ROVINCIALE ZEEUWSE CÜURA Ch aos verkiezingen Zuid-Afrika CDA en PvdA lief voor auto kleintjes Kabinet houdt vast aan Zeeuws Goeree ^litie krijgt lucht an plan ontvoering opman bij Bavaria Vlag Jan van Riebeeck vervangen Blokkades bij Heineken opgeheven Principe-akkoord nieuwe cao Philips 4 WEKEN I Teki Tekort aan stembiletten Inkatha dreigt zich terug te trekken VOOR 13,- 18 Warmer In de ochtend nog wolkenvelden, in de middag perioden met zon, nevelig. Ma tige, aan zee vrij krachtige zuidwesten wind. Temperatuur rond 20 graden. 37e jaargang no. 99 onderdag 28 april 1994 osse nummers 1,50 Opgave advertenties per telefoc 01184-84321 of schriftelijk te zenden aan Postbus 18, 4380 AA Vlissingen van onze Haagse redactrice DEN HAAG - Het kabinet blijft bij het eerder ingenomen standpunt dat Goeree-Over- flakkee bij de provincie Zee land wordt ingedeeld. Dat staat in het 'Werkprogram ma afstemming gebiedsinde ling' dat gisteren door staatsse- cretaris De Graaff-Nauta van binnenlandse zaken naar de Tweede Kamer is gezonden. Dat werkprogramma geeft een overzicht van alle afspraken die tot nu toe zijn gemaakt over de WGR-regio's (Wet Gemeen schappelijke Regelingen). Het streven van het kabinet is het aantal WGR-regio's fors te rug te brengen. In Zeeland zou deze regio samen moeten val len met de provinciegrenzen. Het kabinet wil daar nu ook Goeree-Overflakkee bij betrek ken. Om het voormalige eiland bij Zeeland te voegen zal de wettelijk voorgeschreven pro cedure spoedig moeten worden gestart, aldus de notitie. Het ministerie van binnenlandse zaken maakt ook melding van de rapportage die de gemeen ten op het eiland samen met de provincie Zuid-Holland opstel len. Deze rapportage zout moeten uitwijzen wat de gevolgen zijn van een blijvende indeling bij de provincie Zuid-Holland en van een overgang naar Zee land. In de notitie wordt met geen woord gerept over een consequentie van deze rappor tage. ;n onze correpondent IHANNESBURG - De leider Zulu-partij Inkatha, lief Mangosuthu Buthelezi, feft gedreigd zich uit de eerste smocratische verkiezingen in ïid-Afrika terug te trekken als problemen rond de stembil- Iten niet worden opgelost. In trscheidene kiesdistricten akten de biljetten op of waren helemaal niet bezorgd, gin- m stembureaus niet open of te oeg dicht en konden kiezers iet de vereiste registratiekaar- n krijgen. ior Inkatha is het probleem it de partij niet op het biljet is rmeld. De partij besloot pas iel te nemen toen alles al was drukt. De Onafhankelijke ?rkiezingscommissie (OVC), e de verkiezingen organiseert, sloot daarop een speciale In- t-sticker te drukken, die ider aan het biljet moet wor- in geplakt. uthelezi zei woensdag dat deze ickers op een aantal stembu- au's, met name op het platte- id in de provincie KwaZulu/ ital, niet waren afgeleverd, iel mensen hadden daardoor et kunnen stemmen, aldus de katha-leider die zei dat „eerlij- i'VI ;el ke en vrije verkiezingen" zo niet mogelijk zijn. De kwestie wierp een ernstige smet op de eerste 'echte' dag van de verkiezingen die een einde maken aan 342 jaar blanke over heersing. Miljoenen zwarten stonden woensdag uren lang in de rij om voor het eerst hun stem uit te brengen. De problemen konden het enthousiasme van de meeste kiezers niet temperen. Ernstige ongeregeldheden zijn niet gemeld. Nelson Mandela, zo goed als ze ker de eerste zwarte president, bracht even na het openen van het stembureau zijn stem uit. „Dit was het begin van een tijd perk van hoop en verzoening", aldus de ANC-leider. Ook Bu thelezi ging in Durban naar de stembus. De Klerk ging in zijn oude district in Pretoria stem men. Woensdagavond werd er op het kantoor van de OVC koortsach tig overleg gepleegd om een op lossing voor de stickerkwestie te vinden. Voorzitter Kriegler zei dat hij met Buthelezi had ge sproken. Buthelezi verwierp de suggestie dat Inkathastemmers de naam van de partij op het bil jet zelf schrijven, wanneer er geen stickers voorhanden zijn. „Dat kan niet. Ongeveer 60 pro cent van onze aanhangers is analfabeet", aldus Buthelezi. Hij herhaalde zijn verzoek om de verkiezingen met twee of drie dagen te verlengen. ANC-leider Nelson Mandela en president F.W. de Klérk lieten weten daar niets voor te voelen. Vandaag, de laatste verkiezings dag. is tot een officiële vrije dag verklaard om mensen in staat te stellen naar de stembus te gaan. De Klerk zei dat de bureaus in dien nodig tot diep in de nacht open blijven. Er worden boven dien negen miljoen nieuwe stem biljetten gedrukt, waar Inkatha wel op vermeld staan, die van daag gebruikt kunnen worden. In de loop van de dag kwamen er INDHOVEN (ANP) - De politie Brabant heeft serieuze aan- ijzingen over een op handen jnde ontvoering van een lid in de familie Swinkels, eige- iren van de bierbrouwerij Ba- iria in Lieshout. De ontvoe- ng zou deze week plaatsheb- ra. De politie heeft daarom ex- amensen ingezet om de veilig- id van de familie te waarbor- -j, aldus een woordvoerder 0 n de regiopolitie Brabant- p idoost. °"i ït Bavaria-concern kreeg dins- f - igmiddag een telefoontje aaruit volgens de woordvoer- 'en r bleek dat de plannen voor de mc itvoering in een vergevorderd adium verkeerden. Wie zou Di orden ontvoerd, wil de politie gge et zeggen. Volgens de woord iet lerder is het de eerste keer dat w avaria wordt geconfronteerd ker een serieuze ontvoerings- het eiging. :ker ft verscherpte politie-toezicht (a ldt voor ongeveer zeventig le- aak van de familie Swinkels, die >e i indeelhouder zijn van de BV avaria. Zeven van hen zitten in raad van bestuur en tien in de rectie van het bedrijf. Bavaria -8,1 If heeft de eigen beveiligings- uy« aatregelen aangescherpt. olgens de politie zou een groep Prt ensen de ontvoering willen egen. Een aantal van hen is bij politie bekend. De politie gaat ervan uit dat de groep nu afziet van de ontvoering, nu de plannen in de publiciteit zijn ge komen. Arrestaties zijn tot nu toe niet verricht, maar worden niet uitgesloten. Overigens zijn voorbereidingshandelingen voor een gijzeling of ontvoering niet strafbaar. Een woordvoerder van Bavaria spreekt van 'een precaire situa tie'. Meer wil hij er niet over zeg gen. Tweeduizend mensen woonden in Kaapstad de inwijdingsceremonie bij van de nieuwe vlag. JOHANNESBURG (DPA/ANP) - De nieuwe zeskleurige vlag van Zuid-Afrika heeft woensdag de oranje-wit-blauwe vlag vervangen, die Jan van Riebeeck in april 1652 bij Kaap de Goede Hoop plantte. Het strijken van de driekleur markeert het einde van driehonderd jaar blank bewind en in zekere zin het einde van een kunstmatig in stand gehouden kolonisering. De laatste 46 jaar van apartheid vormden daarvan de bloedige climax. De bordjes 'slegs vir blanke' zijn de afgelopen vier jaar reeds uit het straatbeeld verdwenen, maar pas woens dag werd een Grondwet van kracht die rassendis criminatie uitdrukkelijk verbiedt en de apartheid formeel beëindigt. De nieuwe vlag integreert blank en zwart artistiek met de kleuren van het Afrikaans Nationaal Con gres (ANC. zwart, groen en geel), en de Boeren- en Nederlandse driekleur (rood. wit, blauw). Kroonprins naar Zuid-Afrika DEN HAAG (GPD) - Prins Wil- lem-Alexander.zal op op 10 mei aanwezig zijn bij de inhuldi ging van de nieuwe president van Zuid-Afrika. De prins heeft de uitnodiging daartoe van de huidige Zuidafri- kaanse regering geaccepteerd, zo bevestigde vanmorgen een woordvoerder van de Rijksvoor lichtingsdienst, Willem-Alexander zal voor de inhuldiging van izeer waarschijnlijk) Nelson Mandela in Zuid-Afrika arriveren. Hij zal worden vergezeld door minister Kooijmans van buiten landse zaken. Kok en Brinkman: benzine-accijns niet meer omhoog DEN HAAG (GPD) - Er komen geen verhogingen meer van de benzineaccijns. De leiders van CDA en PvdA, Brinkman en Kok, beloven dat in De Kam pioen. het blad van de ANWB. Beiden keren zich daarmee te gen hun eigen verkiezingspro gramma. In het CDA-programma staat dat de benzineaccijns jaarlijks opgetrokken zal worden met de inflatie, plus nog een extra ver hoging. Het CDA denkt zo 1.2 miljard gulden te kunnen bin nenhalen onder een volgend ka binet. In het PvdA-programma staat ook dat de benzineaccijns jaarlijks met de inflatie omhoog zal gaan. Kok zegt dat de benzineaccijns tot 2000 niet meer extra wordt verhoogd. Volstaan wordt met de 20 cent accijnsverhoging waartoe het huidige kabinet eer der besloot en waarvan op 1 ja nuari al elf cent is doorgevoerd. Kok sluit niet uit dat de benzine- 1(] 'N stuurt extra ilauwhelmen aar Bosnië aaD EW YORK/ZAGREB (AP/RTR ,s n NP)) - De VN-Veiligheidsraad sja feft woensdag ingestemd met |tt sturen van 6.550 extra vre- fstroepen voor de bescher- loe 'nf> van zogenaamde 'vei- pp 5e gebieden' in Bosnië. De Ver- 'igde Staten lieten op het laat- e moment hun bezwaren te- s tn de troepenversterking val- f \<n. wasp Bosnische Serviers hebben rnsdag gehoor gegeven aan ft NAVO-ultimatum de zware 1161 apens binnen een zone van 20 lometer rond de stad Gorazde verwijderen, zo meldden VN- nctionarissen in Sarajevo. Een D* invooi van het Rode Kruis rms «ft woensdagmorgen de mos- As1 nenelave Gorazde bereikt. ?t het transport is materiaal ien ngevoerd om de drinkwatersi- Bo* iatie in de stad te verbeteren, en. ideelde het Internationale Ro- alcf Kruis mee. zie ook pagina 3 1Z. DEN HAAG (ANP) - De blokkades van de Heineken brouwerijen in Zoeterwoude en Den Bosch zijn woensdagavond tegen 22.00 uur op geheven. Dat volgde in reactie op de uitspraak van de Haagse rechtbank president Van Delden in een kort ge ding dat Heineken woensdag tegen de Industriebond FNV had aange spannen. De rechter bepaalde dat de blokka des dienden te worden beëindigd. Houden de stakers toch mensen of produkten tegen, dan komt dat de bond te staan op een dwangsom van een miljoen gulden per dag. Heineken heeft na de uitspraak aan gekondigd het bier zo snel mogelijk uit te willen rijden en te distribueren. Ook wil het bedrijf de produktie her vatten. Heineken verwacht dat vele stakers zich aansluiten bij hun werk willige collega's. De rechter stelde in zijn vonnis na drukkelijk dat een blokkade in strijd is met het stakingsrecht. Volgens hem moet alleen de staking zelf vol doende zijn om de eis in het cao-con flict kracht bij te zetten. Hij hield de bond voor dat een blokkade ook he lemaal niet nodig hoeft te zijn bij een succesvolle staking, want dan ligt de totale produktie plat. Werkwilligen volgen het geding bij de rechtbank. prijs de komende jaren gaat da len als gevolg van het goedkoper worden van de olie. In dat geval wil hij niet uitsluiten dat door accijnsverhogingen dat voor deel voor de automobilist onge daan wordt gemaakt. Er zal dan in feite sprake zijn van een be vriezing van de benzineprijs. CDA-fractieleider Brinkman keert zich tegen accijnsverho gingen. „We moeten de mensen niet kopschuw maken voor het milieu door allerlei prijsmaatre gelen", zegt hij. In plaats daar van pleit de CDA'er voor 'road- pricing'; het betalen voor het ge bruik van de snelweg. Bus duurder Kok noemt tariefstijgingen in het openbaar vervoer 'onvermij delijk'. Het privé rijden met een auto van de zaak wil Kok aan pakken. Via belastingmaatrege len wil hij het gebruik van kleine, zuinige en schone auto's stimuleren. D66'er Van Mierlo wil onder scheid gaan maken tussen privé- autoverkeer en zakelijk autoge bruik. Hoe dat precies moet zegt hij echter niet te weten. Het duurder maken van de auto vindt Van Mierlo aanvaardbaar D66 wil korten op subsidies aan het openbaar vervoer. Dat moet dan maar efficiënter gaan werken. Bolkestein (VVD) keert zich te gen een accijnsverhoging op benzine. Als er al via de accijn zen geprobeerd wordt het auto gebruik terug te dringen, moet de motorrijtuigenbelasting te gelijk omlaag (het variabel ma ken van de autokosten). Zo kan de kleine rijder ontzien worden, aldus de liberaal. Watergate Een rouwkrans iti het Capitool ter ere van de Amerikaanse oud president Richard Nixon, die gisteren is begraven. In de twin tig jaar sinds zijn aftreden is Ri chard Nixon erin geslaagd de herinnering aan 'Wa tergate' te doen verva- O gen. éL, steeds meer klachten binnen over chaos bij een groot aantal stembureaus. In Alberton. een zuidelijke voorstad van Johan nesburg. ging een stembureau 10 uur te laat open. In de meeste gevallen waren er te weinig stembiljetten, stem bussen. stempels en onzichtbare inkt waarmee elke kiezer wordt 'gemerkt' om te voorkomen dat hij of zij opnieuw gaat stemmen. Kriegler moest erkennen dat in de dichtbevolkte regio van Pre toria en Johannesburg, in slechts 70 procent van de stem bureaus voldoende biljetten wa ren. De Zuidafrikaanse politie heeft woensdag 31 rechtse extremis ten gearresteerd in verband met de serie bomaanslagen, waarbij sinds zondag 21 mensen werden gedood en meer dan 160 gewond raakten Woensdagochtend vie len achttien gewonden bij een aanslag op het vliegveld van Jo hannesburg. De hoofdcommissaris van poli tie. generaal Van der Merwe, zei woensdag tijdens een persconfe rentie in Johannesburg, dat le den van de neo-nazistische Afri kaner Weerstandbeweging (AWB) en twee politiemannen tot de arrestanten behoorden. Informatie vrij De provinciale VVV in Zeelarid heeft woensdag een nieuw infor matiesysteem gepresenteerd, dat iedereen met een computer en modem, teletekst en druktoet- sentelefoon in staat stelt zelf na te gaan of en welke toe ristische accommoda- tie nog vrij is. Ajax Ajax wordt kampioen. De Am sterdammers klopten Roda JC met 2-1 en Feyetioord liet een punt liggen tegen FC Groningen (2-2). Ajax heeft zondag in de thuiswedstrijd tegen Heeren veen aan een gelijk spel genoeg voor de IQ landstitel. I Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 6; Radio en televisie: 7; Provincie: 11, 13, 15 en 17; Sport: 18 en 19. EINDHOVEN (ANP) - De Indus triebond FNV en de Unie BLHP hebben woensdagavond laat met Philips een principe-ak koord bereikt over een nieuwe tweejarige cao. Een woordvoerder van de Indus triebond FNV zei niet te weten hoe de twee andere bonden, de Industrie- en Voedingsbond CNV en de Vereniging van Hoger Philips Personeel het onderhan delingsresultaat beoordelen. Afgesproken is dat de vergoe ding voor overwerk op zaterdag wordt verlaagd van 100 naar 75 procent. Philips ziet ervan af de zaterdag te beschouwen als een Felle strijd in hoofdstad Ruanda NAIROBI (RTR/AFP) - Dc ge vechten tussen het Ruandees Patriottisch Front (FPR) en het regeringsleger zijn woensdag morgen in de hoofdstad Kigali in alle hevigheid voortgezet. Het eerder deze week eenzijdig door het FPR afgekondigde staakt-het-vuren is daarmee de finitief van de baan. „Het bestand wordt nog nauwe lijks nageleefd. Overal wordt ge schoten". deelde Abdul Kabia van de VN-vredesmacht voor Ruanda (Unamir) via de telefoon mee. „We horen elke dag van nieuwe massamoorden", aldus een medewerker die niet bij naam genoemd wil worden. zie ook pagina 2 Buschauffeur pikt zwangere echtgenote op en rijdt route af DOETINCHEM (GPD) - Een chauffeur van de Gelderse bus maatschappij GVM is gister ochtend afgeweken van z'n ge bruikelijke route tussen 's-Hec- renberg en Doetinchem. Hal verwege zette hij koers naar het dorpje Braamt, waar hij z'n hoogzwangere echtgenote op pikte en naar het ziekenhuis bracht. Volgens een woordvoerder van de GVM werd de chauffeur rond half negen opgeroepen met de mededeling dat zijn vrouw op het punt van bevallen stond. De chauffeur reed daarop recht streeks naar z'n huis. liet z'n vrouw instappen en bracht de bus vervolgens naar het eind punt in Doetinchem. Met z'n ei gen auto reed hij z'n vrouw ver volgens naar het nabijgelegen Slingeland-ziekenhuis. normale werkdag. De onderne ming had dat aanvankelijk voor gesteld om flexibeler te kunnen werken. Met name de Industrie bond FNV heeft zich daar sterk tegen verzet. Ook is afgesproken dat de aan vulling op de wao-uitkering wordt gecontinueerd. Daar naast is een overeenkomst ge sloten over een inkomensverbe tering in 1995, het tweede jaar van de cao. (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor/13,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving k 83,75 Naaii}: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller. 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 8 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1