zout op en laat ze als het water aan de kook is. nog vijf minuten blan cheren. Snijd de asperges in stukjes van een paar centime ter en sauteer ze in honderd gram boter gedurende vijf mi nuten. Haal de aspergepunten uit de boter en houd ze apart. Schenk nu bij de asperges die nog in de boter zwemmen een liter sterke kippebouillon en op de zandgronden. De groene asperges mogen gerust hun kopjes boven de grond steken en kunnen ook op zwaardere grond gedijen. Daardoor gaan ook in Zeeland steeds meer tuinders over tot de teelt van groene asperges. Met enkele open dagen willen zij daar bin nenkort de aandacht op vesti gen. Waarover volgende week meer. Vandaag aandacht voor de wit te asperge. En omdat de eerste exemplaren die we kochten een nogal schamel uiterlijk ver toonden. hebben we ze in een overheerlijke soep verwerkt. Gecombineerd met zuring. Zuring groeit net als de asper ges in het voorjaar opnieuw uit. De jonge groene blaadjes ver sterken met hun zachte zuur de fijne smaak van de asperges. Een prima combinatie dus. U hebt voor vier personen twee laat de asperges goed garen. Giet dan een deciliter slag room bij de asperges en laat ze nog even doorkoken. Giet de massa in een blender samen met vijftien fijngehakte zuring- blaadjes waarvan u de nerven en stelen hebt verwijderd. Draai alles tot een puree en roer die door een zeef terug in de pan. Breng de soep tegen de kook aan en roer er drie eier dooiers door De soep mag nu niet meer koken. Breng de soep op smaak met peper, zout, een snufje nootmuskaat en een scheutje citroensap. Leg op ie der bord wat van de nog knap perige aspergepunten en vul aan met de soep. Deze asperge soep is heel lekker als lichte lunch, samen met wat bebo terd, vers geroosterd brood. Rien van Reems Soep van asperges en jonge zuring, een echt lentegerecht. foto Rien van Reems Sommige antropologen stellen dat de mens van oorsprong een insekteneter is. In die dagen toen de eerste mensachtigen uit de bomen neerdaalden en rechtop op de aarde gingen lopen, vormden insekten een makkelijke prooi. Ze waren er volop en ze gaven goed voedsel, rijk aan proteïnen. Her en der op de aardbol is men insekten trouw gebleven, en dan vooral de sprinkhaan, In Chi na en Japan, Zuid-Amerika, Afrika en het Midden-Oosten. Sprinkha nen konden zelfs genade vinden in de strenge joodse spijswetten. De bijbel vermeldt uitdrukkelijk (Le viticus 11:22) dat men sprinkha nen mag eten. Ze worden genoemd bij het gevogelte „dat boven zijn voeten schenkels heeft om daar mee op de aarde te springen". En springen kunnen ze, daar bestaat geen twijfel over. Johannes de Doper voedde zich, volgens de evangelisten Marcus en Lucas, met sprinkhanen en wilde honing. We mogen hopen dat Jo hannes de diertjes met zout kook te, zoals men nog alCijd doet in Ara bische landen, dan wel ze boven een vuurtje roosterde. Berberstammen in Noord-Afrika aten een soort brood, met sprink hanen verrijkt. Hiervoor werd het vlees van de sprinkhanen in een vijzel met wat zout fijngestampt en vermengd met grove tarwegries (waarvan men in Noord-Afrika de couscous bereidt i. Deze massa liet men in aarden kruiken gisten tot een handzaam deeg. waarvan plat te koeken gevormd werden die men in de zon liet drogen tot een harde koek. Zeer voedzaam dank zij het sprinkhanevlees. Maar lek ker...? Voor de wereldvoedselpositie zou het wel goed zijn als er meer sprinkhanen gegeten werden. Het is goed protelnenrijk voedsel, ze zijn er in overvloed en een beetje uitdunnen kan geen kwaad. Sprinkhanen kunnen ware plagen vormen en in een oogwenk hele arealen voedsel kaal vreten. Zoals in het bijbelverhaal van de tien plagen die over Egypte kwamen als straf voor de farao die de joden niet met Mozes naar hun land Ka- naan wilde laten terugkeren. Ik heb eens een blikje gedroogde sprinkhanen uit Vietnam gekre gen. Ze smaakten een beetje naar gedroogde garnalen. Geen won der. sprinkhanen en garnalen zijn neef en nichtje, beide geleedpoti- gen die in een pantsertje leven, de ene vliegt, de ander zwemt. Maar terwijl we graag garnalen eten, griezelen we (nog) van sprinkha nen. Garnalen zijn er in vele soorten, de grote uit Zuidoost-Azië. de gam ba's uit de Middellandse Zee. en piepkleine zoetwatergarnaaltjes, die een lekkernij zijn voor de aris tocratische kippen uit Bresse (Oost-Frankrijk) die daaraan hun fijne smaak danken (zegt men). En de allerlekkerste: de kleine noord- zeegarnaaltjes van de Nederlandse en Belgische kustwateren. Vroeger werden ze aan karren levend ver kocht, springerig, zilvergrijs. Je moest ze zelf koken en pellen, ver ser kon niet. Nu echter mogen ze niet meer le vend worden ingevoerd, ze worden op zee gekookt Dat behóórt te ge schieden in zeewater, maar helaas, zeewater is discutabel geworden. Deze fijne garnaaltjes, bruinroze van kleur - als ze tenminste niet door borax een onnatuurlijke har- droze kleur hebben gekregen -. zoetziltig van smaak, zijn een dure lekkernij geworden. Aanmerkelijk goedkoper, maar ook minder fijn. zijn de lichtroze Noorse garnalen uit verre noorde lijke zeeën, hier diepgevroren inge voerd. evenals de grotere oranje- roze steurgarnalen. De zachte, ziltige smaak van gar nalen harmonieert zeer goed met het neutrale fris-rinse, iets zoete van tomaten. Dit is een specialiteit van de Belgische kust geworden: tomaten gevuld met garnalen en mayonaise, met peterselie: toma- tes-crevettes in restauranttaai. Erg lekker, maar wie de fijne noordzeegarnaaltjes (zoals de be roemde Stellendamse) op hun al lerbest wil proeven, verdoezelt ze niet met mayonaise of een of ander sausje, maar druppelt er alleen wat citroensap op. stuift er wat vers ge malen witte peper over en geniet ze met warme toost en boter. Wina Born Papieren ondergoed, het was er wel. Zoals de grote, onappetij telijke wegwerpslips, die je na ge bruik tijdens bijvoorbeeld je vakantie kan weggooien. Maar dat was de bedoeling niet van de ont werpsters Barbara van Opdorp en Macha van Zijverden. „Die dingen zagen er niet uit. Wij zochten een elegante, erotische variant. Je moet het zien als een cadeautje. Je nieuwe minnaar koopt het voor je en stuurt het aan je op. Sommige mensen geven het ook als huwe lijkscadeau. Het is eigenlijk meer een grapje", vertelt Barbara van Opdorp. Scheuren maar dus. De meeste mensen die het onder goed ontvangen, bewaren het ove rigens. De papieren collectie be staat uit vier modellen, een beha. een slipje, een kimono-achtig jasje en een kort onderjurkje. De gemid delde levensduur van slip en beha is slechts kort: ongeveer een uur. Jasje en onderjurk kunnen, bij voorzichtig gebruik, nog een twee de keer gedragen worden. De laat ste modellen zijn wat ruimer van belijning. Bovendien heeft het on derjurkje aan de achterkant een split, het is een soort schort. De be ha is er in de maten AB en CD, en slip en onderjurk in de maten small/medium en medium/large. Het jasje is er vanwege de ruime belijning is één maat. Barbara: „De modellen zijn van een papiersoort die is gemaakt van gras. Dat heeft als voordeel dat er geen bomen voor gekapt hoeven worden. Bovendien is deze papier soort heel soepel en transparant. Het lijkt een beetje op vlieseline." De modellen zijn er in één kleur, off white. „Dat is de natuurlijke, onge bleekte kleur van het papier. Het is niet zo grijs als de kleur van gere cycled papier." Barbara en Macha studeerde drie jaar geleden af aan de Arnhemse Kunstacademie. De rip off-eollec- tie is de eerste die zij op de markt brengen. Een blikvanger. „Dit is ei genlijk onze eerste aanzet, een lok kertje. We wilden altijd al lingerie ontwerpen en dit is echt iets om naar de kijken en het valt op. Hier mee willen we onze naam naar vo ren brengen. We zijn nu bezig met het maken van een 'echte' lingerie collectie. Daarin verwerken we geen papier, maar bijvoorbeeld zij de en katoen. De nieuwe collectie komt in juni uit." Het papieren onderjurkje wordt aan de achterkant gestrikt. foto Jeroen Mulder Het ontwerpersduo werkt met de merknaam By Bunny Yaeger. Een naam die associaties oproept aan Playboy-Bunnys en degelijk Jae ger-ondergoed. „In eerste instan tie was dat niet ons uitgangspunt, maar toen we die twee woorden naast elkaar zagen vonden we dat eigenlijk wel grappig. Wij hebben ons laten inspireren door de Bun ny Yeager. Zij was een Amerikaan se pin up uit de jaren vijftig. We hebben de letters a en e verwisseld om geen problemen te krijgen. Het opvallende aan Bunny Yeager was dat zij na haar carriere als Bunny zelf Bunnys is gaan fotograferen. In die tijd was dat zeer ongebruike lijk. Zij was de eerste vrouw die dat deed. Zij was in haar tijd een echt blond Amerikaans wijf, met zo'n typisch jaren vijftig kapsel. Dat past goed bij onze kleren. Die pa pieren modellen hebben ook iets erotisch, iets sexsueels. Je kunt er een erotisch avontuur mee beleven zonder dat dat al te veel geld kost. Gewone lingerie verscheuren is wat kostbaar." Helemaal voor niets scheuren is er bij deze lingerie ook niet bij. Een volledige set van alle modellen sa men kost 125 gulden. De beha, het slipje en het onderjurkje kosten 39.95 per stuk, het jasje is een tientje duurder. Annemarie Zevenbergen En hij scheurde haar de kleren van het lijf, waarna een vurige vrijpartij volgde.... Geen deel 351 van de Bouqet- reeks maar één van de toepassingen van de modellen uit de nieuwe lingerie-collectie Paperwear. De 'rip off- ondermode van dit merk is bedoeld voor eenmalig gebruik. Het kan letterlijk van het lijf gescheurd en gewoon in de prullenbak gegooid worden. De collectie werd gemaakt door het ontwerpersduo Barbara van Opdorp en Macha van Zijverden. Het papieren slipje en de beha. foto Jeroen Mulder

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 33