Niet El co, maar Arie is de klos Onder het juk van de buren De oom van Brinkman reportage m ZATERDAG 16 APRIL 1994 25 Textielbaron Arie Valkenburg, oom van Janneke, de echtgenote van CDA-lijsttrekker Elco Brinkman, is interessant voor de Fiod door zijn familiebanden. „Arie kost Brinkman niet de kop, nee, Brinkman wordt Arie noodlottig", verwachten ze in Scherpenzeel. Oom Arie wordt verdacht van belastingfraude. Neef Elco is sinds 1992 commissaris van zijn ooms beleggingsmaatschappij Arscop BV. De malversaties stammen uit de periode 1985-1990. Oom Arie, grondlegger van het Scherpenzeelse textielbedrijf Hevatex, staat bij zijn tegenstanders bekend als een geldwolf die blaft en bijt als hij wordt dwars gezeten. Voor zijn medestanders is Arie Valkenburg een uitstekend zakenman, recht door zee en eerlijk. Hevatex, waar sinds 1990 is er een nieuwe directie aan het bewind is. De Fiod heeft de administratie over 1988 en 1989 in beslag genomen. In die jaren had Arie Valkenburg, de grondlegger, het nog voor het zeggen. foto UN/AC Brand Overeem Vooraan in Scherpenzeel, aan de sinds de aanleg van de nieuwe rondweg in gedommelde Stationsweg, bevindt zich Hevatex, ondergebracht in een laag wit pand met donkere spiegelende ramen. Je kunt er niet naar binnen kijken. Wel werd Arie Valkenburg toen hij er nog de scepter zwaaide door zijn personeel op de vingers gekeken. Oud-medewerkers verklaren, anoniem, dat de baas 'zwart' textiel ver kocht aan marktkooplui. Ze werden daar rechtstreeks bij betrokken. Piet van den Bosch, jarenlang boekhou der bij Hevatex, drukt de lippen op elkaar als hem wordt gevraagd of het aanneme lijk is dat Arie Valkenburg zich heeft be zondigd aan belastingfraude. Van natrap pen wil hij niets weten. Begin jaren tach tig richtte hij samen met Cees Koster, voormalig bedrijfsleider bij Hevatex, en verkoopleider Schoeman wel zelf een tex tielonderneming op met de bepaald niet prozaïsche naam Ubino, de afkorting van Uit Bittere Noodzaak. Arie Valkenburg reageerde als door een wesp gestoken op dat opmerkelijke initia tief van zijn ondergeschikten. Hij stuurde spionnen af op Ubino om er achter te ko men welke klanten zijn nieuwe concur rent hem voor de neus weg kaapte. Ubino hield het niet echt lang vol. De door Ubino gesponsorde hardloopploeg liep soepeler dan de transacties van de firma. Arie Val kenburg kon gerust zijn. Ubino ging op de fles. Cees Koster, woonachtig in Eist vlakbij Valkenburg's vorige woonplaats Rhenen, denkt met gemengde gevoelens terug aan zijn betrekking bij Hevatex. Hij werkte er in de jaren zeventig met plezier totdat Arie Valkenburg, aldus Koster, last kreeg van tirannieke neigingen. Ronduit verbitterd blijft de Woudenber ger Matthijs de Koning. Ruim zestien jaar geleden nam de ex-beroepswielrenner ontslag bij Hevatex. Vergeven en verge ten sluit aan bij zijn bepaald niet haatdra gende karakter. Maar de wrok jegens Arie Valkenburg zit diep bij De Koning. De Ko ning over Valkenburg: „De slechtste werkgever die ik ken. Produceren, pro duceren. daar draaide het bij hem alle maal om. Fatsoenlijke salarissen waren onbespreekbaar. Hij ontnam mij alle lol in mijn werk." Slinks De Koning, net gestopt met fietsen, woon de in een huis van Arie Valkenburg „Een woning en een baan. dat leek aantrekke lijk. Ik was er blij mee. Valkenburg maak te misbruik van zijn positie. Hij zette mij voortdurend langs allerlei slinkse wegen onder druk. Ik zou er een boek over kun nen schrijven. Ik voel er weinig voor ^jles op te rakelen. Het gaat goed met mij, het is lang geleden. Ik ben na mijn vertrek bij het metaalbewerkingsbedrijf Van Leuve- ren in dienst getreden en ik kwam van de hel in de hemel", vertelt De Koning. Na de inval, vorige week vrijdag, van de Fiscale Inlichtingen en Opsporingsdienst nam De Koning contact op met oud-colle ga's. Niemand kijkt er vreemd van op dat de handel en wandel van Arie Valkenburg door justitie en de Fiod onder de loep wordt gelegd. De Koning: „Die man is zo gek op geld dat ik hem absoluut tot fraude in staat acht. 'Boontje komt om zijn loon tje' denk ik dan maar Voormalige medewerkers van Hevatex worstelen met hun rancunes. Ze hebben geen positief woord over voor hun toen malige patroon, kunnen slechts vermoe den dat Valkenburg de belastingdienst heeft opgelicht en wachten met meer dan gangbare interesse op de uitkomsten van het ingestelde onderzoek. Het opvallende verloop onder het Hevatex-personeel in de jaren tachtig is, zo mag worden gecon cludeerd, tekenend voor de situatie op de werkvloer. Met Valkenburg viel geen goed garen te spinnen. „Hij was uit op eigen winstbejag, voerde de produktie op en weigerde ook maar één complimentje uit te delen. Nooit een schouderklopje, nooit een blijk van waardering. Ikke-ikke-ik- ke.." Dat het Arscop-commissariaat van Elco Brinkman in verband wordt gebracht met de praktijken van Arie Valkenburg be treuren de opposanten van de miljonair uit Zeist. Ze zijn wel van mening dat Brinkman zich. voordat hij het verzoek van oom Arie inwilligde, beter had moe ten informeren. Immers, in 1986 moest Arie Valkenburg een boete van een ton op hoesten na de ontdekking, door de rijks- accountant, van een belastingontduiking. Niet Brinkman is de gebeten hond, maar Valkenburg is de klos vanwege zijn con necties met de CDA-voorman. „Omdat Brinkman een vooraanstaande politicus is, hebben ze Arie Valkenburg te grazen genomen. Maar hoe bestaat het toch dat Brinkman niet op de hoogte was van die boete? Zijn schoonvader wist het ook." Appartement Brinkmans schoonvader Gerrit Salentijn. in 1986 nog commissaris - en dus medeve rantwoordelijk - van Arscop, zweeg bij de controle van de boeken als het graf. Salen tijn is getrouwd met de oudste zuster van Arie Valkenburg. Door met Janneke Sa lentijn te trouwen werd Elco Brinkman een aangetrouwd lid van een bekende Scherpenzeelse familie, een gezin met twaalf broers en zusters. Janneke en Elco Brinkman kwamen regelmatig bij tante Cobie en oom Arie over de vloer. Ver hoef den ze niet te lopen. Zowel Arie Valken burg als het gezin Brinkman beschikt over een tweede huis, een appartement, in een complex aan de Boulevard in Noord- wijk. Janneke en Elco mochten graag een kaartje leggen met hun oom en tante. Die partijtjes bridge zijn van de baan sinds de echtscheiding van tante Cobie en oom Arie in september 1990. Cobie bleef in Rhenen wonen, Arie verhuisde naar Zeist. Het echtpaar Valkenburg heeft drie kin deren (Peter, Simone en Ard). die zo liet Cobie eerder deze week doorschemeren hun vader in alles steunen en die als de voornaamste erfgenamen naar voren wor den geschoven. Arscop beheert het fami liekapitaal van rond de 25 miljoen gulden. Elco Brinkman past dus op de centjes van zijn nichtje en twee neven. Dat geld is grotendeels afkomstig van de verkoop door Arie Valkenburg van Heva tex aan het Britse concern Whitecroft. Daarmee deed Valkenburg in ruil voor contanten afstand van zijn levenswerk. Hij bouwde Hevatex van de grond af op. Arie ging als lid van een kleine textiel- dynastie aan de slag in Twenthe om. een maal door de wol geverfd, in zijn geboorte plaats Scherpenzeel voor zichzelf te be ginnen. Hij ontpopte zich als een nijvere en succesvolle zakenman. Dat beeld staat op het netvlies van zijn za kenrelaties. G. van Heek. directeur van een bouwbedrijf in Scherpenzeel. om schrijft Arie Valkenburg als 'een directeur van de oude stempel'. Van Heek: „Geen gezeur bij Arie Valkenburg. Hij weet wat hij wil en redeneert in de trant van 'zij mo gen ook wat verdienen zolang ik er maar 't meeste aan overhoud'. Arie let op de klein tjes, op elke gulden." De bouwonderneming Van Heek bouwde in opdracht van Arie Valkenburg het kan toor- en bedrijfspand van Hevatex. Daar zat. zegt Van Heek ongevraagd, geen cent zwart bij „Alles werd keurig netjes afge handeld. Valkenburg is als hij onderhan delt nuchter en reeel." Pittig Douwe Kroodsma. tot afgelopen dinsdag nog wethouder (namens het CDAi in Scherpenzeel. heeft regelmatig overleg gevoerd met Arie Valkenburg. Bij voor beeld om over het verlenen van vergun ningen te praten. Kroodsma: „Arie Val kenburg is iemand van de kortste weg Hij maakt meteen duidelijk wat hij wil en hoe hij het denkt aan te pakken. Hij bereidt zijn zaakjes altijd uitstekend voor en is be reid om naar voor beide partijen aan vaardbare oplossingen te zoeken. Mijn persoonlijke indruk? Een prettige en pit tige zakenman." Arie Valkenburg's invloed op de Scher penzeelse dorpsgemeenschap is, stelt Kroodsma, nihil, ook al maakt hij deel uit van een bekend Scherpenzeels geslacht. Kroodsma's inschatting blijkt, zo mag uit een rondvraag in de 'Parel van Gelder land' worden afgeleid, correct te zijn. Er wordt op straat en in de kroeg weliswaar veel gesproken over 'de kwestie', weinig Scherpenzelers kennen Arie Valkenburg persoonlijk. Ja, de uitbater van een horecagelegenheid ontmoet hem regelmatig. „Het is mijn ge woonte om nooit over mijn gasten te klet sen. Ik weiger om hun privacy te schen den". Na enig aandringen: „Arie Valken burg is heel nadrukkelijk aanwezig." Deze constatering sluit aan bij de typering van Arie Valkenburg door oude bekenden in Rhenen. „Arie Valkenburg? Een blaas kaak. een braller."..Ik kan me voorstellen dat hij in eerste instantie die indruk maakt", meent de Scherpenzeelse bouwer Van Heek. „Arie Valkenburg spreekt met een aardappel in de keel Ach. ik doe dan net zo en dan begint hij te lachen." Met zijn vertrek uit Scherpenzeel richting Rhenen. waar hij een riant woonhuis kocht, trad Arie Valkenburg in de voet sporen van zijn broers en zusters Lang niet alle Valkenburg's zijn in Scherpen zeel blijven wonen De broers Henk en Jan Jacob hebben Scherpenzeel nooit de rug toegekeerd. Henk, trots op zijn relatie met Elco Brink man, heeft er mede voor gezorgd dat Scherpenzeel een maand geleden ook al eventjes in de schijnwerpers stond (en eveneens dankzij Brinkmani. Henk regel de voor de plaatselijke afdeling van het CDA een spreekbeurt van Brinkman in een kerkelijk centrum. De landelijke pers zat de CDA-captain op de hielen vanwege diens zwaar omstreden AOW-plannen. Brinkman hield bij die gelegenheid een kort pleidooi voor een harde aanpak van de witte-boordencriminaliteit.. Geschrokken van alle publiciteit praat broer Henk niet meer met de pers. Zijn echtgenote is luid en evident „Wij hebben de buik vol van al dat gezeur Onze fami lieleden zijn al meer dan genoeg lastig ge vallen. Er staat alleen maar onzin in de kranten. Nee. ik zeg niets over mijn zwa ger." Gevoelig Broer Jan Jacob is adviseur van het door zijn vader gestichte textielbedrijf. Ooit telde Scherpenzeel drie ondernemingen in die branche met een gezichtsbepalende inbreng van valkenburg-telgen. Jan Ja cob volgde zijn vader op als directeur en opereert tegenwoordig in de luwte „Hij blijft je broer", laat Jan Jacob zich ontval len Het doet hem verdriet dat de hele fa milie Valkenburg er bij wordt betrokken. „Ik snap dat niet. Onze weverij wordt er ook bij gehaald. Onbegrijpelijk Er be staat geen enkele link met Hevatex. Al die ophef en commotie raakt ons indirect net zo hard." Dan: ,,'t Ligt erg gevoelig." Zelf verbazen hem de irrelevante opmer kingen. de roddels over een geheime bankrekening in Zwitserland. Jan Jacob Valkenburg: „Waarom ze dat nou er bij halen, ik weet het niet. Onze firma heeft er een legale rekening. Natuurlijk kom ik in Zwitserland. Er zitten klanten van ons en wij kopen er machines. Dat is toch zeker niet laakbaar Dat broer Arie zoals wordt gesuggereerd altijd met een pistool op zak loopt, is vol gens Jan Jacob uit zijn verband gerukt en suggestief naar buiten gebracht. Hij ont kent Arie's 'fascinatie voor wapens' niet, maar voor dat pistool heeft Jan Jacob een simpele verklaring bij de hand. „Dat draagt hij bij zich om tijdens jachtpartijen aangeschoten wild het genadeschot te ge ven. Of hij er mensen mee heeft bedreigd? Flauwekul." Arie Valkenburg is een hartstochtelijk ja ger Hij bezit rond de vijftien hectare land goed in de driehoek tussen Scherpenzeel. Amerongen en Rhenen. Neef Elco nam deel aan door zijn oom opgezette drijfjach ten. Jachtvrienden van Arie Valkenburg getuigen van 's mans passie. Zijn stijl van zaken doen zou overeen komen met de manier waarop Arie jaagt, hard, maar rechtvaardig. Lions Noch in Scherpenzeel noch in Rhenen nam Arie Valkenburg actief deel aan het gemeenschapsleven. In Rhenen was hij tot 1984 ouderling van de gereformeerde kerk en verkeerde hij tot een jaar geleden in kringen van de lionsclub Gelderse Val lei ivoor Rhenen en Veenendaal). waarvan de president mr Schenk één van Arie Val kenburg's adviseurs is geweest. Lions-se- cretaris Hoitink stond vijftien jaar gele den samen met Arie Valkenburg bij de wieg van de Rhenense-Veenendaalse lions. Hoitink ergert zich aan wat hij als riool- journalistiek ervaart. Hoitink: „Ik doe geen uitspraken over de zaken van Arie, daar sta ik buiten. Ik heb Arie leren ken nen als een fijne vent. die indachtig de doelstelling van de lions zijn best deed om iets voor de maatschappij te betekenen. Bij de werving van fondsen voor goede doelen kon je altijd een beroep op hem doen. En nooit sloeg hij onze jaarlijkse tweedaagse fietstocht over. Een gezellige maat. zonder meer Drie keer ging Hoitink op uitnodiging mee met Arie Valkenburg op een drijfjacht in de Hoeksewaard Hoitink: „Ik ben zelf geen jager, ik was drijver. Voor zo ver ik er over kan oordelen is Arie een sportieve ja ger.' Intussen is Arie Valkenburg lid van de lionsclub in Noordwijk. Dat kon hij pas volgens gedragscodes van de lions een halfjaar na het opzeggen van zijn lidmaat schap in Rhenen-Veenendaal worden. Ane Valkenburg, de jager op wie door de Fiod en justitie wordt gejaagd. „Het is", zegt broer Jan Jacob, „een droevige ge schiedenis waarvan de hele familie de du pe dreigt te worden." Robin Bruinsma Je moet je voorstellen dat ze ie dere keer een klap op je kop ge ven. Steeds harder. Op het laatst met een honkbalknuppel. Je raakt er steeds erger van uitje evenwicht en telkens als je je weer hersteld hebt: bats!. Riet van Dijke-Izelaar werd jaren achtereen geterrori seerd door een familie uit de buurt, vooral de vrouw des huizes. Drei gementen, telefoontjes, scheldpar tijen: het steeds terugkerende ge treiter maakte haar leven tot iets waarvan ze zelf nog maar weinig in de hand had. „Dat mens had me helemaal in d'r greep. Totdat ik het begon te begrijpen. Sindsdien kan ze pesten zoveel ze wil. Op mij heeft het geen vat meer" De pesterijen begonnen toen een andere familie uit de buurt ver huisde. „Zeg maar gerust dat ze vluchtten. Zij waren voor die tijd het slachtoffer van dezelfde fami lie Hun leven werd tot een hel ge maakt en ik wist heel goed hoeveel moeite ze ermee hadden. Ik praat te vaak met ze in de trant van. 'mens. laat je niet op je kop zitten door zulke asociale lui. Je moet er boven staan. Geef ze toch niet de kans om jou leven te bestieren'. Dat soort praatjes hield ik. Dezelf de als later tegen mij werden ge houden. Het hielp niet. Ze vertrok ken, en in mijn richting werd ge roepen: 'Zo, die zijn weg, nu is de familie Van Dijke aan de beurt'. Ik dacht: 'je doetje best maar" Dat deden ze. Aanvankelijk haal de Riet van Dijke haar schouders op als er dertig keer per dag werd gebeld, als ze vlak voor haar keu kenraam werd uitgemaakt voor al les wat mooi en lelijk was, als de vrouw overal achter haar opdook of als haar kinderen dreigementen werden toegesist. „Maar gaande weg ging ik er rekening mee hou den. Ik liep liever over het donkere pad dan langs hun huis. Altijd liep ik achterom te kijken, durfde soms de telefoon niet op te pakken. Kortom- ze kregen me in hun macht." Uiteindelijk ging ze de si tuatie ontlopen door veel weg te gaan. Een paar dagen logeren bij haar zus. met de kinderen naar haar moeder, het waren allemaal lange autoritten en echt helpen deed het niet. „Als ik weg was, was ik ook niet meer op m'n gemak. Ik kon er niet van genieten. Dan wist ik dat er thuis een stapel strijk lag en dan zat ik ergens anders. Gevlucht voor een stel idioten. Ik werd er. ook helemaal eenzaam door want niemand begreep het. Ik sta te boek als een nuchtere tante. Wat ik toen het ergste vond. was dat mijn man zijn gedrag niet veranderde ten opzichte van die lui. Hèm zei den ze gewoon gedag en hij zei ze gewoon gedag terug. Nu begrijp ik wel dat hij zijn gedrag niet door an deren wilden laten bepalen. Hij zegt altijd netjes goedendag en daarmee uit. Maar ik droomde er toen van dat stel nog eens te wur gen. Gelukkig heb ik nooit een vin ger naar ze uitgestoken." Oplossing De houding van haar man bleek uiteindelijk de sleutel voor haar ei gen oplossing. „Dat vluchten was ik inmiddels zo beu geworden. foto Ruden Riemens daar moest ik wel mee ophouden Het pesten verergerde, want ik was thuis. Maar ik kreeg ook de kans om er eens goed over na te denken en de conclusie was bevrijdend. Ik kwam erachter dat we hier te ma ken hebben met gestoorde men sen. Ze hebben maar één manier om met anderen in contact te ko men: treiteren. Waarschijnlijk hebben ze nooit iets anders ge kend. zijn ze zelf vroeger ook ge treiterd. In ieder geval heersen bin nen dat gezin ook hele vreemde machtsstructuren Hij mishandelt zijn vrouw geestelijk, zij viert haar frustraties bot op de kinderen en de buurt en iedereen pest iedereen, de hond niet uitgezonderd. Ik ben nog net niet zover dat ik medelij den met ze heb maar mijn ver stand zegt dat dat wel zou moe ten.' Riet is zich er terdege van bewust dat juist zij het slachtoffer moest worden. „Die andere buurvrouw was gewoon een makkelijk slacht offer. vooral omdat haar man ook bang was van dat stel. Mij moest ze hebben omdat ik alles ben wat zij niet is. Ik ben vrijgevochten, vro lijk, ik heb een goed huwelijk, een hechte familieband, leuke kinde ren, een fijn huis dat altijd open staat voor iedereen. Daar moet je vanuit de letterlijke en figuurlijke gevangenis waarin zij leven, wel ja loers tegenaan kijken. Toen ik een maal zover was, leek het wel erg be spottelijk om je leven, wat je doet en wat je laat. ook maar voor een milimeter te laten beïnvloeden door zulke figuren Nu doet Riet weer dingen omdat ze er zin in heeft of omdat het zo tepas komt. Als ik ga logeren, ga ik voor de lol Ik neem de kortste weg door het wijkje en als er hier iemand op de stoep gaat staan schelden, haal ik mijn schouders op Maar ik heb wel meer begrip gekregen voor die buurvrouw die indertijd vertrok ken is. Als ik toen geweten had wat ik nu weet. had ik haar misschien ook naar een overwinning kunnen helpen Want zo voelt het: een overwinning." Rollen omgedraaid „Als je ergens naar je zin woont, heb ik gemerkt, is het toch moge lijk dat mensen met wie je niets te maken hebt, alle positieve aspec ten van je woonomgeving gaan overschaduwen. Dan bevalt er niets meer. De tuin kan nog zo mooi staan bloeien, jij vind het maar niks. Je kinderen kunnen nog zo leuk aan het spelen zijn. jij krijgt last van de herrie. Het onbe- grijpelijkst is. dat er mensen be staan die daarop uit zijn", zegt Riet. die een vaag vermoeden heeft dat ook in dit opzicht de gang van zaken kan worden omgedraaid. „Achteraf denk ik dat de sfeer hier in de buurt - iedereen gaat vriend schappelijk met elkaar om behal ve die familie - hun leven wel heel mager heeft doen afsteken Ver geet niet dat ze alleen in staat zijn tot negatief gedrag, In de scheld kanonnades kwam ook altijd aan de orde dat we niet moesten den ken dat zij zouden gaan verhuizen. Op die momenten heb ik daar niet bij stilgestaan, maar nu denk ik dat ze daar altijd bang voor zijn ge weest. Voor een actie van de buurt, om hen weg te krijgen. Ik moet zeg gen: er is een tijd geweest dat ik daar graag mijn handtekening on der had gezet. Nu kan het me niks meer schelen waar ze hun treurige leven leven. Ik heb het mijne terug en daar gaat het om." Mieke van der Jagt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 25