Nederland is een gevoelige post Zorgen om de zorgarbeid Wij stemmen op het CDA. Waarom? IV;. - PZC Verwachting voor goed haring-jaar Drugstoerisme blijfts na Duitse uitspraak V HjrUNG# opinie en achtergrond 2 Nieuwe Duitse ambassadeur wil goede vrienden worden met ons land m m •"M ',T va~: WIJ VRAGEN U OOK UW STEM AAN HET CDA TE GEVEN EN ONZE PARTIJ ÉN HAAR LIJSTTREKKER BRINKMAN MASSAAL TE STEUNEN. ZEKER NU! ZATERDAG 30 APRIL 1994 van onze correspondente Judith Stalpers Wilhelm Haas werpt een blik over de grote Japanse tuin voor zijn werkkamer in de Duitse ambassade in Tokyo. Echt missen zal hij die niet. In Den Haag staat hem een paleis je te wachten, met hoge. gedeco reerde plafonds en in iedere ka mer een echte open haard. Zijn ambassadeurschap in Tokyo zit erop. Hij maakt eerste met zijn vrouw een kleine wereldreis voordat hij half juni in Den Haag zal neerstrijken voor zijn laatse diplomatieke post. De 62-jarige Haas was vijf jaar lang ambassadeur in Israel, po litiek gezien een uitermate zwa re post voor een Duitse ambas sadeur. In 1990 ging hij naar To kyo, waar economie en handel de boventoon voerden. Beide posten vereisten het uiterste aan diplomatiek handelen. - Is Nederland, ook een gevoelige post? „Ja, ongetwijfeld. Niet van rege ring tot regering. Er bestaan, voor zo ver ik weet, geen proble men op politiek, economisch en cultureel gebied. Maar voor de Nederlanders is de psychologi sche verhouding tot het Duitse buurland niet gemakkelijk. Dat is zeker een gevolg van de Twee de Wereldoorlog, maar de moei zame verhoudingen bestonden ook daarvoor al". „Het heeft ermee te maken dat de Bondsrepubliek een buur land is dat veel groter is. Duit sers overspoelen, bijvoorbeeld, in de weekenden de Nederlandse stranden. En niet alle Duitsers gedragen zich netjes. Nederland is niet het enige land dat het af en toe moeilijk heeft met de gro te Duitse broeder. Het geldt ook voor Denemarken en nog ster ker voor Polen. Een van de be langrijkste taken van de Duitse diplomatie is ervoor te zorgen dat de buren zich 'at ease' voelen met de Duitsers". - Duitsland als grote broeder, buurman. Een paar jaar gele den is de Bondsrepubliek nog groter geioorden. Heeft de her eniging uw taak als ambassa deur moeilijker gemaakt? „In Japan speelde dat geen rol. De Japanners behoorden tot de weinigen die de hereniging als iets vanzelfsprekends zagen. De Japanners waren nog blijer dan wij toen de Muur viel. Ze waren dan ook verbaasd dat wij nauwe lijks iets vierden. Ik geloof niet dat het gewicht van Duitsland in de wereld is toegenomen na de hereniging. Wat wel is toegeno men. is de verwachting die de wereld van ons heeft. Men ver wacht dat we meer verantwoor delijkheid nemen" „Maar ik zie ons nu niet als een land dat machtiger is geworden. Sowieso kunnen wij in Europa niet meer zo'n rol spelen als aan het eind van de vorige eeuw. Na tionale politiek speelt in Europa een steeds kleinere rol. Ook al duikt het her en der in kwaad aardige vormen op. zoals in het voormalige Joegoslavië. Tje- Door Pieter van Hove De echte haringliefhebber krijgt altijd eind april, begin mei de kriebels. Nog even voordat de Vis der Vissen weer in gro ten getale in de winkels ligt. De komst van de eerste Hollandse Nieuwe de zogeheten maatjesharing is altijd weer een gebeur tenis van de eerste orde. Het eerste tonnetje wordt traditiegetrouw op de Scheveningse afslag verkocht. Niet lang daarna is het Vlaggetjesdag, het begin van het seizoen. Later in het seizoen krijgt de koningin de vetste en lekkerste haring aangeboden, de overbekende koninginneharing. De haring kan zo in het rijtje klompen, tulpen en mo lens worden opgenomen. Nee dus, de eerste haring van het jaar is op en top Deens. Deen se vissers vertrekken naar de relatief dicht bij gelegen wateren, bij het Skagerrak en vangen daar haring die het hele jaar in het Skagerrak en het Kattegat verblijft. Dë ha ring voldoet normaal gesproken aan alle ei sen: vet, goed op gewicht en smakelijk. De vis wordt de volgende dag al kakelvers op het Deense vasteland aangeland en vervol gens in no-time per vrachtwagen naar Ne derland gebracht. Elk jaar is de kwaliteit van de haring weer beter, zo willen de experts ons doen geloven. Behalve vorig jaar. De haring was in de be ginmaanden mager, veel te klein en de smaak hield niet over. Voor het eerst sinds jaren moest Beatrix het zonder koninginne haring stellen. Volgens Ad Corten. harings pecialist van het Rijks Instituut voor Visse rij Onderzoek (RIVO) in IJmuiden zijn hier voor verschillende oorzaken aan te geven. „De voedselproduktie in het Oostelijk ge deelte van de Noordzee bleef achter. Er was minder plankton. Zodoende had de maatjes haring daar in mei en juni een laag vetgehal te. Pas twee maanden later was de haring aan de goede maat." Oostzeeharing Een andere oorzaak is de achteruitgang van de haringpopulatie in het Skagerrak. Deze haring paart in maart voor de kust van Oost- Duitsland. De Noordzee-haring heeft de Westelijke Noordzee als paaigrond, zoals het gebied bij de Shetland-eilanden en de Schotse visgronden waar voornamelijk in augustus wordt gevist. Ook hier viel de kwa liteit van de haring tegen. Oorzaak van dit alles ook hier: voedseltekort. Corten denkt echter dat '93 een uitzonderlijk slecht jaar was. „Toen zaten werkelijk alle omstandigheden tegen. Ik verwacht voor het komend seizoen betere resultaten." Overigens was het vorig jaar niet louter kommer en kwel. Tijdens een onderzoek met het RlVO-schip Tridens trof fen de biologen in juli voor de kust bij Aber deen schitterende haring aan. „De mooiste haring die ik ooit heb gezien", vertelt Cor ten. „We hebben het direct doorgegeven aan de Nederlandse visserij. Die had haar traw lers echter al naar de Shetland-eilanden ge stuurd. En bovendien was niet duidelijk of het een toevalstreffer betrof." chië. Slowakije, Griekenland. Politiek en diplomatie speelt zich steeds meer in supra-natio- naal verband af. in de Europese Unie, in de Verenigde Naties. En dat vind ik goed. - En economische betrekkingen? Ook. Als je kijkt naar de han delspolitiek met Japan: die wordt bijna geheel aan de EU overgelaten. Wij wachten af wat het commissariaat in Brussel doet. Dat doet het gelukkig goed. Ik vind het juist dat de pro blemen en oplossingen hoe lan ger hoe meer op globaal niveau worden opgelost". - En de handelsverhoudingen met Nederland, worden die s\i- pra-nationaal geregeld? De Bondsrepubliek is Nederlands grootste handelspartner. "Ja, Nederland heeft een enorm handelsoverschot met ons. Ei genlijk zouden wij jullie zo moe ten behandelen als de Amerika nen de Japanners. Nee, gelukkig speelt de handelsrelatie met Ne- derlandv überhaupt geen poli tieke rol. Dat heeft er ook mee te maken dat Duitsland zelf twin tig jaar lang een exportover schot had met de meeste landen. Een handelsoverschot is niet per definitie iets verkeerds dat afge straft moet worden". „Verder zijn we, net als jullie, geen bilateralisten. We voeren niet alleen handel met Neder land. maar met vele andere lan den. Het gaat om het gehele plaatje. Ook wat politieke aan gelegenheden betreft liggen de Duitsers en Nederlanders zeer dicht bij elkaar. Daar zie ik to taal geen problemen. En wan neer het om culturele vragen gaat: ieder heeft zijn eigen cul tuur". „Er gebeurt heel veel goeds tussen regio's onderling. De staat Nordrhein-Westfalen en Niedersachsen hebben aller lei uitwisselingsprogramma's met hun buurprovincies in Ne derland: studenten, carnavals verenigingen. muziek, enzo voorts. Op cultureel gebied zie je een regionalisering van betrek kingen met de buren. Dat werkt kennelijk heel goed. Nordrhein- Westfalen is geen 'grote broe der'. De dimensies worden zo ac ceptabeler en minder gevoelig". - Zo te horen hebt u in Nederland als ambassadeur niets te doen. Buitenlandse politiek verloopt via de VN, economie via de EU en cultuur via de regio's. door Jan W. Scheffers Er wordt in ons land erg veel zorgarbeid verricht. Vooral op het terrein van de onbetaalde zorg in huis en buurt: huishoudelijk werk. de mantelzorg en het vrijwilli gerswerk in scholen, verenigi- gen en kerken. Maar ook in de betaalde zorg zoals in zieken huizen en de bejaardenverzor ging. Verder in de zorg, die er in de arbeidsorganisaties is voor mensen in hun werksi tuatie, zoals bedrijfsmaat schappelijk werk, de perso neels- en de bedrijfsgenees kundige diensten. Het derde terrein van de zorgarbeid is het milieu. Van de zorg voor het behoud van het milieu is de laatste jaren meer werk ge maakt Deze zorgarbeid wordt vaak met plezier en voldoening ver richt. Vooral omdat degenen op wie de zorg gericht is vreug de en erkenning oproepen en geven. Toch staat de zorgar beid onder steeds grotere druk. Door onvoldoende maatschap pelijke erkenning en door de bezuinigingen in deze sector De kerkelijke viering van de 'Zondag van de Arbeid', op of rond 1 mei, heeft daarom dit jaar als thema 'Zorgarbei- d...een zorg?'. Het gaat daarbij om een rechtvaardiger verde ling van de betaalde en onbe taalde arbeid, Van wat we 'pro- duktieve' arbeid noemen en zorgarbeid. Ook gaat het om een betere verdeling van het werk tussen mannen en vrou wen Weliswaar zijn steeds meer vrouwen de laatste jaren be taald gaan werken: van 26 pro cent in 1960 naar 56 procent in 1993, Maar hun werk is vaak tij delijk. Het gaat nogal eens om onzekere deeltijdbanen, die in vergelijking met mannen on gelijk betaald worden en onre gelmatig zijn. Daarnaast treft de afbrokkeling van de sociale zekerheid veel vrouwen extra hard, met name vrouwen in de bijstand met kinderen en we duwen. De vrouwenbeweging wijst er al jaren terecht op. dat deze slechte positie van vrou wen niet enkel door slechte op leidingen veroorzaakt wordt, maar ook door discriminatie. Vrouwen krijgen geen baan, krijgen slechtere banen, ver richten mindere functies om dat ze vrouwen zijn. En bij een echtscheiding houdt de man meestal de baan en de vrouw de zorg voor de kinderenHet is dan ook niet toevallig dat de Bijstandswet een 'vrouwen- wet' is geworden. De vrouwenbeweging uit de -I. -ft: Gtiidé iri/ Protest voor het Ziekenhuis Walcheren tegen ontslag voor een hele groep geslaagde leerlingen. foto Lex de Meester 11 N T 'iWJ tweede feministische golf heeft nog een thema op onze agen da's geplaatst. Zij eist dat niet alleen de betaalde arbeid tus sen mannen en vrouwen eerlijk verdeeld moet worden, maar ze pleit ook voor een herwaarde ring en herverdeling van de vaak onbetaalde zorgarbeid. Dat raakt gevoelige plekken in de moderne samenleving. Tot voor kort werd de zorgarbeid, betaald en onbetaald, vooral toegewezen aan vrouwen. Mannen verdienden buitens huis de kost, vrouwen deden binnenshuis het huishouden en zorgden voor de zieken en zwakken. De ideologie van moederschap en vrouwelijke natuur, ook gevoed uit christe lijke bronnen, deed de rest Daarmee werd vrouwen dub bel onrecht aangedaan. Him inzet werd beperkt tot zorgar beid en de geringe waardering voor die arbeid vertaalde zich in een gering economisch aan zien van vrouwen. Nu lijkt de eis tot herverdeling van arbeid tussen mannen en vrouwen en tot grotere arbeid sparticipatie door vrouwen haaks te staan op de economi sche realiteit van dit moment. Er is een groot tekort aan ba nen, er worden hogere scho lingseisen gesteld er is onvol doende geld voor kinderoppas, voor betaald zorgverlof en aan gepaste werktijden. Mannen met een fulltime-baan zijn te weinig bereid of in staat om een deel van hun werktijd in te leveren. Vanuit het perspectief van emancipatie en rechtvaardig heid daarentegen wint de eis tot herwaardering en herver deling van arbeid aan kracht. De zelfstandigheid en onafhan kelijkheid van vrouwen in een onzekere economische toe komst wordt er door vergroot. De zorgarbeid wordt dan an ders en beter betaald en ge- waardeert!. Sociale brief Naar aanleiding van de Zon dag van de Arbeid heeft de oe cumenische beweging DISK (Dienst in de Industriële Sa menleving vanwege de Ker ken) een sociale brief gepubli ceerd. Daarin worden de zor gen om de zorgarbeid beschre ven. Maar ook de zorgen om de chronische baanloosheid. Im mers een flink deel van de be volking heeft geen werk of zal geen baan kunnen vinden en wordt afhankelijk van dalende uitkeringen. In West-Europa maakt de grootschalige reorganisatie van de economie een ongeken de paradox zichtbaar. Econo mische vernieuwing binnen een wereldwijde vrije markt blijkt banen te kosten. Zelfs als in de komende jaren de econo mische groei terugkeert is het hoogst onzeker of er ook nieuwe banen bijkomen. Ook is onzeker of die banen in Ne derland of in Europa terecht zullen komen. Economen spreken van 'baan- loze groei'. Steeds meer men sen kunnen dit inmiddels uit eigen ervaring bevestigen. Door onze economie, waarin gekozen wordt voor technolo gische vernieuwing en stijging van arbeidsproductiviteit, worden mensen en hun ar beidskracht uitgestoten. In het bijzonder lopen hierbij de inwoners in Nederland met een migranten-herkomst gevaar. De baanloosheid in deze groep is nu al onwaarschijnlijk hoog: bij Turken 35 procent, bij Ma rokkanen 42 procent en bij Su- rinamers en Antillianen 29 pro cent. Van de Turken is 14 pro cent van de hoofden van huis houdens aangewezen op een wao-uitkering, onder Marok kanen is dat 17 procent. Bij de autochtonen ligt dit percen tage op 6 procent. Zichtbare en onzichtbare baanloosheid heeft definitief een kleur. Voor migrantenvrouwen is die kleur nog sterker: Turkse vrouwen 48 procent. Marokkaanse vrou wen 66 procent. Surinaamse vrouwen 35 procent en Antil liaanse vrouwen 48 procent. Als de cijfers van de migranten zouden gelden voor de gehele bevolking, dan zaten we mid den in een sociale ramp. Voor het gevoel van velen is er nu 'slechts' sprake van een be perkt probleem. Met grote zorg wordt in de sociale brief gesig naleerd dat een groeiend aan tal mensen juist de migranten, ondanks hun hoge baanloos- heidcijfers, de schuld geeft van de sociale problemen in onze samenleving. Volgens DISK moet de bestrijding van de baanloosheid onder migranten dan ook prioriteit hebben. De ze keuze rechtvaardigt een ex tra inspanning. De sociale brief vraagt verder voor één economische sector bijzondere aandacht: de land en tuinbouw, die in een ern stige crisis verkeert. Overcapa citeit, internationale concur rentie, schaalvergroting, be zuinigingen als gevolg van ver anderingen in het landbouw beleid en milieuzorg eisen hun tol. DISK ondersteunt het plei dooi in de agrarische sector voor een 'sociaal plan', zoals dat in het bedrijfsleven en bij de overheid al gangbaar is. Alles overziende concludeert DISK dat de sociale kosten van de huidige economische veranderingen in het licht van de cristelijk-sociale tradities te hoog zijn. Met grote zorg ziet dit oecumenisch samenwer kingsverband van het arbeid spastoraat in Nederland een nieuwe 'sociale kwestie' ver schijnen. Appèl Naar aanleiding van de Zon dag van de Arbeid pleit DISK in haar sociale brief voor een fundamentele herbezinning over de inrichting van onze sa menleving. Welke maatschap pij willen we in de toekomst hebben? Wat is daarin een rechtvaardige economie? Wanneer overschrijdt de drie deling van onze samenleving tussen mensen met een vaste baan, de flexibele arbeids krachten en degenen die 'uit het arbeidsproces gestoten worden of daar geen toegang toe kunnen krijgen een kriti sche grens? Dat zijn de vragen die worden voorgelegd aan de politiek, de vakbeweging, het bedrijfsleven en aan de kerken in Nederland. Bij de sociale brief heeft DISK een appèl gevoegd. En een handtekeningenlijst waarin het appèl kan worden onder schreven. Met het oog op eco nomische gerechtigheid, vrede en democratie wordt hierin een pleidooi gevoerd voor alterna tieven, die beginnen met het herverdeling van betaalde en onbetaalde zorgarbeid en de daaraan verbonden inkomens. Immers mensen dienen rech ten te kunnen ontlenen aan de onbetaalde zorgarbeid die ze verrichten. Het gaat om het recht op economische erken ning van hun arbeid, het recht op een zelfstandig inkomen en het recht op aanvullend pen sioen. Zo zijn de zorgen om de zorgar beid een goede aanleiding voor christenen en kerken om zich op de Zondag van de Areid te voegen in die 1 mei-beweging voor solidariteit in de wereld van de arbeid. „Ik wil op deze ironische opmer king serieus reageren. Het is een belangrijke vraag wat ambassa deurs tegenwoordig in de EU- staten te doen hebben. De klas sieke diplomatie bestaat nauwe lijks meer. Mijn beide voorgan gers hebben me verteld dat er in derdaad niet meer veel is wat een ambassadeur moet doen, maar des te meer wat hij kan doen. Je moet aanwezig zijn en meediscussieren in symposia, voordrachten geven... Je bent er als vertegenwoordiger van je land om uit te leggen waarom je land zo is als het is. Om uit te leg gen dat men Duitsland als ge heel moet nemen, met zijn fou ten en goede eigenschappen. - Het was uw eigen wens om naar Nederland te gaan. Waarom Ne derland en niet een ander land? „Dat is een samenloop van om standigheden. Ten eerste wilden mijn vrouw en ik niet tot mijn pensioen in Japan blijven. We wilden dichter bij onze oude moeders zijn en bij onze vier kin deren. Dus was de keus Europa. Vervolgens hing het af van de be schikbare posten. Het moest bo vendien een uitdagende post zijn en een die met mijn kwalifi caties overeenkwam". „Er zijn ook emotionele redenen. Mijn voorvaderen komen uit Ne derland en mijn schoonvader was in de jaren twintig in Neder land gestationeerd. Mijn vrouw heeft een deel van haar jeugd in Nederland doorgebracht". - Wat is voor u het uitdagende aan de Nederlandse post? „Om bevriend te raken met mijn buurland. On de belangen van mijn land te vertegenwoordigen in samenwerking met het gast land. We hebben genoeg ge meenschappelijke problemen, zoals drugs, het milieu, handel. Het zou mooi zijn wanneer we in goede samenwerking aan oplos singen kunnen werken". door Fred Rondeel, ANP Het Duitse besluit om het be zit van kleine hoeveelhe den softdrugs niet meer te be straffen is een belangrijke stap naar Europees overleg over het beleid ten aanzien van eanna- bisprodukten. De grensregio's in Nederland, die geplaagd wor den door de overlast van soft- drugstoerisme en -handel, zul len echter nog weinig merken van een terugloop van deze vorm van reizen. De handel in Duitsland blijft im mers strafbaar en pas als de Duitse wetgever ook daarin wat soepeler wordt, zal de overlast van drugstoerisme in de grensre gio teruglopen. Donderdag sprak het constitu tionele hof in Karlsruhe uit dat het bezit van kleine hoeveelhe den soft drugs niet meer wordt bestraft. Burgemeester J. Mans van Enschede uitte daarop de verwachting dat dat zal leiden tot daling van het aantal Duitse drugstoeristen naar Nederland. Mans was tot voor kort burge meester van Kerkrade, een grensgemeente waar het drug stoerisme veel overlast, veroor zaakt. dus hij weet waarover hij spreekt. Verkooppunten Maar volgens de Haagse advo caat mr. A. Orie wringt voor de Duitse cannabisconsument de schoen bij de verkooppunten. Zolang die in Duitsland verbo den zijn zal hij zijn heil moeten zoeken in Nederland waar het wetsklimaat veel soepeler is. De uitspraak van het hof zal dus geen aardverschuiving veroor zaken, meent de jurist. Orie was één van de verdedigers van de Arnhemmer Harm Dost, die in oktober 1987 na een jaren lange procedure tot één jaar en negen maanden werd veroor deeld wegens de verkoop hasj aan Duitsers. Dost had t( al drie jaar in Spaanse en Dui gevangenissen op zijn reclj zaak gewacht. Niet verminderen Of Burgemeester J. Pleumeek'"1 van Heerlen deelt de mening v1 de Haagse advocaat. Pleurr£p< kers verwacht niet dat de dr? 1 soverlast van Duitsers in Hé6" len zal afnemen. Het beleid*11 Duitsland verandert immPn niet door de uitspraak van f° hof. De overlast van met nareA de harddrugs-problematiek de Limburgse grensstreek !e' beslist niet verminderen. V°e ziet hij in het vonnis van Kafn ruhe een eerste signaal dat gelijk een doorbraak kan baL kenen voor een andere vorm \l denken in Duitsland over L drugsproblemen. Ook het hoofd bedrijfsvoeri van de Venlose politie, comrr[ saris P. Frohlings, vreest datfc uitspraak van het hof geen F vloed zal hebben op het Dui£ drugstoerisme naar Venlo. overlast blijft omdat in Dui land geen onderscheid wordt j maakt tussen hard- en s<| drugs. Opening Maar allerwegen wordt in de spraak van het Duitse hof q belangrijke opening gezien v|l de Europese dialoog. Of hetr Duitsland ooit tot legalised van de (klein)handel komt"A overigens nog maar zeer m vraag. Want donderdag bleek ie Stockholm, op dezelfde dag v'P de uitspraak in Karlsruhe, er de Europese strijd tegen legi 311 sering van softdrugs weer laait. Burgemeesters uit 23 IIri! ropese steden lieten in ve( Zweedse hoofdstad een krach en „nee" horen tegen elke legaliiee ring van softdrugs. Daarbij w<,ur ernstige kritiek geuit aan 1 33 adres van Amsterdam, waar e oe gedoogbeleid wordt gevoerd. tve' 1. Het CDA is een beginselpartij. 2. Het CDA heeft een realistisch en goed sociaal programma. 3. Het CDA heeft een unieke bestuurlijke ervaring. 4. Het CDA kan de continuïteit in de landspolitiek waarborgen. 5. Het CDA kan als brede volkspartij versplintering voorkomen. het pel JOU hel: latl jioe bin [na: wel Oud-voorzitter CDA le kamerfractie Oud-minister van Defensie Oud-minister van Buitenlandse Zaken Wilhelm Haas: ....grote buur.... foto AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 2