Meer inwoners Schouwen gewenst Verbouwing van 't Beest in Goes begint half mei 11 Scheldeschool maakt zich op voor jubileum Volkstuinen Kruiningen Brons voor welfare-leidster Schoondijke krijgt wijksteunpunt na sloop Ruschevliet H9 B en w Terneuzen willen nieuw asfalt Guido Gezellestraat Hontenisse heeft nog alleen postkantoor in Kloosterzande over n iet k1" streek De vraag is meer industrie of juist meer toerisme DONDERDAG 21 APRIL 1994 ZIERIKZEE - Als er nu niet over oplossingen wordt nage dacht. wordt het werkloos heidsprobleem op Schouwen- Duiveland in de toekomst steeds nijpender, verwacht di recteur K. B. van den Berg van Bureau Bedrijfscontacten Zee land-Noord. Om te voorkomen dat het eiland daardoor onleef baar wordt, werkt hij met een Schouwse 'denktank' aan een aantal mogelijke scenario's. Zo denkt hij aan minimale stijging van het inwonertal tot 40.000. een betere infrastructuur en het aantrekken van meer zakelijke dienstverlening. De toekomst van Schouwen- Duiveland leeft sterk, heeft Van den Berg gemerkt. Maar het pro bleem vindt hij dat er teveel te- Fietstocht De fietsersbond ENFB, het trampoline-centrum 'De vluchtheuvel' en café-res taurant Zeelust- in Westenschou- wen houden zaterdag 7 mei een ontdekkings-fietstocht voor jong en oud. Deelnemers krijgen bij de start, om 9 uur bij het trampolinecentrum, een route beschrijving. Het trampolinecentrum is gele gen naast het grootste parkeer terrein van Westenschouwen. De route leidt langs bloeiende fruitbomen in het binnenduin- landschap van Schouwen. Bij 'De vluchtheuvel' kunnen na re servering fietsen gehuurd wor den. Oranjerit Motor- en Auto Club De Zeeuwen houdt op Ko ninginnedag, zaterdag 30 april, voor de 29ste keer de Oranjerit. De deelnemers aan cfeze puzzel- rit starten bij Profile Tyre Cen ter Tissink aan de Gildeweg (bij de Miroi in Vlissingen. Er kan tussen 13.00 en 15.00 uur worden ingeschreven voor de catego rieën auto, motor, bromfiets of fiets, waarbij gekozen kan wor den tussen A- of B(eginners)- klasse. De prijsuitreiking vindt direct na afloop van de rit plaats in hotel Hof van Walcheren in Koudekerke. Jubileumconcert - Het concert ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de gemeng de zangvereniging Cresendo vindt vrijdag 22 april plaats in Ons Dorpshuis in Kruiningen (aanvang 20.00 uur). In de aan kondiging in de PZC van woens dag was de datum van het con cert weggevallen. genstnjdige kampen zijn die nauwelijks met elkaar commu niceren. Zo zijn er mensen die al les zoveel mogelijk bij het oude willen laten. „Het eiland is mooi en dat moet zo blijven, is hun motto." Anderen zijn juist van mening dat Schouwen-Duive- land zich sterk moet ontwikke len. Die groep mensen pleit voor de komst van meer industrie en andere - toeristische - bedrijvig heid. Beide partijen hebben nauwe lijks begrip voor de opvattingen van hun 'tegenstanders'. „Daar door zitten we in een impasse en kan niemand verder. Zelfs ge meenten zijn verdeeld." Om die situatie te doorbreken heeft de directeur Bedrijfscontacten een 'denktank' geformeerd waarin diverse ondernemers, oud-be stuurders en anderen zitting hebben. Deze discussiegroep zal de komende tijd de mogelijke gevolgen van bepaalde keuzen op een rij zetten. „Wanneer de consequenties van bepaalde op vattingen duidelijk in kaart zijn gebracht, kan beter en sneller worden beslist." De gesprekken zullen vooral zijn gericht op toerisme, mogelijkhe den tot het op peil houden van het voorzieningenniveau, bevol kingsgroei, natuurontwikkeling en industrie. De initiatiefnemer zelf is van mening dat Schou- wen-Duiveland zich de komende jaren moet richten op het aan trekken van zakelijke dienstver lening. Hij heeft gemerkt dat het eiland nauwelijks in trek is bij grote industrieën. Die vestigen zich liever in het Rijnmondge bied, dichtbij het afzetgebied. „Maar kantoren kunnen heel goed terecht op Schouwen-Dui- veland. Door de huidige tele communicatie hoeft voor hen af stand geen bezwaar meer te zijn." -Om die bedrijven over de streep te trekken moet Schouwen-Dui- veland zich volgens Van den Berg de komende tijd manifeste ren als aantrekkelijk woonge bied voor de werknemers. „Dat is één van de sterke punten van het eiland. Daarmee moeten we de markt op." Voorts is de stij ging van het aantal inwoners mooi meegenomen. Want pas bij een minimale stijging tot 40.000 inwoners kan Schouwen-Duive- land zich volgens Van den Berg in de toekomst staande houden. „Dat aantal is zeker nodig om het aantal voorzieningen op peil te houden. van onze verslaggever TERNEUZEN - De Schelde school in Terneuzen, een insti tuut voor kinderen met leer- en opvoedingsstoornissen, maakt zich op voor de viering van het 25-jarig bestaan. Het jubileum wordt gevierd met een reünie op 22 april. Dan worden in de feesttent bij het schoolgebouw zo'n 400 oud leerlingen en oud-docenten ver wacht. Op die dag worden films, dia's, foto's en ander archiefma teriaal getoond waarin een beeld wordt gegeven van de ge schiedenis van de instelling. Op 29 april viert de schoolbe volking feest. In de ochtendu ren bezoeken de kinderen het Terneuzense theater, na de mid dag staat er een bioscoopbe zoekje op het programma. Voor de 20 leerkrachten en 22 andere schoolmedewerkers wordt op 28 mei een personeelsfeest ge houden. Volgens directeur J. Kindt heeft het speciaal onderwijs zich de af gelopen decennia in Zeeuwsch- Vlaanderen voorgoed veran kerd. Nadat in 1967 de stichting Samenwerkingsscholen voor kinderen met leer- en opvoe dingsmoeilijkheden het levens licht zag, werd binnen dat pro vinciale stichtingsverband ge dokterd aan de oprichting van drie zogenaamde LOM-scholen in Zeeland. Die scholen in Goes, Middelburg en laatstelijk in 1969 in Terneuzen kwamen daadwer kelijk van de grond. Kindt: „Het LOM-onderwijs groeide in de jaren '70 enorm. We zijn begonnen met 30 leerlingen en twee leerkrachten en in 1984 hadden we al elf groepen." Sinds dat jaar is - mede door toedoen van de rijksoverheid - de groei er wat uit. „Dat neemt niet weg", stelt Kindt, „dat de vraag naar onze vorm van nderwijs nog steeds groter is dan het aanbod van plaatsen. We proberen leerlin gen die tussentijds naar ons wor den verwezen toch op te vangen. Dat betekent dat ook bij ons de gemiddelde groepsgrootte van 15 leerlingen regelmatig wordt overschreden. Daarnaast kun nen we leerlingen die specifieke hulp behoeven ook op de basis scholen helpen. Het project 'Weer samen naar school' biedt daartoe mogelijkheden. Het on derliggend doel van dat project is echter de groei van het spe ciaal onderwijs tegen te gaan." Op de Scheldeschool zitten 169 leerlingen in 11 groepen. Daar- van onze verslaggever GOES - De tien a twaalf bands, die in de theaterzaal van 't Beest aan de Beestenmarkt te Goes wekelijks oefenen, kun nen tijdens verbouwing van de ruimte doorgaan met repeteren. De muzikanten krijgen de mo gelijkheid gedurende de op knapbeurt te spelen in een loods aan de Marconistraat. Verbou wing van podium 't Beest be gint volgens planning half mei en moet in november gereed zijn. Naar verwachting gaat de gemeenteraad van Goes van avond akkoord met financie ring van de verbouwing, die ruim vijf ton gaat kosten. De op knapbeurt van 't Beest is een lang gekoesterde wens van de medewerkers. Programmeur van 't Beest T. van de Repe: „De theaterzaal is veel te klein, het is net een grote huiskamer." Wanneer half november 't Beest is opgeknapt, mogen de bands daar weer repeteren. Volgens Van de Repe krijgen de muzi kanten in de toekomst minder vaak de gelegenheid om te oefe nen: „We streven ernaar 's avonds en in het weekeinde va ker theatervoorstellingen en concerten te houden. Indien no dig gaan we voor de bands op zoek naar een andere oefenruim te in Goes." Bestuursvoorzitter J. van Mourik denkt dat het met de toename van voorstellingen wel zal meevallen: „De zaal moet vergroot en opgeknapt worden, juist om op de huidige manier door te kunnen gaan. Extra sub sidie van de gemeente om het aantal voorstellingen op te voe ren. hebben we niet gekregen. Van die bijdragen zijn we toch afhankelijk, optredens alleen zijn niet kostendekkend." Metamorfose De theaterzaal van 't Beest zal een ware metamorfose onder gaan. De achtermuur van de ruimte gaat eruit en herrijst zo'n zeven meter verderop. Een deel van de huidige parkeerplaats wordt daardoor ingelijfd. Er komt nieuwe kleedruimte, een artiesteningang, een verplaats bare tribune en een nieuw ver plaatsbaar podium. De bar, nu niet meer dan een houten tafel tje en een koelkast, wordt ver nieuwd. Het plafond komt hoger te liggen, op zo'n vijf en een hal ve meter. Voordelen hiervan: Betere akoestiek en meer ruimte voor grote decorstukken bij theatervoorstellingen. Techni sche verbeteringen bestaan uit nieuwe ventilatie, isolatie, een lichtinstallatie en electrische leidingen. De laatste optredens voor de verbouwing geeft Urban Dance Squad. Gedurende drie avonden in mei proberen zij het sloopbe drijf voor te zijn door alvast het dak eraf te blazen. De locatie aan de Achterweg wordt naar alle waarschijnlijkheid ingericht als volkstuinencom plex. foto Willem Mieras KRUININGEN - Kruiningen krijgt in de toe komst mogelijk een permanent volkstuinen- complex. De gemeente Reimerswaal peilde eind 1993 de belangstelling en kreeg zeker 23 reacties. Als daarvoor ruimte ontstaat, ko men de volkstuinen aan de Achterweg. Links en rechts in het dorp liggen wel lapjes, maar een echt complex ontbreekt. Gekeken wordt naar de mogelijkheid de volkstuinen aan te leggen op de plaats waar nu nog de rij- vereniging zit. Die club wil eventueel in de toe komst verhuizen naar het oude sluizencom- plex bij Hansweert. Of dat mogelijk is, staat op dit moment echter niet definitief vast. Het slui- zencomplex is immers nog geen gemeentelijk bezit. Jo Wolfert-Verberckmoes krijgt de bronzen medaille voor verdiensten opgespeld door voorzit ter Toos Balkenende van de kring Zeeland van het Rode Kruis. foto Charles Strijd van onze verslaggeefster AXEL - De Axelse welfare-leidster van het Rode Kruis Jo Wolfert-Verberckmoes kreeg woensdagavond in het Rode Kruis-gebouw Pleisterplaats in Axel een bronzen medaille voor verdiensten uitgereikt. Zij kreeg de me daille uit handen van voorzitter Toos Balke nende van de kring Zeeland van het Rode Kruis. Mevrouw Wolfert-Verberckmoes is dertien jaar welfare-leidster geweest. In deze periode wist zij de groep van vrijwilligers flink uit te brei den. Ze schaarde zo'n vijftien actieve mensen om zich heen. Op een geheel eigen wijze maak te zij deze vrijwilligers enthousiast voor het welfarewerk. Met de groep organiseerde ze de verkoop van welfare-produkten. volksfeesten en contactavonden. In totaal was mevrouw Wolfert-Verberckmoes Zeventien jaar lid van de sectie Welfare. Zij moest om gezondheidsredenen stoppen met het vrijwilligerswerk voor de Axelse afdeling van het Rode Kruis. Het Rode Kruis nam woensdag ook afscheid van dr J. Hoefman, sinds 1979 voorzitter, en K. van Drongelen. De heer Van Drongelen, die vanaf 1962 secretaris was, stapte eveneens om gezondheidsredenen uit zijn bestuursfunctie. Hij blijft echter lid van het Rode Kruis. De op volger van de heer Hoefman is de heer P. Apers. Halve ton voor nieuwe keuken Hoeve La Salette van een medewerkster HULST - Het gezinsvervan gend tehuis Hoeve La Salette in Vogelwaarde kan binnenkort de keuken voor 50.000 gulden la ten opknappen dank zij de Rota- ryclub IIulst-Hontenisse. De Oost-Zeeuws-Vlaamse rota rians hadden een benefietoplre- den van de in het bedrijfsleven bekende stress-bestrijder Ro bert S. Benninga georgani seerd. Het optreden van de optimisti sche levensfilosoof voor een vol le grote'zaal (470 mensen) in ge- SCHOONDIJKE - Eind 1995 of begin 1996 is het wijksteunpunt in Schoondijke gereed, als al ternatief voor het verzorgings huis Ruschevliet. Dat verwacht H. Masclee, algemeen directeur van de Vereniging Protestantse Ouderenzorg (VPO) in West Zeeuwsch-Vlaanderen. Ruschevliet wordt per 1 januari 1995 gesloten. De verhuizing van de bewoners is al op gang. Er wo nen nog 23 ouderen in Rusche vliet die de komende maanden naar andere verzorgingshuizen gaan. Om de nadelige gevolgen voor de bewoners van de aanleunwo ningen van Ruschehof zo klein mogelijk te houden is besloten een wijksteunpunt te creëren. Het initiatiefis uitgegaan van de VPO en de bouwer van de aan leunwoningen, de Stichting Ge reformeerde Bouwcooperatie voor Bejaarden terwijl de ge meente Oostburg het plan on dersteunt en medewerking ver leent. Het wijksteunpunt wordt niet in het huidige verzorgingshuis on dergebracht. Ruschevliet wordt gesloopt, waarna de bouw van het wijksteunpunt kan begin nen. Het gebouw moet volgens® 1 clee multifunctioneel „We willen dat er opvangt mensen er met vragen te kunnen en dat er activiteit sociaal cultureel gebied a vinden." aldus Masclee. Daarnaast acht hij het n;y gesloten dat er dagver^ plaats zal vinden zoals ct. genwoordig in Ter Scht'-j Breskens gebeurt. Tevens; _nI onderhandelingen met des ting Thuiszorg die nu ond* 10 heeft in het kruisgebouw. Masclee wil dat het geboa IDE ond' weii jtenli breed mogelijk wordt °8 dief w fVan| met daarin zoveel mi stellingen en instanties E horen ook een postagentsM.'" een bank of het spreekuur een huisarts tot de mogelij l den. ia, 1 Tijke B0W. Een deel van het persona ïgr0e| in Ruschevliet werkt, ven nhet mee naar andere huizen ^jn dwongen ontslagen sluit ii uit," zegt Masclee. Metcoii ordo huizen en met de Thuiszorg! cht ai gesproken dat bij vacature jmen personeelsleden van Ri vliet intern mee kunnen teren.j Hu ■na betste het naast hebben 17 kleuters een plaatsje op school gevonden. Het gaat hierbij om in hun ont wikkeling bedreigde kleuters, die op basisscholen, maar ook in de peuterspeelzalen al tegen be hoorlijke ontwikkelingsproble men (concentratiestoornissen bij voorbeeld) zijn gestoten. Kleuters De Scheldeschool kan niet aan schaalvergroting ontkomen. Kindt verwacht dat de fusie met de MLK-school in Oostburg eer daags rondkomt. De meeste pro cedures zijn afgerond. Het woord is aan medezeggen schapsraden en besturen. Voordeel van een samengaan van de twee opleidingen is dat het onderwijs aan moeilijk leren de kinderen in de regio West- Zeeuwsch-Vlaanderen kan blij ven behouden. aciale Midd stuur luitl axim£ •ter a ordt c van onze verslaggeefster TERNEUZEN - De Guido Ge zellestraat in Terneuzen wordt binnenkort van nieuw asfalt voorzien. Burgemeester en wet houders stellen de gemeente raad voor hiervoor 600.000 gul den uit te trekken. Ook de bo venste asfaltlagen van delen van de Sloelaan, de Zuidland- straat en de Prof. Zeemanstraat zijn aan vervanging toe. Voor deze onderhoudswerkzaamhe den is 220.000 gulden nodig. De Wegmeetingsdienst deed op 10 november 1992 een onderzoek naar de draagkracht en levens duur van een tiental wegvakken in Terneuzen. Uit dit onderzoek bleek dat de toplagen van het wegvak tussen de Arnelaan en de Dommelstraat, het stuk tus sen de Guido Gezellestraat en de Bellamystraat en de Prof. Zeemanstraat nabij de kruising met de Serlippenstraat op korte termijn moeten worden vervan gen. De provincie begint dit jaar met de reconstructie van de Hoofd- plaatseweg. Daardoor moet de kruising Weststraat-Hoofd- plaatseweg worden aangepast. Het provinciaal bestuur heeft de gemeente Terneuzen verzocht hiervoor zorg te dragen. Op 21 december 1990 bleek uit eenzelfde onderzoek dat het wegdek tussen de Guido Gezel lestraat en de Willem de Zwijger straat grote onderhoudswerk zaamheden rechtvaardigen. In 1992 werd al een gedeelte van de weg onderhanden genomen. ngroi Het college vraagt de raai dens de vergadering van dos dag 28 april om 19.30 uur, re medewerking om het se! monhiloip onlroln koelof 'Reu all meubilair van enkele len in Terneuzen te vervi en speellokalen en daken pareren. fleet i „D IS®"1 Oostburg houdf? bevolking bij o landelijk net kr irwijs' kaï intisc van onze verslaggever ieen OOSTBURG - B en w vanO burg willen 115.000 gulden trekken om de gemeenlel bevolkingsregistratie sluiten op een landelijke net. Door die aansluiting(e liseren kunnen gegevens makkelijker worden uitge seld. Het Computer Service drijf Pastor krijgt van b opdracht de aanpassingeni te voeren. De commissie financiën zich maandag 2 mei over! voorstel. De commissielfl spreken zich verder uit over- RNER herziene exploitatie-opzet het bedrijfsterrein Deltahoes h Breskens. Het college wil grondprijs met 4,50 gulden] muiti vierkante meter optrek) inis waardoor de exploitatie-o^ensd gunstiger uitvalt. De commissievergade maandag 2 mei in het Oostba A se gemeentehuis begint om I uur. meenschapscentrum Den Dul- laert leverde een halve ton op. Stichtingsvoorzitter Bentvelzen van La Salette kreeg de cheque met het bedrag maandagavond aangeboden. Wanneer de verbouwing van de keuken begint, weet kok C. Ma- rijnissen nog niet. De huidige keuken is berekend op het ko ken van maaltijden voor twintig tot vijfentwintig man. In La Sa lette wonen echter veertig men sen. „Een groter gasstel en een beter afzuigsysteem zouden zeer welkom zijn", aldus Marijnissen. van onze verslaggever TERNEUZEN - Door de privati sering van de postsector van de PTT heeft de gemeente Honte nisse nog maar één officieel postkantoor - in Kloosterzande - over. In Vogelwaarde en sinds deze week ook in Lamswaarde zijn postagentschappen in de tailhandelszaken onderge bracht. Maar de inwoners van Hengstdijk, Ossenisse, Walsoor den en Terhole moeten voor het kopen van postzegels of het in wisselen van cheques naar een grotere plaats. Het mobiele postkantoor is vori ge week voor de laatste keer in de vier dorpen geweest. Een postagentschap is voor de vier niet weggelegd, omdat er geen winkels zijn. Een café past niet bij het imago van uitbater Post kantoren BV en bovendien zijn de openingstijden vaak anders. Net als collega's van West- Zeeuws-Vlaamse dorpjes als Wa terlandkerkje eerder deden, heeft de dorpsraad Hengstdijk in een brief nog een laatste smeekbede aan Postkantoren BV gericht. Maar zoals de dorps raad zelf al dacht, leverde dat niets op. B en w van Hontenisse hadden eerder ook al bij de postale dien sten aangedrongen op het in standhouden van zoveel moge lijk voorzieningen. „We hebben in onze gemeente een beetje de pech dat er relatief veel kleine kernen zijn. Doordat er geen winkels in de dorpen zijn, bete kent vertrek van het mobiele kantoor direct dat er helemaal niets overblijft. Postkantoren BV trekt gewoon een streep bij het aantal handelingen dat per kantoor wordt verricht. Als dat beneden een rendabel minimum ligt, verdwijnt de voorziening. Als gemeentebestuur valt hoe jammer dat ook is. niets gen in te brengen." Tholen weigert ministerie WVC terug te betalen van onze verslaggever k< Ze n ramH uider Ar 11 :*en ?elop asbt Rren it aa «kers aneer sthi RZili alt «kers adat -''.er srair ten i VI pen ami ijer sense rt fhel jade J« Ukt ""ka De vestiging van nieuwe bedrijven is nodig om Schouwen-Duiveland leefbaar te houden en zich te manifesteren als aantrekkelijk woonge bied voor de werknemers. foto Pieter Honhoff

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 28