Groot Brussels schandalenboek (Foto boven» De moord op voorman André Cools van de Parti Socialiste in 1991. 'Duistere krachten' hebben het onderzoek op dood spoor laten belanden. foto G PD [7 wart loon bij de tJsociaiistische vakbond; zwarte btw bij de liberale adviseur; zwart water bij de christendemocratische partijsecretaris. De duistere kantjes van de Belgische politiek zijn de afgelopen weken onverwacht fel in de schijnwerpers komen te staan. Nadat beschuldigingen van "-ssj corruptie 'de drie Guys' hun ministersbanen kostten, is een golf van grote en kleine schandalen over het land gespoeld. De traditionele gemoedelijkheid over vriendjespolitiek en fraude is verdwenen. België wordt verteerd door het verlangen om naar Italiaans voorbeeld de sjoemelaars te vervangen door bestuurders met Propere Handen. Al blijft 15 procent van de bevolking hardnekkig geloven dat er nog eerlijke politici bestaan. 'Mani Pulite' in Brussel. Als een verrassing is de golf van schan dalen niet gekomen, want een erg ho ge dunk van hun landsbestuur hebben de Belgen nooit gehad. Van Antwerpen tot Luik zijn patronage en smeergeld al sinds mensenheugenis vertrouwde ingrediën ten van het politiek bedrijf. Politici, van gemeenteraadsleden tot ministers hou den regelmatig 'zitdag' in het café of vak bondslokaal om aan 'dienstbetoon' te doen. Op zo'n spreekuur is het een komen en gaan van kiezers, die komen vragen om een nieuw huurhuis of telefoonaanslui ting, en problemen hebben met het pen sioen voor opa of de vrijstelling uit mili taire dienst voor zoonlief. Een politicus met invloed kan veel 'arran geren'; bij de vakbonden en ziekenfond sen, bij de uitvoerders van de sociale ze kerheid, in (staats)bedrijven, PTT en rege ringsadministraties, overal zitten immers geestverwanten die tot een dienst en we derdienst bereid zijn. De partij of bestuur der krijgt er ook wat-voor terug: stemmen of geld. „Laat ons niet hypocriet zijn. Jarenlang werden parlementsleden en ministers tij dens de maanden voor de verkiezingen op pad gestuurd om geld te gaan schooien bij bedrijven en bevriende organisaties, ten einde de miljoenencampagnes te kunnen betalen. Ook ik moest aldus rondtrek ken", bekende vorige week de ten val ge komen voorzitter van het Vlaamse parle ment, de socialist Van Velthoven. Verzuild Iedere stroming heeft zo de eigen macht uitgebouwd, zodat er naast de socialisti sche en christelijke 'families' ook liberale ziekenfondsen en vakbonden zijn. Het sterk verzuilde systeem wordt, zegt de li berale volksvertegenwoordiger en 'cor ruptie-expert' Hugo Coveliers. volledig beheerst door politieke benoemingen. In zijn Antwerpse advocatenkantoor maakt hij een sombere analyse van de wortels van het kwaad; „Corruptie vind je bij alle partijen die aan de macht deelnemen of hebben deelgenomen, ongeacht of ze so cialistisch. christendemocratisch, vlaams- nationaal of liberaal zijn. En je vindt het overal, van bedrijfsleven tot Justitie. Het is een gevolg van de volstrekte politise ring van bestuur en maatschappij." Zelfs de politie en rechterlijke macht zijn 5.154J aangevreten: wie de weg weet in het Bel gisch labyrint kan een boete wegens te hard rijden makkelijk laten verdwijnen. Of erger: een justitieel onderzoek naar de moord op voorman André Cools van de tóp Parti Socialiste op dood spoor laten be- landen. Waar Coveliers in zijn parlemen tair onderzoek over de Bende van Nijvel nog constateerde dat „duistere krachten" de zaak in de doofpot probeerden te stop pen, saboteren de socialistische magistra ten in Luik het Cools-onderzoek openlijk. De wetenschap dat er veel gesjoemel in de wereld is en dat daar toch geen kruid te gen gewassen is. heeft de Belgen tot Euro pese kampioenen schouderophalen ge maakt. Een enkele keer bakt het electo raat 'de politiekers' een geweldige poets, zoals toen meester-fraudeur Van Rossem tot kamerlid werd verkozen. Maar voor het overige koestert België zich in de ge dachte een aangenaam leven-en-laten-le- ven-land te zijn. dat in de onvergankelijke woorden van oud-premier Eyskens be kend staat om zijn „gematigde aanpak., dat we vele wetten aannemen in het parle ment. in de wetenschap dat die maar half worden toegepast". Een internationaal onderzoek van de Leu vense emeritus-hoogleraar Kerkhofs por tretteert onze Zuiderburen als mensen die voor zichzelf in ethische kwesties als eu thanasie zeer streng zijn. Maar de staat en het openbare leven worden met een men geling van achterdocht en onverschillig heid tegemoet getreden. Nergens in Eu ropa worden de belastingfraude, omko ping. het houden van gevonden geld én dronken autorijden zo vergoelijkt. De prijs van de nonchalance mag er overi gens zijn: tegenover een staatsschuld die de hoogste van Europa is. staat dat ook de belastingontduiking een geweldige vlucht heeft genomen. Volgens de Brus selse expert Max Frank loopt de fiscus door fraude jaarlijks het astronomische bedrag mis van 479 miljard frank, ofwel 26 miljard gulden. Het geld verdwijnt op ge heime Luxemburgse bankrekeningen en bij knoeiende bedrijven. Agusta-affaire Dat de onverschilligheid in woede is om geslagen. is vooral het gevolg van de 'A- gusta-affaire'. Dne prominente Waalse so cialisten. onder wie vice-premier Coëme en de Waalse minister-president Spitaels. struikelden begin dit jaar over beschuldi gingen dat er bij de aanschaf van 46 leger- helikopters met smeergeld zou zijn ge werkt 'Les trois Guys' moeten waar schijnlijk in september voor de rechter ko men maar ondertussen trilt de Parti So cialiste op zijn grondvesten. Binnen de partij woedt, zegt onderzoeks journalist Frank de Moor van het opinie weekblad Knack, „een regelrechte afreke ning tussen verschillende fracties, die el kaar via de media met gerechtelijke dos siers bestoken." De smeulende lont in het kruitvat is de moord op PS-voorman Cools in 1991 De dader van die aanslag is nog altijd niet gepakt, maar het onder zoek heeft inmiddels wel uitzaaiingen ge kregen naar de betaling van steekpennin gen bij aanbesteding van Waalse over heidsopdrachten. aandelenzwendel, Zwit serse bankrekeningen van de partij en mafia-infïltratie van PS-departementen. Het waren de tv-beelden van snelle wa gens en luxe Zuidfranse villa's van Minis ters-Kameraden die de publieke opinie griefden. Getergd door een lange reeks be lastingverhogingen van het rooms-rode kabinet-Dehaene, werd ze hier geconfron teerd met een tollenaarsmentaliteit die het niveau van alledaags gerommel en dienstbetoon ver te boven ging. Het ge voel dat de Rode Familie de solidariteit vooral in eigen kring praktizeert, bleek snel te kloppen: in Limburg brak een schandaal uit bij het socialistisch zieken fonds. in Antwerpen bij de verwante ver zekeringsmaatschappij en vakbond, in Brussel bij het Rode Studiecentrum Uniop. Waslijst Maar het zijn niet alleen de socialisten die in het huidig klimaat van scandalitis de klappen krijgen. „Alle stromingen hebben boter op hun hoofd", zegt De Moor. Ook christendemocratische en liberale politici blijken het spoor bijster te zijn geraakt in het zelf gebouwde labyrint van bevriende bedrijven en organisaties De christen-democraten zitten tot over hun oren in een affaire waarbij de Vlaamse ruimtelijke-ordeningsplannen werden vervalst. Hun minister van defensie Del- croix wordt er daarnaast van beticht als partijsecretaris lucratieve zaakjes voor de CVP te hebben gedaan met aannemers. In plaats van een boete te moeten betalen voor de wanprestatie die ze leverden bij de bouw van een smeerpijp voor afvalwater, zouden de bedrijven na de interventie van Delcroix geld toe hebben gekregen. En de Brusselse verkeersminister Thys heeft al het veld moeten ruimen omdat zijn mede werkers geld zouden hebben gekregen van bouwfïrma's. De liberalen lijken op hun beurt in 1985 een scheve schaats te hebben gereden bij de aanschaf van 2500 legerjeeps. In het zelfde jaar zou er bovendien druk met steekpenningen zijn gewerkt toen defen sieminister Vreven granaten aanschafte. Een partij-adviseur is betrokken geraakt bij een btw-caroussel. een liberale senator dij een PR-bureau dat via valse facturen de partijkas spekte. Het is maar een beknopte bloemlezing van de krantekoppen van de laatste we ken. Het Groot Schandalenboek van Bel gië bevat verder nog aardige verhalen over oplichting bij de bouw van de flits trein. vrouwenhandel, speculatie met overheidsgeld en wanbeheer bij de slui ting van de kolenmijnen, en tientallen zaakjes van ordinaire belastingfraude en btw-ontduiking door bedrijven Verontwaardiging Niet alle spectaculaire verhalen in de kranten blijken overigens even sterk on derbouwd. Volgens de journalist De Moor wordt echter „veel van de publiciteit ge voed door actieve speurders van politie en Justitie. Die zijn moe en gefrustreerd over alle onderzoeken die verstoffen omdat ze om politieke redenen door hun superieu ren worden afgeremd en begraven. Daar naast komt er een generatie jongere poli tici op, die de normen scherper stelt. Zij vragen niet meer alleen of bepaalde zaak jes strafrechtelijk nog door de beugel kun nen, maar ook of ze moreel en ethisch wel in de haak zijn." De golf van schandalen heeft onder kie zers diepe sporen nagelaten. Nog slechts 15 procent van de Belgen gelooft dat er ook eerlijke politici bestaan Het meren deel denkt dat politici minstens zo feil baar zijn als normale stervelingen, en waarschijnlijk erger. Vooral de regerende socialisten en christendemocraten note ren in de opiniepeilingen grote verliezen. Het pleidooi van de Vlaamse liberalen voor Propere Handen daarentegen ont moet zoveel sympathie, merkt Coveliers spottend op. dat er straks bijna geen coali tiepartners meer over zullen zijn om de grote schoonmaak mee uit te voeren. Een reis naar Italië om de operatie Mani I*ulite te bestuderen, heeft hem tot de con clusie gebracht dat Belgie geen tijd meer te verliezen heeft „voor het te ver komt en Justitie, zoals in Milaan, bezwijkt onder het grote aantal beschuldigingen. We moeten nu snel beginnen met Justitie vol strekt onafhankelijk te maken en ophou den met al die politieke benoemingen. De controle op de alledaagse uitgaven van de staat dient te verbeteren, de vermogens van politici moeten openbaar worden en er is een verbod nodig op de opeenstape ling van politieke nevenfuncties. Maar het belangrijkste is dat de overbelaste politie de middelen krijgt om corruptie echt op te sporen." De regering-Dehaene heeft de oorlog te gen gesjoemel en fraude deze maand be scheidener aangepakt. De horeca dacht even dat het een één april-grap was. maar dat lachen verging hen snel een legertje controleurs zal er vanaf deze maand nauwgezet op toezien dat een ieder die een restaurant verlaat, in het bezit is van een correct ingevuld btw-'ticketje'. Op de be zoeker rust volgens het btw-wetboek daarenboven de plicht voornoemd bewijs stuk gedurende tien jaar ten gerieve van de fiscale inspectie te bewaren Zelfs de gastromonische geneugten van de Belgen zijn niet meer heilig Peter de Vries Corruptie-expert Hugo Coveliers: Corruptie vind je bij alle partijen. foto G PD De Waalse minister president Guy Spitaels struikelde begin dit jaar over beschuldigingen dat er bij de aanschaf van legerhelikopters met smeergeld zou zijn gewerkt. foto AP Ministers van de regering van premier Jean-Luc Dehaene griefden de publieke opinie toen ze op de televisie verschenen in snelle auto's en luxe villa's in Zuid-Frankrijk, foto Reuter Voormalig premier Paul Vanden Boeynants (links», die naam maakte als koning van groezelige affaires, werd in 1988 ontvoerd door de Bende van Haemers. foto AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 21