WOV weer stukje dichterbij DSA Op zoek in verdronken dorp Lintjes voor 82 Zeeuwen: recordaantal Provincie is er nog niet met de WOV Zeeuwse bollen op hun mooist BéÉtwöfSSSÊ 'SST'7 Gs Zuid-Holland: kabinet voorbarig met indeling Goeree Ajto hendriks goes b.iz Statenmeerderheid - zesendertig tegen zes - achter reeks voorstellen Feest PZC zeeland i Ji.s s. K -'M-. ZATERDAG 30 APRIL 1994 [an onze verslaggever MIDDELBURG - Felicitaties rrijdagmorgen voor gedepu- ieerde ing. J. I. Hennekeij (VVD, lerkeer en waterstaat) en blijde [ezichten bij de voorstanders )an de WOV. Een meerderheid [an 36 tegen 6 provinciale sta tenleden had zojuist een aantal beslissingen genomen die reali- lering van de Westerschelde- iunnel weer wat dichterbij boet brengen. Van de finale be ll issing was nog geen sprake: lie wordt pas aan het eind vat laar verwacht. Maar voorstan- Iers van het project zien de be- ilissing van afgelopen vrijdag bel als een belangrijke mijl- baal. Dnder de tegenstanders van het project schaarden zich de PvdA- ?r H. Venekamp en de CDA-ers T. F. C. M. Baert en P. J. Eve- faert. en als vanouds de fracties an Delta Anders en Groen jnks. Venekamp gaf in een itemverklaring aan dat hij de irijs die de Zeeuwen voor de VOV moeten gaan betalen te ïoog acht. Ook vond hij de risi- :o's tijdens de exploitatie van de unnel te hoog, 'ook of misschien vel juist als Deltan de WOV gaat txploitereri. Convenant Iet akkoord van de statenmeer- lerheid gold een reeks zaken. Ze noesten instemmen met een onvenant tussen de provincie n minister Maij-Weggen, waar- n onder meer de jaarlijkse bij lrage van rijk en provincie is astgelegd. Verder moesten ze liezen voor de Kombinatie Mid- lelplaat Westerschelde als aan- ïemer. Ook werd de staten ge raagd akkoord te gaan met het mtwerp dat die aannemer op ta- ël heeft gelegd, met het prijs- :aartje dat daaraan vast zit (bij- ia 1,2 miljard gulden). Een an- lere beslissing die vrijdag op de igenda stond was instemming net een tussencontract tussen aannemer en provincie met daarin onder meer financiële af spraken. De staten werd even eens gevraagd in te stemmen met afdekking van de bouwrisi- co's en de verdere risico-verde ling zoals die tussen aannemer Rijk en provincie zijn afgespro ken. Ook moesten ze zich scha ren achter het uitgangspunt dat het eind van het veertarief gelijk is aan het begin van het toltarief voor de tunnel. Verder stond toe stemming voor een onderzoek van Deltan naar de mogelijkhe den van financiering en exploi tatie door het nutsbedrijf op de agenda. De staten werd ge vraagd in te stemmen met een nader onderzoek naar de moge lijkheden om tijdig te komen tot een sluitende planologische re geling in de gemeente Borsele. Dan werd een aanvullend kre diet van een miljoen gevraagd uit de WOV-reserve voor voort zetting van de werkzaamheden. Ook over verhoging van de mo torrijtuigenbelasting om tekor ten in het project te kunnen be talen moesten de statenleden zich uitspreken. De staten stem den er tot slot mee in nadere voorstellen over exacte datum en hoogte van die verhoging en over een voet/fietsveer bij Vlis- singen-Breskens af te wachten. Financiën Uit de woorden van het SGP- statenlid W. Kolijn werd duide lijk dat het voor een aantal frac ties niet gaat om de vraag wat de goedkoopste oplossing voor Zeeland is. Die willen gewoon een vaste oeververbinding tus sen Zeeuwsch-Vlaanderen en de rest van Zeeland. Of zoals gede puteerde Hennekeij het zei:,.We zijn vandaag bezig aan een inte gratieproces van alle Zeeuwen." Hij riep de aandeelhouders (de Zeeuwse gemeenten en de pro vincie) van Deltan op in de toe- 'an onze verslaggever tené Schrier MIDDELBURG - De beslissing lie een meerderheid van pro- inciale staten genomen heeft, Dm verder te gaan met de Wes- erschelde Oever Verbinding, >etekent nog niet dat het 'point >f no return' bereikt is. Uit de oorden van gedeputeerde ing. I. Hennekeij (WD, verkeer en waterstaat) bleek vrijdag in de itatenvergadering dat nog een aantal aanzienlijke hobbels ge nomen moet worden. De definitieve beslissing is de Dpdracht aan de aannemer om aan de slag te gaan. Voordat die Dpdracht gegeven kan worden noet er eerst duidelijkheid zijn iver het onderzoek dat Delta Nutsbedrijven uit gaat voeren ïaar de vraag of het wenselijk en lit financieel oogpunt verstan- lig is om het project te financie- en en exploiteren. Theoretisch can het antwoord op die vraag neen' zijn. Dan heeft de provin ce een probleem. De provincie rilde namelijk met Deltan in zee ;aan om te voorkomen dat BTW iver het project betaald moet worden. Het gaat om een totaal- ledrag van 200 miljoen gulden lan BTW dat. uiteindelijk via iet tolkaartje van de automobi- isten die door de tunnel willen, n 's rijks schatkist vloeit. Dochter (Us Deltan 'ja' zegt moet de pro vincie een overeenkomst met iet nutsbedrijf aangaan. Del tan icht in dat geval een soort doch- eronderneming op. zoals Zeka- el, en die moet vervolgens de tannemer de opdracht geven >m te beginnen. Deze twee over- lenkomsten kunnen beschouwd vorden als het 'point of no re- urn'. )aarnaast is er nog de gemeente iorsele die planologische mede werking aan het WOV-deel op iet grondgebied van die ge- neente moet verlenen. Borsele leeft altijd zwaarwegende be zwaren gehad tegen het tracé lat de provincie aan wil leggen. )e lucht schijnt echter enigszins >pgeklaard te zijn na een recent AUTOSCHADE DEALER SCHADE ASSOCIATIE VAN DOORNESTRAAT 11 GOES 01100-23549 ISO Kwaliteits Certificaathouder komst niet tegen de verbinding te stemmen. Hennekeij had kritiek op de beeldvorming die in Den Haag over Zeeland ontstaat naar aan leiding van dit project. Volgens hem krijgen details te veel aan dacht in Den Haag, bijvoorbeeld doordat er kamervragen over worden gesteld, zoals recent de fractie van Groen Links heeft ge daan. „Politieke beslissingen worden ook in Den Haag lang niet altijd genomen op basis van overtuigende cijfers, maar ook op basis van een breed draag vlak." Dat ontlokte C. T. A. van Water schoot (Delta Anders) de opmer king dat enkele tientallen jaren geleden ook een minderheid van 7 personen in de Zeeuwse staten in Den Haag aandacht vroeg voor een bepaalde zaak. Die zaak, een open Oosterschelde, is er uiteindelijk wel gekomen. Het CDA wilde, evenals Groen Links, wel eens weten wat de veerdienst PSD zou kosten als de WOV niet wordt aangelegd. Hennekeij volhardde in zijn wei gering om daar informatie over bekend te maken:„We kunnen wel van alles uit laten rekenen, Zoiets is niet relevant in deze discussie." Uiteindelijk nam het CDA ge noegen met de toezegging van de gedeputeerde dat uitvoerige cijfers op tafel komen, van de kosten van de PSD in de periode 1995-2003. In dat laatste jaar zou de WOV geopend moeten wor den. Maar fractievoorzitter W. J. van Tatenhove gaf wel aan dat zijn fractie nog steeds geen defi nitief eindoordeel over het pro ject heeft geveld. gesprek tussen b en w van Bor sele en een vertegenwoordiging van gedeputeerde staten. Beide partijen zouden bereid zijn wa ter in de wijn te doen. Het groot ste probleem voor b en w van Borsele lijkt nu meer en meer de vraag te zijn: hoe vertel ik het mijn achterban? Bezwaren De provincie moet,-na een even tuele overeenstemming met Borsele, nog wel rekening hou den met bezwaarschriften van burgers, dorpsraden en actie groepen tegen een bestem mingsplan dat de gemeente voor de WOV maakt. Het is meer dan aannemelijk dat die tot de Kroon door zullen gaan met hun bezwaren tegen het project en zelfs met versnelde procedures kan dat de provincie nog heel wat tijd kosten. Gedeputeerde staten beschou wen de gang van zaken met Del tan en de overeenstemming met Borsele als de twee grootste hob bels die nu nog genomen moeten worden. Drankrijder maakt dure rit KOUDEKERKE - Een 49-jarige automobilist uit Grijpskerke die met een slok op achter het stuur zat, heeft daarvoor duur moeten betalen. De man wilde donderdagnacht niet stoppen voor een surveillance-controle van de politie. Daarna volgde een achtervolging van Koude- kerke naar Middelburg en terug naar Koudekerke, waar de poli tie hem uiteindelijk op de Mid delburgsestraat kon aanhou den. Na een blaastest mocht de man een boete van vierhonderd beta len. Daar kwam nog eens hon dervijftig gulden bovenop voor overtreding van verkeersregels. Tijdens de achtervolging was hij namelijk door een rood ver keerslicht gereden. Man moet roes in cel uitslapen MIDDELBURG - Een 41-jarige Middelburger heeft donderdag nacht zijn roes mogen uitslapen in een cel op het politiebureau in Middelburg. De man werd om 21.00 uur opgepakt door de poli tie, nadat hij op de Markt in Middelburg diverse voorbij gangers had uitgescholden. Zijn misdragingen waren het ge volg van overmatig drankge bruik. Hij is vrijdagochtend in nuchtere staat weer vrijgelaten. Tulpen in de Zak van Zuid-Beveland. van onze verslaggever VLISSINGEN - De Zeeuwse tulpebollen velden. Veel stelt het niet voor in verge lijking met gebieden als Lisse en Hille- gom. In Zeeland is ongeveer 50 hectare tulpebollen geplant. Deze weken zijn ze op hun mooist. Ongeveer een week voor de fraaie bloemen verwelken worden de bloembladen er afgereden. Het gaat de kwekers om de bollen en het voedsel dat nog in de stengel zit. Ieder jaar is het weer een verrassing waar de tulpen in Zeeland op zullen duiken. In verband met vruchtwisselingsprogram- ma's zoeken agrariërs wel eens naar een van onze verslaggever WAARDE - Strenge controle is nodig om schatrovers te we ren van het schor bij Waarde. Door stroomveranderingen in de Westerschelde komen langzaam de fundamenten bloot te liggen van de restan ten van het verdronken dorp Oud-Valkenisse. Provinciaal archeoloog R. M. van Heerin- gen wil op korte termijn af spraken over het toezicht ma ken met Staatsbosbeheer en de Veldpolitie. Uit het hele land stromen mensen toe die óp zoek zijn naar resten van het verdronken dorp. Aardewerk, gespen, lepels, pelgrimsinsignes, skeletten, stukken van lijkkisten: steeds meer overblijfselen komen aan de oppervlakte. Uitste kend geconserveerd door de lagen klei waaronder ze eeu wen bedolven lagen. Door het uitspoelen van de bodem krijgt ook de dorpsstructuur langzaam vorm. Funderingen van huizen, een kerk, een be graafplaats en een waterput zijn zichtbaar. Dat is voor het eerst sinds 1682 toen een stormvloed Valkenisse ver zwolg. Overlevering De overlevering wil dat een middeleeuws ridder de neder zetting destijds stichtte. Deze edelman Falko uit Vlaanderen bouwde een kasteeltje op de plaats van een eerder verdron ken kern. Eén van zijn zonen maakte van Valkenisse een echt dorp door er een kerk op te richten. De legende wil dat hij dat deed op een plaats waar herders regelmatig hemelse gezangen hoorden. Ook zagen zij een verschijning van een processie. Het godshuis werd in 1233 gewijd. Valkenisse is ook bekend vanwege het nabij gelegen verdronken fort Kei- zershoofd. een militair bol werk uit medio zeventiende Een bloot gekomen oude waterput in het verdronken dorp Oud-Valkenisse. eeuw. Het stond op de meest Zuid-Oostelijke punt van Zuid- Beveland. Gedurende de tach tigjarige oorlog werd van daar uit een oogje gehouden op de scheepvaartbewegingen van de Spanjaarden. Fort Keizershoofd heeft de Westerschelde nog niet prijs gegeven. Met het dorpje ligt dat anders. Een jaar of twee geleden begon het water zich langzaam terug te trekken. Van Heeringen legt uit hoe dat komt: „Door baggerwerk- zaamheden elders in de Wes terschelde hebben de stromen zich verlegd." Dat ook schat zoekers daarvan op de hoogte zijn, spijt de provinciaal ar cheoloog. Vooral de laatste tijd worden ze veeI gesigna leerd: mannen met metaalde tectoren die zorgvuldig elk stukje van de bodem afstrui nen. De vondsten die ze doen verdwijnen vermoedelijk naar particuliere verzamelingen of worden voor grof geld ver kocht. Overtreding P„Die mensen zijn om meer dan één reden in overtreding", aldus van Heeringen. „Ze mo gen daar niet komen omdat het gaat om beschermd na tuurgebied. En zonder toe stemming bewust graven naar archeologische monumenten is ook verboden." Als eigenaar van een groot deel van het ge bied houdt Staatsbosbeheer toezicht. Met die instantie en foto Willem Mieras ander gewas om op hun akker te telen en dan kan het wel eens gebeuren dat ze een overeenkomst met een bollenkweker aan gaan of het zelf eens proberen. Door die wisseling is het ook met zo nodig de grond flink te ontsmetten met allerlei schadelij ke bestrijdingsmiddelen, zoals in traditio nele bollengebieden wel gebeurt. foto Willem Mieras met de veldpolitie wil Van Heeringen op korte termijn af spraken maken over een nog strengere controle De scha trovers rijden archeologen in de wielen omdat ze door on deskundig handelen de struc turen uitwissen van het oude Valkenisse. Heel jammer vindt Van Heeringen dat, te meer omdat het de bedoeling is deze zomer het verdronken dorp in kaart te brengen, De Rijksdienst voor het Oudheid kundig Bodemonderzoek (ROB) doet dat in samenwer king met het Provinciaal De pot Bodemonderzoek. Van op gravingen is geen sprake. Van Heeringen: „Bijzondere din gen moeten voorlopig in de bo dem blijven zitten." van onze verslaggever VLISSINGEN - In totaal 82 per sonen hebben vrijdag in Zee land een koninklijke onder scheiding gekregen. Dat is drie meer dan vorig jaar, toen al sprake was van een record aan tal lintjes. De hoogste onder scheidingen zijn die van Com mandeur in de Orde van Oranje- Nassau en ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Ze gin gen respectievelijk naar dr L. Ginjaar uit Burgh-Haamstede. ex-minister en momenteel sena tor, en naar provinciaal griffier mr J. A. Lander uit Middelburg. Het is twee jaar geleden dat 'de Leeuw' in Zeeland voor het laatst werd uitgereikt. De ver sierselen behorend bij het Com mandeurschap in de Orde van Oranje-Nassau kwamen in 1985 voor het laatst in de provincie te recht. Opvallend is verder het la ge aantal officieren in de Orde van Oranje Nassau. Eén dit jaar tegen vier vorig jaar. De meeste onderscheidingen werden in de gemeente Vlissingen uitgereikt (11), waaronder verschillende in Oost-Souburg. Verder kregen 17 Zeeuwen de onderscheiding Ridder in de Or de van Oranje-Nassau. Ook wer den in totaal 28 eremedailles in goud. 31 in zilver en drie in brons, alle verbonden aan de Or de van Oranje-Nassau. uitge reikt. Commandeur in de Orde van Oranje-Nassau: dr L Ginjaar. Burgh-Haam- stede. lid Eerste Kamer: Ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw: mr J. A. Lander. Middelburg, griffier der Staten van Zeeland: Officier in de Orde van Oranje- Nassau: ing H. G. Bomhof. Heinkens- zand, wetenschappelijk milieu hygiënisch medewerker bij de Regionale Inspectie van de Volksgezondheid voor Milieuhy giëne voor de provincie Zeeland; Ridders Ridder in de Orde van Oranje- Nassau: J. Kruize, Oostburg, burgemees ter van Oostburg. P J Mang- nus. Kloosterzande. verschillen de bestuurlijke functies op aller lei gebied, J A. Scheele, Nieuw- vliet, chef interne zaken ge meente Oostburg en een aantal bestuurlijke functies op allerlei gebied; A. de Visser. Aagteker- ke. wethouder van Mariekerke; A. S. M. Braat. Zierikzee. beel dend kunstenaar; J. Harte. Heinkenszand. voormalig pro jectmanager Openbaar Li chaam Afvalstoffenverwijdering Midden-Zeeland; A. S. Louws. Serooskerke, voormalig be drijfsleider Aannemersbedrijf Geschiere-Wattel: J. J. Konings, Goes, toegevoegd regiomanager kabelnetten Goes PTT Telecom BV district Breda; A. de Waal, 's- Gravenpolder, hoofd dagelijks toezicht regio Zuid-West Rijks waterstaat. Bouwdienst; J. A. de Visser, Terneuzen, voormalig di recteur christelijke basisschool 't Kompas te Hoek; M. A. van de Bilt. Sluiskil, directeur/eigenaar Van de Bilt Zaden Sluiskil BV; ing C Kortleve, Wilhelmina- dorp, senior bedrijfsdeskundige bij het Informatie- en Kennis centrum Akker- en Tuinbouw van het ministerie van Land bouw. Natuurbeheer en Visserij; ds H F. Meijer. Scharendijke. i emeritus) NH predikant; L. P. A. Verver. Hulst, pastoor van de parochie van de H. Willi- brordus te Hulst en kannunik van het Kathedrale Kapittel van het Bisdom Breda; H G. Freriks, Oosterland, eigenaar slot zie pagina 15 kolom 7 van onze verslaggever DEN HAAG - Het dagelijks be stuur van de provincie Zuid- Holland meent dat het kabinet voor zijn beurt heeft gesproken met de vaststelling dat Goeree- Overflakkee bij Zeeland kan worden ingedeeld. Het werk programma afstemming ge biedsindelingen van het minis terie van Binnenlandse Zaken, waarin de toekomstige indeling van het eiland aan de orde komt, heeft in het provinciehuis in Den Haag verbazing gewekt. In een brief aan staatsecretaris D. de Graaff-Nauta van Binnen landse Zaken laten gedeputeer de staten van Zuid-Holland we ten dat ze het 'op z'n minst merk waardig' vinden dat het kabinet nu al zo'n uitgesproken stand punt heeft ingenomen over de provinciale indeling van Goeree- Overflakkee Ze wfjzen erop dat Zuid-Holland samen met de vier gemeenten op het eiland een on derzoek uitvoert naar de gevol gen van handhaving van de hui dige situatie, dan wel overgang naar Zeeland. In de gemeenteraden en de sta ten van Zuid-Holland is een dis cussie over het onderzoek voor zien. Naar het oordeel van GS van Zuid-Holland heeft het kabi net te vroeg en ongemotiveerd een mening geformuleerd, waar door sprake is van een ongewen ste beïnvloeding van die discus sie. Ze vragen het kabinet de kwestie opnieuw aan de orde te stellen. iAdvertentie Auto hendriks goes b.v. biedt aan Exclusieve Directie Demonstratie auto CADILLAC SEVILLE STS NORTHSTAR automaat 4.6 VS motor Bouwjaar oktober 1993 Kilometerstand 221000 km NIEUWPRIJS HFL 169.900,00 Informeer naar onze zeer scherpe aanbieding, en ervaar deze absolute topklasse. Klein Frankrijk 31,4461 ZN Goes, telefoon (61100) 16210, telefax 23524 Dat Goese gezin ivas zich gis teren aan het voorbereiden op koninginnedag. Waar om hangen wij nooit de vlag uit op de verjaardag van de koningin", uhlde de vijfja rige dochter tijdens het eten weten. ..De kojiingin hangt de vlag toch ook niet uit als ik jarig ben", zei haar vader en hij keek tevreden over zoveel snedigheid triomfantelijk de tafel rond. Even later vroeg haar vader: .Zullen we je fiets nog versieren voor de optocht?" Bits luidde het antwoord: ..De koningin ver siert haar fiets toch ook niet als ik jarig ben."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 11