Servische troepen in Gorazde I.. COURANT m CDA-kamerleden verbijsterd over optreden van Lubbers n S, ao-loos tijdperk reigt in wegvervoer iRechter rehabiliteert leruchte Italiaanse vrijmetselaarsloge P2 Keurmerk voor autorijscholen Drie doden en meer dan 20 gewonden na paniek in stadion 4 WEKEN GRATIS UIWilGIOTING 15x21 CM| 'esten staat machteloos tegenover agressie Serviërs E ÜT VOOR 13,- '0nig en schraal onnige perioden met wolkenvelden. <it blijft droog. Temperatuur om- neks tien graden. De noordelijke üd is matig tot vrij krachtig aan zee. 78 jaargang no. 90 andag 18 april 1994 ^L.» nummers 1,50 Bij wie krijgt u GRATIS een uitvergroting van 15x21 cm. bij het ontwikkelen en afdrukken van uw filmrolletje? Juist! Goes Hulst Middelburg Terneuzen Vlissingen Zierikzee FOTO IH VERSCHOORE uiU JL bdapest/washington - vische troepen zijn gisteren 1 belegerde stad Gorazde bin- igetrokken. Volgens de Bos- the premier Haris Silajdzic I den gisterenavond drie fes de grenzen van de stad ge- lv sseerd. Een daarvan stond op nderd meter afstand van het Jienliuis. In de stad brak pa- kuit onder de naar schatting |do inwoners, voor een groot vluchtelingen uit de om- jende dorpen. In de loop van [avond leken de tanks zich >nwel weer terug te trekken. 'or£|r»!i! zijn troepen Gorazde det nentrokken, verklaarde de geit [vische leider Radovan Ka- lac nog aan de onderhande- )gal! onze correspondenten lingstafel tegenover VN-afge- zant Jakushi Akashi dat de Ser viërs bereid waren tot een wa penstilstand en tot terugtrek ken van de zware wapens uit de directe omgeving van de stad volgens het model van Sarajevo. Voorafgaande aan de besprekin gen in Pale werden zondagmid dag zestien Canadese soldaten en drie militaire waarnemers vrijgelaten die eerder in de week in de buurt van Sarajevo door de Serviërs gevangen waren geno men. Hun vrijlating was voor VN- afgezant Akashi een voorwaarde geweest om met Karadzic om de tafel te gaan zitten. Wat de Serviërs precies in Go razde beogen, was gisteravond laat nog steeds onduidelijk. Vol- IN HAAG (ANP) - Ongeveer ,000 chauffeurs in het be- epsgoederenvervoer dreigen voorlopig te moeten doen poatoder collectieve arbeidsover- Irnei nkomst. De leden van de Ver- daI! «sbond FNV hebben zich uit- iroken tegen wijzigingen in beginselakkoord over een C2i tuwe cao, waarover op 1 de- :rei raiber vorig jaar overeenstem- lingwerd bereikt met de werk- iversorganisatie TLN. 21 vindt de kosten van het rincipe-akkoord te hoog. Ver- ea ileken met de andere cao in het 'nai. egtransport, die de vakbonden Kuiten met de werkgeversor- om' misatie KNV. liggen de loon- osten ongeveer 1 procent ho- zo heeft de TLN becijferd. monze correspondent )ei OME - De geheime vrijmet- irsloge Propaganda 2 (P2) n Licio Gelli, verantwoorde- gehouden in de jaren '70 wr het voorbereiden van hatsgrepen, bomaanslagen en .tv; bi van subversieve activitei- 1 kn. was geen organisatie die te- ra de Italiaanse democratie nenzweerde. Dit heeft een meinse rechter zaterdag be en Vffaald tijdens een zitting van het lof van Beroep. 'eerbiedwaardige meester' felli en 12 andere leden van de se werden vrijgesproken 'om- Jit het misdrijf niet bestaat', elli kreeg zeventien jaar ge- misstraf opgelegd, maar anwege kleinere vergrijpen, advocaat Gentiloni zei dat eindelijk gerechtigheid itsvindt, „De P2 was niet neer dan een commerciële orga nisatie. We zullen Gelli nu in alle Italiaanse zalen laten rehabilite- aldus de advocaat. Pp het vonnis is in Italië ge- chokt gereageerd. In sommige Foei °mmentaren werd gesugge- n jwd dat de rechter de media ns ^agnaat Berlusconi, die lid was de ande P2, een cadeau heeft wil ei geven nu deze op het punt $>f jstaat om premier van Italië te gorden. Achille Occhetto. leider .vande ex-communistische PDS. «'onthutst' te zijn. „Het werk parlementaire commis- ikef Perplex BUNNIK (GPD) - Er komt een 'keurmerk' voor goede auto- en motorrijscholen. Be BOVAG hoopt dat nog d>t jaar een nationale rege- hng kan worden opgesteld om de kwaliteit van rijscho len te garanderen. De afge- 'open tientallen jaren zijn tol van pogingen in die rich- telkens stukgelopen op de eigengereidheid van de afzonderlijke rijschool-or- Sanisaties. Elk regelde voor zich de kwa- hteiteisen voor de aangeslo ten leden, met als gevolg dat er geen algemeen erkend keurmerk van de grond kwam. Het gevolg: de beun haas kon blijven rijden en menig automobilist kreeg ten krijgt, nog steeds) slecht les. De BOVAG en andere or ganisaties voor rijschool houders zijn inmiddels over een gemeenschappelijke re geling in overleg. De nog steeds toenemende ver keersdrukte en het streven van de overheid het aantal verkeersdoden op de wegen drastisch te beperken, bracht de verschillende par tijen bij elkaar. zie ook pagina 4 ledige inname van de stad zou tot absolute chaos leiden, aan gezien de tachtigduizend inge sloten inwoners nergens heen kunnen. De VN-vluchtelingen- organisatie UNHCR verklaarde gisterenavond dat er geen eva cuatieplan voor Gorazde klaar ligt. Wel staan zo'n vijftig tot zes tig trucs met dekens en matras sen gereed die onmiddellijk kun nen worden ingezet. Evacuatie kan volgens de UNHCR nodig worden als de Serviërs een massaslachting on der de burgerij zouden beginnen of als het leefgebied van de inwo ners zo klein zou worden dat overleving feitelijk onmogelijk wordt. Waarnemers veronder stellen dat de Serviërs zich mo gelijk beperken tot het samen drijven van de inwoners op een zeer klein gebied en mogelijk zelfs zullen proberen Gorazde in tweeën te 'knippen'. In antwoord op het Servische of fensief zouden de VN zondag avond nieuwe luchtaanvallen hebben aangekondigd'. Maar vanwege het slechte weer boven Bosnië zouden die niet zijn door gegaan. De Amerikaanse presi dent Clinton zei dat Amerikaan se vliegtuigen in actie zullen ko men als de VN-commandant in Bosnië daar om vraagt. Hij be nadrukte evenwel dat de Ver enigde Staten geen uitbreiding van hun militaire rol in het con flict willen en hun hoop blijven vestigen op onderhandelingen. Zaterdag werd een Brits Harrier- gevechtsvliegtuig boven de Go razde neergeschoten toen het sa men met een ander toestel bezig was met de voorbereiding van een luchtaanval. De piloot kon zich met zijn schietstoel in vei ligheid brengen en kwam onge deerd in Bosnisch territorium terecht. Aanval op Britten In de buurt van Sarajevo kwam gisterenochtend een Britse een heid van het Coldstream-batal- jon onder Servisch vuur te lig gen. De Britten, die op dat mo ment lagen te slapen, werden be schoten met geweren, lichte ar tillerie en handgranaten. In ant woord op de aanval openden ze het vuur en schoten in het totaal een dikke 550 rondes geweer vuur en kanonnen af. Daarbij werden enkele Servische bun kers vernield. Een Britse soldaat werd gisteren in Sarajevo door de politie dood geschoten. Volgens verklarin gen van de VN was hij in burger en op de terugweg van een feest je en werd hij doodgeschoten toen hij van een barricade weg rende. Mogelijk had hij het nachtelijke uitgaansverbod in de stad overtreden. De gezaghebbende Amerikaan se senator Joseph Biden zei zon dag dat het beter zou zijn als de VN-eenheden zich volledig uit Bosnië terugtrekken en het VN- wapenembargo tegen de Bosni sche moslims wordt opgeheven, zodat zij zich zelf kunnen verde digen. Oud-minister van buiten landse zaken Henry Kissinger vond dat de Serviërs een volle dige overwinning hebben ge boekt en dat er geen enkele mili taire mogelijkheid voor het Wes ten meer is om daar iets aan te doen. De werkgevers sturen hun on derhandelingsdelegatie daarom terug met de opdracht 1 procent te besparen, bijvoorbeeld door atv-dagen te schrappen. Lukte dat niet. dan werd de kans groot dat er dit jaar geen cao werd on dertekend. De onderhandelaars van de Ver- voersbond FNV zeiden direct al dat zij niet met de eis van TLN zouden instemmen. Hun leden, van wie er overigens slechts 400 de vergaderingen bezochten, zijn het daar mee eens. De mogelijkheid van acties in de bedrijfstak is volgens de zegs man „niet. serieus besproken". Dinsdag zitten de vakbonden weer met TLN aan tafel. Servische tanks staan gereed Gorazde binnen te trekken. foto Emil Vas/Reuter sie, die in 1984 tot de conclusie kwam dat de P2 een gevaarlijke en subversieve organisatie was, is in een klap vernietigd", aldus Occhetto. Het parlementaire onderzoek ging in 1981 van start, nadat eer der dat jaar bij een inval in de vil la van Gelli de ledenlijst van de P2 was gevonden. Onder de 900 vrijmetselaars bevonden zich in dustriëlen. ministers, politici, militairen en leden van de ver schillende geheime diensten. Tot de inval was besloten door de magistraten die onderzoek deden naar de handel en wandel van Michele Sindona. de ma- fiose bankier die betrokken was bij het frauduleuze bankroet van de Banco Ambrosiano. Gelli werd er later van beschuldigd opdracht te hebben gegeven tot de moord op de directeur van de bank, Roberto Calvi. Brinkman: afscheid nemen doet pijn De voorzitter van de toenmalige parlementaire commissie, de christen-democrate Tina Ansel- mi. zei dit weekeinde 'perplex' te zijn. „De commissie heeft gecon cludeerd dat de P2 zich had geïnfiltreerd in de instituties om zo het politieke leven van het land te controleren en naar haar hand te zetten. De uitspraak van de Romeinse rechter verbittert mij ik hoop dat het Hof van Cas satie een en ander nog kan recht zetten", aldus Anselmi. DEN HAAG (GPD) - De CDA- fractie in de Tweede Kamer is verbijsterd en geïrriteerd over de uitspraak van minister-pre sident Lubbers dat lijsttrekker Brinkman niet de nieuwe pre mier hoeft te worden. Lubbers wordt 'bemoeizucht' verweten en 'zeer onverstandig gedrag'. Brinkman zelf verklaart de op merkingen uit de moeite die Lubbers heeft met afscheid ne men van de politiek. Afgelopen vrijdag zette Lubbers zijn vraagtekens bij het beoogde premierschap van Brinkman. Lubbers wees erop dat hij de lijsttrekker nooit als de nieuwe premier heeft aangewezen. PvdA-leider Kok zou zeker niet minder geschikt zijn voor die functie. Een dag eerder verklaar de de premier dat Brinkmans ge dram om een straffer kabinets beleid. mede oorzaak is van de electorale malaise waarin het CDA zich bevindt. De premier heeft daar 'slapeloze nachten' aan overgehouden. De uitlatingen van Lubbers heb ben veel kwaad bloed gezet in de CDA-fractie. Brinkman meent dat afgunst de oorzaak is voor het gedrag van Lubbers. „Ken nelijk is voor hem afscheid ne men een pijnlijk proces. Vier jaar geleden heeft hij aangekondigd dat het afgelopen zou zijn. Maar nu hij voor dat moment staat, is dat kennelijk moeilijk". Brinkman herhaalde kandidaat te zijn voor het premierschap. „Er is maar één nummer 1 bij het CDA en dat is de lijsttrekker. En die is beschikbaar". Hij werd daarin bijgevallen door CDA- minister Hirsch Baffin van justi tie. Brinkman sneerde verder Brinkman stond zaterdag aan het roer van het zeiljacht De Poolster, waarmee de CDA-lijsttrekker een verkiezingstocht maakte naar Terschelling. foto Hans Steinmeier/ANP richting Lubbers dat ook hij sla peloze nachten kent: veroor zaakt door de hoge werkloos heid en de toenemende onveilig heid. Zaken die het kabinet on voldoende heeft aangepakt. Gelederen CDA-kamerlid Van der Burg noemt de uitspraken van Lub bers „politiek zeer onverstan dig". Collega Hillen vraagt zich af „wat de volgende bijdrage aan de campagne is van 'onze Ruud Andere kamerleden zijn vooral verbaasd. De campagne leiding was uitermate pissig over Lubbers' uitlatingen. De kamerleden benadrukken dat de aanval op Brinkman er toe leidt dat de gelederen zich sluiten. De underdog-positie waarin Lubbers de lijstrekker heeft gebracht zou de partij wel eens goed kunnen uitkomen. Volgens Hillen wordt de lijstrek ker alleen maar „onwankelbaar der en strijdlustiger" van de te genslagen. Kamervoorzitter Deetman (CDA) benadrukte dit weekeinde dat zijn partij „niet met zichzelf moet gaan vech ten". VVD-lijsttrekker Bolkestein concludeerde dat ..Lubbers Brinkman laat vallen als een baksteen". VVD-coryfee Wiegel, die Brinkman zaterdag ont moette, noemde de uitlatingen van de premier 'niet chic'. „Van je vrienden moetje het hebben", aldus Wiegel. PvdA-leider Kok zegt zich aan het gehakketak in het CDA te er geren. Net als GroenLinks meent Kok dat het geruzie een goede verkiezingscampagne in de weg staat. Van Mierlo (D66i wil niet reageren op de proble men bij de christendemocraten. Volgens de Rotterdamse hoogle raar Zijderveld. schrijver van het CDA-jaarboek. is Brinkman niet geschikt als partijleider om dat hij protestant is. Zijderveld meent dat katholieken beter in staat zijn verschillende stromin gen in de partij op één lijn te brengen. De hoogleraar vindt dat het CDA komende vier jaar in de oppositie moet /S D66 D66 is zaterdag gestart met de verkiezingscampagne. Leider Van Mierlo liet toeten dat een progressief kabinet van PvdA en D66 heel toat voeten in de aar de zal hebben gezien het stand punt van de PvdA over de socia- lezékerheid. De socialistische lijsttrekker Kgk sprak zich dit weekeinde uit voor samenwerking met O D66 O Marathon Vincent Rousseau heeft de ma rathon van Rotterdam gewon nen. De Belgische atleet leg de de 42 kilometer en 195 meter gisteren in 2 uur en 7,51 secon den. de beste seizoentijd. Aart Stigter werd de beste Neder lander en veroverde daarmee de nationale O titel. I O Berzin De Waalse klassieker Luik - Bas tenaken - Luik is gisteren ge- loonnen door Eugeni Berzin. De Rus ontsnapte in de slotfase uit een kopgroepje waarvan we reldkampioen Lance Arm strong uit de Verenig de Staten de sprint Q won. I O Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 4; Provincie; 5, 7 en 9; Sport: 11,12,13,14,15,17 en 18 van onze correspondent JOHANNESBURG - Drie men sen zijn gisteren om het leven gekomen en minstens 21 ge wond geraakt toen een menigte die een verkiezingsbijeenkomst van ANC-leider Nelson Man dela had bijgewoond zich na af loop door een hek naar buiten wilde persen. De ANC-leider had in een sta dion in Kaapstad naar schatting 20.000 aanhangers toegespro ken. De massa was volgens een woordvoerder zo enthousiast ge raakt dat ze in een onstuimige stroom het stadion wilde verla ten om Mandela bij zijn vertrek te bejubelen. Een Rode Kruis-medewerker verklaarde dat een aantal ge wonden er ernstig aan toe is. Het was het eerste ernstige ongeluk tijdens de campagne voor de eer ste democratische verkiezingen die volgende week in Zuid-Afri- ka worden gehouden. Loyaliteit Zaterdag had Mandela in Dur ban in de door geweld geteister de provincie kwaZulu/Natal voor ongeveer 100.000 aanhan gers zijn loyaliteit betoond aan Zulu-koning Goodwill Zweli- thini. De koning wordt be schouwd als een sleutelfiguur in deze provincie, die al tien jaar het toneel is van een bloedige machtstrijd tussen aanhangers van het ANC en de Zulu-partij Inkatha. Het ANC en de regering hopen de koning er toe te bewegen zijn verzet tegen de verkiezingen op te geven. Inkatha. dat geleid wordt door zijn oom. Buthelezi. boycot de verkiezingen. Buthe lezi wordt er van beschuldigd de koning in zijn verzet tegen de verkiezingen te misbruiken. Kerkleiders Vrijdagavond kreeg de koning bezoek van kerkleiders, onder wie aartsbisschop Desmond Tu tu. die hem vroegen zijn invloed aan te wenden om een eind te maken aan het bloedvergieten dat de afgelopen jaren aan dui zenden mensen het leven heeft gekost. Na dit onderhoud riep Zwelithini zijn landgenoten op het moorden te staken, maar hij weigerde zijn zegen aan de ver kiezingen te geven. Inmiddels heeft Inkatha een grote demonstratie in Johannes burg voorlopig uitgesteld. De mars zou worden gehouden ter herdenking van de acht Zulu's die twee weken geleden door vei- ligheidsbeamten van het ANC voor het ANC-hoofdkwartier wa ren doodgeschoten. De politie had de betoging verboden uit vrees voor een herhaling van het bloedbad van twee weken gele den. ieenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 13,- J een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: j per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002 WÊÊmmmmmÊmmmÊÊÊmmÊÊËmÊÊÊÊÊmm

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1