NCIALE ZEEUWSE COURAH Evacuatie Gorazde komt op gang Recordvangst hasj voor Franse kust 4 WEKEN kleintjes KRO houdt deur open voor Brinkman ok ontkent geheim )lan van de PvdA oor bezuinigingen Negen doden bij aanslag in Johannesburg NI VS begraven Nixon woensdag op dag van nationale rouw I Serviërs halen zware wapens weg VN laat luchtaanval achterwege Goes viert het voordeelfeest. De Kuip onder water VOOR 13,- tem {ar j7e jaargang no. 96 laandag 25 april 1994 etcjsse nummers 1,50 Koeler In de vroege ochtend nog enige regen, later opklaringen en droog. Matige tot vrij krachtige ZW wind. Maximum temperatuur rond 13 graden. H Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 of schriftelijk te zenden aan: advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissingen gr« HILVERSUM (ANP) - De KRO gaat een uiterste poging doen om twee dagen voor de Twee de-Kamerverkiezingen toch een interview met CDA-lijst- trekker Brinkman te brengen. Het overleg dat de KRO dit weekeinde voerde met Brink man, heeft echter niets opgele verd. De verhoudingen tussen de omroep en de partij zijn vertroebeld na de uitzending van Reporter over het com missariaat van Brinkman. De KRO zoekt nu naar een an dere invulling van de uitzen ding van Brandpunt op 1 mei. Het was de bedoeling dat Brinkman geïnterviewd zou worden door Brandpunt-re dacteur Fons de Poel. die ook eindredacteur van Reporter is. In het overleg van dit weekein de liet Brinkman weten een in terview met De Poel niet ge loofwaardig te vinden. Het is mogelijk dat een andere jour nalist Brinkman nu zal inter viewen. Het CDA maakte vorige week bekend dat Brinkman niet on dervraagd wil worden door journalisten die betrokken wa ren bij de uitzending van Re porter, waarin werd onthuld dat de lijsttrekker commissaris is bij een onderneming die van belastingfraude wordt ver dacht. Afspraken voor een in terview waren al voor de om streden uitzending van Repor ter op 8 april gemaakt. Brandpunt wil de laatste uit zending voor de verkiezingen toch wijden aan het verkie zingsprogramma van het CDA. Over de vorm waarin dit ge beurt, wordt nog nagedacht. Het programma van 1 mei is de laatste in een reeks waarin lijsttrekkers worden geïnter viewd. Zondag was de nummer 1 van de PvdA, Kok, aan de beurt. onze correspondente ia Hellinga [DAPEST - De eerste 80 ge- inden uit de moslim-enclave zijn zondagmiddag >t Britse en Franse helikop- is overgebracht naar Sara- i0. Volgens zaterdagavond in stad aangekomen Oekraïnse iwhelmen hebben de Bosni- S« Serviërs hun zware wa as in de loop van zondag te- 'va 5Setrokken uit het gebied iteen straal van drie kilome- a rond Gorazde. ^jj ndagavond waren alleen nog ,n stj snisch-Servische sluipschut- isactief. Volgens de Bosnische imier Haris Silajdzic waren er ïdagavond ook nog Bosnisch- msche infanteristen in de De Britse Unprofor-com- indant, luitenant-generaal Sir hael Rose, zei zondagavond het „tot mijn groot genoe- rustig was in de stad na i beleg van drie weken, uit veertien vrachtwagens staand konvooi is zondag van- Sarajevo met 90 ton hulp- •deren in Gorazde aangeko- n. Onderweg werd het enkele opgehouden bij een Bos- :rvische wegblokkade omdat de papieren niet orde zouden zijn. De NAVO had vrijdag de Bosni sche Serviërs gedreigd met luchtaanvallen als ze het bom bardement op Gorazde niet on middellijk zouden staken en zondagmorgen om 2.01 uur hun wapens zouden hebben terugge trokken. Aan dat laatste werd niet onmiddellijk gehoor gege ven, maai' na tweeën 's ochtends werd de zaterdag opnieuw be gonnen hevige beschieting van het stadscentrum gestaakt. Dat was voor de speciale VN-af- gezant Yakushi Akashi voldoen de om de gevechtsvliegtuigen aan de grond te houden. Wel werden verkenningsvluchten uitgevoerd om vast te stellen of de 10.000 tot 12.000 Bosnische Serviërs inderdaad op drie kilo meter afstand stonden. Irritatie De VN-beslissing om niet tot luchtaanvallen over te gaan, zorgde voor de nodige irritatie bij de NAVO. die daarom had ge vraagd. Ook zondag hebben de Bosnische Serviërs minstens tweemaal de voorwaarden van het NAVO-ultimatum overtre den. Akashi ontkende zondag in S HAAG (GPD) - PvdA-lijst- kker Kok ontkent dat zijn rtij geheime plannen heeft na de verkiezingen fors be- inigen op de sociale zeker- d. Een vertrouwelijk rap- 1 van Sociale Zaken waarin itregelen worden voorge- ld om onder meer te bezuini- op de kinderbijslag, de fkloosheidswet en de wao, is !|ens Kok slechts een 'ambte- sstuk' met geen enkele poli- te waarde. iredactie van het KRO-televi- programma Brandpunt, waar ik gisteravond te gast was, beslag weten te leggen op de :eime nota. De PvdA-lijst- iker ontkende niet dat het bestond, maar wel dat zijn uj er iets mee zal doen na de üezingn. set vertrouwelijke stuk dat in mari 1993 in opdracht van A-minister De Vries en toen- lig staatssecretaris Ter Veld geschreven, wordt vooree- APPELFLAPPEN. Uit onze bakkerij. 4 stuks JONG BELEGEN KAAS. Vers van liet mes. 1000 gram HELE DOOS jUERI SIN AASAPPELSAP 12 pakken a 1000 ml. Zagreb dat er verschillen van in zicht waren tussen NAVO en VN. Wel gaf hij toe dat er problemen waren met de Bosnisch-Servi- sche terugtrekking. Volgens de Japanner staken de Bosnische Serviërs bij het in groepjes verla ten van de grotendeels door hen veroverde stad huizen in brand. Ook is een waterzuiveringsin stallatie door hen opgeblazen. Bij het drie weken durende beleg van Gorazde zijn in de stad vol gens VN-c-ijfers 715 doden geval len en raakten 1970 mensen ge wond. Helikopters De bij de evacuatie van de ge wonden gebruikte helikopters moesten van de Bosnische Ser viërs in door hen beheerd gebied zowel op de heen- als de terug vlucht een tussenlanding ma ken om te worden geïnspecteerd op wapens. Volgens de beman ningen stonden de gewonden, meest mensen met geamputeer de ledematen en zwaar hoofdlet sel, doodsangsten uit toen ze op de grond door Serviërs werden gefilmd. Ook hun identiteitspa pieren werden nauwgezet gecon troleerd met de passagierslij sten. Volgens de VN-artsen zijn door de vertragingen bewust de levens van zwaar gewonden in gevaar gebracht. Uit het door mortiervuur zwaar beschadigde ziekenhuis van Go razde moeten nog enkele hon derden gewonden worden geë vacueerd. In het gebouw zijn de elektriciteit en watertoevoer uit gevallen. Operaties moesten al worden gestaakt nadat een mor tiergranaat insloeg op de sterili satie-afdeling. steld de kinderbijslag af te schaf fen of inkomensafhankelijk te maken. Ook wordt geopperd om werklozen al na één jaar terug te laten vallen op zestig procent van hun laatstverdiende loon. Verder wordt voorgesteld om mensen alleen nog maar een wao- uitkering te geven als ze voor minstens 35 procent arbeidson geschiktzijn. Ook zouden jonge ren beneden de 21 jaar geen bij stand meer mogen krijgen. Britse filmprijs Schindler's List LONDEN (AP) - 'Schindler's List'. Steven Spielbergs film over de holocaust, is zondag door de Britse Academie van Film- en Televisiekunst (BAF- TA) uitgeroepen tot de beste film van het jaar. Spielberg kreeg ook de Volksfilmprijs voor 'Jurassic Park'. Een van de gewonden wordt op een brancard afgevoerd. van onze correspondent Peter van Nuijsenburg JOHANNESBURG - Een bomaanslag in het centrum van Johannesburg heeft zon dagochtend het leven geëist van negen mensen. Minstens 92 mensen raakten ge wond, van wie sommigen zeer ernstig. De politie had het getroffen gebied bin nen enkele minuten afgezet met barrica des van prikkeldraad en begon onmid dellijk de omgeving uit te kammen naar mogelijk andere explosieven. Ambulan ces hadden binnen 10 minuten de eerste slachtoffers al afgevoerd. De aanslag vond plaats aan de vooravond van de eerste democratische verkiezin gen. die woensdag en donderdag worden gehouden. De politie gaat er van uit dat extreem-rechts achter de aanslag zit. Ooggetuigen hebben blanken uit de beige Audi zien komen, waarin de explosieven verborgen zaten. Geen enkele organisatie heeft zich verantwoordelijkheid gesteld voor de aanslag. De belangrijkste politieke leiders van Zuid-Afrika hebben de aanslag veroor deeld. Zowel president F. W. de Klerk als ANC-leider Nelson Mandela verklaarden dat de aanslag niet zal leiden tot uitstel van de verkiezingen. Inkatha-leider Bu-* thelezi zei dat de aanslag aantoont dat „eerlijke en vrije verkiezingen onder de huidige omstandigheden niet mogelijk zijn". De 70 tot 90 kilo zware autobom, volgens foto Reuter de politie de krachtigste die ooit in de stad is ontploft, kwam kort voor tien uur met een enorme klap tot ontploffing en richtte een geweldige ravage aan. De gevel van de winkel waarvoor de auto was ontploft, werd volledig weggeblazen. Onderdelen van de Audi zijn drie straten verder terug gevonden. Een passerende automobilist kwam om het leven toen zijn voorruit door de luchtdruk uit de sponningen vloog en hem onthoofde. De bom was geplaatst in een stadsdeel waai' het ANC en het radicale Pan Africa- nist Congress (PAC) hun kantoren heb ben. Susan Keane. een ANC-kandidaat voor het regionale parlement dat deze week gekozen wordt, was een van de ne gen doden. BREST (DPA) - De Franse doua ne heeft een record hoeveelheid van 9,5 ton hasj in beslag geno men. De hasj was verborgen aan boord van een sleepboot. De be manning, onder wie twee Ne derlanders, wordt vastgehou den voor verhoor. De drugs uit Marokko zouden voor Nederland zijn bestemd, zo lieten de autoriteiten zaterdag weten. De straatwaarde wordt op ruim 110 miljoen gulden ge schat. De „B. Vandamme". een sleep boot die in het Middenameri- kaanse Belize geregistreerd staat, was donderdag door een vliegtuig van de Franse douane opgespoord en gedwongen koers te zetten naar de haven van Brest. Daar werd na een 20 uur durende zoekactie met behulp van speurhonden de smokkel waar gevonden in holle ruimten in de boeg en de achtersteven. De vier bemanningsleden - twee Nederlanders, een Brit en een Portugees - gaven zich zonder verzet over. bbhbbh Een plotseling noodweer zette gisteren de grasmat van het Feye- noord-stadion onder water. Dat gebeurde kort voor de wedstrijd in de eredivisie tussen Feyenoord en PSV. Scheidsrechter Jol besloot de wedstrijd af te gelasten. De wedstrijd, die belangrijk is voor de top van de ranglijst, wordt nu op 3 mei gespeeld. Foto: Jol kijkt zorgelijk naar de 'volgelopen' Kuip. I I Mosselvisserij De mosselvissers zijn bezorgd. De sector kan voor het komende seizoen '94-'95 nog op het over vloedig gevallen mosselzaad uit 1992 teren, maar vervolgens is de voorraadschuur van de V/ad- denzee zo goed als leeg. Als in ju ni de broedval niet goed is komt de sector in 1995-'96 ernstig in de proble- C men. Museeuw De Belgische wielrenner Johan Museeuw doorbrak in de Amstel Gold Race de hegemonie van de Italianen. Hij ontsnapte in de fi nale met Cenghialta en zoon de sprint in Maastricht. Radio en televisie 2; Binnen- en buitenland: 3 en 4; Provincie: 5,7 en 9; Sport: 11,12,13,14,15,17 en 18. Douanepersoneel bezig met het uitladen van van onze correspondent Hans de Bruijn WASHINGTON - Een zeer be wogen president Bill Clinton heeft de vrijdagavond overle den Richard Nixon „een groot staatsman die alles heeft ge daan om een duurzame vrede te bouwen" genoemd. „Hij ver dient dat uiterste compliment". Clinton riep woensdag, de dag van Nixons begrafenis, uit tot een dag van nationale rouw. In zijn reactie vanuit het Witte Huis, kort na het bekend worden van het overlijden van de 81-ja- rige oud-president, zei Clinton dat Nixon „niet alleen de drei ging van het communisme goed begreep, maar ook de wijsheid had om te weten wanneer hij zijn hand moest uitsteken". Hij doel de daarmee op de onvermoeide pogingen van Nixon om tot een dialoog met de Sovjetunie en China te komen. Clinton heeft de afgelopen an derhalfjaar veel contact met Ni xon gehad. De Republikeinse ex- president adviseerde de Demo craat geregeld over buitenlands politieke kwesties. De uitstekende relatie tussen Clinton en Nixon was zeer op merkelijk. Nixon voerde de oor log in Vietnam waar Clinton als jonge student zo fel tegen was. En Hillary Clinton was mede werkster van de commissie uit het Huis van Afgevaardigden, die na het Watergate-schandaal, dat Nixon de bijnaam Tricky Dicky opleverde, een afzettings procedure tegen Nixon voorbe reidde. Morgen wordt het lichaam van Nixon overgevlogen naar zijn ge boorteplaats Yorba Linda in Ca- lifornië. Zijn lichaam zal niet in Aanslag van IRA GARVAGH (AFP/RTR) - In het dorp Garvagh, in het noorden van Noord-Ierland, zijn zondag twee protestanten doodgescho ten. Een derde werd gewond. Het verboden Ierse Republi keinse Leger (IRA) eiste zondag de verantwoordelijkheid voor de dubbele moord op. In een ver klaring gezonden naar een lo kaal radiostation zegt de IRA dat de slachtoffers leden waren van de extremistische protes tantse organisatie Vrijheidstrij ders van Noord-Ierland (UFF). eveneens een verboden groepe ring. het Capitool in Washington wor den opgebaard. Woensdagmiddag zal een dienst worden gehouden in de Richard Nixon-bibliotheek in Yorba Lin da waarna hij begraven wordt naast zijn vrouw Pat, die vorig jaar overleed. zie ook pagina 4 (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 13,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving k 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant ooooc

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1