ROVIHCiALE ZEEUWS lerviërs beloven wapenstilstand Boze Kok: Lubbers misbruikt positie ais minister-president 4 WEKEN j5 ^an Gelder weert Hissingse CD'ers lit provinciehuis reportage r won Negen mensen vast wegens misbruiken meisje Den Helder Nieuwbouw Gasunie geopend ten Nederlanders in 1 irebrenica raakt op JA, PILAAR vandaag in de PZC IBADMODE pagina 35 NAVO dreigt met bombardementen rond Gorazde Aantal ww'ers stijgt onder meer door wao-keuring ia konnige perioden 'annige perioden, 's middags stapel- olken. Tegen de avond kleine kans p een bui. Matige zuidoosten wind. 'emperatuur omstreeks 20 graden. d- 7e jaargang no. 95 iterdag 23 april 1994 isse nummers 2,00 Op deze paradijselijke kust van de Hawaii-eilanden speelde zich eind vorige eeuw een drama af. Scheepsladingen leprozen werden er overboord gezet en aan hun lot overgelaten. Totdat pater Damiaan voor de zieken opkwam en met hen ten onder ging. Verder in de bij lage Reportage: Wilhelmina en Juliana, moeders van het volk Fotografie Wim Riemens Nelli Cooman persoonlijk Ruim baan voor de genealogie Slachtoffer van het ziekenhuis Henk Buck ziet om in wrok. 23 t/m 29 Port Scaldis Na vijf jaar onderhandelen werd vrijdag het startsein gege ven voor de bouw van het buiten dijkse appartementencomplex in Breskens. Het complex omvat 232 woningen aan de fors uit te breiden jachthaven. De bouw van de drie icoontorens zal en kelejaren vergen Met de verkoop is reeds be- 1 C gonnen. I w Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 7; Radio en televisie: 8 en 9; Provincie: 11,13,15,17 en 19; Reportage: 23, 24, 25,27 en 29; Vrije tijd: 33, 35,36 en 37; Sport: 41, 42 en 43 ALKMAAR (ANP) - Het open baar ministerie in Alkmaar ver denkt acht inwoners van Den Helder en één persoon uit Alk maar van deelname aan een sa menwerkingsverband dat het plegen van seksuele misdrijven beoogde. Slachtoffer is een in middels 12-jarig meisje uit Den Helder. Dat heeft de Alkmaarse persofficier van justitie F. Ge- lissen vrijdag bekendgemaakt. Het meisje is jarenlang met in stemming van haar vader ern stig seksueel misbruikt door bij de bende betrokken verdachten, aldus de officier. De zaak kwam aan het rollen na aangifte door de moeder van het meisje in ja nuari 1994. De rechter-commissaris heeft de negen verdachten in bewaring gesteld. Van zes van hen heeft de raadkamer van de Alkmaarse rechtbank de gevangenhouding voor ten minste dertig dagen be volen. Onder hen zijn de vader, de stiefmoeder en een neef van het meisje. Familieleden van het kind be vestigden in maart tegenover de pers dat een groep volwassenen, afkomstig uit Den Helder, het kind 'gemeenschappelijk ge bruikten'. Volgens hen is het meisje tussen haar vierde en achtste jaar op alle denkbare manieren seksueel mishandeld. Met goedvinden of op initiatief van de vader zou een onbekend aantal mannen, vooral uit zijn kennissenkring, ontucht en sek suele activiteiten met het kind hebben bedreven. In een persbericht neemt de Alk maarse persofficier afstand van publieke beweringen van advo caat J. de Goeij dat het kind ook slachtoffer is geweest van ritueel misbruik. De persofficier zegt 'in hoge mate' te betreuren dat de advocaat 'stellige beweringen' en 'niet vaststaande informatie' naar buiten heeft gebracht. Volgens de familieleden is er geen ritueel misbruik geweest, maar heeft een aantal verdach ten wel met maskers getracht onherkenbaar te blijven om zo eventuele strafvervolging te be moeilijken. VOOR 13,- (eenmalig binnen zes maanden) ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 13,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: J per maand met automatische afschrijving 29,- J per kwartaal met automatische afschrijving 83.75 Naam: BOUWMATERIALEN GOES (Advertentie) - J'tZx <^M0SriLES Ir ISgfc& Aflltirjl CI iq>6t*. Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000019 ipnze correspondenten EDAPEST - De Bosniseh- \ische leider Radovan Ka- zic heeft ingestemd met een zkt-het-vuren bij de beleger- stad Gorazde vanaf twaalf vanmiddag. Karadzic deed j toezegging vrijdagavond een gesprek met de spe- VN-afgezant Akashi en de :he president Milosevic. Servische leider zei verder dat de Servische zware wa- zover van de stadsgrens worden teruggetrokken Ihun actieradius reikt. Er zal VN-eenheid tot Gorazde ïden toegelaten, gewonden kunnen worden geevacueerd en de UNPROFOR-soldaten krij gen volledige bewegingsvrij heid. Ook voedselkonvooien uit Sarajevo en Belgrado krijgen vrij doorgang. De Serviërs reageerden hiermee op het ultimatum dat eerder op de avond door de NAVO werd aangekondigd. De NAVO eiste toen een onmiddellijk staakt- het-vuren in en om Gorazde. Voor zondagochtend één mi nuut over twee onze tijd moeten de Serviërs zich tot drie kilome ter buiten het centrum van Go razde hebben teruggetrokken, aldus het NAVO-ultimatum. Vanaf dat moment moeten VN- troepen en hulpkonvooien de stad ongehinderd binnen kun nen komen. De NAVO heeft sinds het begin van het Bosnische conflict nog niet zulke harde eisen aan de Serviers gesteld en zo snel met militair ingrijpen gedreigd. Onmiddellijk nadat de zestien NAVO-ambassadeurs gister avond tegen half zeven hun ulti matum hadden geformuleerd. werd zowel secretaris-generaal van de Verenigde Naties Bou- tros-Ghali per fax geïnformeerd als de Russische ambassadeur Nikolai Afanasjevskï in Brussel. Vanaf het moment waarop Bou- tros-Ghali op zijn beurt de Ser viërs van het NAVO-besluit op de hoogte had gebracht, konden de NAVO-vliegtuigen in prin cipe opstijgen om Servische stel lingen in een straal van twintig kilometer rond de stad Gorazde te bombarderen. De Amerikaanse president Clin ton verwelkomde het ultimatum van de NAVO-raad. Hij zei dat de NAVO daarmee 'bredere mo gelijkheden heeft om in actie te komen tegen aanhoudende Ser vische agressie'. Clinton waar schuwde de Bosnische Serviërs niet te twijfelen aan de vastbera denheid van de NAVO. Berlijnse politie pakt afperser van warenhuis van onze correspondent BERLIJN - Een speciale een heid van de Berlijnse politie heeft gisteren de geniale afper ser Dagobert gepakt. De man, die sinds twee jaar het waren huisconcern Karstadt probeert 1.4 miljoen mark af te persen, werd in de Oostberlijnse wijk Treptow gepakt. Dagbobert had geprobeerd van uit een telefooncel een nieuwe afspraak te maken voor de over dracht van het geld. maar de cel werd blijkbaar afgeluisterd, want de speciale eenheid "Dago bert' was razendsnel ter plekke. zie ook pagina 2 DEN HAAG (GPD) - De 'specta culair' gegroeide werkloosheid die gisteren onthutste reacties losmaakte onder politici, zal de komende maanden extra groeien door het wao-beleid. Af gaande op ramingen van het GAK zullen voor het eind van dit jaar nog eens 80.000 uit de WAO gedrukte arbeidsonge schikten een beroep kunnen doen op een ww-uitkering. Het gaat om herkeurde wao'ers en 'nieuwe' arbeidsongeschik ten die de opgeschroefde wao- drempel niet meer halen. Zij worden 'doorgeschoven' naar ww en rww. Dat effect zal de ko mende jaren blijven. Door de nieuwe, strenge wao verschuift het patroon van lang durige. volledige wao-uitkerin- gen naar kortdurende en gedeel telijke. Volgens het GAK zal de helft van de afgekeurde werkne mers daardoor beneden een af keuringspercentage van 15 pro cent uitkomen en dus buiten de. wao. Het aantal volledige WAO- uitkeringen zal dalen van 35 tot 20 procent. Dat betekent dat van de 150.000 arbeidsonge schikten die per jaar een beroep doen op de wao er 75.000 de ver hoogde wao-drempel niet halen. Dat is 30.000 meer dan voor 1 ja nuari. Omdat er geen werk is, zullen de meesten in de ww of rww terechtkomen. Daarbij komen nog de 22.500 die door de strenge keuring nog maar een gedeeltelijke wao-uit- kering krijgen. Zij moeten voor hun 'arbeidsgeschikte' deel eveneens terugvallen op ww of rww. Dan zijn er nog de 30.000 'oude' wao'ers die dit jaar via een herkeuring uit de wao naar ww en rww verhuizen. REBRENICA (GPD) - Het Ne- rlandse bataljon VN-militai- b in de moslim-enclave Sre- enica is op rantsoen gesteld. hoeveelheid brandstof en 1 ifdsel die per militair wordt tnstrekt is beperkt, omdat de nvoer van nieuwe voorraad enige tijd door Serviers »rdt verhinderd, zo liet minis- rTer Beek van Defensie giste b weten. Het goede nieuws I Ter Beek gisteren bracht, ede terugkeer van VN-waar- mer majoor Van Baal, die im een week 'huisarrest' heeft had op een onbekende plaats. ft eten en de aanwezige diesel mnen de 250 blauwhelmen nog igeveer twee weken vooruit, larna wordt de situatie echt spend. enkele dagen is het niet meer (gestaan de verblijven in de belegerde enclave met dieselka cheltjes te verwarmen. „Men moest extra truien aantrekken, maar inmiddels helpt het weer een handje mee", aldus Ter Beek. Het etensrantsoen is volgens de bewindsman nog niet echt Spar taans te noemen, maar dat kan veranderen als de bevoorrading van het bataljon niet wordt her steld. De vermiste Nederlandse VN- waarnemer majoor Van Baal is terecht. Hij is vrijdagmiddag met zijn tolk teruggekeerd in de Oostbosnische moslim-enclave Zepa. Vandaaruit had hij contact met het VN-hoofdkwartier in Zagreb. De majoor heeft zijn chef, gene raal Bastiaans, laten weten dat de Bosnische Serviërs hem ge durende zijn huisarrest goed hebben behandeld. De Bosnische Serviërs lijken nu eindelijk gehoor te geven aan de dreigende taal van het Westen. In hoeverre het staakt-het-vu- ren zal standhouden is evenwel niet duidelijk. Tot nu toe zijn eerdere bestanden altijd op niets uitgelopen. Iedere schending, zo maakte de NAVO duidelijk, zou tot repre sailles kunnen leiden in een straal van twintig kilometer rond Gorazde Daarbij zou de NAVO zich niet beperken tot het uitschakelen van artillerie, mor tieren of tanks, de zogeheten 'smoking guns', zoals Boutros- Ghali eerder deze week aan de Alliantie had gevraagd. Op basis van eerdere VN-resolu- ties blijft het aan Boutros Ghali om het licht op groen te zetten voor eventuele luchtaanvallen. Voor alle volgende aanvallen is die speciale toestemming niet meer nodig. Na het ingaan van het NAVO-ul timatum werd volgens de VN gisteravond in Gorazde nog he vig geschoten. In het totaal zou den gisteren 57 mensen zijn om gekomen en meer dan honderd gewond zijn geraakt. an onze verslaggever (IDDELBURG - De drie Vlis- anO bgse gemeenteraadsleden van Centrum Democraten zijn iet welkom bij commissaris in de koningin drs W. T. van elder. Die ontvangt donder- igavond alle nieuwe Zeeuwse tmeenteraadsleden die na de ifente raadsverkiezingen ge nen zijn. Alle behalve de drie lissingse CD'ers. an Gelder: „Ik nodig de nieuwe adsleden uit aan het begin van en periode van samenwerking, in een coöperatieve sfeer. Ik eb er geen behoefte aan samen werken met mensen die het edachtengoed aanhangen Bar de CD voor staat." 'orige week was een lid van het dreem rechtse Vlaams Blok deel uitmaakte van een dele- en patie uit Oost-Vlaanderen wel (Advertentie) CDA en PvdA maken beide Van Mierlo het hof DEN HAAG (GPD) - Premier Lubbers heeft zich gisteren op nieuw in negatieve zin over de PvdA uitgelaten. Op de pers conferentie na het wekelijkse kabinetsberaad verweet Lub bers de Pvd A-kamerleden en enkele sociaal-democratische bewindslieden dat zij de laatste maanden 'catenaccio-voetbal' hebben gespeeld. „Zij probeer den alleen nog doelpunten te voorkomen", legde de minister president uit, daarbij verwij zend naar de manier waarop vroeger Italiaanse clubs als AC Milan, Juventus en Inter Milan speelden. Vice-premier Kok reageerde gis teravond als door een wesp ge stoken. Volgens de PvdA-lijst- trekker moet Lubbers ophouden de persconferentie namens het kabinet te misbruiken voor par tijpolitieke propaganda. „Lub bers spreekt daar niet meer na mens mij. Hij misbruikt zijn po sitie als minister-president", al dus Kok voor de Tros-micro- foon. Doelbewust Lubbers zei niettemin na afloop van de ministerraad ervan over tuigd te zijn dat de PvdA er doel bewust voor heeft gezorgd dat geen enkel belangrijk wetsont werp nog in de Tweede Kamer behandeld kon worden dat strijd opleverde met het eigen verkie zingsprogramma. „Op een zeker moment begon ik een patroon te herkennen. Ik heb dat toen ook in de ministerraad aan de orde gesteld Catenaccio is een be kende uitdrukking van mij in het kabinetsberaad", aldus Lub bers. De bewindslieden van de PvdA hadden volgens de premier nau welijks gereageerd op zijn ver wijt. „Ze zeiden: het is niet alleen de PvdA die moeite heeft met bepaalde voorstellen" Recent zou zich ook Jacques Wallage bij de catenaccio-spe- lers van de PvdA hebben ge voegd. Volgens Lubbers had de staatssecretaris van sociale za ken en werkgelegenheid doelbe wust gezorgd voor vertraging van de voorgenomen wijzigin gen van de werkloosheidswet en de versobering van de algemene bijstandswet. Wat de WW betreft is Lubbers bang „dat van uitstel afstel komt". Vanwege zijn bezwaren tegen de 'linkse' koers van de PvdA vindt premier Lubbers dat CDA en D66 de basis moeten vormen van het nieuwe kabinet. Zij staan in sociaal-ecomisch op zicht het dichtst bij elkaar en kunnen waarschijnlijk het snel ste tot zaken komen, zegt Lub bers in een vraaggesprek met de CD A-krant. „Wie zich in de for matie vervolgens als derde par tij daarbij wil aansluiten - VVD of PvdA - is dan een kwestie van onderhandelen", aldus Lubbers. De premier gaat hiermee nog een stapje verder dan vorige week, toen hij in Kerkrade zei dat het CDA in de formatie met D66 heel ver kan komen. Ook de PvdA maakt D66 het hoi'. PvdA-leider Kok heeft eerder al laten weten dat de PvdA samen met D66 de basis zou moeten vormen van een zo progressief mogelijk kabinet, waarbij CDA danwel WD mag aanschuiven. D66 is gevoeliger voor de avan ces van de PvdA dan voor die van het CDA. D66-leider Van Mierlo heeft een onomwonden voorkeur voor een 'paars' kabinet van zijn partij met PvdA en WD. Alleen VVD- leider Bolkestein houdt zich op de vlakte over zijn gewenste voorkeur Jekraïne houdt entrale van sjernobyl open WEN (RTR/DPA) - Dc rege ns van Oekraïne zet het Wes- nonder druk. Zij heeft tijdens Ni conferentie in Wenen ge- de gevaarlijke kerncen- ïle van Tsjernobyl niet te zul- sluiten. Kiev zei zich dat *1 te kunnen veroorloven en een prijskaartje van 4 mil- "d dollar aan de noodzakelij- f veiligheidsmaatregelen, wel het internationale atoom- Kntschan IAEA als Franse en experts dringen aan op Heggen van de twee nog reactoren in Tsjerno- VE HONEYMOON VANDAAG EN MORGEN! ""'De Stenge" Heinkenszand 11.00- 18.00 uur welkom in het provinciehuis. Dat ligt volgens commissaris Van Gelder anders. De provincie had geen invloed op de samen stelling van die delegatie. Dat bepalen ze zelf, voegde hij er aan toe. Democratisch Dat de drie omstreden Vlis- singse raadsleden op democrati sche wijze tot het gemeentebe stuur zijn toegetreden, doet er volgens de Zeeuwse commissa ris niet toe. „Ik ben volledig vrij om uit te nodigen wie ik wil. Ik ben formeel niet verplicht de nieuwe raadsleden uit Zeeland uit te nodigen. Het is ook een in formele bijeenkomst om met el kaar kennis te maken. Ik vind het helemaal niet plezierig om met mensen van de CD kennis te maken. De gemeente Vlissingen heeft te maken met de formele kant van de zaak." De bijeenkomst met de nieuwe raadsleden is in het college van gedeputeerde staten aan de orde geweest. De provincie betaalt de kosten van de ontvangst. Koningin Beatrix bekijkt in de centrale hal een replica van het kunstwerk van Ronald Tolman dat voor het nieuwe Gasunie-gebouw staat. Links hoofddirecteur G. Verberg. foto Marcel Antonisse/ANP GRONINGEN (ANP) - Het nieuwe hoofdkan toor van de Gasunie is vrijdagmiddag door koningin Beatrix officieel geopend. In het nieuwe gebouw, dat 140 miljoen gulden heeft gekost, werken ruim 1100 mensen. Het mar kante 87 meter hoge gebouw is ontworpen door het architectenbureau Alberts en Van Huut uit Amsterdam. De nieuwbouw was hard nodig. Het vroegere hoofdkantoor van Gasunie in Groningen werd te klein en het personeel was op verschillende plaatsen gehuisvest. Ook was de 'centrale commandopost', vanwaaruit het gehele gast- ransport wordt geregeld en bewaakt, aan ver vanging toe. Alberts en Van Huut, die eerder onder meer het hoofdkantoor van de NMB Bank in Amster dam ontwierpen, noemen zichzelf organische architecten. Dat betekent dat ze zich in hun werk sterk laten inspireren door de natuur. Op vallende aspecten in het nieuwe gebouw zijn verder de grillige vormen en de enorme glazen vide boven de ingang met daarin een hangende tuin. In de centrale hal waaromheen de kanto ren zijn gesitueerd kan men tot de nok van het gebouw kijken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1