PZC reportage 22 inkomens/ koopkracht bezuinigingen sociale zekerheid criminaliteit milieu toelating vreemdelingen werk ZATERDAG 30 APRIL 1994 Mannetjesmakerij en de waan van de dag bepalen voor een groot deel het nieuws rond de verkiezingscampagnes van de politie ke partijen voor de tweede-kamerverkiezingen. Tussen het geweld van de verschillende opiniepeilingen, de opgeklopte praatjes voor de camera's en de 'hot-items' die enkele uren later al ijskoud blijken te zijn, gaat een zakelijke vergelijking van stndpunten gemakkelijk verloren. Op deze pagina vindt U de hoofdpunten van de program ma's. - nullijn voor de lonen bevriezen van de uitkeringen - afstand tussen loon en uitkering vergroten - lastenverlichting moet koop kracht ondersteunen - geen koopkrachtgarantie - totaal 23.4 miljard gulden - grootste bezuinigingspost: 9.2 miljard in de soc. zekerheid - extra uitgaven: 2,5 miljard gul den - meer geld voor: soc. zekerheid en openbare orde (elk 0,7 miljard) - lastenverlichting: 15,6 miljard gulden - ww. zw en wao zaak van sociale partners - bijstand wordt 50 procent van het minimumloon - kinderbijslag le en 2e kind om hoog, 3e kind en verder omlaag. Hoogte kinderbijslag voor kinde ren in het buitenland afstemmen op niveau daar - minimumloon verlagen - aow bevriezen - meer politie en cellen - twee personen in een cel, electro- nisch huisarrest - geen soc. uitkeringen voor gevan genen - drugsbeleid voortzetten: coffee shops aanpakken - geen energieheffing - benzine- en dieselaccijns omhoog - hogere milieuheffingen - geen nieuwe milieu-doelstellin gen - restrictief toelatingsbeleid - nadere eisen aan gezinshereni ging of -vorming - opvang in de regio, tenzij VN oor deelt dat dat niet kan - kortere procedures - harde aanpak illegalen - inkomensmatiging en lastenver lichting moeten zorgen voor meer banen -extra banen: 117.000 waarvan 28.000 op staatskosten - werkloosheid: 71.000 mensen minder Am - afspraken over loonmatiging 1 VOA - uitkeringen kunnen loonstijging deels volgen - afstand tussen loon en uitkering niet vergroten - lastenverlichting moet koop kracht lagerbetaalden ondersteu nen - geen koopkrachtgarantie - totaal 13,8 miljard gulden - grootste bezuinigingspost: 2,9 miljard in de soc. zekerheid - extra uitgaven: 2,8 miljard gul den - meer geld voor: onderwijs, open bare orde. volkshuisvesting, zorg en ontwikkelingshulp (elk 0,5 mil jard) - lastenverlichting: 3,9 miljard gul den - rust aan het front van de sociale zekerheid - bijstand handhaven - kinderbijslag voor elk kind gelijk bedrag - minimumloon handhaven - aow zo laten - meer politie en cellen - inzet stadswachten, huismees ters, conducteurs e.d. - twee personen in een cel, electro- nisch huisarrest - drugsbeleid voortzetten: coffee shops aanpakken - hard drugs voor verslaafden - energieheffing: gas en stroom worden 8 ct. duurder - benzine- en dieselaccijns omhoog - hogere milieuheffingen - nieuwe milieu-doelstellingen - strikte benadering - geen reden tot dramatisering - EG-afspraken over opvang, ver volgden worden toegelaten - gezinshereniging of -vorming blijft mogelijk - eenvoudiger procedures - aanpak illegalen - inkomensmatiging en lastenver lichting moeten zorgen voor meer banen - extra banen: 98.000 waarvan 54.000 op staatskosten -werkloosheid: 71.000 mensen minder f - lonen kunnen zonder rem stijgen U f - uitkeringen tien procent omlaag. I J behalve aow - afstand tussen loon en uitkering vergroten - lastenverlichting ten behoeve van middeninkomens - geen koopkrachtgarantie - totaal 19,9 miljard gulden - grootste bezuinigingspost: 14,3 miljard in de soc. zekerheid -extra uitgaven: 2,7 miljard gul den - meer geld naar- openbare orde 1 miljard) - lastenverlichting: 9,9 miljard gul den - mini-stelsel: 10 procent verlaging alle nieuwe uitkeringen behalve aow - bestaande uitkeringen bevriezen -extra geld voor bijstand (1 mil jard) - kinderbijslag voor elk kind gelijk bedrag, voor kinderen in het bui tenland afstemmen op het niveau daar - minimumloon afschaffen - meer politie en cellen - inzet tienduizenden uitkerings trekkers bij betere veiligheid - energieheffing: gas 8 ct. duurder, stroom 3 ct. - nieuwe prioriteiten in milieube leid - voorrang voor zelfregulering - afspraken over migratie: econo mische vluchtelingen weren - EG-afspraken over opvang - te sterke stijging migranten pro bleem - toegelaten vreemdelingen moe ten contract met overheid sluiten over onderwijs en werk - lastenverlichting moet zorgen voor meer banen - extra banen: 124.000 waarvan 19.000 op staatskosten - werkloosheid: 42.000 mensen minder "f^B afspraken oyer loonmatiging 1 j-l j* - jaarlijks bezien hoe veel uitkerin- ^J| gen kunnen stijgen democraten afstand tussen loon en uitkering vergroten - lastenverlichting voor lagerbe taalden - geeii koopkrachtgarantie - totaal: 17,6 miljard gulden - grootste bezuinigingspost: 6,9 miljard in de soc. zekerheid - extra uitgaven: 3,6 miljard gul den - meer geld naar: zorg 1 miljard - lastenverlichting: 5,3 miljard gul den - ww. zw en wao zaak van sociale partners - wao alleen nog voor mensen die minstens 70 procent arbeidsonge schikt zijn - bijstand wordt 50 procent mini mumloon - kinderbijslag le en 2e kind om hoog, overige kinderbijslag be vriezen - minimumloon behouden - aow handhaven, aow-premie over aanvullend pensioen van meer dan 6000 gulden - tienduizend agenten erbij, meer cellen - soft drugs legaliseren - bestrijden coffeeshops - energieheffing: gas 16,5 ct. duur der, stroom 6 ct. - benzine- en dieselaccijns omhoog - hogere milieuheffingen - nieuwe milieu-doelstellingen - zprgvuldig en helder toelatings beleid - afspraken in EG-kader - nu geldend toelatingsbeleid aan vaardbaar - degelijke opvang nodig - aanpak illegalen - inkomensmatiging en lastenver lichting moeten zorgen voor meer banen -extra banen: 82.000 waarvan 50.000 op staatskosten -werkloosheid: 21.000 mensen minder GROEN - geen afspraken over loonmati- LINKS ging maar over herverdeling van werk - uitkeringen stijgen met de lonen, sommige uitkeringen gaan 10 procent omhoog - afstand tussen loon en uitkering wordt kleiner -lastenverlichting voor lagerbe taalden - geen koopkrachtgarantie - totaal: 13,4 miljard gulden - grootste bezuinigingspost: 2 mil jard defensie -extra uitgaven: 16,7 miljard gul den - meer geld naar: sociale zekerheid (5.2 miljard) - lastenverlichting: geen. Lasten stijgen met 4,8 miljard gulden - basisinkomen voor iedereen zon der inkomen - basisuitkering voor iedereen zon der voldoende inkomen uit arbeid -ww en wao worden gebundeld: hoogte en duur uitkering afhan kelijk van arbeidsverleden - bijstand handhaven - aow 10 procent omhoog. Idem uitkering vroeg-gehandicapten en ww voor mensen die al langer dan 3 jaar zonder werk zitten - minimumloon handhaven - verhoging kinderbijslag - meer geld voor politie - soft drugs legaliseren - hard drugs voor verslaafden - energieheffing: gas 38,5 ct. duur der. stroom 18,1 ct. - benzine- en dieselaccijns met 75 ct. omhoog - hogere milieuheffingen - nieuwe milieu-doelstellingen - ruimhartig maar duidelijk beleid - quota voor migranten per land - migranten krijgen alle normale burgerrechten - generaal pardon voor illegalen die langer dan 2 jaar hier zijn - herverdeling werk moet voor meer banen zorgen - extra banen: 86.000 waarvan 40.000 op staatskosten - werkloosheid: 34.000 mensen minder - geen afspraken over loonmati- CfiP - jaarlijks bezien hoe veel uitkerin- ggm h HM gen kunnen stijgen H - de afstand tussen loon en uitke- ^B ^B ^B nng vergroten - lastenverlichting voor allen - geen koopkrachtgarantie - totaal: 9,4 miljard gulden - grootste bezuinigingspost: 4 mil jard in de soc. zekerheid -extra uitgaven: 8.4 miljard gul den - meer geld naar: ontwikkelings hulp (1,2 miljard gulden) - lastenverlichting: 7 miljard gul den - zw en wao zaak van sociale part ners - voor nieuwe gevallen wao koppe len aan leeftijd - bijstand handhaven - kinderbijslag voor kinderen in het buitenland afstemmen op het niveau daar - kosten kinderen fiscaal aftrek baar maken - meer politie en cellen - twee personen in een cel - gevangene betaalt voor verblijf in cel - harde aanpak drugshandel - energieheffing - hogere milieuheffingen - nieuwe milieu-doelstellingen - strenger toelatingsbeleid - gezinshereniging beperken -echte vluchtelingen toelaten als opvang in de regio niet kan -verplicht Nederlands leren voor toegelatenen - snellere procedures - harde aanpak illegalen - lastenverlichting moet voor meer banen zorgen - diverse maatregelen om uitke ringstrekkers weer aan de gang te krijgen Blf afspraken over loonmatiging ilUrV -jaarlijks bezien hoe veel uitkerin gen kunnen stijgen - vergroten afstand tussen loon en uitkering - lastenverlichting voor lagerbe taalden - geen koopkrachtgarantie - totaal: 11 miljard gulden - grootste bezuinigingspost: 2 mil jard in soc. zekerheid en zorg - extra uitgaven: geen - meer geld naar: geen -lastenverlichting: 6 miljard gul den - ww, zw en wao zaak van sociale partners - toestroom bijstand beperken - meer kinderbijslag voor 3e en vol gende kinderen -minimumloon 15 procent verla gen - niet tomen aan aow - meer cellen - twee personen in een cel - harde aanpak drugshandel - energieheffing - hogere milieuheffingen - nieuwe milieu-doelstellingen - opvang in de regio staat voorop - scheiding tussen vluchtelingen en andere vreemdelingen - snellere procedures - harde aanpak illegalen - lastenverlichting moet voor meer banen zorgen - diverse maatregelen om uitke ringstrekkers weer aan de gang te krijgen - afspraken over loonmatiging - uitkeringen stijgen met de lonen - vergroten van inkomensverschil- |1 ijjai len 1 LI M 1 - lastenverlichting voor lagerbe- taalden - geen koopkrachtgarantie - totaal: 15,7 miljard gulden - grootste bezuinigingspost: 3.5 miljard in de soc. zékerheid - extra uitgaven: 8.4 miljard gul den - meer geld naar: ontwikkelings hulp (4 miljard gulden) - lastenverlichting: 7,7 miljard gul den - mini-stelsel: alle uitkeringen naar minimum niveau - ww en zw zaak van sociale part ners - bijstand handhaven - minimumloon handhaven - meer politie en cellen - handel in en gebruik van drugs bestrijden - milieu gaat boven inkomen - nieuwe milieu-doelstellingen - duidelijk toelatingsbeleid -economische vluchtelingen niet zo maar toelaten - snellere prodedures - illegalen worden niet getolereerd -vreemdelingen zijn 'gasten' en dienen zich aan te passen - lastenverlichting moet voor meer banen zorgen - uitkeringstrekkers moeten maat schappelijk nuttig werk gaan doen =^s. - geen afspraken over loonmati- - g^n mening over koppeling loon- uitkering - vergroten van inkomensverschil len - lastenverlichting voor allen - geen mening over koopkracht - geen financiële uitwerking - sociale zekerheid alleen voor ei gen bevolking - ww, zw en wao omhoog - kinderbijslag voor kinderen in het buitenland afstemmen op het niveau daar - minimumloon handhaven - aow omhoog - meer politie - invoering doodstraf - gas en benzine worden goedkoper - een schoner milieu mag de burger geen geld kosten - Nederland is er voor de Nederlan ders - werkkampen voor toegelaten vreemdelingen - vreemdelingen krijgen geen uit kering. Zonder geld of werk moe ten ze het land verlaten - vreemdelingen die hier zijn moe ten aangezet worden te vertrek ken - werk alleen voor Nederlanders - vreemdelingen krijgen werk als Nederlander niet solliciteert - kortere werktijden O D Seen afspraken over loonmati- O" ging - geen ingrepen bij de uitkeringen - verkleinen van inkomensver schillen - lastenverlichting voor lagerbe taalden - geen koopkrachtgarantie - totaal: 89 miljard gulden - grootste bezuinigingspost: 24 miljard hogere vennootschapsbe lasting - extra uitgaven: onbekend -meer geld naar: overheidsvoor zieningen - lastenverlichting onbekend - geen enkele aantasting soc. ze kerheid - meer politie en cellen - inzet controleurs, huismeesters - energieheffing - belasting op grondstoffen - ondernemers dienen de totale mi lieukosten van hun produkten te dragen - milieulasten burger omlaag - toelatingsbeleid handhaven - quotaregeling invoeren - afspraken over opvang in de regio - economische vluchtelingen niet onbeperkt toelaten - betere procedures - harde aanpak illegalen - vergaande arbeidstijdverkorting, vierdaagse werkweek - banen scheppen in zorg, onder wijs. onderhoud en toezicht -werkloosheid is kwestie van be tere organisatie van het werk Af) f - afspraken over loonmatiging -jaarlijks bezien hoeveel uitkerin gen kunnen stijgen - vergroten van inkomensverschil len - geen lastenverlichting - geen koopkrachtgarantie - totaal: 21 miljard gulden - grootste bezuinigingspost: 1.2 miljard arbeidsvoorwaarden ambtenaren - extra uitgaven: geen - meer geld naar: technologie (2,5 miljard gulden) - lastenverlichting: 8,5 miljard gul den - aaw en wao verlagen - kinderbijslag na 2e kind beper ken - aow verhogen met inflatie - minimumloon verlagen - strengere straffen - gebruik energie en grondstoffen beperken - autoverkeer beperken - geen nieuwe milieu-doelstellin gen - opvang vluchtelingen in eigen land en cultuur - economische vluchtelingen afwij zen - geen discriminatie Nederlanders - verplicht Nederlands leren voor toegelatenen - lastenverlichting moet voor meer banen zorgen -sociale dienstplicht voor uitke ringstrekkers - langere werktijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 22