ïerkeuring drama voor wao'ers Lange Omstreden dans in Safaripark Chronisch zieke mensen steeds vaker aan de kant geschoven loerenbonden eisen an politiek armslag oor de veehouderij 3d tennis over schone nergie delen met Ontwikkelingslanden IREDE 5 ^byleveld Faillissement voor bouwer Schneider $'.<b het weer 5 w) in zeeland S&. L0 binnen- en buitenland leer dan helft belanghebbenden verliest uitkering GROTE [STERDAM (GPD) - Ruim de Ifl van de arbeidsongeschik- vcrliest bij de herkeuring nvao-uitkering. Nog eens on- eLeli (fcr één op de tien keert met •°m |agere uitkering huis- worj jfis, Vier van de tien houden Ni |ze hebben. Als die tendens voortzet, zullen bij de her- inngen in totaal ongeveer (00 van de huidige 900.000 ndea „ershun uitkering verliezen ?es uiteindelijk in de bijstand e(fel inden. Dat blijkt uit een 'k c ajmatige telling bij de GAK- riesi irictskantoren waar de her ringen worden verricht. j meuwe arbeidsongeschik ten sinds 1 augustus de strengere keurings- en uit- ngsregels. Desondanks JÜonlangs het aantal wao'ers 11 geheel 1993 nog licht te zijn n°1 tegen. Sinds begin dit jaar is lichte daling merkbaar, if die is onvoldoende om harde conclusies aan te ver ten L'. Voor mensen die al geregi streerd staan als arbeidsonge schikt, zijn de nieuwe regels ech ter zeer ingrijpend. Op 1 januari zijn de wao-keuringsartsen be gonnen aan de herkeuring van deze mensen voorzover ze nog geen 50 jaar oud zijn. Het is onge veer de helft van het totale aan tal arbeidsongeschikten. „Ik doe de hele dag niet anders dan mensen goedkeuren", aldus een keuringsarts. Dat blijkt ook uit de cijfers die GAK-topman Boersma eerder deze week vertrouwelijk liet cir culeren: tegen de 60 procent van de mensen die worden herkeurd, gaat naar huis met een lagere of zelfs helemaal geen wao-uitke- ring meer. Als deze tendens maatgevend is voor alle wao'ers die de komende jaren worden herkeurd, dan zullen op termijn ruim 200.000 arbeidsongeschik ten weer geschikt worden ver klaard. Dat komt dan niet om dat ze van hun klachten genezen (ANP) - De drie Cen- Landbouworganisaties mii/j O's) eisen dat de nationale irheid de veehouders meer slag biedt om hun bedrij- le ontwikkelen. De eis ikt onderdeel uit van een nifest dat vrijdag in Utrecht aai ingeboden aan de vier grote id« iliekepartijen. CLO's waarschuwen in het ïfest dat de concurrentiepo- van de veehouderij sterk fc druk staat. Door de lage nben van veel produkten it er slecht verdiend. Tege- rajd stijgen de lasten door M. ir meer strenge milieuregels isen voor het welzijn van die- Dat zal ten koste gaan van aantal arbeidsplaatsen, me- gide boerenbonden. CLO's achten het 'btter :dzakelijk' dat de lasten wor- verlicht en dat bedrijfsont- r Mfceling weer mogelijk wordt, •alle milieuregels is het voor feehouder nagenoeg onmo- zijn bedrijf uit te breiden. mm n(j J&GENUM (ANP) - De Neder- elektriciteitsproducen- rerenigd in de SEP, vinden K]jj westerse landen hun ken- den tD technologie over schone Üs; ilriciteitsopwekking via ko- moeten delen met ont- ielingslanden. Deze moeten tomende jaren veel nieuwe tales bouwen. Voor het rdragen van deze kennis zou internationaal platform tot 'moeten komen, zei SEP-topman ir N. Ket- Njdagmiddag bije officiële ''Tukstelling van de kolen- Pssingscentrale bij het Lim- Buggenum. Ketting s er op dat, vooral door de nne stijging van het energie- nik in sterk groeiende eco- ®ên. de elektriciteitspro- m de hele wereld de ko- nje vijftig jaar moet verdrie ten. Dat betekent dat er R dag een nieuwe centrale hetzelfde vermogen als die fegenum (250 MW) bij moet sn. Kun is het absoluut nodi dat resten zich er voor inspant schone technologie ook in boeiende economieën be daar komt. omdat zij an- hgeneigd zullen zijn voor re- i eenvoudige en goedkope Wes te kiezen, die overi jl grote milieuvervuiling ;-ch meebrengen. -euwe centrale in Bugge- Advertentie) maat? maat? maat? Onze kleding is u ge cnreven. Nieuwe Burg 12 MIDDELBURG zijn, maar omdat ze onvoldoen de mankeren om over de 'drem pel' van de veel strengere keu- ringsregels te komen. Deze mensen zullen in eerste in stantie in plaats van wao een ww- uitkering krijgen en vervolgens vrijwel zeker in de bijstand be landen omdat ze er niet in slagen om werk te vinden. Het zal nog tot, de zomer duren voordat deze bntwikkeling in de officiële statistieken is terug te vinden. Het GAK kampt met een administratieve achter stand en daar komt de verwer king van de herkeuringen nog bij. Bovendien wordt met de ver laging van de uitkeringen even gewacht. De herkeuring van het De ruimtelijke ordening en het vergunningenbeleid moeten daarom worden aangepast, al dus de bonden. Tevens dienen belemmeringen in de bedrijfs ontwikkeling te worden gecom penseerd. De CLO's stellen verder dat overheidsdoelstellingen haal baar en betaalbaar moeten blij ven. Ze moeten worden afge stemd op de aanwezige finan ciële middelen in de veehoude rij. aldus het manifest. Volgens de boerenbonden is de veehouderij van groot belang voor de nationale economie. Ruim 75.000 gezinnen zijn voor hun inkomen direct afhankelijk van de veehouderij. Nog eens 300.000 mensen zijn er indirect bij betrokken. De sector spant zich fors in om de milieuproblemen onder de knie te krijgen, aldus de CLO's. Zo wordt er minder kunstmest gebruikt en is de uitstoot van ammoniak al met 30 procent ge daald. Het werk aan hotel Fürstenhofs in Leipzig ligt stil als gevolg van het faillissement van projectontwikkelaar Jürgen Schneider. foto Wolfgang Kluge/DPA FRANKFURT (RTR/DPA) - De Duitse vastgoedontwikkelaar Schneider heeft vrijdag het faillissement aangevraagd. De rechtbank in Königstein, in de deelstaat Hessen, heeft de aan vraag gehonoreerd. De banken, die gezamenlijk nog 5 miljard mark te goed hebben, gaan in overleg met directieleden van Schneider bekijken of bepaalde delen van het vastgoedbedrijf alsnog gered kunnen worden. De kans daarop is echter klein. Het bedrijf zal trachten zoveel mogelijk banen te behouden. Maar de banken lieten na overleg met directieleden weten dat de activiteiten van Schneider „op de lange termijn niet overeind te houden zijn Half mei komen ban ken en directie opnieuw bij elkaar. De problemen kwamen naar buiten toen president-directeur en oprichter Jürgen Schneider plotseling aftrad en vervolgens spoorloos verdween. Sinds Pasen is niets meer van hem verno men. De projectontwikkelaar was gespecialiseerd in de restaura tie van historische gebouwen in heel Duitsland. Hij had zelf zijn kantoor in een kasteel in Königstein bij Frankfurt. Zijn groep bezat 85 prestigieuze objecten waarvan 32 in de Oostduitse stad Leipzig. Donderdag werd al bekend dat de Duitse justitie een onderzoek naar het doen en laten van Schneider heeft ingesteld. Daarbij zal ook het gedrag van zijn vrouw, die eveneens nergens meer te vin den is, onder de loep genomen worden. Het justitiële onderzoek is aangevraagd door de Deutsche Bank die met 1,3 miljard mark de grootste schuldeiser is. HHMMMMHHHHRMMN num, waarvan Prins Claus de nieuwe naam Willem-Alexander- Centrale onthulde, is de komen de drie jaar bedoeld voor het op sporen van de kinderziekten bij het grootschalig opwekken van elektriciteit via kolenvergas- sing. Bij dit proces is de milieu vervuiling minimaal en de rest- produkten kunnen voor het overgrote deel weer terugge bracht worden in het milieu. Buggenum is de grootste kolen- vergasser ter wereld. Het hui dige Elektriciteitsplan voorziet in de bouw van een tweede, nog grotere, centrale in Borssele. Geen illegalen meer in register DEN HAAG (GPD) - Illegalen worden niet meer ingeschreven in het bevolkingsregister. Zij moeten zich melden bij de vreemdelingenpolitie die de personalia in een 'immigratie loket' bewaart. Staatssecreta ris Kosto (justitie) schrijft dat in een brief aan de Tweede Ka mer. In Amsterdam bleek dat twin tigduizend illegalen wel waren ingeschreven. Zij konden in aan merking komen voor huisves ting. huursubsidie en scholing. Bij de deelraadsverkiezingen in maart hadden illegalen zelfs de mogelijkheid om te stemmen. Pas als de vreemdelingen een verblijfsvergunning krijgen, worden de gegevens omgezet in het bevolkingsregister. Krijgen ze die niet. dan kan de politie de illegalen direct over de grens zet ten. Dit geldt niet voor asielzoe kers. Kleding maakte leven duurder VOORBURG (GPD) - Het leven is tussen half februari en hall' maart 0,6 procent duurder ge worden. Dat blijkt uit cijfers die het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) vrijdag heeft gepubliceerd. Voor het grootste deel ontstond de stijging door duurder gewor den kleding. Dat was ook al in de periode half januari tot half fe bruari het geval. Tussen half fe bruari en half maart kwamen er ook nog eens duurdere groenten en schoenen bij. De gemiddelde prijsstijging tus sen midden maart 1993 en mid den maart 1994 beliep 2.9 pro cent. In februari bedroeg de stij ging. over een jaar gerekend, nog 3 procent. PORT-SAINT-PERE - Jonge Afrikaanse artiesten aan het werk in het Port-Saint-Pere-Safaripark bij Nantes. Zij laten daar origi nele dansen uit Ivoorkust zien in een nagebouwd dorp uit dat Westafrikaanse land. Dertig mensen, onder wie een aantal kinderen, zorgen voor de 'echte' sfeer in het dorp. Vanuit mensenrechtenorganisaties is een golf van kritiek losgekomen op dit onderdeel van het park. foto Frank Perry/AFP DEN HAAG (ANP) - Chronisch zieke men sen komen steeds moeilijker aan een baan en als ze er een hebben kost het vaak moeite deze te houden. Werkgevers zijn bang dat deze mensen hen op kosten jagen en nemen het zekere voor het onzekere en trekken een gezonde werknemer aan. Dit blijkt uit een onderzoek van het Breed Platform Verzeke ringen en de Nationale Commissie Chro nisch Zieken (NCCZ), waarvan de resulta ten vrijdag zijn gepresenteerd. Beide organisaties hadden de afgelopen vier dagen een klachtenlijn opengesteld waar chronische zieken naartoe konden bellen over hun problemen met werk en ge zondheid. Ruim tweehonderd mensen heb ben gebeld. De NCCZ wijt de problemen van de chroni sche zieken aan het feit dat werkgevers door de malus- en ziekteverzuimregelin'gen meer moeten betalen aan de ziekte en arbeidson geschiktheid van haar werknemers. ..Werk gevers zijn bang dat chronisch zieken hen geld kosten. Dit is niet solidair en zij verge ten dat deze zieken zeer gemotiveerde krachten zijn die er graag wat van willen ma ken. Het is een fabeltje om te denken dat de ze mensen constant verzuimen", aldus I. Haas-Berger, voorzitter van de NCCZ. Bijna 40 procent van de bellers naar de klachtenlijn was bang om ontslagen te wor den of dat een contract niet verlengd zou worden. Zoals een 48-jarige vrouw die sinds een jaar astma heeft en op een jaarcontract werkt in het bedrijfsleven. Toen zij na haar laatste ziekenhuisopname weer op de zaak verscheen meldde haar werkgever haar fijn tjes dat hij verwachtte dat zij dat jaar niet meer ziek zou zijn. De vrouw is bang dat haar contract niet verlengd gaat worden. Sollicitaties Veel chronische zieken hebben problemen met solliciteren. Het grootste struikelblok is de brief en het sollicitatiegesprek. „Zodra de gezondheidsproblemen ter sprake komen ketst het af. ook al hebben de mensen geen problemen bij het uitoefenen van hun func tie", aldus Haas-Berger. Het maakt niet uit of mensen vanuit een baan solliciteren of werkloos zijn. Een van de bellers naar de klachtenlijn was een 32-jarige man die nadat hij zeventien jaar bij hetzelfde bedrijf had gewerkt, z'n heil ergens anders wilde gaan zoeken. Maar niemand wil hem omdat hij ze ventien jaar geleden aan z'n darmen is ge opereerd en sindsdien een stoma heeft. De Nationale Commissie Chronisch Zieken vindt dat de arbeidsmarktpositie van men sen met gezondheidsproblemen structureel versterkt moet worden. Ter bescherming van de zwakke positie van sollicitanten moet een code ontwikkeld worden waarin de rechtspositie van de werkzoekende en even tuele sancties duidelijk omschreven staan. De commissie vindt dat het ziekteverleden van de werkzoekende geen enkele rol mag spelen tijdens bij werving en selectie. Vra gen naar een ziekteverleden moeten worden verboden, aldus de NCCZ. De commissie schat dat 1.5 miljoen mensen een chronische ziekte onder de leden heb ben. De meest voorkomende aandoeningen in 1990 waren: gewrichtsslijtage. cara. slech thorendheid. depressie, hartproblemen en diabetes. ZATERDAG 16 APRIL 1994 I I I I I I I I I I II I II I I I II IT eerste kwart van de 50.000 ar beidsongeschikten tot 35 jaar die dit jaar worden herkeurd, is eind maart afgesloten. De verla ging of stopzetting van de wao- uitkeringen voor deze groep gaat op 1 juni in. Vandaag Hoog water Zoals het er nu naar uitziet gaan we een vrijwel droge dag tege moet. Na een verpieterde dag zo als gisteren, is dat even een ver antwoord opkikkertje. Op de weerkaart zijn met ingang van vandaag twee dominante weer systemen te vinden. De ene is een ontwikkelende depressie boven de Middellandse Zee en Zuid- Frankrijk. tencijl de andere een uitloper is van het al dagen aan wezige hogedrukgebied bij Ier land Hierdoor neemt de wind in de loop van de dag flink toe. Het bijbehorende weer is een alle gaartje. wolkenvelden van de depressie en opklaringen door de hogedrukuitloper De tot krachtig aantrekkende noord oosten jvind voert warmere lucht aan. zodat de thermome ters in de regio eindelijk weer eens boven de 10 graden uit ko men. Plaatselijk loopt het kivik op naar 13 graden. Aardig tem peratuurde. maar de wind zorgt ervoor dat het toch nog vrij fris aan zal voelen. Neerslag van be tekenis wordt er vandaag niet verwacht. Nautisch bericht Wind: noordoost 3-4. toenemend 5-6. vanavond 6-7. Zicht: matig tot goed. Temperatuur kustwa ter: 8 graden. Afwijking water standen: geringe verlagingen. Max. golfhoogte monding Schei- des: halve tot driekivart meter. ZON EN MAAN 17 april Zon op 06.37 onder 20.37 Maan op 10.35 onder 02.00 ZON EN MAAN 18 april Zon op 06.35 onder 20 39 Maan op 11.39 onder 02.39 Vooruitzichten Voor morgen: depressie boven Centraal Europa beheerst het weer en veroorzaakt een krach tige noordoostelijke stroming. De aangevoerde lucht wordt nog iets warmer. Perioden met zon, maar later meer beivolking en tegen de avond kans op buiige neerslag. Krachtige tot harde boven zee mogelijk af en toe stormachtige, noordoosten wind. Voor maandag tot en met woensdag: af en toe zon en van af dinsdag weer ivat kouder. en in europa F Zaterdag 16 april uur cm uur cm Vlissingen 05 .47 214 18 .05 197 Terneuzen 06 .07 240 18 .26 223 Bath 07 .06 285 19 .23 268 Roompot-buiten 05 .50 161 18 .05 146 Zierikzee 07 .25 152 19 .30 139 Yerseke 07 .20 159 19 .35 147 Philipsdam-West 07 .10 161 19 .25 150 Zondag 17 april Vlissingen 06 .21 203 18 .46 182 Terneuzen 06 42 229 19 .06 208 Bath 07 40 274 19 57 253 Roompot-buiten 06 20 153 18 .45 133 Zierikzee 07 .55 145 20 .10 131 Yerseke 07 50 153 20 05 138 Philipsdam-Wesl 07 40 156 20 00 142 Maandag 18 april Vlissingen 07 05 186 19 31 160 Terneuzen 07 26 212 19 48 185 Bath 08 19 259 20. 48 230 Roompot-buiten 07 05 139 19 35 114 Zierikzee 08 .35 138 21. 00 120 Yerseke 08.35 145 21. 00 125 Philipsdam-West 08 30 147 20. 50 127 Laag water Zaterdag 16 april Vlissingen Terneuzen Bath Roompot-buiten Zierikzee Yerseke Philipsdam-West Zondag 17 april Vlissingen Terneuzen Bath Roompot-buiten Zierikzee Yerseke Philipsdam-West Maandag 18 april Vlissingen Terneuzen Bath Roompot-buiten Zierikzee Yerseke Philipsdam-West 12.06 181 00.15 198 01.18 222 11 55 136 01.05 146 01.10 151 01 05 153 00 20 186 00.48 195 01 46 218 00.15 142 01 30 146 01.35 151 01 35 154 13.15 138 13.20 144 13.20 147 12.45 173 13.05 183 14.05 206 12.35 131 13 45 135 13.50 141 13.55 144 Verwachting vanmiddag be wok! 1020 1010 I ffis hagel 1030'' y V T 1 sneeuw 13 onweer 13 'aÜk opklanngon 14 -<J5 windrichting "E0 14 U 26 fH '23 t— koulront lagedruk Ar 22 -"16 *100 ff hogedruk 18 luchtdruk in -1000- heao pascal -'1010 Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met zondag: Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Perioden met zon en droog. In Schotland meer bewol king en kans op een bui. Middag- temperatuur tussen de 10 en 14 graden. Belgie en Luxemburg: Perioden met zon en overwegend droog. Zondag vooral in het oosten meer bewolking en wat licht© re gen. Maximumtemperatuur rond 14 graden. Portugal: Perioden met zon, ook enkele wolkenvelden en kans op een bui. Middagtemperatuur van 15 graden langs de westkust tot 18 in de Algarve. Spanje: Bewolkt en enkele re gen- of onweersbuien, in het zuiden mogelijk veel wind. Zon dag perioden met zon en droog, maar aan de Golf van Biskaje wolkenvelden en vooral later nu en dan regen. Middagtempera tuur ongeveer 13 graden, aan de Costa's in het oosten ongeveer 17, en in het zuiden dicht bij 20 graden. Canarische Eilanden: Droog en zon. Zondag meer bewolking en een kleine kans op een bui. Mid dagtemperatuur rond 25, zon dag ongeveer 22 graden. Marokko: Westkust: Wisselend bewolkt en kans op een bui. Mid dagtemperatuur ongeveer 18 graden. Zuid-Frankrijk: In het westen nog af en toe zon, verder veel be wolking en perioden met regen. Middagtemperatuur rond 12. langs de Middellandse Zee onge veer 18 graden, zondag lagere temperaturen. Mallorca en Ibiza: Half tot zwaar bewolkt en een enkele re gen- of onweersbui. Zondag wat meer zon en waarschijnlijk droog. Koel met middagtempe ratuur ongeveer 17 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig en droog. Inhet. Pindusgebergte en op Corfu kans oeen regen- of onweersbui. Middagtempera tuur langs de westkust ongeveer 23 graden, elders enkele graden hoger. Op Kreta zondag 30 gra den. Turkije en Cyprus: Overwegend zonnig. Maxima tussen 23 en 27 graden. Duitsland: In het noorden perio den met zon. Naar het zuiden toe meer bewolking, maar op de meeste plaatsen droog. Zondag toenemende bewolking en voor al in zuid- en midden-Duitsland af en toe regen. Middagtempera tuur ongeveer 15 graden. Zwitserland: Bwolkt, en perio den met rege; boven 1700 meter sneeuw. Seuwgrens in het oos ten verder stijgend. Maximum temperatuur in de dalen rond 12 Oostenrijk: Meest bewolkt en van tijd tot tijd regen, die tussen 1500 en 2000 meter overgaat in sneeuw. Sneeuwgrens zondag verder stijgend. Middagtempe ratuur van 14 graden in de dalen van Tirol tot ongeveer 20 graden in het Oostenrijkse laagland. Tsjechië en Slowakije: Wolken velden, ook af en toe zon en op zondag mogelijk regen. Maxima rond 18 graden. Hongarije: Doog en af en toe zon Zondag meer bewolking en enkele buien. Middagtempera tuur ongeveer 23 graden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 5