U hebt nu nog een boot, maar straks niet meer Parkeer de fiscale rechercheurs in een kale wachtkamer IZC )e harde hand an de FIOD reportage 27 ZATERDAG 16 APRIL 1994 ■veFiod. voluit Fiscale Inlichtingen- en Sc /Opsporingsdienst, is sinds 1945 de lastingpolitïe van de fiscus. De overheid gaf Qscale recherche de afgelopen jaren steeds I jermachtsmiddelen om het zwart geld- i\ -„it te bestrijden: huiszoekingen, het |ttjSteren van telefoons, inbeslagname van fa siers of aanhouding en verhoor van fdaehten. ieFiod spoorde de afgelopen jaren met succes iart geld op bij horeca-ondernemers, Chinese stauranthouders, voetbalclubs, UI «pecialisten, wisselkantoren, irkensfokkers, confectieproducenten, n yl|ient huizenverhuurders, galeriehouders, ^leasemaatschappijen, reisbureaus, - lisbrandolie-handelaren, bollenpellers en irpleegkundigen. Zelfs Kamerleden (snapten niet aan de aandacht van de Fiod. ^opsporingsdienst trok recent de aandacht v ^een drugsvangst in Amsterdam (een stale zevenklapper) en invallen bij o staurantketen Van der Valk. Ook haalde de jodhet nieuws met een bezoek aan Arscop Scherpenzeel, waarvan CDA-lijsttrekker rinkraan commissaris is. ttrdeFiod is zeer weinig bekend. erslaggevers van deze krant zijn daarom op igegaan naar de werkwijze en effectiviteit „debelastingpolitie. Zij spraken onder :~j «rtrmet gespecialiseerde fraude-advocaten, olitici, officieren van justitie, Fiod- erknemers, het hoofd van de Fiod, verdachten, belangenorganisaties en oogleraren. Vandaag de eerste aflevering: uaktde Fiod misbruik van haar grote acht? Aflevering Illustratie Tom Janssen Frits Koelewijn drukt met zijn rechter voet het gaspedaal diep in. Zelfs de boeken van zijn kinderen werden in be slag genomen. De helft van zijn personeel vertrok. Ruim honderd klanten zegden hun vertrouwen in hem op. Van zijn bloeiende accountantskantoor was niets meer over. Nog vijftig meter en de auto van Koelewijn ramt de wagen van een nietsvermoedende Fiod-rechercheur. Frits is soms zichzelf niet. Het ging voor het eerst fout op de derde dag van zijn ver blijf in het politiebureau, 't Was op een vrijdagavond. Eén van de Fiod-recher- cheurs stond met gespreide benen voor hem. En zei: „Lelijke klootzak, erken nu maar datje een oplichter bent. Dan kun je naar huis, naar je vrouw en je vijf kinde ren." Koelewijn gebruikte zijn bruine band in karate voor één keer niet om te verdedigen, maar om aan te vallen. In blinde woede trapte hij de opsporings ambtenaar tegen de grond. Dat was op 15 januari 1987. Nu is het zaterdagmiddag, jaren later. De accountant rijdt in het centrum van een middelgrote provinciestad. Hij heeft zo juist één van de Fiod-rechercheurs van toen herkend. Nog slechts enkele meters scheiden hem van zijn vroegere opponent. Opeens bedenkt hij zich. En remt met vol le kracht. Nog net op tijd. „Ik wilde de man laten voelen wat hij mij heeft aange daan." Psychische schade Een Fiod-inval in 1986 en twaalf dagen cel in 1987 hebben bij Frits Koelewijn 'grote economische en blijvende psychische schade aangericht'. Het zijn niet alleen de woorden van Koelewijn, maar ook van het Gerechtshof. De accountant kreeg in 1991. na jaren procederen, een schadever goeding toegewezen van maar liefst 130.000 gulden. Een rancuneuze zakenre latie had de Fiod getipt. Koelewijn was echter onschuldig. De uitspraak was tot nu toe geheim. Frits beslechtte zijn strijd tegen de Fiod achter gesloten deuren. „Het is mijn gevecht. Ik probeer nog steeds te begrijpen waarom dit mijn gezin is aangedaan. Ook al ben ik nu in het gelijk gesteld, ik begrijp het nog steeds niet." Voor hem ligt een map met daarop de tekst 'Als blijvende herinnering'. Om het dossier zit een wit touwtje. Dat wordt er alleen afgehaald als de Fiod weer eens in het nieuws. Onlangs knipte hij een foto uit van een officier van justitie. Het was de man die hem omvangrijke belasting fraude had verweten. De map ging onmid- delijk weer dicht. „Het touwtje gaat er pas af op het moment dat ik er aan toe ben." In de dossierkast van de Nationale Om budsman zit slechts één afgehandelde klacht over de Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst, van een familie uit Veenendaal die zich door de Fiod geïnti mideerd voelde. Ombudsman mr drs M. Oosting heeft verder niets gevonden. „Het is opmerkelijk dat zo weinig mensen over de Fiod klagen", zegt hij. „De dienst heeft ingrijpende bevoegdheden en mag op wettelijke basis verregaand in iemands persoonlijke levenssfeer binnendringen. Juiste naleving van de spelregels is geba seerd op de eigen integriteit van de opspo ringsambtenaren. Er is geen externe con trole. Dat maakt de positie van de ver dachte erg kwetsbaar. En toch hoor je niets." „Vermoedelijk is het publiek onbe kend met het feit dat de Nationale Om budsman ook toeziet op juiste gedragin gen van de Fiod. Gefundeerde klachten neem ik graag in behandeling." Verslaggevers van deze krant gingen de afgelopen weken op zoek naar gegronde grieven. Ze vonden niet alleen Frits Koe lewijn. Natuurlijk was er aan sommige za ken een luchtje. Maar de dwangmiddelen van de Fiod stonden vaak in geen verhou ding met de uiteindelijke straf: een nahef- fing door de fiscus. Een tweede goed gedocumenteerde erva ring komt van Kees Marijnzen, directeur van een groot financieel adviesbureau. Hij werd in 1991 op verdenking van fraude drie dagen opgesloten. Sindsdien weige ren justitie en Fiod informatie te geven over eventuele strafvervolging, wat Ma rijnzen ook probeert. Op brieven en tele foontjes krijgt hij geen antwoord. De ex- bankdirecteur gaat er maar van uit. dat zijn onschuld inmiddels ook bij de opspo ringsdienst is doorgedrongen. Verhoor De verdenking was aanvankelijk dat hij ten onrechte btw-aftrek op zijn provisies had afgetrokken, een relatief klein nadeel BELASTINGZAKEN ONDERZOCHT DOOR DE FIOD Aantal zaken dat in 1993 door de belastingdienst in handen van de FIOD is gegeven 600 zaken Na selectie-overleg retour belastingdienst. 200 zaken Na onderzoek niet in aanmerking voor vervolging, retour belastingdienst Aantal zaken dat in 1993 door de FIOD voor nader onderzoek in behandeling is genomen Hiervan kwamen 500 zaken in aanmerking voor naheffing en/of boete 400 Aantal zaken dat in 1993 na onderzoek in handen van het Openbaar Ministerie is gegeven 224 Aantal veroordelingen in 1993 Aantal schikkingen: 147 Aantal vrijspraken: 34 Aantal geseponeerd: 69 GPD-Graphics Reinoud Sijtsma Gerrit van der Valk (midden) werd in februari van dit jaar gearres teerd op verdenking van belastingfraude. De FIOD nam een groot deel van de boekhouding van zijn restaurants in beslag. foto ANP voor de fiscus van ruim 9000 gulden. Hij erkende die fout ruiterlijk Toch werd hij op 4 februari 1991 in een klein Fiatje ge stopt, 'mee voor verhoor'. Volgens de Fiod zou Marijnzen hebben samengespannen met een belastingfraudeur, met wie hij enige jaren bevriend was geweest. Hij werd in zijn Qgen zwaar geïntimideerd. Marijnzen citeert de uitspraken van Fiod- rechercheurs. die hij zich nog letterlijk weet te herinneren „Als u niets zegt. ne men wij u alles af." „U hebt nu nog een boot. maar straks niet meer.' „We hebben bij uw vrouw een heel duur kannetje ge zien, hoe kan dat?" ..U bent zeker lid van de VVD0" Hij noemt de verhoren buiten alle propor ties „Ik werd ondervraagd door een stel gefrustreerde konijnen, die stikten van ja loezie omdat ik kennelijk in hun ogen te veel verdien. Ik heb tonnen bijgedragen aan dit land en werd in een cel gegooid vanwege een kleine fout. die ik zelf toege geven had." Hij heeft nog gedacht een schadeclaim in te dienen, maar ziet daar van af. „Dan loop ik het risico dat ik breeduit in de publici teit kom en mensen gaan denken- ach, waar rook is. is vuur. En bovendien, het kost me jaren procederen en al die tijd loopt de rekening van de advocaten op." Om die reden is ook Willem Stavels. presi dent-commissaris van een transporton derneming, nooit naar de rechter gestapt. Hij werd verdacht van gerommel met een aandelenemissie. Na een bezoek van de Fiod bleef het twee jaar stil. In februari van dit jaar werd hem opeens een officiéle schikking aangeboden. Stavels hapte toe. „Het zou te veel tijd. moeite en ergernis hebben gekost om het anders te laten aflo pen. Gelijk hebben en gelijk krijgen zijn twee." WD-Kamerlid Jos van Rey bezocht afge lopen herfst met fractieleider Frits Bol- kesteijn informeel het hoofdkantoor van de Fiod in Haarlem, 't Werd niet alleen het geplande beleefdheidsbezoek De Lim burgse politicus nam geen blad voor de mond. Regelmatig krijgt hij uit het zakenleven klachten over machtsmisbruik van de fis cale recherche. Maar de ondernemers zet ten hun grieven niet om in daden „Stee vast blijkt dat die mensen na één of twee maanden laten weten: doe maar geen moeite meer. Het komt omdat ze opzien tegen de publiciteit, de advocaatskosten en het gevoel dat ze het toch niet van de fiscus kunnen winnen." Van Rey vertelde de Fiod onder meer over een 'gijzeling' van een administratief me dewerkster van een bakkerij. Haar baas werd verdacht van belastingfraude en ver bleef in Belgié: „Als je baas niet komt, dan zit jij maar een tijd hier", hadden de Fiod- rechercheurs gezegd. De vrouw raakte van die intimidatie volledig overstuur. Ze belandde via de ziektewet in de wao Van Rey: „De Fiod deed deze zaak af als een incident. Machtsvertoon vind ik aan vaardbaar wanneer het gaat om drugscri minelen en grote fraudeurs. Die moeten bestreden worden." Dat de Fiod ook *s nachts op pad is. bleek uit een actie tegen de Rabobank in Roer mond. Medewerkers werden van hun bed den gelicht en opgesloten. Vóór de uitein delijke fiscale afdoening, een boete van 5.000 gulden, zat hun chef negentig dagen in voorrarrest. Op tips van derden wordt soms te snel ge reageerd. Een Egyptische koffieshop-hou der had zijn huis verkocht. Voor contant geld. Toen hij probeerde de ruim 100.000 gulden op de bank te storten, moest hij even wachten. Een bankmedewerkster belde ondertussen de Fiod. Die nam ver volgens de klant mee voor verhoor. De transactie bleek achteraf volledig legaal „Alléén bij vermoeden van ernstige fraude, houden we iemand aan. Dat doen we met zomaar", zegt het hoofd van de Fiod. J. van Blijswijk. „Ik zeg niet dat er nooit wat gebeurt bij de Fiod. maar over de'hele linie doen we het kennelijk niet zo slecht. De Nationale Ombudsman zet de wereld een beetje op zijn kop. Omdat hij weinig klachten heeft, doen we het mis schien niet goed? Weinig klachten, dat is toch perfect!" Gerrit Ybema (D66) zegt het omonwon- den. De controle van de Tweede Kamer op de Fiod heeft de afgelopen vier jaar ge faald. „Het intensievere fraudebeieid was een bewuste keuze van de politiek. Er is door de Kamer zélf aangedrongen op uit breiding van de taken en machtsmiddelen van de Fiod. Formeel hebben we een goede controle in de vorm van een bijzon dere commissie. Maar de club is één van de slechtst functionerende organen in de hele Tweede Kamer. Ze kwamen slechts een paar keer bijeen. Als volksvertegen woordiging zijn we nogal reactief geweest: geen bericht is goed bericht. Wat mij be treft verandert dat in de komende kabi netsperiode." Ondertussen voert Frits Koelewijn een nieuwe strijd tegen de fiscus. Het conflict gaat over de hoogte van zijn inkomen in 1991, het jaar waarin hij van het Gerechts hof een schadevergoeding van 130.000 gul den kreeg. De fiscus wil dat smartegeld nu belasten. Ronald Frisart, Henk van Es en Louis Burgers De Utrechtse advocaat mr R. P. G. L. M. Verbunt bedoelt niet dat het Fiod-optreden op een lijn staat met dat van de Duitse bezetter. Wel wil hij aangeven hoezeer veel bedrijven hem knijpen. Verbunt kan het weten. Hij ver dedigt nogal eens Fiod-klanten. „Als de Fiod voor de deur staat, kakt de zaak in. Dan gaan grote directeuren soms zitten janken Letterlijk. Veel bedrijven be schouwen de Fiod als een te vrezen in stantie, ook als ze er zelf nooit mee te ma ken hebben gehad. Ze vrezen de Fiod zo als men vroeger moest vrezen voor de klop van de Duitsers op de deur." Bij bedrijven blijkt bijna geen enkele ad ministratiechef goed te weten hoe hij zich moet opstellen als de Fiod langs zou komen. De Waalwijkse zakenman Piet van der Pennen wel. Hij zegt dat hij. be gin jaren negentig, was getipt over een Fiod-inval in zijn kantoor Zijn personeel stuurde hij langs dierenwinkels in de om geving om hamsters te kopen. Van der Pennen liet 360 diertjes op kantoor los en de volgende ochtend bliezen de belas ting-speurneuzen al weer snel de aftocht. Logisch, vindt de Brabander: „Wat zoude gij doen asge twintig hamsters aan de kloten had hangen?" Dwarsheid komt ook bij andere onderne mingen voor. Mr dr Y. Buruma. hoofddo cent fiscaal en economisch strafrecht aan de Leidse universiteit,, weet uit erva ring dat grotere bedrijven de fiscus soms niet in hun boeken laten kijken. Dan krij gen ze een boete van maximaal 5.000 gul den en daarmee is de kous af. Voorlopig althans. Want als de Fiod vermoedt dat er echt iets mis is. zetten de rechercheurs zwaardere middelen in en komen ze toch binnen. Diverse beroepsgroepen moeten daar, gezien de aard van hun werk. ook reke ning mee houden. Te denken valt aan ad vocaten. belastingadviseurs, accoun tants en belastingconsulenten. Die heb ben immers keurig geordende dossiers met gegevens over tal van cliènten. Die dossiers zijn een rijke bron voor naar be wijzen van fraude zoekende Fiod- beambten. Met het oog daarop hebben de organisa ties van die beroepsgroepen speciale handleidingen laten maken. Daarin staat wat de achterban het beste kan doen als de Fiod op de stoep staat. Zo raadt de Nederlandse Orde van Advo caten zijn leden aan altijd te zorgen voor twee getuigen. Er is zelfs aan gedacht dat de Fiod kan komen in de lunchpauze, als er geen personeel op kantoor is. „Het aanzetten van een dictafoon kan dan een noodoplossing zijn", wordt de juristen voorgehouden. Verschoningsrecht Nu hebben advocaten het nog relatief ge makkelijk. Zij hebben namelijk verscho ningsrecht. net als notarissen, artsen, apothekers en zielzorgers. Dat betekent dat ze in een flink aantal gevallen niet verplicht zijn aan het Fiod-onderzoek mee te werken. Moeilijker ligt het voor accountants, be lastingadviseurs en -consulenten. Die hebben geen verschoningsrecht, alleen een geheimhoudingsplicht. Die plicht is bedoeld om klanten het vertrouwen te geven dat bepaalde gegevens bij de advi seur veilig zijn. Anders zouden de klan ten al snel weglopen en de adviseurs bro deloos raken. Het vervelende is echter dat de wet zich van die geheimhoudings plicht weinig aantrekt. Om toch te laten zien dat ze gegevens van hun klanten al leen afstaan als het niet anders kan. moe ten accountants, belastingadviseurs en consulenten flink tegenstribbelen bij Fiod-bezoek. Dat maakt de handleidingen tot soms vrolijke lectuur. Zo wordt belastingcon sulenten op het hart gedrukt om fiscale rechercheurs eerst maar eens te parke ren in een kale wachtkamer. Verder moe ten de consulenten een goede advocaat inhuren. „Houd naam, adres en telefoon nummer van de advocaat dag en nacht bij u." Ook aardig is dit advies. „Wie op het moment dat de Fiscale Recherche vragen wil stellen dringende andere be zigheden heeft, zal zeer nadrukkelijk moeten zeggen dat het nu niet gelegen komt. Normale fatsoensnormen gelden hier minder: wilt u niet gestoord worden, dan moet u doordrukken. De Fiscale Re cherche drukt ook door. Alle handleidingen wijzen erop dat dos siers van cliënten zo veel mogelijk in kas ten moeten worden opgeborgen. Alles wat los rondzwerft mag de Fiod namelijk meenemen. Als echter gericht naar be paalde dossiers wordt gevraagd, is enige medewerking wel aan te bevelen, want de Fiod heeft het recht desnoods kasten en laden open te breken. Om sloopwerk te voorkomen, wordt accountants aan geraden de sleutels van kasten voor de speurders klaar te leggen. Ingewikkelder is het bij banken. Die heb ben in hun computers gigantische hoe veelheden financiële informatie. Voor de Fiod een waar luilekkerland. Logisch dus dat de Fiod vaak een beroep doet op financiële instellingen om informatie te geven. Maar even logisch is het, dat die instellingen wel wat anders aan hun hoofd hebben. Banken Om de zaak voor beide partijen bevredi gend te regelen, heeft het ministerie van financien een gedragscode opgesteld in overleg met de Nederlandse Vereniging van Banken <NVBi. de Vereniging voor de Effectenhandel en de Nederlandse Vereniging van Hypotheekbanken. De laatste versie daarvan dateert van 9 ok tober 1992. Voor elke aanpassing trom melen de banken tientallen advocaten op. In de gedragscode staat bijvoorbeeld dat de Fiod heel gericht gegevens moet op vragen en die ook krijgt als verder aan alle voorwaarden is voldaan. De banken geven geen stuk te veel mee, zeggen ze. maar handelen precies naar de letter van de wet. De werkelijkheid bij kleinere bankvestigingen is echter weerbarstiger dan men in de hoofdkantoren zou willen. Een medewerker van ABN Amro over wat er kan gebeuren als de Fiod iets inge wikkelds wil weten: „Een plaatselijk kantoor zegt dan al gauw: 'hier heb je de map met alle stortingen van die dag; zoek het maar uit'. Dat is de jackpot voor de Fiod. Tien tegen een dat ze daardoor tegen andere verdachte transacties aan lopen." Het gezoek en gefilter van informatie kost de banken veel werk. dus veel geld. Alleen al bij ABN Amro gaat het om een kostenpost van enkele tonnen per jaar Diverse malen hebben banken dan ook de rekening voor die hulp aan de Fiod bij het ministerie van financiën gedepo neerd. Maar het departement weigert te betalen. Daarvoor kan het zich beroepen op punt 8.1 van de gedragscode: de Be lastingdienst betaalt de banken geen vergoeding voor de service. Dat vloeit ook logisch voort uit de belastingwetge ving Formeel heeft Financiën dus gelijk Of het redelijk is de banken met veel werk op te zadelen zonder enige vergoe ding te geven, is een andere vraag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 27