Tekorten Reimerswaal lopen op Insigne voor oud-Indiëganger Kamerleden doen geen belofte over herstel kerk Goes Walcheren herdenkt op veel plaatsen de bevrijding in '44 Oud tumult-cabarel: en nieuwe subtiliteit» Jan Zelen ka, een onbekende grootheid streek 18 College zoekt mogelijkheden om begroting bij te stellen re ZATERDAG 16 APRIL 1994 van onze verslaggever KRUININGKN - De gemeente Reimerswaal dreigt flink in de rode cijfers te lopen in de perio de 1995-1998. De voorziene te korten lopen de komende jaren op van 121.000 gulden in 1995 tol 450.000 gulden in 1998. Het dage lijks gemeentebestuur vindt dat onaanvaardbaar hoog. Een verlaging is nodig voordat de begroting voor 1995 wordt sa mengesteld. Dat schrijft het col lege in een toelichting op de de ze week gepresenteerde kader nota 1995-1998. De dreigende tekorten ontstaan door het grote aantal beleids voornemens Reimerswaal ont komt niet aan hel stellen van prioriteiten. Burgemeester en wethouders geven dat ook aan. Veranderingen in bestaand be leid en nieuwe voornemens wil len ze eerst inhoudelijk beoorde len Daarna wordt per sector ge keken naar eventueel noodzake lijke bezuinigingen, verhoging van gemeentelijke inkomsten ol verhoging van het toelaatbare begrotingstekort in de meeija- renraming. De wethouders M Van Overloop <BBR> en A. P. Bruinooge (SGP) kunnen een eventueel hoger begrotingste kort accepteren. De nota is een inventarisatie van plannen en een financiële meer jarenraming. Het stuk schetst het kader waarbinnen de begro ting voor het komend jaar vorm moet krijgen. Veel zaken vragen de komende tijd bijzondere aan dacht in Reimerswaal. Te den ken valt aan leefbaarheid in klei ne kernen, uitbreidende biblio theken. ouderen, gehandicap ten. milieu, reiniging en riole ring. Posten binnen het nieuwe beleid die er financieel flink in hakken zijn bijvoorbeeld die voor groot onderhoud aan ge bouwen en wegen. De kadernota vermeldt tevens een aantal plannen die om bud gettaire redenen zijn opgescho ven tot buiten de periode '95-'98. Het gaat onder meer om herin richting van het kruispunt West- weg-Dorpsstraat-Westerschel- destraat te Krabbendijke. Hoe wel er niet veel ongelukken ge beuren bestaat behoefte aan een duidelijker voorrangsregeling en een betere vekeersgeleiding. Goedkoper van onze verslaggever GOES - De CDA-Tweede Ka merleden P. A. L. Mulder-Van Dam en M. Beinema willen zich inzetten voor behoud van de Grote of Maria Magdalenakerk in Goes. Ze doen echter geen en kele belofte. Dat lieten de twee vrijdag weten tijdens een be zoek aan Goes. Het duo nam een kijkje in het godshuis dat drin gend toe is aan restauratie. De kosten worden geraamd op ruim vijf miljoen gulden. Mulder-Van Dam wees erop dat het een extra rijksbudget vergt om projecten aan te pakken als de Goese kerk. ..Bij de kabinets- van onze verslaggever VLISSINGEN - Over heel Wal cheren verspreid vinden zater dag 5 november plechtigheden plaats om te herdenken dat de streek vijftig jaar geleden be vrijd werd van de Duitse bezet ters. De gemeenten op Walche ren hebben speciaal hiervoor het Comité Bevrijding Walche ren opgericht. Het comité, met de Vlissingse burgemeester J. C. Th. van der Doef als voor zitter, coördineert alle activi teiten. De herdenking vindt centraal plaats in Vlissingen en daar naast nog verspreid over de af zonderlijke gemeenten. In Vlis singen is er een herdenkingsbij eenkomst om 14 uur in de Sint Jacobskerk. waar mr J. J. van der Weel uit Middelburg een her denkingsrede voert. Het Schel- deloodsenkoor en het Westkap- pels dameskoor zorgen voor de muzikale begeleiding. Om 15.30 uur vindt een centrale kranslegging plaats bij de mo numenten aan de Commando- weg. Het Korps Commandotroe pen zorgt voor een erewacht. Een Canadese band. de Vlis singse Oratorium vereniging en de Jan Willem Frisokapel ne men de muziek voor hun reke ning Als afsluiting van de cen trale herdenkingsplechtighe den houdt commissaris van de koningin drs W. T van Gelder een receptie in het Middelburgse provinciehuis voor oud-strijders Dictee OOSTKAPELLE - De aanmel dingstermijn voor deelname aan het Groot Oostkappels Dictee der Nederlandse Taal, dat de openbare basisschool De Knot wilg in Oostkapelle op 31 mei houdt, sluit op 29 mei. In de PZC van vrijdag werd ten onrechte gemeld dat belangstellenden zich tot 29 april konden inschrij- VLISSINGEN Computerwerkplaats - Buurthuis De Paraplu aan de A. Gogelweg 59 in Vlissingen be schikt sinds kort over een com puterwerkplaats Deze werk plaats biedt groepen die om di verse redenen weinig gebruik maken van de computer de mo gelijkheid om af en toe te oefe nen op de computer. Bovendien wil men met het project belang stellenden stimuleren met com puterapparatuur om te gaan. Het betekent dat het project twee ton goedkoper uitvalt en nu in totaal een half miljoen be draagt. Eer de nota definitief wordt vast gesteld. moeten de commissies en de gemeenteraad zich erover buigen. Bijstellingen zijn moge lijk. Burgemeester en wethou ders kijken vervolgens voor een tweede keer naar de nota waar na de gemeenteraad dinsdag 31 mei het laatste oordeel velt. Die bijeenkomst begint om 13.00 uur in het gemeentehuis te Kruinin- gen. Reconstructie van de Yersekse kruising Vierstraat-Havendijk- Molendijk is eveneens om finan ciële redenen opgeschoven. De aanpak hoeft overigens niet zo ingrijpend te zijn als voorzien. formatie zul je moeten vragen om meer geld voor restauraties." Mocht er landelijk een goed fi nancieringsplan komen, dan denkt Mulder-Van Dam dat de Grote of Maria Magdalenakerk een goede kans maakt op een bijdrage. Vooral omdat de Rijks dienst voor de Monumentenzorg reeds heeft aangegeven dat de kerk de restauratie zeker waard is. Beinema zei overtuigd te zijn van de noodzaak van herstel. „De problemen zijn overduide lijk." Het houtwerk in de kerk is aangetast door de bonte knaag- kever Het monumentale ge bouw heeft aan de buitenkant te lijden onder de invloed van weer en wind. De herinrichting van het kruispunt Westweg-Dorpsstraat-Westerscheldestraat te Krabbendijke is om financiële redenen uitgesteld. Willem Mieras 16 EN 17 APRIL 1994 CENTRAAL ALARMNUMMER - 06-11 Huisartsen: Zierikzee: vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: J. B. Visser, Zierikzee. tel. 01110-13965. Spreekuur van 11.00-11.30 uur. Schouwen-Westhoek/Brou- wershaven: vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: J. L. Flach en S. W H. M. Simons. J. van Renesseweg G. Renesse. tel. 01116-1280. Spreekuur van 11.30-12.00 urn en van 16.30-17:00 uur. Bruinisse, Nieuwerkerk en Oos- terland. vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: A Dorrestein. Dorpsweg 5. Bruinisse. tel. 01113-2120 Tandartsen: L. Lekkerkerk, Nieuwe Boog- erdstraat 25. Zierikzee, tel. 01110-16066. Spreekuur 16.30-17.30 uur. Apotheken: Apotheek 'Zierikzee'. Dam 18. tel. 01110-12906. geopend za. van 09.00-12.30 uur en van 16.30 - 17.30 uur. Zo. van 12.00-12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging: Schouwen-Duiveland: Tel. 01100-51177. Dierenartsen: (vanaf zat. 09.00 uur): S. Berg- sma, Zierikzee, tel. 01110-12180. en andere genodigden. Leden van het Koninklijk Huis zijn ook uitgenodigd voor deze receptie. Plechtigheden In een groot aantal plaatsen op Walcheren zijn op de bewuste dag lokale plechtigheden geor ganiseerd. In Vlissingen vindt zondag 6 november een herden kingsdienst plaats in de Sint Ja cobskerk. die om 10 uur begint. Tijdens de dienst wordt namens het regiment van The king's own Scottish borderers de avond- maalbeker aangeboden, die het regiment gebruikte bij de veld diensten die voor de landing in 1944 werden gehouden. In Middelburg is op zaterdag 5 november een optocht van oude legervoertuigen, muzikaal bege leid door verschillende muziek korpsen, die wordt verzorgd door de vereniging Uit het volk - Voor het volk. Op de Dam zal vervolgens een plaquette wor den onthuld ter nagedachtenis aan de overgave van Middel burg. Artiesten uit de tijd van de bevrijding geven 's avonds een concert in de Concert- en Ge hoorzaal. Concert Het Middelburgse programma is daarmee niet afgelopen: de vol gende dag vinden nog verschil lende activiteiten plaats Om 10.30 uur is er een herdenkings dienst in de Nieuwe Kerk. met medewerking van koren en mu ziekverenigingen. Om 16 uur ontvangt het college van b en w een aantal genodigden, onder wie ook oud-strijders. Tenslotte begint om 20 uur een herden kingsconcert van de Koninklij ke Militaire Kapel in de Stads schouwburg. De 'gevleugelde vrienden' Pim Jacobs, Louis van Dijk en mr Pieter van Vollenho ven dragen hun steentje bij aan het concert, evenals Vera Lynn. In Domburg, Arnemuiden, Vrouwenpolder. Westkapelle, Serooskerke en Zoutelande vin den er 5 november herdenkings plechtigheden plaats. Bij de ver schillende Walcherse plechtig heden zullen ongeveer driehon derd oud-strijders aanwezig zijn. Zij krijgen in het Scheldekwar- tier een lunch aangeboden, waarbij hun een herinnering aan de vijftigste herdenking van de bevrijding wordt uitgereikt. Naast de officiële herdenkingen verzorgen gemeenten en organi saties verschillende activiteiten, zoals défilés en tentoonstellin gen. Het Comité Bevrijding Wal cheren maakt een speciaal pro grammaboekje. waarin alle her denkingsplechtigheden worden vermeld. Het boekje zal na de zo mer verkrijgbaar zijn. Burgemeester Asselbergs van Zierikzee feliciteert ex-marinier Schoppers met zijn draaginsigne voor oorlogsgewonden, foto Pieter Honhoff van een medewerkster ZIERIKZEE - „Een vergeten groep." Zo karakteriseerde bur gemeester J. J. P. M. Asselbergs van Zierikzee de oud-militairen die voor ons land in het voorma lig Nederlands-Indie vochten en de ontberingen overleefden. „Op 4 mei herdenken wij hen die voor ons land vielen. De mensen echter die ver weg van Nederland veel leed hebben GOES Gospelconcert - Het natio naal gospelkoor Discipel van Continental Sound geeft zater dag 16 april een gospelconcert in de Bethelkerk aan de Beatrix- laan/Tulpstraat in Goes. Het concert begint om 20.00 uur. doorstaan onder oorlogsom standigheden en daardoor li chamelijke en psychische scha de hebben opgelopen, hebben nooit de aandacht gekregen die ze verdienden." De burgemeester reikte vrijdag in het stadhuis het draaginsigne gewonden uit aan de op 14 maart 1928 in Schiedam geboren Zie- rikzeeénaar H W. K. Schoppers. Het insigne is bedoeld voor alle gewonde Nederlandse militai ren die het koninkrijk dienen of hebben gediend onder oorlog somstandigheden of daarmee overeenkomende situaties. Het insigne wordt op voordracht van het Comité Draaginsigne Ge wonden uitgereikt door de bur gemeester van de gemeente waar de gewonde militair woon achtig is. Schoppers heeft, als marinier, bij zijn plichtsvervulling onder oorlogsomstandigheden in het voormalig Nederlands-Indie tij dens een actie een schotwond opgelopen. Hij werd in de buurt van Karawangi vanuit een hin derlaag beschoten en in het bo venbeen getroffen. Daarna werd hij naar een herstellingsoord in Malang vervoerd, waar hij reva lideerde. Namens de Bond van Neder landse Militairen en Dienst- slachtoffers sprak J. J. Dorst uit Zierikzee. „De opdracht van de Nederlands militairen was, recht en orde te handhaven en niet om inbreuk te maken op de vrijheidsstrijd van Indonesië, zoals de situatie later wel eens afgeschilderd is." Dorst gaf te kennen dat deze periode nog al tijd veel emoties teweeg brengt bij oud-Indiégangers. „Sommi gen hebben er zulk zwaar psy chisch letsel opgelopen, dat ze er nooit meer helemaal overheen zullen komen." Waardering Hij sprak zijn waardering uit voor de plaatselijke overheid en in het bijzonder voor burge meester Asselbergs die nu voor ae aerae keer het insigne uit reikte en daar 'naar ons gevoel de juiste inhoud aan geeft'. De heer Schoppers, die na een baan bij AKZO op 59-jarige leef tijd in de VUT ging, toonde zich ingenomen met de onderschei ding. Hij kan nu op 20 april bij het 50-jarig jubileum van de ma riniersbrigade zijn onderschei dingsteken dragen. ZIERIKZEE Voorlichtingsavond - Vrouw Geloof Samenleving Schouwen-Duiveland houdt maandag 18 april een voorlich tingsavond over vrouwen en ge zondheidszorg en vrouwenhulp verlening in lokaal 13 van het multifunctioneel centrum in Zierikzee De bijeenkomst is al leen toegankelijk voor vrouwen en begint om 20 00 uur. B en w Tholen: vijftig mille voor wervingsfolder van onze verslaggeefster SINT-MAARTENSDIJK - Om bedrijven aan te trekken, wil het dagelijks bestuur van de ge meente Tholen een nieuwe wer vingsfolder uitbrengen. Voor uitlopend op een fusie met Sint Philipsland moet het een bro chure worden voor beide ge meenten. Het college stelt voor 52.000 gulden beschikbaar te stellen voor een oplage van 3500 exemplaren. De gemeente Tholen werkt nu nog met een folder die destijds werd gemaakt in samenwerking met de acquisitiegroep Zeeland. Volgens b en w is deze brochure danig verouderd en voldoet niet meer aan de kwaliteitseisen Een reclame-adviesbureau uit Beren op Zoom heeft een opzetje gemaakt voor een nieuwe folder. Indien de raad akkoord gaat met een krediet komt de brochu re in oktober of november uit. Het voorstel wordt maandag 25 april besproken tijdens de ge meenteraadsvergadering in Sint-Maartensdijk De aanvang is 19.30 uur. Zondag 17 april 1994 Nederlands-Hervormde Kerk. Brouwershaven 11 dhr. Leunis: Bruinisse 10 kand. Knoop, 17 ds. Smit; Burgh 9.30 10 ds. v. d. Deijl; Dreischor 10 dhr. Knop- pert; Haamstede 10 ds. Haas noot, 19 ds. Quak; Kerkwerve 11 kand. v. d. Ende; Nieuwer kerk 10 ds. Hanekamp; Noord- welle 11 ds. Stap (HD); Ooster- land 10 kand. Bijl. 18 ds. Haas noot; Ouwerkerk 10 mw. Huy- zer; Renesse 9.30 ds. Stap (HD); Serooskerke 10 ds. Riphagen. 19 ds. v. Weelden; Sirjansland 10 en 18.30 ds. Boer; Zierikzee: Gasthuiskerk 18.30 ds. v. Eek; Grote Kerk 10 dhr. Rouw; Zweeds R. Kr. Z.huis 11.15 kand. v. d. Ende; Zonnemaire 9.30 dhr. Leunis. Gereformeerde Kerk. Brou wershaven 9.30 kand. Troost, 17 ds. De Snoo: Bruinisse 10 ds. Gootjes (HA), 17 ds. Lingen; Haamstede 10 ds. Lingen (HA). 19 ds. Jobsen; Nieuwerkerk/ Oosterland 10 ds. Hanekamp; Scharendijke 10 kand. v. d. En de, 19 ds. Riepma; Zierikzee 10 ds. Jobsen, 18.30 ds. Gootjes. Gereformeerde Ge i Haamstede 10 en 18.30 dienst; Nieuwerkerk 930 dienst, 15.30 stud. Karens, terland 10 en 18.30 stud. 14.30 leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeei Bruinisse 10 en 17 Oosterland 9.30, 14 en dienst. Chris telijk-Gereformeerde Kerk. Haamstede 10 en 18. Dijkstra; Kerkwerve 10 en ds. Korving; Zierikzee 10 er ds. De Jonge. Gereformeerde Gemeenten derland. Bruinisse 10 en 1' dienst; Nieuwerkerk 9.45 15.30 leesdienst: Zierikzee:; 18 leesdienst. LISS [hei Leger des Heils. Zierikzee lt menkomst. 01 ITS VI af Rooms-Katholieke Kerk Hu ;eer stede 10; Zierikzee 10 hg ti;e koor, zat. 19 dameskoor; Ra de se zat. 19. ibet ZienJ^ Pinkstergemeente. (Meelstraat) 10. woensd 20 menkomst. Evang. Lutherse Gemeente l rikzee 10 ds. Baan (HA). 1 1 L<sil MIDDELBURG, STADSSCHOUWBURG 'Naggelwauz', cabaretprogramma van Waardenberg De Jong door Willem Nijssen Waardenberg De Jong zijn inmiddels een begrip in cabaret, hun werk verdient het langzamerhand een concept genoemd te worden. Wie hun programma's opzoekt, moet re kenen op tumult-cabaret en wordt daarin niet teleurge steld. De veiligheid van het ver trouwde werkt een beetje als een korset, het dempt de vreug de en de inventiviteit. Als er binnen het keurslijf dan toch bewogen moet worden, worden de kronkels noodgedwongen steeds interessanter om aan te zien. Het zal onbewust zijn, maar in 'Naggelwauz' wordt nogal ge kronkeld. Waardenberg en De Jong verdwijnen verschillende keren in krappe omhulsels en halen daarin dan verkleed-toe- ren uit die in de verte doen den ken aan boeienkoningen, fakirs of goochelaars misschien. Dat vleugje mystiek over rauwere momenten geeft een aparte sfeer aan het programma. Het basisidee van eerdere shows is nog regelmatig te herkennen: de een is de ijzervreter, de ander het zachte eitje. Instructeur te gen leerling, botte vader tegen debiele zoon, dat zijn de patro nen. Dat kan worden genuan ceerd door tegenbeelden. Zo wordt de slager van Schiplui den. de koning van de uppercut, de keizer van de dwarslaesie op de mat door zijn naamloze te genstander volkomen plat ge bokst. Van dik hout planken zagen roept gemakkelijk ooh's en aah's op. Het is een oude circus truc die blijft werken, al zijn de klappen nog zo nep. Waardenberg De Jong maken er graag gebruik van, maar gaan Ve ,en itger toch ook wel op zoek naar' meer 'poëzie'. Voor wie ze vil P* aan het werk heeft gezien, 1 f'18 dat de krenten in de pap. In! wd scène van boven naar ben« vol hemdsmouwen waaruit men onder bijpassende teks naar obers zwaaien, wordtin d( subtiele nog niet helemaal troffen. Maar soms lukt het Gaaf zijn bijvoorbeeld den lp gangen die worden at ^rt bracht. Scènes die nog ges den spanning hebben om het e VJ vol te houden, gaan precies een moment van nieuwsgie heid over in een totaal ander 0 P< haal. Het zijn verrassendem 1 1 morfoses, die meteen een me**01 spanning oproepen. Dat 15 prikkelend, boeiend. Alle verhalen zijn van ziet dun. Klassiek is, dat ze den aangezet. Nieuwer is, da met een stofkam uitgei kunnen worden. Subliem lij opzicht was 'het badhuis'; twee mannen elkaar in v> lende toonaarden aansprei met alleen het woord la'). Ondertussen van baden? selend, klungelend met hi doeken, ontwikkelt zich mooi zeepbel-plotje, dat kei uit elkaar spat. Langs niet alles was van liber; daarom is 'Naggelw les welbeschouwd nog een a venwichtig programma. mooie momenten, er zijn sta stukken en er zijn lege plekt De hoogtepunten zijn ook niet zo vitaal, dat de dode; ten vanzelf in het niet vul Daar zal een mensenhand nog moeten ingrijpen. 'Naggelwauz' is vandaag zien in de Stadsschouwbwf™!. Middelburg. 1 MIDDELBURG, CONCERTZAAL Barokorkest Combattimento Con sort Amsterdam. Solisten: Sylvia Schlüter, alt: Nico van der Meel, te nor; Jelle Draijer, bas. Werken van Jan Dismas Zélenka door Leen de Broekert Het formaat van sommige 'onbekende grootheden' blijkt, als ze eenmaal in het om- barmhartige licht van de be langstelling komen te staan, te leurstellend gering. Zelenka is een uitzondering. Deze Tsjech, die jarenlang aan het hof van Dresden werkzaam was, is in de loop van de geschiedenis ten on rechte in de zware slagschaduw van J. S. Bach gebleven. Een in trigerende figuur, deze Jan Lu- kas. Zijn levensloop zoals we die kennen vertoont een myste rieuze lacune van ettelijke ja ren. Op dertigjarige leeftijd komt hij weer boven water. Hij noemt zich dan Jan Dismas, de naam van een bekeerde schurk. Wat er in die 'verloren' tijd ook gebeurd moge zijn, de muziek die Zelenka na zijn dertigste schrijft is van een ongewone ex pressiviteit, dramatiek en ori ginaliteit. Zoals men weet, speelt het C.C.A. oude muziek op moderne instrumenten. Om die reden neemt het ensemble onder de or thodoxe oude muziek-strijkjes een vrij unieke plaats in. Omdat de musici van het C.C.A. hun Ba- rok-taal vrijwel accentloos be heersen, is hun meer vrijzinnige benadering heel overtuigend. Een minder dan ideale trans parantie en een licht gebrek aan natuurlijke articulatiemiddelen behoren tot de niet te vermijden tol, die de inzet van een modern instrumentarium eist. Het suc ces van een ensemble als dit be wijst eens te meer, dat het 'au thentieke' van een vertolking eerder in het hoofd van de speler dan in zijn instrument zit. De strijkers van het ensemble londi gingen te werk met veel gen voor de harmonische spanne U()2 en met een intelligent omï *ne scheidingsvermogen tusa !"e hoofd- en bijzaken. De ritmis! ?de snit was steeds geprononceü f en verend. Veel indruk raaatö "bf de beide hoboïsten Toon Durf Wrcl le en Ron Tijhuis en fagottisilc ja Lammerse met hun virtuoze! tegelij kertij d zeer muzikale s? De prachtige sonate in c, welkom intermezzo, klonk hun handen als een uite boeiend gesprek. Jelle Draijer zong de hem toeï hre deeld klaagzangen met een? S fecte beheersing van het bart *ei idioom. In de recitatief-acht passages vond hij het jtë W! evenwicht tussen de eisen- 0 het woord en die van de mus -et Nico van der Meel impontf bijzonder door zijn voortreft ke dictie, zijn geraffineerde?* Jj tamenti en zijn grote affinit met deze muziek. Naar het 1 voorkomt, is de partij die Sjfl Schlüter voor haar rekece S nam eigenlijk geschreven to een mannelijke altus. De vod lijn beweegt zich voorname! in de lage regionen van dest® Voor een vrouwelijke alt 1® deze Lamentationes beklag* waardig laag, Schlüter maal er het beste van. Haar stem!3 kern en presentie, en ontaart? nergens in een loeiende alt-W stigheid. Op het gebied vansw bewustheid en vocaal rar" ment bleef ze echter beduid onder het niveau van haarn^' nelijke collega's. Het programma was z bouwd, dat de tragische ai sche klaagzangen eerst kwa® en de meer extraverte dek" de pauze klonken. Deze de werkte heel suggestief®? vol. De obligate viool-, cellij blokfluitpartijen hadden buitengewone individual»® presentie. Ik ben er zeker n dat de verrassend hoge K*- van Zeienka's muziek voorop een openbaring was!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 46