'40 Knallende ruzie in kabinet Kritiek Lubbers en Kok op bezuinigingen Duisenberg UIT VLISSINGENl Silvio Berlusconi premier Italië KONINGINNEDAG GEOPEND f°MNjÈFÈSTii^r| 4 WEKEN fK>o, Verkiezingen met dag verlengd Verzoenende taal bij begrafenis Nixon 8 \A'h 01100 - 39555 Van Thijn wil niet in volgend kabinet met Hirsch Ballin mm KONINGINNEDAG 94 een dagje in Vlissingen WINKELCENTRUM voorbij Staking bij Heineken kunst cultuur 15 Vm 19 VOOR 13,- 'Droog en zonnig Wolkenvelden, later zonnige perioden. Zwakke tot matige zuidenwind, in de middag wind van zee. Maximum tem peratuur 21, kust 15 graden. 37e jaargang no. 100 rijdag 29 april 1994 >sse nummers 1,50 %"erziï& VI(. Bel voor informatie: n In mei 750.000 Nederlanders met vakantie DEN HAAG (ANP) - In mei gaan volgens de ANWB ongeveer 750.000 Nederlanders met vakantie. Twee derde blijft in Nederland, een derde gaat naar het bui tenland. De vakantiestroom is zeer gespreid omdat in mei diverse weekeinden in aanmerking komen voor een korte dan wel lange vakantie: Hemel vaartsdag, Pinksteren en de meivakantie. Van de 500.000 mensen die in Nederland blijven, gaan er 300.000 kort op vakantie, terwijl de rest kiest voor een lange vakantie. Van de Neder landers die naar het bui tenland gaan, maken 150.000 personen een korte vakantie; 100.000 gaan voor een langere periode. Voor de buiten landse vakantie zijn vooral België, Luxem burg. Duitsland en Frankrijk irr trek. Scholen De meivakantie is zeer populair onder scholen, zo blijkt uit een onder zoek van de Commissie Vakantiespreiding. Dit jaar sluit 86 procent van de scholen van maandag 9 tot en met vrijdag 13 mei de deuren, zoals de commissie heeft geadvi seerd. Ruim 90 procent van de scholen is van plan volgend jaar een vakantie in mei te hou den. 'Kliklijn' voor steunfraude APELDOORN (GPD) - De Gemeenschappelijke Administratie Kanto ren gaan zes 'fraude-in formatiepunten' instel len. Particulieren kun nen daar terecht met te lefonische tips over uit keringsfraude in hun omgeving. Het eerste meldpunt is inmiddels geïnstalleerd bij het GAK in Apel doorn. Volgens directeur hand having O. W. Modder man van het GAK in Amsterdam, die het pro ject heeft opgezet, spelen de GAK's met de infor matielijnen in op de 'toe genomen stroom van anonieme en niet-ano- nieme tips van particu lieren over vermeende fraude in hun omgeving'. Hij wil het woord 'kliklijn' niet gebruiken maar erkent wel dat de meldpunten van dat principe uitgaan: „Je ziet dat mensen het steeds minder accepte ren als iemand in hun buurt met een uitkering fraudeert. De maat schappelijke veront waardiging daarover groeit; men accepteert het niet meer." van onze correspondent JOHANNESBURG - Kiezers in zes districten in Zuid-Afri- ka zullen ook vandaag nog hun stem kunnen uitbrengen. President F.W. de Klerk be sloot donderdagavond de ver kiezingen in de voormalige thuislanden KwaZulu, Venda, Lebowa, Gazankulu, Ciskei en Transkei met een dag te ver lengen. In de rest van het land zijn de stembureaus afgelopen nacht om 24.00 uur gesloten. De Klerk volgde daarmee het advies op van de Onafhankelij ke Verkiezingscommissie (OVC) die de verkiezingen heeft georganiseerd. „In deze gebieden heeft een aantal men sen hun stem niet kunnen uit brengen of kregen de stembu reaus pas heel laat de stembil jetten". aldus de president in een toelichting op zijn besluit. Op sommige plaatsen gingen de stembureau's pas donder dagmiddag voor het eerst open. De Klerk was geen voor stander van het verlengen van de verkiezingen, maar ging ak koord nadat ANC-leider Nel son Mandela en de leider van de Zulu-partij Inkatha, Man- gosuthu Buthelezi. daar bij de OVC op aan hadden gedron gen. De verkiezingen hadden volgens plan van dinsdag tot en met donderdag moeten du ren. Als gevolg van de verlen ging van de verkiezingen in de zes districten, zal pas zaterdag ochtend in plaats van vanoch tend met het tellen van de stemmen worden begonnen. De uitslag van deze eerste de mocratische verkiezingen wordt nu op zijn vroegst zon dagavond verwacht. De leider van de neo-nazistische Afrika ner Weerstandbeweging (AWB), Eugene Terre'Blanche. heeft donderdag bij het Paul Kruger-monument in Rusten burg in de westelijke Trans- vaalprovincie een eed gezwo ren dat hij de strijd tegen het nieuwe Zuid-Afrika zal voort zetten. De politie heeft inmid dels 32 leden van de Ystergar- de (de stoottroepen van de AWB) gearresteerd i.v.m. de aanslagen, waarbij 21 mensen om het leven zijn gekomen. zie ook pagina 11 DEN HAAG (GPD) - In het kabi net is een knallende ruzie uitge broken over de positie van CDA- minister Hirsch Ballin (justi tie). PvdA-minister Van Thijn (binnenlandse zaken) zegt in een interview met Het Parool niet meer met Hirsch Ballin in een volgend kabinet te willen zitten. De directe aanleiding zijn uit spraken van de justitieminister over ouders van mongoloide kinderen. Ook uit hij kritiek op de opstelling van Hirsch Ballin in de IRT-debat. Premier Lub- Bij de plechtigheid waren naast Clinton ook de oud-presidenten George Bush, Ronald Reagan, Jimmy Carter en Gerald Ford aanwezig (gezien van links naar rechts, afgewisseld met hun echtgenotes). foto AP YORBA LINDA (AP) - De voormalige Amerikaanse president Richard Nixon is woensdag begraven in Yorba Linda, in de staat Californië. President Bill Clinton, die eind jaren zestig als student protesteerde tegen Nixons Vietnam-beleid, hield een verzoenende toespraak, waarin het woord 'Watergate' ontbrak. Nixon moest in 1974 aftreden nadat hij had geprobeerd een door het Witte Huis geregisseerde inbraak in het Walergate-gebouw, het hoofdkwartier van de Democratische Partij, in de doofpot te stoppen. Clinton vroeg de Amerikanen Nixon op zijn hele le ven te beoordelen en niet alleen op de controversiële periodes. DEN HAAG (GPD) - Premier Lubbers is niet onder de indruk van het jaarverslag van De Ne- derlandsche Bank (DNB). De eerste minister noemde de in houd van het stuk gisteren 'ver- wachtbaar'. Hij zei zich in veel van de inhoud te herkennen. In hun reacties namen vice-pre mier Kok, PvdA-kamerlid Mel- kert, zijn CDA-collega Terpstra en GroenLinks-lijsttrekker Brouwer ook afstand van het jaarverslag. D66'er van Mierlo deed hetzelfde. Kritiek had Lubbers om de door president Duisenberg van de DNB aanbevolen extra bezuini- gingen van 23 miljard gulden. Lubbers: „Daar zit een daling van het financieringstekort naar 2 procent in. Dat is een zeer ex centrische visie. Er is geen poli tieke partij die dat wil. Men zit op een tekort van drie procent. En dat scheelt 9 miljard gulden". Lubbers zei de zorgen van Dui senberg te delen over de invul ling door het kabinet van nood zakelijk geachte bezuinigingen. „Die zorgen heb ik zelf de laatste weken ook uitgedragen", aldus de premier. De analyse van Duisenberg over de economische groei noemde Lubbers 'bijzonder'. Hij gaf toe dat de groei in ons land dit jaar weliswaar lager is dan in Duits land. maar vorig jaar hoger lag. Bovendien is er in Duitsland nog steeds sprake van een tweede ling. In de vroegere DDR is een hoge groei, in het oude westen een lage. Overigens meende Lubbers dat het voor Duisenberg erg moei lijk is om in verkiezingstijd een stuk uit te brengen waarop geen kritiek mogelijk is. Kok hekelde Duisenbergs voor stel om veel meer te snijden in de sociale zekerheid. Kok zei daar „geen voorkeur" voor te hebben omdat degenen met een uitke ring de komende jaren toch al geen toename van hun welvaart zullen kennen. Indien er al extra lasten opgevangen moeten wor den moet die last evenwichtig gespreid worden ovcer alle inko mensgroepen. Hoe dat moet is een zaak van de politiek en niet van De Nederlandsche Bank, al dus Kok. De PvdA-leider negeerde daar mee een advies van WD-voor- man Bolkestein. Die adviseerde Kok Duisenbergs plannen, een partijgenoot, gewoon over te ne men. Voor het overige conclu deerde Bolkestein dat Duisen berg in feite het WD-verkie- zingsprogramma onderschrijft. Van Mierlo zei dat zijn partij, in dien nodig, bereid is tot extra be zuinigingen. Hij stelde echter dat eerst de voorziene bezuini gingen maar eens uitgevoerd moeten worden. Van Mierlo waarschuwde voor de afbraak van werkgelegenheid als er ex tra gesneden wordt in overheids uitgaven en sociale zekerheid. Melkert (PvdA) zei dat Duisen berg overvraagt. Extra bezuini gingen van negen miljard gul den noemde hij „buiten propor tie". Geen enkele politieke partij steunt dat plan. Terpstra <CDAi concludeerde dat Duisenberg in feite de lijn van het CDA volgt: forse bezuinigingen om de lasten en het financieringstekort terug te dringen. Brouwer hekelde Duisenberg die wel fors wil snijden maar niets zegt over de effecten daar van op de werkgelegenheid. „Duisenberg heeft kennelijk een blinde vlek voor de explosieve groei van de werkloosheid", al dus Brouwer. bers is op zijn beurt kwaad op Van Thijn. Van Thijn zegt in Het Parool dat Hirsch Ballin vorige week tij dens een toespraak 'immorele uitspraken' heeft gedaan. Vol gens Van Thijn heeft Hirsch Bal- 1 in gesuggereerd dat een kabinet zonder-C DA ouders met een mongoloide kind in een situatie kan brengen dat zij zich als het ware moeten excuseren voor het niet hebben laten 'wegmaken' van dat kind. Van Thijn zegt hierover: „Dit is het absolute dieptepunt in de campagne. Ik heb daar geen woorden voor. Er is iets in mij ge knapt. Het is een fundamentalis tische uitspraak die je zelden .in campagnes tegenkomt". Van Thijn ziet zich dan ook niet sa men met Hirsch Ballin in een volgend kabinet plaatsnemen. Gok D66 en de VVD hadden al aangekondigd de minister niet graag te zien terugkeren in een nieuw kabinet. Premier Lubbers bekritiseerde op zijn beurt Van Thijn met zijn harde uitspraken. „Hij is hele- slot zie pagina 3 kolom 7 Componist Peter Schat (fotolaat na Socrates ook Tsjaikovski de gifbeker drinken. Zijn nieuwe opera Symposion gaat vandaag i vrij dag i in wereldpremière. Verder in de bijlage Kunst Cultuur: La Bohème van Opera Zuid nadert de ontknoping Graa Boomsma twijfelt aan het verleden clichés van Anna Enquist Martin Bril heeft een goede pen aan tafel met Charley Toorop kunstenfestival in Brussel jonge Van Dale cabarateske voorstelling van Koos Terpstra geschilderde muzikanten spiegelbeeld van China uit-agendaexposities, filmwijzer. Verdwenen Het Hondurese vrachtschip Ber- lice, dat zaterdag een vaarver- bod kreeg, is in de nacht van woensdag op donderdag met de noorderzon vertrokken. Het schip reageerde niet op oproepen van de Q walradar. Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 6; Radio en televisie: 7; Provincie: 9,11 en 13; Kunsten cultuur: 15,16,17, 18 en 19, Sport: 23, 24, 25 en 27. LEIDEN (GPD) - De staking van FNV'ers bij Heineken in Zöeterwoude en Den Bosch wordt vanochtend om 7 uur offi cieel beëindigd. Dat hebben de stakers gisteren besloten. Ver wacht wordt dat in de loop van vandaag de bierproduktie bij Heineken weer op gang komt. Tijdens de vergadering werd een brief van FNV-voorzitter Johan Stekelenburg voorgelezen waar in deze zijn steun betuigde aan de acties. „We zijn trots op jullie. Die vier-daagse werkweek komt er in de toekomst echt wel", al dus Stekelenburg. Na de verga dering gingen de stakers in op tocht naar de brouwerij om de directie op de hoogte te stellen van hun besluit. De Industriebond FNV is nog steeds niet van plan de nieuwe cao van Heineken (waar de an dere vakbonden wel mee in stemden) te ondertekenen. De cao kan echter door de minister 'verbindend' worden verklaard. Pagina 2: kater na staking Israël en PLO ondertekenen woensdag akkoord TELAVTV - Het langverwachte akkoord tussen Israël en de PLO over Palestijns zelfbestuur in de Gazastrook en Jericho zal op woensdag 4 mei in Cairo worden getekend. De Israëlische pre mier. Jitschak Rabin, en PLO- voorzitter Jasser Arafat zullen een dag eerder in de Egyptische hoofdstad aankomen om wat laatste plooien glad te strijken. Onmiddellijk na de onderteke ning zullen de militaire en admi nistratieve uitvoering van het verdrag beginnen. van onze correspondent ROME Silvio Berlusconi, winnaar van de recente Ita liaanse parlementsverkiezin gen, heeft donderdag officieel de opdracht van president Scal- faro gekregen Italiës 53e na-oor- logse regering te formeren. Ber lusconi zei op zijn eerste pers conferentie als premier „met gezond verstand, gematigdheid en respect voor de Grondwet" te zullen regeren. Hij kondigde aan dat een commissie van 'drie wijzen' erop toe zal zien dat zijn zakelijke en publieke belangen gescheiden blijven. Berlusconi zei dat herstel van de Italiaanse economie een van de speerpunten zal zijn van het re geringsprogram. Illustratief hiervoor is dat de mediamag naat eerst de sociale partners zal ontmoeten en vervolgens, vanaf volgende week maandag, zijn politieke medestanders. Sane ring van de overheidsfinanciën, een belastinghervorming, de centralisatie van de overheid en bestrijding van verspilling zijn andere doelen. Berlusconi kon digde aan dat er een nieuw mi nisterie zal worden gevormd voor 'het gezin'. De meeste aandacht ging don derdag uit naar hoe Berlusconi denkt belangenverstrengeling te voorkomen. De oppositie, maar ook zijn coalitiepartner Lega-Nord. vreest dat een pre mier die onder meer eigenaar is van drie nationale commerciële televisiezenders, onmogelijk ob jectiviteit en onpartijdigheid kan garanderen» De tweede man van de Lega Nord. Maroni. zei donderdag zelfs niet aan een re- gering-Berlusconi deel te zullen nemen als er geen harde afspra ken worden gemaakt over deze kwestie. De mediamagnaat-politicus zal Duisenberg. foto Marcel Antonisse Skuüu Goes, J.A. van der Goeskade I proberen een regering te forme ren die de steun in het parlement geniet van de 'Pool van de Vrij heid', waarvan behalve Berlus coni's Hup Italië, de federalisti sche Lega Nord. de 'post-fascis- tische' Nationale Alliantie en twee kleine rechtse partijen deel uitmaken. De 'pool' heeft in de Kamer van Afgevaardigden een ruime meerderheid. Advertentie (eenmalig binnen zes maanden JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 13.- 0 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Voorletters: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 8 713214 000002 WINKELS GEOPEND VAN 9 TOT 5

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1