Vreedzaam begin verkiezingen Personeel op de elektrische step maakt gangen Dijkzigt onveilig kleintjes 3 10.- DROOMKORTING oh Taiwanees vliegtuig stort neer in Japan 4 WEKEN liljoenen zwarte Zuidafrikanen brengen voor het eerst stem uit 12.99" 9.49" Van Mierlo: Hirsch Ballin niet in kabinet met D66 Staat uw brievenbus op scherp? VOOR 13,- 19! ater zon Jolkenvelden en in de vroege ochtend og wat lichte neerslag, later opkla- ingen. Matige zuidwestelijke wind. emperatuur rond 17 graden. 7e jaargang no. 98 oensdag 27 april 1994 sse nummers 1,50 H Opgave advertenties per 01184-84321 onze correspondent IANNESBURG Miljoenen hrte Zuidafrikanen brengen Ifdaag voor het eerst hun 4 n uit in de eerste non-raciale kiezingen in de geschiedenis het land. Zij zullen daar- een einde maken aan bijna jaar blanke overheersing, «r elopen nacht om 12 uur pre- 1 werd de oude Zuidafri- nse vlag gestreken en de van het nieuwe Zuid-Afri- gehesen om dit historische nblik te markeren. 15 miljoen zwarte kiezers zul- iltsin schrapt ifeningen met oepen VS onze correspondent len vandaag en donderdag met zeven miljoen blanken, kleurlin gen en Indiërs een Nationale As- semblée van 400 leden en leden voor de negen provinciale parle menten kiezen. De uitslag wordt zaterdagavond of in de loop van zondag verwacht. Het ANC van Nelson Mandela zal zo goed als zeker de verkiezingen royaal winnen. Mandela zal dan de eer ste zwarte president van Zuid- Afrika worden. Oproep Mandela De ANC-leider richtte zich dins dag in een speciale verklaring tot zijn medeburgers waarin hij de verkiezingen „de dageraad van onze vrijheid" noemde. Hij riep de kiezers op zich niet te la ten intimideren door de recente serie bomaanslagen die aan 21 mensen het leven hebben gekost en waarbij minstens 150 mensen gewond raakten. Nog nooit hebben zoveel buiten landse waarnemers toezicht ge houden op een verkiezing. Dui zenden waarnemers van de VN, EU, het Britse Gemenebest en de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE) zijn over het hele land uitgezwermd. Dinsdag gingen al honderddui zenden bejaarde, zieke en zwan gere kiezers naar de stembus. Ook de politiemensen en militai ren die belast zijn met de bewa king van de ruim 9000 stembus sen kQnden vandaag hun stem op de partij van hun keuze uit brengen. De Zuidafrikanen in het buitenland gingen dinsdag ook stemmen. Een nicht van Mandela was in Nieuw Zeeland de eerste Zuidafrikaan die haar stem uitbracht. President De Klerk begeleidde zijn 89-jarige moeder naar het stembureau in haar woonplaats Pretoria. Repetitie Deze speciale stemdag gold als de generale repetitie voor de ver kiezingen van vandaag en don derdag. Deze eerste dag verliep niet bepaald vlekkeloos. Op ver scheidene plaatsen in het land moesten mensen uren in de brandende zon wachten tot de stemlokalen, vaak vele uren te laat, open gingen. Een aantal be jaarden viel flauw en moest let terlijk de stemlokalen in gedra gen worden. De problemen waren het grootst in de provincie KwaZulu/Natal. waar de Zulu-partij Inkatha haar machtsbasis heeft. Vrijwel alle stembureau's gingen te laat open. omdat de stembiljetten niet tijdig waren aangekomen of omdat de functionarissen van de Onafhankelijke Verkiezings commissie (OVC), die de verkie zingen organiseert, vele uren te laat hun opwachting maakten. Er waren ook problemen met de stembiljetten. Inkatha besloot vorige week pas aan de verkie zingen deel te nemen, toen de biljetten al gedrukt waren. Be sloten werd een aparte Inkatha- sticker te drukken die onderaan het biljet moest worden geplakt. Deze sticker bleek dinsdag niet ISKOU De Russische pre- it Jeltsin wil reeds vastge- !e gezamenlijke militaire ingen van Rusland en de ligde Staten schrappen. :ns Jeltsin is er zowel in de lisische politiek als in de pu- ;e opinie teveel weerstand Ier al hadden de conserva- ffacties in het Russische lement zich tegen deze mili- re samenwerking uitgespro- Van Amerikaanse zijde rd de Russische twijfel be- urd. Defensieminister Perry ing dinsdag tijdens een tele- ngesprek met zijn Russische lega Gratsjov over de Bosni- e crisis aan op het laten door- i van de oefeningen, de oefeningen bij Orenburg de Wolga zouden ongeveer 0 militairen deelnemen. ei! de: 1 P Heineken eist opheffing blokkades ZOETERWOUDE (ANP)- De directie van Heine ken heeft de Industrie bond FNV dinsdag avond gesommeerd de poortblokkades bij de brouwerijen in Zoeter- woude en Den Bosch met ingang van vanoch tend acht uur te beëindi gen. Als de bond daaraan niet voldoet zal de brouwerij het weer vrijmaken van de toegangen naar de be- ijfsterreinen in een :ort geding trachten af *te dwingen. Een woordvoerder van de Industriebond FNV heeft in een reactie op deze eis direct laten we ten dat men daar niet op in zal gaan. Een woordvoerder van de Industriebond FNV reageerde dinsdagavond met de opmerking dat het voor Heineken ken nelijk toch niet zo ge makkelijk is bier van ei gen brouwerijen in het buitenland aan te voeren om de geleidelijk aan droogvallende Neder landse markt te blijven bevoorraden. Zwangere vrouwen in de rij om te stemmen bij het Baragwanath-ziekenhuis, in de buurt van Johannesburg. foto Reuter ROTTERDAM (GPD) - Het is tegenwoordig oppassen gebla zen in de gangen van het Acade misch Ziekenhuis Dijkzigt. Als je een zacht zoemend geluid hoort, kun je maar beter aan de kant gaan staan. Sinds kort be schikken de medewerkers van de technische dienst over een elektrische step, die maar liefst twintig kilometer per uur kan. En de driewieler op batterijen lijkt een droom van elke peuter. Even heen en weer naar het na bij gelegen Sofia Kinderzieken huis kostte vroeger een half uur. Met de 'quick step' is dat een kwestie van tien minuten. C.J. Barendregt, hoofd onderhoud en technische dienst, ontdekte de steppen eind vorig jaar. „Ik zag ze in een advertentie op de foto. Ik dacht; dat moet ik heb ben. Ik heb er toen twee op proef genomen. Een tweewieler en een driewieler. Het beviel zo goed dat ze mogen blijven. Er is zelfs een derde step bijgekomen." Als de technisch medewerker de step demonstreert in de lange gang bij de afdeling dermatolo gie en longziekten, barsten en kele argeloze voorbijgangers in lachen uit. Toch hoort hij ook wel eens kritiek, maar die is voornamelijk afkomstig van ja loerse collega' s. De driewieler, met klein laadbakje, is vooral bij de postafdeling populair. De tijd dat artsen gezellig een eindje gaan steppen, met elkaar of een met een verpleegster ach terop, is nog ver weg. Baren dregt sluit uit dat er nog meer komen. „Andere afdelingen wil len nu ook een step, maar dat gaat niet door. Het experiment is heel geslaagd, maar we moe ten er voor waken dat het perso neel van Dijkzigt zelf de bedden gaat vullen met patiënten. De gangen van het ziekenhuis zijn soms net drukke verkeersaders. Er zijn al voertuigen met maga zijn-materialen. karretjes met voedsel en uiteraard bedden met patiënten die langs komen. Nu wij er ook nog eens bij komen Ariel, Dash, Dreft en Pampers nu extra voordelig En - alleen bij Albert Heijn - nu met speciaal actie- zegel op elk pak Goed voor 10- korting op één entreekaart van de Efteling (Bij een Pampers Voordeelpak 2x ƒ10- korting op twéé entreekaartjes), Plus kans op één van de 50 sprookjes achtige weekends, voor 4 personen in het Efteling Hotel. U kunt meedoen zo vaak u maar wilt Ariel of Dash, Ultra of Color, A navulpak 2 kilo ,lëST 14.yy Dreft Fijnwas Compact, navulpak 1.8 kilo OG39T Dreft Glazuurbeschermer, flacon 1.1 kilo J-k8fT 10.99* navulpak 1 kilo JLÖrTO" Pampers voordeelpak, q ~7Q(Y diverse soorten 3939" O /.\3zj •Reclameprijzen gelden t/m zaterdag 7 mei a.s. en zolang de voorraad strekt "Zie de actievoorwaarden op de verpakking en bij Pampers: de folder in de winkel tpTiiig Unds grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. DEN HAAG (GPDl - D66- leider Van Mierlo vindt het 'niet in de rede liggen' dal CDA-minister Hirsch Ballin van Justitie in een nieuw kabinet met D66 terugkeert. De D66-leider zegt 'geen ta boe' op de CDA'er te willen leggen, maar acht de positie van de CDA-bewindsman verzwakt na zijn herhaalde uitspraken over de bedrei ging van christelijke nor men en waarden. Volgens Van Mierlo heeft Hirsch Ballin demagogie be dreven door te zeggen dat- het CDA wil hoeden voor de situatie waarbij ouders zich moeten verontschuldigen voor het hebben van een mongooltje. Hirsch Ballin refereerde aan medici die pleiten voor een selectieve abortus op grond van diag nostiek voor de geboorte. Volgens de D66-leider sugge reert Hirsch Ballin daarmee dat die waarborgen in een kabinet zonder het CDA (paarse coalitie) minder zijn. Overigens heeft ook VVD- leider Bolkestein na het IRT- debat gezegd dat het 'bizar' zou zijn als Hirsch Ballin zou terugkeren in een nieuw ka binet. Datzelfde werd in D66- Van Mierlo. kringen gesteld. WD en D66 wilden de CDA-minister vanwege de IRT-affaire toen al naar huis sturen. te zijn opgeplakt of bij vele stem bureau's zelfs niet aangeleverd te zijn. Inkatha-leider Buthelezi wilde in verband met deze problemem de verkiezingen met twee of drie dagen verlengen. Maar de voor zitter van de OVC. rechter Jo- hann Kriegler, wees dit verzoek af. omdat er „tijd genoeg" zou zijn. Kriegler erkende dat de start niet vlekkeloos was. maar verklaarde dat de „schade niet onherstelbaar" was. Ernstige ongeregeldheden hebben zich dinsdag niet voorgedaan. zie ook pagina 4 Oude Noor slaat bankrover neer met wandelstok OSLO (AP) - Toen de tachtigjarige Harry Ol- sen bij betreden van een bank in Oslo zag dat ie dereen op de vloer lag be greep hij dat er iets niet in orde was. Hij ont- waardde ook een bank rover die over de balie ge leund stond om geld te pakken. Hoewel slecht ter been, wist Olsen de rover zo hard met zijn zware wan delstok in de nek te tref fen dat deze zijn pistool uit de hand liet vallen en door andere klanten kon worden overmeesterd. „De nek is een zwak punt", zei Olsen. De poli tie was vol lof over zijn moed, maar Olsen zelf vond dat niet bijzonder. „Ik ben een keiharde". met onze steppen, moeten we uitkijken. Eén ongeluk, en we moeten ze inleveren." Rijbewijs Daarom heeft Barendregt de collega's goed geïnstrueerd. Alle verkeer heeft voorrang op de steps, dus ook de 'gewone' voet ganger. Barendregt heeft ook in gepeperd dat het nergens voor nodig is het vermogen van twin tig kilometer per uur te benut ten. „Ik wil voorkomen dat ze ra ce-wedstrijdjes houden hier. Het is trouwens nog best moeilijk om een step te besturen. Je moet er behendigheid in krijgen. Ik had in het begin moeite met de boch ten." Dijkzigt is tot nog toe het enige ziekenhuis in Nederland met 'quick steps'. Maar volgens Ba rendregt tonen andere zieken huizen belangstelling. Want de step mag bij menigeen dan op de lachspieren werken, er wordt geld mee bespaard. Baren- drecht: „Ik heb uitgerekend dat we alleen al met de steppen in een jaar tijd een halve man uit sparen. Met de driewieler erbij verdienen we helemaal. Daar zit op de achterkant nog een kleine laadruimte ook." De steppen, voorzien van kop lamp en toeter, zorgen in elk ge val voor een vrolijke noot in Dijkzigt. En een medewerkster van het ziekenhuis heeft inmid dels de oplossing gevonden voor de drukte op de gangen. In het bedrijfsblad schrijft ze: 'Mis schien wordt het tijd voor ver keersborden, stoplichten en een intern rijbewijs!' Minister D'Ancona Eerste Kamer aanvaardt wijziging Mediawet DEN HAAG (ANP) - Minister D'Ancona van wvc heeft op de valreep van haar ministerschap toch nog voor elkaar gekregen dat de Eerste Kamer de wijzi ging van de Mediawet heeft aanvaard, die aan bestaande publieke omroepverenigingen een zendmachtiging voor tien jaar moet garanderen als zij on derling samenwerken. De Senaat steunde het voorstel dinsdag uiteindelijk met vijftig stemmen voor en 25 tegen. Tot de voorstemmers behoren de fracties van CDA. SGP, RPF. GPV en GroenLinks en vijftien van de zestien leden van de PvdA-fractie. Tegen stemden PvdA-woordvoerster Van der Meer en de fracties van D66 en VVD. De wijziging van de Mediawet is bedoeld om de positie van de traditionele Hilversumse om roepen te versterken. Door een zendvergunning voor tien jaar zou er onderling minder op de kijkcijfers hoeven te worden ge concurreerd en kunnen de om roepen zich concentreren op on derlinge samenwerking, zo meent minister D'Ancona. Zorg dat u 'm niet mist: de folder die u vertelt hoe u de opbrengst van uw spaargeld kunt verdubbelen. SPAAR BELEG I Onderkoning Het aanblijven van Nordholt als korpschef van de politie in Am sterdam is het gevolg van een PvdA-lobby. Voorzitter Hans van Duijn van de Nederlandse Politiebond iNPBi ziet geen an dere verklaring voor het 'onbegrijpelijke' O einde aan IRT-affaire. mL Keuze D66 scoort goed onder middel bare scholieren in Zeeland. Dat bleek dinsdag op verschillende scholen, ivaar verkiezingen wer den gehouden. PvdA, VVD en GroenLinks houden elkaar in evenwicht, het CDA doet het onder scholie- O ren niet goed. I O Aanmoediging De atlete Anjolie Wisse kreeg gis teravond voor haar prestaties op nationaal niveau de aanmoe digingsprijs voor Zeeuws sport talent Wielrenner Franklin Klaasse werd tweede, korfbalster Astrid Q Koole derde. I w WKÊÊÊÊÊÊÊÊÊHÊÊÊÊÊÊKÊÊÊÊÊÊÊË Opinie en achtergrond; 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 6; Radio en televisie: 7; Provincie: 11, 13, 14, 15 en 17; Sport: 18 en 19. Minstens 259 doden TOKYO Bij een vliegtuigon geluk op het vliegveld van het Japanse Nagoya zijn dinsdag minstens 259 mensen om het le ven gekomen. Tien mensen heb ben de ramp overleefd en wor den behandeld in ziekenhuizen. Twee passagiers werden dins dagavond laat nog vermist. De 256 passagiers, onder wie twee kinderen, waren Japanners en Taiwanezen. De uit Taipei vertrokken Airbus A300 van de Taiwanese maat schappij China Airlines stortte neer op een paar honderd meter rechts van de landingsbaan en miste enkele gebouwen. De Ja panse brandweer zocht dinsdag avond laat samen met het leger nog druk tussen de wrakstuk ken naar de vermisten. Veel van de gewonden danken hun levens aan het snel uitrukken van per soneel van de Japanse lucht macht, die op het vliegveld een basis heeft. De China Airlines vlucht num mer 140 verongelukte om 20.15 uur Japanse tijd. De oorzaak van het ongeluk is nog niet be kend. Uit de gesprekken tussen gezagvoerder Wang Lo-chi en de verkeerstoren van Nagoya bleek dat tot kort voor de landing alles normaal verliep tot Wang zei dat hij een nieuwe landingspoging zou doen. Ooggetuigen zeiden dat het landingsgestel niet was uitgeklapt. Toen de piloot het toestel weer optrok, vatten de motoren vlam en stortte de Air bus naar rechts overhellend neer in een reeks van drie explosies. Daarna vloog de romp over de volle lengte in brand. Lubbers opent World Press Photo AMSTERDAM (ANP) - Premier Lubbers heeft dinsdagavond de tentoonstelling World Press Photo 1994 geopend. De ten toonstelling wordt tot 5 juni in de Nieuwe Kerk in Amsterdam gehouden. „Een foto moet een analyse van de werkelijkheid bevatten", stelde Lubbers in zijn speech. Hij memoreerde het belang van persvrijheid. „Te veel inciden ten waar de menselijke waardig heid wordt gekrenkt, tonen het belang van dat recht aan." De winnaar van de hoogste on derscheiding was dinsdag in Amsterdam afwezig. De 34-ja- rige Zuidafrikaan Gidaon Men del gaf er de voorkeur aan ge woon door te werken. Gebouwen in een omtrek van 100 meter rond het vliegtuig zijn door de kracht van de explosie beschadigd. Vijftig brandweer wagens waren snel ter plekke. Maar de brand sloeg meteen in volle sterkte uit. Bergingswer kers vonden de meeste stoffelij ke overschotten dan ook nog in de veiligheidsgordels zittend op hun stoelen. (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 13,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83.75 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1