Nasynchronisatie is waanzinnig moeilijk Kaat Mossel is weer terug PZC Arnold Gelderman vrije tijd 37 id Vera Mann en Van Vliet in musical My fair Lady Joke Bruijs speelt hoofdrol Horizontaal: Vertikaal: Oplossing 6.70 ZATERDAG 16 APRIL 1994 Ja, heel goed. Dat klonk heel mooi geconstipeerd. Arnold Gelderman zegt het lachend tegen acteur John van Eerd, die aan de andere kant van het glas inde studioruimte zijn stem leent aan een tekenfilmkaraktertje in nood. De cartoonfiguur zat bekneld, dus moest er ook een beetje bekneld stemmetje bij. Geconstipeerd dus. Arnold Gelderman is als regisseur van nasynchronisaties van tekenfilms waarschijnlijk de bekendste in ons land. Hij regisseerde onder meer de Nederlandse versies van Disneys 'Kleine Zeemeermin', 'Belle en het Beest' en 'Aladdin'. Daarnaast 'doet' hij tal van televisie-tekenfilms, zoals bijvoorbeeld 'Kuifje', die iedere zaterdagmiddag bij de VARA is te zien. Onlangs werd hij voor zijn werk achter de schermen onderscheiden met de filmprijs Rembrandt, in het leven geroepen door Veronica. Arnold Gelderman: „Ik ben en blijf een acteur. Van huis uit is Arnold Gelder man eigenlijk acteur en rolde bij toeval in het nasynchronisatie- wereldje. „Ik ben en blijf een ac teur. Maar ja, dat is typisch Neder lands, dat mensen je in een hokje willen stoppen. Dan kennen ze je gelijk niet meer van andere din gen. Maar ik ga binnenkort weer acteren, hoor. Voor de televisie." In de studio is Gelderman druk be zig met de nasynchronisatie van de tekenfilm 'Duimelijntje' van de Amerikaan Don Bluth, die onder meer de avonturen van Fievel maakte. Gelderman zit voor een monitor. Het script van 'Duime lijntje' binnen handbereik. Naast hem aan een flink mengpaneel de technicus die zorgdraagt voor de opnames. Ook hij heeft een script. Aan de andere kant van het glas zit John van Eerd die 'het stemmetje moet doen'. Met behulp van tijdcodes is de te kenfilm gemerkt en de tijdcodes staan ook weer bij de stukjes dia loog in het script. Stukje voor stuk je kan de film zo van een Neder landse geluidsband worden voor zien. Meestal gaat het om een en kele zin of een paar woorden per opname. Een paar seconden film en dan moet er al weer worden ge stopt. Om Van Eerd op gang te brengen doet Gelderman regelma tig voor hoe het volgens hem moet klinken. ..Het lastige van deze film", legt Gelderman uit, „is het Franse ac cent van zijn karakter Jaquimo. Dat moet hij zien vast te houden. Maar tegelijkertijd moet hij in zijn rol blijven, de tekst kennen en er ook nog voor zorgen dat het geluid synchroon loopt met de mondbe wegingen." Arnold Gelderman raakte eerst als acteur bij het nasynchroniseren betrokken. Dat is nog steeds te zien en te horen als hij zijn 'eigen' acteurs voordoet hoe het volgens hem zou moeten. En uitgerekend dat Franse accent komt hem ook moeiteloos over de lippen. Zou het niet sneller gaan als hij zelf deze rol deed? Gelderman: „Ik heb in het verleden vaak genoeg zo'n Frans accent gedaan, maar wilde dat nu eens niet. Anders zeggen ze weer: daar heb je die Gelderman weer met zijn Franse stemmetje." Frans is zijn tweede moedertaal, sinds hij in Frankrijk opgroeide als zoon van een diplomaat. Ook bezocht hij de toneelschool in Parijs. Gelderman heeft van alles ge speeld op toneel, televisie en in films. Hij was een Duitse soldaat in de beroemde Amerikaanse oor logsfilm over D-day. The Longest Day. Hij assisteerde regisseur Ro man Polanski. speelde in Het Gangstermeisje van Frans Weisz, stond op het toneel met John Lan- ting. acteerde in het sociaal-kriti sche drama Waaldrecht bij de VA RA. Anoniem Het nasynchronisatiewerk is voor de meesten een tamelijk anoniem gebeuren, waarmee men maar slechts zeer zelden in de schijnwer pers belandt. Gelderman: „En daarom vond ik die Rembrandt ook zo leuk. Je krijgt dan toch er kenning voor iets dat men meestal maar voor lief neemt." Het nasynchronisatie-avontuur Vera Mann gaat naast Paul van Vliet de hoofdrol spelen in de nieuwe Nederlandse produktie van de musical 'My Fail-Lady'. Van Vliet, heeft de rol van professor Higgins, die het bloemenmeis je Eliza in het kader van een weddenschap aan een beschaafd taal gebruik moet helpen. Piet Bambergen neemt de rol van haai- vader, de vuilnisman Al fred P. Doolittle voor zijn rekening. Bas Groenenberg, nu nog te zien in 'Sweeney Todd', wordt Freddy. Hij is de jongen die verliefd wordt op Elisa. De rol van Higgins' moeder gaat naar Trees van der Donk en Inr Kuhr wordt mrs. Pearce. de huishoudster van Higgins. Alleen over de rol van kolonel Pickering, de partner van Higgings in de weddenschap, wordt nog onderhandeld. De regie is in handen van Eddy Habbema en uitvoerend produ cent is Robin de Levita. Seth Gaaikema, die in de jaren zestig de eerste zo succesvolle Nederlandse produktie met Wim Sonneveld en Margriet de Groot van een vertaling voorzag, gaat het libretto van toen waar nodig herzien. Daarbij zal ook de vraag een rol spe len welk dialect Eliza zal spreken. Indertijd sprak Margriet de Groot plat Amsterdams, iets wat ook goed zou passen bij Piet Bambergen. Maar een keuze voor het Amsterdams betekent dat de Vlaamse Vera Mann zich die bijbehorende tongval zal moeten eigen maken. Vandaar dat het niet is uitgesloten dat Eliza Ant werps zal spreken. begon voor Arnold Gelderman met de film 'Jungle Book". „Ik werd toen gevraagd om de slang Kaa te doen. Bij de opnames deed ik toen wat suggesties en de produ cent viel dat op en benaderde mij vervolgens voor andere dingen. Voor de tv heb ik toen de regie van de 'Smurfen' gedaan, en daarna 'Ducktales, Lucky Luke'. En er kwamen steeds meer films. Voor je het weet ben je dan een expert. Bij het maken van een tekenfilm wordt tegenwoordig vaak eerst de geluidsband opgenomen en daar na pas de tekeningen erbij ge maakt. Gelderman: „Dat betekent dat nasynchroniseren eigenlijk moeilijker is dan het acteren. Want je hebt bij nasynchronisatie maar een beperkte bewegingsvrijheid. Alles moet kloppen. Daarom is dit écht waanzinnig moeilijk werk. De acteurs moeten constant alert zijn en zeer tekstvaardig. En ze moeten het leuk vinden natuurlijk." Gelderman is in het wereldje van het nasynchroniseren een begrip. Ook bij de absolute meesters in het genre, Disney, kennen ze zijn werk nu hij ai jarenlang iedere nieuwe Disney van een Nederlandse ge luidsband voorziet. Maar Disney blijft streng en iedere hoofdrolspe ler dient door 'Amerika' te worden goedgekeurd. Overigens geldt dat voor ieder land dat aan de films sleutelt. Gelderman: „Voor de Geest in Aladdin had ik Pierre Bokma gekozen, maar hij werd aanvankelijk door Disney afge keurd. Maar ik heb aangehouden. Ik was er van overtuigd dat Pierre het kon en ik kreeg m'n zin. Toen ze bij Disney later de Nederlandse versie zagen vonden ze Pierre de beste Geest van alle nasynchroni saties." De nieuwe Disney-tekenfilm 'The Lion King' staat voor later dit jaar gepland. Er is nog geen tekening voor gemaakt, maar de teksten en liedjes zijn al beschikbaar en Gel derman is druk bezig audities te houden voor de Nederlandse rol len. „Vanmiddag krijgen we alle maal achtjarige kinderen, die ook nog moeten kunnen zingen", zegt hij met een veelbetekenende blik. Herman Elzinga oor De geest van Kaat Mossel waart nog steeds door de stad en het ziet er "aar uit dat ze aan de winnende hand is. Aan het eind van de maand verschijnt ze in de persoon van Joke Bruijs in levende lijve op het podium un Theater Zuidplein in de Hotterdamste' musical die ooit is jemaakt. Maar ze maakt ook goede lans nog dit jaar een definitieve plaats ™dcstad te verwerven. Op uitnodiging van het Centrum «eldende Kunst werken drie kunstenaars aan een ontwerp voor een standbeeld van Kaat Mossel, dat eveneens over enkele weken fepresenteerd zal worden. Kaat is de legendarische Rot terdamse mosselvrouw, die aan het eind van de achttiende eeuw als oranjeklant de strijd aan bond met de corrupte patriotten, uiteindelijk in de gevangenis be landde en geknakt in 1798 stierf. Het idee van een musical over die volksvrouw met het hart op de goede plaats is van Peter Blanker. Gerard Cox en Bert Vos van de ROG. Jaren geleden is al eens een poging gewaagd om het stuk op de planken te brengen maar dat mis lukte. Nieuwe teksten, nieuwe mu ziek van Jan Wiertz, arrangemen ten van Henk Westrus. een nieuw elan van het Rotterdams Operette Joke Bruijs gaat gestalte geven aan Kaatje Mossel. Gezelschap, maar vooral de mede werking van Joke Bruijs en haar vaste regisseur Fred Florusse ga ven de doorslag. Een musical die haar op het lijf ge schreven lijkt door het SKVR Schrijverscollectief onder leiding van Peter Blanker Iedereen was het er een jaar geleden toen de re petities begonnen dan ook over eens dat alleen Joke Bruijs die rol zou moeten spelen „Die sfeer is er nog steeds en dat heeft enorm ge holpen om er in te komen," zegt ze zelf, terwijl de repetities in volle gang zijn „Tenslotte ben ik er het laatst bijgekomen en ik ben ge wend me altijd volledig op een rol te storten, me zowat in te graven. Met één repetitie per week is dat moeilijk. Voordeel is dan dat de groep helemaal achter je staat. Je krijgt dan die uitwisseling van hun enthousiasme en mijn ervaring en dan sleur je elkaar naar boven. Ik denk dat het ontzettend leuk gaat worden." Gek In Kaat Mossel is een grote plaats ingeruimd voor de vele bestaande liedjes uit Rotterdam, die als een medley aan het begin van de musi cal over het publiek worden uitge strooid. Het verhaal zelf is lekker gek en gaat er voornamelijk over hoe Kaat Mossel aan een stand beeld kan worden geholpen. Want als 'grote' Rotterdamse moet zij een beeld ontberen. Ze krijgt daar bij de steun van de andere Grote Rotterdamse Geesten, die wel een standbeeld hebben gekregen: Er asmus. Tollens, Van Oldenbarne- velt. Ketelbinkie en Bep van Kla veren. Er zit veel heden en verle den in het verhaal, waarbij de over eenkomsten soms niets aan duide lijkheid te wensen overlaten. Kaat Mossel wordt opgevoerd in Theater Zuidplein van 27 april t/m 11 mei. De echte première is na tuurlijk op Koninginnedag 30 april Frans Alten 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 Stuur het ingevulde diagram op de achterzijde van een briefkaart naar onze puzzelredaktie Uw briefkaart moet uiterlijk woensdagmorgen in ons bezit zijn op het volgende adres: Puzzelredaktie PZC Postbus 466 4380 AL Vlissingen Vermeld uw naam. adres en woonplaats. De PZC stelt de volgende prijzen beschikbaar: eerste prijs een VW- bon van 50.-. Tweede, derde en vierde prijs een WV-bon van 25.-. De oplossing en de namen van de prijswinnaars vindt u in de PZC- bijlage 'Vrije Tijd' van volgende week 1. Voorspel, geplaveide weg. in houdsmaat: 2 waterkant, ver basterd. vis; 3 zwijn, jongen, aantekenboekje: 4. Germaanse godheid, plaats in Zeeland; 5. oude maat. onderscheiding, soort schip, omroepvereniging; 6. lichteenheid, geliefde van Zeus. gierigaard, rivier in Duits land: 7 onheilsgodin, stijgbeu gel. soort borrel: 8. schuif in een sluisdeur. Ierland, opschud ding. Frans lidwoord; 9. demon stratie. zodanig: 10. naarling, re delijk. voertuig: 11land in Azië. onwerkelijk, verdragsorganisa tie; 12. Amerikaanse staat, le digheid. vogel; 13. gewricht, be roemde waterval; 14 voedsel, voorheen, sinds, drinkgerei; 15. afvaardiging, herkauwer, op de manier van. 1. Hond, werk. gelofte; 2. om wenteling, spijltje; 3. gebeurte nis, recht stuk v, e. vaart, ple zier; 4 vrouwelijk beroep, lek kernij, gekheid; 5. voormalig Ned. eiland, interest, fijngema len schelpen, jong dier; 6. schen king. driekroon, familielid; 7. meer in Finland, plant: 8. kwalij ke reuk. keukengerei, scheeps touw; 9 kraan. roem. strand in Venetie, slot; 10. venster, kunst- gas. een zekere, melkklier; 11. mythologische bewaker, krui mel. tijding; 12. groet, rivier in Frankrijk, mensenmassa; 13. deel v. h. gebit, zeewier. Ameri kaanse staat: 14. pleger, eiland in de Middellandse zee. deel van Oostenrijk; 15. boomloze step pe. vet. plaats in Japan. De prijswinnaars van de woord zoeker van afgelopen zaterdag zijn: J. H. Allart, Hopklaver 4. Rotterdam (VVV-bon 50.-:. De WV-bonnen van 25.- gaan naar: mw. H. W. Seeker, Oude Zeedijk 26. Kattendijke; J. Rie- mens, Frisostraat 9, Kamper land en A Kopmels-v. d. Dries. Zuidweg 20. Nisse De prijzen worden binnenxort toegezonden. Oplossing vrijdag: bandvink inenting dividend mierwesp onnatuur lordship economie nijlblauw De woorden op de eerste en der de vertikale regel zijn bidmolen en nevenrol. Het sleutelwoord luidt: 'kramp- hoest' Dit jaar viert Aland, het Finse eilandenrijkje voor de Zweed se oostkust, dat het tien jaar gele den toestemming kreeg met eigen postzegels te komen (sinds begin vorig jaar heeft het zelfs een eigen postadministratie - Posten Filate- liservicen. PB 100. FIN-22 101, Ma- riehamn. Aland. Finland). Om dit gebeuren luister bij te zetten ver scheen 1 maart een postzegelboek je met acht zegels (2x4 motieven) waarop vlinders staan afgebeeld. Alle zegels hebben een waarde van 2.30 Fmark en tonen: Hesperia comma. Meliaea cinxia. Quercusia querqus en Parnassius memosyne. Prijs van het boekje: 18.40 Fm., op lage: 450.000. Eerder, op 1 februari, zette Aland het uitgiftejaar in met een uitbrei ding van drie zegels van de vorig jaar 3 september begonnen nieuwe permanente serie 'de Alandse rots gronden' (waarden 2,00. 2.70 en 6.00 Fm.De eerste aanvulling om vat zegels van 0.10 Fm. (Stenaker, een 10.000 jaar geleden ontstaan stenenveld, doordat de zee bij vloed fijnkorrelig materiaal ach terliet), 1.60 Fm. (Drumlin. een in de laatste ijstijd ontstane bergrug) en 2.90 Fm. (Rundhall. door ijs ge vormde rotsformaties op de eilan den). Met deze drie permanente zegels en de vier vlinderzegels heeft Aland in de afgelopen tien jaar dus slechts 85 zegels uitgegeven. Het is zelfs nu nog tamelijk eenvoudig een Aland-verzameling op poten te zetten. KOMMASMYGARK die-Luft; 100-50 pf„ Der Struwwel- peter zelf; 100-50 pf.. Der bose Friederich en 200+80 pf.. De Zap- pel-Philipp. In totaal moet dus 9.20 Dmark voor de serie worden neer geteld. Geen wonder dat er ook in Duitsland een groeiend verzet is tegen bijslagzegels. phanus. Een van de ramen staat op een 6.70 fr grootformaat kunstze gel die 14 februari verscheen. Tussen de rotsachtige kust van Kaap Corsica en de laagvlakte van Marana is aan de voet van Serra di Pigno in de middeleeuwen de stad Bastia ontstaan. 'Bouwvakkers' uit Genua bouwden daar in het jaar 1380 de Castello della Bastia. Dit bouwwerk staat op een toeris tische zegel in de waarde van 4.40 franc die 21 februari aan de loket ten kwam. Op 12 juni (althans in Frankrijk: zullen de vierde directe verkiezin gen voor het Europees Parlement worden gehouden. Ruim 340 mil joen mensen zullen daaraan kun nen deelnemen. Frankrijk heeft 28 februari al een 2.80 fr.-zegel aan de ze verkiezingen gewijd waarop de blauwe Europese vlag met de twaalf sterren. Na een voor die dagen korte bouw tijd van twintig jaar werd in 1494 de Fruaenkirche van Munchen in gewijd. Het 500-jarig bestaan van de Fruaenkirche. die nog altijd de Munchens Altstadt domineert. werd 14 april herdacht met een 100 pf.-zegel waarop de kerk optorent. FRANKRIJK De oudste Franse kerkramen - Xllde eeuw - zijn on getwijfeld die uit de kathedraal Saint-Julie in Mans. Vijf van deze ramen uit de Romeinse tijd vertel len de legende van de Heilige Ste- FRANCAiSE DUITSLAND - De jaarlijkse Duitse Jugendmarken staan dit maal geheel in het teken van het beroemdste klassieke Duitse kin derboek 'Der Struwwelpeter oder lustige Gesehichten und drollige Bilder'. Met de zegels wordt tevens de 100ste sterfdag gememoreerd van de schrijver van Struwwelpe ter. Heinrich Hofmann (1809-1894). De eerste druk van het boek ver scheen in 1847. De tekeningen op de zegels, die 14 april verschenen, zijn ontleend aan het boek: 80+40 pfennig. Paulin- chen; 80+40 pf.. Hans Guck-i: Légende de S' F.tienne •X(!e siède CAJHEDRALE DU MANS LA POSTE 199A VERENIGDE NATIES - De Post administratie van de Verenigde Naties heeft 18 maart andermaal met als thema 'bedreigde diersoor ten' drie velletjes uitgegeven met elk zestien zegels (in elk velletje op zijn beurt weer vier blokjes van vier zegels met verschillende mo tieven). In de diverse velletjes zit ten vier blokjes van vier zegels van 0.80 Zwitserse met de Mexi caanse prairiehond (Cynomys me- xicanusi, de jabiru (Jabiru mycte- ria). de blauwe walvis (Balaenopte- ra musculus) en het goudgele leeu waapje (Leontopithecus rosalia ro- salia); vier maal vier 29 dollarcent zegels met drie chimpansees (Pan troglodytesi, de blauwsternama- zone (Amazone versicolor), een krokodil (Crocodylus acatus) en damagazellen (Gazella damai en tot slot op vier maal vier 7 schil ling-zegels: de ozolot (Felis parda- lisi. het witkeelbrilvogeltje (Zoste- rops albogularis). de monniksrob (Manochus monachusi en de Azia tische olifant (Elephas maximusi. Van elk velletje zijn 300.000 stuks aangemaakt Hero Wit

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 43