Duisternis aan het eind van de tunnel PZC Klucht onder Kanaal Krekels reportage 27 ZATERDAG 30 APRIL 1994 De opening van de Kanaaltunnel, aanstaande vrijdag (6 mei), had een mijlpaal moeten worden in de geschiedenis der Britten. Voor het eerst sinds de Ijstijd zou Engeland weer aan Europa vastzitten. Engelsen zouden kunnen doen wat voorheen slechts aan de mammoets was voorbehouden: naar Europa trekken zonder water te zien. Maar in plaats van een mijlpaal is de Kanaaltunnel een klucht geworden. Nadat koningin Elizabeth en president Mitterrand hun obligate linten hebben doorgeknipt, zal het gelijk weer stil worden rond de tunnel. De eerste trein naar Parijs heeft vier maanden vertraging. Voor de Engelsen is dat geen probleem. Voor hen zal er altijd duisternis zijn aan het einde der Kanaaltunnel. „Tunnels graven is een bezigheid van konijnen." Het was de burgemeester van Folkes tone die vorig jaar de scepsis nog het best verwoordde. Zijn stad, gelegen aan de opening van de tunnel, had meer dan enige andere in Engeland geprofiteerd van het 'project van de eeuw'. Maar toen op de autosnelweg van Londen naar de Kanaaltunnel richtingborden verrezen waarop de naam van zijn stad was vervan gen dopr het woord 'Eurotunnel', organi seerde de burgervader in eigen persoon het verzet. Openlijk gesteund door de koningin-moe der brieste Paul Marsh: „Dit is de eerste keer in de geschiedenis dat de naam van een stad is vervangen door die van een commercieel bedrijf En hij vervolgde: „Als je daaraan begint, kun je Dover ook wel vervangen door P O. Dit is de gekte van een stelletje ambtenaren. Folkestone is meer dan een gat in de grond." Een gat in de grond - dat is wat de tunnel voor de Engelsen is. Sir Alistair Morton, topman van Eurotunnel, placht de Ka naaltunnel in één adem te noemen met het Panama- en het Suezkanaal. Maar Morton was een roepende in de woestijn. „Wat een droevig verhaal is dit", consta teerde de Independent, een krant, on langs. „Dit is een project van historische afmetingen, een triomf voor de bouwkun de, een tunnel die voor het eerst sinds de tijd van de mammoets de mensen weer in staat stelt om van Engeland naar Europa te gaan zonder het ruime sop te kiezen. En hoe voelen wij ons? Onverschillig, klage rig, niet-betrokken, geïrriteerd, ongemak kelijk, kloterig." Lachwekkend Voor een deel heeft de Kanaaltunnel zijn slechte imago te danken aan de gedrukte media, die zich soms Engelser dan de En gelsen betoonden. Kort nadat de eerste spade de grond in was gegaan, gaf het weekblad Punch een korte karakter schets van de natie waarmee Engeland binnen luttele jaren onlosmakelijk ver bonden zou zijn. „Fransen", zo noteerde het blad, „houden niet van dieren, tenzij ze gebakken zijn". En: „Ze hebben lach wekkend kleine politiemannen, met uit zondering van Maigret, die eigenlijk En gels is." Na de 'doorbraak' op 1 december 1990. waardoor Engeland feitelijk ophield een eiland te zijn. werden de aanvallen venij- nigver. Die dag hadden Graham Fagg en Philippe Cozette een paar honderd meter onder het woelige water van het Kanaal een gat geboord dat de Britse en Franse delen van de tunnel uiteindelijk verbond. Maar terwijl onder de grond de champag- nekurken tegen de ruwe tunnelwanden knalden, werden in de meer gepolijste om geving van talrijke Britse kranteredacties de messen geslepen. De volgende ochtend verscheen de Finan cial Times met een artikel onder de veel zeggende kop 'Europees Continent Niet Langer Geïsoleerd'. En aan het andere einde van het journalistieke spectrum had de boulevardpers nog minder scrupu les. De Sun, Engelands grootste krant, no teerde: 'Voor het eerst sinds de Ijstijd zit het Continent weer vast aan Engeland: welkom terug in de beschaving'! Elders in kranteland werd zelfs het gerucht ver spreid dat de Fransen het hadden bestaan een kikker los te laten in het Britse deel der tunnel. De campagne in de media mocht nog zijn ingegeven door de wetenschap dat een vleugje vreemdelingenhaat de oplagecij fers nooit schaadt, maar in de kantoren van Eurotunnel woedde een heuse Brits- Franse oorlog. Voor een groot deel zou de Kanaaltunnel zijn beroerde imago dan ook niet aan de media te wijten hebben, maar aan zijn exploitant. Naam De problemen begonnen gelijk al toen Eu rotunnel een naam moest kiezen voor de autotrein. De Engelsen meenden dat 'The Shuttle' voegzaam zou zijn. begrijpelijk ook voor eenieder in Frankrijk met Engels in het eindexamenpakket. De Franse poot in het bedrijf dacht daar echter an ders over, en kwam surprise, surprise met het Franse equivalent voor shuttle, 'La Navette'. Dit, zo meenden zij, moest bevattelijk zijn voor de Brit die zijn vakantie doorbracht in Frankrijk. Deze Brit had gewoonlijk vroeger op school 'O- Level French' gedaan, een taal die overi gens geen Fransman verstond. Een linguïstische oorlog brak uit die pas tweeëneenhalf jaar en anderhalf miljoen gulden later werd beslecht. Alternatieven als 'Dart' en 'Laser' werden verworpen ten gunste van een monsterlijk staaltje 'frang- lais': '1e Shuttle'. Het Engelse zelfstandig naamwoord was gepaard aan een Frans lidwoord dat evenwel een overwinning voor de Britten - met een kleine letter werd geschreven. De grote, nimmer beantwoorde vraag was natuurlijk: waarom niet 'la Shuttle'? Maar de Engelsen leken de slag om de naam goeddeels te hebben gewonnen. Naast 'le weekend' en '1e leader' was de Franse taal verrijkt met een nieuw angli cisme waar de Académie Frangaise haar tanden op stuk mocht bijten. Gewapend Maar op andere punten haalden de Brit ten jammerlijk bakzeil, hetgeen de popu lariteit van de tunnel weinig goed deed. Zo moeten de Britten straks voor het eerst sinds de invasie van Willem van Oranje's troepen in 1688 weer toestaan dat gewa pende buitenlandse eenheden hun 'ei land' zullen betreden. Op de treinen uit Frankrijk zullen leden van de 'Police des Air et des Frontiers' meereizen, die in te genstelling tot de Britse douaniers gewa pend zijn. Een felle strijd woedde uiteraard ook over de vraag aan welke kant de treinen door de tunnel zullen gaan. En opnieuw trok Engeland, waar alle spoorverkeer sinds Victoriaanse tijden links rijdt, aan het kortste eind. De treinen gaan straks rechts door de tunnel. Juist toen alle moeilijkheden leken te zijn opgelost, diende zich een nieuwe splijt zwam aan: de menukaart. Voor 'le Shutt le' werd een fantasierijke oplossing gevon den de reiziger op de autotrein krijgt ge woon in het geheel geen voedsel. Maar op de passagierstreinen tussen Londen en Parijs/Brussel, die straks willen concurre ren met vliegtuigen, moest de reizigers iets worden voorgeschoteld. Een compromis tussen het klassieke En gelse ontbijt en de Franse croissant met de 'café au lait' was onontkoombaar. De Fransen, reeds geërgerd doordat hun trei nen uit Parijs uitgerekend op een Londens station met de naam 'Waterloo' zouden aankomen, weigerden echter de culinaire capitulatie. Zij accepteerden de worstjes, de ham, de tomaten en de champignons, maar spraken een onverbiddelijk veto uit over het Britse spiegelei. Zelfs de openingplechtigheid, aanstaande vrijdag, was aanleiding tot schermutselin gen. Die plechtigheid zou deels in Calais en deels in Folkestone plaatsvinden, maar de vraag was hoe de Britse koningin naar Calais zou reizen. De Fransen wilden dat ze per vliegtuig kwam. Als ze in Water loo Station de trein nam, zo was de rede nering, zou ze als eerste staatshoofd door de tunnel gaan. En dat zou niet geheel be tamelijk zijn jegens Mitterrand, die ten slotte op gelijke hoogte, zo niet hoger, stond. Maar de koningin gaf geen krimp, en zal op de ochtend van 6 mei per Eurostar- trein uit Londen naar Calais boemelen. Daar zal ze Mitterrand ontmoeten, en ver volgens gaat het duo dan in haar Rolls Royce op 'le Shuttle' naar Folkstone. Slechts op één punt gaf Elizabeth toe: de 'Roller' zal per schip naar Calais worden gebracht. Humor De verhouding tussen Elizabeth en Mit terrand is wat bezoedeld sinds de Franse president in een poging tot humor had ge zegd dat treinreizigers van Parijs naar Londen „een hoop tijd krijgen om te ge nieten van het landschap in Kent." De Fransen, die al 1000 km hoge-snelheids- spoor gereed hebben, vermogen maar niet te begrijpen waarom de Engelsen niet 100 km van dit spoor tussen Folkestone en Londen kunnen aanleggen. De Engelsen weten dat Mitterrand gelijk heeft. De Train a Grande Vitesse (TGV) van Parijs naar Londen raast straks met 300 km per uur over de Franse laagvlakte om vervolgens in boemeltempo de reis door Kent te vervolgen. Maar het lijkt ze niet te kunnen schelen zo belangrijk was de Kanaaltunnel niet. Onder Thatcher, die liefdevol gewaagde van de „grote auto-economie", werd zelfs geen enkele stap gezet naar een hoge-snel- heidsspoor tussen Kanaaltunnel en Lon den. Haar opvolger. Major, heeft nu einde lijk de route van een dergelijke lijn be paald. Maar of het spoor ooit zal worden aangelegd, is ongewis. Het meeste geld, zo heeft Major besloten, zal van de privé-sec- tor moeten komen. Dan waren er de technische problemen, die het imago van de tunnel verder aan tastten. In november deed zich een kort sluiting voor die door een ooggetuige werd omschreven als 'een scène uit de film Aliens'. De sluiting, veroorzaakt door een defect in een van de keramische staven die de bovenleiding op haar plaats hou De aanleg van de Eurotunnel is een bron van inspiratie voor zowel Franse als Engelse cartoontekenaars. Tekenaar Paul van het blad Punch ziet de Franse kant van de tunnel als een guillotine. De Evening Standaard drijft de spot met de Engelse Fransenhaat. „Kom toch meneer, zo slecht zijn de Fransen nu ook weer niet." KANAALTUNNEL BIJZONDERHEDEN: start van de bouw: december 1987 totale kosten ca. 30 miljard gulden 7 mensen zijn omgekomen tijdens de bouw officiële opening door koningin Elizabeth en president Mitterrand d.d. 6 mei 1994 reistijd per TGV van Coquelles naar Folkestone bedraagt 30 minuten verwachting in beginperiode: 13,5 miljoen reizigers en 7 miljoen ton goederen per jaar Vrachttreinen bestaan elk uit 28 enkeldeks wagons plus een restauratiewagen Frequentie: drie keer per uur De 800 meter lange auto-treinen bestaan uit 12 dubbeldeks wagons die per stuk 10 personenwagens kunnen vervoeren en 12 enkeldeks wagons voor het vervoer van bussen Indusief in- en uitladen duurt de nt 50 minuten. Frequentie vier keer per uur. toiletten trap naar de toegang passagiers 1e etage toegang passagiers r^T-T" a~f a "IT =T"T laad- en losdeuren voor auto's den. zou over een afstand van 750 meter alles hebben doen smelten. Eurotunnel omschreef de berichten als „buiten elke proportie", maar gaf wel toe dat de werk zaamheden in de tunnel enkele weken wa ren stilgelegd door het incident. Er waren ook perikelen met de treinen zelf. De passagierstrein, die luistert naar de naam 'Eurostar', bleek wat al te mo dern voor het Britse spoor. In Engeland, waar sinds 1899 geen meter spoor meer is aangelegd, betrekken elektrische treinen hun stroom niet van een bovenleiding maar van een aparte 'live rail'. Deze live rail, die naast de spoorlijn loopt, wordt bij wissels onderbroken. Voor de oude elek trische lokomotieven van de Britse Spoor wegen is dat geen probleem, maar wel voor de computergestuurde motoren van de Eurostar. Gevolg: bij elke wissel viel de motor uit. Zelfs de stoelgang bleek tijdens de proef ritten geen sinecure. Zodra de Eurostar maar een tegemoetkomende trein pas seerde, begon het peil van de formalde- hyde-vloeistof in de designer-toiletpotten te rijzen soms tot over de rand. Perso neelsleden van de Britse Spoorwegen ge waagden van een „gevaarlijke vloedgolf', die hun schoenen van bruin suède blauw deed kleuren. Het vertrouwen in de Eurostar werd ook niet bevorderd door een ontsporing in Frankrijk De Franse SNCF schreef die ontsporing toe aan de gevolgen van he vige regenval, waardoor de rails scheef was komen te liggen. Maar in de Britse pers was een nieuwe naam geboren: 'Train a Grande Déraillement'. Begin dit jaar: een nieuwe ramp. Eurotun nel maakte de tarieven bekend voor haar autotrein, en die waren zo hoog dat de aandelenkoers van Eurotunnel prompt kelderde. Wie tijdens het hoogseizoen in een weekeinde met zijn auto door de tun nel wil, zo bleek, moet rekenen op een somma van 870 gulden (voor een retour). Dat was meer dan de meeste veerboot maatschappijen in rekening brachten. Natuurlijk waren er genoeg Britten die de verleiding toch niet konden weerstaan, en bij de eersten wilden horen die door de tunnel gaan. Enkele honderden mensen kochten tickets voor de weken die volg den op 7 mei, de eerste dag waarop '1e Shuttle' zou gaan pendelen. Maar Eurotunnel zag kans om zelfs deze reizigers, behorend tot de steeds kleiner wordende kring van potentiële klanten, te bruskeren. Begin februari moest Christopher Garnett. directeur van Euro tunnel, enigsinds schaapachtig bekend maken dat de deadline voor de eerste autotrein (7 mei) niet gehaald zou worden. De staatsopening zou op 6 mei gewoon doorgang vinden. Maar wie voor 7 mei en de weken daarna een kaartje had voor Te Shuttle', werd geadviseerd de boot te ne men. Voor de aandeelhouders van Eurotunnel, schandelijk uitgebuite schepsels, was dit allemaal slecht nieuws. Maar begin april kwam er nog een nieuwe onheilstijding uit het kantoor van Eurotunnel: '1e Shuttle' zou voor de vitale zomervakantie hele maal niet meer gaan rijden. De dienstver lening zou nu niet eerder dan in septem ber beginnen. Inkomstenderving: 300 mil joen gulden. Het enige dat eigenlijk voorspoedig ver liep, was de naamgeving van Te Shuttle'. In een opwelling van grote visie had Euro tunnel besloten elk van de 30 shuttles naar een operazanger*es) te vernoemen, die voor de plechtigheid naar Folkestone getroond zouden worden. En op 3 maart werd precies volgens planning de eerste locomotief gedoopt door Luciano Pava- rotti. niet een naam overigens die de ge middelde aandeelhouder met snelheid in verband bracht. Stunt De komst van de tenor naar de Folkestone was een leuke stunt van Eurotunnel, die de stad van burgemeester Paul Marsh misschien voor de vergetelheid behoedde. Maar het naburige Dover, uitvalsbasis van P O Ferries, zit ook niet stil. Woens dag 4 mei zal in de haven van deze stad op de krijtrotsen de 'derde oudste boot ter wereld' worden onthuld, een exemplaar uit het Bronzen Tijdperk. Een woordvoerder van P O was zo goed de Britse media van deze eminente ge beurtenis op de hoogte te stellen. Hij schreef: „Onze voorvaderen hadden zo hun vuistregels. Ze lieten hun vakmensen verstandige bouwprojecten uitvoeren, zo als houten boten. Het graven van tunnels lieten ze over aan de konijnen." Cees van Zweeden Wie kent niet de fabel van de krekel en de mier. De krekel die de hele zomer lang feest viert en de mier uitlacht omdat die zwoegt en zweet om een wintervoorraad aan te leg gen... Als de winter aan breekt. lijdt de krekel hon ger, bibberend van de kou, tenoijl de mier lekker warm in zijn nest zit. Dit is zo'n beetje de situatie waarin Turkije zich bevindt onder de huidige economi sche crisis. Het sanerings pakket van de premier is in geslagen als een donder slag bij heldere hemel, want niemand had geluisterd naar de mieren die waar schuwden voor de komende slechte tijden. Vanaf het begin dat ik in dit land kwam wonen, trof het me hoe graag iedereen zijn geld uitgaf. Daar ivas wel een verklaring voormet een inflatie van meer dan 60 procent inmiddels 100). had het geen zin je geld op de bank te zetten Een sim pel voorbeeld: toen ik vier jaar geleden mijn auto kocht, betaalde ik de tegen waarde van 11.000 gulden. Datzelfde bedrag in Turkse lira is nu nog slechts 1000 gulden ivaard. De prijzen zijn navenant gestegen Volgens het bureau voor statistiek kostte een brood in 1980 7.5 lira. nu betalen we 6000. Het ivas dus lo gisch dat men zijn geld lie ver in tastbare goederen omzette. Deze toestand creëerde een consumptie drift waar je u tegen zegt. Collectief besteden de Tur ken jaarlijks 16 procent meer dan hun bruto natio naal produkt. Wijlen president Ozal was de eerste om zijn zoon een bruiloftsfeest cadeau te doen dat een half miljoen dollar kostte. De andere rij ken lieten zich niet kennen en regelmatig lieten zaken mannen liters champagne vloeien en kilo's kaviaar aanrukken voor zoon- of dochterlief Auto's kosten door de hoge importbelasting drie keer zo veel als in Europa Toch scheuren de laatste jaren steeds meer jongemannen met zwarte zonnebrillen en stoppelbaarden in dure sportivagens of jeeps. Deze mensen draaien hun hand niet om voor een huur vari 10.000 dollar per maand en ze tellen niet mee als ze niet minstens een keer per jaar naar Amerika gaan voor een medische controle. Maar het zijn niet alleen de decadente rijken die hun geld over de balk gooien. Ook de 'gewone' mensen met een goede opleiding waarvan je verwacht dat ze nadenken over ivat ze doen. hebben in mijn ogen een gat in hun hand. Typisch is een echtpaar waar ik veel mee optrek. Hij is kunstenaar en verdiende tot voor kort aardig. Zij is docente aan de universiteit, ambtenaar dus. en ambtenaren beho ren tot de laagst betaalden in dit land. Een jaar geleden kochten ze een huis op krediet. Hy potheken met een termijn van twintig of dertig jaar bestaan hier niet, binnen vijf jaar eist de bank haar geld terug, met een astrono misch hoge rente. Nog steeds is de woonkamer van mijn vrienden leeg. Ze hebben een tafel, maar geen stoelen en welgeteld drie borden om van te eten. Op die tafel staan echter twee computers. In de keuken ontbreken kasten, wasbak en aan recht, maar wel prijkt er een gloednieuwe afwasma chine. We hebben vaak ge praat over geld, maar net zomin als ik hun beste dingspatroon begreep, snapten zij iets van mijn hollandse 'appeltje-voor-de- dorst-mentaliteit' Het heeft zonder meer zijn charme, dat leven van dag op dag, zo eigen aan de Mid dellandse Zee-landen. Niet onterecht vertrouwden de Turken tot nu toe rotsvast op Vadertje Staat of de Voorzienigheid om een op lossing te vinden voor hun problemen. En alhoewel al les er dit keer op wijst dat de trukendoos uitgeput is. dat de ivinter nu echt aan gebroken is. blijven ze daarop hopen. Tja, kre kels...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 27