Joofdrolspelers IRT blijven aan Verrassende oproep Lubbers om op Hirsch Ballin te stemmen Werkloosheid in Zeeland 20 pet omhoog In één etmaal exodus van ruim een kwart miljoen Ruandezen 4 WEKEN Scholieren kiezen massaal voor D66 Noordoostpolder verwelkomt Beatrix Prinses Juliana 85 BSySTOl reportage 21 Vm 27 VOOR 13,- PRIJSTREFFER 'irsch Ballin spreekt vertrouwen uit in Vrakking en Van Randwijck PILAAR ft Oranje zonsopkomst Tj-C De dag begint met zon en sluierwolken. De bewolking wordt in de loop van de dag dikker en mogelijk een bui. De ma ximum temperatuur 18 graden. {7e jaargang no. 101 iterdag 30 april 1994 >sse nummers 2,00 &ei van onze verslaggever MIDDELBURG - De werkloos heid in Zeeland is in een jaar tijd opgelopen van 7 naar 8,4 procent. Aan het eind van het eerste kwartaal van dit jaar stonden 13.027 werkloze Zeeu wen bij de arbeidsbureaus in geschreven; 2129 meer dan een jaar eerder. De toename be draagt bijna 20 procent. Uit cijfers van Arbeidsvoorzie ning in Zeeland blijkt dat het aantal werkzoekenden in maart met 320 (ofwel 2,4 pro cent) is afgenomen. De verkla ring daarvan schuilt in sei zoensinvloeden. Vooral in de sectoren horeca en bouw is de werkgelegenheid daardoor ge groeid. Dit seizoenseffect deed zich overigens niet op Walche ren voor. Het aantal ingediende ontslag aanvragen geeft ook aan in wel ke mate de werkgelegenheid onder druk staat. In het eerste kwartaal van 1993 zijn 395 ont slagaanvragen bij de arbeids bureaus ingediend. De eerste drie maanden van dit jaar zijn 565 van die aanvragen behan deld. De meeste in de sectoren industrie (178), bestuur, ge zondheidzorg, onderwijs en maatschappelijke dienstverle ning (137) en handel, horeca en reparatie-inrichtingen <101). Olau De arbeidsbureaus moeten zich ook gaan bezighouden met het dreigende ontslag van 115 personeelsleden van de Olau-waldienst in Vlissingen en van ruim 50 werknemers van bedrijven in de metaalsec tor. De stijging van de werkloos heid (vergeleken met het eerste kwartaal van 1993) was het hoogst in Zeeuwsch-Vlaande- ren: ruim 24 procent. Op de Be- velanden en in Noord-Zeeland bedroeg de toename 16 procent en op Walcheren 19 procent. Mannetjesmakerij en losse flodders kenmerken de verkiezingscam pagnes. Politici onderwerpen zich noodgedioongeti aan de waan van de dag en spelen daarbij veelvuldig op de man Vandaag in de bij lage Reportage het samenspel tussen journalistiek en politiek. Te vens een uitgebreide vergelijking van de verkiezingsprogrammas Verder: het geheim van de Italiaanse wielrensuccessen de toe komst gezien door Wim Riemens bericht van het front slachtoffers van de duiksport palingoproer in Harderwijk diepe ellende rond de Kanaaltunnel. Jalabert Laurent Jalabert uit Frankrijk heeft de vijfde etappe van de Ronde van Spanje gewonnen. Hij versloeg in de sprint de Ita liaan Endrio Leoni. De rit ging over 167 kilometer, van Cordoba naar Granada. Torii Rominger uit Zwitserland be hield de leiding in het O "7 algemeen klassement. O Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 7; Radio en televisie: 8 en 9; Provincie: 11,13,14,15,17 en 19; Reportage: 21,22, 23,25 en 27; Vrije tijd: 31, Vrije tijd: 31,32, 33 en 35; Sport: 36 en 37. GENEVE (RTR/AFP/DPA) - Meer dan een kwart miljoen Ruandezen zijn donderdag en vrijdag, binnen een tijdsbestek van 24 uur, gevlucht naar Tan zania. De Ruandezen namen de wijk wegens de situatie in het zuiden van het land, waar de oorlog tussen Hutu's en Tutsi's snel om zich heen grijpt. Zo meldde het UNHCR dat Ruandese militie-eenheden vrij dag met automatische wapens het vuur openden op circa 5000 mensen die probeerden een sta dion te verlaten in de stad Cyan- gugu. De meeste aanwezigen waren Tutsi's. Een woordvoer der van de vluchtelingenorgani satie zei te hebben gehoord dat 300 mensen zijn doodgeschoten. Ook in buurland Burundi drei gen slachtpartijen. Veel mensen verlieten vrijdag het belangrijk ste Hutu-bolwerk, de noordelij ke wijk Kamenge in de hoofd stad Bujumbura. Het leger van Burundi, dat voor het merendeel uit Tutsi's bestaat, was het stadsdeel, waar 40.000 mensen wonen, binnengetrokken na een nacht van zware beschietingen. Een militaire woordvoerder zei dat het leger alleen brandbom men had geworpen om de bur gers te bewegen Kamenge en na burige wijken te verlaten. De spanning in Burundi tussen de Hutu's en het door Tutsi's ge domineerde leger groeit. De af- Burgemeester weigert lintje DEN HAAG (GPD) - Burge meester C. de Loor van de ge meente Epe weigert de konink lijke onderscheiding te aan vaarden die hem ter gelegen heid van koninginnedag is toe gekend. De PvdA-burgervader zou be noemd worden tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. In een mededeling aan het ministerie van binnenlandse zaken heeft De Loor laten weten dat hij grote moeite heeft met het huidige de coratiesysteem en al jaren lang kenbaar heeft gemaakt dat het vervullen van het burgemeester sambt gedurende een bepaalde periode (twaalfeneenhalf of vijf entwintigjaar) op zichzelf onvol doende reden is voor het verle nen van een koninklijke onder scheiding. Verder constateert hij dat lang niet alle personen met grote maatschappelijke ver diensten een onderscheiding ontvangen. gelopen week zijn bij gevechten honderden mensen gedood Bu rundi bleef tot dusver redelijk kalm na de dood van president Cyprien Ntaryamira. Die kwam ruim drie weken geleden met zijn Ruandese ambtgenoot Ha- byarimana om, toen hun vlieg tuig door een raket werd getrof fen. (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 13,- J een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving 83,75 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 8 713214 000019 KONINGINNEDAG GEOPEND VAN 9.00 - 17.00 UUR AMSTERDAM (GPD) - Als scholieren het voor het kie zen hebben, krijgt Neder land een drie partijen kabi net. Met D66-lijsttrekker Van Mierlo als informateur en formateur, want zijn par tij zou met 45 zetels de grootste worden. Voor het CDA zijn de deze week ge houden Scholierenverkie zingen desastreus uitgepak met slechts 15 zetels. In de grote steden was de val van het CDA nog groter. Daar behaalde de partij maar 9 zetels, eentje meer dan de CD. Het CDA bezet nu 54 ka merzetels. Op basis van de uitslagen van de dinsdag op 774 scho len gehouden verkiezingen zou D66-lijsttrekker Van Mierlo een centrumrechts kabinet kunnen samenstel len met de VVD (28 zetels) en het CDA (15 zetels), een pro gressief kabinet kunnen vor men met de PvdA (26 zetels) en Groen Links (22.zetels) of kunnen kiezen voor de paar se coalitie: D66, PvdA en WD. De resterende zetels gingen naar de kleine christelijke partijen (6). de SP (1) en de CD. Alle partijen toonden zich gisteren teleurgesteld over de populariteit van de CD. Niet alleen in de grote steden is de sympathie groot. Van de 207.000 stemmers had 4,5 procent op de lijst van Jan maat gestemd, waarmee de CD op 7 zetels zou zijn geko men. Uit een onderzoek onder 1500 jongeren blijkt dat de politieke kennis gering is. Vraag ze welke partijen er op dit moment in de regering zitten en slechts een op de vier weet het goede ant woord. Zelfs van de 16-, 17- en 18-jarigen wist meer dan de helft het goede antwoord niet. EMMELOORD - De Noordoostpolder verwelkomt vandaag koningin Beatrix. De huizien langs de route in Emmeloord, zoals het afgebeeld aan de Korte Dreef, waren gisteren al versierd. Mevrouw Westerkamp (links) en haar uit Canada overkomen zus hebben vandaag in ieder geval een prima zicht op de vorstin. Beatrix doet behalve Emmeloord ook Urk aan. foto Ed Oudenaarden/ANP SOESTDIJK - Prinses Juliana viert vandaag, koninginne dag, haar vijfentachtigste verjaardag in huiselijke kring. foto april 1993, archief ANP Koeschijten' okt felle protesten uit Werklozen in België moeten klusjes doen BRUSSEL (ANP) - Belgie gaat langdurig werklozen met zach te drang aan het werk helpen via klusjesdiensten. Dat ge beurt via 'werkgelegenheids agentschappen', waar vraag en aanbod bij elkaar worden ge bracht. Over de regeling is een debat ge voerd dat zich toespitste op de vraag of de langdurig werklozen verplicht moesten worden klus sen aan te nemen. Het daarin be reikte compromis gaat uit van vrijwilligheid, waarbij wel druk wordt uitgeoefend. Geven werk lozen geen gehoor aan een ver zoek werk te doen dan riskeren ze stopzetting van hun uitkering voor 13 tot 26 weken. Alereerst komen mensen in aan merking die jonger zijn dan 50 jaar en al drie jaar geen werk hebben. Werkloze schoolverla ters komen na twee jaar al op de lijst. De klussers worden ingezet als seizoenwerker in de landbouw, huishoudelijke hulp, begeleider van ouderen en kinderen, als ad ministratieve kracht of tuin man. Voor deze diensten betalen gebruikers 11 tot 16 gulden per uur. EN HAAG (GPD) - De Am- erdamse procureur-generaal an Randwijck en hoofdofficier an justitie Vrakking mogen in inctie blijven. Na enkele ge- irekken met justitieminister irsch Ballin heeft deze „nu seds' het vertrouwen uitge- iroken dat zij hun werk kun- en voortzetten. een verklaring wijst Hirsch allin erop dat hij mede tot dit esluit is gekomen omdat zijn allega Van Thijn van binnen- ndse zaken eerder deze week n vertrouwen al heeft uitge- iroken in de twee andere oofdrolspelers in dé IRT-af- re, de Amsterdamse politie- mmissarissen Nordholt en an Riessen. In het rapport van e commissie-Wieringa over de faire, kregen alle vier er stevig mgs omdat zij op verschillende ronten hadden gefaald, lirsch Ballin verklaarde eergis- eren „hoogst ongelukkig" te n met het feit dat Van Thijn op jen houtje zijn positieve con- ïsies over Nordholt en Van tiessen wereldkundig heeft ge- aakt. Afgesproken was dat de linisters samen de Tweede Ka- er zouden informeren over de uitkomst van hun gesprekken politietop openbaar maakte, Randwijck. Eergisteren zei verwijten valt dan de Amster- met de betrokkenen. voelde Hirsch Ballin zich voor Hirsch Ballin namelijk dat „de damse politietop". Toen Van Thijn maandag zijn het blok gezet dezelfde conclusie indruk niet mag ontstaan dat Tijdens het Kamerdebat over de vertrouwen in de Amsterdamse te trekken over Vrakking en Van het openbaar ministerie meer te affaire, enkele weken geleden, zei Hirsch Ballin nog. namens Van Thijn, dat het rapport van de commissie Wierenga voor de vier betrokkenen „zo ernstig is, dat het niet zonder gevolgen kan blijven. Die gevolgen zullen af hankelijk van de gesprekken, uiteenlopend kunnen zijn, waar bij niets bij voorbaat is uitgeslo ten". In de gesprekken met Hirsch Ballin hebben Vrakkink en Van Randwijck het boetekleed aan getrokken. De minister heeft hen opgedragen hun gezag over de politiekorpsen te versterken, nadrukkelijker hun verantwoor delijkheid te nemen en de sa menwerking binnen het open baar ministerie te verbeteren. Hirsch Ballin is gebleken dat zij daartoe inmiddels actie hebben ondernomen. Advertentie BOUWMATERIALEN G0ES Én [AMERIK (GPD) De Dieren- lescherming keurt het inzetten ran dieren bij festiviteiten af, toals vandaag in Kamerïk waar iet 'Koeschijten' als een van de [oninginnedagactiviteiten wordt geintroduceerd. ,We zetten daar grote vraagte kens bij want het gevaar zit er in iat het leidt tot nieuwe vormen ran vermaak met dieren waarbij normen worden overschreden." Dat zegt W. Koedijk van de Lan delijke Inspectiedienst van de Dierenbescherming. Bij het Koeschijten wordt een koe losgelaten op een weiland dat in vakken is verdeeld. Op de vakken kan worden ingezet door een nummer te kopen. Het win nende vak is hetgeen waarboven de koe het eerst haar staart op tilt. „Ik denk niet dat hier sprake is van enig dierenleed," aldus Ber- 'tus den Blanken, voorzitter van de Oranjevereniging in Kame- rik. „De koe wordt net als anders op een stuk grasland losgelaten. Het beest wordt zelfs verwend omdat mensen waarschijnlijk zullen proberen om met veekoe ken het dier de goede kant op te Jokken." Koninginnedag MIDDELBURG: Markt 45 (naast ING) j GORINCHEM (GPD) - Premier Lubbers stemt volgende week op minister Hirsch Ballin (justi tie), de nummer drie op de CDA- kandidatenlijst. Hij roept de kiezers op dezelfde voorkeurs stem uit te brengen, als steun voor Hirsch Ballin, die zich hard maakt voor de christelijke normen en waarden. Lubbers meent dat CDA-lijsttrekker El- co Brinkman hem deze oproep niet kwalijk zal nemen. De premier haalde gisteravond op de voorlaatste CDA-verkie- zingsbijeenkomst nogmaals hard uit naar PvdA-minister Van Thijn (binnenlandse zaken). Lubbers zei 'erg bedroefd' te zijn over diens scherpe kritiek op Hirsch Ballin. Van Thijn hekel de deze week de suggestie van Hirsch Ballin dat een kabinet zonder CDA tot een verloederde samenleving zou leiden, een waarin ouders met een mongo- loide kind zich zouden schamen geen abortus gepleegd te heb ben. Van Thijn acht deelname aan een kabinet met Hirsch Bal lin nagenoeg uitgesloten. Volgens Lubbers is Van Thijn met deze opmerking 'over de schreef gegaan'. In rond Neder lands gezegd: „Hij ging schop pen, krabben". Lubbers prees Hirsch Ballin als iemand die al jarenlang zeer veel oog heeft voor behoud van christelijke normen en waarden. „Dat is pre cies de ergernis voor Van Thijn: die zorg voor waarden. Dat maakt dat hij dacht: rang!, erte genaan. Nu is het moment om de volle dreun uit te delen". Signaal De premier zei vervolgens dat hij op Hirsch Ballin zal stemmen. „Om een signaal te geven dat fundamentele waarden belang rijk zijn. Dat het goed is dat men sen hun mond daarover open doen. We mogen God op onze blote knieën danken dat er men sen zijn zoals Hirsch Ballin. die opkomen voor die christelijke waarden". Lubbers hoopt dat vele kiezers hem zullen volgen in zijn voor keurstem. „Het geeft geen pas dat Van Thijn Hirsch Ballin op zij probeert te duwen, zo van: jij mag niet meedoen. Ik hoop dat met mij nog meer kiezers dit sig naal willen afgeven. Maar des noods ben ik de enige". Lubbers pleitte daarnaast voor verhoging van de pensioenge rechtigde leeftijd. Dat zou de be taalbaarheid van de AOW ten goede komen. „Naar mijn me ning is het een prima idee dat mensen die 65 zijn, maar zich nog kik en kek voelen, nog twee. drie jaar doortrekken". Advertentie Trainingsbroek in katoen/pol met katoenen voering. Diverse kleufen. Maten S-M-L-XL.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1