Eén op de tien gulden is crimineel CDA wilde Gelders statenlid lozen wegens alcoholgebruik PZC Metaalwerkers in actie voor cao Duo pleegt overval om aan de dood te kunnen ontkomen Lidstaten zeggen VN 70.000 militairen toe Sober verjaardagsfeest 'Grote Leider' MEDEDELING BLACK&DECKER Universiteit Leiden roept politiek op tot redding weidevogel Belang van kinderen weegt het zwaarst bi kwesties afstamming Meer CD'ers onder leden vakbonden binnen- en buitenland Hirsch Ballin: georganiseerde misdaad bedreiging voor economie BOVENFREES TYPE BD780 BD780E 06-0223044 Veiling Barendrecht komt circa twee miljoen tekort a IC 39,50 HOTEL ARNEVULE 01180-38456 DEN HAAG (GPD) - Tien pro cent van de Nederlandse econo mie draait op geld van crimine len en criminele activiteiten. Omgerekend gaat het dit jaar alleen al om bijna 60 miljard 'gulden. Óp Justitie wordt erkend dat van elke tien gulden die in de economie in omloop is, één gul den crimineel geld is. Dit is een van de voornaamste redenen voor minister Hirsch Ballin om de georganiseerde misdaad hard aan te pakken Volgens de bewindsman vormt de georganiseerde misdaad een bedreiging voor de economie, het bedrijfsleven en soms ook de overheid Bij dat laatste valt dan te denken aan het toenemende gevaar van corruptie. Hirsch Ballin bezint zich overi gens op nieuwe maatregelen op het terrein van de drugs. Het aantal plaatsen waar harddrugs te krijgen zijn wil hij gaan beper ken. Volgens de bewindsman zijn wij in ons land te ver gegaan met het accepteren van dit soort plaatsen, zoals Perron Nul in Rotterdam. De minister wil ook af van de in consequentie in het Nederland se softdrugsbeleid waarbij ge bruik vrij is. maar de handel strafbaar. Hirsch Ballin meent dat dit een verkeerde uitstraling heeft. Welke acties hij wil onder nemen, is nog onbekend. In het algemeen vindt Hirsch Ballin dat er in ons land te veel een klimaat heerst dat drugs niet zo erg zijn. Met zijn activitei ten wil hij de drugscriminelen de wind uit de zeilen nemen. Van al le rechtszaken blijkt meer dan 50 procent iets met drugs te ma ken te hebben, direct of indirect. Heroïne vrij Geheel tegen de koers van zijn partijgenoot Hirsch Ballin in. is het Tweede-Kamerlid Esselink bereid in de CDA-fractie experi menten met de verstrekking van heroïne te verdedigen. Hij zei dat vrijdag in Utrecht op een bij eenkomst van de Nederlandse Vereniging van Instellingen voor Verslavingszorg. Het CDA is officieel tegen heroï neverstrekking en Esselink waarschuwde dat dit 'een heel moeizaam punt' vormt in zijn fractie. Hij wil in ieder geval eerst een advies van de Gezond heidsraad over deze kwestie af wachten. Het aankomend kamerlid Van 't Riet van D66 zei dat haar partij voor experimenten is met gecon troleerde verstrekking aan een groep verslaafden „die eigenlijk al is opgegeven". VVD. PvdA en GroenLinks delen dat stand punt. De Amsterdamse huisarts Oud- kerk, hoog op de verkiezingslijst van de PvdA, zei dat in Amster dam zo nu en dan al heroïne aan verslaafden wordt verstrekt. B. Mignon van de Jellinekkliniek sprak dat tegen, maar volgens Oudkerk gaat het om „creatieve hulpverlening". Alcohol De PvdA'er wil ook meer aan dacht voor alcoholverslaving. Er zijn in Nederland 800.000 men sen die teveel drinken. Als de ge volgen van alcohol voor de ge zondheid niet bij het beleid wor den betrokken, blijft het dweilen met de kraan open, aldus Oud- kerk. Pitstra, Eerste-Kamerlid voor NEW YORK (AFP) - Een kleine vijftig landen hebben de Ver enigde Naties in totaal 70.000 manschappen voor vredesope raties toegezegd. Hiermee reageren zij op de oproep van de secretaris-generaal van de VN, Boutros Ghali, om een „parate strijdkracht" te vormen, opdat de VN gemakkelijker tot vre desoperaties kan overgaan. „Vooralsnog heeft de VN de har de toezegging van 18 landen ont vangen, die hebben beloofd troe pen beschikbaar te stellen tot in totaal 28.000 man", zo verklaar de de Franse kolonel Gérard Gambiez, die voor het project verantwoordelijk is. donderdag tijdens een persconferentie. 31 Andere lidstaten moeten hun deelname nog bevestigen, „waardoor een totaal aantal van ongeveer 70.000 man bereikt kan worden", gaf de kolonel aan zon der overigens te preciseren om welke landen het gaat. De aan de VN ter beschikking beloofde militairen zullen de on geveer 70.000 blauwhelmen ver sterken die nu al wereldwijd in 16 landen voor VN-vredesopera- ties zijn ingezet. Gambiez wees erop. dat het pro ject alleen bedoeld is voor vre desoperaties die met instem ming van de betrokken partijen worden uitgevoerd, en niet in het kader van Hoofdstuk VII van het Handvest van de Ver enigde Naties, zoals die in Soma lië of in Bosnië. De instelling van een 'parate strijdkracht' is één van de be langrijkste ideeën die Boutros Ghali naar voren bracht in de 'Agenda voor de Vrede' die hij in 1992 openbaar maakte, luttele maanden nadat hij aan het hoofd van de organisatie was ge treden. Meisjes van een middelbare school in Pyongyang dansen ter ere van Kim Il-sung. TOKYO (RTR/AFP) - Noord-Korea heeft vrijdag de 82e verjaardag van 'Grote Lei der' Kim U-sung op sobere wijze gevierd. Dat lijkt passend voor een land dat zich bevindt in een rampzalige economische situatie en steeds meer geïsoleerd raakt in de wereld. Wel waren de gebruikelijke superlatieven aanwezig in lovende kranteartikelen en uren lange toespraken van regeringsfunc tionarissen. Maar niets herinnerde aan de grootschalige festiviteiten ter ere van Kims 80e verjaardag, toen Pyongyang werd verblijd met de aanwezigheid van president Yang Shangkun van China, de Cambodjaanse leider prins Sihanouk en verscheidene leiders uit de Derde Wereld. De president richtte gisteren een groot banket aan voor zijn buitenlandse gasten, zo meldde het Noordkoreaanse persbure- wau KCNA. Deze keer maakten echter geen staatshoofden hun opwachting. Ook lieten regerings- en belangrijke partijlei ders verstek gaan. Volgens het persagent schap waren aanwezig: delegaties van het Nationaal Democratische Congres uit Ghana, van de Socialistische partij van Kazachstan en de Ierse Arbeiderspartij, alsmede „hoge afvaardigingen uit andere landen". De Noordkoreaanse weigering zijn nu cleaire installaties open te stellen voor in spectie en de daardoor oplopende diplo matieke spanning hebben hun weerslag niet gemist. Zelfs China, de enige belang rijke bondgenoot van het stalinistische Noord-Korea, kondigde voor het tweede achtereenvolgende jaar aan dat er geen delegatie zou worden gestuurd Waarschijnlijk is ook geen vervolg gege ven aan het zeer bruikbare cadeau uit 1992: een trein vol varkensvlees om de ar me Noordkoreanen te helpen de verjaar dag van hun leider een beetje in stijl te vie ren. Overstap naar ouderenpartij uit politiek lijfsbehoud (Advertentie) ARNHEM (GPD) - F.C. Geenen uit Beek-Ubbergen is uit de CDA-fractie in Provinciale Sta ten van Gelderland gestapt om dat hij wist dat zijn terugkomst na de verkiezingen van maart volgend jaar dubieus was. Hij heeft zijn keuze zich aan te slui ten bij het Algemeen Ouderen Verbond (AOV) niet gemaakt omdat hij zo betrokken is bij het lot van de ouderen, maar om zijn plaats in de staten veilig te stellen. Dat zegt CDA-fractieleider See- gers in een reactie op de gerucht makende stap van Geenen (55). De kritiek van laatstgenoemde dat het CDA landelijk zijn christelijke en sociale gezicht heeft verloren, vindt Seegers hy pocriet. Het gedrag van Geenen, met name veroorzaakt door het gebruik van alcohol, was voor het bestuur van het CDA-Gel- derland reden om zich ernstig over zijn positie binnen de sta tenfractie te beraden. De druppel die de emmer deed overlopen, was een recente ver oordeling wegens rijden onder invloed in december vorig jaar. Seegers liet Geenen doorsche meren dat zijn positie op de kan didatenlijst van het CDA ter dis cussie stond. Het provinciale partijbestuur nodigde Geenen uit voor een gesprek op 16 de cember. Maar deze moest van wege een auto-ongeluk op die zelfde avond verstek laten gaan. „Ik heb hem daarop gevraagd om op 4 januari te komen. Aan dat verzoek heeft hij geen gevolg gegeven", aldus voorzitter J. van Laarhoven van het provinciale CDA-bestuur. „Vorige week bleek hij opeens zijn heil bij het AOV te hebben gezocht. Niet uit onvrede met het ouderenbeleid van het CDA, zoals hij beweert, maar uit puur opportunisme. Eind vorig jaar stuurde hij ons nog een brief waarin hij zich op nieuw kandideerde voor het CDA". Seegers beaamt dat Geenens ge drag door de jaren heen niet in overeenstemming is geweest met hetgeen door het CDA van een eigen statenlid wordt ver wacht. De voorzitter zegt dat hij zijn fractiegenoot daarop regel matig heeft gewezen. „Het inci dent van december staat niet op zich. In het verleden is er ook wel eens wat gebeurd. We hebben veel van hem getolereerd. We zijn heel ver gegaan. Ik heb hem tot het uiterste beschermd. Ook nu weiger ik hem aan de schand paal te nagelen. Daarvoor heb ben we te lang samengewerkt en waren er te goede banden". Geenen ontkent op de hoogte te zijn geweest van het voornemen van het partijbestuur om hem van de lijst af te voeren. „Het is mij pertinent niet gezegd dat ik een vierae periode in de staten kon vergeten. Wel weet ik van de nieuwe lijn in het CDA om het lidmaatschap van een volksver tegenwoordiging tot twee ter mijnen te beperken. Vice-frac- tievoorzitter Scheurer heeft mij vlak na mijn besluit nog ge vraagd te blijven. 'We kunnen je niet missen', zei ze. Nu begint men met modder te gooien. Ik doe daaraan niet mee. Daar sta ik ver boven", aldus Geenen. „Ze twijfelen aan mijn motieven. De kieswet staat mij toe op per soonlijke titel zitting in de sta ten te nemen. Ik grijp die kans aan om het AOV in de korte tijd, die de staten in de huidige sa menstelling nog hebben te gaan, onder de aandacht te brengen". De kwestie-Geenen staat voor 27 april op de agenda van Pro vinciale Staten. „Ik zie geen en kele wettelijke mogelijkheid om zijn zetel voor het CDA op te ei sen", zegt Seegers. Black&Decker vraagt alle bezitters van een kontakt met ons op te nemen via het GRATIS telefoonnummer (m.i.v. maandag 18 april, op werkdagen van 08.00 - 20.00 uur) De bovenfrezen van dit type dienen aangepast te worden. Meer informatie over de gratis afhandeling hiervan, kunt u via bovenstaand nummer verkrijgen. UTRECHT - In de Utrechtse Veemarkthallen hebben vrijdag 5 a 6000 metaalwerkers gedemonstreerd tegen de opstelling van de werkgevers in het cao-overleg. De werknemers geven hier mee gehoor aan de staksoproep van de Industriebond FNV. De andere drie bonden in deze bedrijfstak (180.000 werknemers) deden niet mee aan de manifestatie in Utrecht. Volgens een woordvoerder van de bond is door de actie in diverse metaalbedrijven de produktie stil komen te liggen. Zo werd vol gens hem bij scheepswerven als RDM en Verolme niet meer ge werkt. De staking is een opmaat voor de cao-onderhandelingen tussen de vkbonden en de werkgeversorganisatie FME, die maandag worden hervat. Het conflict spitst zich tot op heden toe op de vut regeling, die in de metaal de sum heet. Als het maandag niet lukt om met de FME tot overeenstemming te komen, dan worden er vanaf volgende week donderdag acties, waaronder stakingen, georganiseerd. „Maandag gaat alles uit de kast", zei cao-onderhandelaar N. Broers. „Lukt het niet, dan zien weelkaar donderdag aan de poort". foto Hans Steinmeier/ANP zie ook pagina 11 UTRECHT (GPD) - Een overval plegen om aan de dood te ontko men. Uit angst omgebracht te worden door de Turkse mafia reden twee mannen uit Zaan dam naar Nieuwegein om daar in december een postkantoor te overvallen. Het duo had schul den uitstaan bij de mafia en had nog maar een paar dagen om die af te lossen. Ze zagen in een overval de enige uitweg. De aflossing aan de mafia zal echter nog een paar jaar op zich moeten laten wachten. Niet al leen werden de twee met de buit vlak na de overval opgepakt, ook eiste de officier van justitie gisteren voor de Utrechtse rechtbank celstraffen van drie en zeven jaar tegen de Zaandam mers van 21 en 23 jaar oud. Dankzij dapper optreden van klanten in het postkantoor kon de politie het duo en hun chauf feur direct na de overval aan houden. Op 15 december dron gen de twee gemaskerde man nen het postkantoor aan de Drenthehaven binnen. Een klant kreeg een pistool op het hoofd gezet. Personeel werd ge dwongen 9.390 uit de kas te ha len. De Zaandammers verdwenen in een blauwe Opel Ascona in de richting van Tuil en 't Waal. De oudste had in Nieuwegein op school gezeten en kende de om geving. Een klant die onmiddel lijk na de overval naar buiten was gerend zette samen met een rijschoolhouder in een lesauto de achtervolging in. Door mid del van de mobilofoon werd de politie op de hoogte gehouden. In Houten reden de overvallers zich klem in een wegversperring. Voor de rechtbank verklaarden de twee schulden te hebben. Zij hadden zich door gokverslaving in de nesten gewerkt. De jongste verdachte werd bovendien ge dwongen harddrugs te verko pen. De angst voor hun landge noten zit er flink in. De Zaan dammers weigeren namen te ge ven van hun afpersers omdat ze daarmee hun doodvonnis teke nen. Tegen de jongste verdachte eis te officier van justitie mr. H. Hoogendijk drie jaar waarvan zes maanden voorwaardelijk. De oudste hoorde zeven jaar cel ei sen. Hem worden nog drie gewa pende overvallen in Amster dam, IJmuiden en Broek op Langendijk ten laste gelegd, die hij overigens hardnekkig ont kent. Volgens zijn raadsman mr. M. Pijnenburg is het bewijs in die zaken flinterdun. Raadsman mr A. van Hardeveld vroeg de rechtbank zijn cliënt van rechtsvervolging te ont slaan, wegens overmacht. „Deze jongen moest om aan de dood te ontsnappen een overval ple gen." De rechtbank doet uit spraak op vrijdag 29 april. ZATERDAG 16 APRIL 1994 Groenlinks, constateerde dat bij maatregelen op het gebied van reclame en accijnzen voor alco hol en tabak financieel-econo- mische belangen altijd voorrang hebben boven de belangen van de volksgezondheid. „Economi sche Zaken is de baas", stelde ook Oudkerk vast. LEIDEN (ANP) - De afdeling Mi lieubiologie van de Rijksuni versiteit van Leiden vindt dat de Tweede Kamer actie moet ondernemen om de weidevogel in Nederland voor de onder gang te behoeden. Boeren in de veenweide- en klei gebieden mogen dit jaar hun ou derwetse gierton niet meer ge bruiken. Tijdens het uitrijden komt daarbij te veel ammoniak vrij. Daarom moeten ze de mest rechtstreeks injecteren in de bo dem. Dat gebeurt met zware ap paratuur. die elke vijftien centi meter een gleuf in de bodem snijdt waarin de mest wordt ge spoten. Het probleem is dat de appara tuur te zwaar is voor de drassige graslanden in de veenweide- en kleigebieden. De machines kun nen daardoor pas laat in het voorjaar het land op. zodra de grond wat droger is geworden. Weidevogels zoals grutto's ,51 kieviten zijn daar de dupe omdat zij dan juist aan hetb: den zijn. De milieubiologen van de leii universiteit vinden daarom lichte apparatuur moet won is ontwikkeld zodat al in mi fS kan worden uitgereden. Danf de weidevogels nog niet aan broeden. Deze apparatuurei.,^ menteel nog niet voorhanden De afdeling Milieubiologie si in een brief aan de Tweedei "'h mer dat de politiek druk nf uitoefenen op de ministeries landbouw en milieubeheer deze apparatuur te laten i wikkelen. Dat kan op het tuut voor Mechanisatie van*' beid en Gebouwen IMAG> Wageningen. Op dit momenil^ ïo staan al wel technieken om drassig grasland mest uit \t den. Die zijn echter nog: ff goed onderzocht. Het gebr daarvan is niet toegestaan. Jé ha BARENDRECHT (GPD) - De 2000 leden van de veiling in Ba rendrecht moeten geld bij leg gen omdat de omzet op de vei ling vorig jaar dik is tegenge vallen. Voor het eerst in haar bestaan komt de veiling geld te kort. Het gaat om ongeveer twee miljoen gulden. De veiling haalt haar inkomsten voor het overgrote gedeelte uit commissie die de aangesloten tuinders betalen over de op brengst van hun produkten. Doordat de prijzen van groente en fruit vorig jaar kelderden, liep ook de commissie voor de vei ling fors terug. In totaal is vorig jaar voor iets meer dan 300 mil- RE( joen gulden verkocht. Dat tien procent minder dan in ia toen het ook al slecht ging, Directeur J. Kerstens wil nog niet uitlaten over maatrej len om de kosten te drukki ff) Voorzitter H. Kooijman vanl veilingbestuur vindt hetooki te vroeg om te beginnen 01 zuinigingen. De veiling jaarlijks ongeveer 45 miljJfo's) gulden aan kosten. Om een'3 rrhei fer te vormen voor het geval nsia; opbrengsten uit de commii 1 it niet voldoende zijn, heeft Ban iki drecht dit jaar een liquidise; heffing ingevoerd. Een andere veilingen kent een debiel lijke heffing al langer. a' vj &c m Tiu stij DEN HAAG (GPD) - Het belang van een kind om te weten wie de biologische vader is, weegt zwaarder dan het recht van de moeder op geheimhouding. De Hoge Raad besliste vrijdag dat kinderen ook zonder toestem ming van de moeder inzage moeten krijgen in de afstam mingsgegevens. Het arrest geldt niet voor kinderen die door kunstmatige donorinsemi naties zijn verwekt. De zaak was aangespannen door een vrouw uit Breda. Zij werd in 1935 geboren in het voormalige tehuis voor ongehuwde moeders 'Moederheil' van de Stichting Valkenhorst in Breda. Deze in stelling moet nu alsnog inzage verlenen. Bij de Valkenhorst werden des tijds door de ongehuwde moe ders gegevens verstrekt over de verwekkers van de buitenechte lijke kinderen. De vrouw uit Bre da was op zoek naar gegevens over haar biologische vader, maar de Valkenhorst weigerde dit op grond van de geheimhou dingsplicht. Die weigering werd ondersteund door een vonnis van de rechtbank in Breda uit 1991 en een arrest van het Ge rechtshof in Den Bosch uit 1992. Het hof bepaalde wel dat meer derjarige kinderen inzage kon den krijgen als de moeder was overleden. De zaak rond de dossiers kreeg in 1989 landelijke bekendheid. Riet Monteyne uit Eindhoven, ook geboren in het voormalige tehuis, hield voor de Valken horst een hongerstaking van 31 dagen om te voorkomen dat 5000 dossiers zouden worden vernietigd. Die actie had succes. De Stichting beloofde de dos siers voortaan niet meer te ver nietigen. De uitspraken van de rechtbank in Breda en het Ge rechtshof in Den Bosch maak ten het voor de kinderen echter onmogelijk om zonder toestem- CL xlzal ming van de moeder gegevens ver krijgen over de verwekker. M( kelii teyne, vrijdag bij de Hoge Ra aanwezig, liet na het horen de uitspraak een luid applÉikm horen in de rechtszaal. De Hoge Raad laat het beaiÉt j van het kind prevaleren bov dat van de biologische oudt r Het respect voor het privelei van de moeder moet volgensl arrest wijken voor het rechtv een meerderjarig geworden 1 tuurlijk kind om te weten wie het is verwekt. In de wet 0: breekt een formulering overt recht op toegang tot gegevi [J over de afstamming. In het ïi drag inzake de rechten van! kind staat wel dat een kind; dat mogelijk is vanaf de gei» te recht heeft, om de ouders ie' kennen. Het Verdrag is ecfci nog niet bekrachtigd. Met dei spraak van de Hoge Raad is: een zekere lijn uitgezet. u '1 HEREN, MAAK UW VROUW NOG EENS BLIJ EN BOEK NU VOOR DE MOEDERDAG- BRUNCH OP 8 MEI!!! ine looi ttli DEN HAAG (GPD) - De aanhang van de Centrumdemocraten on der vakbondsleden is in de afge lopen vier jaar toegenomen van een half tot drie procent. Die stijging komt vooral voor reke ning van FNV'ers. Onder hen is de aanhang gegroeid van 0,9 naar 3,5 procent. Bij het CNV kiest 1 procent voor de CD (was nul bij de vorige kamerverkie zingen). Deze cijfers komen uit een on derzoek van het bureau Inter view in opdracht van het blad FNV Magazine. Landelijk ligt het percentage CD-stemmers momenteel op 3,9 procent (was 0.9). De PvdA verliest fors aan aan hang onder vakbondsleden. De partij blijft nog wel nummer een onder deze groep kiezers, maar zakt van 41.4 naar 27.1. Net als in het landelijke beeld zet zich ook hier de stijgende lijn voort die werd ingezet na het dieptepunt van ruim twee jaar geleden, kort na de presentatie van de wao- plannen. Dat dieptepunt lag in de zomer van 1991 op 21,4 pi» cent. Ook onder FNV'ers alleen is 0 PvdA het meest populair. Bijd CNV'ers is dat nog steeds CDA, ondanks een fikse duise ling van 51,4 naar 33,9. Het CD. scoort onder FNV'ers 10,9 cent. Zestien procent van de CNV kiest voor de PvdA. Dat was w jaar geleden 18,3 procent, D66 beleeft een meer dan 1 w drievoudiging van zijn aan» onder vakbondsleden: 21.4 gen 6.4 in 1989. Onder FNV® groeit deze partij iets harderd» bij het CNV: van 6.5 naar23p cent tegen 6,3 naar 17.3. GroenLinks scoort gaat l&nff lijk van 4,1 naar 7 procent y der de georganiseerde wen® mers zijn die getallen 4,7 en6- partij is met een aanhang van procent bij het FNV7 duiae_> populairder dan bij de chnstW ke vakcentrale, waar zij niet der komt dan 2 procent Vol^ FNV Magazine gaat zo'n procent van de vakbonds$«= men naar de ouderenpartij

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 4